zoektocht naar blindgangers gaat door Draaiboeken zijn al klaar Leiden Regio 2 was ongrijpbaar bor de geallieerden De verschrikkingen van de oorlog angstig dichtbij ELK TYPE BED 14 NACHTEN OP PROEF!!! rD; Y2U ANDERS SLAPEN 'Kill'em Gillam' mist zijn doelen »0 10 DECEMBER 1999 972 17 Deel Leiden lag op 19 december 1984 plat Verlaten straten, lege huizen, winkels zonder één klant. Een deel van Leiden was een spook stad op die gedenk waardige dag woens dag 19 december 1984. Toen werd aan de Morssingel tegenover de Morspoort een bom - een duizendponder die in december 1944 was gevallen - ont manteld. Om drie voor drie 's middags klaarden drie medewerkers van de Explosie ven Oprui- mings Dienst de ge vaarlijke klus. Het kar wei nam zo'n twee uur in beslag. Een deel van Leiden was eerder die dag ontruimd. Een kleine 2600 bewoners van huizen in de direc te omgeving van de bom (zone A) moesten hun woning en de ge varenzone uit. Mensen uit de straten daarom heen (zone B) moesten tijdens de demontage binnen blijven met ge opende ramen en deu ren. Het was een voor die tijd gigantische opera tie waarbij zeshonderd agenten uit Leiden en andere plaatsen uit Zuid-Holland en Zee land en duizend ande re hulpverleners waren betrokken. De kosten lagen naar schatting ruim boven één mil joen gulden. Meer dan 1200 woningen en ge bouwen waaronder het Belastingkantoor, de Heerema-flat maar ook het Centraal Station moesten leeg zijn. Even na acht uur 's ochtends werd in de regen met de ontrui ming begonnen. De bedoeling was dat de hele actie tussen tien uur en half elf zou zijn voltooid. Pas even na twaalf uur was die operatie afgerond. Een kwartier na de de montage werd zone B vrijgegeven. Vervol gens betrad de politie zone A. Er werden die dag acht mensen gearresteerd. Zij hadden zich niet gehouden aan het ver bod om het betrokken gebied in te gaan. 's Middags deden zich met name veel proble men voor met het ver keer op de Rijnabur- gerweg. En politiehon den moesten worden ingezet om bouwvak kers die aan het werk waren in de nieuw bouw van het AZL in bedwang te houden omdat zij na afloop van hun werk niet naar huis konden. De bom werd eind no vember 1984 ontdekt. Maar er gingen in de buurt al jaren geruch ten dat er nog meer projectielen uit de Tweede Wereldoorlog zouden liggen. Moch ten er inderdaad nog één of meerdere bom men liggen dan haalt de politie de draaiboe ken uit 1984 weer uit de kast. Ook is er al overleg gevoerd met korpsen in wier gebied meer recent een bom uit de grond is ge haald. LEIDEN, Lammenschansplein 6 (071)5323428 WATERBEDDEN ZELFS 60 NACHTEN! neergekomen maar wijzen verschillende plekken aan. Na de winter houdt het Explosieven Opruimings Commando een zoekactie aan de Rijnsburgersingel. Eind juli vorig jaar werd bij bouwwerkzaamheden op het ite, politie en Explosie- uimings Commando rorden in Leiden tijdens •ktocht naar bommen olpen door een goede intatie uit de december- an 1944. Volgens P. de i het Gemeentearchief it omdat er na de bom- enten sprake was van antische puinhoop', ergeet niet dat Leiden raring had met bombar en. Gelukkig maar." instantie gaat het EOC meldingen van bur- e nemen regelmatig op vooral als er in de an, of op de plek van itige bouwactiviteiten i zou kunnen liggen, aleiding van zo'n me etelt het EOC een erzoek in. de luchtaanval ingezet fgesproken doel, soms arake van een vrije rol Ie opdracht: raken wat kan. Maar het gebeurt ilmatig dat er niet meer te vinden welk (militair) nou eigenlijk is aange- Jaarom wordt er ook d naar getuigen. Wie u eigenlijk wat gezien? aat het EOC proces- Dpmaken door de poli- Chterliggende gedachte is dat getuigen concre- inder geromantiseerd ilitie praten dan tegen •rkers van het EOC. Im- wordt gezocht naar die tussen de 55 en 60 len zijn neergekomen, jeheugen kan 'ge- ijn. J. Zwanenburg. En was het stil... Kroniek m Luchtoorlog deel 1 larboekje 1946. 