Kakkerlakken in barakken Regio ehouder pleit weer ►or bouw jachthaven 'Uniek' computerlokaal in Zoeterwoude Oegstgeest stopt meer geld in restauratie monumenten Oegstgeestenaar betaalt herstel gevel buurman IAG 10 DECEMBER 1999 zittingen ook een aantal harte- kreten om een bedrijfswoning te mogen bouwen. Zo drong S. van der Boon aan op een be drijfswoning bij 'De Dinsdagse Wetering', een terrein met re creatiewoningen. In het ont- werp-bestemmingsplan ont breekt hiervoor elke mogelijk heid. Een bedrijfswoning is vol gens Van der Boon noodzake lijk om toezicht te kunnen hou den op de huisjes. De suggestie van WD-raadslid J.Kwestro om een beveiligingsbedrijf in de arm nemen, wees zij van de hand. Dan wordt de omgeving nog niet permanent in de gaten gehouden. Van der Boon: „Er liggen daar ook bootjes. Er zijn onlangs al twee buitenboord motoren gestolen. De gasten dringen aan op toezicht." Bezorgheid over de toename van de drukte op de Wasbeek- laan was voor plantenkweker W. van Noort aanleiding om bezwaar te maken tegen het nieuwe bestemmingsplan. Hij vreest dat de Wasbeeklaan meer auto's niet aankan, als er in de directe omgeving een jachthaven en een camping bij komen, zoals het bestemmings plan aangeeft. „De Wasbeek laan is erg smal. Je moet de au tomobilisten eens horen, als ze moeten wachten omdat er een vrachtwagen bij ons staat te lossen. Als er een camping en een jachthaven bijkomen, wordt de verkeerdruk alleen maar groter." Wethouder J. van de Velde beraadt zich de komende tijd over de bezwaren, waarna hij de gemeenteraad een aantal voorstellen zal doen. jachthaven is voor ons leuke hobby, het is dé mo- ïeid om ons bedrijf te nieren." De Sassenheim- :ehouder Van der Plas gisteravond tijdens een itting in het Warmondse entehuis voor de zoveelste r aan op toestemming voor ianboren van een tweede van inkomsten. Van alleen ehouderij kan de familie er Plas niet meer bestaan, teekt de veehouder, wiens met name op Warmonds gebied ligt, dat veel ande ariërs in het verleden wél 'mming kregen voor ne- tiviteiten, zoals het run fan een camping, der Plas denkt aan een ïaven met vijftig tot zestig atsen tussen de Kooisloot, indsloot en de vuilnisbelt, het nieuwe bestemmings- 'buitengebied' biedt hier- geen mogelijkheid. De ïider benadrukt dat een ïaven voor hem niet heilig t mag ook een andere ne- k zijn in de 'recreatie- „Als er iets is dat beter bij :meente Warmond past, ijn we daar ook voor in." der Plas is een van de dertig bezwaarmakers die week in het Warmondse entehuis kwamen uitleg- vaarom ze het niet eens Det het ontwerp voor het 15 re bestemmingsplan 'bui- bied'. Naast diverse ver- n om in Warmond een 0 ïaven te mogen beginnen, en tijdens de twee hoor- De gemeente Oegstgeest stelt meer geld beschikbaar voor de monumenten die het dorp rijk is. Dat zei wethouder M. Smitsloo (WD) van monu mentenbeleid vanmiddag tij dens de presentatie van de be leidsnotitie Monumentenzorg 2000. Voor de ontwikkeling van het monumentenbeleid trekt de gemeente eenmalig 100.000 gulden uit. De uitvoe ring daarvan gaat Oegstgeest jaarlijks 75.000 gulden kosten. Smitsloo stelde dat er meer aandacht aan kleine en gede tailleerde restauraties van mo numentale panden en meer aandacht aan de straat en de groenvoorziening rondom de panden moet worden besteed. Oegstgeest telt in totaal 21 rijksmonumenten en 29 ge meentelijke monumenten. Daarnaast bezit het dorp een aantal beeldbepalende gebou wen. Oegstgeest heeft boven dien het predikaat 'beschermd dorpsgezicht'. Kort geding leidt tot schikking zoeterwoude Met 'weinig middelen en een ongelooflijke dosis enthousiasme en creativi teit' is de rooms-katholieke basisschool Kla verweide aan de Westeindseweg in Zoeter- woude-Dorp een computerlokaal rijker ge worden. In drie maanden zijn de handvaar digheidsruimte en twee werkkasten veran derd in een vertrek waar 32 leerlingen tege lijk kunnen werken. „En dat is allemaal tot stand gekomen zonder bijdrage van het rijk", zegt directeur R. Zuiderwijk. „Alles, van de verbouwing tot het installeren van het net werk, is gedaan door ouders van onze school In samenwerking met onze activiteitencoör dinator. Zeker in deze regio is dat in onze ogen uniek. De kosten zijn daardoor