Kritisch onderzoek over Studiehuis verdween in la Binnenland Steeds meer afgekeurde cola, kadavers en rioolslib in veevoer Lichtpuntjes blijken beter dan lichtmasten f W ifaf iv 4 Gehandicaptenraad boos ker vuurwerkcampagne Justitie: Schutter Veghel kreeg hulp vader en zus 'Wij wisten echt niet dat onze broer zou schieten' 'Turken willen niet besmet zijn met westerse invloed' Groepsfoto van de eeuw JAC 10 DECEMBER 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten [eer hulp bij huiselijk geweld' U|yM« Slachtofferhulp Nederland wil dat het ministerie justitie de politie meer ruimte geeft om slachtoffers van lijk geweld te beschermen. Op dit moment kan de politie el niets doen zolang er geen harde bewijzen zijn. In de tijk betekent dat dat het slachtoffer zijn huis uit moet. In enrijk is het echter zo geregeld dat de (vermoedelijke) da- n koffers moet pakken. Slachtofferhulp Nederland heeft. 5 beste Europese regelingen om slachtoffers van gewelds- drjven en verkeersongevallen te beschermen, samengevat >t manifest 'Het beste uit Europa'. Slachtofferhulp hoopt leze regelingen ook in Nederland kunnen worden inge- rd tderlanders grote witwassers Nederlanders wassen in België meer geld wit dan de en zelf. De meeste illegale geldtransacties vinden, behalve ussel. plaats in grenssteden zoals Antwerpen en Turnhout. 1 rond die steden houden zich veel Nederlandse geldkoe- ;op. Zij willen vaak meer omwisselen dan de toegestane li- van 10.000 euro (22.000 gulden). In de afgelopen zes jaar |en 1863 zaken doorgegeven aan de Belgische justitie, waar- 1480 gevallen Nederlanders waren betrokken en in 450 ge il Belgen. Daarnaast zijn het vooral Marokkanen en bewo- van het voormalige Oostblok die geld komen witwassen in vangenen krijgen minder loon fD Gevangenen in de gevangenissen Overmaze in Maas- en De Geerhorst in Sittard zijn in rep en roer omdat hun dreigt te worden gekort. Nu nog kunnen ze binnen de ge- enismuren wekelijks 47 gulden verdienen met onder meer oductie van matten, houtbewerken en inpakken. Voor dat kunnen ze onder meer sigaretten, snoep en lectuur kopen, ninisterie van justitie, dat moet bezuinigen op de gevange- n, wil dat loon terugbrengen tot 28 gulden per week. Vol de Maastrichtse advocate Serrarens is een kort geding on- ijdelijk als dat inderdaad gebeurt. uwer wil miljoen van Gelredome w» Bouwmaatschappij Heijmans heeft beslag laten leggen financiële tegoeden van stadion Gelredome in Arnhem, louwbedrijf wil bijna een miljoen gulden hebben. Het be is al in juni gelegd, maar is nu aan het licht gekomen, om- let stadion mogelijk verkocht wordt aan voetbalclub Vites- i het contract met Gelredome was vastgelegd dat het be- bij de grondwerkzaamheden de beschikking zou krijgen een hoeveelheid klei ter waarde van bijna een miljoen gul- maar toen het zover was, was die klei weg. ilkert: Minister van Europese zaken Europa is zo belangrijk dat een minister in plaats van taatssecretaris zich daarmeee bezig moet houden, vindt •fractievoorzitter Melkert. Zo'n minister zou deel moeten aken an een Raad voor Europese Zaken die de dagelijkse ieke aansturing van de Europese Commissie voor zijn reke- neemt. Nu is die aansturing vooral in handen van de mi re van buitenlandse zaken omdat daar het zwaartepunt van ezamenlijk beleid ligt. Daarnaast komen de ministers van iciën regelmatig bij elkaar en de ministers van sociale za- Een bestuurlijke hervorming van de EU is nodig omdat in- lels dertien landen hebben aangegeven lid te willen wor- van de momenteel uit vijftien landen bestaande EU. rzuring milieu gaat door dven De verzuring van het milieu gaat gewoon door. Met ïidige maatregelen is op zijn best de helft van de Neder- e natuur beschermd, concludeert het Rijksinstituut voor gezondheid en Milieu (RIVM)'ineen evaluatie in opdracht 'I Rijk. Helemaal negatief is het RIVM niet, want het con- 1 dat er door de maatregelen van de. afgelopen jaren veel beterd. Omdat de verzuring vooral in gebieden met inten- veehouderiij veel erger is dan elders, vindt het RIVM dat lijk aanvullende maatregelen vooral regionaal moet nemen. isterdam