Oud brood geef ik alleen aan de beesten' Alleen Mariska kopje onder TV WEER Het Gesprek van de Dag 24 De onenigheid voorbij Plastische chirurgie als kansspel-prijs ongeoorloofd Doorlopend onder invloed In beweging WOENSDAG 8 DECEMBER 1999 COMMENTAAR Verbod gaswinning Wadden Het kabinet heeft gisteren met het besluit om 'thans' af te zien van de winning van gas onder de Waddenzee het probleem naar goed Paars-gebruik over de volgende verkiezingen heengetild. Premier Kok heeft weer eens twee volkomen tegengestelde standpunten binnen de coalitie - voor en tegen boringen - weten te verenigen in een non-besluit. Nu niet, maar straks misschien wel. Opnieuw wordt een pricipiële keuze tussen milieu en economie ontlopen. Natuurlijk hebben de tegenstanders van het boren nu meer reden tot juichen dan de Nederlandse Aardoliemaatschappij (NAM). Pre cies een maand geleden sprak het kabinet zich uit voor boringen mits vast zou staan dat er geen onherstelbare schade aan de na tuur zou worden aangericht. Deskundigen konden sindsdien niet tot een eenGuidend advies komen. Omdat er twijfel over eventuele milieuschade is gerezen, wil Kok nu geen boorvergunning verle nen. Nieuw onderzoek moet die twijfel de komende jaren wegne men. Opvallend is dat de WD - uitgesproken voorstander van de win ning van het Waddengas - zo dapper haar voorlopige verlies neemt. De WD lijkt voldoende vertrouwen te hebben in de uit komst van toekomstige milieu-onderzoeken. Of ook de NAM zich zonder veel morren zal neerleggen bij het kabinetsbesluit, is nog de vraag. De juristen van van de oliemaatschappijen beraden zich, maar verder houden ze zich opvallend koest. Kok zou Kok niet zijn als hij de NAM niet voldoende concessies in het vooruitzicht heeft gesteld om de komende jaren te overbruggen. De besluitvorming rond het wad doet het ergste vrezen voor die rond een andere grote milieukwestie: Schiphol. Volgende week vrijdag moet het kabinet de knoop doorhakken. Over de toekomst van de luchthaven wordt al jaren gesteggeld. Minister Pronk (mi lieu) zinspeelt er op dat een luchthaven in zee geen optie meer is. Dat betekent dat Schiphol op zijn huidige locatie verder moet groeien. Maar hoe en binnen welke milieugrenzen, dat weet nog niemand. De papierberg aan milieuonderzoeken rond Schiphol reikt inmid dels hoger dan Spotters Hill. Niemand zit nog op verder onderzoek te wachten. Voor- en tegenstanders van de groei van Schiphol wil len van het kabinet een helder besluit. Maar als Paars zijn besluit vorming volgens het Wadden-model voortzet, zal het er wel op uit draaien dat nieuw onderzoek moet uitwijzen hoeveel vluchten Schiphol in de toekomst mag afhandelen. En dan zijn we ook wat Schiphol betreft weer helemaal terug bij af. De onenigheid voorbij?De beide Nederlandse Nobelprijswinnaars voor natuurkunde. Gerard 't Hooft en Martinus Veltman, zaten gis teravond samen tamelijk gemoedelijk aan één tafel in VPRO's Noorderlicht. Tot dusver leken die twee elkaar liever te mijden dan te ontmoeten. Ik herinner me nog een kort telefoongesprek tussen hen op de dag dat bekend werd dat ze de prijs hadden gekregen. Dat had de warmte van een vrieskist. Paul Witteman vroeg enkele dagen later aan 't Hooft of er nou niet zand over de twist kon wor den gegooid. Helaas, zo eenvoudig lag het volgens hem niet. Wat het nu precies was? Ik geloof dat de leermeester Veltmanvond dat de leerling ('t Hooft) wel wat meer waardering voor hem had mogen hebben. De onenigheid was gisteravond, bijna nadrukkelijk zou ik bijna zeggen, geen onderdeel van het gesprek. Waarschijnlijk had den ze dat tevoren bedongen. Het had er in elk geval veel van weg dat de bitterheid tussen de bei de ty coons op theoretisch natuurkundig gebied grotendeels was ver vluchtigd. Wetenschappelijk zaten ze overigens duidelijk niet op één stoel. Op de vraag: zullen we ooit in staat zijn om er achter te komen hoe fundamenteel de natuur in elkaar zit, antwoordde Velt man kort met 'nee'. In zijn ogen komen we niet verder door een ge brek aan informatie. 