Kazerne gaat nog niet in de verkoop Rijn Veenstreek Verzamelwoede Verschuur kent geen grenzen Wij willen de millenniumovergang positief benaden Iepen en een heg langs Ripse wegen 'Een uit de hand gelopen dure grap' Raad eist inspraa rotonde Meerkrei Rechter beboet vrien voor vernielen auto WOENSDAG 8 DECEMBER 1999 Keuken in puin bij aanrijding rijpwetering Een 35-jarige inzittende van een bestelauto is gis teren lichtgewond geraakt bij een aanrijding op de provinciale weg in Rijpwetering. Een ravage was het gevolg, omdat zowel de bestelbus als de keuken die erin werd vervoerd volledig in puin waren. De bestuurder, een 35-jarige man uit Delft, reed over de weg richting Roelofarendsveen. Hij wilde de afrit Rijpwetering nemen, maar zag op de borden dat zijn auto te hoog was voor het viaduct. Hij reed de afrit voorbij en stopte op een parkeer- strook verderop. Toen hij wilde keren op de weg reed een ach teropkomende bestuurder vol op de bestelbus. Een inzittende van de bus, een man uit Leidschendam. raakte licht gewond aan zijn hoofd. De weg werd enige tijd afgesloten voor al het verkeer om de rommel op te ruimen. Alphens echtpaar zestig jaar getrouwd alphen aan den run Het echtpaar Van Wilgen-Van der Schee uit Alphen aan den Rijn is zestig jaar getrouwd. Op 7 december 1939 trad Evert van Wilgen in zijn geboorteplaats Alphen in het huwelijk met Elisabeth van der Schee, geboren Aarlanderveen- se. Het bruidspaar vestigde zich na het huwelijk in Aphen, ver huisde in 1941 naar Zwammerdam en keerde zeven jaar later terug. Van Wilgen is werkzaam geweest als typograaf, betonwer ker en verfmaker. Het echtpaar kreeg een zoon en een dochter. Gistermiddag kwam burgemeester N. Schoof hen feliciteren. Tien molens in Rijn- en Veenstreek, Lisse en Leiden versierd met wensvlaggen koudekerk aan oen run marieta kroft Zij kunnen de wieken van hun molens versieren, in de vreug destand zetten of laten draaien. Tien molens in de Rijn- en Veenstreek. Leiden. Lisse en Zoeterwoude sluiten zich aan bij het landelijk initiatief van de molenaars om rond de jaarwis seling de Nationale Groet 2000 uit te brengen. „De millenniumovergang gaat toch al gepaard met be richten dat er van alles mis kan gaan", zegt Ed van Gerven van de landelijke vereniging De Hollandsche Molen. „Wij willen de komende jaarwisseling posi tief benaderen door vlaggen met wensen van burgers op de wieken te bevestigen. Sommige molenaars laten hun molen tij dens de jaarwisseling draaien om te laten zien dat molens millenniumproof zijn. Degene die niet draaien, zetten hun molen in de vreugdestand: de wieken maken dan net geen plusteken. Dat is het teken dat er goed nieuws te melden is." Van de in totaal ruim duizend molenaars in Nederland bren gen er zo n 280 de komende jaarwisseling een nationale groet uit. Een daarvan is de Hondsdijkse Molen in Koude kerk aan den Rijn. Scholieren van de twee plaatselijke basis scholen De Rank en De Rijn schans in Koudekerk zijn druk bezig met de beschildering en beschrijving van hun wens op vlaggen van veertig bij zestig centimeter. Zij vullen drie wie ken met elk vijftien wensen. De vierde wiek heeft een Alphense kunstenaar 'geadopteerd'. Van Meeteren is van plan zijn mo len van 12 uur op oudjaarsdag tot 12 uur op nieuwjaarsdag te laten draaien. Andere molens in de regio die meedoen zijn: de Steven- hofjesmolen (Leiden), de Lis- serpoelmolen (Lisse), de Vrouw Vennemolen (Oud Ade), de Moppemolen (Rijpwetering), de Meerburger (Zoeterwoude). Bovenmolen 3 (Aarlanderveen), De Haas (Benthuizen), Rooie