ert Kort: sociaal, maar niet te aardig ese Barcs laat zich niet snel gek maken Sport s- Oegstgeest is niet bang voor RCL Leidsch Dagblad Klassement topscorers '99-'00 E SLEUTELS - ABBENES HET NIEUWE MILLENNIUM IN WOUT BERGERS JAG 10 DECEMBER 1999 If voelt goed om trainer van Albnania te zijn Groepsgevoel en teambuilding. Twee begrippen die Bert Kort vaak gebruikt als hij praat over het trainersvak. De 45-jarige Leiderdorpse oefenmeester is sociaal, maar maar vindt zichzelf niet te aardig. „Ik houd van duidelij ke afspraken. Wie over de schreef gaat, krijgt nog één kans, maar moet daarna zijn biezen pakken. Zo'n beslis sing hoef ik gelukkig bijna nooit te nemen." De aanpak van Kort blijkt te werken. Alkmania staat tweede in de derde klasse en het bestuur verlengde onlangs het con tract met de trainer met twee jaar. foto hielco kuipers leiderdorp gerard baas .Alkmania op de tweede plaats van de derde klasse. Ik moet toegeven dat dat een enorme voldoening geeft. Zeker als je bedenkt dat we nog lang niet klaar zijn met de club. Geleide lijk aan moeten we een stapje omhoog. Alkmania moet hoger op omdat Alkmania hogerop kan. Sporters zijn verplicht om alles uit hun mogelijkheden te halen." Kort ziet het als zijn taak om als trainer, zelf zegt hij 'als ver antwoordelijke voor het gehele begeleidingteam', daar de idea le omstandigheden voor te cre- eren. „Ik kan hier nog jaren vooruit, anders zou ik niet voor twee jaar bijtekenen. Het zullen mijn vierde en mijn vijfde sei zoen als trainer van Alkmania worden. Zo lang heb ik nog nooit bij een club gewerkt. Het voelt gewoon goed om bij deze vereniging trainer te zijn." Afspraken Kort, die in het dagelijks leven werkt als vestigingsmanager bij de PTT en dat vak op dezelfde wijze uitoefent als het trainers vak -'dus met veel overleg en duidelijke afspraken'- wil geen uitspraken doen over de spor tieve toekomst van zijn club. Dan krijgen buitenstaanders te veel gelegenheid om het werk van de clubmensen te bekritise ren. „Van mij zal je niet horen dat Alkmania dan en dan twee deklasser is of moet zijn. Zulke uitspraken gaan altijd tegen je werken op momenten dat je het net niet kunt hebben. Maar ik durf wel te zeggen dat we na- competitie moeten spelen. Het is het maximaal haalbare, want VUC steekt te ver boven de an dere ploegen uit. Het is voor de jongens al een hele omschake ling om nu te voetballen voor een club, die van de meeste an dere derdeklassers moet win nen. Ze waren gewend geraakt aan de underdogrol van het kleine Alkmania, dat tussen de afdeling en de vierde klasse zweefde." 'Wij-gevoel' Als de geboren Leidenaar straks terugkijkt op zijn tijd als Alkma- nia-trainer, wil hij zien dat hij iets aan de vereniging heeft toe gevoegd. In de eerste plaats moeten de voetballers betèr zijn gaan voetballen en in de tweede plaats moet er in de ver eniging een 'wij-gevoel' zijn ontstaan. De sfeer moet zo zijn, dat de mensen in en rond de selectie op de hoogte zijn van alles wat met de selectie te ma ken heeft. „Openheid en duide lijkheid. Korte lijnen. Daarvoor heb ik maandelijks overleg met alle trainers, de aanvoerders van één en twee, de grensrech ters en de verzorgers. Dan zit ten we met een mannetje of dertien, veertien te vergaderen. Afspraken en acties worden op een A-4-tje genoteerd en dat