'We zijn nu in een situatie gekomen dat het niet meer mogelijk is de theorie te toetsen met experimenten. En de werkelijkheid kan pas blijken uit het experiment, zonder dat loop je vast', 't Hooft erkent dat probleem ook wel. maar is minder pessi mistisch. Wat nu nog niet kan. ondeugdelijk of onbegrijpelijk is. hoeft dat in de toekomst niet te zijn. In het verleden dacht men ook vastgelopen te zijn en vond men toch nieuwe wegen'. Verder kun je voorlopig met papier, potlood en rekenen of met grote computers ook het nodige bereiken. Veltman had niet zo veel vertrouwen 'in de slimheid van de mens'. Aardig was de slotvraag waarin 't Hooft en Veltman werd gevraagd eikaars sterke punten op te noemen. Veltman: 'De manier waarop hij de wiskunde in zijn vak aanpakt daar kan ik niet aan tippen't Hooft: 'Waar ik bewondering voor heb. is zijn pragmatische aan- fHik. Als het niet glashelder is. is het flauwekul. Hij kan goed door dringen tot het probleem'. Over de Nobelprijs zijn ze allebei opgetogen. 'Het is heel wat meer dan een lintje van de koningin of een ere-doctoraat'. Het zal met die twee vrijdag in Stockholm echt wel goed gaan. Depressie na depressie De bossen in het zuiden van Jutland zijn vorige week vrijdag vrijwel helemaal met de grond gelijk gemaakt. Volgens een zegsman bij de Deense weer- dienst voltrok de kaalslag zich in luttele minuten en hebben in totaal zes miljoen bomen het loodje gelegd. De hoogste windsnelheden tijdens de Deense orkaan werden geme ten op het eilandje Rorno. Daar schoot de windmeter uit tot maximaal 185 kilometer per uur en dat is een absoluut nieuw Deens windrecord. Gemiddeld stond er enige tijd 148 kilome ter per uur en dat is een orkaan. Na de schuiver van 185 kilome ter brak een dijk en kwam het weerstation onder wrater te staan. Een geluk bij een onge luk was dat de orkaan tijdens laagtij woedde. Bij vloed zou er wellicht een catastrofe zijn op getreden. De laagste luchtdruk werd boven het Kattegat geme ten: 952,4 hPa op het eilandje Anholt. De laagste Deense aruk ooit dateen van 20 februari 1907:943.9 hPa. Bij ons bedroeg de hoogste windsnelheid vrijdagmiddag op een landstation 122 km/uur maar op de windpaal (het woord zegt al genoeg!) in het Huibertgat bij Schiermonnik oog werd een schuiver van bij na 155 km/uur gerapporteerd. Inmiddels is een nieuwe, actie ve depressie onderweg naar het noorden van de Noordzee. Fronten van dit systeem ver oorzaken vanavond regen en een aan de kust harde, mogelijk stormachtige zuidwestenwind. Morgen draait het om een aan tal buien. De wind blijft aan de kust hard en het wordt maxi maal 8-9 graden. Tijdens het weekeinde dient zich een nieu we depressie aan. Dat betekent aanhoudend onstuimig, nat en ook zacht weer. Vervolgens gaan de temperaturen volgen de week omlaag. Gisteren zijn er in de mid dag en avond fikse buien over Nederland getrokken. Op sommige plaatsen werd gewag gemaakt van een zo mers aandoend onweer. In Hollandsche Veld sneuvel de een torenspits na een bliksem- inslag. Verder kwam het tot hagel en zware, in het westelijk Wad dengebied zeer zware windstoten. Vlieland mat 115 km/uur. JAN VISSER Het was een natte dag giste ren. maar niet zo nat als de onheilsprofete Mariska de laatste weken voorzag. Geen waterhoos die de Betuwe overspoelde. Ook geen na tuurramp in pocketformaat. Helemaal niets. De Rijn stroomt nog steeds rustig door Neerlands fruittuin. Het wa terpeil is zelfs opmerkelijk laag. Het Drielse medium lijkt haar boodschap van hemelse zijde verkeerd te hebben ver staan. Niets wijst er op dat het onheil de komende dagen alsnog zal toeslaan. Toch moeten we daar wel rekening mee hou den, want het orakel heeft nieuwe informatie uit de Lichtrijken van Maria ontvan