Vacatures kosten Leiden miljoenen eiden Regio [arathon kan rekenen op steun politie Fransen hebben interesse voor Leids stadsdistributiecentrum 'Voor je het weet is je hand eraf duinrell ET GROOT RUSSISCH \ATSCIRCUS Een pothuis aan het Conciëntieplein GroenLinks blij met regels voor camera's Fakkeloptocht voor mensenrechten TIKIBADOPEN Met live orkest i8erendsen leiden «ruud pee keer Meelfabriek l» Inderdaad mag geen enkel gebouw van de Meelfabriek én gesloopt zolang niet bekend is wat met het complete plex gebeurt, zoals deze krant gisteren berichtte. Dat was n al geruime tijd bekend. Door een fout is een artikel, dat lantal maanden eerder was geplaatst, opnieuw in de krant chenen. We bieden daarvoor onze verontschuldigingen ouw ontvoerd en beroofd Een 35-jarige man uit Leiden is gistermiddag op de Lo- ;ade opgepakt nadat hij kort daarvoor op de Kanaalweg §7-jarige stadsgenote had beroofd. De vrouw stond met auto geparkeerd aan de Van Vollenhovenkade waar de haar de weg vroeg. Na te zijn weggelopen rende hij plotse- Hveer naar de auto en stapte hij in. De man bedreigde de jw met een mes en dwong haar weg te rijden. Op de Kanaal- ontdeed de man de bestuurster van haar sieraden en porte- inee. Toen de bestuurster bij een kruising moest remmen, tij kans de auto uit te vluchten. De man probeerde nog met jagen weg te rijden maar kreeg de motor niet aan de praat ma hij wegrende. idief opgepakt Een 41-jarige Leidenaar is gistermiddag op de Hooi- ït opgepakt nadat hij daar aan de achterkant van een ïhuis in de tuin lood had gestolen. Dat werd gezien door murtbewoonster die een omstander waarschuwde. Hij ;de er in de looddief in de kraag te vatten en over te dragen le politie. ë's over Oranjes Drs. E. Renny van Heuven, conservator bij Paleis Het jeeft vanavond een diapresentatie over de relatie tussen de s en de Duitse vorstenhuizen in de zeventiende eeuw. Jngstellenden zijn om 20 uur welkom in De Kerk van Jezus rus van de Heiligen der Laatste Dagen, Brahmslaan 2. Tegenvaller gemeente door personeelstekort De krapte op de arbeidsmarkt en het grote personeels verloop bij de gemeente Leiden hebben niet alleen tot gevolg dat veel stoelen langere tijd leeg blijven. De lege stoelen kosten ook nog eens geld. Dit jaar overstijgen de kosten van uitzendkrachten en interim-managers voor het eerst de besparing die de gemeente incasseert door het grote aantal onvervulde vacatures. Samen met een hogere loonstijging dan verwacht levert dit de gemeente voor dit jaar een tegenvaller op van 2,5 miljoen gulden. dan het ziekteverzuim op de zelfde afdeling drie jaar gele den. Ook bij de bestuursdienst en de afdeling Bouwen en Wo nen beoordelen burgemeester en wethouders het verzuifn als 'zorgelijk'. Hetzelfde kan gezegd worden van de begeleiding van de indi viduele medewerker. B en W stellen dat het jaarlijkse funcio- neringsgesprek erg belangrijk is, maar moeten tevens consta teren dat dat streven bij lange na niet wordt gehaald. Ook hier De tegenvaller staat vermeld in de nieuwste periodieke rappor tage over de gemeentelijke or ganisatie. Uit die rapportage blijkt dat het op meer fronten niet goed gaat met het Leidse personeelsbeleid. Zo is het ziek teverzuim het afgelopen jaar bij de meeste afdelingen gestegen. Bij de veelgeplaagde afdeling Cultuur en Educatie liep het verzuim zelfs op tot 11,5 pro cent - ruim vijf procent hoger spant Cultuur en Educatie de kroon. In de eerste negen maanden van dit jaar werd slechts met één op de vijftien medewerkers van deze afdeling een funcioneringsgesprek ge voerd. Het gemeentebestuur heeft op dit moment geen idee hoe dit probleem kan worden opgelost. 