Grond onder garage mogelijk vervuild 7 Erepenning voor Man van de Lach Duin Bollenstreek Noordwijk wil 'serieus bedrag' ls koopprijsgrens Aannemer wil bomen Calorama snel kappen Vijftigjarige Kanarievogel nog springlevend Nutsbedrijf Haarlemmermeer verkocht voor 242 miljoen Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 39,95 axx belooft beterschap Projectleider voor Bronsgeest >EN' ISDAG 8 DECEMBER 1999 21 een uitbreiding begraafplaats giiBURG* Valkenburg houdt vast aan de huidige algemene raafplaats. Wethouder N. van der Horst verklaarde gisteren ?ns een vergadering van de raadscommissie dat de huidige atie voorlopig volstaat, maar dat er geen uitbreiding meer ■elijk is. De gemeente wil de werkzaamheden op de algeme- tegraafplaats uitbesteden. Ambenaren van de buitendienst nen de werkdruk nauwelijks meer aan. Uitbesteden kost kenburg ongeveer 1400 gulden tld voor wereldwinkel yuKDe Katwijkse wereldwinkel ontvangt 3.500 gulden van jons Club Katwijk. Het geld is ingezameld tijdens een Ige-drive bij de Willem van den Berghstichting in Noordwijk. dwijks wethouder van lelijke ordening R. Tum- it pleiten voor verde erhoging van de koop- voor vrije vesti- Een grens van 350.000 n waaronder huizen al- aan mensen uit de Duin- ollenstreek mogen wor- verkocht, biedt in de van de Noordwijkse po- nauwelijks verlichting de plaatselijke woning- L grens van 350.000 gul- gaat 1 januari in en is al verhoging met een ton. het is, vindt WD'er D. JK' MARIAN KRIJGSMAN Leefbaar Katwijk wil onderzoek naar pand voormalig autobedrijf Het bestuur van de stichting Leefbaar Katwijk vraagt zich af wat er gaat gebeuren met de voormalige garage van autobedrijf Van der Plas aan de Secretaris Varkevis- serstraat in Katwijk. woordvoerder van de gemeente zal dat ook nog wel even zo blij ven. Van de vermoedens over bodemverontreiniging en ge vaarlijke asbest in het gebouw die Leefbaar Katwijk heeft, is hem niets bekend. KATWUK ERIC DE JAGER „Het pand werd in 1979 door de gemeente aangekocht en staat er twintig jaar later nog hetzelfde bij", zegt bestuurslid Sane de la Haye. Volgens een De stichting wil dat de ge meente onderzoekt of de bo dem onder het autobedrijf ver ontreinigd is. Uit gesprekken met een oud-medewerker en uit de constatering dat de gara ge voorzien is van een tegel vloer, maakt het bestuur op dat er een grote kans is dat de grond vervuild is. Bovendien vermoedt Leefbaar Katwijk dat de dakbedekking van het pand bestaat uit gevaarlijk asbest. „Een naar onze mening onge wenste situatie in een dichtbe volkte buurt", schrijft De La Haye aan burgemeester en wet houders van Katwijk. Het bestuurslid waagt zich af waarom het pand zolang leeg staat, terwijl in Katwijk elk hoekje wordt volgebouwd. Zij citeert tevens uit het aankoop- besluit uit 1979, waarin wordt aangekondigd de grond een an dere bestemming te geven dan bedrijfsopstallen, omdat die 'niet meer in de omgeving pas sen.' Maar die visie is inmiddels achterhaald, legt de woordvoer der van de gemeente uit. Des tijds waren er plannen om in combinatie met de grond van de Oranjeschool en het bedrijf van Van Duijn nieuwbouw te ontwikkelen. „Maar de school is herbouwd en de andere grond is niet in ons bezit." Op dit moment gebruikt Kat wijk de voormalige garage als opslagplaats. „En dat blijft voorlopig zo", zegt de gemeen tewoordvoerder. „Je moet iets hebben om spullen op te slaan. Misschien dat er in het kader van het nieuwe bestemmings plan nieuwe ideeën komen." )WUK JOB DE KRUIFF Zoetmulder, 'alsof je een wy- bertje geeft aan iemand met een heftige keelontsteking'. De helft van de Noordwijkse huizen kost meer dan vier ton. Ook de rest van de raads commissie voor ruimtelijke ordening pleitte daarom gis teren voor een 'serieus be drag' om de bestaande wo ningen, maar vooral de nog te bouwen huizen in Brons geest zoveel mogelijk voor Noordwijkers te behouden. Het kan ook een manier zijn om het bezit van tweede huizen in Noordwijk aan