wordt onder de mensen ver deeld. Soms hebben we hele maal niets te bepraten en gaat het gewoon om het uurtje ge zellig bij elkaar te zijn. Maar ik zweer dat zo'n avond veel bij draagt aan het groepsgevoel. Ook het begeleidingsteam moet aan teambuilding doen." Die maandelijkse vergaderin- eiden en omstreken wonen steeds meer buitenlan- wi Dat heeft ook zijn invloed op de regionale sport. met een andere nationaliteit hebben vaak een j re sportbeleving en andere sportnormen en - A! rden. De vraag is of hiervoor verklaringen te geven In de vijftiende aflevering is het woord aan de Emese Bares van Grasshoppers, die erach- dat basketbal overal hetzelfde is. OVER de GRENS IN de REGIO rej ese Barcs kan nog smakelijk nc len om de verwarring rond Ikpersoon. De Hongaarse h Ipleegde in haar zoektocht reen Nederlandse club de |~ra «te www.basketball.vuur- xnl en verzocht de samen- er per e-mail om bemidde- Omdat aanvankelijk de in- _tbestond dat Barcs een fc was, leek BS Leiden een de gegadigde. Het zou een oi tafereel hebben opgele- i'fP. als Barcs zich voor de eer- raining bij de Leidse man had gemeld. Zo ver kwam *')|niet, omdat het misver- nd op tijd werd opgemerkt. Do dndelijk was het Grasshop- 5 dat de speelster in de ar- sloot. „Het is een leuk n dat op een goed niveau n. Het is ongeveer verge- aar met het niveau waarop «-Hongarije speelde", oor- j: hde 22-jarige Barcs na elf ipetitiewedstrijden. l;. Se werd grootgebracht ir een vader die erelid van Europese voetbalorganisatie A is, maar zij liet zich in r: r keuze voor de sport veel er leiden door haar zes jaar kre zuster Gyöngyvér. „Het iwenvoetbal stelt in Honga- flamelijk niet veel voor", al- iEmese, die veel met haar zus optrok, omdat haar vader als diplomaat geregeld in het buitenland verbleef. „Ik zag haar op de lagere school bas ketballen en vond dat leuk. Toen ik het zelf probeerde, bleek dat ik makkelijk met de bal om kon gaan. Ze meldde zich aan bij een sportclub en kwam via de ka- detten en junioren uiteindelijk in het collegeteam van AFDSE in Boedapest terecht. „Een se- mi-professionele ploeg in de tweede divisie, ongeveer verge lijkbaar met het niveau van Grasshoppers. Er zijn ook niet zo veel verschillen. In Honga rije trainden we iets vaker. Vier- tot vijfmaal per week, tegen driemaal per week nu. Je doet hier ook meer in de groep, ter wijl in Hongarije de oefeningen vaker waren afgestemd op de positie waarop je speelde. Er werd ook meer aan krachttrai ning gedaan. Maar qua spel verschilt het niet veel. Basket bal is overal hetzelfde." Emese Barcs verbleef enkele ja ren geleden ook al in Neder land. Ze wilde de Engelse taal beter leren beheersen en volg de lessen. Gelijktijdig ging ze als au pair in de omgeving van Vinkeveen aan de slag. In die tijd leerde ze ook haar huidige vriend kennen en de Hongaar se ging basketballen in Mij drecht. „Dat team was niet goed. Het niveau was laag, maar dat komt ook omdat we maar éénmaal per week train den." Het was een hele stap te rug voor de speelster die in Hongarije wel anders was ge wend. Om haar studie (marketing en commercie) te voltooien ging Barcs tijdelijk naar haar ge boorteland terug. Inmiddels is ze weer terug bij haar vriend, maar voor haar komst wilde ze wel verzekerd zijn van een goe de basketbalclub. Ze had geen Moek de laatste