'Waar de noodzaak van functioneringsgesprekken wordt onderschreven en toch deze (soms extreem lage) per centages voorkomen, zijn sim pele oplossingen kennelijk niet voor de hand liggend', heet het in de periodieke rapportage. Tijdens de bespreking van het rapport in de commissie finan ciën legde WD-fractieleider R. van der Sande de zwartepiet bij het kader. „Leidinggevenden die niet jaarlijks met hun mede werkers een functioneringsge sprek voeten, geven niet goed leiding", cónstateerde hij koel tjes. idse marathon die voor g 11 juni 2000 op het pro- 1,1 na staat, kan rekenen op "lende inzet en steun van imensen. De organisatie et loopevenement hoeft ang te zijn dat er onvol doende zijn agenten om de ma rathon te begeleiden en het parcours te beveiligen omdat tegelijkertijd de Europese voet balkampioenschappen in ons land worden gehouden. Dat zei districtchef Bert Wijbenga van de politie Leiden-Voorschoten gisteravond tijdens een verga dering van de commissie voor algemene en bestuurlijke aan gelegenheden. Wijbenga weet nog steeds niet precies hoeveel manschap pen hij tijdens Euro 2000 moet afstaan. Hij gaat er echter van uit dat dat ongeveer tien pro cent van de totale sterkte van de politie Leiden-Voorschoten zal zijn. „En dan ligt het accent van de inzet tijdens het voetbal vooral op speeldagen in Rotter dam", aldus Wijbenga. „Voor wedstrijden in bijvoorbeeld Amsterdam woYdt politie uit de provincie Noord-Holland inge zet." Wijbenga denkt de men sen zonder ingrijpende maatre gelen af te kunnen staan. De in zet van gepensioneerde agen ten is niet aan de orde. Na de loting voor de poule indeling van de Europese voet balkampioenschappen, aan staande zondag, maakt minister van binnenlandse zaken Bram Peper definitief bekend hoeveel manschappen alle korpsen in Nederland moeten afstaan aan de organisatie van Euro 2000. V/ll NOORDEN: -Wonderbaarlijk Man ariicsicn die alles kunnen' LEGRAAF: "Een prachliee slims KAARTVERKOOP :IDEN: WV, Stationsweg 2d h Dagblad, Rooseveltstraat 82 De Kooi, Kooilaan 21 ALPHEN RIJN: WV, Wilhelminalaan 1 0WIJK: VW/ANWB, De Grent 8 WIJK: WV, Vuurbaaksplein 11 s Ticketlijn: 0900-11.22.333 Directeur Willard Brandhorst van het stadsdistributiecentrum (SDC) legt het alle maal nog eens rustig uit, in afwisselend Frans en Engels. Als de gemeente de ver keersmaatregelen had genomen die zij ja ren geleden van plan was, zou het SDC nu winst maken. Nu dat niet gebeurd is, moet de gemeente voor iedere gulden die bij het SDC binnenkomt anderhalve gulden subsi die bijpassen. En aan die subsidiestroom komt over een paar maanden een eind. Of hij verwacht dat de gemeente ooit nog een keer de voorgenomen maatregelen uit voert? Brandhorst kijkt met een blik van 'ik kan er ook niks aan doen': „Un jour, un jour..." Het SDC mag dan in Leiden op zijn laat ste benen lopen, het idee om aan de rand van de stad goederen over te laden op klei ne vrachtwagens die in de binnenstad de distributie verzorgen, blijft de aandacht trekken. Gisteren had Brandhorst een dele gatie over de vloer, onder leiding van de voorzitter van de Franse nationale trans- portraad. De Fransen waren naar Leiden gekomen om hier de kunst te leren van het weren van vrachtverkeer uit overbelaste binnensteden. Het verhaal van de SDC-directeur komt al snel tot de kern. Zonder vergaande maat regelen om het vrachtverkeer uit de bin nenstad te weren, valt er voor het stadsdis tributiecentrum geen droog brood te ver dienen. De directeur wil dat de politiek snel maatregelen neemt, en hij wil met zijn be drijf verhuizen naar een plek