Zee te beperken, voegde G. Duijn- dam (Noordwijks Belang) daar nog aan toe. iromotiefilmpje van ver- er Traxx liet gisteravond itwijk zien dat het zó mooi rijn. Een oudere of gehan- i ne belt het callcentrum en op waar hij heen wil rei- Een vriendelijke taxichauf- Iï haalt de reiziger op en hem de trein in. Voor bij het de overstappen een, alweer vriendelijke, werker van Traxx klaar, een gemoedelijk tochtje kt de r iziger uiteindelijk iel. De rekening valt later bus. Maar de werkelijk- is anders, vertelde Katwij- j Marcel Wiegman enkele n geleden. Hij deed een voor de gehandicaptenraad larbij viel Traxx door de Wiegman werd niet cor- behandeld, zijn rolstoel berde door de bus en het d' ifde treinkaartje kreeg hij ?s De chauffeur reed zes keer luis voorbij. v ixx-woordvoerder F. Krul- legde gisteravond in het lentehuis van Katwijk uit Wegman te maken had met irziektes. Tijdens een pre- e! itie voor raadsleden be- le Krullaars dat het niet al- al kommer en kwel is: „Per naken we honderden rei en dat gaat meestal goed. is door vervoersbedrijf )n lexxion opgestart omdat het openbaar vervoer onvol doende toegankelijk is voor ou deren en gehandicapten. We hebben het vervoersysteem in twaalf weken op moeten zet ten." Inmiddels wordt volgens de woordvoerder hard gewerkt aan verbetering. „Traxx is uniek in de wereld, dus we kunnen ner gens de kunst afkijken. De doel groep wordt steeds geraad pleegd zodat we ze beter kun nen bedienen. We gaan 1400 taxichauffeurs een training ge ven hoe om te gaan met oude ren en gehandicapten. Ze krij gen bijvoorbeeld een zwartge maakt zwembrilletje op, zodat ze zelf ervaren hoe het is om een visuele handicap te heb ben." De rekening is een ander pro bleem. Er is sinds de start van Traxx nog nooit een rekening verstuurd. Maar er komt een moment dat de verzamelde no ta's wél in de bus vallen. En voor mensen die veel reizen kan het totaalbedrag dan aardig oplopen. „Dat is inderdaad een grote fout", beaamde Krullaars. „Om de reizigers tegemoet te komen zullen we de eerste maand niet in rekening bren gen." Volgens Krullaars kan Wiegman in het vervolg met een gerust hart reizen met Traxx. „Ik nodig hem zelfs uit om weer een aantal testreizen te maken." DEN HAAG/NOORDWU K Een keurmeester luistert naar het gezang van een kanarie. Tot zaterdag zijn 880 vogels te bewonderen tijdens een tentoonstelling in wijkgebouw De Wiek in Katwijk. foto dick hocewoninc KATWUK ROB ONDERWATER Vijftig jaar geleden bedachten zeven Kat- wijkers een trucje om een vogelvereniging op te richten. Om het minimale aantal van tien leden te bereiken om een vereniging op te richten, werden echtgenotes, zonder dat ze het wisten, ineens tot lid gebomdar- deerd. Op deze bijzondere manier zag De Kanarievogel het levenslicht. Een halve eeuw later is de Katwijkse vo gelclub nog springlevend. De rayonten toonstelling, die dezer dagen in wijkge bouw De Wiek wordt gehouden, is daarvan het bewijs. Voorzitter Jaap Plokker meldt trots dat er 880 vogels zijn te bewonderen, waaronder een aantal bijzondere zoals de Kaapse Mus, het Blauwgrijs Roodstaartje, het Sint Helenafazantje en de Teugelastril- de. Maar Plokker sluit zijn ogen niet voor de realiteit. Of De Kanarievogel over vijftig jaar nog bestaat? De leraar MBO hoopt het ten zeerste, maar er wachten zware tijden, weet hij. „Er vallen meer vogelverenigingen af dan dat er bijkomen", zegt de preses. „De mensen vinden dieren best leuk, maar ze brengen het niet meer op om ervoor te zor gen. Iedereen gaat vaker op vakantie. En waar moeten ze met een vogeltje naar toe?" Dan, met een opgewekt gezicht: „Maar laten we niet doemdenken. In vergelijking met de rest van het land draait onze club nog goed. Het zou al mooi zijn als we het ledenaantal van honderdvijftig kunnen be houden." Hebben vijftig jaar De Kanarievogel nog iets bijzonders gebracht? De brand in 1986 in het huidige onderkomen nabij de Leidse Buitenschool was niet leuk, maar wel