Wip (Hazerswoude). en Nieuw Leven (Hazerswoude-Dorp). Voorzitter L. Dijkman van de Rijnlandse Molenstichting loopt nog niet warm voor de actie. Deze stichting heeft tien tallen molens in de regio in be zit. „We hebben de vrijheid om mee te doen bij den gelegd. Persoonlijk i maarzo, zo." E Meer toelichting niet. „Belangrijker we het waterschap k pen bij het wegpc water als de gemalei volg van de millei gang zouden begev spraak die we hebb is dat de molenaars teiten binnen een b« paraat zijn." Politiek Alkemade wil gevolgen op een rijtje Het CDA en de PvdA willen dat het gemeentebestuur van Alkemade alle gevolgen van verkoop van de oude brand weerkazerne op een rijtje zet. Pas dan willen de fracties een oordeel geven over de voorgestelde sloop van het pand aan de Spoorstraat in Roelofarendsveen. Tot nu toe bekeek de gemeente alleen de financiële en steden bouwkundige gevolgen van sloop en van handhaving in eigen beheer. janneke de jonge Het belangrijkste argument van het gemeentebestuur om het pand plat te gooien is dat het niet zou passen in de nieuwe entree van het centrum van Roelofarendsveen. Daarnaast ziet het de hoge opknapkosten als een probleem, ook als de ge meente die niet hoeft te beta len. De PvdA verweet wethou der L. Beelen daarom gister avond tijdens de raadscommis sie ruimtelijke ordening incon sequent gedrag. „De watertoren is wel verkocht, hoewel de ko per hem voor veel geld moest opknappen. Nu maakt u zich ineens zorgen om een eventue le koper, omdat renovatie van de brandweerkazerne hem ruim 4.5 ton kost", aldus com missielid E. Oudshoorn. Het CDA wilde van Beelen weten wat de gemeente voor de grond aan de kop van de Spoorstraat krijgt als de brand weergarage blijft staan. Wo ningbouwvereniging Alkemade koopt de grond en gaat er hui zen neerzetten. De WD ergerde zich eraan dat het CDA niet voor de sloop van het pand stemde. „We geven ons oordeel pas als we alle gegevens heb ben". antwoordde CDA-er J. uit den Boogaard. De WD vindt net als het gemeentebestuur dat de kazeme een blokkade vormt in het gebied. De PvdA is voor behoud van het pand. Een vaak genoemd alternatief is het idee van de Veense com puterhandelaar Van Ruiten van Quality Computer Center om zijn zaak in de kazeme te vesti gen. Daarnaast heeft de PvdA een plan ingediend voor een grand café. Burgemeester en wethouders zijn nog niet inge gaan op deze twee plannen. Het gebouw verkeert in slechte staat en het heeft geen bestem ming meer als volgend jaar de brandweerlieden naar hun nieuwe onderkomen aan de Wilgenstraat zijn vertrokken. Behalve de politieke partijen liet gisteravond ook een be woonster haar mening horen. „Als ik in gedachten terugga naar mijn jeugd, dan fiets ik langs allerlei gebouwen die er nu niet meer staan", zei S. van der Meer. „Ik verwacht dat de gemeente haar best doet om sfeerbepalende panden te be waren. Het maakt me niet uit wat het kost." Beelen probeert de gewenste gegevens nog vóór de volgende vergadering van de gemeente raad te verstrekken, zodat hij dan een besluit over de kazerne kan nemen. Kxplosiedienst rukt uit voor nepbom saskia buitelaar De bom die een medewerker van Avifauna gisterochtend vond in een toiletruimte van het hotel bij het vogelpark in Alphen aan den Rijn was nep. Een onbekende persoon had weliswaar enorm z'n best ge daan om een net-echte bom in elkaar te knutselen, maar de Explosieve Opruimingsdienst (EOD) constateerde na inspec tie dat het pakketje geen ex plosieven bevatte. „Misschien is het een uit de hand gelopen grap", oppert politiewoord