Ahold slaat slag in Scandinavië Uitgeverijen klagen over postbezorging Schadeverzekeraars: Winst verdampt Economie Met belang in E-Plus staat KPN in één klap op de kaart in Europa Schuitema neemt A&P-keten over Tweede Kamer angstig over visserijstandpunt van Faber Toekomst en realiteit IJ-oever Tinden breken overleg daal plan NS Cargo af Glazenwasser raakt mogelijk ladder kwijt PAG 10 DECEMBER 1999 rbod lijm en verf met oplosmiddel pAAG« Binnenschilders, tapijt- en parketleggers mogen van- nuari niet meer werken met verf of lijm waarin veel oplos- delen zitten. Staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken 'l digde dit verbod vandaag aan tijdens een EU-conferentie in t. Oplosmiddelen kunnen de ziekte organisch psychosyn- om veroorzaken, een ernstige aandoening van het zenuw- el. Ongeveer 2.500 Nederlanders lijden aan deze ziekte. Een miljoen mensen komt op het werk dagelijks in aanraking gevaarlijke oplosmiddelen. Hoogervorst wil het gebruik ook ndere sectoren als de scheepsbouw, metaalsector en de ibelindustrie terugdringen. Daar zijn echter nog voldoende ■natieve producten ontwikkeld. brus sluit fabriek in Groot-Brittannië ftN De Brits-Nederlandse staalproducent Corus, ontstaan ritish Steel en Hoogovens, sluit een fabriek voor bouwstaal c [helton. In de fabriek werken 216 mensen. Volgens Corus de marges te gering door het dure Britse pond. De produc- k-ordt overgeheveld naar andere Britse Corus-vestigingen. irmee kan worden bezuinigd op de transportkosten. In de zeventig verschafte de fabriek in een traditionele Britse Istad werk aan 4.000 mensen. De Europese Commissie leg- ritish Steel gisteren overigens een boete op van 28 miljoen en voor het maken van prijsafspraken met zeven bedrijven ?ns de vorming van een prijskarte! voor naadloze stalen eidingen. pman wankele bouwreus ontslagen (füRT De topman van de Duitse bouwreus Holzmann, uich Binder, moet het veld ruimen. De raad van commissa- n houdt hem verantwoordelijk voor de bijna-ondergang iet concern. Holzmann kwam in november in acute pro llen doordat het niet langer kon voldoen aan zijn financiële lichtingen. De Duitse regering moest er aan te pas komen de bouwgigant voorlopig te redden. Binder was sinds eind bestuursvoorzitter. Volgens hem troffen zijn voorgangers ilaam, omdat ze miljardenverliezen verzwegen en de cijfers ier voordeden dan ze waren. Konrad Hinrichs, een Duitse ain of industry in ruste, wordt met ingang van volgende de nieuwe baas bij Holzmann. Eerder al werd de financië- recteur de laan uitgestuurd. oef inzamelen afgedankte matrassen LEM» In Groningen en Drenthe begint een proef met het in- elen van oude matrassen. De industrie speelt daarmee in Dekomstige, strengere milieu-eisen zo werd vandaag be- gemaakt op de jaarvergadering van de Centrale Bond van belfabrikanten. De proef duurt twee jaar en kost 1,6 mil- gulden. Ook wordt onderzocht op welke manier 'matras- Erdelen' het beste kunnen worden hergebruikt. Uiteindelijk thet tot een landelijke voorziening komen. Per jaar worden issen de 800.000 en 900.000 matrassen na bewezen diensten dankt. Het merendeel gaat naar de vuilverbanding Het ex- nent voorziet in een regeling waarbij de detaillist bij afleve- van de nieuwe de oude matras meeneemt. Zij mogen daar- vijftien gulden in rekening brengen bij de klant. Igen cent voor beter welzijn kuikens ió Iningen Voor 9 cent per kuiken kan het welzijn van deze \n eenvoudig flink