spraakmakend. „We zijn er eigenlijk beter van geworden", zegt Plokker, die een jaar voor de brand als voorzitter was aangetre den. „Het gebouw is toen gemoderniseerd en aangepast aan onze wensen." De oude Buitenschool werd in '76 het clubgebouw van De Kanarievogel, dat daarvoor tentoonstellingen hield in de hui dige discotheek Casa Cara (destijds een za lencentrum) en de feestzaal van sporthal Cleijn Duin. Plokker: „Ik heb me laten ver tellen dat het gemeentebestuur heel erg blij was dat wij in de Buitenschool gingen zit ten. Scum had namelijk ook interesse in het gebouw, maar ze zagen dat op die plek niet zo zitten." Vandaag, morgen, vrijdag en zaterdag houdt de Kanarievogel tijdelijk domicilie in wijkcentrum De Wiek. Burgemeester B. van Wouwe verricht vanavond de openings handeling. Vogelliefhebbers uit het rayon Zuid-Holland Noord hebben hun mooiste exemplaren ter keuring aangeboden. De keurmeesters kijken, luisteren en geven een oordeel. Plokker: ..Wat het voor mensen zijn die vogels houden? Ze zitten in alle la gen van de bevolking. We hebben een pre dikant gehad. Er zijn ook binnenschippers lid. De \Touwen moeten dan bij hun afwe zigheid voor de vogel zorgen." De vogelwereld is volgens Plokker een ty pische mannenwereld, maar de vrouwen komen eraan. „Er zit beweging in. Vandaag loopt er bijvoorbeeld een vrouw te keuren. En op onze vergaderingen komen ook vrouwen." Uitslag vogelkeuring Verenigingskampioenschap rayon leiden: kanarie vogel Katwijk Onderlinge tentoonstelling: bondskruis R. van Duijvenbode. Verenigingskruis G. van Zuyien, W.F. van der Linden, R. Laarman Openingstijden tentoonstelling: woensdag: 20.00- 22.00 uur, donderdag en vrijdag 13.30-22.00 uur, zaterdag 10.00-15.00 uur. Aannemersbedrijf Van der Wiel Bouw wil de bomen op het landgoed Calorama in Noord wijk nog voor de feestdagen la ten kappen. Deze wens bracht directeur A. van der Wiel giste ren naar voren tijdens een door buurtbewoners aangespannen spoedprocedure bij de Haagse bestuursrechter, mevrouw mr, AA Kalk. Van der Wiel vreest voor brandstichting en vernieling tij dens de millenniumviering. „Er zijn onlangs al twee pogingen gedaan om monumentale bo men op het landgoed in brand te steken", zei Van der Wiel. „In het theehuis is al een molotov cocktail naar binnen gegooid. Op Calorama lijkt het wel Noord-Ierland." Als de bomen gekapt zijn wil Van der Wiel een afscheiding plaatsen en voor bewaking zorgen. Omwonenden van de De la Bassecour Caanstraat en buurt vereniging De Kwekerij zijn te gen het kappen van de bomen en de bouw van huizen. Zij zeg gen het vrije uitzicht op een stuk waardevolle natuur kwijt te raken. De gemeente spreekt te gen dat het kappen van de bo men tot kaalslag van de buurt leidt. De omgeving wordt op nieuw ingericht en van groen voorzien. Het bouwplan heeft ook voordelen. De bouw van 29 muurwoningen langs de rand van het landgoed biedt volgens de gemeente Noordwijk een be tere bescherming tegen vanda lisme. Als de bewoners sneller be zwaar hadden gemaakt, was het voor de bestuursrechter moge lijk geweest meteen uitspraak te doen over de bouwvergunning. Nu moet de rechter zich in de uitspraak beperken tot de kap- vergunning. De buurtbewoners hebben overigens laten weten ook de bouwvergunning aan te vechten bij de bestuursrechter. Naar verwachting zal dit kort geding op zijn vroegst over en kele maanden behandeld kun nen worden. De buurtbewoners hebben overigens een steekje laten val len door slechts de aan Baron Taets van Amerongen verleen de kapvergunning aan te vech ten. De beroepszaak richt zich niet tegen het kappen van bo men op de grond van de ge meente. Dat betekent dat het de gemeente vrij staat een deel van de bomen te vellen. Be stuursrechter Kalk zei echter er van uit te gaan dat de gemeente wacht met kappen totdat de rechter uitspraak heeft gedaan. De zitting werd bijgewoond door een groot aantal kopers van de nieuw te bouwen wo ningen. De bestuursrechter doet