Feyenoord stijgt boven zichzelf uit SUIZEbollen Sport Rijkaard: 'Loting had slechter gekund' Chelsea en Lazio blijven aan leiding Nederlandse Rangers missen vanaf elf meter Niet thuis Luchtfietserij 'Dat is lekker als je derde klasse knvb fluit' jENSD/ NSDAG 8 DECEMBER 1999 25 u |j krijgt kopie olympisch goud u^. Mohammed Ali heeft dinsdag een kopie van zijn olym- che gouden medaille van de Spelen in Rome, 1960 gekregen. Ijbokser, die toen nog onder de naam Cassius Clay door de g danste, was de hoofdprijs na een ruzie in een kroeg in Ohio «tgeraakt. Cassius Clay behaalde in Rome olympisch goud in thalfewaargewicht, hij was toen 18 jaren jong. Ali heeft intus- itwee kopieën in huis. In 1996, in de halve finales van de Inpische Spelen in Atlanta, kreeg hij uit handen van IOC- Srzitter Juan-Antonio Samaranch ook al een dergelijk klei- unstige loting voor volleybalteam iipooRNHet speelschema voor het pré-Olympisch kwalifi- Xtoernooi in het Poolse Katowice heeft voor het Nederlands |eybalteam gunstig uitgepakt. Oranje begint op 3 januari met wedstrijd tegen Tsjechië en stuit pas later op de voomaam- idconcurrenten voor de eindzege, Joegoslavië en Polen. De »)naar van het toernooi plaatst zich rechtstreeks voor de «npische Spelen in Sydney. Na Tsjechië speelt Oranje achter lijvolgens tegen Letland (4 januari), Joegoslavië (5 januari), in (7 januari) en Bulgarije (8 januari), o r pcklaus golfer van de eeuw york Jack Nicklaus is door een vakjury uitgeroepen tot fer van de eeuw1. De verkiezing had plaats in opdracht van e Amerikaanse persbureau AP. Golflegende Nicklaus bleef Hogan net voor. Bobby Johnson werd derde. De eerste ze- plaatsen op de liijst werden bezet door Amerikaanse gol- Khtcommissie geeft ZPB gelijk De halve finale van het waterpolo-bekertoemooi tussen l&r Bears en ZPB/Profus moet gespeeld worden. Dat heeft de [commissie van de KNZB beslist naar aanleiding van het ist dat ZPB had aangetekend tegen de beslissing om de uit het toernooi te nemen. Reden daarvan was dat de Ba- •e Irechters weigerden afgelopen vrijdagavond in Ede te spe- n De tuchtcommissie stelde ZPB in het gelijk omdat in de ;ondiging voor het duel sprake was van het weekend van 4 december. Daar hoort vrijdag 3 december derhalve niet bij. Jt takers eindigen met gelijkspel De Nederlandse schakers hebben het toernooi om de ia ipese titel voor landenteams in Batumi met twee gelijke je en afgesloten. Na de 2-2 van maandag tegen Italië werd het ;e e slotdag eveneens 2-2, tegen Engeland. Nederland, dat het id nooi uitstekend begon, was al kansloos voor een plaats op a jodium. De vrouwen sloten het evenement af met een ne- wfcag van 1/2-11/2 tegen Litouwen. praat met Ajax over Reuser AZ wil Martijn Reuser in de winterstop overnemen ïliAjax. De speler komt in Amsterdam niet aan voetballen toe irtril daarom vertrekken. Reuser keerde afgelopen zomer terug ;p Vitesse, waar hij op huurbasis speelde. Ajax probeert Fer- iejdo Ricksen van AZ aan te trekken. De Alkmaarse club wil n. ontract van de Limburger dat nog tot juli 2002 doorloopt Le ibreken en verlengen, maar daar voelt hij weinig voor. De /a denvelder zou ook in de belangstelling staan van Liverpool v lanchester United. Jjjena krijgt vijftiende grasmat De Amsterdam Arena krijgt deze week al de vijf- •n le grasmat. Het vorige veld heeft het slechts vier weken uit- d< luden. Doordat het dak van het stadion voor de duels met v< i JC en Den Bosch openstond, veranderde een aantal fikse et ibuien het veld in een weiland. Ajax overweegt een kunstg- Kfcld aan te leggen, maar