'Snelverkeer aan banden' Leiden Regio Grayvis wint eerste voorronde Leidse Start Niet in de tropen, maar op de velden nal rijwilligersprijs naar iders Centrum Club 58 [onderzoek 3p zoek naar prijswinnaars |>I30ZH3(3N0 ISDAG 8 DECEMBER 1999 17 I; ARNOUD WUKMANS perplex. Ik weet niet wat i ?t zeggen." Beduusd be- r woordvoerder Fred i ifenger gisteravond in het is de jury voor het toe- i van de Co Verhoogprijs Centrum Club 58-be- ngsteam van verstande- jhandicapte voetballers. e Leidse vrijwilligersprijs - tiet begeleidingsteam de ing waar het volgens de ars recht op heeft. Namens neester Postma overhan- wethouder Laurier de qOm het belang van het igerswerk te benadruk- ed hij dat naar eigen zeg- gekleed met das en be- met Postma's ambtske- Tien jaar geleden nam de Leidse voetbalvereniging UVS een team van verstandelijk ge handicapte sporters van Cen trum Club 58 op in haar gelede ren. Inmiddels voetballen er veertig gehandicapte voetbal lers mee. verdeeld over drie teams. Dertig zeer actieve vrij willigers trainen, coachen, ver zorgen en begeleiden deze 'G-teamvoetballers'. Hierdoor kunnen zij in UVS-verband een gezonde en sportieve vorm van recreatie beoefenen. Bovendien is het gelukt een volledige inte gratie tot stand te brengen tus sen een reguliere sportclub en een gehandicaptenclub. „UVS staat voor Uit Vriendschap Sa men. Ik kan u zeggen dat uit deze vriendschap de afgelopen jaren wat moois is gegroeid", nnkele jaren klaagt de or- in satie van de jaarlijkse 'a se vrijwilligersprijs over gebrek aan kandidaten, dat er geen mensen zijn tl voor de Co Verhoogprijs anmerking komen, inte- 5( leel. maar kennelijk zijn neeste van de vele dui- f len vrijwilligers zo be iden dat hun omgeving oi omweg 'vergeet' voor te en. Vorig jaar presen teerde de Vrijwilligerscentra- le aan de vooravond van de wedstrijd een uitgebreide folder. Deze werd over de hele stad verspreid onder vrijwilligersorganisaties. Het leek iets te helpen. In 1998 kwamen vijftig voordrachten binnen. Dit jaar zakte dit aantal weer terug tot 34. Juryvoorzitter Wilbert Het- tinga hoopt door een betere PR volgend jaar tenminste boven de vijftig uit te komen. lichtte juryvoorzitter en ex-wet houder Wilbert Hettinga de uit slag toe aan een publiek van enthousiaste vrijwilligers. De Leidse vrijwilligersprijs is vernoemd naar Co Verhoog, die met haar man Walter in 1993 de eerste editie won van deze door de Vrijwilligerscentrale ingestel de ereprijs. Kort daarna over leed zij onverwachts. De hoofd prijs bestaat uit duizend gulden en - dit jaar voor het eerst - een bronzen beeld van Piet de Boer. Het beeldje symboliseert een vrijwilliger die, waar nodig, de helpende hand toesteekt. Met de Co Verhoogprijs wil de orga nisatie elk jaar op Internationa le Vrijwilligersdag stilstaan bij het belangrijke werk van de dertigduizend Leidse vrijwilli gers. De jury becijferde de eco nomische waarde ervan op 78 miljoen gulden. Mensen uit hun omgeving kunnen vrijwilli gers voordragen die zich op bij zondere wijze inzetten. Dit jaar kwamen 34 voor drachten binnen. Tien daarvan kregen een nominatie. De twee de en derde prijs gingen - ex aequo - naar H. Ramdas voor zijn ijveren voor de Surinamers in Leiden en naar H. Berkemei er voor haar activiteiten voor kerkelijke en maatschappelijke organisaties. Bijzondere ver melding kreeg ook Babs Dui venvoorden. Babs woont in ge zinsvervangend tehuis de An kerplaats. In haar eentje trekt ze geregeld de straat op om dit vuil op te ruimen. foto mark la- mers H. Craman van Grayvis, F. van den Berg van Fashion Solution en R. van Rossum van Energiek luisteren gespannen naar jury-voorzitter Angèle Magré. foto mark lamers LEIDEN LESLEY GRIETEN Grayvis Internationale Expedi tie won gisteravond in Holi day Inn de eerste voorronde van de Leidse Start. De jury verkoos het expeditiebedrijf uit Hillegom boven Fashion Solution uit Leiden en fitness centrum Energiek uit Valken burg. Uit de presentaties bleek dat elke starter vooral uit on vrede is begonnen met een ei gen bedrijf. Het grootste deel van de be zoekers van de Leidse Start bestond uit Leidse onderne mers. Het kostte presentator Kees Klerks moeite de belang stellenden na de pauzes weer de zaal in te krijgen. De bar van het Holiday Inn was een goede plek om weer eens ou derwets te netwerken. Er werd veel gelachen en de visitie- kaartjes wisselden snel van ei