'Ultimatum niet voor burgers Grozny' Schroder doet het eindelijk eens goed Buitenland Rechters verwerpen verzoek Libische Lockerbie-verdachten Twee maanden gratis roddelen. Op zoek naar voedsel 'Cybercriminelen zijn wetshandhavers voor' Palestijnen verwerpen Israëlische handreiking Dwangarbeiders vinden Duits bod 'onacceptabel' AFP Agence France Presie ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Pr esse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters Vazi Brunner is al drie jaar dood' De wegens oorlogsmisdaden gezochte nazi Alois Brun- •x, de rechterhand van Adolf Eichmann, is volgens een Franse ant al drie jaar dood. Brunner zou in 1996 in een Syrisch zie- ;nhuis zijn overleden aan ouderdomskwalen. Dat meldde Ou- t-France gisteren op gezag van 'een vooraanstaande Syrische ron'. Brunner wordt verantwoordelijk gehouden voor de de- ortatie en dood van zeker 150.000 joden, voornamelijk uit de alkan, Griekenland, Oostenrijk en Frankrijk. Hij werd in 1953 n 1954 bij verstek ter dood veroordeeld. Sinds 1954 woonde runner in Syrië onder de naam Georg Fischer. Hij handelde in rapens en leverde hand- en spandiensten aan de Syrische ge- eime dienst. Hij werd midden jaren tachtig doornazi-jager Si- on Wiesenthal gevonden. In 1991 verdween de 87-jarige oor- gsmisdadiger spoorloos. lengistu ontvlucht Zuid-Afrika De Ethiopische oud-dictator Mengistu Haile ariam is Zuid-Afrika ontvlucht, nadat dat land een verzoek tn Ethiopië om zijn uitlevering in overweging had genomen. stu is volgens het radiostation Voice of America terugge- taar zijn huis in Zimbabwe, waar hij sinds zijn afzetting ballingschap verblijft. Zuid-Afrika bevestigde noch ontkende it vertrek van Mengistu, die tijdens zijn bewind van 1977-1991 jdracht zou hebben gegeven tot de moord op duizenden Ethi- jiërs. Zodra Ethiopië vernam dat Mengistu zich in Zuid-Afrika :vond voor medische behandeling, vroeg het land om zijn uit- vering. Aanvankelijk wees Zuid-Afrika het verzoek af omdat er n uitleveringsverdrag bestaat tussen beide landen. Onder re buitenlandse druk ging Pretoria toch overstag. mit Tak bergt EgyptAir-Boeing ^hington Het schip Smit Pioneer van de Nederlandse ber- ngsmaatschappij Smit Tak vertrekt morgen uit een haven in Amerikaanse staat Rhode Island om de resten van de op 31 rtober in zee gestorte Boeing 767 van EgyptAir te bergen. Dat •eft de Amerikaanse transportveiligheidsraad NTSB bekendge- aakt. Het 158 meter lange vaartuig wordt momenteel uitgerust et speciale grijparmen, een op afstand te bedienen vaartuigje Sirecisie-navigatiemiddelen. Bij de eerste bergingswerkzaam- en wisten de autoriteiten de zwarte dozen van het toestel oven water te krijgen. Daarna moest men echter de bergings- erkzaamheden met behulp van kleinere schepen door de echte weersomstandigheden staken. Veer corruptieschandaal Suriname ramariboDe Surinaamse president Wij denbosch heeft van- ag opdracht gegeven voor een onderzoek naar de handel en andel van minister van financiën Gobardhan. De bewinds an wordt verdacht van corruptie. Hij zou de invloedrijke za- inman Sardjoe voor miljoenen dollars hebben bevoordeeld, irdjoe kreeg het afgelopen jaar enkele malen toestemming van obardhan om materieel te importeren voor officieel niet gere- streerde bedrijven. De machines werden vrij van omzetbelas- ig, invoerrechten en andere heffingen ingevoerd. Ze zouden »or Sardjoe, die bekend staat als de rijkste man van Suriname, woon zijn doorverkocht. Het is het tweede corruptieschan- al in het Surinaamse kabinet in nog geen twee weken tijd. ïlangs moest minister van handel en industrie Dragman het ld ruimen. Hij zou steekpenningen hebben aangenomen. lillenniumremedie soms schadelijk inden Een aantal remedies tegen de millenniumbug zouden il eens meer kwaad dan goed kunnen doen. Terwijl zo onge- er elk groot bedrijf ter wereld miljoenen spendeert aan de be- ijding van het probleem, vrezen deskundigen dat de oplos- ngen zelf tot ernstige computercrashes kunnen leiden. Bedrij- in