krijgt internetacademie fDAM' Amsterdam krijgt volgend jaar een Academie voor we Media en Internet. Het opleidingsinstituut is een parti- initiatief van drie internetbedrijven en is bedoeld om en uit het bedrijfsleven bij te scholen. Ook vanuit de over- is al veel belangstelling, aldus woordvoerder W. Koning, nstituut is enig in zijn soort. De academie in Amsterdam it in september 2000 met circa honderd cursisten in een laan de IJ-oever. Volgend jaar wordt ook een opleiding ge in Barcelona. iszkowicz in het nauw l*AG» Raadsman Moszkowicz van de voormalige Suri- nse legerleider Desi Bouterse is op de eerste dag van het i beroep meteen in het nauw gekomen. Het hof bepaalde Ie strafpleiter niet de volledige verdediging kan voeren om- lij niet door zijn cliënt is gemachtigd. Onduidelijk is waar- loszkowicz niet is gemachtigd. Vermoedelijk heeft dat te n met de positie van Bouterse in Suriname. De oud-leger- r, die mogelijk kandidaat is bij de presidentsverkiezingen in heeft steeds gedaan alsof het proces in Nederland aan hem bij gaat. mier tegen 'kindsoldaten' IMG» Een ruime meerderheid van de Kamer wil dat jonge- onder de achttien jaar niet in vaste dienst bij de krijgsmacht 'en werken. Hoewel het probleem van de 'kindsoldaten' in sland van een geheel andere orde is als de schrijnende ge il in sommige Afrikaanse staten, vindt de Kamer dat Neder- in de pas moet lopen met de internationale wens om de ijdsgrens op achttien jaar te stellen. Tegelijkertijd erkennen acties dat een rigide leeftijdsgrens Defensie in de proble- izou kunnen brengen bij de werving van voldoende school tere voor de parate troepen. Daarom stelden PvdA en D66 schoolverlaters in staat te stellen stages bij de krijgsmacht Igen. ampagne van SIRE tegen «urnen met vuurwerk is :rend, bevestigt oordelen en is schadelijk mensen met een handi- of chronische ziekte. De ■ndicaptenraad vindt dat ■middellijk gestopt moet •n. De Gehandicapten- spreekt mede namens ®dere organisaties voor ipten en chronisch 1 SIRE-vuurwerkcampag- dit jaar vooral gericht op 'ociale gevolgen van een torkongeval. Zo blijft verbrande jongen moe- alleen in de disco ter- hvee meisjes om zijn oden vechten. In de brief van de Raad aan SIRE staat dat gehandicapten 'volwaar dig in de samenleving dus ook in liefde en vriendschap kunnen meedoen, mits ze niet gehinderd worden door fysieke drempels'. SIRE heeft de campagne in overleg met het Nationaal Re validatie Fonds opgezet. De directeur daarvan, J. Hofsté, zei gisteren in reactie op de brief van de raad dat de cam pagne absoluut niet de be doeling heeft wie dan ook te beschadigen. „Misschien ligt het eraan hoe je ernaar kijkt", aldus Hofsté die overigens benadrukt dat hij de tv-spot- jes nog niet heeft gezien. De posters vond hij niet stigma tiserend. SIRE was niet be reikbaar voor commentaar. Rapport hoogleraar door ambtenaren genegeerd De Utrechtse hoogleraar Imelman verwijt ambtenaren van het ministerie van onderwijs dat ze een kritisch rap port over het Studiehuis niet hebben doorgespeeld aan de toenmalige bewindslieden. Volgens Imelman heeft het PMVO, het procesmanagement voortgezet onder wijs, zijn rapport 'De overheid als bovenmeester' uit juni 1997 bewust in de la laten liggen. menten. Een van de punten van kritiek is de nadruk die de on derwijsvernieuwers leggen op vaardigheden in plaats van ken nis. Ook zijn er twijfels over de rol van de leraar, die meer een begeleider wordt. Het rapport is deze week alsnog verschenen. De SP noemde het gisteren utrecht anp Een commissie onder leiding van Imelman had het rapport in opdracht van het PMVO ge maakt. Imelman ziet niets in deze onderwijsvernieuwing die volgens hem is gebouwd op zwakke pedagogische funda- onaanvaardbaar dat het rap port is achtergehouden. Kamer lid Van Bommel zal het rapport volgende week donderdag als nog aan de orde stellen als de Kamer over het Studiehuis praat. Ook Van Bommels WD- collega Comielje sprak gisteren vein een zeer ernstige zaak en heeft staatssecretaris Adelmund gevraagd het rapport alsnog naar de Kamer te sturen. Het ministerie van onderwijs wilde niet