genaar. Ook tijdens de presen taties werd er geregeld een toespeling op aanwezige po tentiële klanten gemaakt. Hoewel de bijbehorende muziek ontbrak, was de pre sentatie van directeur H. Gra- man van Grayvis de meest professionele. Met behulp van een computer presenteerde hij zijn internationaal opere rend expeditiebedrijf. Na de eerste zenuwen te hebben overwonnen, vertelde Graman LEIDSi START dat zijn bedrijf het vervoer voor Idanten uitbesteedt en dat hij werkt met een netwerk van agenten in bijvoorbeeld Spanje, Portugal en Polen. Aan de hand van een reken voorbeeld legde hij het ver schil uit tussen een transport bedrijf en een expediteur. Bo vendien kreeg het publiek zicht op de rooskleurige toe komst van zijn bedrijf. Het be drijf dat hij na twintig jaar voor een baas werken begon uit onvrede over het ontbre ken van flexibilteit. Onvrede was ook de reden voor R. van Rossum om fit nesscentrum Energiek in Val kenburg te beginnen. Uit ei gen ervaring weet hij dat goe de begeleiding op veel scholen vaak ontbreekt en dat de na druk vooral ligt op het uiterlijk vertoon. In zijn presentatie lag de nadruk ook meer op de in houd dan op het uiterlijk ver toon. „En dan krijgt u nu een heel onduidelijk plaatje van een fitnessapparaat te zien", hield hij zijn gehoor op een gegeven moment voor. Het was tekenend voor zijn 'no- budget' presentatie. Toch wist hij met zijn handgeschreven sheets en enthousiaste verhaal het aanwezig publiek op zijn hand te krijgen. Hij won met ruime meerderheid de pu blieksprijs en kon met twee flessen champagne huis waarts. Fashion Solution uit Leiden ging met lege handen naar huis. Volgens F. van den Berg waren persoonlijke negatieve ervaringen met selectiebu reaus de reden om zelf in de mode- en confectiebranche een bureau te starten. Enigs zins gehaast presenteerde ze het wervings- en selectiebu reau. Het valt ook niet mee om tijdens een presentatie te horen dat er nog maar een paar minuten zijn. Bovendien was de aandacht van de toe hoorders verslapt na twee pre sentaties, een pauze en het verhaal van Van Lent commis saris A. Kraaijeveld. Maar de jury had ook voor Fahion So lution lovende worden. Met name het enthousiasme en het zelfvertrouwen van deze starter werden geroemd. Fortuinwijk en Gasthuiswijk: Meer of juist minder verkeersdrempels aanleggen, sluip routes als de Brahmslaan gedeeltelijk afsluiten en meer aandacht voor de veiligheid van fietsers en voetgangers. Bewoners van de Fortuinwijk en de Gasthuiswijk lieten gisteren tijdens de inspraakavond over de inrichting van hun wijk als 30-kilometerzone weten dat zij meer maat regelen willen tegen snel verkeer. De aanleg van de ge plande extra inritten met 30-kilometerborden, drempels en verhoogde kruisingen vonden zij niet voldoende. LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN Zo zou de gemeente iets moe ten doen aan het harde rijden van met name auto's op het stukje busroute aan de Beetho- venlaan, tussen de Kennedy- laan en de Apollolaan. Volgens A. Haagsman van de gemeente lijke afdeling ver keer en vervoer is de moeilijkheid daarbij echter dat busmaatschappij en protesteren te gen gewone drempels omdat die meer rijtijd kosten en dus meer geld. Speci ale busdrempels (voor 50 kilome ter per uur) rem men de auto's weer niet af. De aanleg van 'kus sentjes' zoals op de Telderskade zou volgens Haagsman nog te overwegen zijn. Een voorstel om het trottoir van de Paganinistraat iets bre der te maken, zodat de straat smaller is en te snelle automo bilisten op elkaar moeten wachten. Nadeel daarvan was volgens Haagsman weer dat die dan uiterst rechts van de straat gaan staan, waardoor ze de doorgang voor fietsers weer be lemmeren. De veiligheid van fietsers kon sowieso wel wat extra aandacht krijgen. Omdat zij zich op de Kennedylaan niet veilig voelen, zouden veel ouders hun kroost hier met de fiets over de stoep 'Je zou die ouders moeten opvoeden naar school brengen. Gevolg: een gevoel van onveiligheid bij voetgangers. „Als voetganger moet je maar zien dat je opzij komt. Ie zou die ouders moeten opvoeden", zo vond een oude re dame. Een andere bewoonster zou het liefst een gedeelte van de Brahmslaan af sluiten, vanwe ge de scholen in de buurt. Veel automobi listen gebrui ken deze laan als sluiproute naar de Voor- schoterweg. Haagsman liet echter weten dat de ge meente de Brahmslaan als