die proberen hun systemen te beschermen tegen het mil- nniumprobleem, stellen hun computers namelijk ongemerkt ik bloot aan gevaren die nieuwe programma's en systemen et zich meebrengen. Het introduceren van nieuwe systemen een beperkte tijdspanne leidt tot allerlei nieuwe problemen, dus de Britse millenniumwerkgroep Taskforce 2000. liegtuigongeluk Filipijnen: 17 doden wiLA» Filipijnse soldaten hebben het wrak van een gisteren rdwenen vliegtuig teruggevonden. De zeventien inzittenden bben het ongeluk niet overleefd. Dat heeft een woordvoerder n de luchtvaartautoriteiten in het Aziatische land vanmorgen ikendgemaakt. Het toestel verdween dinsdag van de radar. De loot had vlak bij de plaats van bestemming voor het laatst ntact met de luchtverkeersleiding. Het toestel van het type T 410 was onderweg van Manila naar Cauayan, zo'n 270 kilo eter ten noorden van de hoofdstad. Mogelijk is slecht weer n invloed geweest. Hoewel de luchthaven nog volop in bedrijf is toen het vliegtuig voor het laatst werd gesignaleerd, moest ze later op de dag wegens noodweer worden gesloten. cholierenprotest in Noord-Ierland Protestantse scholieren in Noord-Ierland hebben gis- en gedemonstreerd tegen de benoeming van de katholiek artin McGuinness als minister van onderwijs. Duizenden erlingen van scholen uit heel Noord-Ierland liepen uit protest klassen uit. Jongeren zwaaiden met Britse en unionistische aggen en lieten op luide toon weten de extreem pro-Britse do- inee Paisley te steunen. Sinn Féin-minister McGuinness liet krant The Independent weten geen conclusies te verbinden in de demonstraties. Volgens de bewindsman zit de pro-Britse imocratische Unionistische Partij (DUP) van dominee Paisley iter de protesten. „Ik denk dat veel kinderen achter de ak- lorden van Goede Vrijdag staan. Ze zijn heel erg begaan met noodzaak van veranderingen en willen daarin een grote rol leien", aldus McGuinness. W e nu een Dutchtone Allin of een Business abonnement "eemt, krijgt twee maanden een gratis belbundel. Over schrijdt u het door u gekozen aantal belminuten, dan betaalt u hierover het normale tarief Voor meer infor matie belt u 0800-0550. of bezoekt u www.dutchtone.nl. dutCt tOfie Moskou gepikeerd door westerse kritiek De opperbevelhebber van de Russische troepen in Tsjetsjenië, luitenant-generaal Vik tor Kazantsev, heeft gisteren ontkend dat het 'vertrek-of-sterf ultimatum gericht is aan burgers in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. ,,Dit is een waarschuwing aan het adres van bandieten; de deadline van een week was aan hen gericht", aldus Kazantsev tijdens een persconferentie. MOZDOK-MOSKOU Rtr-ANP-GPD Ook de Russische minister van binnenlandse zaken, Rushailo, zwakte gisteren het ultimatum wat af. Hij zei dat een controle post buiten Grozny tot na de deadline komende zaterdag in gebruik zal blijven. Hij waarschuwde wel dat ie dereen die daartoe in staat is de militaire gebieden zo snel mo gelijk moet verlaten. Iedereen die gewapend verzet biedt aan het Russische leger zal 'simpel weg worden vernietigd', aldus de in militair tenue gehulde be windsman. De Russen maan den de Tsjetsjenen maandag de zwaar gebombardeerde stad vóór zaterdag te verlaten. De toenemende Westerse kri tiek op de manier waarop Rus land de Tsjetsjeense rebellen bestrijdt, heeft gisteren in Mos kou tot geïrriteerde reacties ge leid. Premier Poetin zei op de tv dat de Westerse landen beter druk uit kunnen oefenen op de Tsjetsjeense rebellen dan dat ze het Russische militaire optre den te bekritiseren. Het Russische ministerie van buitenlandse zaken waar schuwde de Europese Unie gis teren voor de gevolgen van de mogelijke afkondiging van eco nomische sancties. „Dat is on aanvaardbaar. te meer daar het hier een onderwerp van de Rus sische territoriale eenheid en de strijd tegen het terrorisme be treft". zei een bron op buiten- duy xuyen Een 85-jarige Vietnamees is op weg naar een post van het Internationale Rode kruis om daar te eten te krijgen. Bij de overstromingen