Kabinet: Geen langdurig boorverbod Bagagekluizen NS toch niet zo safe 'Geschiedenis natuurkunde moet herschreven' Binnenland ^ergeschoten Brown iten levensgevaar n- Haarlemse gynaecoloog beste uitvinder Onderwijs wil 4 procent meer IJzeren Rijn in 2003 weer in gebruik Wagen met giflading gekanteld AC 10 DECEMBER 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten ernist moet seksboete zelf betalen m De schadevergoeding van ruim een ton die een inter - lit Sneek aan een patiënte heeft moeten betalen omdat hij aar seksuele contacten had gehad, kan hij niet verhalen i aansprakelijkheidsverzekering. De Utrechtse rechtbank fdat gisteren bepaald in een kort geding dat de arts tegen tekeraar had aangespannen. De rechtbank in Leeuwar- I de internist in maart veroordeeld de schadevergoeding den. De arts ging in hoger beroep, maar moest het geld al Hij eiste ruim anderhalve ton omdat hij ook nog bijna rnlden aan juridische kosten heeft gemaakt die niet wor- dekt door zijn rechtsbijstandsverzekering. npen herstelt oude Hanze-haven j De gemeente Kampen gaat een gedempte oude bui zen, gegraven in de 15e eeuw, in ere herstellen. Mógelijk jthet een museumhaven. Het 6 miljoen gulden kostende :t kan ondermeer door een Europese subsidie (IRMA) van dljoen gulden worden uitgevoerd. De haven is in 1961 ge- en maakte plaats voor parkeerplaatsen en een weg. De ihaven stamt uit de 15e eeuw. De haven fungeerde tevens dedigingswerk-Kampen heeft tevens plannen om oude d en stadsmuren in ere te herstellen. In de Hanze-haven n historische schepen kunnen liggen. tie vindt 3300 kilo vuurwerk De politie in Amsterdam heeft gisteren in twee wo- i ruim 3300 kilo vuurwerk gevonden. Twee mensen zijn band met de vondst gearresteerd. De politie kwam het terk op het spoor na enkele tips van onder anderen buurt- oers. In een slaapkamer in een pand aan de Jacob van pkade vond de politie ruim 1000 kilo vuurwerk. In een bij nd behorende garagebox lag nog eens 2000 kilo. Hier jeen circa 35-jarige vrouw aangehouden. In een woning Da Costastraat vond de politie ruim 300 kilo. Hier werd i gearresteerd. :hters op internet pp am De president van de Hoge Raad, mr. S. Martens, gisteren in Amsterdam de internetsite van de rechterlijke lisatie officieel in gebruik genomen. Op www.rechtspraak- actuele informatie over de rechtsprekende macht te vin- De Hoge Raad en verschillende rechtbanken presenteren ip de site. Ook zijn belangwekkende uitspraken, onder an- ran de Hoge Raad, vanaf gisteren te vinden op internet. itest tegen 'mannenbestuur' iag Bijzonder is het niet voor de zorgsector: een bestuur uter bestaat uit mannen. Maar is het nog van deze tijd dat kersvers nieuw bestuur geen enkele vrouw wordt be- 1? Nee, vinden zes vrouwelijke woordvoerders voor volks- lheid van Tweede-Kamerfracties eensgezind. Ze trokken !n aan de bel bij minister Borst en staatssecretaris Vlie- van volksgezondheid. Aanleiding was de recente be- van het bestuur van Arcares, een nieuwe koepelorga- ie per 1 januari ontstaat door het samengaan van de irg Federatie (WZF) en de Nederlandse Vereniging voor uiszorg (NWz). (lukkers op audiëntie bij Wahid Op uitnodiging van de Indonesische president Wahid leren voor de tweede maal een delegatie van Molukkers uit ind vertrokken voor een bezoek aan Indonesië. De dele- 1 meehelpen het geweld op de Molukken te beteugelen, ardiging bestaat uit zes mensen, onder wie drie leden B Molukse regering in ballingschap. In Jakarta zal de