Autoverkoop nog nooit zo hoog Weg en wiel Britse merk Jensen terug uit vergetelheid Smog-etende' radiateur tandaard op Volvo S80 ■ernieuwde Mazda 626 leverbaar jDi-motor ook in raceauto ilco completeert Aprilia-kwartet ommon rail-diesel in Avensis ace Runner en Premacy 'op grijs' HUISMAN Internetten in de auto Betrouwbare vraagbaak Handzaam en actueel Roekeloze fietsers gaan niet vrijuit =Jdag iag 10 december 1999 (vo heeft een speciale ra- teur ontwikkeld die ozon, i van de veroorzakers van og, omzet in zuurstof. De- !>remAir gedoopte vinding vanaf begin volgend jaar indaard worden gemon- rd op de Volvo S80 en op nieuwe Estate, die op 10 luari wordt onthuld in issel Detroit, in ontstaat als stikstofoxi- en koolwaterstoffen uit der meer uitlaatgassen van 0 s worden blootgesteld 1 fel zonlicht. Vooral in tere steden kan dit leiden smogvorming, met name er veel verkeer is en wei- wind. Kleine kinderen, ouderen en carapatiënten kunnen daar flink last van hebben. De nieuwe radiateur van Volvo is dankzij een inge bouwde katalysator in staat om maximaal 75 procent van de ozon die er langs stroomt om te zetten in zuurstof en daarmee een effectieve bij drage te leveren aan de be perking van de smogvorming. De radiateur is ontwikkeld in samenwerking met het Ame rikaanse bedrijf Engelhard Corporation. De samenwer king tussen Volvo en dit be drijf resulteerde in 1976 al tot de introductie van de drie wegkatalysator. la heeft op de Tokyo Mo- ïow het vernieuwde uiter- rij in de 626-serie gepresen- Het gaat om een facelift iet huidige model, met als mgrijkste verandering een w front. Daarin is een nieu- ikige grille opgeno- met een groter merklogo. rkr is de motorkap ge wij- h inde bumpers hebben f>en andere vorm. interieur zijn het stuur- .1 n h t dashboard ver- vd, terwijl verschillende «worden opgesierd met tn panelen. De bestuur- toel is voortaan uitgerust ten lange armsteun, waar- ibishi brengt de techniek van directe benzine-injectie nu ook racerij. In Japan onthulde men recent een Formule 3-auto ten 2.0 liter GDi-motor. Tot nog toe was alleen de in Neder- ijdende Mitsubishi Carisma Toerwagen uitgerust met een notor. De Formule 3-auto wijkt enigszins af van de gebruike r-auto's door de plaatsing van de luchtinlaat. Die zit boven auto in plaats van aan de zijkant. In Japan zal Mitsubishi nd seizoen uitkomen met de nieuwe Formule 3-auto. in opbergruimte is voor bij voorbeeld een mobiele tele foon. In Tokyo liet Mazda een 626- versie zien met permanente vierwielaandrijving en een 2.0 liter motor met 170 pk, maar het is nog niet zeker of deze uit voering naar Nederland komt. Deze versie kan ook geleverd worden met een zogenaamde Activematic transmissie, die naar keuze automatisch of met de hand kan worden gescha keld. De vernieuwde 626-reeks in in middels leverbaar in Neder land. De prijslijst begint bij 40 mille voor de 1.8 liter sedan. rfabrikant Aprilia heeft 2-cilinder RSV Mille- een vierde tweewieler toe- gd, de SL 1000 Falco. In Mstelling tot de op super- Li eve prestaties gerichte lille-varianten is deze Fal- W1 n 'Light Sports'. De na- ligt bij dit model dan ook combinatie van rijcom- n sportiviteit, wat onder tot uiting komt in een vol- jomlijn en een niet al te ne zithouding. ilg hiervan moet de Fal- noegen nemen met iets er motorvermogen. Door pngen in het brandstofin- systeem levert de vloei- ?koelde V-twin nu 118 pk Toyota Avensis is sinds