wordt daarbij gedwarsboomd door BWereldvoetbalbond FIFA. be '•F DEN HAAG» GUSBERT SPIERENBURG Niet uitbundig, wel gematigd tevreden was de eerste reactie van bondscoach Frank Rijk aard op de vijf tegenstanders die het Nederlands voetbalelf tal ontmoet in het kwalificatie toernooi voor de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal in 2002 in Japan en Zuid-Korea. ,,Het had slechter gekund", zei de Amsterdammer. „Het doel is om ons rechtstreeks te kwalificeren, maar het blijft na tuurlijk toch een stevige poule. Portugal is een geduchte tegen stander die moeilijk te bestrij den is voor Nederland. Dat worden dus in elk geval twee wedstrijden die voorlopig nog met gewonnen zijn. Het Nederlands elftal werd gisteren in Tokio ingedeeld in een poule met Andorra, Est land, Cyprus, Ierland en Portu gal. De winnaar plaatst zich rechtstreeks voor het eindtoer- nooi in Japan en Zuid-Korea. De nummer twee komt nog in aanmerking via het spelen van een playoff-wedstrijd. Neder land was tijdens de loting voor het zeventiende wereldkampi oenschap voetbal, in zaal A van het indrukwekkende Tokio In ternational Forum, één van de negen groepshoofden. Poule 2, de groep van Oranje, is zeker niet de lastigste van de negen Europese groepen. Poule 6 (met Kroatië, Schotland en Bel gië), poule 8 (met Hongarije, Italië en Roemenië) en poule 9 (met Finland, Griekenland, En geland en Duitsland) zijn aan merkelijk zwaarder van samen stelling. In totaal nemen vijftig Europese landen aan het kwali ficatie-toernooi deel, verdeeld over 5 groepen van 6 en 4 groe pen van 5. Van de vijf poule-tegenstan ders van Oranje was er niet één vertegenwoordigd op het laat ste WK in Frankrijk. De Portu gezen kwalificeerden zich wel voor Euro 2000, rechtstreeks als de beste van de negen nummers twee van de diverse groepen. In de poule was het team van bondscoach Hum- berto Coelho als tweede geëin digd achter Roemenië. Vorig jaar ontmoette Oranje Portugal in Parijs. Het vriendschappelij ke treffen eindigde onbeslist: 0- 0. Nog maar vier keer plaatsten de Portugezen zich voor een groot toernooi: WK 1966 in En geland (3e), EK 1984 in Frank rijk (halve finale), WK 1986 in Mexico (uitschakeling in de eerste ronde) en het EK 1996 in Engeland (verlies in de kwartfi nales tegen Tsjechië). Ierland is een oude bekende van Oranje. Nederland trof de Ieren onder meer op het EK van 1988 in West-Duitsland (1- 0, doelpunt Kieft), op het WK van 1990 in Italië (1-1, doel punt Gullit) en eind december 1995 in Liverpool. Daar betrof het een playoff-wedstrijd voor het eindtoernooi van het EK'96 in Engeland. Oranje won het duel met 2-0 (twee doelpunten van Kluivert). Ierland liep de kwalificatie voor Euro 2000 mis door in de playoffs te verliezen van Turkije. Op weg naar Euro 2000 werd Andorra, op papier de zwakste tegenstander van Nederland, zesde en laatste in groep 4 met nul punten uit tien wedstrij den. Estland werd in EK-poule 9 derde achter Tsjechië en Schotland. Cyprus geldt zo langzamerhand niet meer als een klein voetballand. In EK- poule 6 veroverde het niet min der dan twaalf punten. De ei landbewoners wonnen met 3-2 van Spanje. De openingswedstrijd van het WK 2002 is op 1 juni in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel en de finale op 30 juni in het Japanse Ykohama. Jean Paul van Gastel schreeuwt het uit. Achter hem vieren andere Feyenoorders (v.l.n.r. Julio Cruz, Paul Bosvelt, Patrick Pauwe en Jan de Visser) hun feestje. foto reuters De Champions League is voor Feyenoord het toernooi van uitersten geworden. Podium