voerder F. Vergeer. „Maar wel een dure. Dit ritje van de EOD naar Alphen kost 24.000 gul den." Actiegroep Mogelijk is de bom anderhalf jaar geleden geplaatst door de actiegroep Commando Taxi in Actie. Die belde op 23 april 1998 de politie met de mede deling dat er een bom lag in een toiletruimte van de verga derzalen in Avifauna. In één van die zalen in het Parkres taurant was op dat moment een WD-bijeenkomst, waarbij Frits Bolkestein aanwezig was. De politie ontruimde destijds de zalen en doorzocht het hele restaurant. Toen geen spoor van een bom werd gevonden, is het onderzoek gestaakt. Mo gelijk hadden de actievoerders zich vergist in de gebouwen van Avifauna en de nepbom per ongeluk in het hotel ver stopt. Daar heeft de politie toen niet gezocht, zegt Ver geer. Gisteren konden de recher cheurs van de politie er alsnog aan het werk. Medewerker I. Broer van de technische dienst stuitte rond 9.30 uur bij toeval op het verdachte pak ket. Op zoek naar de bron van stankoverlast in een toilet maakte hij het systeemplafond in de wc-ruimte open. In zijn handen viel de 'bom': drie dichtgeplakte pvc-pijpen, voorzien van een digitaal klok je en uitstekende draden. Het pakket was bedekt met stof. ,,lk dacht: Dit is een geintje", zegt Broer. „Maar voor de ze kerheid heb ik het pakje bui ten op de parkeerplaats gelegd en direct de politie gebeld. Achteraf misschien stom, dat ik er mee ben gaan lopen." Toen de politie 's ochtends de bommelding kreeg, nam de bommenexpert van het korps eerst een kijkje. Die vond de bom er verontrustend genoeg uitzien om de EOD uit Culem- borg te laten komen. De laat ste hotelgasten, onder yvie een bruidspaar, moesten hun ka mers verlaten en de parkeer plaats werd afgezet met lint. Volgens de standaardprocedu re werden direct de brandweer en ambulancedienst gealar meerd. De bommenopruimers wa- Experts en belangstellenden staan bij de röntgenfoto van het voorwerp dat bij nader inzien een nepbom bleek te zijn. ren binnen een half uur aan wezig. De ploegcommandant van de EOD werd in een groen beschermpak gehesen en maakte een röntgenfoto van de bom, die op een stapel pal lets naast het hotel lag. „Er lijkt niets in te zitten", oor deelde hij toen hij met zijn collega's het negatief in de speciaal uitgeruste bus voor een lichtbak hield. Om zeker te zijn van de zaak, moest hij terug naar de parkeerplaats om het pakketje uit elkaar te halen. „Een gevaarlijke klus", zegt hij na afloop. Zijn pak biedt weliswaar enige bescherming. „Maar als het mis gaat en die bom ontploft, overleef ik het niet. Ach, ik heb er voor ge leerd. Ik ben die spanning wel gewend, alhoewel ik moet toe geven dat de adrenaline nog altijd door mijn lichaam stroomt." Nadat met zekerheid was vastgesteld dat het om een nepbom ging, werd het pakket gefotografeerd en voor nader onderzoek meegenomen. De technische recherche begon in het hotel een onderzoek naar sporen van de dader. Hoteleigenaar Martin van der Valk heeft als het) cus vertrokken is en <j deuren weer open g dan lof voor zijn meij Broer. .Aanvankelijk vonij jammer dat hij mij i' heeft ingelicht, voord) politie belde. Maar i bom heb gezien kaï anders zeggen dan daan'." rijpwetering janneke de jonge Iepen en een heg moeten de verzwakte populieren langs de Oud Adeselaan en de Ripselaan in Rijpwetering vervangen. Dat idee opperde WD-raadslid C. uit den Boogaard gisteravond tijdens de raadscommissie ruimtelijke ordening van de ge meente Alkemade. Wethouder L Beelen wilde eerst toestem ming voor de kap van de ver zwakte populieren, voordat