NAM zint op schadeclaim Dakloze ziet zijn situatie als tijdelijk Binnenland Liberalen pakken stilletjes hun verlies over boringen Boycot oppositie in belastingdebat uniek D66-senator noemt Van Aartsen 'puber' I) Maanden gratis bellen én itis Fossil Big Tic horloge! Neem gerust de tijd! Peper voor gratis vervoer bij Euro 2000 Kerstkever op de Dam Onderzoek naar injectie tegen bodemdaling I DAG 8 DECEMBER 1999 ANP Algemeen Nederland* Persbureau GPD Geassooeerde Pers P'fnBt n i hervormde kerk ingestort De toren van de hervormde kerk in het Drent- ïandsche Veld is gisteravond ingestort na een bliksemin- fcn deel van de toren, die ongeveer 15 meter boven het tstak, staat nog half op het dak, een ander deel is naar be- evallen. Tijdens de blikseminslag waren enkele tiental- sen in het kerkgebouw aanwezig, voor de wekelijkse ond. Niemand raakte gewond, foto anp jacob melissen erzoek eenrichtingsverkeer AIO Het college van Amsterdam is bereid onderzoek te en naar het invoeren van eenrichtingsverkeer op de g AIO tijdens de spits. De WD had hierom gevraagd, om- tweede Coentunnel voorlopig op zich laat wachten, ter- J files toenemen. Het is de bedoeling dat het binnenko- fe verkeer tijdens de ochtend- over drie van de vier rijstro- fcschikt. 's Avonds wordt het systeem omgedraaid. In het Hannover is zo n systeem al een succes gebleken. nd op veerboot Discovery n holland Op de veerboot Discovery van Stena Line jstermiddag korte tijd brand gewoed. Het vuur brak uit in tl de vier turbines in de machinekamer. Dat gebeurde na- iaven van Hoek van Holland. Door de brand verviel de ht van Hoek van Holland naar Harwich. Hoe het vuur is in, is nog onduidelijk. hemmer meermalen overreden l* Een 26-jarige Arnhemmer is gisteren om het leven ge- itoen hij probeerde de snelweg A12 (Amhem-Oberhau- rei te steken. De man zou volgens getuigen door verschil- ïuto's zijn overreden. De Arnhemmer zat met drie ande een auto. Hij gaf plotseling te kennen dat hij wilde uit- n. De auto reed langzaam door om hem de gelegenheid fen terug te keren, maar hij verdween in het donker. Ver- 1 e automobilisten verklaarden dat ze de man aanreden. f ide nsgevaarlijk vuurwerk gevonden ch De politie heeft gisteren in een Bossche huiskamer [evaarlijk vuurwerk aangetroffen. Na een tip vond de po- i flowerbed, bestaande uit honderd mortieren. Het vuur- !iat alleen is bedoeld voor professioneel gebruik, bevat 25 lit. Volgens de instructie moet het vuurwerk voor het af- r' voor driekwart worden ingegraven. Daarna moet een idszone van vijftig meter in acht worden genomen. On- iruik is levensgevaarlijk, concludeert de politie. idiggebn V-onderzoek in moordzaak Er komt ruim een jaar na de moord op de 11-jarige Verstappen uit het Limburgse Heibloem alsnog een ver- - id DNA-onderzoek om de mogelijke dader op het spoor en. Op last van de hoofdofficier van justitie in Maastricht bten veertig personen te benaderen met het verzoek vrij- rfelijk materiaal af te staan. Het materiaal wordt vergele- een DNA-profiel dat indertijd is vastgesteld uit sporen ilitie bij het lichaam heeft gevonden. Het stoffelijk over- Nicky werd op 11 augustus 1998 op de Brunssummer inden na een grote zoekactie. De jongen was seksueel Het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk heeft na de al onderzoek gedaan naar het gevonden DNA-materiaal. bij Dutchtone Allin en Business abonnement (tik -tik a" bij Dutchtone Shops: lokia 3210 vanaf 99,-' jorting tot ƒ140,- ratis horloge i=0p ize aanbieding is geldig t/m 31 december '99 gratis voor meer informatie: 0800-0550 met Dutchtone Allin 180 of 360 30 60 90 180 360 IIILWLMiLnmiEl Straks belt iedereen met Dutchtone tone Ichtone Shops langestraat 8. Amersfoort Pensmarkt 13 15. Oen Bosch* Spuistraat 30. Oen Haag AfOte Houtstraat 125-127. Haarlem Haarlemmerstraat 137a. Leiden Lijnbaan 73. Rotterdam L. Elisabethstraat 32. Utrecht Rokin 64a. Amsterdam •qO pen haag maurice wilbrink Het kabinetsbesluit over uitstel van de boringen in de Waddenzee is geen compromis. Het is een besluit dat door