Scholen regio teleurgesteld in Adelmund Vrouwekerk amper van betekenis voor Pilgrim Fathers 'Rekeningrijden is weer iets extra's, maar lost niets op' Miljoen voor Naturalis van energiebedrijven GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 18 21 27 Planeet geeft licht Staat u op het punt een auto te kopen? Moskou spreekt stormloop op Grozny tegen BEL: 071-5128030 'Remweg' van Leiden tot Voorhout 2 WEKEN CERDAG 16 DECEMBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad Noorderkwartier vindt betaald parkeren 'pure geldklopperij' Waterpeil overal lager wegens millennium Sloop begint van omstreden Candagebouw in Katwijk Ajaxin eigen huis vernederd door PSV Russisch Staatscircus T komt naar Leiden Reus van staal met een hart Van goud schittert in niétiwe kinderfilm irtvloed van i illegalen ieer witte illegalen dan icht lebben een aan- Ingediend voor een ver- rergunning. In plaats van trwachte duizend willen mensen gebruik maken Ie eenmalige regeling. Het om mensen die al jaren- in Nederland zijn, maar an alle voorwaarden vol- iom te mogen blijven. l3 iaans kabinet it op springen gaat waarschijnlijk op oude en vertrouwde ma- bet nieuwe millennium met een kabinetscrisis, der D'Alema lijkt zaterdag vertrouwensvraag in het ment niet te zullen gaan even. Dat betekent het van de 57ste naoorlogse regering, maar ken- voorspellen nu al dat D'A- een nieuwe formatie-op- «krijgt. VO vertoont eurtjes op top renigde Staten en de Eu- NAVO-partners liggen top in Brussel met el- in de clinch over eigen Bie-initiatieven van beide o. De Europeanen vinden iationaal Amerikaans ra- erdedigingssysteem niets, 1 Washington weinig ziet eigen 'defensie-identiteit' iropa zo graag wil. a7 ga-ontslag Exxon Mobil veruit grootste oliecon- ter wereld, Exxon Mobil, plan de komende jaren eens 14.000 banen te ppen. Eind vorig jaar al een plan bekend ge- tvoor het inkrimpen van personeelsbestand met mensen. 9 el klachten van )ers pc bij AH pc-verkoop via Albert heeft geleid tot een van klachten. Leveran- Fujitsu Siemens kon de nvacht grote opdracht verwerken waardoor ontbrak of verkeerd geïnstalleerd en handlei- n ontbraken. De help- raakte verstopt door de hulpvragen. 9 NDAAG 30 PAGINA'S enland nland Jren Kunst. .3,5 7 23 8,9 of en Samenleving16 fek van de Dag2 15,17,18,19,21 'programma's13 k/Strips11 27,28,29 16 robbert minkhorst De Onze Lieve Vrouwekerk in Leiden is amper van betekenis geweest voor de Pilgrim Fathers. De symbolische waarde die Amerikanen aan de verval len muurresten op het Vrouwenkerk plein in de binnenstad toekennen, is schromelijk overdreven. „Met pijn en moeite kun je een paar draadjes tus sen de Pilgrim Fathers en de Vrouwe kerk spannen, maar dat zijn hele dun ne", zegt archivaris Piet de Baar van het gemeente-archief. In de Verenigde Staten is beroering ontstaan over de plannen van Leiden om de muurresten aan het Vrouwen kerkplein te slopen. Veel Amerikanen veronderstellen dat de kerk destijds van grote betekenis is geweest voor de Pilgrim Fathers. De Baars kennis staat haaks op de verhalen in verschillende Amerikaanse kranten en op uitspraken van de Leidse Pilgrim-kenner Jeremy was ooit conservator van een Pilgrim Fathers-museum in de VS en nu eigenaar, inrichter en gids van het Leidse Pilgrim Museum in een huis uit de zeventiende eeuw. Bangs en de me dia beweren dat de kerk daardwerke- lijk is gebruikt door de geloofsvluchte- lingen uit Engeland. De Leidse Pilgrim Fathers stapten na een verblijf van twaalf jaar in de stad op de Mayflower naar Amerika. Daar