reageren. Het PMVO kwam eerder on der druk te staan toen voorzit ter Zunderdorp verklaarde blij te zijn met de staking die scho lieren tegen het Studiehuis aan kondigden. Hij stelde daarbij overigens dat hij de studenten in een rechtstreekse discussie van de goede kanten van de vernieuwing wel zou kunnen overtuigen. Met name de WD was ontstemd over die uitla ting. Ook D66 toonde zich on tevreden over het PMVO. Het Kamerlid Lambrechts vergeleek de organisatie met een sekte, die een rotsvast geloof koestert in deze omstreden onderwijs- vemiewing. Tegenvallers zou het PMVO uitsluitend zien als aanloopproblemen. den haag Alles is deze maand 'van de eeuw'. Ook in de politiek. Gisteren werd in de Tweede Kamer de groepsfoto van de eeuw gemaakt een idee van Kamervoorzitter Van Nieuwenhoven. Alle huidige en voormalige Kamerleden waren uitgenodigd om gezamenlijk op een foto te gaan die straks wordt verstuurd als kerst- en nieuwjaarskaart Honderden (voormalige) prominenten waren gisteren aanwezig voor een hapje, een drankje en een kiekje. foto gpd phil nijhuis Minister Brinkhorst wil maatregelen den haag anp De stroom afvalproducten die in veevoer worden verwerkt, lijkt volgens minister Brinkhorst van Landbouw eerder toe dan af te nemen. Hij zegt dat het momenteel bijna vanzelfspre kend lijkt dat allerlei afvalpro ducten in diervoer worden her gebruikt. Dat komt volgens hem mede door scherpere mi lieuregels, zoals het stortverbod van afvalstoffen. Volgens Brinkhorst mag de landbouwsector niet als de af valverwerker van de samenle ving worden gezien. Dit be schadigt het imago van het agrarisch product. Brinkhorst noemde kadavers, rioolslib, keukenafval, gerecyclede fri tuurvetten en afgekeurde cola als willekeurige voorbeelden uit het afgelopen jaar. Het gevoel van de consument dat er iets mis is, speelt voor hem een rol. „Daarom moeten kadavers uit die stroom ver dwijnen. We zijn tenslotte met levensmiddelen bezig. Met de grote belangen die op het spel staan, moeten we die risico's niet willen lopen", aldus Brink horst. De landbouwsector heeft steeds gesteld dat delen van sommige kadavers veilig ver werkt kunnen worden tot vee voer. Het hergebruik van kip pen of varkens scheelt boven dien een hoop kosten. Volgens Brinkhorst kan de westerse sa menleving zich wel de luxe per mitteren bepaalde afvalproduc ten buiten het voedingsmidde lencircuit te houden. „Laten we niet vergeten dat het dioxine-incident in België vele miljarden heeft gekost. En de BSE-affaire heeft ook in Ne derland heel veel schade aange richt. Penny wise, pounds foolish meent de minister. Brinkhorsts opvatting dat ka davers in veevoer geheel verbo den moeten worden, gaat ver der dan de mening van de Tweede Kamer. Die gaf dit na jaar onvoldoende steun aan een D66-motie tegen kadavers in voer. Reden was onder meer dat staatssecretaris Faber (Landbouw) nog werkt aan een nota over diervoeder. Meer criminelen krijgen DNA-test DEN HAAG ANP De politie mag binnenkort aan meer criminelen DNA-materi aal vragen. Minister Korthals van Justitie stelt vandaag in het kabinet voor om dit te doen bij delicten waar minimaal vier jaar cel op staat. Nu is dat nog acht jaar. Voor het afnemen van het materiaal is niet langer toe stemming nodig van de rech ter-commissaris, maar alleen van een officier van justitie. Verdachten zijn verplicht DNA- materiaal af te staan en kunnen bij weigering worden gedwon gen. Als er bijvoorbeeld een koffiebekertje achterblijft in een verhoorkamer, mag de politie dit direct gebruiken. Korthals hoopt zo meer mis drijven op te lossen. Voorlopig wil de WD-bewindsman het DNA-onderzoek vooral inzetten bij levens- en zedendelicten. Noord-Holland experimenteert met wegmarkering in het donker HAARLEM THEO VAN DER KAAU Experimenten in de provincie Noord-Holland met nieuwe soorten wegmarkering in het donker zijn een groot succes. Bij Nieuw-Vennep, Hoofddorp, Vogelenzang, 's Graveland en Schoorl zijn begin dit jaar bochtige stukken van twee- en vierbaanswegen uitgerust met diverse soorten LED-verlichting in het asfalt, in de middenberm of in de vangrail. Het effect