gen. De rampspoed kan de Be tuwe nu zelfs ook nog in janu ari treffen. De Nijmeegse cultuur- en godsdienstpsycholoog Jacques Janssen kijkt niet op van het opschuiven van de datum van 7 december. „Je ziet wel vaker dat een profetie bij het uitblij ven ervan wordt bijgesteld. Dat is kennelijk makkelijker dan toe te geven dat je je hebt vergist. Al is het maar om je geloofwaardigheid ten opzich te van je zelf in stand te hou den. Uiteindelijk zal het er wel op neerkomen, dat het ma gisch gebeuren door andere magische krachten wordt ver hinderd." Voorspellingen als gedaan door Mariska noemt hij trou wens een bekend verschijnsel. „Het is eigenlijk een continu gegeven. Maar uit de literatuur blijkt dat het zich wel ophoopt rond de eeuwwisseling. Uit angst voor de ondergang van de wereld." Als mooiste voorbeeld van doemdenkerij haalt hij een sekteachtige beweging in Amerika aan, die ook ver wachtte dat de wereld ten on der zou gaan. Alleen de volge lingen zouden met vliegende schotels worden gered. „Er ge beurde natuurlijk niets. Maar dat is juist het moment waar op zo n beweging pas goed begint. Als de profetie niet op gaat, moet je de overtuiging naar je toehalen. Bij Mariska zie je dat ook al gebeuren. De datum wordt bijgesteld, de termijn opgerekt. Vaak zie je dat de factor tijd dit soon voorspellingen doet verbleken. Of ze krijgen juist een mission- nair karakter." De mensen die in dergelijke onheilsboodschappen mee gaan, staan doorgaans zwak in de schoenen. Janssen: „Ze zoeken een dwangmatig hou vast, juist nu de officiële religie niet meer precies voorschrijft wat ze wel en niet meer mo gen geloven. Er zijn voorspel lers die daar behendig op in spelen door op overtuigende wijze oncontroleerbare verha len rond te strooien. Soms is dat bijzonder renderend, zoals Jomanda heeft bewezen." Intussen heeft het Drielse me dium in plaats van een vloed golf alleen nog maar een pu bliciteitsgolf veroorzaakt, waarin ze zelf kopje onder gaat. Gisteren dook ze onder voor de mediabelangstelling. Ver weg van haar boerderij Sancta Maria die ze inrichtte voor humane hulp, waar ze tonnen mineraalwater opsloeg en zelfs op het erf een heliplat form wilde bouwen om zo doende te kunnen redden wat er te redden viel. Veel zou dat niet zijn, want volgens de haar van hemelse zijde ingefluister de informatie zou de ramp te groot zijn voor menselijke hulp. Burgemeester Palm van Hete- ren heeft inmiddels de handen vol aan haar onheilsvoorspel- lingen. „Er zijn elke keer toch mensen die in paniek raken. Ik vind het onverantwoordelijk, al heb ik er zelf geen minuut minder om geslapen." Vooral toen het vrijdag stevig waaide en regende, werden gemeen tehuis, brandweer en politie overspoeld met telefoontjes van ongeruste Betuwnaren. Volgens Mariska was de harde wind het eerste voorteken van de ramp. De meeste Betuwenaren rea geerden gisteren vooral lache rig op de ramp die maar geen ramp wilde worden. De ge meente Gendt maakte er zelfs een rampenoefening met een knipoog van. Daar had giste ren een millennium-rampen oefening plaats met als scena rio: een wervelstorm treft de Betuwe. En een supermarkt adverteerde met "Water: broodnodig. Deze week extra goedkoop.' Mariska zelf is volgens haar woordvoerster Tonnie Eiken boom allerminst beschaamd dat de ramp lijkt uit te blijven. „Ze heeft doorgekregen dat het later gebeurt. Maar gebeu ren zal het. De stand van de planeten wijst daar ook op", zegt ze zonder tegenspraak te dulden. Het KNMI en Meteo Consult in Wageningen weten onder tussen niet goed raad met die planeten. Zij voorzien met de beste wil van de wereld geen enkel onheil. Daarbij vinden ze Rijkswaterstaat aan hun zij de. „Hoewel, het kan best nog wel hoogwater worden in ja nuari. Maar dat gebeurt zowat elk jaar." ROB HIRDES Cosmetische ingrepen mogen van de Australische deelstaat Queensland niet worden uitge loofd als