dele- jverleg voeren met vooraanstaande politici, onder wie lent Wahid. De delegatie neemt oen aanzienlijk pakket lijnen mee. Minister Herfkens van ontwikkelingssamen- pg heeft dat beschikbaar gesteld, voor de ziekenhuizen in i Antillen 130 miljoen gulden Nederland gaat de Antillen met 130 miljoen gulden 0 miljoen voor het op orde brengen van de openbare ciën en 50 miljoen aan orkaanhulp. Dat is de uitkomst van 'erleg tussen beide rijksdelen de afgelopen dagen in Den De 80 miljoen gulden is officieel bestempeld voor de bouw en renovatie van de Cura^aose gevangenis Koraal li In Duitsland is woensdag de Duitse transportondeme- lfred Maske vrijgesproken van belastingfraude. De recht - achtte het bewijs tegen de informant van de Nederlandse eid onvoldoende. Hij krijgt een schadevergoeding voor de dat hij in voorarrest heeft gezeten. De rechter noemde itreurenswaardig dat de belangrijkste getuige in de zaak, aarlemse douaneman, niet kon worden verhoord. Deze ctpersoon van Maske is namelijk onder psychiatrische be- eling maar geldt als een van de hoofdrolspelers in de IRT- e naar illegale opsporingsmethodes. spraak politie-informant flag is vermoedelijk afrekening ïrown. de man die ooit lorm hasj-imperium op- e, is zwaar gewond ge- ij de schietpartij gisteren deur van zijn woning in rdam-Zuid. Hij verkeert niet in levensgevaar. De damse politie gaat ervan het om een afrekening chietpartij vond plaats dat Brown (45) zijn kin- naar school had ge- Toen hij bij zijn woning Blesboschstraat terug- werd hij opgewacht ?n man. Die vuurde en- Boten op hem af en ging na te voet vandoor. Een rrid technisch buurton- k en het horen van getui- °et meer helderheid ver- m was in de jaren zeven tachtig de grootste hasj- van Nederland. De basis handel legde hij in het damse jongerencentrum py Family. Dat werd met ~!n guldens overheids- iidieerd voor de op- ontspoorde jongeren, die vlag zag hij kans een hasj-imperium op te de cocaïne belandde dc zware criminaliteit «armee gepaard gaande togen in het criminele Om te ontkomen aan foordeling voor twee li- besloot hij te gaan Kamer steunt compromis over gaswinning in Wadden Het kabinet weigert in de toekomstige Planologische Kernbeslissing (PKB) voor het Waddengebied vast te leggen dat er zonder meer een tienjarig verbod op gaswinning komt, De regering sluit niet uit dat binnen tien jaar nieuwe kennis en technologie be schikbaar komen, die leiden tot een gaswinningsbesluit. In de PKB komt nu een for mulering dat boren verboden is, zolang niet zeker is dat de natuur geen onherstelbare schade oploopt. De PKB komt begin volgend jaar aan de orde in de Tweede Kamer. den haag gpd/anp In een zogenoemde Planologi sche Kernbeslissing leggen de Kamer en het kabinet afspraken vast, die van overheersende be tekenis zijn voor de ruimtelijke ordening in Nederland. Zo'n rotterdam carlo nuveen Gynaecoloog Mark Emanuel van het Haarlemse Spaame Zie kenhuis is gisteren in het Rot terdamse World Trade Center uitgeroepen tot beste uitvinder van het jaar. Volgens de jury van de ID-NL Jaarprijs is zijn chirurgisch instrument een doorbraak in de behandeling van abnormale baarmoederlijke bloedingen. De prijs bestaat uit een cheque van 15.000 gulden. Zijn vinding, de 'Intra Uterine Shaver', vereenvoudigt het ver wijderen van vleesbomen uit de baarmoeder. De operatie is hierdoor veiliger. veldhoven De Onderwijsbond CNV gaat de CAO-onderhandelingen in met een eis van 4 procent meer sa laris. Verder wil de bond 1,75 procent meer omdat de salaris sen in de onderwijssector zou den achterlopen bij het be drijfsleven. Voorzitter C. van Ovebeek presenteerde dit 4 procent Pluspakket gisteren in Veldhoven. Tijdens een feeste lijke plechtigheid werd daar de tot standkoming van één on derwijsbond gevierd. PKB heeft een geldigheid voor tien jaar, waarna de politiek be kijkt of het besluit aan algehele herziening toe is of op onder delen aan nieuwe inzichten en ontwikkelingen moet worden aangepast. Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer drong gister avond bij het kabinet aan op een boorverbod in de PKB, wat gezien de tienjarige geldig heidsduur van die beslissing automatisch zou betekenen dat ook dat verbod in elk geval ge durende tien jaar van toepas sing zou zijn. Meningsverschil was er echter over de vraag of zo n verbod absoluut zou moe ten zijn of dat er 'mitsen en ma ren' moesten worden inge bouwd. PvdA en D66 wilden moties van de oppositie waarin ge vraagd werd om een boorver bod 'zonder slagen om de arm' niet steunen. Zij kwamen met een eigen motie die het kabinet slechts vroeg om gasboringen niet toe te staan, zolang er twij fel bestaat over eventuele scha de aan de Waddenzee. „In te genstelling tot het kabinet denkt de PvdA dat de twijfel al leen maar groter zal worden", aldus het PvdA-Kamerlid Witte- veen. Ook D66-Kamerlid Au- gusteijn gaf die uitleg: „Dat be tekent dus: geen nieuwe borin gen." Het kabinet besloot dinsdag op dit moment de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) geen vergunning te geven voor gaswinning onder de Wadden zee maar sloot niet uit dat dat later wel gebeurt als de NAM kan voldoen aan de voorwaarde dat dat kan zonder onherstel bare schade voor het natuurge bied. PvdA-minister Pronk (mi lieu) en WD-minister Jorritsma eindhoven Een hulpdienstmedewerker wordt afgespoeld nadat hij in contact is gekomen met de lading van een gekantelde tankwagen. De Duit se tankwagen sloeg gisteren net voor de middag om nadat de wielen in de berm waren gekomen van de A67 bij Geldrop. De wagen was geladen met fenolaten, een grondstof voor de productie van plastics, die zeer giftig is bij aanraking of inademing. Het ongeluk zorgde voor grote overlast. Bij het overpompen van de 24 ton fenolaten werd de A67 in beide richtingen afgesloten. Rond zeven uur ging de weg weer open. foto anp Personeel zwakke schakel in beveiliging den haag hans jacobs Ze lijken stevig en solide, de bagagekluizen op de Ne derlandse stations. Ze hebben een dikke deur en een computer die pas na betaling een kaartje uitspuwt. Alleen met dat kaartje kan de kluis weer worden ge opend. Maar het dievengilde heeft een slimme oplos sing bedacht om die hindernis te omzeilen. Wie zijn kaartje kwijtraakt, kan namelijk een beroep doen op NS-personeel om de kluis alsnog open te krijgen. Daar zit dan ook meteen de zwakke plek van de klui zen, zoals deze week is gebleken op Den Haag CS. Nietsvermoedend zette een Leidenaar zijn tas in de kluis. Toen hij enkele uren later - het kaartje nog keurig in de portemonnee - terug kwam, stond de kluis open en was de bagage verdwenen. De eerste gedachte was: een mechanisch defect. Die suggestie deed ook de dienstdoende perronopzichter, die meteen bij de afde ling gevonden voorwerpen informeerde of daar geen tas was gebracht uit een 'spontaan' opengesprongen kluis. Het antwoord was negatief. De Spoorwegpolitie dacht in eerste instantie ook aan 'toeval'. Maar die