stichtten ze hun eigen kolonie. Miljoe nen Amerikanen denken dat zij een af stammeling zijn van de groep vluchte lingen. Een aantal Amerikaanse kran ten schreef de afgelopen weken dat een basiliek ten prooi valt aan de sloopplannen van de gemeente in ruil voor de bouw van een discotheek of een shopping mail. De media lijken verward door het Aalmarkt-project van de gemeente. Plannen die alleen nog maar op papier bestaan en die boven dien niets te maken hebben met het Vrouwenkerkplein, waar de muurres ten staan. londen Een tekening van hoe een onlangs ontdekte planeet er ongeveer uit zal zien. Voor het eerst hebben wetenschappers in Londen licht ontvangen van deze planeet buiten ons zonnestelsel. De moederster Tau Bootis van de nieuwe planeet (links) staat op 55 miljoen lichtjaren van Aarde en is met het blote oog te zien. Nieuwe planeten worden ontdekt doordat zij om hun ster draaien en daarbij een onderbreking in de lichtstraal van de ster veroorzaken. foto »ap» leiden/regio annet van aarsen „Op mijn school zijn er docen ten die zich een jaar lang heb ben laten bijscholen op de uni versiteit. Zij lezen nu ineens in een klein zinnetje dat hun vak een keuzevak wordt. Voor deze mensen is het heel triest", zegt directeur A. van Gils van het Scala College in Alphen aan den Rijn. Adelmund wil van algemene natuurwetenschappen op de havo een keuzevak maken. Op het vwo wordt het slechts een klein vakje. En vwo'ers hoeven straks - als de voorstellen door gaan - naast Nederlands en En gels nog maar één vreemde taal te volgen in plaats van twee. Havo-leerlingen mogen hun ex tra vreemde taal laten vallen. Adelmund neemt overigens zelf niet de beslissing bij deze maat regelen. Ze laat de keuze bij de scholen zelf om ze al dan niet door te voeren. „Leerlingen en docenten werden moe van de werkdruk. Maar het gaat wel heel erg ver Automobilisten reageren gelaten op tol voor A4 overzicht eric de jager De automobilist op de A4 trekt mokkend zijn beurs, maar stapt gewoon in de auto als straks tijdens de spitsuren tol betaald moet worden om van Leiden naar Amsterdam te rij den. „Het helpt niets", vinden de autobestuurders die van ochtend even de file ontvlucht ten voor een bezoekje aan het benzinestation bij de afslag Leiderdorp. „Wat de automobilist alle maal al moet opbrengen om te kunnen rijden. En het geld wordt oneigenlijk gebruikt", zegt A. Schouten, rijdend van Vlaardingen naar Diemen. Dat vindt ook beroepschauffeur J. van Gils (Rotterdam-Amster dam). „Ze gebruiken maar een klein deel van de wegenbelas ting voor de wegen. Ze moeten dat geld gebruiken waar het voor is. Ik betaal wegenbelas ting en parkeergeld. Rekening rijden is gewoon weer iets ex tra's. Maar het lost niets op." I.Tulkens is wél bereid mee te betalen aan een oplossing. Hij rijdt elke dag over de A4 van Delft naar Amstelveen. „Als het geld wordt besteed aan filebestrijding, dan heb ik daar best wat voor over. Maar ik vind het jammer dat de op brengst in deze plannen niet wordt gebruikt om andere vor men van vervoer te stimuleren. Het geld zou niet in infrastruc tuur voor de automobiel gesto ken moeten worden, maar bij voorbeeld in een snelle railver binding in de Randstad. Als er geen alternatief beschikbaar is, dan is het geld leuk voor de staat, maar het maakt niets uit voor de files. En daar zou toch om begonnen moeten zijn." J. Knops (Zoetermeer-Am- sterdam) haalt, als zoveel van zijn collega-automobilisten, zijn schouders op: „Ik zit elke dag op deze weg. En alle oplos singen die tot nu toe zijn be