thuiswedstrijd in deze eeuw zaterdag 11 december sportpark "de Vliet" aanvang 14.30 uur Z.v.v. De Sleutels stapt gezamenlijk met haar hoofdsponsors te weten Th. Lubbe Reizen b.v. - Zoeterwoude Trend Amusement - Leiden - Leiderdorp Oegstgeest zal morgen koplo per RCL met aanvallende wa pens bestrijden. Oefenmeester Peter Ciere vindt dat zijn elftal niet bang hoeft te zijn voor de tegenstander, die deze compe titie al 26 punten meer behaal de. Oegstgeest staat derde van onderen. „Maar we blijven ver trouwen houden." Ciere put onder meer moed uit de uitwedstrijd tegen RCL. Toen was Oegstgeest volgens de trainer de eerste helft gelijk waardig aan de tegenstander. In de tweede helft werd een Oegstgeest-speler uit het veld gestuurd en de tien van Ciere gingen uiteindelijk met 4-1 ten onder. Bovendien is het elftal mor gen compleet, wat in veel eer dere wedstrijden niet het geval was. Blessures, ziektes en va kanties maakten mutaties noodzakelijk. De ploeg kreeg de laatste twee wedstrijden twaalf doel punten tegen (Oegstgeest ver loor met 4-0 van Alphia en met 8-0 van Valken), maar dat zegt gen heeft Kort niet meteen bij zijn binnenkomst, tweeënhalf jaar geleden, ingevoerd. „Ze zien je al aankomen. "We zijn een voetbalclub, geen praat club'. Pas als je het gevóél krijgt dat je de vereniging kent, kun je er mee beginnen. Na een half jaar kun je misschien een beetje weten wie je erbij moet hebben en zeker niet de fout maken dat je een belangrijk persoon ver geet. Zo'n gepasseerd iemand kan je vreselijk gaan tegenwer ken." Frisse blik „Je kunt sowieso niet te veel tijd besteden aan de technische or ganisatie, want in de eerste maanden ben je vooral met de spelers bezig. Je hebt als nieuw komer het voordeel dat je met een frisse blik kijkt naar je se lectie en in spelers kwaliteiten ziet die nog niemand heeft ge zien. Omdat veel voetballers het heerlijk vinden als er wat extra aandacht aan ze gegeven wordt, is het heel normaal dat de prestaties in de begintijd een scherp stijgende lijn vertonen. Daarna blijkt het altijd weer te rug te vallen en als men daar van hersteld is blijft de presta- tielijn met kleine verschillen heen en weer te golven. Dat zijn de dingen waar je als jong trai- nertje gek van kan worden, maar waarmee je gaandeweg leert leven." „Los van het invullen van de randvoorwaarden ben je als trainer ingehuurd om de spe lers beter te maken. Klaar. Dat heeft de hoogste prioriteit. Het is voor mij ook reden nummer één dat ik dit vak ben gaan uit oefenen. Het is machtig mooi, bijna niet na te vertellen, om ie mand progressie te zien maken, om een speler te zien groeien. Als je tijdens de wedstrijd je ploeg dingen ziet doen die ie net in de afgelopen week hebt Doelpuntenmaker van de week; Doelp. Pntn. Loean Karnen (Alphia) 05 O Alex Barendse (RCL) 01 20 20,00 2) Marcel de Bruin (Leiden) 00 13 13,00 3) Martijn van de Bos 00 13 13,00 4) Sander de Wolf (ASC) 00 15 11,25 5) Loean Kameri (Alphia) 05 11 11,00 6) Peter Wubben (Alph. Boys) 02 11 11,00 A Edwin Oudshoom (Stompwijk) 01 13 09.75 8) Michel Turk (Meerburg) 01 13 09,75 9) Patrick de Hoed (Leidse Boys) 01 10 07,50 1°) Khalid Rajani (GOL Sport) 02 10 07,50 Wout Bergers stelt voor de topscorer van de week een waardebon van vijftig guiden beschikbaar. De bon wordt naar de club gestuurd. De