van tientallen miljoenen, van ongekende emoties, van diepe dalen én - zo weet het le gioen sinds gisteravond - van buitensporige krachten. Wat de kampioen gisteren in een kolkende Kuip liet zien, grenst aan het onvoorstelbare. EC-kraker nog mooier maakte, was dat Feyenoord luttele minu ten na de bel voor de eerste ronde al een mokerslag kreeg toegediend en als een aangeslagen bokser door de ring dreigde te gaan tol len. De rode kaart voor Kees van Wonderen - hoeveel scheidsrech ters zouden hem hebben gegeven? - had meteen de knock-out kun nen betekenen. Maar Feyenoord bleek na de voorbije, zware weken over een gi gantisch incasseringsvermogen te beschikken. De kampioen danste een kwartiertje door de ring, ont week wat plaagstootjes en ging zelf uitdelen. Met Julio Cruz en Bonaventure Kalou beschikte de thuisclub over een linkse en een rechtse directe. De Argentijns/Afrikaanse combinatie kwam bij vlagen zo snel en tech nisch zo sterk te voorschijn, dat Olympique z'n dekking geen se conde durfde te laten zakken. Leo Beenhakker was stomver baasd dat de Fransen na de ver wijdering van Van Wonderen niet voor een andere tactiek kozen. Maar Olympique durfde niet. Toen Marseille na een uur ook met tien man in het veld stond (rood voor Perez na z'n tweede gele kaart), wist Feyenoord dat het ROTTERDAM MARCEL VAN DER KRAAN Na vijf gelijke spelen, een be nauwde zege op Rosenborg en een dramatische nederlaag tegen Chelsea volgde een overwinning (3-0), die met gouden letters in de rijke Europa Cup-historie van de Rotterdamse club zal worden bij geschreven. De ploeg van Leo Beenhakker is vol in de race en voor Olympique Marseille wordt het een lange, treurige winter. De Franse topploeg werd twee weken geleden afgedroogd door Lazio Roma en dacht dat dat een eenmalige zaak zou zijn. In Rot terdam, zo dachten de Fransen, stond een elftal dat kwalitatief niet in de buurt zou komen van de Ita liaanse voetbalmiljonairs. De kwa liteit en klasse van de Rotterdam mers staat inderdaad niet in ver houding tot die van de in groep D favoriete Romeinen. Maar in de Europa Cup heeft Feyenoord de faam dat het zo af en toe ver bo ven zich zelf uitstijgt. Het superieure optreden van gisteravond zat in de categorie Ju- ventus thuis ('97), Werder Bremen uit ('93) en VfB Stuttgart uit ('98). Historische Europa Cup-wedstrij den waarin Feyenoord het onmo gelijke voor elkaar kreeg. Wat deze op punten ruim voor stond. Luttele minuten voor de verwij dering van Perez gaven de Rotter dammers al een staaltje hoge schoolvoetbal ten beste. Paul Bos velt stuurde met een onnavolgba re beweging zijn tegenstander het bos in, Chris Gyan legde uit de lucht een bal dood op zijn schoen en Jean-Paul van Gastel speelde in de defensie zijn tegenstander door de benen. Al die trucs zaten opge sloten in een fase van dertig se conden. Het was de totale verne dering van Olympique in beeld. Toen Marseille met Yannick Fi scher ook zijn tweede verdediger met rood van het veld zag gaan. kwam Feyenoord overeind om z'n opponent een paar verschrikkelij ke dreunen te verkopen. Cru? bracht de eerste mokerslag toe (1- 0, assist Kalou), Paul Bosvelt deel de nummer twee uit (2-0, kopbal nadat Kalou op de lat had gescho ten) en Cruz gaf uiteindelijk de ge nadeklap (3-0, assist Kalou). Als ploeg heeft Feyenoord altijd de bereidheid gehad om hard te werken, maar de klasse en het ver nuft in de voorste linie ontbraken. Kalou en Cruz lijken elkaar nu te hebben gevonden. Uit tegen Ajax, Rosenborg en Sparta speelde Feyenoord dit seizoen drie keer een