regeringspartij WD geslikt moet worden. Vooral voor WD-mi nister Jorritsma is dat pijnlijk. Zij heeft voortdurend gezegd mogelijk heden te zien voor gaswinning onder de Waddenzee. Nu het kabinet heeft besloten geen vergunningen te verstrekken aan de NAM, moet worden vastgesteld dat de regering gewoon gezwicht is voor de ruime Kamermeerderheid die zich drie weken geleden uitsprak tegen boren. Een Kamermotie van die strekking ging half november gepaard met een crisissfeer: de coalitie bleef sterk ver deeld en in het kabinet stond de WD tegenover de D66- en PvdA-ministers. Door extra tijd te nemen heeft het tweede paarse kabinet voorkomen dat deze crisisstemming zou leiden tot po litieke ongelukken. Het stelde aller eerst een oordeel over de expliciete Kamermotie drie weken uit. In die tijd kon er overleg worden gevoerd met de NAM, met externe deskundigen, en was er bedenktijd voor het kabinet zelf. Het gaf WD-minister jorritsma de ge legenheid alvast te wennen aan haar nederlaag: ze voelde de afgelopen we ken aankomen dat de optie gasborin gen zou worden verworpen. Weliswaar slonken de twijfels binnen het kabinet of gaswinning zou kunnen zonder blij vende schade aan het waddenmilieu Maar ook jorritsma wist dat er hoe dan ook twijfels zouden blijven. En het ka binet had al het standpunt ingeno men: bij twijfel geen boringen. De Tweede Kamer stemde intussen, weliswaar onder protest, in met de be denktijd die het kabinet nam. De meerderheid, die tegen boren is, re kende er ook op dat er in zo korte tijd geen 'sluitende zekerheden' zouden ontstaan over gaswinning zonder risi co. En de paarse regeringsfracties kre gen ook signalen dat het kabinet er geen halszaak van zou maken. Het ka binet wilde niet ten val komen door het waddengas. Minister Pronk van milieu liep gisteren ontspannen en nog nagenietend van het extra kabinetsberaad van die och tend, door de gangen van het Tweede- Kamergebouw. Hij heeft voor de PvdA belangrijke milieupunten gescoord. Daarnaast benadrukte hij hoe keurig de besluitvorming in het kabinet was verlopen. Er was „geen moment" met portefeuilles gezwaaid, ook niet door mevrouw Jorritsma, zo zei Pronk. Jorritsma, niet in de wandelgangen aanwezig, had dan ook geen extra drukmiddel meer. Het regeerakkoord schrijft geen gaswinning onder de Waddenzee voor. De VVD-minister had ook geen voorbehoud gemaakt bij het kabinetsstandpunt van drie weken geleden dat er geen vergunning aan de NAM zou worden verstrekt als er risi co's voor het wad zouden ontstaan. En de WD-fractie in de Tweede Kamer stond alleen en had er geen enkel be lang bij om nu de paarse samenwer king op te blazen. De liberalen pakken nu maar stilletjes hun verlies. Ze hopen meer binnen te slepen bij het politieke besluit (half de cember) rond de toekomst van de na tionale luchthaven. Ook daar is sprake van een confrontatie tussen milieube langen en economische belangen. Maar de kans dat de economie daar ook ondergeschikt wordt gemaakt aan het milieu, is klein. Zo bezien is de ge- isoleerde positie van de WD rond het probleem van de gaswinning een inci dent Rechtskundigen schatten kansen maatschappij hoog in den haag gpd De Nederlands Aardolie Maatschappij (NAM) moet nog besluiten wat ze precies doet, maar duidelijk is dat zij het verbod van het kabinet om te boren in de Wadden zee niet accepteert. De juristen beraden zich op een eventuele schadeclaim. weghalen. Zij heeft 700 miljoen gulden uitgegeven aan onder zoek of er gas zat op die loca ties. Er bleek zo'n 40 miljard kubieke meter gas aanwezig, met een waarde van 20 miljard gulden. De overheid zou van die verkoop gemiddeld 85 cent van elke gulden krijgen, de rest zou naar Shell en Esso gaan, de aandeelhouders van de NAM. Verschillende rechtsdeskun- digen schatten de kansen van De altijddurende concessie, die haar ooit werd verleend, mag de NAM houden. Alleen heeft zij binnen die concessie een batterij vergunningen nodig. Allemaal zijn die nu verleend, op eentje na: de natuurvergun ning voor gaswinning bij Pae- sens-Moddergat en