'Zoveel geld voor dat ene stapje op Mars' Met plezier zelfstandig studeren in het studiehui Meningen UITGELICHT Uitkeringen in kader van Lei minimabeleid 'belastingvri Rectificatie opinie huurverlaj Hoe heeft men het met d natuur zo ver laten komei Fanfare en majorettes mogen op de voorpagina 's Klankbord WOENSDAG 8 DECEMBER 1999 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen b met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.n In het Leidsch Dagblad van 25 november wordt in het artikel 'Armoedebeleid in Leiden uit gebreid' aandacht geschonken aan het beleidsplan van Sociale Zaken voor het jaar 2000 (Be leidsplan 2000), met name aan het Leids minimabeleid. Hoe wel ik mij ervan bewust ben dat in een krantenartikel slechts de hoofdlijnen van het plan aan de orde kunnen komen, zou het onjuist zijn als er door plaatsing van dit artikel misverstanden ontstaan. Dit is echter wel het geval. In het artikel staat namelijk dat de minima die hebben gekozen voor een vrij besteedbare uitke ring het risico lopen dat ze daarover belasting of sociale premies moeten betalt niet juist. De uitkeringi kader van het Leids mi leid zijn 'belastingv geldt zowel voor de dl regeling als de vrij bes uitkering, de bijdrage i miekosten voor de Av en de nieuwe woonla ling minima. De minima lopen het risico dat zij door vangen van deze uitke een komend jaar bijv minder huursubsidie krijgen. Th. van Miltenburg-Ki directeur Ecor en Socia Aan het slot van mijn opinie over de huurverlaging, die deze krant op 1 december publiceer de, staat een onjuistheid. Bij klachten over geluid of schil derwerk kan de Huurcommis- sie de huur verlagen tot 55 pro cent en niet, zoals ik schreef, tot 75 procent van het maximum. In de ijver om mijn betoog tot een aanvaardbare omvang te- nig te brengen wordt hier een hele snelle gedachtesprong ge maakt, die ik nader moet ver klaren. Bij klachten over gebrekkige geluidsisolatie kan de Huur- commissie de huur verlagen. Afhankelijk van de ernst kan dat zijn van 99 procent bij geringe hinder tot in het ergste procent van de maxim prijs. Omdat de mees van corporatiewoninj ergens tussen de 65 en cent van de maximale! r bevinden, zullen alleen ergste gevallen voor hi ging in aanmerking' Daarmee blijft de overeind: bedenk een n huurverlaging er wel ii g ders is het zonde van nistratiekosten en ver een aanvraag alleen t berg onnodig werk. J. directeur U*BJè Men praat en schrijft over die ren en het leed dat de mens hen aandoet. En men kan er wat van. Maar ook de overheden we ten er raad mee! Met grote bedragen aan sub sidie brachten VROM, de Am sterdamse Waterleiding, de ge meente Amsterdam, de ge meente Noordwijk. Staatsbos beheer en Rijnland het met de Heidemij een paar jaar geleden voor elkaar dat het Van Stirum- kanaal in de Waterleidingdui nen tussen Noordwijk en Zand- voort over een lengte van twee kilometer werd dichtgegooid, uiteraard met vernietigend ge volg voor al het zich erin bevin dend. zeer gevarieerde leven. De filosofie hierachter was het daardoor ontstaan van ven nen, waarin zowel bij een droog als bij een nat vooij manders, kikkers, pa noem maar op, betef gedijen. Nu, een paar jaar een nat voorjaar, is in vele kilometers omtrd zelfde vennen geen fc pad te vinden, one blokkeringen van de met hekafzettingen. Be ene pad, die de vos 1 wat er leefde nog c zoveelste schrikbeeld ondergang, slechts de poten zijn als maali draagbaar, wil ik u hie ren. Als duin- en dierenü vraag ik mij dagelijks a mogelijk is, dat men di ver neeft laten komen. GAl N< Wanneer het precies begon is moeilijk meer te achterhalen. Het