en nieuwe turbodiesel- r met common rail-in- ing leverbaar. Het is een er krachtbron met vier >en per cilinder die een numvermogen van 110 pk t De grootste trekkracht lagt 250 Nm en wordt tus- 000 en 2.400 toeren gele deze motor haalt de Aven- «n topsnelheid van 195 uur en kan de auto in 11,5 iden vanuit stilstand naar m/uur accelereren. Het ddeld brandstofverbruik Oagt volgens Toyota slechts ibishi brengt van de Space er een bedrijfsauto-uit- ng uit op een zogenaamd tenteken. Deze auto mist iterbank van de perso- ersie en heeft in plaats Van een grote laadruimte ^blindeerde zijruiten. De uimte is goed toegankelijk e grote achterklep en de luifdeur aan de rechter- van de auto. comfort en uitrusting doet •ace Runner Van niet on- '°or de personenversie. De Iis naar keuze leverbaar ten 2.0 liter benzinemotor '36 pk of een 2.4 liter ver iet directe benzine-injectie De Mitsubishi Space •er Van is leverbaar vanaf S gulden exclusief BTW. ander Japans merk, Mazda, tde midi-ruimteauto Pre- rnu ook als bestelauto op [rijs kenteken. De Premacy beschikt achter de voor- tn over een laadruimte van 1 liter, bereikbaar via de •ridep en twee zijdeuren, remacy Van is leverbaar ten benzinemotor van 1.8 [100 pk) of 2.0 turbodiesel k). de cabine van de laadruim- scheiden is de Premacy 'oorzien van een polyester nschot met een ruit. De te laadvloer is voorzien van Er is keuze tussen de uitrustingsvarianten Comfort en Exclusive, maar stuurbe krachtiging, ABS, airbags voor de bestuurder en de passagier, zijairbags en centrale portier vergrendeling zijn standaard op elke Premacy Van. De prijzen beginnen bij 30.350 gulden ex clusief BTW. Dit jaar worden er over de hele wereld ongeveer 37,5 miljoen nieuwe personen auto's verkocht. West-Eu ropa neemt met een afeet van meer dan 15 miljoen auto's ongeveer 40 procent van het mondiale verkoop volume voor zijn rekening. Dit blijkt uit cijfers van de branche-organisatie RAI. Analisten van het Britse onder zoeksbureau DRI hebben becij ferd dat ongeveer eenvijfde van de Europese verkopen is toe te schrijven aan vernieuwingen in het modellengamma, waarvan er dit jaar een heleboel zijn ge weest. In de eerste negen maanden van dit jaar verbeter de de autoverkoop in de EU- landen met 6 procent tot 11,5 miljoen stuks. Nagenoeg alle landen zagen de verkoop stij gen, alleen in Italië en Groot- Brittannië liep de autoverkoop terug. Nederland verkocht zelfs 17 procent meer dan vorig jaar. Midden november werd bij ons al het verkoopaantal van heel 1998 gehaald en ook het record van 1978, toen er 581.458 nieu we personenauto's werden ver kocht, is inmiddels gesneuveld. Nog altijd gaan de auto's als warme broodjes 'over de toon bank'. Het begint er, met nog drie weken voor de boeg, zelfs bij 9.500 tr/min en een maxi male trekkacht van 98 Nm bij 7.000 tr/min. Overigens heeft Aprilia abso luut niet op onderdelen bezui nigd. Dat blijkt onder meer uit het nieuwe aluminium frame met uit magnesiumlegering vervaardigde koppelstukken. Ook de upside-down voorvork van Showa, de achtervering van Sachs en de remmen uit de Brembo Oro reeks zijn niet be paald goedkoop. Aardige details zijn verder de in hoogte verstel bare koplamp en een passa giershandgreep die tevens als spoiler fungeert. De Falco gaat af dealer 25.490 gulden kosten. 