beperkt gebleven tot vijftienduizend gulden. Dat komt ook omdat we jarenlang oud papier hebben Ingezameld en een aantal bedrijven materiaal beschikbaar heeft gesteld, zoals verf en hout" foto hielco kuipers houxlAuxvL td 1-1-W00. Boutet champagne brut of demi-sec Een frisse levendige champagne, vol in deinend met «en- bl ij vende mousse. Bij voorkeur uit de ijsemmer serveren. Fles 75 cl van 35.95 voor sy If-P dit djXiJ. In het barakkencomplex aan de Oude Rijnsburgerweg in Oegstgeest, waar zowel studenten als asielzoekers wo nen, is een kakkerlakkenplaag uitgebroken. In twee hui zen van de asielzoekers is het ongedierte voor het eerst aangetroffen. Studenten vrezen dat de insecten vandaag of morgen bij hen binnenwandelen. Zij willen dat de Stichting Leidse Studentenhuisvesting, zo snel mogelijk voorzorgsmaatregelen neemt om dat te voorkomen. den. In en bij de tien houten wo ningen van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) zijn op dit moment geen voorzorgs maatregelen getroffen. „Onbe grijpelijk", vindt student Ralph van den Hoek. „Wij vormen hier samen met de asielzoekers een soort enclave. Er staat geen muur tussen hun en onze hui zen, ze staan zelfs kriskras door elkaar. Het gevaar is levens groot aanwezig dat de kakker lakkenplaag overslaat naar ons. De twee huizen van het Cen traal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA) waarin de eerste kakkerlakken zijn aangetroffen, zijn inmiddels ontruimd. De asielzoekers zijn geëvacueerd. De betrokken woningen wor den op dit moment gereinigd. In de andere negen barakken van het COA zijn preventieve maatregelen genomen om de insecten buiten de deur te hou- Dan zouden wij, net als een aantal asielzoekers, ook zes we ken lang ons huis niet in kun nen. Voorkomen is beter dan genezen." De studenten hebben inmid dels contact opgenomen met Rentokil, een bedrijf dat is ge specialiseerd in reiniging. „Daar vinden ze het onbegrij pelijk dat onze verhuurder geen maatregelen neemt. Het is vol gens hen een bekend gegeven dat kakkerlakken aan de wandel gaan", zegt Van den Hoek. Volgens woordvoerder Alexander Luijten van de Stich ting Leidse Studentenhuisves ting is er geen enkele reden om te veronderstellen dat de kak kerlakken op korte termijn in de studentenhuizen opduiken. „Daarom anticiperen wij daar ook niet op. Er is voor ons geen beginnen aan om in al onze 5500 kamers en huizen voor zorgsmaatregelen te nemen te gen wat dan ook. Wij vermoe den dat de kakkerlakken bij on ze huizen buiten de deur blij ven. De barakken staan ver ge noeg uit elkaar. En mochten er kakkerlakken worden aange troffen, ondernemen wij on middellijk actie. Dan staat de zelfde dag nog de ongedierte- bestrijding op de stoep." Het COA was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. persbureau cerberus Een kort geding tussen twee buren uit Oegstgeest is gisteren voor de Haagse rechtbank ge ëindigd in een schikking. R. Thomeer betaalt zijn buurman C. Montagne 35.000 gulden als voorschot voor het afwerken van diens gevel. Montagne sleepte Thomeer voor de rechter omdat deze niet verder wilde gaan dan een ver goeding van 16.000 gulden voor het herstel van de muur. Thomeer kocht vorig jaar een deel van een oude boerderij op de hoek van de Abtspoelweg en de Lange Voort en sloopte dat. Vervolgens wilde hij een nieuw huis bouwen aan de boerderij. Enkele buren maakten bezwaar tegen de hoogte van de nieuwe woning. Thomeer besloot zijn bouwplan te wijzigen en een vrijstaande woning te bouwen. Daardoor bleef de gevel van het huis van zijn buurman onafge werkt achter. Montagne klaagt over kou en vocht en een dakconstructie, die niet meer klopt. Hij heeft de schade door een deskundige la ten berekenen op bijna zestig duizend gulden. In het kort ge ding eiste hij een bedrag van 75.000 gulden. Thomeer bestrijdt op zijn beurt dat hij door het slopen van het door hem aangekochte gedeelte van de boerderij iets verkeerds heeft gedaan. „Ik heb een sloopvergunning gekre gen", zei Thomeer. ,Als er een onrechtmatige daad gepleegd is dan moet Montagne de ge meente aanspreken." Thomeer houdt zijn buur man zelf verantwoordelijk dat de gevel onafgewerkt is geble ven. „Het was de wens van Montagne dat ik mijn huis zes meter