'el uk Leids Jaarboekje ii h%thals Altes. Luchtge- in .uchtaanvallen op Ne- rslW 1940-1945. fbronnen ^ntearchief Leiden. Luchtmachthistorie laag. Of dit met de bom aan de Rijns burgersingel het geval is, moet nog blijken. Afgelopen zomer kwam er volgens H. Devilee van het gemeentelijk Ingenieursbu reau een 'degelijke' getuige zich melden met de mededeling: jongens, er ligt een bom bij de Rijnsburgerbrug. „De man is ook gehoord door het EOC en er is inderdaad proces-verbaal opgemaakt door de politie. We nemen de melding heel seri eus." Op basis van die getuigenver klaring en archiefonderzoek is een rapport opgesteld. Alle par tijen zien reden genoeg voor een nader onderzoek. Na de te verwachten vorstperiode wordt er gezocht tussen de Rijnsbur gersingel en het Kiekpad. Ofwel tussen de Bruine Boon en Stadscafé Van der Werff, vanaf de Rijnsburgerbrug richting Molen de Valk over ongeveer 20 tot 25 meter lengte. In het water van de Morssingel aan de andere kant van de brug ter hoogte van het Rijksmuse um voor Volkenkunde vindt geen onderzoek plaats. Ook al ügt daar volgens minimaal één getuige wel degelijk een bom. „Daar is al eens een rioolzinker aangebracht en daarbij zijn geen dingen fout gegaan", weet Devilee. De gemeente en politie zijn momenteel druk doende met het in kaart brengen van de ju ridische- en de veiligheidsas pecten. Het technische werk gebeurt door het EOC. Na de winter wordt er met het onder zoek begonnen. Langs het wa ter worden damwanden gesla gen en vervolgens wordt het water weggepompt. Daarna wordt de bagger weggeschoven en de drooggelegde singelbo- dem minutieus met metaalde tectoren afgezocht. Het EOC is vooral geïnteresseerd in de zwaarte en de diepte waarop de eventuele bom ligt. De klus wordt 'gecontroleerd' uitgevoerd, zoals dat in vakjar gon heet. Tijdens het werk, dat ongeveer een maand gaat du ren, zijn er niet of nauwelijks belemmeringen voor het ver keer. Vooralsnog denkt de ge meente in maart met het karwei te kunnen beginnen. te tungswaffe 2 was een erk Duits wapen en Éoste wat het kost wor- (eschakeld. De V2 kon p de grond worden ~agd want de bom vloog en te hoog om door rigen of afweerge- nnen worden ge- De geallieerden pro- H ?n productiecentra, lan- ™aatsen, aanvoerlijnen en plaatsen te raken. De V2's gingen naar lan- ïatsen op de grens van naar en Den Haag waar baan Duindigt is. Jnwijzing van het Neder- "*verzet voerde de Royal ree daar bombardemen- Tevergeefs, want de ities bleken mobiel, al voor vervoer en lan cering van de raket hadden de Duitsers een zogeheten Meil- lerwagen ontworpen. Dat was een trailer met een eenvoudig hefmechanisme waarmee de raket in afvuurpositie kon worden gedraaid. Het is een beetje te vergelijken met de Scud-raket die tijdens de Golf oorlog door Saddam Hoessein werd gebruikt. Dit wapen stond ook op een vrachtwa gen en was zo door haar mo biliteit moeilijk uit te schake len door de hypermoderne vliegtuigen van de coalitie. Op 29 maart vertrokken de Duitse troepen uit de omge ving van Wassenaar na de hele voorraad V2's te hebben opge blazen. Wat de geallieerde luchtmacht niet heeft bereikt, dedén de Duitsers zelf. Zondag 10 december om 8.15 uur stijgen 4 Spitfires van 12 Group No. 229 squadron van de Second Tactical Airforce op van de Engelse basis Swannington. Hun doel is, volgens de archie ven, het hoofdstation maar de bommen vallen bij 't Spoortje. Rond half tien duiken de toe stellen onder hels afweervuur door het wolkendek van een hoogte van 11.000 naar 4000 voet (van circa 3600 naar 1300 meter). De vliegers laten hun bommen los en keren huis waarts om daar om 9.55 uur aan te komen. In totaal worden acht 250-ponders afgeworpen (twee per Spitfire). Er worden vier voltreffers gemeld maar de bommen missen het beoogde doel en vallen vooral op de hoek Alexanderstraat en Sop- hiastraat. Hier vallen meer dan tien slachtoffers. In Engeland wordt geschrokken gereageerd op de mislukte aan val. Besloten wordt kolonel De- nys Gillam erbij te halen. Pas 28 jaar oud heeft hij al de bijnaam 