5,7 liter per 100 kilometer. In vergelijking met de bestaande, en ook nog steeds leverbare, traditionele turbodieselmotor is dat een twaalf procent lager verbruik. Bovendien is de uit stoot van roetdeeltjes met 44 procent verminderd. De Avensis D-4D, zoals Toyota hem noemt, is er als Sedan, Liftback en Wagon in de uitvoe ringen Linea Terra, Linea Luna en Linea Sol. De meerprijs ten opzichte van de gewone diesel bedraagt 3.000 gulden. Dat be tekent dat de Avensis D-4D le verbaar is vanaf 49.350 gulden. Gazelle Yamaha-pas Batavus B Batavus elektra Loekie 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. levendaal 76 Laden Tel 071 -5131615 k WBtem de Zwijgeriean 5680680 Niet echt een verrassing: de Opel Astra besluit deze eeuw als bestverkopende auto in Nederland. Binnenkort wordt de serie tijdelijk uitgebreid met een snelle versie genaamd OPC (Opel Performance Center) op basis van de 3-deurs Astra maar met een 2.0 liter 16V-motor van 160 pk. Er worden in totaal 3.000 exemplaren van deze Astra OPC gebouwd, waarvan er slechts 150 naar Nederland komen. Hij is te koop voor 55.950 gulden. foto opel Nederland op te lijken dat de autoverkoop in het laatste jaar van deze eeuw en dit millennium voor het eerst door de 600.000-grens heen gaat breken. De strijd om de positie van marktleider is in volle gang en gaat tussen de Duitse groothe den Opel en Volkswagen. Een andere slag heeft Opel al gewonnen, namelijk die van de succesvolste auto: dat wordt de Opel Astra, die al jaren de Ne derlandse verkooplijst aan voert, in navolging van zijn eveneens zeer succesvolle voor ganger, de Kadett. Het verkooprecord van 1999 markeert het einde van een eeuw waarin de auto zich een vaste plaats in onze maatschap pij heeft verworven. Individuele (auto) mobiliteit is niet meer weg te denken uit het dagelijkse leven van de Nederlander. Ruim 74 procent van alle ver- voerskilometers wordt met een personenauto gemaakt. Totaal werd er vorig jaar 191,5 miljard kilometer 'vervoerd'. De auto nam daarvan 142,1 miljard kilo meter voor zijn rekening, aldus de RAI. REDACTIE PETER IODEWIJKS Opel en Volkswagen strijden om marktleiderschap General Motors heeft de eerste serieproductieauto met standaard internet aansluiting gepresenteerd. Volgend jaar zal deze Web-car in de Verenigde Staten verkrijgbaar zijn. Met het systeem kan de bestuurder tijdens het rijden of in de file bijvoorbeeld zijn investe ringen bijhouden, op de hoogte te blijven van sportuitslagen of e- marls sturen en ontvangen. Zonder daarbij een toetsenbord te hoeven bedienen of een beeldscherm te raadplegen, wat natuurlijk de aandacht van het verkeer af zou kunnen leiden. De bediening zal voor een groot deel via de stem kunnen geschieden. GM ver wacht dat binnen afzienbare tijd meer dan een miljoen GM-auto- mobilisten een aansluiting in hun wagen zullen hebben. BOEKEN Het Jaarboek van het blad Au tovisie is al 22 jaar een be trouwbare vraagbaak voor au toliefhebbers. In bijna 500 pagina's wordt in de net verschenen 2000-editie het actue le modeljaar neerge zet, onderverdeeld in drie hoofdstukken. Het begint met 76 pa gina's algemeen (in kleur) met overwe gend featureverhalen, gevolgd door 114 pa gina's tests en im pressies, die eerder dit jaar in het gelijknamige blad stonden. Zoals gebruikelijk wordt het derde gedeelte ingenomen door een uitgebreide catalogus in zwart-wit, die dit keer 300 pagi na's beslaat. Als enige autoboek geeft Autovisie in dit gedeelte ook informatie over merken die in Nederland minder bekend en vaak