van deze kleine lichtpuntjes blijkt beter dan reflectoren en tradi tionele lichtmasten. Wegbe- heerders elders in het land to nen grote interesse in de Noord-Hollandse proeven. Samen met enkele bedrijven heeft de provincie acht lichtsys- temen uitgetest. In alle gevallen werd de verkeersveiligheid gro ter, het energieverbruik van de verlichting lager en bovendien verminderde de lichthinder. Om de effecten te meten wer den automobilisten bij pomp stations ondervraagd en werd ter plekke genoteerd of zij rea geerden met remmen of in schakelen van groot licht. De ü'tM De kleine lichtpuntjes van de LED's in het midden van de weg maken de bocht beter zichtbaar dan reflecto ren of lantaarnpalen. foto provincif noord holland automobilisten reageerden zonder uitzondering positief. LED's zijn lichtgevende dio den die als lichtbron heel klein zijn en weinig stroom vragen. Er zijn systemen getest die wer ken op elektriciteit en op zon- ne-energie. Stroomverbruiken- de LED's gebruiken slechts een kwart van wat lantaarnpalen verbruiken, alleen kosten de systemen twee keer zoveel. Het initiatief voor de nieuwe wegmarkeringen kwam van de WD-gedeputeerde H.de Boer, die er tijdens een studiereis naar Canada op gewezen werd. Begin volgend jaar wil de pro vincie op een nog nader te be palen traject de nieuwe weg markering definitief invoeren. Wapens ontdekt in woning gezin VEGHEL ACHILLE PRICK en ferdi schrooten De 17-jarige verdachte van de schietpartij op de school De Leijgraaf in Veghel heeft vol gens justitie hulp gehad van zijn vader en zus. De 35-jari- ge vader en het 15-jarig zusje zijn gisteren aangehouden. De verdachte vuurde dins dag in het computerlokaal van zijn school tien kogels af. Hij zou wraak hebben willen nemen op de jongen die een verboden relatie met zijn zus had. Behalve Hassan werden ook drie andere leerlingen en een docente geraakt. Alle slachtoffers zijn buiten le vensgevaar. De jongen maak te gebruik van een wapen van zijn vader en zou vlak voor zijn daad door zijn vader bij de school zijn afgezet. Bij een huiszoeking gister ochtend in de woning van het gezin werd een tweede vuist vuurwapen en een partij mu nitie in beslag genomen. Niet lang daarna werden de vader en net zusje, die samen met de moeder de hele dag wer den verhoord op het politie bureau in Veghel. aangehou den. De moeder is in de na middag weer vrijgelaten. Justitie is er inmiddels van overtuigd dat de schietpartij het gevolg is van een al langer slepende familievete tussen de tweede families. De ruzie zou gaan om de relatie tussen het 15-jarige meisje en Has san. De twee zijn afgelopen zomer samen naar Ankara geweest. Volgens de familie van het slachtoffer is dat ge heel vrijwillig gebeurd. De fa milie van de dader beweert dat hun dochter is ontvoerd. Justitie wil nog niet zeggen waaruit de verdenking van medeplichtigheid van vader en dochter bestaat. De doch ter zou volgens justitie op de hoogte geweest kunnen zijn van een aanstaande afreke ning, zonder dat daarvan de politie in kennis te hebben gesteld. Dat is strafbaar in Nederland. Vader, zoon en dochter zijn vandaag in Den Bosch voor geleid aan de rechter-com- missaris. Families bang voor escalatie conflict veghel achille prick en ferdi schrooten Al uren zitten de twee broer tjes Mazlun (9) en Volkan (13) te wachten op een telefoontje van de politie. Hun vader, moeder en zusje zitten de hele dag bij de politie en ze horen maar niks. Het is tegen vier uur als de twee van journalis ten horen dat hun vader en zusje die avond niet meer te rugkomen. Ze zijn aangehou den, net als hun oudste broer. „Moeten ze de cel in?", vraagt Volkan. Als de vraag bevesti gend is beantwoord, dringt het tot hem door. „Dit is toch belachelijk. De politie had ons beloofd te bellen als er iets zou gebeuren. Nu weet ieder een dat mijn vader en zusje in de cel in moeten, maar wij weten officieel van niets." De twee broertjes van de 17- jarige jongen die afgelopen dinsdag tien kogels afvuurde in de school De Leijgraaf in Veghel en vijf mensen ver wondde, mogen sinds de ge beurtenissen hun huis niet meer verlaten. „Er