moet ergens in de jaren tachtig zijn geweest dat de voorpagina's van de Neder landse kranten langzaam van aard en inhoud gingen veran deren Natuurlijk was er altijd al het kadertje, het korte be richtje tussen het harde nieuws van de dag, over een oma van 65 die een baby het leven schonk of over een man die na vijfentwintig jaar een kerstkaart van zijn verhuisde buurman in de bus kreeg. Faits dii<ers noemen ze dat in Frankrijk, gemengde berich ten heetten ze lange tijd bij ons in Nederland. Er mocht tussen alle leed. belastingver hogingen en politieke ruzies tenslotte ook wel eens iets aardigs op de voorpagina staan. Voor dat aardige, opmerkelij ke nieuws waarvan de wereld niet stilstaat wordt tegen woordig elke dag in de meeste kranten meer ruimte uitge trokken, ook op de voorpagi na's. En zelfs in de fotokeuze geven veel redacties blijk van het besef dat de alledaagse werkelijkheid die het leven be paalt uit meer bestaat dan wat ik maar even recht-toe-recht- aan-nieuws noem Die keuze om het leven van alledag een plek in de krant en zelfs op de voorpagina te ge ven wordt niet door alle lezers gewaardeerd. Toen de Volks krant onlangs een boeren echtpaar met de oudste koe van Nederland in kleur af drukte, volgden daags ema een paar brieven van lezers die het onbegrijpelijk schre ven te vinden dat hun krant zo iets onbenulligs op de voorpa gina zette. Kort daarvoor kreeg ik een trouwe abonnee aan de lijn die zich afvroeg waar wij in hemelsnaam mee bezig wa ren, want wij hadden een stukje afgedrukt waarin werd gemeld dat de fanfare van Woubrugge zonder majorettes is komen te zitten. Reden 1: de majorettes willen op straat pa raderen. terwijl de vergrijsde fanfare het liefst binnen speelt, in plaats van kilome ters over straat loopt. Reden 2: de concurrentie van de plaat selijke balletschool. Reden 3: majorenes willen meedoen aan de competitie twirlen, maar die is op zondag en dat ligt in Woubrugge gevoelig. Uiteindelijk bleven er vijf ma jorettes over, van wie drie asielzoeksters. die speciale be geleiding nodig hadden. Hoe konden wij zo n onbenul lig bericht op de één plaatsen? Was er die dag echt niets be- langrijkers gebeurd? Natuur lijk wel, daar stond de rest van de voorpagina mee vol, maar. zoals gezegd, een voorpagina is tegenwoordig meer dan een verzameling van 'hard" nieuws. In zijn soort vond ik het stukje uit Woubrugge zelfs een mooi voorbeeld van hoe ogenschijnlijk onbelangrijk, knullig nieuws de vorm kan aannemen van een tragikomi sche, informatieve zeden schets van veranderend dorpsleven. TON VAN BRUSSEL Dit jaar ben ik (samen met de andere vierdeklassers) begonnen met het stu diehuis. Ikzelf doe het profiel Cultuur en Maatschappij (o.a. geschiedenis, Frans 2. filosofie, wiskunde A, Neder lands, Engels, maatschappijleer, kunstgeschiedenis, tekenen, klassieke culturele vorming (Romeinen en Grie ken) en manage ment en organisa tie). Zoals u ziet zijn er dus ook veel nieuwe vakken bijgekomen. Over het algemeen zijn dat ook hele leuke vak ken. Zoals filosofie, dat is erg leuk en leerzaam. Elsbeth Littink is 15 jaar en zit in het vierde jaar van de vwo- afdeling van Het Groene Hart Lyceum in Alphen aan den Rijn. Op verzoek van deze krant schreef zij een opinie over het studiehuis. Maar wat houdt het studiehuis nou precies voor nij in? Ik leer zelfstandig te werken. Ik moet zelf mijn huiswerk plannen. Er wordt nu geen huiswerk meer opgegeven. Je krijgt een stuciewijzer met daarin wat je op welk moment af moet hebben en wanneer je een toets OPINIE hebt. Je mag dus zelf weten wanneer je iets doet. Dit vind ik