ook niet leverbaar zijn. zoals Bristol, Hawk, Izh, Lister, Luaz, Noble, Paykan, Spiess, Tommy Kaira, Zaz of Zil. Het Autovisie Jaar boek manifesteert zich steeds nadruk kelijker als degelijk 'opzoekboek', een naslagwerk waar niet alleen alle actu ele auto's in te vin den zijn. Ook vindt men er alle kente kens, een overzicht van wielen en ban den, alle merken- clubs en de belastingtarieven. Wie op zoek is naar aardige in ternetadressen, automusea of een mobiele telefoon danwel autostereo kan ook al in dit boek terecht. Voor 32,50 gulden haalt men met deze uitgave van de Tele graaf Tijdschriften Groep een indrukwekkende hoeveelheid autoleesvoer in huis. Toen de Duitse Ford- vestiging in Keulen yg in 1962 met een „O 3,j* BT nieuwe 12M op de markt kwam, rea- J* I jl S geerde de Engelse Ford-fabriek te Da- V H genham met een concurrerend model J genaamd Deze auto moest het gat opvullen tussen J en de De Cortina kon geleverd worden H BBKfiB^BRI als sedan twee vier als Een van de grote concur- ^B renten was de Opel Kadett die net als de Cortina Amerikaanse styling-trekjes vertoonde. Dat was niet zo vreemd want beide merken behoorden immers tot een Amerikaanse autogigant (nu nog steeds). In Nederland zorgde de goed verkopende Cortina ervoor dat Ford de vierde autofabrikant werd, achter Volkswagen, Opel en Daf. Het eerste model Cortina (op de foto een Portugese 2-deurs sedan) bleef vier jaar leverbaar, waarin er iets meer dan een miljoen werden geproduceerd. foto peter looewijks MILJONAIRS 17x24 centimeter) bestaat uit een zestal pagina's waarin een interessante blik in de toekomst wordt gegevep. Zo le zen we over de Skoda Moldavia, de kleine Volvo C30, de MPV's van Seat en Skoda en de van Rover overge nomen nieuwe Mini die door BMW ook als coupé en mogelijk mi- di-MPV zal worden uitgebracht. Bijge voegde tekeningen ge ven een idee van hoe sommige auto's eruit kunnen gaan zien. Ook extra is de pagina historie waarmee ieder merk wordt in geleid. Hierop staan ook de ver koopcijfers en een beknopt mo- dellenoverzicht. Achterin de gids tenslotte staat een uitge breide prijslijst. De nieuwste editie van Auto 2000 telt 436 pagina's. Auto 2000 heet de 22ste editie van het handzame Wereld op Wielen- jaarboek. Het heeft er 16 pagina's bijgekre- gen (meer modellen) maar kost nog hetzelf de: 27,50 gulden. Ieder jaarboek heeft zijn ei gen identiteit en die schuilt in de toevoe gingen die andere boeken niet hebben. Want bij ieder jaar overzicht is natuurlijk het uitgangspunt het zelfde: een compleet beeld ge ven van het huidige modeljaar. Ook Auto 2000 doet dat mid dels een goede kleurenfoto per model met daarbij een uitge breid rijtje (technische) gege vens. Op deze manier komen alle actuele modellen van 53 merken aan bod. De toegevoegde waarde in dit prettige bladerboek (formaat OPEL Opeis dieselmotorenfabriek te Kaiserslautem heeft de halfmiljoenste diesel gepro duceerd, een Ecotec 2.0 16- klepper met directe injectie. Deze motor gebruikt Opel in de Astra, Vectra en Omega. Omdat er veel vraag is naar direct ingespoten dieselmo toren heeft de fabriek de pro ductie verhoogd naar 300.000 blokken per jaar. OPEL Negen jaar na de start van de productie in de Opel-fabriek te Eisenach (Oost-Europa) is daar het eerste miljoen be reikt. De jubilaris was een zwarte Opel Corsa. Bij het eerste miljoen zaten 15.000 Vectra's, 114.000 Astra's en de rest bestond uit Corsa's. SUBARU