mening veranderde snel toen de per ronopzichter de computerkaartjes uit het apparaat vis te. De kluis bleek onder toezicht van NS-personeel al tien minuten na het plaatsen van de bagage weer te zijn geopend. De verdere toedracht was snel te achter halen. De perronopzichter had een man aan zijn bu reau gekregen die vertelde zijn portemonnee kwijt te zijn, met daarin zijn kluiskaartje. Het verhaal was over tuigend genoeg en ook de beschrijving van de tas klop te als een bus. Legitimatie had de man niet, maar hij bofte. Daar werd ook niet naar gevraagd. De tas werd zonder meer meegegeven. Inmiddels zit NS met het voorval in zijn maag. De per ronopzichters zijn in gebreke gebleven zegt hun baas Van der Heyde van Den Haag CS. Ook de Spoorwegpo litie, die deze truc nog niet eerder is tegengekomen, re kent het de opzichters zwaar aan dat ze niet om legiti matie hebben gevraagd. „We zitten hartstikke fout", bevestigt de voorlichter van NS in Utrecht. Maar daar mee heeft de gedupeerde reiziger zijn spullen niet te rug of vergoed. In dit soort zaken moet Klantenservice uitkomst bie den. Een briefje sturen luidt het advies, maar na enig aandringen wordt ook een faxnummer gegeven. Dan gaat het misschien wat sneller. De Klantendienst is weliswaar vriendelijk en behulpzaam, maar er is enge lengeduld nodig om hem te bereiken. „Er zijn zieken en dus zijn we enigszins onderbezet," vertelt de afde ling voorlichting. Van der Heyde had donderdag drie ënhalf uur nodig om ze telefonisch te bereiken. Klantenservice kan de claim echter niet zelfstandig af handelen. „Het kan wel even duren. De schade-afde ling is druk bezet", zegt de voorlichter verontschuldi gend. „We doen ons best", beweert de dame van Klan tenservice. Het is duidelijk. De snelheid waarmee de spullen werd weggegeven wordt niet geëvenaard door de snelheid waarmee de schade wordt vergoed. samenwerken met justitie. In 1992 was hij kroongetuige in het proces tegen de ex-politie man Martin Hoogland. Die werd verdacht van de moorden op maffiabaas Klaas Bruinsma en drugshandelaar Tonny Hij- zelendoom. Zijn rol als kroon getuige werd hem niet in dank afgenomen. Brown verklaarde ooit, dat de onderwereld een half miljoen gulden op zijn hoofd zette vanwege zijn sa menwerking met justitie. In ruil voor zijn getuigenis ontvingen Steve Brown en zijn gezin een vrijgeleide naar Ame rika. Daar hield hij het echter niet lang uit: financieel vrijwel berooid keerde hij terug naar Nederland, waar hij de publici teit rond zijn persoon niet schuwde. Zo had hij zijn eigen misdaadprogramma 'Zware Jongens' bij Veronica. Iets eerder, in 1995, versche nen twee biografieën over Brown. De eerste, 'Steve Brown, beroep: supercrimineel'. was van de hand van journalist Bas van Hout. Vlak daarna ver scheen 'Drugsbaron in spijker broek' van Peter Stuivenberg en geautoriseerd door Brown zelf. Van Hout voelde zich door dit boek door het slijk gehaald. De affaire zou leiden tot bedreigin gen, vuilspuiterij en rechtsza ken. Van Hout trok uiteindelijk aan het langste eind. Op last van de rechter werd 'Drugsba ron in spijkerbroek' uit de han del genomen. Nobelprijswinnaars bijeen in Stockholm stockholm jos van der meer De geschiedenis van de theore tische natuurkunde moet maar eens herschreven worden, vindt G. 