in Vietnam zijn zeker 110 mensen om het leven gekomen. Meer dan een miljoen mensen zijn dakloos. foto ap richard vogel BERLUN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De Duitse bondskanselier Ger hard Schroder heeft gisteren de grootste overwinning in zijn nog prille carrière als SPD- voorzitter behaald. Ruim 86 procent van de 522 gedelegeer den stemde op het partijcon gres in Berlijn voor de in zijn ei gen partij vaak omstreden kan selier. Dat was 10 procent meer dan in april, toen hij als opvol ger van de een maand eerder plotseling afgetreden partij voorzitter en minister van fi nanciën Oskar Lafontaine werd gekozen. Dat was één opsteker. De twee de was dat de congresgangers de kanselier niet de rekening willen presenteren voor de serie verkiezingsnederlagen die de sociaal-democraten dit jaar hebben moeten incasseren. De linkervleugel, die Schroder wantrouwt als een 'kapitalisten knecht', zal zich vandaag en morgen nog roeren, maar geen schade kunnen aanrichten. Dat is voor een deel de verdienste van de kanselier en zijn rechter hand, de gisteren tot secretaris generaal gekozen Franz Münte- iering, en voor een groot deel puur geluk Schroder heeft de laatste weken alles gedaan om zijn partijge noten niet tegen de haren in te strijken. Hij repte weinig over de noodzaak van hervormingen en veel over sociaal-democrati sche tradities. Hij greep in toen het noodlijdende bouwconcern Philipp Holzmann ten onder dreigde te gaan en redde 60.000 banen. Zijn minister van finan ciën Eichel loodste een door links als 'sociaal onevenwichtig' verketterd bezuinigingspakket door de Bondsdag, maar Schro der presenteerde ook plannen om de 'rijken' aan te pakken. Voor de dogmatici van de lin kervleugel gaan die plannen niet ver genoeg, maar de mees te partijgenoten kunnen er mee leven. Müntefering wierf intus sen bij de basis steun voor Schroder. De kanselier is nog steeds niet populair, maar de meeste sociaal-democraten be seffen dat er momenteel geen alternatief is. Het geluk dat Schroder nu toel acht, is het leed van de grootste oppositiepartij, de CDU. De christen-democraten verkeren dank zij oud-kanselier Helmut Kohl in een diepe crisis. Kohl heeft toegegeven dat hij uit Gerhard Schroder maakt een overwinningsgebaar na zijn vlakke, maar goed ontvangen toespraak. foto ap jan bauer 'zwarte kassen' heeft geput om het werk van partijafdelingen te financieren, en moet nu vrezen voor de rechter te worden ge sleept. De CDU moet wegens de affaire-Kohl rekening hou den met een boete van vele mil joenen wegens het overtreden van de wet op de partijfinancie ring. In zijn rede viel Schroder Kohl en de christen-democra ten wegens deze affaire scherp aan. Het waren de enige brui sende passages in een bewust vlak gehouden toespraak, waar voor hij niettemin luid werd toegejuicht. Na een door blun ders gekenmerkt eerste jaar als regeringspartij is de behoefte aan harmonie immers groot, zo gaf een sociaal-democraat gis teren toe. landse zaken. Een Russische parlementariër zei: „We zijn een supermacht en we hoeven niet te luisteren naar buitenlan ders die ons vertellen hoe we bandieten in Tsjetsjenië moe ten vernietigen." Ook president Ausjev van In- gjoesetië, de Russische deelre publiek die grenst aan Tsjetsje nië, reageerde negatief op het Russische ultimatum. Volgens hem zitten vele duizenden etni sche Russen vast in de verniel de Tsjetsjeense hoofdstad. „Het zijn veelal ouderen en kinderen die in kelders leven. Ze kunnen niet weg. Het openbaar vervoer bestaat niet meer en geld om een auto te huren hebben ze niet", zei hij. Voor de door de Russen voorgestelde veilig heidscorridor had hij weinig goede woorden over. „Vanuit het centrum van Grozny is het 25,30 kilometer lopen naar Per- vomajskaja, waar de corridor eindigt. De hele route ligt steeds zwaar onder vuur", zei hij tegen het persbureau Inter fax. LONDEN Rtr-AFP De misdaad in cyberspace blijkt dusdanig snel op te ruk ken dat politie en justitie zich ernstig zorgen