verder bouwdealdus Thomeer, die het geëiste be drag erg hoog vindt. „Montag ne is zelf aannemer en heeft zijn eigen huis gerenoveerd. Het afwerken kost hem een paar duizend gulden". Rechter P. Kalbfleisch wees Thomeer echter terecht. „Het is feitelijk, menselijk en juridisch onbegrijpelijk dat u zegt niet verantwoordelijk te zijn. Als er iets is dat ik over het hoofd zie, vertel het mij. Ik zeg dit niet om vervelend te doen, maar ik ben ruim bevoegd om een voor schot toe te kennen." Kalbfleisch vond dat er wel iets moet gebeuren aan de on afgewerkte muur. „De vorde ring is wel ontvankelijk, voor een deel toewijsbaar en ook spoedeisend in de winter." Na een korte schorsing werden beide partijen het eens over de hoogte van het voorschot, waarna Montagne het kort ge ding introk. Jan Kempers beoordeelt de smaak van bier t de Leidsch Dagblad t( ANNO 1899 Maandag 11 December ALGEMEEN - Bij de Pensioenbegrooting voor 1900 deelde de Minister van Financiën mede, dat bij her ziening der pensioenwet zal worden nagegaan in hoever inderdaad het lage maximum van 600 van het weduwen-pensioen voor verhooging vatbaar is en voorts, dat een voorontwerp tot opneming van het onderwijzend personeel in het pensioenfonds gereed is én eerlang zal worden ingediend. De begrooting werd daarna goedgekeurd. Aanvulling der Oorlogsbegrooting voor 1899. De Minister van Oorlog deelde mede, dat de nieu we geweren evengoed aan de Hembrug kunnen wor den gemaakt als aan de gewerenfabriek te Steyn. Ook dit punt werd goedgekeurd, evenals de wijzi ging der oorlogsbegrooting voor 1898. De begrooting voor Binnenlandsche Zaken. Bij art. 88 (gebouwen Universiteit te Leiden) was de Minister het eens met den heer Roesingh, dat de groote uitgaven van het academisch ziekenhuis zoo veel mogelijk ook aan het onderwijs moeten ten goe de komen. Anno 1974 Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dogen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrl|vlngskaart) ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 BI) 18 In zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Lelden of door contante betaling tuin de balie van het Leidach Dagblad aan de Roosevelt straat 82. U ontvangt de foto binnen drie «vetten. Dinsdag 10 december LEIDEN - Een 'misverstand' noemde wethouder Van Aken gisteren het feit dat twee Kalkar-weigeraars (onder wie het raadslid Beijen) van de Stedelijke Lichtfabrieken toch een aanmaning tot betaling hadden ontvangen. En dat terwijl B en W hadden be sloten voorlopig geen maatregelen te nemen. "SLF- directeur Brooshooft heeft inmiddels aan de betrok kenen schriftelijk een uiteenzetting gegeven over de gemaakte fout", aldus de wethouder die overigens vond dat Kalkar-weigeraars zich schriftelijk als zoda nig kenbaar moeten maken. Gebeurt dat, dan krijgt men geen gezeur en geen aanmaningen. Overwogen wordt volgens Van Aken om de bepalingen voor die gevallen, waarbij van wanbetaling sprake is zodanig te wijzigen, dat alleen in feeval van ernstige nalatig heid (gedacht wordt aan een bedrag boven de 50,- de mogelijkheid van afsluiting gehanteerd kan wor den. GRONINGEN - Het echtpaar F.H. Lammers uit Gro ningen heeft - naar thans bekend is geworden - en kele weken geleden twee dagen in de gevangenis van Lissabon gezeten. De heer en mevrouw Lam mers werden gevangen gezet omdat zij Witte Kruis- poeders in hun bagage hadden. De Portugese doua ne meende met cocaïne te doen te hebben. Het echtpaar dat de eerste dag geen contact met de bui tenwereld kon krijgen, mocht de tweede dag naar het Nederlandse consulaat bellen. Die avond werden zij door toedoen van de ambassadeur op een borg som van 4000 vrijgelaten, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigd. De heer Lam mers moest naar Portugal om werkzaamheden op een schip te verrichten voor zijn bedrijf. Hij is regel- technicus. Een collega van hem heeft een tweede doosje kruispoeders per vliegtuig naar Lissabon ge bracht, om de Portugese douane te overtuigen van de onschuld van het poeder. Pas toen kreeg het echtpaar ook de paspoorten terug. SASSENHEIM - Rond de honderd belangstellenden bezochten gisteravond de Informatieavond over plan- Zuid die door de gemeente Sassenheim belegd was. Deze geslaagde poging