prijs bij kansspelen. De overheid besloot plastische chirurgie toe te voegen aan een verbodslijst waarop onder an dere al vuurwapens en tabak voorkomen nadat de organisa toren van een golftoemooi borst- en penisvergrotende operaties hadden uitgeloofd voor de vrouw met de hoogste score respectievelijk de man met de langste slag. „Cosmetische chirurgie is een volkomen ongepaste prijs", zei David Hamill van het Bureau voor Kansspelen en Regelge ving. Maar het nieuwe regle ment is niet van toepassing op het golftoemooi dat vrijdag be gint, omdat de prijzen daar niet door het lot, maar door kundig heid worden verworven. Volgens Hamill hebben het ge nootschap van plastisch chirur gen en andere medische orga nisaties zich ook tegen het aan bieden van schoonheidsopera ties als prijs uitgesproken. „Operatieve ingrepen zijn geen kleinigheid en moeten pas na serieuze beschouwing en des kundig medisch advies worden ondernomen", zei hij. Een rechtbank in de Engelse stad Manchester heeft een man voor de 26ste keer veroordeeld wegens rijden onder invloed. De 53-jarige Howard Bloor die sinds 1965 onafgebroken een rijverbod heeft wegens rijden met te veel drank op, begon gis teren aan zijn zoveelste gevan genisstraf. De man kreeg eerder deze maand een celstraf van zes maanden opgelegd wegens rijden onder invloed. Bloor had bij de jongste alcoholcontrole ook nog eens een valse naam opgegeven en gelogen in een poging onder eventuele vervol ging uit te komen. De rechter in Manchester legde de man naast de celstraf een rijverbod op van drie jaar. Als alles goed gaat mag Bloor in 2005 weer achter het stuur kruipen. Veronica beweegt. De Vara komt waarschijnlijk in beweging. De lieve schooljeugd zit ook niet stil. Saai kun je het leven in Nederland niet noemen. Verge lijk Den Haag op een doordeweekse dag maar eens met Brussel op een willekeurige zaterdag, de laatste bijvoorbeeld. Mathilde. die bewoog nog wel, maar die jongen was versteend. De gedachte aan de bruidsjapon metal die knoopjes was onverdraaglijk. De dynastie venvacht veel van die Filip. Misschien bloeit hij laat. Nu lijkt hij een akker waarvan de paratten voortijdig zijn gerooid. O mijn lie- ve Mathilde. als je maar wist war ie wilde. Stroomt er nog u -el water door de Schelde? Rijd je dan weer Nederland binnen dan kun je het bijna voelen. Dat swingt. Dat leeft. Dat is het land van Joop van der Reyden. de mis ter 'never a dull moment' in een bedenkelijk licht pak. Maar Joop straalt wat uit Veronica is er niet louter voor de Young Ones, maar ook een CDA-er die zijn aanhoudende midlifecri sis optelt bij zijn AOW, vindt er alles van zijn geile gading. Ik ben bijna 65. dus dat wordt nog wat Wie denkt dat dit ironie is, heeft een slecht geweten. HAN MULDER Leiden ondermijnt zelfvertouwen van dakloze Ratelband Afgelopen april ging Emile Ratelband in Rotterdam een opvallende uit daging aan: hij beloofde de daklozen van de Rotterdamse Pauluskerk de straat op te gaan. De tjakka-goeroe komt zijn belofte na. Samen met hoofdredacteur Sander de Kramer van het Straatmagazine trekt hij deze week door het land. Gisteren was hij in Leiden. Na Barendrecht werd het dus Leiden. Domweg omdat de lift daarheen ging. „Leiden staat bekend als de beste stad voor daklozen. Nou, de Leidenaars vallen dus erg tegen," consta teert Sander de Kramer. De bakker bij wie ze om brood vroegen, staat wat de hem be treft symbool voor de gemid delde bewoner van de studen tenstad. 