Topscorer van de maand ont vangt een bon van honderd- vijftig gulden. Voor de drie voetballers die aan het einde van het seizoen het totaalklas sement aanvoeren, zijn aan trekkelijke prijzenpakketten beschikbaar gesteld. Wim van Duivenbode is dagelijks tussen LEIDEN NOORDWIJK VOORSCHOTEN 10.00 en 16.00 uur bereikbaar voor vragen en opmerkingen over het topscorersklasse ment, tel. 071-5356461. getraind, is dat mooier dan een toevalsdoelpunt. Het laatste is korte-termijnsucces, het eerste is een bouwsteen voor de toe komst. En daarvoor wordt een trainer aangesteld. Zo simpel is dat." leiden Ex-doelman Bob Visser (Leidsche Boys) ontvangt van een me dewerker van Wout Bergers Sport zijn maandprijs. Visser, die tegen woordig in de spits speelt bij de Boshuizerkadeclub, scoorde in novem ber zevenmaal. foto dick hogewoning zin in een tweede avontuur bij een recreatieteam. Zij is blij met haar keuze voor Grasshoppers, ook al duurde het even voordat ze haar draai had gevonden. „Het is nu een maal moeilijk om aan een nieuw team te wennen. Je moet weten wat je van je medespe lers kunt verwachten; hoe ze zich op het veld bewegen. De oplossing daarvoor is veel spe len." Voorlopig moet de 1.74 meter lange guard /forward het voornamelijk doen met inval beurten. Barcs geniet er van dat bij Grasshoppers veel met de bal wordt getraind. „In Hongarije moesten we vaak rennen. En als je dan niet binnen de tijd bleef, mocht je opnieuw begin nen." En naast de sporthal be vond zich het krachthonk, waar na elke training nog een poosje aan gewichten werd gehangen. Barcs zegt dat wel te missen. „Het is gewoon beter. Je hebt dan ook meer fysieke kracht in de wedstrijden." Al is ze nou niet het type dat het ook echt van fysiek spel moet hebben. „Ik maak alleen maar een persoonlijke fout als het echt nodig is, anders niet. Ik ben een speelster, zoals we dat in Hongarije zeggen, met 'cool blood". Ik denk liever even na over wat ik wil dan dat ik mezelf in dè wedstrijd voorbij ren." Barcs denkt het de komende ja ren wel uit te houden in Kat wijk. „Ik raak eindelijk aan ze gewend", zegt ze met een glim lach. Van een taalbarrière is volgens haar geen sprake. „Er worden toch veel Engelse ter men in gebruikt, dus dat is geen probleem. Basketbal is in ternationaal." tekst peter van der hulst foto dick hogewoning volgens de trainer niet zo veel. „Tegen Alphia werd onze kee per er na vijf minuten al uit ge stuurd dus die acht tegendoel punten mag je ervan aftrek- Peter Ciere verruilde aan het begin van dit seizoen ROAC'79 voor Oegstgeest. Ondanks het geringe aantal punten (8 uit 12 wedstrijden) heeft hij het naar zijn zin bij de derdeklasser. „De sfeer en dergelijke zijn goed" aldus Ciere, die vindt dat zijn ploeg in de middenmoot thuis- Naam: Carmen Zitman. Sport en club: korfbal bij Crescendo. Geboren: 21 april 1974 te: Lei den. Woonplaats: Leiden. Clubs: ik ben begonnen bij KNS, maar die club is helaas ter ziele gegaan wegens gebrek aan een goed kader. Niemand wilde meer wat doen. Jammer, want het was een gezellige club. Nu speel ik al zo'n negen jaar bij Crescendo. Broers/zussen: een zus, Nata- sja. Zij heeft nog bij Fiks ge speeld, maar ze moest stoppen vanwege een paar rotte knie- en. Beroep: medewerker voorzie ningen bij het GAK. Als een ge handicapt kind bijvoorbeeld