Alcoholverbod in Katwijk nog strenger 7 Onderzoek naar oudste wijk Noordwijkerhout uitgesteld Sneker protest bij Akzo Sassenheim Duin Bollenstreek Voorhout weigert om planschade te betalen Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 39,95 Drempels in provinciale weg Liberalen stemmen tegen plan Maandagsewetering rvicetaxi Voorhout Noordwijk leurt met fietsenstallingen )AC 10 DECEMBER 1999 21 o berooft Lissese juwelier tEen juwelier uit Blokhuis in Lisse is gistermiddag beroofd ertig gouden colliers ter waarde van 12.500 gulden. De dieven wandelden de winkel binnen en leidden het perso- af. Toen een personeelslid even naar achteren ging, griste |uo een tableau met de sieraden uit een openstaande kluis n nis van de winkel. De daders zijn spoorloos verdwenen. jmfietser botst op auto hout» Een 16-jarige Lisserbroeker is gisteren gewond ge- bij een aanrijding op de Jacoba van Beierenweg in Voor- De 16-jarige bromfietser botste achterop een personenau- ie rechtsaf sloeg. De jongen kwam ten val en liep verwon en aan pols en elleboog op. iderochtend in Katwijks Museum uk» In het Katwijks Museum aan de Voorstraat is morgen ien tot half twaalf een speciale ochtend voor de kinderen, sluit aan bij de tentoonstelling 'Zeezang' van Adrienne ?uder-Lodder, die nog tot en met 22 januari 2000 in het eum is te zien. De tentoonstelling toont glas, glazen schalen ndere sculpturen. Voor de kinderen is er morgen een korte leiding over de tentoonstelling en aansluitend gaan de kin- i zelf aan de slag met glasmozaïeksteentjes. Daarbij wordt ubeerd om een zo mooi mogelijk schaaltje te maken naar i ontwerp. Deelname voor kinderen van 6 tot 13 jaar kost lilden. twijk wil arbeidsbureau behouden De ondernemersvereniging KVIH en de gemeente Kat- willen de vestiging van het arbeidsbureau in hun dorp be ien. De KVIH stuurde een brief met die strekking naar het nwerkingsverband Duin- en Bollenstreek (SDB). Ook de evoorzitters van de Katwijkse politieke partijen scharen achter dit initiatief. Het arbeidsbureau maakte onlangs be- dat het Katwijkse kantoor moet verdwijnen, zodat alleen stiging in Lisse overblijft voor de Duin- en Bollenstreek, meester B. van Wouwe zei het 'logisch' te vinden dat je rbeidsbureau houdt in de buurt waar het werk zit. „En dat iet zuiden van de Duin- en Bollenstreek." Maar hij gaf te- aan dat het SDB niet de meest geschikte instantie is om n de bel te trekken. Dat moet namelijk ook de belangen jsse verdedigen. itenverlichting Noordwijkse minima dwuk' Na een lange discussie is Noordwijk dan toch ak- i met een verruiming van het bijstandsbeleid. Duizend dwijkers méér dan voorheen hoeven voortaan geen lokale tingen meer te betalen, omdat ze op of onder bijstandsni- zitten. Dat betekent voor hen een voordeel van zo'n 550 en per jaar. Met de maatregel op zich stemt politiek Noord- n grote meerderheid in. De discussie gisteravond in de commissie financiën spitste zich toe op de vraag of het itel het resultaat was van politieke spelletjes, of van serieu- ilitiek. Eind november behandelde de raad een omstreden van Verenigd Noordwijk (VN), die werd gezien als een al op wethouder Smit, óók van VN. Bovendien had de frac- irder een soortgelijke motie van CDA en RPF/GPV wegge- er milieucontrole in Katwijk t; De Katwijkse milieupolitie wordt uitgebreid met één icontroleur. De nieuwe milieuagent zal met name 's ds, in het weekend en in de zomermaanden de naleving gegeven vergunningen controleren. De drie huidige con- irs hebben het te druk met het 'gewone' werk, zoals het oleren van afvalcontainers, poepende honden en het op- n van Katwijkers die hun huisvuil los bij verzamelcontai- tetten. Controle tijdens evenementen, zoals harde muziek mmel op straat, kwam daarbij in de knel. Raadslid P. Riet- SGP\GPV) pleitte gisteravond tijdens een commissieverga- g voor een nieuwe controleur van buiten de eigen ge ile. „Het is beter iemand aan te trekken die niet in Katwijk id is Een buitenstaander treedt makkelijker op tegen over- rs. Het is moeilijk een bekende te wijzen op een overtre- Maar volgens wethouder J. van Paridon kan dat niet: zijn verplicht eerst in de eigen organisatie te zoeken. Die en we ook cd gevonden." katwuk De maximumsnelheid bij de krui singen op de provinciale weg N206 gaat om laag naar 50 kilometer per uur. Om die maat regel kracht bij te zetten, legt de provincie drie verkeersdrempels aan in de weg. Bij de kruisingen met de Molentuinweg en de Was- senaarseweg bij Katwijk en de afslag naar Valkenburg na de Toren vlietbrug wordt op dit moment gewerkt aan het opwerpen van de obstakels. De drempels zijn een toevoe ging aan de flitscamera's. Ze moeten ervoor zorgen dat vooral 's nachts - als de verkeers lichten het niet doen - automobilisten niet in de verleiding komen het gaspedaal toch diep in te drukken. foto dick hogewoning De Voorhoutse politiek weigert planschadeclaims van 23 bewo ners in Oosthout uit te keren. In de raadvergadering van gister avond ging de gemeenteraad niet akkoord met het voorstel om het advies van de Rotter damse Stichting Adviesbureau Onroerende Zaken (SOAZ) - door de gemeente ingehuurd - op te volgen. Volgens dit bureau zijn de huizen aan de Peperstraat, Ker- velhof. Munthof en Foeliehof door de komst van een wijk aan de overkant, ernstig in waarde verminderd en moet de ge meente aan de 23 bewoners in totaal een schadevergoeding van bijna een miljoen betalen. WD'er L van der Zon merkte op dat recht op planschade 'ei genlijk' niet is bedoeld is voor dit soort schadeclaims: „We zijn aan het doorslaan. Een planschadeclaim is terecht als er ineens een flat in de vijver voor een huis wordt gebouwd. Maar als je in een nieuwbouw wijk woont, weet je dat er hui zen zullen bijkomen." Hij stelde voor naar juridi sche mogelijkheden te zoeken en elders advies in te winnen, om onder de claims uit te ko men. De overige fracties sloten zich bij hem aan. De beslissing op de verzoeken wordt voorlo pig aangehouden. noordwukerhout monique witte man Moet de Noordwijkerhoutse Maandagsewetering nu wel of niet worden opgeknapt? En zo ja, op welke manier? Die vragen stonden gisteravond centraal tijdens de commissievergade ring voor ordeningszaken. De gemoederen liepen daarbij hoog op, zeker toen de WD te kennen gaf helemaal niet mee te willen werken aan het plan de Maandagsewetering en de Wildlaan te voorzien van asfalt, vrijliggende fietspaden en twee verkeersdrempels. De liberalen willen wachten met het nemen van een beslis sing, totdat zeker is dat de pro vincie definitief niet mee wil werken aan de aanleg van de oostelijke randweg, parallel aan de Maandagsewetering. Het CDA voelt daar niets voor. De provincie heeft zich volgens de christendemocraten tenslotte altijd op het standpunt gesteld dat er geen nieuwe weg aange legd mag worden die ten koste gaat van bollenland. Voor de WD is het feit dat een 'hele tijd geleden een gedeputeerde in Noordwijkerhout dit ooit eens heeft geroepen' geen aanleiding om af te zien van de weg. D66 gaf bij monde van frac tievoorzitter I. Bierhoff aan te twijfelen over de plannen. W. Hof van de PvdA constateerde dat er een vreemde patstelling dreigt te ontstaan. „Ais de WD voet bij stuk houdt en als D66 volgende week tijdens de raads vergadering tegenstemt, dan kan er een collegecrisis komen. Wij gaan ons nog beraden hoe wij hiermee omgaan." Overi gens was zij wel voorstander van het opknappen van de Maandagsewetering. Politie mag ook gesloten flessen in beslag nemen Het verbod op het nuttigen van alcohol op de openbare weg en op het strand in Katwijk wordt uitgebreid. Tot nu toe mocht de politie alleen optreden tegen personen die zich met geopende flessen of blikjes alcoholhoudende drank op straat vertoonden. Maar bin nenkort kunnen ook drinkebroers met gesloten houders worden aangesproken, mits ze duidelijk 'het oogmerk hebben om de drank op de openbare weg te nuttigen'. katwuk eric de jagerder andere RPF-fractievoorzitter J. ten Hove afgelopen zomer aandrong. Kat- De nieuwe bepaling is het resultaat wijk stelde het alcoholverbod in naar van juridisch onderzoek, waarop on- aanleiding van excessen tijden Konin ginnedag, waarbij veelal jonge Katwij kers met grote hoeveelheden sterke drank door