is ruzie met een andere familie en de poli tie zegt dat wij beter binnen kunnen blijven", zegt Volkan. De jongetjes zeggen absoluut niet te weten wat er allemaal aan de hand is. Wel zijn ze er van overtuigd dat hun zusje, om wie het allemaal te doen lijkt, met geweld ontvoerd is naar Ankara. „Maar wij wisten echt niet dat onze broer zou gaan schieten", zegt de kleine Mazlun. Plotseling is er paniek. Een grote, wat kalende man komt het tuinpad van de woning van de familie oplopen. „Niet opendoen, niet opendoen", schreeuwt een panische Mazlun naar een oom die op de twee broertjes past. Als de deur toch opengaat, blijkt de angst voor niets. Volkan: „Hij dacht dat het de vader van Hassan was. We zijn bang voor hem, want hij heeft giste ren op de Turkse televisie ge zegd dat wij wel meer geld hebben maar zij betere pisto len. Ze willen wraak nemen." De familie van het slachtoffer Hassan zegt juist het tegen overgestelde: de anderen zijn de dreigende partij. „Het gaat gewoon om familie-eer. Dat meisje is met onze Hassan uit vrije wil meegegaan naar Tur kije. Ze wisten allebei dat hun relatie nooit iets zou mogen worden, vanwege hun ver schillende komaf. Dat ze is ontvoerd, is onzin. En nu zegt het meisje nooit verliefd te zijn geweest, omdat de eer van de familie is geschonden. Die eer moest gewroken wor den", zegt Achmed, een neef van de neergeschoten Hassan. Die ligt, samen met een ande re neef, met schotwonden in het ziekenhuis. Beiden wor den door de politie bewaakt. De twee families zijn als de dood dat het conflict verder escaleert. Een kennis van de familie van de dader denkt dat bemiddeling tussen de fami lies door andere Turken de enige manier is om erger te voorkomen. „Dat doen we in Turkije ook. Het werkt beter dan tussenkomst van de poli tie." Aan het eind van een lange dag wordt de doodvermoeide moeder van de jongtjes geen rust gegund. Bij thuiskomst wordt ze opgewacht door een legertje persmensen die haar verhaal willen horen. De vrouw kan niet meer. Voor de draaiende camera's vraagt ze in het Turks beleefd om rust. Criminoloog Yucel Yesilgöz: UTRECHT MARCEL VAN SILEHOUT VERVOLG VOORPAGINA De gedachte aan terugkeer leeft sterk bij Turken en Ma rokkanen. zegt de crimino loog Yucel Yesilgöz. Dat komt mede doordat de Turkse en Marokkaanse staat ze niet wil loslaten. „Zelfs de derde ge neratie houdt dat idee." Het gevolg is dat deze mensen 'willen tonen dat ze niet be smet zijn met westerse in vloeden' door hun zaakjes zelf op te lossen op basis van traditionele normen. Intussen worden gebeurte nissen zoals in Veghel, ge smoord in politiek correcte uitspraken, in clichés. „Turk se organisaties roepen niets anders dan: je mag niet cri minaliseren, je mag niet mar ginaliseren of stigmatiseren. En 'integratie, integratie'. Ze kunnen niet meer zonder die woorden, zoals een vis niet zonder water kan. Of hun woordenschat is te beperkt." Volgens Yesilgöz zouden ze de harde cijfers over geweld onder allochtonen eens on der ogen moeten zien. Even als het zwart werken, familie illegaal naar Nederland halen of het handelen in drugs en wapens. De criminoloog wijst op nog een feit. „Zoals minder heden niet willen verneder landsen, zo willen Nederlan ders eigenlijk helemaal niet dichter bij allochtonen ko men." Hij ziet dat ook bij po litiekorpsen. Die hebben nog onvoldoende verstand van culturele achtergronden. Sommige steden hebben Turkse deskundigen in dienst, maar andere niet. Klachten over bedreigingen door allochtonen worden daardoor te vaak niet serieus genomen of begrepen, meent Yesilgöz. Anders dan veel autochto ne Nederlanders, verbaast het de criminoloog niet dat in Veghel een 17-jarige scholier met een vuurwapen rondliep „Dat hoort bij een Turk." Schattingen over het wapen bezit in de Turkse gemeen schap kan hij echter niet ge ven. ..Als ik dat echt wil on derzoeken, moet ik naar het koffiehuis en de eigenaar vra gen of zijn vrouw verkering heeft met een ander. Als hij dan een pistool trekt en schiet, weet je het. Maar dat kost ons dan wel veel onder zoekers."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3