erg handig ondat je in het weekend al weet wat je wenneer moet doen. Je hebt dus ook neer duidelijkheid. Ook heb je op schtol bepaalde ruimtes waar je kan leien, al zijn dit er bij ons op school vrij weinig. Je hebt dan ook in een week verscheidene zelfstudie uren. Het is dm de bedoeling dat je opdrachten maakt, maar dit kan je natuurlijk ookniet doen. dat is je ei gen verantwotrdelijkheid. Al is mijn ervaring dat jehet beste wel wat kan doen in die urm omdat je anders in de knoop zou cunnen komen. Maar naar mijn meting is dat niet erg want met negen zelstudie-uren in de week gaat het rondhangen in de aula ook vervelen. Omdat het stuiiehuis is gebaseerd op zelfstudie zijn ?r ook minder lesuren. Per vak heb je i of 2 contacturen. Ik vind dit erg prettig omdat je' dan niet verplicht bent im drie keer hetzelfde verhaal aan te ïoren dat je al snapt. Overigens zijn je leraren buiten de contacturen on meestal ook beschik baar. Als je cortactuur hebt is het meestal een colegeles, een nakijkles of een les voor oelichting en vragen stellen. Tevensmag er in de les ook zelfstandig worien gestudeerd al is hier jammer geioeg niet altijd tijd voor. Het studiehuis.ïrengt ook een be hoorlijk stukje iress met zich mee. Want als jij je werk niet af hebt is dat jouw verantwo<rdelijkheid en zal jij moeten zorgen dat het wel afkomt. Maar als je in een week drie deeltoet sen hebt, je bezg moet zijn aan twee praktische opdachten (onderzoek met verslag) en e daarnaast nog eens je gewone werkif moet hebben, is het echt stressen geilazen. Dan moet je erg goed planner. Gelukkig werk je met studiewijzers en kan je dit al we ken tevoren zien aankomen. Maar als je achter komt te liggen dan is het meestal moeilijk om bij te komen om dat je erg snel door de stof heengaat. Soms is het dus best wel stressen. Maar meestal is die stress de oorzaak van niet goed plannen. Maar ja, je moet alles leren en gelukkig helpt een mentor je daar goed bij. Doordat je individueel afspraken maakt met je mentor heb je ook een betere 'band' en weet je zeker dat als er problemen zijn er iemand is voor je. Een nadeel van het studiehuis is dat het erg veel geld kost. Het boekengeld was 800 gulden en je moest ook nog een grafische rekenmachine van 200 gulden aanschaffen. De boeken zien er dan wel erg mooi uit maar toch is het erg veel geld. Voor het vak CKV (culturele klassieke vorming) moet je telkens grote onder zoeken doen aan de hand van een thema en daar dan een klein verslagje van schrijven. Dit vind ik erg leuk om dat je met een stel vrienden bezig bent met dingen die je anders niet doet. Ik ben pas naar het Concertge bouw in Amsterdam geweest en heb daar een klassiek concert bijgewoond. Dit was een erg leuke en verrassende ervaring. Ook hebben wij van het mi nisterie een CJP pas gekregen en 50 gulden aan bonnen als kleine tege moetkoming in de kosten. Tevens is het erg leuk om zelfstandig Onderzoekjes te doen. Je hebt daarin veel vrijheden en je kan zelf bepalen hoe je iets doet en met wie. Da del van die onderzoekjes leer je goed samen te werken en taken verdelen. Tevens is het ook erg l'g- Kortom voor mij is het studiehi goed. Ik kan er goed mijn draai den en voel mij erg prettig in de van het systeem. Ik heb dus nie staakt, al kan ik mij voorstellen mensen dit wel hebben gedaan immers druk en stressen en je i goede zelfdiscipline hebben on redden. Maar ja, als je goed plai je het wel en haal je nog goede taten ook. Zo krijg je vanzelf ple het studeren in het studiehuis. ELSBETH LITTINK HET GROENE HART LYCEUM Hij kostte meer dan 300 miljoen gulden, hij was elf