V erdedigingskorps van oppositie Servië Mitsubishi kopers kunnen f 10.000,- verdienen. Buitenland Campagne Golan-referendum al begonnen Human Rights Watch prijst aanpak Annan Familie King tevreden Serviërs weg van vliegveld Maffia stort zich voluit in 'cybercrime' Wijdenbosch presenteert nieuw kabinet pas dinsdag PAG 10 DECEMBER 1999 •tland neemt afgezwakte taalwet aan Het parlement van Letland heeft gisteren een afgezwakte jé van de omstreden taalwet aangenomen. Daarin wordt het uik van het Lets verplicht gesteld bij de overheid en in ubare instellingen, maar het zakenleven wordt gevrijwaard de verplichting. Ook openbare toespraken hoeven nu niet r in deze taal te worden uitgesproken. In juli nam het parle- it een eerdere versie van de wet aan, waarin het gebruik van Lets vrijwel overal verplicht werd gesteld. Deze versie werd offen door een veto van president Vike-Freiberga. Zij gaf ■mee gehoor aan de bezwaren van de internationale ge nschap tegen de wet, die de Russischtalige bevolking in Let- emstig zou discrimineren. Ongeveer eenderde van de 2,4 oen Letten spreekt Russisch. Iker 28 doden door instorten flat - De instorting van een vijf verdiepingen tellend apparte- itengebouw in de Marokkaanse stad Fez heeft woensdag ze- 28 mensen het leven gekost. Er vielen 37 gewonden en er den nog zo'n vijftien mensen vermist. Een vrouw en haar e maanden oude baby zijn na 36 uur nog levend uit het puin iald. De aannemer die het gebouw heeft gebouwd, is aange- den. Ooggetuigen vertelden dat het gebouw als een kaarten- instortte. Bewoners zeiden dat er al geruime tijd geleden leuren in de muren waren ontstaan. De flat stond in een deel 1de stad waar begin jaren tachtig veel gebouwen zijn opge- pken zonder vergunning. Vorig jaar vielen bij de instorting flat in Fez zeventien doden. E lokkenluider' Van Buitenen in OR KL! De Nederlandse EU-ambtenaar Paul van Buitenen is izen in de ondernemingsraad van de Europese Commissie. kreeg het op drie na hoogste aantal voorkeurstemmen, circa honderd in totaal. 'Klokkenluider' Van Buitenen bracht eer- dit jaar informatie over fraude binnen het commissieappa- naar buiten. Dit leidde in maart tot de val van de voltallige ipese Commissie. Van Buitenen was kandidaat voor de klei- I lond Renouveau et Démocratie. Hij bezette daar de op één latste plaats op de lijst. Door het grote aantal voorkeur- unen is hij echter direct verkozen. Zijn bond werd de twee- I 1 grootte, na de socialistische vakorganisatie. Van Buitenen pt fulltime voor de OR te kunnen werken. Daardoor zou hij ig kunnen blijven met het opsporen van fraude. ië vermoordde 10.000 Kosovaren' (jervii ANOTONDe Verenigde Staten hebben Servië er gisteren van chuldigd in het conflict om Kosovo waarschijnlijk 10.000 ovaren te hebben vermoord. Het precieze aantal zal waar- jnlijk nooit kunnen worden vastgesteld. Veel van de doden in massagraven niet terug te vinden en veel andere slacht - iszijn verbrand. Dat staat in een rapport van het ministerie buitenlandse zaken in Washington. De bevindingen in het ument stemmen in grote mate overeen met schattingen van fN en de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in opa (OVSE). De VS gaan er vanuit dat rond 90 procent van [osovaren zijn verdreven. Dat zijn er ongeveer 1,5 miljoen. angarbeid voor corrupte Turkmeen President Nijazov van Turkmenistan heeft harde igelen afgekondigd tegen de toenemende corruptie onder itenaren. Wie zich schuldig maakt aan gerommel, loopt kans verbannen te worden naar afgelegen regio's en te te worden gesteld in voor de gezondheid schadelijke indu- ën. De veroordeelden komen onder permanente politie- Itrole te staan en moeten hun loon afstaan aan de staat. Vol- E 5 de Turkmeense president is de nieuwe wet vooral gericht topambtenaren. Nijazov lijkt de nieuwe maatregel dan ooral te hebben gecreëerd om eventuele interne oppositie azijn bewind op voorhand te neutraliseren. Tijdens zijn ■njarig bewind heeft de president van de voormalige Sovjet- ibliek zich ontpopt als een alleenheerser die geen enkele öeke oppositie duldt Zijn bijnaam is zelfs Turkmenbasji, Er aller Turkmenen. ■ts blijkt elektriciën zonder diploma's EtLi Een Belgische elektriciën