die dichter bij de snelweg én de binnenstad zit. De bezoekers zijn bijzonder geïnteres seerd in de schone elektrowagens waarmee het SDC dagelijks de stad in trekt. Maar ze moeten grinniken wanneer ze horen dat de wagens niet sneller dan 25 kilometer per uur jijden. „Dat is zo snel als een fiets", concluderen ze. Kan het SDC de concurrentie de normale manier van transport aan, willen de bezoe kers weten. Zeker weten, meldt Brandhorst. „Het kost chauffeurs steeds meer tijd om door de stad te rijden. Maar de transpor teurs zien dat niet in. Die rekenen niet zo, anders zouden ze wel hier komen", klaagt de directeur, om vervolgens te vertellen over de keer dat een vrachtwagen uit een steeg moest worden getakeld, waarbij twee auto's en lantaarnpalen werden bescha digd. „En in plaats van dat ze de volgende dag bij ons op de stoep stonden, probeer den ze het gewoon opnieuw." Brandhorst kan het niet volgen. De Fransen mompelen tegen elkaar dat die Nederlander wel erg makkelijk de schuld legt bij de boze buiten wereld. Toch blijft het SDC de gasten boeien. „Het is heel interessant", vertelt de delega tieleider. „We willen ook in Frankrijk zoiets opzetten. Maar dat is heel moeilijk. We zijn nu overal in Europa aan het kijken hoe ze het daar doen." De belangrijkse les van de Leidse situatie is in ieder geval overgeko men. „Je zult verkeersmaatregelen moeten nemen. Alleen dan is het misschien renda bel", weet de voorzitter van de Franse transportraad nu. Archeologe Yvonne Taverne bekijkt het pothuis dat gisteren werd opgegraven aan het Conclëntieplein 14. FOTO HIELCO KUIPERS gen onder de grond zitten. Er is niet op een oude kaart te vin den hoe de bebouwing vroeger was. Maar Pijnacker denkt dat op de plek van 't Witte Huys een eilandje was, vlak achter de stadswal langs de Vliet. Wat hij wel zeker weet is dat naast het huis vroeger een ko pergietershuis stond. Pijnacker: „Daaronder is een schouder stuk van een harnas gevonden. Daardoor wordt vermoed dat het een soort vesting was. Maar daar is nieuwbouw neergezet waarvoor een zware betonnen vloer is gestort. Jammer genoeg zijn verdere opgravingen en on derzoek onmogelijk." leiden hanneke van bochove Bij 't Witte Huys aan het Conci- entieplein 14 zijn de resten van een pothuis uit de zeventiende eeuw opgegraven. Een keldertje buiten het huis dat waarschijn lijk een opslagruimte is ge weest, maar het kan ook als winkeltje gebruikt zijn. „De ontdekking werd gedaan toen hier een moerbeiboom werd geplaatst. Die was uit de bin nenstad gehaald en ik heb hem voor mijn huis weer geplant en tot leven gewekt", zegt bewoner Bert Pijnacker. Bij het plaatsen van de boom werd een treetje blootgelegd. Door zijn interesse voor het ou de Leiden ging Pijnacker verder graven en daarhjj werden de resten van het pothuis ontdekt. In een gat van een meter diep en nauwelijks twee vierkante meter omvang kwamen enkele grijze treden te voorschijn. De vloer bestaat uit roodbruine te gels en de wanden zijn gedeel telijk afgezet met Delftsblauwe tegeltjes. Vroeger stond Leiden vol met pothuizen. Aan de Groenha- zengracht staat nog een van de weinige. „Ik wil met de resten die hier zijn gevonden het po thuis in oorspronkelijke staat terugbrengen en opbouwen. De muren worden anderhalve me ter hoog. Het is straks een klei ne aanbouw aan het huis", zegt Pijnacker. Het gat is gisteren weer dicht gegooid. Eerst moet de ge meente toestemming geven om het pothuis te kunnen herstel len. Archeologe Yvonne Taver ne heeft gisteren in opdracht van de gemeente de omtrek be paald en het pothuis bekeken. Als de gemeente toestemming geeft