Lauwers- oog. Daardoor kan de NAM nu geen gas onder de Waddenzee den haag anp Voetbalsupporters die naar wedstrijden gaan tijdens het EK-voetbal volgend jaar, moe ten gratis met het openbaar vervoer kunnen reizen. Sup porters mogen alleen gratis de bus, trein, metro of tram in, als zij een toegangskaartje voor een wedstrijd hebben. Dat stelt minister Peper van binnenlandse zaken vandaag voor. De gemeentebesturen van de vier Nederlandse speelste den (Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven en Arnhem) zin speelden al eerder op deze mo gelijkheid. Nederland en België organiseren volgend jaar samen het EK-voetbal. Het is nog niet duidelijk wat het plan van Pe per precies gaat kosten. De Nederlandse Spoorwegen en vervoersbedrijf ConneXXion (met name bussen) staan posi tief tegenover het voornemen van de minister. De NS hebben eerder al een aanbod gedaan richting ministerie van verkeer en waterstaat en wacht nog op antwoord. „Het zou een hoop mogelijke problemen kunnen voorkomen. Groepen suppor ters zijn beter controleerbaar en het is een middel om zwart rijden tegen te gaan", stelt een woordvoerster van de NS. ConneXXion is al in zee ge gaan met de organisatoren van Euro 2000. Busvervoer tussen stadions en hotels en voor de zestien ploegen ligt al vast. „Gratis openbaar vervoer voor supporters op wedstrijddagen juichen wij toe. Het moet ech ter wel door iemand betaald worden", meent een woord voerder van ConneXXion. Het vervoersbedrijf zet tijdens Euro 2000 zo'n 500 bussen in. „Als er inderdaad gratis vervoer voor de supporters komt, zal dat aantal uitgebreid moeten wor den met zo'n 150 bussen. Wij wachten af wat de minister te bieden heeft", laat het bedrijf in een reactie weten. de NAM op een schadevergoe ding hoog in. H. Snijders, hoog leraar burgerlijk recht in Lei den, vraagt zich af of de over heid zich niet schuldig maakt aan een onrechtmatige daad, nu het vertrouwen van de NAM dat zij mocht gaan boren is be schaamd. Voor dr. Roggekamp, gespecialiseerd in het energie- recht, is alleen nog de vraag hóe de NAM de schade gaat verhalen. Volgens hem is nog onderbelicht gebleven dat de NAM 'eigenaar' is van de delf stoffen. Nu dat eigendom niet kan worden gewonnen is er sprake van inkomstenderving, die de NAM op de overheid zou kunnen verhalen. Ch. Backes, hoogleraar mi lieurecht in Utrecht, denkt daarentegen dat het kabinet het spel slim gespeeld heeft. „Het recht om te boren blijft bij de NAM. Daardoor wordt het moeilijk om te bewijzen dat de investeringen weggegooid geld zijn. Het is nog steeds uitstel, geen afstel." Als immers binnen enkele jaren wordt vastgesteld dat boren geen schade oplevert, zou de vergunning alsnog afge geven kunnen worden. PvdA-leider Melkert wees gis teren op de passage in het kabi netsbesluit om de voorwaarden voor gaswinning in de Noord zee te verbeteren. Dat zou de bittere pil voor de NAM enigs- Amsterdam De kerstboom op de Dam in Amsterdam is gisteren weer ontstoken. Voorafgaand aan dat feest werd voor het eerst de Amsterdam Verlicht Lichtparade gehouden. Kinderen tot tien jaar liepen met hun ouders van het stadhuis naar de Dam. Daarbij was ook de kerstkever aanwezig. De lichtparade stond in het teken van de kinderstad die het VU zie kenhuis wil bouwen. Dit project, dat in 2003 klaar moet zijn, om vat onder meer winkeltjes, een theater en een hotel waar vriend jes van ziekenhuispatiëntjes kun nen logeren. Het geld voor het project dat 7 miljoen gulden kost, moet door sponsoring v den bijeengebracht. foto anp marcel antonisse haarlem theo van der kaau De meeste daklozen ervaren hun situatie als incidenteel en tijdelijk. Zij gaan ervan uit dat zij binnen afzienbare tijd weg kun nen zijn uit de rafelrand van de samenle ving en weer een huis en werk zullen heb ben. Dit blijkt uit een serie vraaggesprekken van daklozen met het Dak- en Thuislozen Ver bond en het Noord-Hollands Participatie Instituut. Een verslag van de interviews met een reeks aanbevelingen voor de overheid wordt vanmiddag op het provinciehuis in Haarlem