het dorp en de duinen zwierven. Dat verbod gold alleen voor reeds geopende drankflessen. Aanvan kelijk veronderstelde burgemeester B. van Wouwe dat het juridisch niet mo gelijk was om preventief op te treden tegen personen die met kratten en tas sen vol drank de duinen intrekken, als de houders nog gesloten waren. „Dan kun je huisvaders die een kratje pils bij de supermarkt kopen ook aanpak ken", zei hij destijds. Ten Hove drong aan op nader onderzoek. Hij zag de bepaling in de algemeen plaatselijke verordening (APV) graag geformuleerd zoals in geval van drugshandel. Daar is 'de kennelijke bedoeling' om verdo vende middelen te verkopen al vol doende voor politieoptreden. Navraag bij de vereniging van Nederlandse ge meente (VNG) leerde Katwijk dat zo'n preventieve bepaling ook in het geval van alcohol mogelijk is. In de toekomst is in Katwijk daarom niet alleen 'het gebruik van alcohol houdende drank' op de openbare weg of op het strand verboden, maar ook 'het bij zich hebben of het vervoer van alcoholhoudende drank in geopende of gesloten flessen, wanneer dat ge beurt met het oogmerk om deze drank op de openbare weg te nuttigen'. De politie mag de drank in beslag nemen. De gemeenteraad moet het nieuwe artikel in de APV eind december nog goedkeuren. iut stapt over op de ser- Dit vervoerssysteem - irm van collectief open- ervoer - gaat per 1 april n en is speciaal bedoeld luderen en gehandicap- betalen per rit een gere- d tarief, respectievelijk :n drie gulden voor de zone en een gulden meer dere volgende zone. igers die niet tot de doel- n behoren, mogen ook servicetaxi gebruik ma- )aar moeten een hogere oor een rit betalen. De aarmee meerdere perso- aar een zelfde bestem- reizen, rijdt niet verder zones. Binnen deze zo- Uen alle gemeenten van ün- en Bollenstreek en Leiden. Oegstgeest, boten. leiderdorp, Rijp- iigen Zoeterwoude. de invoering van de ser- i vervalt de huidige indi- vervoersvergoeding ehandicapten. Daarmee gehandicapten - met tto inkomen beneden de Ulden - een vergoeding aximaal 2488 gulden per \el komt er een over- egeling voor gehandicap- nu de individuele ver- 'K gebruiken voor (een mde kosten van een ei- Jo. Vanaf 1 april krijgen procent en in 2001 ont- i ze 30 procent van de t vergoeding. t gemeenteraadsvergade- an gisteravond ging een erheid akkoord met dit voorstel. Alleen de WD, pf wethouder van finan- van Riet, was tegen. noordwukerhout' monique witteman Een nieuw onderzoek naar de technische staat van de huizen aan de Nieuwe Duinstraat en omgeving komt er nog niet. Eerst is er een gesprek met de woningstichting St. Antonius van Padua, waarna in januari een beslissing wordt genomen. Dat is gisteravond afgesproken tijdens de vergadering van commissie ruimtelijke orde ning. De meningen over een onaf hankelijk onderzoek naar de woningen liepen gisteren ver uiteen. Het CDA vindt bijvoor beeld dat er helemaal geen on derzoek meer moet komen. A. van Ruiten: „Laten we de bewo ners nu gewoon met rust la ten." Voor zowel de WD, D66 als de PvdA was een nieuw on derzoek wel bespreekbaar, maar met de nodige voorbe houden. Dat geprobeerd moet worden de oudste wijk van Noordwij kerhout te behouden, is voor de Noordwijkerhoutse politiek een vaststaand feit. Volgens W. Hof (PvdA) moet dat vanwege drie redenen: de wijk heeft cultuur historische waarde, de bewo ners hebben te kennen gegeven er zeer naar wens te wonen en het is van belang voor de volks huisvesting in het algemeen. Het gaat hier namelijk om hui zen met lage huren. Woningstichting St. Antonius van Padua is echter tot de con clusie gekomen dat slopen van de huizen het beste is zodat er nieuwe panden kunnen wor den neergezet. Voor D66'er J. Bierhoff staat het bij voorbaat vast dat renovatie mogelijk is. Het gaat de woningstichting echter om de kosten die daar aan verbonden zijn. Hij noem de de woningstichting 'project ontwikkelaar'. „Ze hebben nog net niet gezegd dat ze de wijk laten verpauperen en een sterf huisconstructie ervan maken, maar dat was al snel tussen de regels door te lezen." Hof was het met hem eens: „Natuurlijk is het aantrekkelijker