Bij Subaru zijn vrijwel alle modellen (alleen de kleine Vi- vio niet) standaard voorzien van vïerwielaandrijving, het handelsmerk van Subaru. Onlangs kon deze Japanse fa brikant dan ook feestvieren bij de 5-miljoenste auto met AWD (All Wheel Drive) die van de band liep. Dit aantal besloeg 40 procent van de to tale autoproductie bij Subaru sinds 1972, toen het merk met de fabricage van vier- wielaandrijving begon HONDA Honda produceerde het afge lopen fiscale jaar 2,3 miljoen auto's. De wereldwijde pro ductiecapaciteit moet toene men tot 2,85 miljoen wagens in 2003, waarvan er 1,25 mil joen in Japan gebouwd wor den. Ook bouwde Honda 4 miljoen motorfietsen (dat moeten er 5 miljoen worden) en eveneens 4 miljoen statio naire motoren (idem). PEUGEOT De Peugeot 206 kwam op 10 september 1998 in Frankrijk op de markt. Inmiddels is het nieuwe Franse succesnum mer het eerste half miljoen exemplaren gepasseerd. De 206 dook in ons land overtui gend de modellen top-10 bin nen en is momenteel de zes de auto van Nederland, wat verkoop betreft. OPEL Een eeuw nadat de eerste Opel werd gebouwd, viert de Duitse fabrücant het feit dat de 50-miljoenste auto met Opel-techniek van de band is gelopen. In de afgelopen 100 jaar werden rond 47 miljoen Opeis en Vauxhalls gebouwd in Europa. De rest liep in Zuid-Amerika, Zuid-Afrika en Australië van de band. De ju bileum-auto was een star-sil- ver Omega Executive sedan De Jensen S-V8 is ontworpen als klassieke, tijdloze Britse sportwagen en wordt aangedreven door een Ford V8-motor uit de Mustapg. foto ap De gpheel nieuw ontworpen Jensén S-V8 is een sportieve tweezitter met veel binnen ruimte, die wordt aangedreven door een Amerikaanse 4.6 liter Ford 32-kleps V8-motor (uit de Mustang) die 325 pk levert. Ten opzichte van het eerste prototy pe is de wagen inmiddels wat aangepast, maar dat betreft slechts details. Zo is het grote, 'zwarte gat', dat als grille dienst deed, voorzien van horizontaal geplaatste chromen lamellen. Ook heeft de S-V8 andere wie len gekregen. De Jensen S-V8 is ontworpen als klassieke, tijdloze Britse sportwagen en gaat in Groot - Brittannië ongeveer 40.000 pond kosten (135.000 gulden). Het is de bedoeling dat er op termijn ook een gesloten cou péversie komt, de C-V8. Tevens staat er een geheel nieuwe In terceptor 2+2 in de planning. In een nieuwe fabriek in Coven try (vlakbij Jaguar) moeten vol gend jaar rond 300 auto's wor den gefabriceerd. Een jaar later zal Jensen dat productieaantal verdubbelen. In de zomer van 2000 zullen de eerste wagens worden afgeleverd. BUK IN HET VERLEDEN Nostalgie keert terug in de vormgeving van moderne au to's. En in het verlengde daar van wordt legendarische auto merken van vroeger nieuw le ven ingeblazen. Klinkende na men als Bugatti bijvoorbeeld en MG, dót spreekt aan. Volgend jaar komt er weer een 'nieuw oud merk' bij: Jensen. Het was eens een van de mer ken waar Engeland trots op was, die de Britse sportwagen industrie aanzien gaven. Jensen begon met de bouw van auto's in de jaren dertig en maakte toen gebruik van sterke Ameri kaanse V8-motoren. Het merk is het bekendst geworden met de Interceptor, een model dat in 1966 werd geïntroduceerd. Eind jaren zeventig hield het merk op te bestaan. Een jaar geleden werd de naam Jensen onder het stof vandaan gehaald door een organisatie genaamd de Creative Group. Dat het een serieus initiatief be trof, bleek wel op de