worden verbeterd. Dat staat in een stu- ran de Wageningse Universiteit en het Landbouw Econo- h Instituut. Voor dat geld kunnen moederkippen een zit- en graanvoer krijgen. Ook zouden de kuikens minder dicht kaar hoeven te zitten. Hun vervoer naar de slachterij kan 's ers in verwarmde en 's zomers in gekoelde vrachtwagens. '5 tikenboeren vinden de voorgestelde verbeteringen te duur. »0 is 30.000 gulden per jaar per bedrijf. Dat kan gewoon niet. u eeskuikensector gaat al slecht", reageert J. Wolleswinkel, zitter van de Nederlandse Organisatie Pluimveehouderij. ieh lagere ecotax voor tuinders Iaag Nederlandse glastuinders hoeven over 1999 toch ecotax te betalen voor hun gas. Volgend jaar geldt een ge- heffing, die in 2001 iets zal oplopen. De Europese Com- ie is akkoord gegaan met dit Nederlandse voorstel. Enkele - nden geleden dreigde de Europese Commissie nog met een edure tegen Nederland wegens ongeoorloofde staatssteun, s nu van de baan voor de komende drie jaar. Daarmee be- i de tuinders minder ecotax (regulerende energiebelasting) andere bedrijfstakken. Ze hebben jaren geleden met de leid een overeenkomst gesloten dat ze in ruil hiervoor veel rc milieu-inspanningen doen. T stoot eigen uniformbedrijf af PDORp Het moederbedrijf van PTT Post, TPG doet het ei- miformbedrijf de deur uit. Corporate Fashion Services rtig werknemers) gaat samen met Kattenburg Uniforcé uit '5 acker. Het uniformbedrijf verzorgde jarenlang de kledij van tenbesteller en telefoonbeambte, maar werkt ook voor be- .5 en als ABN Amro en NS. De PTT-dochter handelt de wen 's van de werknemers af en zorgt voor verzending. De kleding |5 komt uit het Verre Oosten. Kattenburg maakt de kleding 10 zeventig mensen wel zelf. Het nieuwe bedrijf met een om- ■on 70 miljoen wil in Europa opdrachten voor uniformen enslepen. TPG houdt 50 procent van de aandelen. aatsen voorzitter van verzekeraars [5 WLi Het Verbond van Verzekeraars krijgt vanaf 1 maart een nieuwe voorzitter. Vanaf die datum volgt A. Staatsen de huidige voorzitter S. Jonker op, die met pensioen gaat. Isen, voormalig burgemeester van Groningen, is vennoot et adviesbureau Boer Croon Strategy and Management in «erdam. 15 nden hebben het overleg e directie van NS Cargo, lerentransporttak van de ebroken. De top kwam 11 tgemoet aan de eisen van 'nden, zo verklaarde een li ndsbestuurder van FNV (enoten gisteren. ;9 indag willen de bonden den raadplegen over het n van acties. „De directie liet op onze eisen in. Er is 'erkgelegenheidsgarantie, er slechts een heel vaag plan werd gepresen- aldus een vakbondsbe- «fer. Cargo fuseert met DB de transportdochter van btsche Bahn. De nieuwe natie gaat vanaf 1 januari onder de naam Railion. Onden zijn bang dat de - Nederlandse werknemers 1 bloeden voor de over- Enkele honderden ba lden op het spel staan, eindbod van NS Cargo voorziet in een bemiddeling van in totaal vijf jaar voor me dewerkers wier werk verloren gaat, integraal over te nemen én te verlengen tot 1 januari 2004. In individuele gevallen zou dat kunnen betekenen dat medewerkers - met behoud van salaris - nog in het jaar 2008 persoonlijke begeleiding krijgen bij het vinden van passend an der werk. Vakbonden en OR hebben dit aanbod afgewezen en houden vast aan een termijn van vijf jaar waarbij uiteindelijk nog be middeling tot het jaar 2010 zou worden geboden. Algemeen di recteur Z. van Asch van Wijck van NS Cargo noemt het bod 'zeer fatsoenlijk