beginnen te maken, vooral over de achter stand die zij hebben ten op zichte van de criminelen. Cy ber- of internetcriminaliteit zou wel eens een bedreiging kunnen gaan vormen voor zo wel bedrijven als complete na ties. Deze waarschuwing viel gis teren te beluisteren tijdens een bijeenkomst in Londen van bonzen uit de juridische en zakenwereld. Volgens Mi chael Vatis van de FBI nemen de aanvallen op landen via particuliere bedrijven en door burgers bestierde computer netwerken toe. „In de afgelopen twee jaar is het aantal misdaden dat ver band houdt met het internet in de Verenigde Staten ver dubbeld", aldus Vatis. Hij meent dat de privésector het nieuwe doelwit is van terreur- en oorlogsdaden. „Dit pro bleem grijpt snel om zich heen en iedereen zal ermee te maken krijgen." Brian Jenkins, adviseur van de Internationale Kamer van Koophandel, vergeleek inter- netcriminelen met sprinkha nen. „Ze zullen de handel op internet plaagsgewijs teisteren en zijn in staat een enorme hoeveelheid rijkdom weg te vreten." De waarde van de handel via internet wordt ge schat op ruim 230 miljard in 1999. In 2004 zal dat naar schatting ruim drie biljoen gulden zijn. Volgens de deskundigen groeien ook verschijnselen als elektronische bedrijfsspionage explosief. Elektronische chan tage en sabotage, bijvoorbeeld door middel van de versprei ding van virussen, zou kun nen leiden tot enorme los- geldeisen. „We zijn niet langer op zoek naar politiemensen, maar naar techneuten", aldus Raymond Kendall, secretaris generaal van Interpol. JERUZALEM Rtf De Palestijnen hebben vandaag een aanbod van de Israëlische premier Barak om de impasse in het vredesproces te doorbre ken verworpen. De afwijzing komt terwijl Barak in gesprek is met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Al bright over een mogelijke op lossing van het conflict. „Het aanbod van Barak bete kent geen bevriezing van de stichting van nederzettingen. Het blijft vaag", aldus Nabil Abu Rdainah. een hoge advi seur van de Palestijnse leider Yasser Arafat. De Palestijnen hadden zo n bevriezing wel ge- eist. Barak had gisteren aange boden de bouw van 1.800 ge plande huizen in bezet gebied niet uit te voeren. Hij zei echter de stichting van 3.200 andere huizen niet te kunnen tegen houden. Deze bouw was al goedgekeurd door de conserva tieve regering van Baraks voor ganger Netanyahu. Maandag schortten de Pales tijnen de besprekingen over een definitief vredesakkoord op wegens de voortdurende bouw van joodse kolonies in bezet ge bied. lingsronde hadden de Duitse regering en het bedrijfsleven hun bod verhoogd van 6 mil jard naar 8 miljard mark. De advocaten eisen minstens 10 miljard mark. De Amerikaanse delegatie mocht drie weken na denken over het Duitse bod. In het Amerikaanse Los An geles is officier van justitie Ed Fagan intussen een zaak be gonnen tegen een aantal grote Japanse bedrijven die in de Tweede Wereldoorlog dwang arbeiders hebben ingezet. De officier zegt de zaak te hebben aangespannen namens ex- dwangarbeiders uit Nederland, Australië, Canada en China, die hopen op compensatie voor de verrichte arbeid en de mishan delingen en vernederingen die zij moesten ondergaan. Japan is van mening dat alle aanspraken op compensatie in 1951 zijn ge regeld bij de vredesakkoorden BONN-NEW YORK DPA-Rtr Een akkoord over schadever goeding voor ex-dwangarbei ders in Duitsland staat op de helling. De Amerikaanse advo caten van de dwangarbeiders hebben het laatste Duitse aan bod voor een schadevergoeding van 8 miljard mark als 'volledig onacceptabel' verworpen. De advocaten willen wel verder on derhandelen. Ook het Joods Wereld Congres noemde het aanbod niet toereikend. Een dag voor het aflopen van de afgesproken bedenktijd be vestigde de Duitse onderhande laar Lambsdorff nog eens dat dit bedrag het hoogste is dat de Duitse regering en het bedrijfs leven zullen bieden. De Duitse kanselier Schroder heeft dat en kele dagen geleden ook in een brief aan de Amerikaanse presi dent Clinton duidelijk