een aangepaste computer no dig heeft, zorgen wij daarvoor. Opleiding: MEAO Partner: ik woon samen met Edwin van der Kraan, ook van Crescendo. Wij zijn een stan daard korfbalstel. Dat zie je vrij vaak, en dat is maar beter ook. Je bent toch het hele weekein de op het veld. Lengte: 1.74 meter. Gewicht: te zwaar, ik denk zo'n 74 kilo. Sterke punt: het aangeven van de aanvallers. Zwakke punt: verdedigen. Trainers: Rene Kooien, Robin Sommeling en Ruud Niezing.. Beste trainer: Robin Somme ling. Hij weet het team heel goed te motiveren. Slechtste trainen er zijn niet echt slechte trainers. Ik denk dat het vooral aan jezelf ligt. Mag je zo'n persoon niet, dat vind je het automatisch een slechte trainer. Hoogtepunt: promotie naar de eerste klasse in de zaalcompe titie, twee jaar geleden. Helaas zijn we inmiddels weer gede gradeerd. Dieptepunt: het huidige sei zoen. We gingen vooraf voor promotie. Maar binnen drie weken hebben twee van onze heren de achillespezen ge scheurd. Nu moeten we voor handhaving gaan. Blessures: ik ben een keer te gen een muur aangelopen, toen ik de bal in het veld pro beerde te houden. Ik hield er een gescheurde ellepijp aan over. Leukste tegenstander: clubs uit Leiden, zoals Danaïden. Het is altijd weer een soort Leids kampioenschap. Vervelendste tegenstanden mensen die erg fysiek spelen. Maar echt vervelende ploegen heb je niet. Mooiste shirt: ik vind het shirt van Pernix wel mooi, oranje- wit. Waarschijnlijk omdat dat ook de kleuren van mijn oude club zijn. Lelijkste tenue: dat burgelijke shirt van TOP, met zo'n Ajax- balk. Sommige clubs spelen ook nog in oude. verkleurde, katoenen shirts. Dan heeft de ene speler een lichtblauw shirt, en de andere een don kerblauw. Walgelijk. Hobby's: korfbal en muziek luisteren. Ik hou wel van een beetje ruige muziek. Pas ben ik nog naar een concert van Live geweest. Krant: het Leidsch Dagblad en het AD. Favoriete boek: Ik heb laatst Sneeuwvalk van Stewart Harri son gelezen. Zeer mooi. Eten: pasta's. Drinken: een rood wijntje. Huisdien twee konijnen en een vis. Vakantieland: Frankrijk. Of je nou wilt skiën of zonnen; je kunt er alles doen. Mooiste plekje in de regiode Burcht. Je hebt daar een prachtig uitzicht over de bin nenstad. Leiden korfbalstad: ik zou niet weten hoe dat zo komt. We moeten in ieder geval probe ren het huidige aantal clubs te behouden. Niet nog meer fu sies. Veldkorfbal: dat mogen ze van mij afschaffen. Ik heb een he kel aan nat gras. Ie mist dan al leen wel de gezelligheid van je eigen clubhuis. Korfbal olympisch: alsjeblieft niet. Weer een België - Neder land. Pas als meer landen zich in korfbal gaan verdiepen, wordt het interessant. Kampioen in eigen klasse: ik volg de standen eigenlijk niet zo, maar ik denk dat Tempo een goede kans.maakt. Tempo - Crescendo zaterdag: dat zal dan ook erg moeilijk worden. Ik hoop op een gelijk spel, maar ik denk dat we 19- 17 verliezen. Toekomst club: Als we alle jeugd behouden en nog wat le den erbij krijgen, moeten we een goede, stevige tweedeklas ser kunnen blijven. Toekomst persoonlijk: Voor lopig blijven wonen waar ik woon. I.ater misschien een groter huis en kindertjes, mocht het mogelijk zijn. En een goede gezondheid natuur lijk. tekst jeroen bal foto taco van der eb

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25