heeft zich ruim een jaar als ter voorgedaan, terwijl hij geen enkel medisch diploma had. iteren in Namen gearresteerd. De 50-jarige man had een iniek geopend. Daar voerde hij gynaecologische onder ken uit en nam hij bloed af. Hij had ongeveer veertig patiën- en verscheidene dokters huurden behandelkamers in zijn liek. De elektriciën was zelfs assistent-chirurg in een regio ziekenhuis. Hij viel door de mand toen een patiënte tijdens consult merkte dat hij onder de invloed van alcohol was. Zij erkte ook dat de naam van de arts niet op haar rekening vermeld. De man is aangehouden wegens oplichterij, ver ing en aanranding. raalf jaar cel voor Albanese activiste De Kosovaarse mensenrechtenactiviste Flora Brovina is eren in de Servische stad Nis wegens terrorisme veroordeeld - twaalf jaar gevangenisstraf. De 50-jarige Brovina, kinderarts 'iteres, werd op 20 april in haar huis in de Kosovaarse tad Pristina gearresteerd door Servische troepen. Zij zou tijdens de oorlog om Kosovo hebben beziggehouden met roristische activiteiten'. Zij was aangeklaagd wegens hulp s I het Kosovo Bevrijdingsleger. De activiste, oprichtster van de 1anese Vrouwenliga, zegt zich alleen te hebben ingezet voor - nanitaire doeleinden. Brovina is één van de meest bekende de naar schatting 2.000 etnische Albanezen die sinds de Ci-crisis worden vastgehouden in Servië. De Verenigde riepen Servië op het vonnis te herzien. J nerikaan ontwierp Melissa-virus ÜLi Een inwoner van de Amerikaanse staat New Jersey ten overstaan van een rechtbank bekend het computervi- Melissa te hebben gemaakt en op het internet te hebben ge- Hij verklaarde schuldig te zijn aan de hem ten laste gelegde iklacht van het verstoren van de publieke communicatie. De computerprogrammeur David Smith kan daarvoor 10 5S 15 jaar cel en een boete van ongeveer een half miljoen gul- krijgen. Smith werd begin april gearresteerd. Het Melissa- vernoemd naar een striptease-danseres die hij kende, naar schatting voor 80 miljoen dollar schade aangericht ongeveer een miljoen computers geïnfecteerd. Het ver- tidde zich razendsnel via elektronische post. AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Pr esse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters NEW YORK AFP-Rtr De mensenrechtengroepering Human Rights Watch (HRW) is uitermate tevreden met VN-se- cretaris-generaal Kofi Annan. In haar gisteren gepresenteerde jaarrapport prijst HRW Annan vooral vanwege zijn waarschu wing aan staatshoofden dat hen vervolging of militaire interven tie wacht als zij niet optreden tegen schendingen van de menselijkheid. De groep spreekt van 'een ware Annan- doctrine'. Die doctrine kan vol gens HRW ook het 'samenspan nen door regeringen met doodseskaders' uitbannen. Met samenspannen bedoelt HRW dat ongeregelde troepen wreed heden begaan, terwijl de regu liere troepen zeggen die niet te kunnen beteugelen. Zulke eska ders opereerden in de jaren '80 in Midden-Amerika, in de jaren '90 in Colombia en Kosovo en dit jaar in Oost-Timor. De militaire interventie door de internationale gemeenschap is volgens HRW nog selectief. Het steekt de beweging vooral dat de VN niet meer doen in Afrika. De internationale ge meenschap zou iets moeten doen aan 'haar verontrustende neiging wreedheden in bepaal de gebieden te negeren', zoals in Afrika onder de Sahara. Vrees voor burgeroorlog met aanhang Milosevic neemt toe De oppositionele Servische Vernieuwingsbeweging (SPO) van Vuk Draskovic is begonnen met de formatie van een eigen korps dat de partij moet beschermen te gen de 'staatsterreur' van de Joegoslavische president Milosevic. De SPO richt overal in Servië 'operationele teams' op die voornamelijk bestaan uit militante jeugd leden. Eind november heeft het hoofdbestuur alle partij- afdelingen opgedragen zulke teams te formeren. belgrado anp atlanta Terwijl haar in 1968 vermoorde echtge noot vanaf dé muur toekijkt luistert Loretta King, de weduwe van Martin Luther King, naar hun zoon Dexter. Hij liet gisteren namens de familie weten te vreden te zijn met de uitkomst van het recente nieu we onderzoek naar de aanslag, waaruit is gebleken dat er sprake was van een complot De familie heeft dat