maanden onderweg, hij moet zoeken naar water op Mars, maar hij is kwijt. Ruimtevaartorganisatie NASA kreeg gisteren ook in de zesde poging geen contact met de Mars Polar Lander, die vrijdag op de 'rode planeet' moet zijn geland. Zijn voorganger, de Mars Climate Orbiter, verdwaalde in september als gevolg van een rekenfout je. Van alle 33 pogingen die aardbewoners deden om de interessantste en makkelijkst bereikbare van alle planeten te verkennen, mislukte de meerderheid. Zonde van het geld? Of blijven proberen? Rudi Schmidt, projectmanager bij Estec, de Noordwijkse ves tiging van de Europese ruim tevaartorganisatie ESA: „De Grieken waren al gefascineerd door de rode planeet. Weten schappelijk zijn Venus, Mars en aarde de belangrijkste planeten. Maar Venus ging de verkeerde kant op. Het heeft nu een ex treem broeikaseffect. Op Mars is geen atmosfeer meer. Als er ooit water was. dan is het nu weg. Mars verkeert nu in een toestand waarin de aarde 2 tot 3 miljard jaar geleden verkeerde. In 2003 gaan we op onderzoek uit met de Mars-express. Die zal aankomen rond kerst 2003. Een sonde landt en neemt dan op 1 of 2 meter diepte een monster, waarna de gegevens naar de mars-express gaan Daar wordt onderzocht of er le ven was op Mars. Vervolgens worden die gegevens naar de aarde geseind. Het is een fasci natie /onder grenzen. Dat gaat zo'n 150 miljoen euro kosten. Du geld komt uit het EU-potje voor de ruimtevaart." Frank Israël, sterrenkundige bij de Leidse Sterrewacht: „Het ts jammer dat de koppelingspo ging mislukt lijkt te zijn. Het speciale van deze marslander is dat hij nu eens een keer niet in een woestijn, maar bij een van de polen is geland. Het onder Vele duizenden scholieren betoogden afgelopen maandag in Den Haag tegen de werkdruk die de invoering van het stu met zich mee brengt Zolang er geen signalen van de Polar Lander binnenkomen, moeten we het doen met een artist imprssion van zoek is interessant, omdat er kans is dat er leven was en mis schien nog steeds is. Als er heel veel water is. kan dat verdam pen en in de dampkring komen waardoor de dampkring dichter wordt. Het klimaat wordt dan warmer op Mars. Daardoor kan er vloeibaar vyater zijn. Door bodemonderzoek leer je de ge schiedenis van de dampkring kennen. Door boringen kunnen we vaststellen hoe het klimaat verandert. Een vergelijking met de aarde leert ons over beide planeten. Daarbij mag geld geen probleem zijn. Het Mars- onderzoek gaat relatief snel en goedkoop. Dit kostte 135 mil joen dollar. Dat klinkt veel. maar dat is het niet. NASA heeft dus geen groot financieel ver lies geleden." L Mars uit Alphen: „Ze heb ben niet raak geschoten, maar ik heb er wel vertrouwen in. Er zijn veel voordelen van de ruimtevaart. Denk maar aan de gsm's. Men blijft zoeken. Mis schien zijn er wel groene mars mannetjes. De Verenigde Sta ten besteden er geld aan en wij profiteren daarvan mee. Elke dag gaat de techniek vooruit. Op de langere duur hebben wij er ook profijt van." G. Mennenga, marketing ma nager bij Fokker Space in Lei den: .Als we naar deze missie kijken, is het niet duur. Eerder te goedkoop. Dus er moet meer geld aan worden besteed. Het is een wetenschappelijke missie. Doelstellingen zijn zorgvuldig gekozen. Als er iets misgaat, komt meteen de vraag of het het geld waard is. maar er kan altijd iets mis gaan. Hoe goed koper. hoe meer risico dat het mislukt. De vraag of er water is. is allesbepalend voor toekom stige missies naar Mars. Mis schien gaan er over enkele tien tallen jaren al mensen naar Mars. Het is een serieus >roject, waar goed op geld word gelet. Dus als