vol gende week uitspraak. dan op twee uit elkaar gelegen delen wordt gebouwd. De 'on dergrondse inifrastructuur' (rio lering en bedrading) moet dan meteen voor het hele gebied worden aangelegd, terwijl het tussenliggende stuk nog geen gemeentelijk eigendom is en er pas in een later stadium ge bouwd gaat worden. Bij de voorlopige indeling van Bronsgeest-Zuid naar woning categorieën had de politiek nog diverse vragen. Volgens Tum- mers is het ook niet meer dan een voorlopig plan, en zou bij voorbeeld het aantal sociale huurwoningen nog wel om hoog kunnen en het aantal twee-onder-een-kap-huizen omlaag. JOB DE KRUIFF Noordwijk denkt begin januari een projectleider voor nieuw bouwwijk Bronsgeest aan te kunnen stellen. Die voorspel ling deed wethouder R. Tum- mers gisteren in de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning. De bouw moet in Brons geest-Zuid beginnen in de hoek bij de Schiestraat, maar daar voor zijn door de eigenaren al leen nog wat schetsen gemaakt. De gemeente is met het Bouwfonds in gesprek over be bouwing van een deel van het gebied, tegen het SJC-terrein aan, dat van de gemeente is. Dat heeft echter als nadeel dat Jaap de Mooij neemt afscheid van toneelvereniging 't Centrum •S VANEGMOND 1 i Mpnan van de lach is niet op het podium te zien. de Mooij, de peetvader het Rijnsburgse toneel, ermee. Gisteravond, bij afscheid van amateurto- R vereniging 't Centrum, L' g hij uit handen van burge- A. van der Lee de eI burgse Erepenning uitge- n Als beloning en erkenning een halve eeuw inspire- aanwezigheid in het tselijke toneel. 1tuinder begon zijn toneel- he kort na de oorlog, bij gereformeerde vereniging nig Baart Kunst. De Mooij: leek mij altijd wel wat, to- J pelen, maar ik dacht niet oiets wat voor mij zou zijn. Tttkgevraagd werd." n eerste stuk was fan, mijn een klucht. De Mooij ont- 1de zich in dat genre tot - hij dankt er zijn bij- de man van de lach' aan. j, trsum, organisator van zijn n leidsavond: „Als hij op- o moesten mensen al la- 13 Hij had de lach aan z'n 1(j Zelfs in serieuze stukken de hij zijn hoofd maar om "ek van het decor te steken •t publiek begon te la- Mooij schitterde op het hij had bijna altijd •llen. Verder was hij een van weinig woorden. Op Jaap de Mooij ontvangt uit handen van burgemeester Van der Lee de Rijnsburgse Erepenning. foto mark lamers 3tihei de uitreiking van de erepenning bracht hij verbouwereerd uit: „Ik voel me klein worden..." Dat hij 'de lach aan z'n kont had', lag eerder aan zijn mi miek dan aan zijn woorden. Met zijn gezichtsuitdrukking kon hij de zaal plat krijgen. Twintig jaar na de oprichting van Oefening Baart Kunst kwam even de klad erin. Leden kregen het druk met gezinnen en banen, maar besloten na een korte periode toch het to neelwerk voort te zetten. De naam moest dan wel moderner, en zo ontstond toneelvereni ging 't Centrum. Deels met nieuwe mensen, maar met een vertrouwde hoofdrolspeler. Be halve de kerk begonnen ook buurtverenigingen een beroep te doen op de vereniging, be halve Rijnsburgers ook Katwij- kers en Noordwijkers. Na vele kluchten, sketches (Kees Stet de Fries, een be roemd typetje van De Mooij), musicals (één keer met solo) en jeugdtoneel (De Mooij raakte bekend als Ome Jaap), speelde hij aan het eind van zijn loop baan in het amateurtoneel in het stuk De Bazuinen om Jeri cho. Een voorbeeld van het seri euzere werk, over onderduikers in de oorlog. Het zou zijn laatste stuk zijn. Jaap de Mooij was altijd enorm nauwgezet in het instuderen van stukken. Binnen enkele we ken kende hij zijn complete ei gen tekst én die van anderen uit het hoofd. Van interventies van de souffleur hield hij niet, je moest hem gewoon tijd geven om na te denken. En al impro viseerde hij erop los, altijd kwam hij uit waar zijn tegen spelers moesten zijn. Maar op 69-jarige leeftijd ligt dat allemaal wat moeilijker. De Mooij is een perfectionist en kan er niet tegen als hij zijn tekst tóch vergeet. Het besluit