altijd beweerd, maar voor de moord is slechts één man veroordeeld, de in 1998 overleden James Earl Ray. Overigens wil de familie geen nieuwe rechtszaak en geen nieuwe vervolgingen. Die zullen er dan ook niet komen, zo liet de Amerikaanse justi tie weten. foto reuters tami chappell De populaire naam voor deze 'Servische Beweging voor Ver dediging' is de Valken, naar de jeugdbeweging van de royalisti sche Cetniks in het Servië van voor de Tweede Wereldoorlog. Het nieuws voedt de vrees dat in Servië een burgeroorlog op handen is. Volgens Predrag Simic, een van ae belangrijkste adviseurs van Draskovic, is de oprichting van de Valken een waarschu wing aan het adres van Milose vic. „Het regime test hoeveel geweld het kan toepassen. Dat moet afgelopen zijn. Natuurlijk bedreigen we hiermee de rege ring. Een burgeroorlog in Servië zal allesbehalve kort en gemak kelijk zijn", zei Simic gisteren. De SPO is de grootste opposi tiepartij. Het initiatief is een re actie op het auto-ongeluk van Draskovic begin oktober, waar bij vier van diens getrouwen omkwamen. De partij is ervan overtuigd dat de Joegoslavische geheime dienst probeerde Draskovic uit de weg te ruimen. Een rechtbank in Belgrado heeft overigens gisteren ver klaard dat er 'geen enkel bewijs' bestaat dat het om een aanslag ging De oprichting van de Valken komt op een moment dat de re gering de druk op de oppositie hoog opvoert. Elke week wordt wel een onafhankelijke krant voor de rechter gesleept. Bijna dagelijks ontdekt minister van Informatie Goran Matic nieuwe 'complotten' tegen de Servische staat. Oppositionele politici worden steeds onverbloemder beschudigd van landverraad. De SPO wil daarom een actie ver en agressiever imago. Ter wijl de Alliantie voor Verande ring, een bundeling van kleine re oppositiepartijen, de hele herfst tegen Milosevic demon streerde, weigerde de SPO de straat op te gaan. Feit is dat de optochten van de Alliantie zijn doodgebloed. pristina harald doornbos correspondent Joegoslavische legeronderdelen hebben zich in de loop van donderdag teruggetrokken van een vliegveld bij de Mon- tenegrijnse hoofdstad Podgori ca. Dit gebeurde nadat er een overeenkomst was gesloten tus sen de Montenegrijnse en Ser vische autoriteiten over het toe komstig gebruik van de lucht haven. Hiermee is de tot nu toe ernstigste crisis tussen Mon tenegro en Servië met een sisser afgelopen. Montenegro, dat samen met Servië de Joegoslavische federa tie vormt maar al veelvuldig heeft laten weten dat het zich wil afscheiden, was van plan om gisteren twee vliegvelden over te nemen. De Serviërs voelden hier weinig voor en be weerden dat de luchthavens ei gendom zijn van de Servische luchtvaartmaatschappij JAT. De Montenegrijnen waren van me ning dat de vliegvelden toebe horen aan hun eigen vliegtuig maatschappij Montenegro Air lines. Details over de gesloten over eenkomst werden niet bekend gemaakt De acties van het door Serviërs gedomineerde Joego slavische leger werden door beide partijen bestempeld als een 'misverstand'. De luchtha ven, die gedeeltelijk wordt ge bruikt door de luchtmacht van het Joegoslavische leger, was gisteren weer volledig onder controle van de Montenegrijnse politie, die trouw is aan de her vormingsgezinde president Djukanovic. rome hans geleunse paramaribo anp een 'zwaarwichtige zaak'. Ook menen zij dat de voorzitter de op de agenda staande bespre king van de begroting gewoon had moeten laten doorgaan. De begroting voor 2000 moet voor eind december worden goedge keurd om volgend jaar verant woorde uitgaven te kunnen doen. Andere parlementsteden zijn juist van mening dat Wij denbosch het hoogste be stuursorgaan diep heeft bele digd. Zij spreken van een ver dieping van de crisis op politiek en bestuurlijk vlak. Ze zijn ook boos over het feit dat het parle ment woensdag uit de media moest vernemen dat Wijden bosch zijn kabinet vervangt. De president ontsloeg per gisteren formeel zijn ministers. Het is niet duidelijk of de nieuwe al beëdigd zijn en welke ministe ries ze onder hun verantwoor delijkheid krijgen. correspondent De Siciliaanse maffia beweegt zich zó gewiekst over financiële cybersnelwegen dat ze op die manier al ruim een