formidabele helft, drie keer stond Kalou achter Cruz. Gister avond stonden ze, noodgedwon gen, al na zes minuten dicht bij el kaar en werd het andermaal een doorslaand succes. Eigenlijk mag Beenhakker die twee nooit meer uit elkaar halen. Met bijdragen van Willem Spierdijk en Gerard Baas UITSLAGEN 3 is regelmatig in voor een illetje en dat vinden wij hele- jniet erg. Even iets geks doen fe sleur te breken. Die topklasse, t linksom of rechtsom door |t gedrukt is daar een voorbeeld Jm lager niveau denken we nog j reemoed terug aan een seizoen ij ie geleden, toen de herindeling i^t nieuwe computersysteem :haotische toestanden zorgde. |oed, die kinderziektes gena- het werd een beetje stil. ichten we, want deze week n we attent gemaakt op het ze- team van Voorschoten'97. De van Peter van Veen heeft na- t een nogal eigenaardig compe ogramma. Het zevende zater- am speelde dit seizoen al ne- Jeer uit. Slechts twee maal stond 0 >r Van Veen en zijn mannen ,J> tuisduel op het programma. Elf negen keer uit. Na zaterdag gen Lugdunum-3) zijn dat er 'Puen, legen de KNVB om ophelde- s dit een record? Denkt de dat Sportpark Adegeest nog is? Wat is er aan de hand? hw twoorden kwamen niet. Drd land IVB gaf niet thuis. Meestal maken trainers zich er voor de competitie schuldig aan. Ze spiegelen spelers en pu bliek mooiere resultaten voor dan reëel is. Onze fotograaf betrapte er afgelopen weekeinde nu zelfs spelers op. Luchtfietserij dus. foto loek zuyderduin ROME ANP/SIP Door een onderlinge remise (0-0) hebben Lazio Roma en Chelsea Feyenoord van de tweede plaats in groep D gehouden. Beide ploegen gaan met vier punten uit twee duels de winter in, Feyenoord volgt met drie. Alleen de cornerverhouding al toonde afdoen de aan hoe groot het overwicht van de Italianen was. Lazio mocht veertien maal hoekschoppen nemen, Chelsea slechts één keer. Gianluca Vialli wond zich bij een incident tus sen Salas (Lazio) en Ferrer (Chelsea) zodanig op dat de Duitse arbiter Krug hem in de 54ste mi nuut naar de tribune verwees. Dat was voor de thuisploeg aanleiding nog eens extra gas te ge ven. Maar het enige gevaar dat doelman Ed de Goey, die voor rust zijn ploeg meerdere malen had behoed voor een tegentreffer, nog bedreigde was een inzet van Veron. De Argentijn trof in de •65ste minuut uit een' indraaiende hoekschop echter de paal. In groep C won Real met 3-1 van Rosenborg. Daarmee kwam de ploeg van interim-trainer Vi cente del Bosque alleen aan de leiding. Bayem München won in eigen huis van Dinamo Kiev: 2- 1Bij beide wedstrijden bleef het lang gelijk. In München zette Carsten Jancker de thuisclub in de zesde minuut op voorsprong, na een blunder van doelman Sjovkovski. Vijf minuten na rust maakte Rebrov gelijk. Pas tien minuten voor tijd viel de beslissing, uit een inzet van Paulo Sergio. Real - Rosenborg kende tot de 2-1 hetzelfde scoreverloop. Ook de Spanjaarden kwam op 1 -0 (doelpunt Raul), waarna Carew twee minuten na de hervatting scoorde voor de Noren. Vijf minu ten voor het eindsignaal zorgden Savio en Rober to Carlos voor de Spaanse zege. GROEPC Real Madrid (Spa) - Rosenborg Trond- heim (Noo) 3-1 (1-0). 16. Raul 1-0, 48 Carew 1-1, 85 Savio 2-1, 90. Roberto Carlos 3-1 Bayern München (Dui) - Dinamo Kiev (Oek) 2-1 (1-0). 6 Jancker 1-0, 50. Re brov 1-1, 80 Paulo Sergio 2-1. Real Madrid 2 2 0 0 6 5-2 Bayern München 2 1 1 0 4 3-2 Rosenborg 2 0 1112-4 Dinamo Kiev 2 0 0 2 0 2-4 GROEP D Lazio Roma (Ita) - Chelsea (Eng) 0-0. Feyenoord (Ned) - Olympique Marseille (Fra) 3-0 (0-0). 