gemaakt. Bij de laatste onderhande van San Francisco. SOESTERBERG MARJOLUN DE COCQ De twee Libische verdachten van de bomaanslag op een Amerikaans vliegtuig boven het Schotse plaatsje Lockerbie moeten terechtstaan op ver denking van samenzwering. Dat heeft de rechter vandaag bepaald. De advocaten van de verdachten hadden de Schotse rechtbank gisteren gevraagd de aan klacht wegens samenzwering tot moord tegen hun cliënten te laten vallen. De Libiërs worden beschuldigd van samenzwering tot moord en moord op de 259 inzittenden van vlucht PanAm 103 en elf inwoners in Lockerbie in december 1988. De advocaten hadden echter de bevoegd heid van de Schotse rechters betwist om te oor delen over samenzwering tot moord, omdat de beweerde voorbereidingen van de aanslag niet op Schots grondgebied hebben plaatsgehad. De aanklacht wegens samenzwering 'vermeldt een aanzienlijk aantal locaties, die geen van alle in Schotland liggen', betoogde advocaat Bill Tay lor. „Er wordt niet beweerd dat er heimelijke ac tiviteiten zijn geweest in Schotland en er wordt niet beweerd dat de beklaagden zich in het rechtsgebied bevonden." De voorzittende rech ter Ranald Sutherland verwierp dat argument en zei dat de Schotse rechtbank wel degelijk be voegd is, gezien de ernst van het misdrijf. Dat de planning van de aanslag niet in Schotland heeft plaatsgevonden weegt daarom minder zwaar, zei Sutherland. Ook de aanklager Colin Boyd was gisteren van mening dat het Schotse Hof wel over samenzwe ring kon oordelen. „Het hof heeft bevoegdheid als het resultaat van een samenzwering in de praktijk een misdaad in Schotland is." De twee Libische verdachten Abdelbaset Ali Mohmed Al Megrahi (47) en Al Amin Khalifa Fhi- mah (43) willen ook niet langer worden gekarak teriseerd als 'agenten van de Libische geheime dienst'. Dat bleek gisteren tijdens de eerste open bare hoorzitting van het Schots gerechtshof dat voor de berechting van de Libiërs in Kamp Zeist bij Utrecht zitting heeft. Op een geïmproviseerde beklaagdenbank vol gen de verdachten achter verrijdbare glazen pa nelen de zitting, die vandaag op de voormalige legerbasis bij Soesterberg wordt voortgezet. „In de aanklacht staan gepeperde verwijzingen naar de Libische inlichtingendienst. Maar dat is niet relevant", aldus advocaat Bill Taylor. Volgens hem proberen de aanklagers de verdachten al bij voorbaat zwart te maken. „Het gaat hier om twee personen en niet om de inlichtingendienst. Het hadden ook padvinders kunnen zijn." De twee, die na jarenlange onderhandelingen met het regime-Gaddafi aan het Schots gerechts hof werden uitgeleverd, wilden per se zelf bij de hoorzitting aanwezig zijn. De Libiërs maakten, geflankeerd door tolken en met morele onder steuning van enkele familieleden in de zaal, een ontspannen indruk. „Wij willen gerechtigheid, voor ons allemaalzei de broer van Al Megrahi. Omdat het gerechtshof in Kamp Zeist nog in aanbouw is, fungeerde gisteren en vandaag een afgeschot deel van de oude sporthal op de basis als primitieve, tijdelijke rechtszaal voor de tradi tioneel bepruikte aanklagers en strafpleiters. Tijdens de hoorziting werd gisteren vooral ge discussieerd over de wegen die de Libiërs tussen 1985 en 1988 zouden hebben bewandeld om een semtex-bom met tijdschakelaar te verkrijgen, te testen en aan boord te brengen van het PanAm- toestel 'Maid of the Seas'. De hoorzitting wordt geleid door een van de drie rechters die voor het Lockerbie-proces zijn benoemd in plaats van de voor het Schotse recht gebruikelijke jury. Rechter Lord Sutherland, aan gesproken als 'Mylord', maakte met goudkleurige scepter en in wit-rode toga zijn opwachting. Aan vankelijk gingen zijn opmerkingen gisteren door problemen met de geluidsapparatuur goeddeels voor het publiek verloren. Maar later legde hij met de scherpe vragen, waar hij in Schotland om bekend staat, de advocaten het vuur na aan de schenen en bracht hij aanklager Boyd tot gestot ter en gestamel.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7