'Kill'em Gillam' omdat hij een succesvol piloot is. Hij heeft de leiding over nr. 146 Wing, ge stationeerd in Deurne bij Ant werpen. De Wing bestond uit de squadrons 257 en 263 met elk acht Typhoons, eenmans jachtbommenwerpers die pijl snel in duikvlucht gaan en van af dakhoogte kunnen opereren. De Typhoons kiezen maandag 11 december het luchtruim om overslagplaatsen bij het hoofd station aan te vallen. Net na het middaguur laten de vliegers hun in totaal 26 bommen van 100 en 500 pond los. De projec tielen missen hun doel op tien tallen meters en vallen aan de stadszijde van de spoorbaan. Aan de Stationsweg en in de daarachter gelegen Haverzak- buurt stortten huizen in en ko men vele bewoners om of raken gewond. Ook in de Transvaal- buurt komen bommen terecht, de Lopsenstraat wordt gedeel telijk vernietigd. Een van de vliegtuigen is geraakt en maakt uiteindelijk een noodlanding bij Tilburg. Er wordt gemeld dat er 'geen treffers' zijn en de piloten gaan opnieuw. Als de hulpverlening op gang is gekomen, verschij nen rond vier uur de vliegtui gen nog een keer boven Leiden. Wederom missen hun bommen doel en komen terecht op het Stationskwartier, de Haverzak- buurt en de Rijn en Schiekade. Eén toestel wordt neergescho ten en de piloot verliest het le ven. De Engelse wagen dinsdag avond 12 december nog een aanval. Veel Leidenaars zijn in middels in paniek gevlucht of geëvacueerd. Om 21.10 uur ko men veertien Mosquito's (squa drons 487 en 21) boven Leiden aan. Er worden door drie vlieg tuigen fakkels afgeworpen maar het weer is te slecht geworden om het doel te herkennen en de vliegers keren onverrichterzake terug naar hun thuisbasis. Vijf andere Mosquito's van 138 Wing hebben eveneens op dracht gevechtspatrouilles uit te voeren en het station aan te vallen. Vier voeren daadwerke lijk een aanval uit met elk vier 500-ponders maar uit de be schikbare documenten valt niet duidelijk op te maken of deze aanvallen alle gericht waren op het station. Stationsplein nog een Engelse vliegtuigbom gevonden, In december 1984 werd aan de Morssingel een blindganger ontmanteld. door ERIC-JAN BERENDSEN n heeft tijdens de Tweede [oorlog niet aan itingen kunnen lappen. Precies 55 jaar op 10 en 11 december voerden Engelse ijuigen diverse aanvallen het hoofdstation en station 't Spoortje aan de Herensingel, met als doel het uitschakelen van de Duitse V2 vernietigingswapens. De 'vliegende bommen' werden op beide stations in Leiden overgeladen op vrachtwagens en richting Wassenaar en Den Haag getransporteerd waar de projectielen op Engeland werden afgevuurd. Bij de bombardementen op Leiden kwamen 54 mensen om het leven. Het officiële aantal gewonden is niet meer te achterhalen maar moet in de honderden hebben belopen. De luchtaanvallen zijn weer actueel geworden omdat de vervanging van de Rijnsburgerbrug tussen Steenstraat en Stationsweg voor komend jaar op het programma staat. De nieuwbouw wordt gedwarsboomd door de vermoedelijke aanwezigheid van een bom in de Rijnsburgersingel. Diverse getuigen hebben verklaard dat er in de buurt van de Rijnsburgerbrug een bom is Mocht er al een blindganger in het water langs de Rijnsburger singel zijn beland, dan is daar in de archieven dus niets over terug te vinden. Maar ook over eventuele andere niet ontplofte bommen, die op straat zijn be land, is bar weinig bekend. Uit de Leidse politierapporten van die dagen wordt niet duidelijk hoeveel bommen er zijn geval len en waar die projectielen zijn terechtgekomen. „In die rap porten staat dat er wordt ge meld dat er op die en die plek een bom zou zijn gevallen. Maar niets is concreet", aldus De Baar van het Gemeente-ar chief. Ook uit verslagen van de Luchtbeschermingsdienst wordt niemand iets wijzer. „Die organisatie was in die dagen verantwoordelijk voor het rui men van blindgangers", weet De Baar. „Maar veel meer dan presentielijsten van het perso neel zijn er niet overgebleven." Meer houvast biedt een rapport van