't Hooft, nu hij en z'n leer meester M. Veltman vandaag de Nobelprijs krijgen. Een aan gepaste tekst in de geschiede nisboekjes zou hem verlossen van een frustratie, zei 't Hooft donderdag tijdens de 'familie dag' van de Nobel Foundation. Het steekt de onderzoeker, hoogleraar bij de Universiteit Utrecht, dat de wetenschappers Glashow, Weinberg en Salam vaak zijn genoemd als de be denkers van de nieuwe theorie over het gedrag van de kleinste bouwstenen van materie, de zogeheten elektrozwakke wis selwerking. „Tussen haakjes staat er dan bij dat Veltman en ik de theorie hebben verbe terd", zei 't Hooft. Hoe anders is de werkelijk heid. En hoe goed is het dat zo iets vandaag door de uitreiking van de Nobelprijs voor de na tuurkunde ten overstaan van de hele wereld duidelijk wordt, al dus 't Hooft. Want die drie an dere onderzoekers raakten in de jaren zeventig, terwijl 't Hooft druk aan het werk was, in de vergetelheid. „Met name omdat niemand hen serieus nam. En ze namen ook zichzelf niet serieus, want ze wisten niet De Nobelprijswinnaars 1999. Uiterst links staat de Nederlander Gerardus 't Hooft en uiterst rechts zijn me deprijswinnaar Martinus Veltman. Zij krijgen vanavond de prijs voor natuurkunde. Tussen hen in links de Canadees Robert Mundell (economie) en de Duitser Günter Grass (literatuur). Voor hen zit links Ahmed H. Zewail uit Egypte (scheikunde) en rechts de Duitser Günter Blobel (medicijnen). Een vertegenwoordiger van Artsen Zonder Grenzen, de organisatie die de vredesprijs krijgt ontbreekt foto reuters anders wiklund zeker hoe hun theorie werkte. Veltman en ik hebben de voor schriften voor het bouwen van de theorie wel vastgesteld. On ze theorie heeft basis; die van hen niet." Door het werk van Veltman en 't Hooft kreeg de theorie van de twee Amerikanen en de Pa kistaner toch weer aandacht. Zij kregen in 1979 de Nobelprijs voor de natuurkunde. Dat kwam in de boeken te staan, schetst 't Hooft, als historische lijn: „Toen ik nog jong was, lachte ik erom; ik kende de kracht van mijn eigen werk. Maar als je ouder wordt, wor den zulke dingen ineens be langrijk. De vraag is dus, hoe dit alles nu in de boeken gaat ko men." Deze ergernis bederft het ge noegen dat 't Hooft beleeft aan de week van de Nobel-festivi- teiten evenwel geenszins. „Mijn zelfvertrouwen krijgt door alles hier een stevige 'push'. Het is geweldig om dit te kunnen meemaken, met name de prijs uitreiking vanmiddag." Ook voor Veltman is de week van de Nobelprijs 'een geweldig feest', al vindt hij het program ma soms afmattend. „Mijn man is onder de indruk van al les, maar moet het af en toe kalm aan doen", zei z'n vrouw. De vraag of haar man, net als 't Hooft, zich anders is gaan voe len. zelfbewuster is geworden, deed Anneke Veltman even smakelijk lachen: „Tini? Nog zelfbewuster? Dat kan niet bij hem." Prijswinnaar 't Hooft vertelde gisteren dat de spanning tussen hem en Veltman - die dinsdag tijdens een persconferentie even publiekelijk naar voren kwam door een vinnige woor denwisseling - wat is geluwd. „Hij doet weer vriendelijk tegen me. Maar ja, een volgend mo ment kan hij weer heel bot doen. Tijdens de prijsuitreiking staan we natuurlijk dicht bij el kaar. Maar erna zal 't wel weer als vanouds worden. Tweespalt, dus." En de Veltmannen. hoe beleven die het venijn tussen de twee professoren? „Geen com mentaar", zegt mevrouw Velt man. (economische zaken) verdedig den dat standpunt in de Kamer. lorritsma zei het 'raar' te vin den als gaswinning nu voor de eeuwigheid zou worden uitge sloten. Ze wees erop dat het bij het waddengas gaat 'om groot geld' dat men de volgende ge neratie niet bij voorbaat