72. Cruz 1-0, 83. Bos velt 2-0, 90. Cruz 3-0. Chelsea Lazio Feyenoord Marseille 2 1 1 0 4 3-1 2 1 1 0 4 2-0 2 10 13 4-3 2 0 0 2 0 0-5 DORTMUND ANP/SIP cheidsrechter blaast voor t einde van de wedstrijd, i Iers van HW en Voor- i nfen '97 schudden elkaar de rlan i2 #nsrechter denkt nog: 1weinig blessuretijd. Maar 'N iet de 1-1 einduitslag ïn beide partijen vrede n er scheidsrechters die neusje voor hebben om loeilijkheden op de hals •n. Scheidsrechter Klaver- it Den Haag bijvoorbeeld. Hij kijkt nog eens op z'n klokje en bemerkt dat hij vijf minuten te kort heeft laten spelen. Net doen of je neus bloedt en fluks naar de kleedkamer, zou je zeg gen. Maar niet deze Klaverveld. „Er is nog een hond het veld op gerend en er zijn wissels ge weest, nog even doorspelen dus." En natuurlijk scoort HW nog in de resterende tijd; de Haagse club wint met 2-1. Voorschoten-coach Ronald Rosdorff is twee dagen later nog altijd woest. Normaal wind ik me niet zo op over een scheidsrechter, maar nu ben ik toch z'n kleedkamer ingestapt. Zegt die man dat hij in de war was met een wedstrijd voor B-junioren, die spelen twee keer 40 minuten. Ik zeg: dat is lekker als je derde klasse KNVB fluit" SV Voorschoten verspeelde twee punten die de ploeg best kan gebruiken, de ploeg staat voorlaatste. Rosdorff: ,Als je punten genoeg heb, kan je erom lachen. Maar wij zijn er dood- en doodziek van. Scheidsrechter Klaverveld doet er luchtig over: „Wezijn allemaal mensen, mo gen scheidsrechters misschien ook een foutje maken?" Van deze Klaverveld gaan we meer horen. Met een ruime voorsprong van 2-0 reisde Glasgow Rangers naar Dortmund, waar dinsdag Borussia de tegenstander was in de return van de derde ronde in de UEFA-beker. Een fraaie uitgangspositie, maar bij een stand van 1-0 (doelpunt Ikpe- ba) trof de thuisploeg in de slotminuut van het duel doel door Bobic: 2-0. Na een doelpuntloze verlen ging moest de strijd tussen de ploeg met één Nederlander (Nijhuis) en het team met veel Nederlandse inbreng (trainer Advocaat en spelers Numan, Van Bronckhorst en de gebles seerde Mols) met strafschop pen worden beslist. De ene Ne derlander won het van de meerderheid: Nijhuis benutte zijn penalty, Numan en Van Bronckhorst faalden beide van af de elfmeterstip: 3-1. Dick Advocaat was ontgoo cheld. ,,De 1-0 voor rust was verdiend, toen drukte Borussia goed door. Maar in de tweede helft speelden wij beter. Alleen was het geluk niet aan onze zij de. Aan de andere kant hebben wij onze kwaliteiten onvol doende benut en is Borussia dus verdiend verder." Juventus, zonder Edgar Da vids en Edwin van der Sar, be haalde met moeite de achtste finales. Na een uitzege van 1-3 op Olympiakos Piraeus leken de Italianen de klus gemakkelijk te kunnen klaren in eigen huis. Dortmund-doelman Jens Lehmann gaat naar de goede hoek om de penalty van Giovanni van Bronckhorst te stoppen. foto ap Althans, de club was van Turijn uitgeweken naar Palermo, we gens de geringe belangstelling van het eigen publiek voor dit soort wedstrijden. Het viel echter tegen, Juven tus gaat wel door. maar ternau wernood. De Grieken wonnen in Italië met 2-1. Nadat Kovace- vic Juventus al in de tweede mi nuut aan de leiding had gehol pen. toonden de bezoekers ka rakter via Djordjevic. Hij scoor de twee keer. In navolging van Borussia Dortmund leverde ook Werder Bremen een stunt van formaat In Lyon verloren de Duitsers twee weken geleden met maar liefst 3-0 van het plaatselijke Olympique. In Bremen bewe zen de gastheren over behoor lijk wat veerkracht te beschik ken:4-0.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25