'Oud brood geef ik al leen aan beesten' had hij hem en Emile Ratelband toegebeten. „Reken maar dat dat aan je zelfvertrouwen vreet." Leiden kent dus geen Paulus kerk. Dat was een tegenvaller. De stad heeft geen gratis slaap plaatsen voor daklozen. De op vangcentra vragen er een tientje voor de drie b's: bed, bad en brood. En aangezien er in zeven uur tijd niet meer dan één gul den werd opgehaald, moest het zwervend duo een andere op lossing bedenken. Naast het Centraal Station dan maar, waar een kantoortoren in aanbouw is. Maar eenmaal het hek door, ging het alarm plotse ling loeien. „Ratelband ging er als een Carl Lewis vandoor. Ik heb zelden iemand zo hard zien lopen," vertelt De Kramer. Na een uurtje durfden ze pas weer terug, om uiteindelijk in de bouwkeet te belanden. Niet uit de wind, maar wel uit het zicht. En dus minder gevaarlijk. Om enigszins warm te blijven lagen ze 'lepeltje-lepeltje' op de harde planken. Na een korte en slapeloze nacht begint allereerst 'de zegetocht naar een bakje pleur'. Na eerst overal te zijn weggestuurd, strijkt het crisiscentrum uitein delijk over het hart: ééntje dan, maar daarna wel wegwezen. Als Ratelband zijn wollen muts af zet, wordt hij echter herkend. Sander de Kramer (I) en Emile Ratelband: „De Leidenaars vallen dus erg tegen." 'Spontaan' wordt een tweede kopje koffie aangeboden. Het duo wijst het aanbod echter af en vertrekt. „Zodra Emile zijn muts afzet of zijn mond opendoet, wordt hij snel herkend. In eerste instantie kijken de mensen op je neer, maar zodra ze doorhebben dat het om Ratelband gaat, worden ze een stuk toeschietelijker." zegt De Kramer.Ach. dan heb ben ze thuis weer een verhaal." Het duo gaat Straatmagazines verkopen, De Kramer alis Björn de Leeuw, Ratelband luistert voor de gelegenheid naar de naam Appie Steur. De Kramer verkoopt in een paar uur tijd voor 17,50 gulden aan straat kranten. Hoewel veel mensen met een grote boog om hem heen lopen, ontmoet hij ook mensen die wel medeleven to nen. Terwijl hij in de regen voor de ingang van Albert Heijn staat te kleumen, vraagt een vrouw waarom hij niet binnen gaat staan om te verkopen. Als ze hoort dat hij daar niet mag staan, eist ze de filiaalchef te spreken. „Dat soort mensen houden je op de been." Toch valt De Kramer de eerste dag straatleven zwaar. En niet eens zozeer vanwege de blaren op zijn voeten, de gezwollen ogen en het slechte en weinige eten. „Ik had niet gedacht dat het zo heftig zou zijn. De men sen kijken op je neer en het gekke is dat je je daar naar gaat gedragen. Je zoekt geen be schutte plek om even een plas te doen, maar neemt gewoon de singel." YVONNE KEUNEN En dan de Vara. Die wil commercieel. Even dacht ik dat ze dat bij de arbeidersom roep van vroeger al heel lang waren. Neem Marcel van Dam. Dat is een abso luut A-merk op bruiloften en partijen. Dat priemen de vingertje heb je niet voor onder de twintigduizend gulden per dag. Trouwens Paul Witteman doet het evenmin voor niks. hoewel alles weer betrekkelijk is. want om bijvoorbeeld je oliebollenkraam door Bar ney te laten openen, schijn je nog heel wat meer pijl tjes op je boog te moeten hebben. En eerlijk is eerlijk: Barneygooit nog wel eens buiten de rand. maar bij Paul is het doorgaans in de roos. De verworpenen der aarde gaan in zaken. Er zit veel in. Weg met het ka pitaal. breng het maar bij me thuis. Dat zei een ko miek al ver voor de oorlog. Hij was razend populair bij jan met de pet met een gat in zijn sokken en in zijn rijivielplaatje en zijn Vara-speldje. Die heeft tenslotte toch wat bijgeleerd dankzij het Hilversumse instituut voor volksontwikkeling. Beter laat dan nooit. Maar het snelste leerden die vwo-ers en die havisten van hun studiehuis. Op zelfiverkzaamheid komt het aan. Niet stil in de bank blijven zitten. Hup. erop uit. Zelf ontdekken. Naar het museum en het theater via Cool Cat en H&M en daar een verslag van maken in het kader van het vak kunstzinnige vorming. De le raar blijft vol begrip achter in het lokaal om de plan ten te begieten en raakt overspannen. Water geven, dat deden de leerlingen verleden jaar zelf nog bij toerbeurt, maar toen heette het ook nog geen studie huis. Het is allemaal zo logisch als je maar nadenkt. Snelle leerlingen waren het wel tussen Malieveld en Binnenhof. Ze zagen dat tussen de