hij zich buigt over het idee van zijn partijgenoot. Het CDA en de WD zorgden samen voor vol doende stemmen. Uit den Boogaard spuide het idee van de iepen omdat die bomen vroeger ook langs de twee wegen stonden. „We zijn daar niet meer zo dol op omdat iedereen de iepziekte kent. Maar er is nu een resistent ras gevonden, dus waarom zouden we het niet opnieuw proberen? vroeg de WD-er zich af. Volgens zijn plan moeten er iepen tussen de rijbaan en het fietspad worden geplant. Aan de andere kant van de weg, langs de sloot, kan een haag ko men. „Aan die kant staan de bomen dicht op de weg, dat is gevaarlijk. Bovendien zijn ze bezig aan die kant een paarden- route te creëren." Zijn collega van het CDA, G. van Leeuwen, zag daar wel wat in de terug keer van de iepen. „Als van een ziekte is die boom uit het Hollandse landschap ver dwenen. Als de gemeente Al kemade kan meehelpen de boom terug te krijgen, ben ik daarvoor." De PvdA is tegen de kap van de populieren. Volgens de op positiepartij kunnen de bomen nog een paar jaar blijven staan als ze goed gesnoeid worden. Wethouder Beelen vond dat een groot risico. Duur avondje stappen Collectie over wielersport is nooit af suzanne barbier Het shirt van wielrenner Alex Zülle uit de Spaanse Once- ploeg maakte Bram Verschuur beroemd in heel Hazerswoude- Dorp en omgeving. Op de markt en bij de bushalte spra ken wildvreemden hem aan: „Ken ik u niet van tv?". Het is alweer twee jaar geleden dat Verschuur, verzamelaar van al les wat met wielersport te ma ken heeft, bij de opnames van het tv-programma 'Lieve Marti- ne' werd overvallen op de tri bune. Echtgenote Nel had de programmamakers ingescha keld om hem te verrassen met de begeerde trui. Het is een ge luk dat Verschuur de uitzen ding meekreeg op videoband, want alles is die middag langs hem heengegaan „Bram is een prater, maar hij sloeg helemaal dicht", herinnert zij zich nog goed Het onverwachte cadeau van de Zwitserse renner wakkerde de verzamelwoede van Ver schuur nog verder aan. Zoals dat de ware verzamelaar ken merkt. vindt de 63-jarige Ver schuur dat zijn collectie nooit 'af is. De verzameling shirts, petjes, bidons, boeken en speldjes die hij heeft ingericht op de bovenetage van zijn huis. kan altijd completer. Uren stopt hij daarom wekelijks in het schrijven van brieven aan bui tenlandse ploegleiders en kop stukken. Dat is behelpen in het Italiaans. Frans of Engels, maar vaak leveren de verzoeken om foto's, kleding en andere heb- Bram Verschuur, de Hazerswoudse verzamelaar van alles wat met wielersport te maken heeft, toont met veel trots het shirt van wielrenner Alex Zülle uit de Spaanse Once-ploeg. foto taco van der eb bedingen de wielrenfanaat wel resultaat op. Trots haalt Verschuur een shirt van de Italiaanse ploeg Amore Vita van de plank. „Gekregen van Roberto Pellico- ni in ruil voor Hollandse tele foonkaarten: die bleek hij te verzamelen. Geen slechte ruil toch? En in dit shirt heeft Mare Lotz van de Rabobankploeg het wereldkampioenschap gereden. Je wil niet weten hoe vuil dat was. Raymond Meijs van de Duitse ploeg Cologne doet ook altijd moeite: die stuurt kleding, een foto: bij hem ben ik zelfs op bezoek geweest." De verzamelgekte van de Ha- zerswoudenaar begon zo'n der tig jaar geleden met een paar postzegels van de olympische spelen. „Eerst de postzegels, daarna volgden de enveloppen, de foto's en de boeken. Toen ik er vervolgens achterkwam dat al die ploegen elk jaar nieuw presentatiemateriaal uitbren gen, was het hek echt van de dam." Veel spullen in Verschuurs