miljard gul den aan zwart geld in witte aan delen heeft omgezet. Een uitge lekt rapport van de nieuwe on derzoeksrechter van Palermo, Pietro Grasso, noemt dat slechts het topje van de ijsberg. De maffiose internet-surfers hebben volgens Grasso met buitenlandse collega-gangsters een crimineel computernet werk opgezet, waartegen de au toriteiten vrijwel machteloos staan. Volgens het weekblad Milano Finanzia is Grasso bij toeval op de intemet-fraude gestuit. In zijn vertrouwelijke rapport aan de regering vraagt hij om meer bevoegdheden voor justitie om het witwassen van misdadig geld via het internet te kunnen bestrijden. Grasso is ervan overtuigd dat de maffia zó be dreven is in on-line bankieren en handelen dat beurskoersen en zelfs de waarde van de Euro erdoor worden beïnvloed. Het zwarte geld dat Grasso op het spoor kwam, snelde via het internet van de ene bankreke ning naar de andere. Via Nieuw Zeeland, de Kaaiman Eilanden, Israël en Spanje kwam het uit eindelijk op een deposito-reke ning in Zwitserland terecht Daar werd het opgpnomen en per koerier gedeponeerd bij banken in andere Europese landen. Opmerkelijk aan de primeur van het Milanese weekblad is het uitblijven van een echo in de rest van de Italiaanse media wereld. Van officiële zijde is geen commentaar geleverd. Po gingen om informatie te krijgen bij het ministerie van financiën en het parket van Palermo le verden gisteren niets op. Ironisch is dat volgens officiële rapporten computerisering en intemet-gebruik in Italië fis achterblijft bij de rest van de wereld. De commissie belast met maatregelen tegen de zo genoemde millennium-bug ge bruikt die achterstand zelfs voor de prognose dat Italië wei nig last zal hebben van dit com puterfenomeen. Volgens criminologen echter benut de maffia de vrijheid die het internet biedt optimaal. Grasso's voorganger Caselli waarschuwde vorig jaar tegen de illusie dat de georganiseerde misdaad door de anti-corrup tiecampagnes van de overheid verslagen zou zijn. „De nieuwe maffia is minder zichtbaar om dat ze andere wegen heeft ge vonden", zei hij. Het dagblad The Guardian ci teerde deze week Britse experts die er net als Grasso van over tuigd zijn dat enorme sommen 'misdaadgeld' via het internet circuleren. De cyberhandel in aandelen en valuta zou een nieuwe dimensie toevoegen aan het probleem van zwart geld dat de Londense City infil treert. Onderzoek heeft uitge wezen dat veel financiële insti tuten niet of nauwelijks ge bruikmaken van procedures die cliënten noodzaken zich elek tronisch te identificeren. tel aviv ad bloemendaal De Surinaamse president Wij denbosch kan zijn nieuwe kabi net pas dinsdag presenteren. Hij was gisteren te laat voor een parlementsvergadering, zodat de voorzitter de bijeenkomst verdaagde tot dinsdag. De afge slankte ministersploeg wordt pas dan voorgesteld. Fractieleden van Wijden bosch' Nationale Democrati sche Partij (NDP) verwijten par- lementsvoorzitster Marijke Dj- walapersad politieke sabotage. Djwalapersad verdaagde de vergadering nadat ze enige tijd op de president had gewacht. Die kwam te laat, omdat hij aanwezig was bij de opening van een gerenoveerde landings baan op luchthaven Zanderij. Parlementariërs van de NDP vinden dat Djwalapersad langer had moeten wachten op de president, omdat het gaat om Mitsubishi is 25 jaar in Nederland! n geeft Mitsubishi aan 25 kopers 0.000.- retour. Maar dat is nog niet i- Want iedereen die de deelname- invult en bij de Mitsubishi r inlevert, maakt kans één van de pnieuwe Mitsubishi's te winnen. Importeur: Mitsubishi Molt Vul uw kenteken in en maak kans op een nieuwe Mitsubishi. wm wwst otihbhi Sales Nederland B.V.. Hoofddorp, tel.: 1023) 55 55 222. Actieperiode 5 november 1999 to Informeer naar de volledige actievoonsaarden bij de Mitsubishi dealer. correspondent De matte politieke sfeer in Israël is van de ene dag op de andere omgeslagen in koortsachtige activiteit. Op het kantoor van premier Ehud Barak maakt een zware dele gatie zich op voor vertrek naar Washington, waar de premier begin volgende week his torische besprekingen zal voeren met de Syrische minister van buitenlandse zaken, Farouk a-Shara. „Washington is Barak s