Birming ham Motor Show, waar voor het eerst een prototype van een fraaie nieuwe Jensen, de S-V8, te zien was. Daarna werd het wat stil rond de wedergeboorte van Jensen, tot een voormalig topman van Rolls-Royce/Bentley, Graham Morris, naar het nieuwe merk overstapte. Dat was voor veel investeerders het sein om in het Jensen-project te duiken. De laatste financiële hobbels wer den gladgestreken met als ge volg dat kort geleden de Creati ve Group bekend kon maken dat de S-V8 ook echt in produc tie gaat, bij een nieuwe firma: Jensen Motors Limited. In to taal is met de herrijzenis van Jensen een bedrag van onge veer 33 miljoen gulden ge moeid. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Oud-minis ter Sorg- drager van justitie lanceerde in de vorige kabinetsperiode een opmerkelijk wets voorstel. Ongeacht de schuldvraag bij een onge val tussen een automobilist en een fietser zou de verzekering altijd letselschade aan de fietser dienen uit te keren. Het argu ment daarbij was dat auto's on der alle omstandigheden een groter gevaar op de weg vor men dan fietsen. De huidige minister Korthals van justitie was het daar niet mee eens en heeft dit wetsvoor stel snel ingetrokken. Hij vindt dat het hebben van geen enkele aansprakelijkheid roekeloos heid bij fietsers aanmoedigt. De minister wil de schuldvraag bij ongevallen wei degelijk mee la ten wegen bij het toekennen van schadevergoedingen. Roe keloze fietsers gaan dus niet vrijuit en moaten zelf opdraai en voor de schade die zij ver oorzaken. Te denken valt aan ongelukken bij het rijden door De schuld van dit ongeval ligt in elk geval niet bij de fietser. tekening enfb rood licht, geen voorrang verle nen aan auto's en bij duisternis zonder verlichting rijden. Op dit moment staat de schuld vraag met eventuele straf apart van de afhandeling van de schade. Het slachtoffer moet zelf procedures aanspannen voor schadevergoeding. De fiet sersbond ENFB prees het idee van Sorgdrager en is minder blij met het standpunt van Kort hals. Gevreesd wordt dat meer dan nu het geval is fietser- slachtoffers verwikkeld raken in eindeloze procedures met auto verzekeraars, omdat de schuld vraag van een ongeluk in de praktijk vaak moeilijk is vast te Zelf bouwen yDe meest persoonlijke fiets is zelf te construe ren door een passend fra me te kopen en daar losse onderdelen naar eigen keus op te monteren. Het resultaat is een fiets die nergens te koop is en pre- volgens persoonlijke smaak is samengesteld. Overigens is dit een vrij du re methode om een fiets aan te schaffen. Voor het in el kaar zetten van zo'n fiets zijn vakmanschap en speciaal ge reedschap nodig. Wie daar niet over beschikt en toch een pri- véfiets wil, kan sinds kort zijn toevlucht nemen tot internet. Bike-2 Build uit Vlaardingen biedt de mogelijkheid een fiets naar keuze samen te stellen op het beeldscherm, waarna dit bedrijf met prijsopgave vooraf de gewenste fiets bouwt. De fiets wordt afgeleverd aan een dealer naar keuze, zodat er ser vice verleend kan worden. De toverformule hiervoor is http: //www.bike2build.comeDeze methode om producten zelf te bouwen lijkt sterk in opkomst. Er is ook al een bedrijfje dat via het internet door de klanten zelf ontworpen schoenen fabri ceert. stellen. Onder de 20.000 ver keersslachtoffers die jaarlijks in het ziekenhuis worden opgeno men, zijn 7.500 fietsers.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11