dacht. verplaatsen de file al leen maar. Betalen? Ach, m'n baas betaalt. Het maakt mij niets uit, ik ga wel in de file staan." Volgende Voor vernieuwing en uitbreiding zaal Aarde' McLTy'S jlirkCÜ ill Lciddl Het Winkelplein wan Het Net. eer dan 6000 «winkels bij elkaar. het Winkelplein wordt de verleiding om eens flink uit te wel erg groot. Hier kun je heel makkelijk bij meer dan winkels rondkijken en producten vergelijken of bestel- Vanuit thuis. Kijk op: www.hetnetwinkelplein.nl Kis internet bij Het Net Net wat je zoekt. ~eer informatie www.hetnet.nl, ga naar Primafoon of bel 0600-1515 voor de gratis cd-rom. leiden caroline van overbeeke Museum Naturalis krijgt 1 mil joen gulden voor de vernieu wing en uitbreiding van de zaal 'Aarde'. Het geld is afkomstig van NUON en Elektriciteitsbe drijf Zuid-Holland (EZH) die Naturalis sponsoren. Het Leidse Nationaal Natuur historisch Museum wil het geld gebruiken om de aardbol in zijn tentoonstellingszaal 'Aarde' te vernieuwen. De aarbol wordt uitgerust met lichteffecten en computeranimaties. De bol komt er daardoor spectaculair uit te zien. De expositie 'Aarde' van Na turalis toont hoe in het binnen ste van onze aarde allerlei pro cessen plaatsvinden die veran deringen tot gevolg hebben in het weer - stormen en zeestro mingen - en tot vulkaanuitbar stingen en aardbevingen kun nen leiden. Naturalis wil met het geld de tentoonstelling ook uitbreiden. In een nieuw te bouwen entre sol wil het museum tonen hoe er uit de energie van de aarde elektriciteit kan worden ge maakt. Het hele prpject zal in het najaar van 2000 klaar zijn, zo verwacht het museum. leiden Als eerbetoon aan de in Leiden geboren Mary Beij, beter bekend als de Zangeres Zonder Naam, is vanaf morgen een ten toonstelling over haar leven en werk te zien in museum De La kenhal. Er hangen onder meer negentig jurken van de 'konin gin van het levenslied', die later worden geveild. De tentoonstel ling in de Lakenhal loopt tot 21 mei 2000. Meer daarover in de UITkrant van vandaag. foto wfa cees spruijt Kijk snel op pag. 6 voor enkele belangrijke aandachtspunten. om nu, nog niet eens halverwe ge het cursusjaar, een compleet vak af te schieten", meent P. Boer, coördinator van de stuur groep Tweede Fase op het Vis ser 't Hooft Lyceum in Leiden. „Sommige voorstellen van Al- delmund zijn goed - ze wil bij voorbeeld een profielwerkstuk voor één vak in plaats van de huidige twee - maar haar keuze om bijvoorbeeld ANW voorlo- Eig af te breken, is een heet angijzer. De docenten zitten met hun handen in het haar. Zij vragen zich af wat ze de klas nou moeten vertellen." Directeur Van Gils van het Al- phense Scala College, waar de Tweede Fase twee jaar geleden al werd ingevoerd voor het vwo, is vast van plan om zich niet gek te laten maken. „De vakken worden in ieder geval dit schooljaar gewoon gegeven", verwacht hij. - Conrector G. Desar van het Stedelijk Gymnasium in Leiden noemt de maatregelen, die Adelmund voorstelt, een 'jam merlijke stap'. moskou hans hoog en puk correspondent Het ministerie van defensie in Moskou ontkent dat de Russi sche strijdkrachten een storm loop op de Tsjetjeense hoofd stad Grozny zijn begonnen, en daarbij in felle gevechten ver wikkeld zijn geraakt met rebel len. „Er was geen aanval en er zal geen aanval zijn", zei minis ter van defensie maarschalk Sergejev vanmorgen. De correspondent van het persbureau Reuters had eerder gemeld dat het gisteravond laat tot hevige gevechten was geko men tussen de rebellen en een heden van het Russische leger. „Ik zag