zou Pijnacker graag zien dat er nog verder wordt gegra ven omdat voor zijn huis wel licht nog meer interessante din- 'ervvachte gekte is tot nu litgebleven. Maar dat nt niet weg dat Cees Haas- tussen nu en oudjaar er in het achterhoofd nog ekening houdt met het en van een klappertje. rmee in zijn geval de st van een paar honderd Uegaal vuurwerk wordt be- d. Want Haasnoot (38) is lieagent en in deze tijd van jaar met nog vier collega's ime bezig met het opspo ten zulke triviale zaken als nstrijkers, vlinders, mortie- widowmakers en lawine- i. Omdat hij daarmee in middels een paar jaar ervaring heeft, is het voorvoelen van dergelijke 'klappertjes' zo'n beetje zijn tweede natuur ge worden. „Het zou me niet ver bazen als we dezer dagen toe slaan." Vorig jaar voorzag Haasnoot, de rest van het jaar verbonden aan het wijkteam Noord, zo rond het millennium een haus se voor wat betreft de vangst van illegaal knalspul. Maar die voorspelling is drie weken voor de magische datum 2000 nog niet uitgekomen. In andere ge meenten binnen Hollands Midden was het al wél raak. In De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Ad van Kaam en Eric-Jan Serendsen S3 56 439 Katwijk bijvoorbeeld stuitten dienders in het duin op een be stelwagen met 365 kilo strijkers en vuurpijlen. En in Moor drecht lag 4000 kilo aan mor- tierbommen en mega-klappers hoog opgestapeld in een schuur. Daar steekt de grootste vangst die ze tot nu toe in Lei den deden - 84 kilo - wat ma gertjes bij af. Helemaal als je dat vergelijkt met de 1900 kilo die het speciale vuurwerkteam het afgelopen jaar 'buitmaakte'. Maar nogmaals, Haasnoot heeft zo'n onbestemd gevoel dat er de komende weken het nodige boven water komt. „Naarmate 31 december na dert, gaan de handjes jeuken. Dan kunnen sommige jonge ren zich gewoon niet meer in houden. We gaan daarbij ou- - derwets op het geluid af. De eerste de beste die met vuur werk gooit, halen we van de straat. Dat kan niet anders dan illegaal vuurwerk zijn, want het legale spul mag pas vanaf 29 december worden verkocht. Op die manier loop je nog wel eens tegen een partij op. Daarnaast houden we ons uiteraard aan bevolen voor tips. We hebben het niet alleen over overlast in de wijk, we hebben het ook over bijzonder gevaarlijk spul. Enfin, kijk die jongen maar op de krantenfoto hier die zijn handjes te laat van een mor- tierbom aftrok. Al zijn toppen van zijn vingers weg. Voor zijn leven gehandicapt." Of minder pakken ook automa tisch impliceert dat er dus min der van dat veelal uit België af komstige vuurwerk onder de mensen is, durft Cees Haas noot niet te zeggen. Wél is hij er van overtuigd dat het lik-op- stuk-beleid van Justitie en de zware straffen die er staan op het in bezit hebben van deze verboden waar zijn uitwerking niet mist. „Het in huis hebben van één doosje strijkers kost je 225 gulden. Het verhandelen daarvan aan minderjarigen komt je op een boete van 750 gulden tè staan. Minderjarigen die verboden vuurwerk afste ken, gaan trouwens naar bu reau HALT waar ze flink wor den aangepakt. Bij herhaling krijgen ze dezelfde boete als volwassenen. En als je praat over echt grote hoeveelheden zoals in Katwijk en Moor drecht, dan heb je het ook met een over gevangenisstraf. Dat schrikt toch af, hoor." Voor Haasnoot en zijn man nen, opererend vanuit het bu reau Langegracht, is het de ko mende weken vooral een kwes tie van de ogen en oren goed openhouden. „We hebben spe ciale bevoegdheden. Elke tip gaan we na. Als we echt het vermoeden hebben dat iemand een aantal kilo's in huis heeft, gaan we naar binnen. Op die manier hebben we al het