de brandweer. Daarin staat dat een voertuig van de brand weer moest omrijden omdat er midden op straat een blindgan ger lag. Getuigen beamen dat en zeggen dat die bom op de Stationsweg heeft gelegen. Het projectiel zou uiteindelijk door de Duitsers zijn afgevoerd. Di verse ooggetuigen bevestigen dat verhaal. Na de oorlog nam de Mijnruim- afdeling haar intrek in de Doe len-kazerne. Maar ook de rap porten van die afdeling geven geen duidelijk beeld van de eventuele aanwezigheid van blindgangers in Leidse bodem. „Het probleem is-", aldus De Baar „dat er eigenlijk niets is geboekstaafd. Er zijn een hele boel vragen maar geen ant woorden. En zo blijven we ein deloos in een kringetje rond draaien." „En dat kringetje gaan we nu dus doorbreken", aldus een vastbesloten gemeente-ambte naar Devilee. De bom die in november 1984 aan de Morssingel werd gevonden, was een maand later blootgelegd. archieffoto holvast Een luchtfoto genomen door de geallieerden in maart 1945. Middenonder is molen De Valk te herkennen met daar omheen het terrein van de veemarkt. Linksonder de vernielde Haverzakbuurt. In de weilanden daarboven zijn inslagen van de bommen goed te zien. foto topografische dienst emmen Al heeft Leiden relatief weinig te lijden gehad van gevechtshandelingen, toch kwamen de verschrikkingen van de oorlog een aantal keren angstig dicht bij, Het eerste luchtalarm, na de korte strijd in mei 1940, klonk op 3 juni 1943 toen een Engels jachtvliegtuig brandend op de Haverzaklaan, achter Stationsweg en Morssingel, neerstort te. Naast de piloot vielen er nog twee slachtoffers te betreuren. £en Duitse jager kwam in datzelfde jaar naar be neden op het St. Elisabethziekenhuis aan de Hooigracht en de piloot ver loor daarbij het leven.'Wonder boven wonder was er verder alleen materiële schade omdat het vliegtuig groten deels op de binnenplaats terecht kwam. In 1944 en '45 voerden de geallieerden herhaaldelijk luchtaanvallen uit op stations en spoorbruggen in en om Leiden. Daarbij vielen tientallen slachtoffers. Doelwit waren vooral de Duitse V2 raketten die vanaf 8 sep tember 1944 op Engeland werden af gevuurd. In Leiden waren meerdere V2 overslagplaatsen. Bij het hoofdsta tion en bij 't Spoortje, een stationnetje bij de Herensingel. De projectielen werden per trein aan gevoerd vanuit Duitsland en 's nachts in de buurt van het Academisch Zie kenhuis overgeladen op speciale vrachtwagens waarmee ze naar Was senaar en Den Haag werden vervoerd. Van daar af werden ze op Engeland af gevuurd. Volgens officiële Engelse cij fers vielen er door V2-aanvallen op Engeland 2724 doden en 6467 gewon den. Overigens was de omgeving van het AZL door de Duitsers bewust als overslaggebied gekozen om de kans op bombardementen te verkleinen. Op 10, 11 en 12 december 1944 werd Leiden opgeschrikt door hevige lucht aanvallen. Op de tiende december bombardeerden de Engelsen de omge ving van 't Spoortje waarbij vele do den en gewonden vielen. Vernietigend waren ook de bommen die de volgen de dag op het station en omgeving neerkwamen. De Haverzaklaan lag vrijwel in puin. Evenals een deel van de Lopsenstraat Ook andere zijstra ten van de Morsweg en de Rijn en Schiekade werden geraakt. Twaalf december was het 's avonds ook druk in de lucht boven de stad. Uit officiële papieren valt echter niet op te maken wat de gevolgen hiervan zijn geweest. Op 22 januari 1945 vielen Engelse vliegtuigen spoorbruggen ten noorden en westen van Leiden aan. De schade bleef beperkt. Een dag later mislukte het bombardement op de spoorbrug bij de Nieuwe Vaart (Kanaalweg). Bij een nieuwe aanval op de brug op 3 fe bruari vielen één dode en een aantal gewonden. Diezelfde dag werd ook ge probeerd de spoorbrug bij De Vink te bombarderen. Ook dat mislukte maar er vielen wel zes doden en tachtig ge zinnen raakten dakloos. archieffoto holvast ie van de bom was in december 1984 met zeecontainers afgeschermd.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17