gepresenteerd. Uit de praktijk blijkt dat niet alleen mensen uit lagere sociale milieus risico lopen dak loos te worden. Onder zwervers zijn ge schoolden en ongeschoolden, gehuwden en alleenstaanden, jongeren en ouderen. Ze zijn dakloos geworden door een combi natie van hun persoonlijke aard en diverse gebeurtenissen. Dat kunnen psychische problemen zijn, verlies van werk en inko men, eenzaamheid, scheiding of overlijden van de partner en verslaving aan alcohol, drugs of gokken. De daklozen geven boven dien als reden op dat zij niet de juiste hulp op het juiste moment hebben gekregen. Dakloze 'Cornelis' (60) vertelt hoe een combinatie van problemen hem aan lager wal bracht. Hii heeft schulden, kan de huur van zijn huis niet meer betalen en slaapt in een tentje. „Ik wacht nu op de Brijderstich- ting voor mijn alcoholprobleem. Het ergste is dat mijn overleden vrouw twaalf jaar jon ger was dan ik en al jaren botkanker had. Ik heb haar anderhalf jaar dag en nacht ver zorgd en daar heb ik een tik van gekregen. Tijdens haar ziekte kreeg ik veel mensen over de vloer, maar daarna zie je niemand meer" Veel daklozen weten de normen en waar den uit hun vorige leven hoog te houden. Zij zeggen dat het zwerversbestaan niet vanzelf normvervaging met zich mee brengt, maar ze noemen het risico groot dat dit toch gebeurt, wanneer het oor spronkelijke netwerk van familie, vrienden, buren en kennissen wegvalt. Vaak lukt het daklozen om op eigen kracht weer een normaal leven te leiden. Na korte of langere tijd vervallen de meesten echter weer in een zwervend bestaan, omdat de juiste hulp op het juiste moment zou ont breken. Veel ondervraagden zeggen graag te willen werken en hebben een ideaal beeld van 'huisje, boompje, beestje'. Ze hebben behoefte aan begeleiding om weer aan het maatschappelijk leven deel te ne men. Daklozen ervaren onbegrip voor hun situa tie. De maatschappij zou zich alleen druk maken over de overlast van daklozen en niet bereid zijn te onderzoeken of er 'ziek makende' mechanismen in de maatschap pij zijn, waardoor steeds meer mensen uit alle lagen van de bevolking het risico lopen dakloos te worden. Volgens de onderzoe kers is niet bekend hoeveel daklozen Ne derland telt. zins kunnen vergulden. In elk geval betekent het kabinetsbe sluit zeker tien jaar uitstel. De Tweede Kamer wil dat het be sluit wordt opgenomen in de nieuwe Planologische Kernbe slissing Waddenzee, waarin de toekomst van het gebied voor tien jaar wordt vastgelegd. De verwachting is dat de meeste partijen in de Kamer, gezien hun eerdere verzet tegen borin gen, zich daarbij zullen aanslui ten. Alleen de VVD is steeds van mening geweest dat er wel ge boord kan worden in de Wad den. Pagina 2: Commentaar den haag gpd Het kabinet laat een studie ver richten naar de mogelijkheid om bodemdaling tegen te gaan door water in de lege aardgas velden onder de Waddenzee te spuiten. Pas daarna valt weer te praten over vergunningverle ning voor gaswinning. Eerder kwam milieuminister Jan Pronk al met het plan het gas te vervangen door kooldi oxide (C02) om zo hetzelfde ef fect te bereiken. Dat idee is ech ter niet genoemd in de brief die het kabinet gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. De Nederlandse Aardoliemaat schappij (NAM) vindt het ver vangen van gas door water of C02 te duur. den haag anp De gezamenlijke oppositiepar tijen schrijven vandaag een nieuw hoofdstuk in de geschie denis van de Tweede Kamer. Volgens historici van het Cen trum voor Parlementaire Ge schiedenis in Nijmegen is het nooit eerder voorgekomen dat de voltallige oppositie een de bat in de Tvjeede Kamer heeft geboycot. CDA, Groenlinks, SP en de kleine chri^elijke fracties beslo ten vorige week niet deel te ne men aan een door de drie paar se fracties geagendeerd monde ling overleg over de belasting herziening die minister Zalm en staatssecretaris Vermeend van financiën in 2001 willen door voeren. De oppositie vindt dat de paarse fracties te veel haast maken met de ingrijpende voorstellen van Zalm en Ver meend. Omdat