het mis gaat, hooi dat er gewoon bij." André Kuipers, Nederlaids tweede astronaut, in zijl voor woord van het boek Kiene ruimtevaartgids geschrt en door Govert Schilling: 'C? bouw van het ruimtestatin is een investering in de toebmst. vergelijkbaar met de vroeere investeringen in grote sebpen om de oceaan over te stelen. Sommige ondememes ver wachten al voor het jaar 310 een korte 'ruimtesprong' an toeristen te kunnen biede. Naar verwachting zal op qn vToegst in 2030 de eerste nens op Mars landen.' R. Stoffels, leraar natuurkinde aan het Leonardo Collegdn Leiden: „Het onderwerp cim- tevaart komt zelden aan (tor de in mijn lessen. Ik zou elijd de planeet Mars. FOTO REUTERS voor over moeten hebben en in een eindexamenklas is dat het enige dat je niet hebt. Op de havo gebeurt er helaas niets meer aan sterrenkunde. Alleen in het laatste hoofdstuk van het vwo-boek komt astronomie summier aan de orde. Ruimte vaart zit dus niet in het pro gramma. Maar ik heb het wei eens over satellieten, omdat ik denk dat het nut heeft. Omdat het in geen enkele georgani seerde vorm aan de orde komt. probeer ik het ergens in te smokkelen. Of jongeren in ruimtevaart geïnteresseerd zijn? Ik weet dat er een groep is die zich interesseert voor ruimte vaart. Maar dat ligt tegen de sciencefiction aan." Jeroen van der Voort (23), stu deert aan het grafisch lyceum: „Van de ene kant vind ik het jammer dat er niets is ontdekt. Het zou wel spannend zijn ge weest. Maar van de andere kant was deze Marsmissie wegge gooid geld, omdat er niets is ontdekt. Ze weten niet eens al les van de aarde, laat staan van een planeet zoals Mars." Dominee J. Blom uit Katwijk: „Ik ben tegen geldverslindende projecten als die ten koste gaan van sociale zorg. Ik koppel dat aan eigen land. Er worden wei eens verkeerde prioriteiten ge steld. Kijk maar naar het gebrek aan aandacht voor de zorg. Ter wijl aan de andere kant geldver slindende projecten zoals de aanleg van de Betuwelijn ge woon doorgaan. Ik vraag me af of het inderdaad wel verant woord is. Ik wil daarmee niet alle ruimtevaartprojecten over één kam scheren. De ruimte vaart heeft ook veel nuttigs voor de medische wetenschap opge leverd. Maar van deze missies weet ik niet wat het nuttige ef fect kan zijn." J. Sleutels, docent metafysica aan de Universiteit Leiden: „Het is jammer dat het is mis lukt. Ik merk dat de interesse voor de ruimtevaart gedaald is als je dat vergelijkt met vroeger toen het allemaal nog heel spectaculair was. Als je het van uit het kosmische perspectief bekijkt, is het onvoorstelbaar dat we zoveel geld uitgeven om dat ene stapje op Mars te zet ten. Er is nog zo onnoemelijk veel te ontdekken en het is zeer onwaarschijnlijk dat we daar geld voor hebben. De mens is een nietig wezen in vergelijking met het heelal. Het is belangrijk om te verkennen of Mars leef baar is. Als je bedenkt hoe druk het op aarde is. kan het zijn dat het weer actueel wordt om naar Mars te verhuizen. Als je dit als toekomstperspectief neemt, dan is het geld goed besteed." Dominee A. Beens uit Katwijk: Aan de telecommunicatie hebben we tenminste wat. Maar waarom moet er zoveel geld gestoken worden in de ruimtevaart, als het hier bene den hard nodig is? Ik zou dat geld benutten voor ontwikke lingssamenwerking. Er is veel nood, rampen, epidemieën. Het is voor mij fictie, ik sta er niet positief tegenover. Met het grensverleggende valt het wel mee, omdat het heelal een on metelijke omtrek heeft. We zit ten voor mijn gevoel nog steeds in het stelsel van de aarde." HANAN NHASS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20