op basis van een deugdelijk sociaal plan en al veel meer dan in de trans portwereld gebruikelijk is'. „Deze eis plaatst ons ver terug in de tijd en is niet realistisch. De afgelopen werden op di verse goederenemplacementen al korte acties ondernomen door het personeel. Belang van 50 procent in Zweedse ICA-groep met 3.100 winkels Ahold neemt een belang van 50 procent in de Zweedse supermarktgroep ICA. Het Zaanse supermarktconcern betaalt daarvoor 3,96 miljard gulden. Dat is het hoogste bedrag dat Ahold ooit op tafel legde voor een overname. Het is de tweede keer dit jaar dat Ahold een mega-aan- koop doet: in maart nam het concern de Amerikaanse Pathmark-keten over voor 3,5 miljard. zaandam gpd-anp vervolg van voorpagina Ahold was al langere tijd op zoek naar nieuwe partners of overnamekandidaten in Euro pa. In september sprak topman Van der Hoeven nog van kandi daten in Frankrijk, Spanje en in mindere mate in Duitsland. De ICA Group is marktleider in Scandinavië met 3.100 winkels en een omzet van 14,8 miljard gulden. De groep is begin 1999 gevormd uit de fusie tussen het Zweedse ICA Harndlarnas AB en het Noorse Hakon Gruppen AS. In Zweden is ICA marktlei der. De ICA Group heeft boven dien een belang van 50 procent in Statoil Retail. Die beheert 1.500 benzinestations met win kels in Zweden, Noorwegen en Denemarken en heeft een om zet van 5,5 miljard gulden. ICA beschikt over vijf formu les: 1.180 Nra-buurtwinkels, 635 Plus-supermarkten, 155 grote Kwantum-supermarkten, 80 Rimi-discountwinkels en 23 Maxi-hypermarkten. De Hakon winkels van ICA in Noorwegen hebben een marktaandeel van 27,7 procent en zijn daarmee de nummer twee in de markt. De vier formules omvatten 505 Rimi- discountwinkels, 161 Sparmat-buurtwinkels, 93 ICA- supermarkten en zeven ICA Maxi-hypermarkten. In de Bal- tische Staten heeft de ICA Group zeven supermarkten en, via een joint venture, elf in Li touwen. De Scandinavische super marktketen is niet genoteerd aan de beurs. Het merendeel van de aandelen is in handen van de ICA-winkeleigenaren. De Noorse familie Hagen heeft een belang van 26,5 procent. ICA en Ahold stallen de onder neming in een nieuwe joint venture. De transactie is overi gens pas rond als de Zweedse ICA-winkeliers, die meer dan de helft van de aandelen bezit ten, en de mededingingsautori- Ahold- en ICA-directieleden Jan Andreae (Ahold), Stein Erik Hagen (ICA), Roland Fahlin (ICA) en Cees van der Hoeven (Ahold) steken elkaar lachend de hand toe na het tekenen van de deelname-contracten. FOTO AN, teiten hun goedkeuring verle nen. Met de tweede overname dit jaar is Ahold driftig op zoek naar nieuw kapitaal. Met de uit gifte van nieuwe aandelen en het aangaan van nieuwe lenin gen wil het concern de overna me financieren. Hoe de verhou ding tussen vreemd en eigen vermogen precies ligt, kon een woordvoerder niet zeggen. „Maar die blijft rond de 20 pro cent liggen." De samenwerking versterkt de Ahold-positie in Europa „aanzienlijk", aldus Ahold-pre- sident Cees van der Hoeven. Hij verwacht een directe bijdrage aan het nettoresultaat. Hande laren op de Amsterdamse beurs reageerden desondanks nega tief. Ze vrezen dat de winst per aandeel door de emissie juist verwatert. Het aandeel Ahold sloot gisteren in Amsterdam op 27,65 euro, een verlies van 95 eurocent, de laagste slotstand dit jaar. amersfoort anp Kruideniersorganisaties Schui tema (Cl000) neemt de 131 A &P-supermarkten