nodi ge bijelkaar gesprokkeld. Maar wat ik al zei: ik verwacht nog wel een klapper. De belangstel ling voor die zogenaamde mil lenniumfeesten mag dan te genvallen; vuurwerk wordt er heus verkocht. Laten we hopen dat het vooral legaal spul is. Daar hoort een Nederlandse zijn kantoor. gebruiksaanwijzing bij, dat is alleen te koop op 29,30 en 31 december bij zaken met een vergunning en mag alleen op oudejaarsdag worden afgesto ken. Ook niet ongevaarlijk. Maar in elk geval niet zo link als die illegale troep. Hier moet je dat lontje zien van zo'n be- tonstrijker. Voor je het weet is je hand eraf." Het telefoonnummer van het vuurwerkteam: 5258710 leiden ruud sep Het leek wel of burgemeester en wethouders alleen maar een samenvatting hadden gemaakt van haar verhaal, zo leek het collegestandpunt over camera toezicht op straat op de notitie die GroenLinks-raadslid Anne de Hingh onlangs over dat on derwerp schreef. Althans, zo zag de opgewekte De Hingh het zelf. Zij toonde zich gisteren tij dens de vergadering van de commissie financiën en veilig heidsbeleid 'meer dan tevre den' met de opstelling van B en W. Het college wil camera's al leen onder strenge voorwaar den toestaan op straat. De vrolijkheid vanuit Groen links was niet voor iedereen even begrijpelijk. Want had De Hingh zich in haar nota niet principieel tegenstander van cameratoezicht verklaard, en stond het college camera's nu in principe toen toe? „Ik ver wacht niet dat het college bin nen de kortste keren zal over gaan tot de plaatsing van came ra's", probeerde De Hingh het verschil toe te dekken. Maar ook die toelichting kon niet overtuigen. „Ik vind dit een beetje op het Groenlinks- standpunt over de Boommarkt- garage lijken", sneerde SP- voorman Cor Vergeer. „Groen Links is principieel tegen, maar de garage komt er wel." Overigens was de raad una niem in de omarming van de voorwaarden aan de invoering van camerabewaking op straat. Al vonden sommigen de regels wat al te streng. Het college wil dat de camera's als ze al wor den ingezet, uitsluitend mogen worden gebruikt om geweld te gen personen te registreren. Maar van D66 en WD mogen camera's ook best worden inge zet tegen vandalen bij het Vre- desmonument op de Garen- markt en fietsendieven in de Stationstunnel. Onafhankelijk raadslid Daan Sloos wilde van dat laatste in ieder geval niets weten. „In de Stationstunnel kun je een fiets stelen, maar je kunt er ook allerlei andere din gen doen die je niet moet willen zien. Dat moet gewoon moge lijk blijven zonder dat je wordt gefilmd", aldus Sloos. leiden* International vandaag een fak keloptocht. Die begint om 20.30 uur op het Stadhuisplein en eindigt om 21 uur bij het LVC aan de Breestraat 66 waar om 21.30 uur een film begint over de schending van mensenrech ten bij homoseksuelen. De Verenigde Naties onderte kenden op 10 december 1948 de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Om bij dit feit stil te staan houdt de Leidse werkgroep van Amnesty Cees Haasnoot van het vuurwerkteam met in beslaggenomen waar als betonstrijkers, ratelbanden, Chinese vlinders en mortierbommen. Wat voor effect dat illegale vuurwerk kan sorteren, vertellen de posters In FOTO HIELCO KUIPERS KOM NU EN GENIET VAN DE SPETTERENDE ATTRACTIES IN TROPISCHE TEMPERATUREN! Op donderdag gesloten m.u.v. feestdagen en schoolvakantie Let opl UwTlklbadkaartje geeft nu recht op gratis toegang tot het NK Schaatsen op de Uithof op 18 en 19 december Duinrell, Duinrell I 2242 JP Wassenaar Tel. (070) 51 55 160 Kikkernel www.duinrell.nl j 10 DECEMBER 1999

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15