meer dan honderd ge dode Russen, nadat hun tanks en pantserwagens waren om singeld en aangevallen door zo'n tweeduizend Tsjetsjeense guerrilla's", berichtte Maria Eismont uit Grozny. Generaal Zdanovits van de geheime dienst FSB zei van morgen dat het om 'bewuste desinformatie' ging. Hij zei dat de meeste correspondenten van buitenlandse persbureaus in Grozny Tsjetsjenen ziin die door de Tsjetsjeense geheime dienst worden gedwongen be richten te verspreiden. Hij gaf toe dat verkenningseenheden actief zijn. „Maar alleen al de omvang van deze eenheden sluit grote verliezen uit." De berichten over zware ge vechten komen op het moment dat de Noorse minister Volle- baek uit naam van de Organisa tie voor Veiligheid en Samen werking in Europa in de Kauka- sus is. Hij probeert een staakt- het-vuren te regelen om bur gers de kans te geven weg te ko men. In de stad verblijven nog tussen de 10.000 en 40.000 mensen, meest bejaarden en vrouwen met kinderen. NR. 42184 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 Nog geen abonnee? ABONNfl r SERVICE Sinds de media in de VS lucht heb ben gekregen van de sloopplannen in Leiden, wordt de gemeente bestookt met brieven en e-mails. De opwinding is inmiddels zo groot dat zelfs de Ame rikaanse ambassadeur Cynthia Schneider zich er mee bemoeit. Wet houder Alexander Pechtold legt haar vandaag uit waarom de gemeente de ruïne wil afbreken. Pagina Leiden: 'Voor de Fransen be tekent de Vrouwekerk wél veel' HET WOORD IS AAN André Malraux Alle kunst Is opstandigheid tegen het lot van de mens. I WEERSVERWACHTING 8° VOOR VRIJDAG i zuidwesters storm Boos en teleurgesteld stonden docenten algemene na tuurwetenschappen (ANW) en moderne vreemde talen op praktisch alle scholen in de regio gisterochtend al bij hun leiding voor de deur. De ingreep die staatssecretaris Adelmund van onderwijs voorstelt om de studiedruk in de Tweede Fase te verlichten, valt hen rauw op het dak. vooruitblik 2ATÏR ZON MAAN mnTnuu 'VS* -V/3* -1*/3° 50% 30% 10% ÏSSSfig? 10% 30% 30% leiden/voorhout Zwaailichten, stoptekens en an dere lichtsignalen sorteerden vannacht tientallen kilometers lang geen enkel effect op een 50-jarige Haagse vrouw. Ze reed met haar auto, voor de ogen van twee agenten, op de Dia mantlaan in Leiden een mid denbermpaaltje uit de grond om vervolgens onverstoord haar weg te vervolgen. Het tweetal zette de achtervolging in, maar zag met geen moge lijkheid kans om de vrouw tot stoppen te bewegen. Pas in Voorhout, op de Oosthoutlaan, had ze in de gaten dat dat van haar werd verlangd. Bij het bla zen bleek dat ze te veel had ge dronken. Bovendien beschikte ze niet over een geldig rijbewijs. ALL-IN MIDWEEKSPECIAL IN TWENTE Informeer nu<ir on/e voordelige midweek tpeuois! V0f cri extra voordelig Alatls Hét hotel met de All-in formule- 0546-542121 ia, Ik wil aan abonnamant op hot Loidach Dagblad. Naam: I I ^.1 I i Plaats: Tetef oonnummer il.vjn. controle betorg/ng) I Na da earsts twas wskan bataal Ik mijn abonnsmant: J PI Per maand automatisch (ƒ34,80) 1 Per kwartaal automatisch (ƒ99.90) J D Per kwartaal acceptgiro 100.90j Bank/giro nr: Handtekening BIJ machtiging tot automatisch# botallng krijgt u bovondlon I eon 1/5 staatslot mot 1 I jackpot cadeau. I Leidsch Dagblad DB WERELD OM JE HEEN. Stuur daza bon In aan envelop, mw pv.M.§vl, naar: I Leldach Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10060, 2300 VB Lelden.. Bellen kan ook: 071- 6128 030 of abonneren vla: I www.leldechdagbled.nl i

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1