over. De ke ten was recentelijk door de Duitse eigenaar Tengelmann te koop aangeboden. Met de over name steekt Schuitema concur rent Laurus (Super de Boer, Edah), die ook belangstelling had, de loef af. Schuitema, voor driekwart in handen van Ahold, vergroot zijn marktaandeel naar 14,7 procent. Albert Heijn heeft een marktaandeel van 28,6 procent. Samen komen de twee op 43,3 procent. Laurus moet het doen met een marktaandeel van 27 procent. Overigens moet de Ne derlandse Mededingingsautori teit (NMa) de overname nog goedkeuren. De A&P-supermarkten droe gen voorheen het vaandel van de Hermans-groep, maar wer den een aantal jaren geleden overgenomen door de Duitse prijsvechter Tengelmann. A&P past met zijn gemiddelde prij zen echter niet in de strategie van Tengelmann. Schuitema ziet de omzet met de overname stijgen tot ruim 6,8 miljard. Het bedrijf, waarbij 453 supermarkten zijn aange sloten, wil de aankoop onder meer financieren met de uitgif te van nieuwe aandelen. De dienstenbond CNV is blij met de overname. „Het bedrijf blijft in Nederlandse handen en de werkgelegenheid blijft gega randeerd." amsterdam anp Het Nederlands Uitgeversverbond vindt de kwaliteit van de postbezorging onder de maat. Dat gebeurt terwijl in de nieuwe Postwet geen bijzondere plaats meer gege ven wordt aan speciale tarieven van tijd schriften en kranten, aldus vice-voórzitter T. Bouwman. Hij zei dat gisteren in Amsterdam tijdens de jaarvergadering van het Nederlands Uit geversverbond. In de oude Postwet waren speciale lage tarieven afgesproken. Die moeten nu wijken voor hogere. De TNT Post Groep (TPG) is het niet eens met de klacht van de uitgevers. „Onzin", zo reageert een woordvoerster. „We hebben in aprü een kwaliteitsdipje in de bezorging ge had, maar nu gaan we in de goede richting. In de zakelijke markt, toch viervijfde van de post, wordt meer dan 95 procent van de post de volgende dag bezorgd. Bij de parti culieren zitten we ruim boven de 90 pro cent. Daarnaast houden we regelmatig controles, we zitten er boven op." Bouwman sprak de verwachting uit dat uitgeefland dit jaar een omzetstijging zal la ten zien. De plus wordt volgens hem ver oorzaakt door een verdere toename van de advertentiebestedingen. „Recente cijfers la ten een stijging van de advertentiebeste dingen zien van 3,1 procent in de dagbla den en 7 procent in de tijdschriften." Inter net brengt de uitgevers nog niet veel op. „Als verkoopkanaal levert het een aandeel van een half procent", aldus Bouwman. DEN HAAG ANP De Tweede Kamer houdt haar hart vast wat staatssecretaris Faber (visserij) met de Neder landse zeevisserij aan wil. Faber moet in januari onderhandelen met Eurocommissaris Fischler, die de Nederlandse vissersvloot met 45 procent wil inkrimpen. De staatssecretaris heeft al ge zegd bereid te zijn tot maatre gelen. Als het nodig is, wil Faber de vissers minder dagen op zee la ten varen. Dat betekent dat ze minder dan de huidige 170 zee dagen krijgen. Alternatief is de schepen te verkleinen. De staatssecretaris zegt in Europe se onderhandelingen alleen te staan. Andere landen zouden hun vloot wel hebben inge krompen. De WD, CDA, SGP en RPF/GPV nemen geen genoe gen met deze verklaring, bleek gisteren. „Dat ze alleen staat in de onderhandelingen is geen reden. Wij hebben vertrouwen in het Nederlandse visserijsys teem", aldus WD-Kamerlid Vos. „Bovendien is het onvoor stelbaar onhandig dat de staats secretaris