lekkende tram tunnels en de bouwputten een blind paard geen schade kon doen en dat het dus nog een hele dobber zou worden. Maar het is ze gelukt. Ruiten braken, rotte eieren sneuvelden, of andersom. Het bleef nog lang onrustig in de binnenstad, als we van de wet houder nog van binnenstad mogen spreken temid den van de eeuwige kaalslag. Het bewoog. Het was creatief met Adelmund briljant in de rol van bouw pastoor. Ik weet dat zoiets normaal niet kan, maar bij Karin wel. Zij heeft met blote handen het studiehuis ge bouwd. Zij stond blij op her Malieveld en lachte zelfs voor de verandering, slechts door één ei getroffen. De voorzienigheid hield een oogje in Karins zeil. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, zag je d'r denken. M MILLENNIU i nog dagen r Nog 24 dagen en hei we millennium bree 1 Reden voor deze krat in een dagelijkse sei t rug te kijken op bela t gebeurtenissen die j grepen op correspoi rende data in de afgi 1000 jaar. Deze weel 1991: Overlijden Aa< I Mansveld schokt sp< J reld; 7 dec 1988: Sov j kondigt eenzijdig on >r penen aan; 8 dec 191 »J grafenis Wilhemina; n 1980: John Lennorn moord; 10 dec 1665: g mariniers opgericht: dec 1946: stichting! V opgericht. H di 8 DECEMBER 1962 e| Alleen al in en rondom D j lenzo'n veertig mensen f a doordat de kou genadelo slaat. Desondanks staan i duizenden landgenoten I kant van de weg om op 8 u ber 1962 een laatste eerbi brengen aan de overledei .1 gin Wilhelmina. Van het aan het Lange Voorhout Haag gaat het naar de laa r( rustplaats in de Nieuwe) ie Delft. „Heel Nederland n c scheid van de moeder va verzet", heet het. Plechtij (j, drukwekkend, maar niet want de zwarte rouw hee gemaakt voor witte kledij v ge krans - die van het nat verzet - is al even helder; bloemen zijn lelietjes-vair en chrysanten. Twaalf Nt ders hebben er eerder ee loze, bitterkoude nacht w ne gehad om op een mooie] m de kerk te zijn. De Delftse van Uden is een van hea had zich de rillingen kun ]e sparen, 's Ochtends \Toej(jl zich slechts enige tientall rj-, deren bij haar. „En koud het", herinnert de nu 88-; lt Oranjefan zich. „Maar ikr* er voor over. omdat het huis altijd zoveel goeds land heeft gedaan." Ze hi haar liefde voor 'die vriei or mensen' nog lang te kunt !ri houden. „Ik blijf konings in hart en nieren tot m'n e€ MENSELIJK ani Van de vijf bewoners van kat Brother-huis in Almere, kagc WILLEM er zeker van dat donderdagavond nog zit. overige deelnemers aan! J. nica-programma zijn doe genomineerd om het hmÉssti moeten verlaten. Het pulste- stemt de komende dagei varl nisch wie van de vier we| he De honderdste verjaarde; P Britse koningin-moeder mend jaar zomer grootsw™' gevierd. Op 11 juli zal ei dienst worden gehouden 311 Londense kathedraal St. heeft de staf van de popi moeder van de Britse vt zabeth II gisteren bekei maakt, acht dagen later] door een militaire paradi op 4 augustus, de eigei jaardag van de voormali ELIZABETH BOWES-L1 gebeuren, is nog niet koningin-moeder heeft pen tegenwoordig een dig, nadat ze in de afgel ren twee nieuwe heuper gekregen. Ze verschijnti nog geregeld in het o| Vorige week woonde de van de in 1952 overlef George VI de opening renoveerde Royal Open Londen bij. Premier MART LAAR vt land heeft zijn ambtei vraagd dit jaar e-mails van kerstkaarten te vei elkaar prettige feestda] wensen. Laar noemde woonte van overheidsal om elkaar over en weer groeten te sturen buitel onzinnig. ,,De staat is nisme", citeerde de ki Pëvaleht de premier, nodig dat de longen de de lever de gal gelukwen Het idee om de wensen] mail te sturen geeft bove een extra stimulans aan streven om de bevolking trouwd te maken met de nettechnologie, zei regc woordvoerder Priit Poikli 16 internetaansluitingen 1.000 inwoners is Estlaf alle voormalige Oostblok het verst gevorderd op d< tronische snelweg.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2