van het gemeentebestuur om de bevolking meer bij de plaatselijke ontwikkelingen te betrekken is een stimulans voor meer van dit soort bijeenkomsten. foto archief leidsch dagblad iwoude jan preenen mren sporten tussen hun ai aamheden door om weer worden. Jan Kempers (t'. Niet elke dag. Drie keer 15jveek, maar dan is het wèl Voor zestien glazen draait il n hand niet om. Hij is een drinker. Hij zondert zich dat hij niet wordt lastigge- i. Van verslaving is geen e. Zegt hij. Hoe heerlijk hij nèken ook vindt, hij blijft !r, voegt hij er tussen enke- ikken aan toe. Toch komt n de fiets naar zijn werk en zelden per auto. Een por- ran een 40-jarige bierproe- E I if ïr' is al twintig jaar een y van Jan Kempers. Thuis, 'rj leterwoude, begon hij al 0 brouwen. „Hetzelfde dat 0 sken in het groot doet, 1 dan in het klein." Het he- j océdé passeert de revue, Jij hij soms geheimtaal e te spreken. Dat geldt niet m voor mout, gist, water, |e [en, koken, letten op tem- 0 uren en het wachten, e ten, wachten, maar bij- 'd >eeld op de bliezen. „Dat buitenkant van het graan. Or 'aal je met een soort ver rit het water." Jens zijn studie microbio- jC wilde hij wel eens weten >Us nou eigenlijk wordt ge wen. In zijn opleiding de het vergistingsproces grote rol. Net als bij het ;|wen. Vandaar. „Op een ge- 1 r moment zocht Heineken |nd die was gespecialiseerd vi it. Daar heb ik op gerea- I Mijn hobby heeft bij het iteren de doorslag gege- e frtien jaar steekt hij nu als f. zijn neus in andermans 1 Op het hoofdkantoor in ►rwoude waar hij bier eJft waarvan monsters door groot aantal brouwerijen '!C aangeleverd. Uit binnen- ttitenland. Om duidelijk te maken wat dat inhoudt, geeft hij onder het motto 'proeven is voornamelijk ruiken' een de monstratie. In een verduisterd lokaal vult zijn collega Ronald Nixdorf zestien glazen. Long drinkglazen die aan de buiten kant zwart zijn. Kempers hoeft niet te raden wat er precies inzit. Nummers verwijzen naar de inhoud. Het gaat uitsluitend om het vast stellen van de kwaliteit. „Je moet je volledig concentreren en door niets worden afgeleid. Daarom zitten we hier min of meer in het donker." De Zoe- terwoudenaar duikt in het ene na het andere glas, waaruit hij steeds een bescheiden slokje neemt. Anders dan bij het proe ven van wijn wordt bier door geslikt. „Een heel klein beetje hoor. Je kunt wel meer slokken nemen, maar dat komt het proeven niet ten goede. De eer ste slok is altijd de beste. Daar op moet je je oordeel baseren." Voor en achter hem wordt ook genipt. Door werknemers, maar ook door 'gewone' Zoe- terwoudenaars, die zich heb ben aangemeld, omdat zij eveneens verstand hebben van het proeven en de taal van de proevers hebben leren spreken. Sommigen eten af en toe een stukje brood of drinken wat wa ter om de smaak te neutralise ren. Kempers heeft daar geen behoefte aan. „Ik wacht ge woon steeds even. Dan kan ik weer wat anders aan. Het is na tuurlijk niet zo dat ik het hier tussen de middag op een zui pen zet. We drinken niet, we proeven." Gemiddeld drie keer per week zondert hij zich af. Verder houdt hij als hoofd Centrale Kwaliteitsdienst Bier contact met de brouwerijen. Over het aanleveren van monsters, over de resultaten en het bewaken van de kwaliteit. „De brouwerij en hebben zelf ook smaakpa- nels. Wat wij hier met veertig vijftig mensen doen, is kijken of smaak en kwaliteit nog gelijk zijn aan die van een jaar eerder. Wij houden de grote lijn in de gaten. Ons bier moet in Neder land aan dezelfde kwaliteitsei- Jan Kempers: „Bierproeven Is vooral ruiken." foto mark lamers sen voldoen als bijvoorbeeld in Vietnam." Dat gebeurt achteraf met alle risico's vandien. De klant kan zich dan al lang verslikt hebben in een mindere soort. Jan Kem pers kijkt verbaasd op uit een van de glazen. Duidelijk weer een leek, zie je hem denken. „Waar het om de smaak gaat, heb ik het nog niet meegemaakt dat we te laat waren met het constateren van iets dat echt niet goed is." Als hij klaar is met proeven, springt hij op de fiets. „Dat ik m'n auto laat staan, heeft echt niets te maken met de hoeveel heid pils die ik nu heb gedron ken. Dat stelt niets voor. Ik woon hier gewoon vlakbij."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19