nog voor de onder handelingen zo in haar kaarten laat kijken." CDA-Kamerlid Van Ardenne wil het desnoods tot een proce dure voor het Europese Hof van Justitie laten komen. De Euro pese Commissie is in mei een procedure tegen Nederland be gonnen wegens achterstallige sanering van de vloot. Volgens het CDA en andere fracties is nog helemaal niet ze ker dat de Nederlandse vissers vloot te groot is. Uit cijfers die Fabers departement vorige week in Brussel heeft ingele verd, blijkt dat de vissersvloot veel kleiner is dan werd aange nomen. Alleen D66-Kamerlid Augus- teijn geeft volle steun aan staatssecretaris Faber: .Als de vloot groter is dan nodig, kan de verleiding groot zijn om te veel vis vangen". Fabers eigen partij, de PvdA, kan zich voor stellen dat een koerswijziging nodig is. Amsterdam Een groot bord met daarop een luxe cruiseschip laat zien hoe de U-oever er in de nabije toekomst gaat uitzien. Voorlopig is het nog toekomstmuziek want op de Oostelijke Handelskade van de hoofdstad is de sloop van gebouwen die moeten wijken voor de nieuwe handelsge bouwen en woningen nog in volle gang. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE den haag anp De resultaten die schadeverze keraars boeken zijn stukken slechter dan vorig jaar. Het Ver bond van Verzekeraars voor spelt dat verzekeringen die vo rig jaar nog winstgevend waren, dit jaar een verlies voor de maatschappijen zullen opleve ren. Autoverzekeringen, halverwe ge de jaren negentig problema tisch maar de laatste jaren weer winstgevend, duiken weer in de rode cijfers. Ook verzekeringen tegen aansprakelijkheid, reis verzekeringen en rechtsbij standverzekeringen zijn in 1999 verliesgevend. De verzekeraars verwachten dit jaar in totaal 1,5 procent meer schade dan vorig jaar. Daarbij tellen zij de kosten die begin van het jaar verbonden waren aan de invoering van de girale euro en de millennium- kosten nog niet eens mee. Het Centrum voor Verzeke ringsstatistiek. dat de cijfers bij houdt, heeft geen directe ver klaring voor de stijgende scha declaims. Over de toegenomen schade aan met name perso nenauto's tasten de cijferaars in het duister „Het kan niet aan het weer van dit jaar liggen." Wel merken de verschillende verzekeringsmaatschappijen dat er meer claims worden in gediend om ruitschade te ver goeden. „Er zijn steeds meer ruitreparateurs die hun dien sten aanbieden en dus zijn er steeds meer reparaties luidt de nuchtere conclusie. De ge middelde schade per geval neemt wel af, constateren de maatschappijen. De premies die de hele scha- desector zal innen, stijgen dit ■jaar ten opzichte van vorig jaar met zes ton tot 17,8 miljard gul den. Nieuwe Europese richtlijnen zoetermeer anp De glazenwasser die met een emmer sop in de hand ver vaarlijk op een ladder wie belt, verdwijnt uit het straat beeld. Dat vreest althans de vereniging van steigerbou wers en hoogwerkers VSB. Volgens de VSB dreigt de lad der verboden te worden door een Europese richtlijn die in Brussel in voorbereiding is. Wordt de richtlijn werke lijkheid, dan moeten glazen wassers, maar ook timmerlui en schilders voortaan op een steiger of in een hoogwerker hun klussen uitvoeren. Zelfs veelvuldige kortstondige werkzaamheden zouden niet meer op de ladder mogen plaatsvinden. De Europese lidstaten moeten nog instem men met de richtlijn. De VSB laat weten 'in con flict te zijn met de Europese Gemeenschap'. „Wij zijn ze ker geen tegenstander