de schriftelijke voor bereiding op het definitieve de bat in de Tweede Kamer nog volop bezig is, heeft een mon deling overleg op dit moment volgens de oppositie geen zin. Er konden vandaag ook geen moties of amendementen wor den ingediend tijdens het de bat, dat door de drie paarse fracties als informatief en ver kennend wordt getypeerd. Volgens J. van Merriënboer, verbonden aan het Centrum voor Parlementaire Geschiede nis, zijn er wel twee voorbeel den van grote partijen die tij dens een debat de vergaderzaal van de Tweede Kamer uit pro test verlieten. In juni 1955 was dat de WD-fractie onder lei ding van de roemruchte fractie voorzitter Oud. Hij wond zich toen tijdens een debat over het zojuist gelijmde tweede kabi-j net-Drees zo op dat hij zijn fractie sommeerde de vergader zaal stante pede te verlaten. Een jaar later was het zelfs een regeringsfractie die de ver gaderzaal van de Tweede Ka mer demonstratief de rug toe keerde. Het debat ging tóen over de Russische inval in Hon garije en de PvdA-fractie verliet de zaal, toen een woordvoerder van de CPN het woord kreeg om de Russische inval te verdeJ digen. De afgelopen dagen heeft Vermeend nog verwoed gepro beerd de oppositiefracties tot deelname aan het belastingde bat te bewegen. CDA, Groen links, SP en de kleine christelij ke fracties bleven echter onver biddelijk. Zij houden hun kruit droog tot eind januari in de Tweede Kamer de beslissende debatten over de belastingher ziening worden gehouden. CDA-Kamerlid Reitsina kon digde gisteren in de wandelgSfl- gen alvast aan dat hij dan de CDA-stilte van vandaag ruim schoots inhaalt, waarbij hij ver-- wees naar de uren durende re devoeringen van Fidel Castro. „Ik overweeg dan een mooie Cubaanse toespraak te hou den." den haag anp-gpd Als 'een mokkend pubertje dat niet mee wilde spelen met de grote jongens en daarna aan het jengelen slaat'. Zo typeerde Eerste-Kamerlid Kohnstamm (D66) gisteren het optreden van minister Van Aartsen in de dis cussie over een Europees leger. Die uitspraak werd hem door Van Aartsen niet in dank afge nomen. „Nogal venijnig van D66", reageerde de bewinds man. Volgens hem berust de vi sie van Kohnstamm op een misverstand. Dat het kabinet niet van meet af aan mee wilde hollen met de ideeën van Frankrijk en het Verenigd Ko ninkrijk over een eigen Europe se defensie, had te maken met de realiteitszin van Nederland. Kohnstamm krabbelde later iets terug. De minister was in houdelijk overtuigend geweest, maar dat was voor hem nog geen reden om zijn excuus aan te bieden. „Het kabinet blijft verantwoordelijk voor het ont stane beeld dat de betrokken ministers niet vooruit te bran den waren", aldus de senator. Ook in de Tweede Kamer kreeg Van Aartsen gisteren kri tiek op zijn afwachtende hou ding. Een meerderheid vindt dat hij overtuigender en en thousiaster moet meewerken aan de vorming van een Euro pees interventieieger. Pas maandag kondigde Van Aartsen in Brussel aan dat Nederland wil meewerken aan de vorming van een Europese militaire troepenmacht, die in geval van een crisis 60.000 man op de been kan brengen. Dat was veel te laat, oordeelden PvdA, D66 en CDA, en dat is „niet al te best voor de reputatie van Ne derland". Deze fracties pleiten al veel langer voor een hechtere Europese militaire samenwer king. De WD, en in haar kie^ zog GPV, RPF en SP, zijn daar tegen omdat zij vrezen dat de EU hetzelfde gaat doen als dé NAVO. Ook Van Aartsen en De Grave waren lange tijd huiverift voor een te zelfstandig militair optreden van de EU. Bij de begrotingsbehandeling kwam er ook ook kritiek op mi nister Herfkens van ontwikke lingssamenwerking. Zij moei zien in het overleg met de lan den waaraan Nederland hulp geeft harder opstellen en duide lijk aangeven waar de hulp naar toe moet, vindt een ruime Ka mermeerderheid van PvdA, WD en CDA. Het lijkt er nu te veel op dat de 21 landen waar mee Nederland een speciale hulprelatie heeft een 'blanco cheque' krijgen, betoogdeo PvdA en CDA gisteravond.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5