zou moeten onthouden. Pronk be nadrukte dat hij een rationele houding wil aannemen en geen 'theologie' wil bedrijven ten aanzien van gaswinning onder de Waddenzee. brussel anp Het historische traject van de IJzeren Rijn wordt mogelijk in ere hersteld. Als het binnen de milieuwetgeving past, wil mi nister Netelenbos van Verkeer tussen 2003 en 2009 goederen treinen uit de Antwerpse haven met bestemming Duitsland over dat spoor laten rijden. De treinen zullen dan het Mein- weggebied, een stiltegebied bij Roermond, doorkruisen. Tot 2003 staat de bewindsvrouw België dagelijks vijftien treinen van en naar Antwerpen toe via alternatieve routes op het Nder- landse spoorwegnet. Dat heeft ze donderdag gezegd na afloop van een onderhoud in Brussel met haar Belgische en Duitse collega's. In 2009 kan er een definitief traject liggen, dat wat Neder land betreft niet door het Mein- weggebied zal lopen. „De Euro pese habitat- en vogelrichtlijn is er van kracht, dus rijden door de Meinweg kan alleen tijde lijk", aldus Netelenbos. De vol gens de minister noodzakelijke milieu-effectrapportage kan in 2002 klaar zijn. Ais die positief uitvalt, kunnen er treinen pas seren. in Limburg ligt dat zeer gevoelig. De milieubeweging is mordicus tegen. Volgens Belgi sche juristen geeft het Belgisch- Nederlandse scheidingsgver- drag uit 1839 België het recht goederentreinen door de Mein weg te laten rijden en is een mi lieueffectrapport niet nodig. Tot 2003 mogen per dag vijftien Belgische goederentreinen via Roosendaal, Eindhoven en Venlo naar Duitsland rijden, en via een deel van het al bestaan de historische tracé. In de laat ste variant buigen de treinen vlak voor Roermond van dit tra cé af naar Venlo en gaan ze niet door de Meinweg. België moet dan meebetalen aan verbete ring van het spoor tussen Budel en Weert. Bezuiniging op medicijnen levert veel minder op breukelen anp De maatregel om eenvoudige geneesmiddelen die ook zonder recept verkrijgbaar zijn uit het verzekeringspakket te halen, le vert de helft minder op dan mi nister Borst van Volksgezond heid verwacht. Sinds september moet iedereen deze zelfzorg- middelen zelf betalen, tenzij het voor chronisch gebruik be doeld is. Dat zou jaarlijks 150 miljoen gulden moeten opleve ren. In werkelijkheid zou dat minder dan 75 miljoen zijn. Dat concluderen onderzoe kers van het Center for Supply Chain Management, onderdeel van de Universiteit Nyenrode in Breukelen. Ze hielden een lan delijke steekproef onder hon derd huisartsen om hen te on dervragen of en hoe hun voor- schrijfgedrag verandert door deze maatregel. Het onderzoek was gericht op de groep medi cijnen tegen allergische aan doeningen. Het blijkt dat een kwart van de huisartsen bereid is, tegen de regels in. ook bij kortdurend gebruik 'chronisch gebruik' op net recept te vermelden. Nieu we patiënten hoeven dan alleen de eerste vijftien dagen zelf te betalen en daarna het wel ver goed kriigen via de ziektekos tenverzekering. Verder blijkt dat 28 procent van de huisartsen een ander medicijn voorschrijft uit dezelfde groep die nog wel volledig wordt vergoed. Het gaat dan om een 'tweede keus middel'. Onderzoeker Van der Zwart is er verbaasd over dat de over heid de maatregel niet van te voren heeft bekeken op dit ef fect. „Er is geen rekening ge houden met de menselijke mo tieven in het voorschrijfgedrag, in grote invloed is terwijl dat van grote i op het resultaat.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5