van het streven naar een veilige werkplek, maar het moet wel een werkbare situatie blij ven", aldus vice-voorzitter J. van Leeuwen. Hij verwacht dat kleine klusjes meer geld gaan kos ten. „Het is toch gek dat je voordat je een kozijn wilt schilderen, een complete steiger moet opbouwen en afbreken." Hij denkt dat mensen gaan improviseren om onder de regels uit te ko men. De huidige regelgeving biedt voldoende veiligheid, vindt Van Leeuwen. „Wij hebben gezamenlijk in een convenant een maximum- hoogte voor ladders vastge steld." Hij roept collega's op het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid in Den Haag onder druk te zet ten. Het ministerie vindt dat nergens voor nodig. Het staat achter de huidige wetgeving. „De minister zal in de Euro pese ministerraad inzetten op handhaving van het huidige systeem", aldus een woord voerster. ruswuk anp vervolg van voorpagina Met het meerderheidsbelang in de Duitse mobiele telefoonaanbie der E-Plus schaart KPN Telecom zich in één klap onder de grootste spelers in Europa. Een positie die KPN per se wilde hebben om te kunnen overleven. Tot nu toe was KPN Mobiel een dwerg binnen telecommunicatieland. Wat betreft klantenaantal is KPN gestegen van de twaalfde naar de zevende plaats in Europa, wat betreft marktpotentieel zelfs naar de derde. De tweede aandeelhouder wordt de Amerikaanse Telecomgigant Bell South, die een belang van 22,5 procent neemt in E-Plus. De totale transactie heeft een waarde van 18,7 miljard euro. KPN heeft het belang gekocht van Bell South, dat in eerste instantie 100 pro cent van de aandelen van E-Plus in handen had. Het Amerikaanse concern heeft de mogelijkheid het resterende belang van 22,5 pro cent alsnog te verkopen aan KPN of om te zetten in aandelen KPN of KPN Mobiel na de aanstaande beursgang. De overname is een slag in het gezicht van de Franse telecom- municatiespeler France Telecom, die op het punt stond de aande len van BeU South te kopen. Omdat France Telecom volgens Bell South onvoldoende geld bood, kon KPN ermee aan de haal gaan. Duitsland is volgens KPN een erg aantrekkelijke markt. In tegen stelling tot de meeste Europese landen bezitters de Duitsers rela tief gezien nog weinig mobiele telefoons. Waar in Europa gemid deld 33 procent van de bevolking over een gsm beschikt, is dat in Duitsland nog maar 23 procent. De miljardendeal wordt gefinancierd met een overbruggingskre diet van 13 miljard euro (ruim 28,6 miljard gulden) dat afkomstig is van een bankenconsortium onder leidng van ABN Amro en de Amerikaanse J.P. Morgan. KPN Mobiel lost de overbruggingslening af door middel van een beursgang in de eerste helft van het vol gend jaar. Ook wil KPN Mobiel bepaalde bedrijven afstoten en vreemd vermogen aantrekken. „We zitten door deze deal niet op zwart zaad", aldus een woord voerder. Hij weet dan ook zeker dat de expansiedrift van de tele- comgroeier hiermee niet voorbij is. Mede oorzaak daarvan is de volgens KPN 'alleszins redelijke prijs' die voor E-Plus is betaald. Door de mega-acquisitie zal de winst per aandeel van KPN verwa teren. Na twee tot driejaar wordt een 'krachtige versnelling' van de groei verwacht. Door de overname groeit de omzet in de komende drie jaar extra met vijf tot zeven procent. Boer Hartog Hooft Makelaardij Een project van Oosterveem, een onlwikkelingscomblnaiie van: ^Nl" Projecten InVorm Vastgoed

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9