collectie zijn hem niet zo maar aan komen waaien: daarvoor is hij fanatiek 'op jacht' geweest bij binnenlandse koersen. De ronde van Nederland, de Am- stel Gold Race. Veenendaal- Veenendaal: heerlijk vindt hij het om zo'n wedstrijddag van het begin tot het einde mee te maken en 'rond te hangen' bij de bevoorrading van de ren ners. Teamwork Hoogtepunt voor Bram Ver schuur was het wereldkampi oenschap wielrennen vorig na jaar in Limburg waar hij samen met Nel een week bij was. „Het is zoiets aparts om de crème de la crème om je heen te zien", geniet hij nu nog na. „Zo tussen de renners proef je de span ning. En je ziet het teamwork waar het in de wielersport om draait. De mecaniciens, de koks, de verzorgers met al hun enthousiasme. Je kan nog z'n goede kopman zijn, alleen red je het niet." En dan de sfeer, daar kan geen voetbalwedstrijd aan tippen, klinkt het over tuigd. „Vroeger ging ik ook voor mijn plezier naar Feyenoord, maar daar kom je nu niet meer heelhuids weg. Bij de Amstel Gold Race gaan de biertenten 's ochtends al open, maar ik heb er nog nooit een onvertogen woord gehoord." persbureau cerberus Voor vandalisme tijdens een avondje stappen in A den Rijn heeft de Haagse politierechter mr. B. Kortei twintigjarige Alphenaar en zijn negentienjarige vriem brugge gisteren veroordeeld tot een boete van 500 g twee moeten samen eveneens 227 gulden vergoedei afgebroken autospiegel. De oudste heeft bekend op 15 september van dit Hooftstraat tegen auto's te hebben getrapt en in een geklommen, dat op een auto viel. Zijn vriend ging 1 meetrappen. Officier van justitie mr. E. Vos eiste een boete van f en vergoeding van de gebroken autospiegel. De pol legde echter een lagere boete op omdat de twee niet justitie in aanraking zijn geweest en spijt toonden, houding haal ik honderd gulden af van de geëiste bot officier. De vernielingen hadden plaats toen de Alphena avondje stappen in discotheek Choices ontdekte da was gestolen. Door de diefstal ging het tweetal door straat balend op weg naar huis. Daar begon de rwinti gen lantarenpalen en auto's te trappen. Zijn vriend slechte voorbeeld. Korte tijd later hield de politie h aan. Omwonenden waren wakker geworden van de lu vandalen en hadden de politie gewaarschuwd. 'We willen niet voor een voldongen fe oude wetering janneke de jonge De rotonde die burgemeester en wethouders van Alkemade aan de Meerkreuk in Oude We tering willen laten aanleggen, mogen zij er niet zomaar door- druldcen. De leden van de raadscommissie ruimtelijke or dening spraken er gisteravond tegenover wethouder L. Beelen hun verbazing over uit, dat B en W drie aannemers al een offerte laten maken voor de rotonde. De gemeenteraad heeft echter nog geen toestemming gegeven voor het moderne kruispunt. Beelen legde uit dat het ge meentebestuur de rotonde op de kruising van de Alkemade- laan, de Meerkreuk en de Rem brandt van Rijnsingei nu al moet aanbesteden, wil ze in aanmerking komen voor een subsidie van het ministerie van VROM. De raad had daar moei te mee.Als de rotoi ari op de agenda sti we dan nog 'nee' I willen niet weer vi gen feiten staan", fractievoorzitter J. Boogaard. Volgens der is daarvoor alle aannemers weten meenteraad de opd tueel kan intrekken. Hoewel de raadsl januari hun menin) geven over de rotoi de WD en de Pvd voorschot op de to WD verklaarde vo< zijn van de rotondi ers zijn tegen. Zij plek liever een t voetgangers en fieC er op die plek ve oversteken. Volgens een rotonde verwt bejaarden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18