Oslo", schreef gis teren een Israëlische commentator. De re acties in de media zijn vrijwel unaniem po sitief en de stemming op de beurs van Tel Aviv is opperbest. Maar er zijn ook Israëli's die hopen dat Washington niet Baraks Oslo wordt, maar zijn Waterloo. De rechtse op positie spreekt al over een 'totale overgave' aan de eisen van Syrië en de Verenigde Sta ten. En de kolonistenorganisatie op de be zette Golan-hoogte vergaderde gisteravond over plannen voor een massale campagne onder het Israëlische volk. Die campagne moet de Israëli's ervan over tuigen 'nee' te stemmen als hen straks in een referendum wordt gevraagd toestem ming te geven voor het teruggeven van de hele of vrijwel de hele Golan. Het referen dum, te houden nadat de twee landen het eens zijn over een vredesakkoord, is een idee van wijlen premier Rabin, dat door zijn opvolgers is overgenomen. De bedoe ling was - toen en nu - de bont samenge stelde coalitieregering niet al bij voorbaat uiteen te doen vallen. Het referendum over de vrede met Syrië wordt misschien wel het merkwaardigste dat ooit in een democratisch land is gehou den. Anders dan het geval is met de Weste lijke Jordaanoever kan Israël geen vraagte kens plaatsen bij de soevereiniteit over de hoogvlakte. Die berust zonder meer bij Sy rië. Het Israëlische volk moet zich straps dan ook uitspreken over de toekomst van een stuk land dat soeverein grondgebied is van een andere staat. Volgens opiniepeilingen is er in Israël geen meerderheid te vinden voor het opgeven van de Golan. Toch zijn Barak en zijn me destanders vol goede moed. Ze gaan ervan uit dat de dynamiek van het vredesproces met Syrië en Libanon - en het vooruitzicht van vrede met vele andere Arabische lan den dat daarvan het gevolg kan zijn - het volk zal overhalen. Het zal zich per slot van rekening niet alleen moeten uitspreken Op deze foto uit 1994 spreekt Barak, toen nog chef-staf van het Israëlische leger, een hoge Amerikaanse delegatie toe aan de rand van de Golan-hoogvlakte. FOTO REUTERS over de toekomst van de Golan, maar over het hele pakket van maatregelen dat een vredesverdrag met Syrië bevat. Daaronder zijn ook ambassades in Damascus en Tel Aviv, veiligheidsmaatregelen en open gren zen. De oppositie vreest dat de regering de zaak zo zal manipuleren dat de Israëli's straks het gevoel zullen hebben een unieke kans op vrede te laten liggen als ze tegen zal stemmen. Likud komt al volgende week met een wetsvoorstel dat de regels moet vaststellen voor de volksraadpleging. Indie ner is de voormalige minister Silvan Shalom, een goede vriend van oud-premier Netanyahu. Shalom is vooral bang dat de mensen de ingewikkelde tekst van een vre desovereenkomst niet zullen lezen of be grijpen. Daarom, zegt hij, moet er een sim pele formulering worden bedacht. Alle par tijen moeten uitgebreid en gesubsidieerd campagne kunnen voeren via radio en tele visie. Likud vindt dat Barak aanstuurt op volledi ge overgave. „Hoe kunnen we aan onder handelingen beginnen als Assad nu al weet wat hij zal krijgen?" vraagt Knessetlid Uzi Landau zich verbijsterd af. „Wij van onze kant hebben nog geen idee wat de Syriërs ons zullen geven. Wij hebben geen enkele eis gesteld. Zal Syrië zijn leger terugtrekken uit Libanon? Zal het alle hoofdkwartieren van de terreurorganisaties in Damascus sluiten? We weten het niet. Het enige dat wel duidelijk is, is dat we de Golan opge ven." Dezelfde onrust leeft bij veel van de kolo nisten op de in 1967 veroverde hoogvlakte, hoewel de meesten lang niet zo radicaal denken als hun lotgenoten op de Westelijke Jordaanoever. Barak stelde gisteren nog maar eens vast dat veel Golan-bewoners af komstig zijn uit zijn Arbeiderspartij. „Zon der u zou Israël nooit in de gelegenheid zijn geweest vrede met Syrië te sluiten," zei hij, in een verwijzing naar het effect dat het Ciende aantal nederzettingen heeft ge- op Syriës onderhandelingsbereidheid. Barak zei dat het land de bijdrage van de kolonisten niet gauw zal vergeten en dat ze kunnen rekenen op hulp. Opmerkelijk af wezig was wat de Golan-bewoners hadden willen horen, namelijk een verzekering dat ze kunnen blijven.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7