was moeilijk, maar 52 jaar na zijn eerste klucht heeft hij be sloten ermee te stoppen. En neemt hij definitief afscheid van wat hij 'een geweldige pe riode' in zijn leven noemt. HOOFDDORP OSCAR VERMEER Het Nutsbedrijf Haarlemmermeer is verkocht voor 242 miljoen gulden. De nieuwe eigenaar is de Duitse firma WVG, dat het kabelbedrijf direct heeft doorverkocht aan het Alkmaarse Multika- bel. De kabelpoot van het Haarlemmermeerse nutsbedrijf levert niet alleen aan abonnees in de eigen gemeente, maar ook aan kijkers in Heem stede, Bennebroek. Haarlemmerliede en Spaam- woude. WVG uit Dortmund betaalt niet alleen het aankoopbedrag, maar lost ook een lening van 15,5 miljoen gulden af die de gemeente had uit staan bij het nutsbedrijf. Minister A. Jorritsma (WD) liet vorige maand weten grote problemen te hebben met de ver koop van het nutsbedrijf aan een buitenlandse onderneming. Zij verweet de gemeente louter naar het financiële aspect van de deal te kijken. Ze zei 'verbaasd te zijn over gedrag dat wijst op dollartekens in de ogen'. De grote korting uit het gemeentefonds dwong de poldergemeente een aantal jaren geleden nieuwe inkomstenbronnen te vinden. De ge meente liet haar oog al snel vallen op het nutsbe drijf, één van de Haarlemmermeerse 'kroonjuwe len'. Dat de financiële positie van de gemeente inmiddels rooskleuriger blijkt dan altijd werd be weerd, is volgens wethouder C. van der Linden (financiën) geen reden om van de verkoop af te zien. „De financiële situatie van de gemeente was één van de redenen om te verkopen, maar niet de enige. Belangrijk waren ook de vele ont wikkelingen op gas- en kabelgebied. Iedere week zijn er fusies en aankopen. Daar zullen we in mee moeten gaan." Van der Linden is blij verrast met het hoge be drag dat Haarlemmermeer voor haar nutsbedrijf ontvangt. Hij wil niet kwijt hoe het bedrag is on derverdeeld tussen de gaspoot en het kabelbe drijf. „Maar geloof me, het zijn beide aantrekke lijke bedragen. Toen we tot verkoop besloten hadden we een lager bedrag voor ogen." Volgens de wethouder ging het nutsbedrijf waarschijnlijk precies op het juiste moment in de etalage. „Multikabel heeft de laatste tijd weinig binnen gehaald, WGV wil graag voet aan de grond krij gen in Nederland." Onduidelijk is nog waaraan de gemeente de miljoenen gaat besteden. Haar lemmermeer wil daarover pas een besluit nemen als precies duidelijk is hoe de financiële positie van de gemeente is. De kleine honderd personeelsleden van het Nutsbedrijf Haarlemmermeer zijn volgens on dernemingsraad-voorzitter W. Kruyt tevreden over de nieuwe eigenaars. De werknemers kun nen voorlopig in Hoofddorp blijven werken. De komende jaar wordt het personeelsbestand wel licht uitgebreid als gevolg van nieuwe ontwikke lingen. Zo wil WGV de komende jaren ook de Ne derlandse electriciteitsmarkt op. Het Hoofddorp- se kantoor wordt daarbij als uitvalsbasis gebruikt. Van der Linden meent dat er door de verkoop weinig verandert aan de invloed van de gemeen te „Sinds de privatisering in 1991 was onze in vloed toch al nul komma nul. De raad van com missarissen en de directie bepaalden het beleid, de gemeente als aandeelhouder nauwelijks. Zo hebben we hier nooit een Spaanse zender ge haald, ondanks gesprekken met het nutsbedrijf. Maar het is duidelijk dat je door de verkoop hele maal geen invloed meer overhoudt." De gemeente verwacht overigens dat de Haar lemmermeerse burgers er niet op achteruit zul len gaan. „We hebben goed geïnformeerd bij an dere gemeenten waar Multikabel actief is. Daar heerst vooral tevredenheid. In sommige gemeen tes is iedere punt en iedere komma geregeld, maar dan blijkt er in de praktijk toch nog veel mis te gaan." Over de verkoop van de gaspoot is Van der Linden nog veel positiever. „De gasprij- zen in Duitsland liggen lager dan in Nederland. Het zou me niets verbazen als het gas ook in Haarlemmermeer goedkoper wordt."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21