voor St. Antonius om de huizen tegen de grond te gooien. Ze zijn im mers afgeschreven, er kunnen duurdere en ook meer wonin gen teruggebouwd worden en misschien ook nog wel wat koophuizen erbij." Akzo-werknemers uit het Friese Sneek kwamen gisteren bij de Sassenheimse vestiging vragen om solidariteit Honderd Friezen dreigen door slui ting van de Sneker fabriek hun baan kwijt te raken. foto dick hogewoning sassenheim hanan nhass Begrip maar ook een gevoel van onmacht. Die emoties overheersten gistermiddag bij de Sassenheimse werknemers van de vesti ging van Akzo Nobel die werden gecon fronteerd met hun actievoerende collega's uit Sneek. Ze deelden aan de vesti gingspoort pamfletten uit waarin ze hun Sassenheimse collega's opriepen solidair te zijn met hun verzet tegen de sluiting van de verffabriek in Friesland. Over hun ontvangst in Sassenheim had den de protesterende Snekers gisteren niet te klagen. De koffie en de gevulde koek stond al op ze te wachten. En ook de reac ties van de Sassenheimse collega's moet de Friezen goed hebben gedaan. „Volkomen gelijk, jongens", riep een werknemer die een pamflet in de handen kreeg gedrukt. Ook locatiemanager R. Visser kon zich in de gevoelens van de Snekers verplaatsen. „Deze mensen hebben het volste recht om solidariteit te vragen", aldus Visser. Daar naast waren er werknemers die wat vraag tekens bij de acties zetten. „Tegen een groot licht valt toch niet te vechten", con stateerde er een. In september werd bekend dat de Sneker verffabriek dicht zou gaan. De werkzaam heden worden verplaatst naar het Zuid- Hollandse Groot-Ammers. Voor de Snekers een onbegrijpelijke actie, want de fabriek in Friesland maakt volgens hen winst. Ze voe ren inmiddels bij allerlei Akzo-vestigingen actie tegen het voornemen van de directie. „Vandaag is het Sneek. maar morgen kan hier hetzelfde gebeuren", zei J. Rensen van De Unie, vakbond voor industrie en dienst verlening, gisteren in Sassenheim. Volgens haar moet Akzo investeren in de Sneker vestiging in plaats van de fabriek te sluiten waardoor honderd mensen op straat ko men te staan. „En dat terwijl in Friesland al zo weinig werk is." noordwuk schouwen, vond een groot deel van de politici het toch de moeite waard om te polsen of onder nemend Noordwijk er brood in ziet. „Wie weet is er wel een hotelier die zich op sportieve arrange menten wil gaan richten en hier in wil stappen, om maar iets geks te noemen. We moeten in elk geval streven naar kostendekkendheid", aldus Salman. Wethouder H. van Nes wees erop dat eerdere pogingen om de ondernemers voor het stalling- beheer te interesseren teleurstellend waren ver- Noordwijk doet een laatste poging om onderne mers te interesseren voor de exploitatie van de bewaakte fietsenstallingen in het dorp. De erva ringen met de Haagse stichting Biesieklette, die afgelopen zomer de twee stallingen in beheer had, zijn weliswaar goed, maar de politiek vindt dat de gemeente te veel geld moet bijpassen Het exploitatietekort over juli en augustus be droeg 21.700 gulden. In totaal zetten 7.260 klan ten hun karretjes bij de oppassers van Biesieklet te in de rekken. „Een eenvoudig rekensommetje leert dat ons dat drie gulden per fiets heeft ge kost. Dat is veel gemeenschapsgeld", zeiden V. Salman van het CDA en P. van Bockhove van De Noordwijker tijdens een vergadering van de commissie badplaatsontwikkeling. Hoewel iedereen het er in de commissie over eens was dat de stallingen veel meer gepromoot zullen moeten worden en de periode van twee maanden te kort is om als maatgevend te be lopen. Maar hij beloofde toch nogmaals de plaat selijke fietsenhandelaars aan te schrijven en er ook nog eens een advertentie aan te zullen wa gen. „Maar lukt het weer niet. dan is het wel de laatste keer geweest", aldus de wethouder, die noe waarschuwde voor het gevaar dat Biesieklet te nierdoor kan afhaken. De onderhandelingen met de stichting om er eventueel een 'jaarrond'- exploitatie van te maken, moeten, in afwachting van het verloop van de open inschrijving, nu even worden stopgezet.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21