gebiedsontslui- tingsweg ziet en het kruis punt met de Kennedylaan wil reconstrueren bij de ontwikke ling van het winkelcentrum. Tot slot was er nogal wat kri tiek op slecht uitzicht door struiken danwel wijkcontainers bij de kruispunten Apollolaan- Schubertlaan, Kennedylaan- Brahmslaan en de Van 's Gra- vensandestraat-Jacob van Cam- penlaan. Bovendien zou het voor vrachtwagens vanaf de Voorschoterweg eerder duide lijk moeten worden dat zij de Brahmslaan niet in kunnen rij den. Haagsman vond deze klachten extra aandacht waard. Op 24 december hoopt de ge meente met een definitief plan te komen. DOOR ONNQ HAVERMANS Rob Verpoorte zoekt naar medicijnen uit bloembollen lati vaar het front der wetenschap, dat is het streven van de te iversiteit Leiden. En met succes. Niet zelden brengen vo idse onderzoekers opmerkelijke resultaten onder de b®cht. Maar ook onderzoeken die minder opvallen dragen nglan een inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt h dwarsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het Elke week vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Rob Verpoorte. ^len in de Bollenstreek mekka van de farma- :he industrie. Dat klinkt lien verrassend, maar iraar farmacognosie Rob one gelooft er stellig in. M cognosie is de weten- 123 waarin wordt gekeken - s e geneeskrachtige wer- tan stoffen uit de natuur. )23't one geeft leiding aan een :NT toeksgroep die biolo- n 8 ictieve stoffen uit plan- kaan brengt. En bloem- 'E* staan nu eenmaal 'bol' n actieve stoffen, die IEN 'j nieuwe technieken beter van elkaar te len zijn. Met zo'n 'biblio- o) van stoffen kan de indu- liel de werkzaamheid htig. n vi ferd jaar geleden kwa- in9<$lle geneesmiddelen uit PE|, n", zegt Verpoorie. er po kwam de aspirine en ent iwerden steeds meer hii™ I synthetisch geprodu- )pc Die werden getest met k ie; oeven, een tijdrovende eenjdure. Maar intussen zijn ■*ef methoden op molecu- snue' veau gebracht. De indu- i m tegenwoordig wel m u rdduizend stoffen per sten en die kunnen we oort I niet maken. Dus zie je eri' idens terug naar de na- oor het zoeken naar een e de basis kan zijn voor 4 euw geneesmiddel. Want ^^anisme maakt wel tien stoffen. En naar schat- itaan er wel dertig mil- irten organismen is nou de meeste bio- teit? In het tropisch re- id, zegt iedereen. Nee, telling is: hier. De bollen- ts hebben zo'n twintig- id variëteiten en soorten in hun kassen en op de velden. Als je naar het oerwoud gaat om te zoeken naar een bijzon der plantje, moet je eerst vacci naties halen tegen ziektes die je daar kunt oplopen. Moet je later terug voor nader onder zoek, dan is het oerwoud mis schien gekapt of dat ene plant je is niet meer te vinden. Hier heb je een enorme biodiversi teit en de mogelijkheid om op grote schaal te planten als je een werkzame stof hebt gevon den." De farmaceutische industrie kan natuurlijk ook zelf zoeken. Verpoorte en zijn vakgroep hebben echter een manier ge vonden om de diverse be standdelen van een plant heel nauwkeurig te scheiden. Daar door kunnen ze stoffen onder scheiden die slechts in heel kleine hoeveelheden aanwezig zijn. „Wij kunnen het bedrijfs leven een ruw extract aanleve ren, maar het ook ffactioneren in tientallen stofjes die alle maal door de testrobots kun nen worden gehaald." Van de honderdduizenden stoffen die worden getest, blij ven er uiteindelijk maar enkele over waarmee daadwerkelijk een medicijn wordt gemaakt. „Er zijn tal van bedrijven die een bibliotheek van stoffen aanbieden: de planten van En geland, het tropisch regen woud. planten van de zee. Wij doen Nederland. Als je dan gras screent, zul je niet gauw iets vinden. Maar bollen staan letterlijk bol van de giftige stof fen. Daar kun je activiteit van verwachten. Voor de kwekers is dit onderzoek interessant om dat ze kunnen kijken naar mo gelijkheden om nieuwe gewas sen te kweken." Rob Verpoorte. Een van de werkzame stoffen in bloembollen is galandiami ne. Het Amerikaanse bedrijf Johnson en Johnson heeft op basis van die stof een middel geïntroduceerd tegen de ziekte van Alzheimer. Maar dat mid del wordt synthetisch gemaakt. „Galanthamine komt voor in de narcis en het sneeuwklokje, waaraan de stof ook zijn La tijnse naam dankt. Ik sluit niet uit dat we door onderzoek een variëteit van de narcis vinden foto hielco kuipers waarmee we op grote schaal goedkoop galanthamine kun nen produceren. De stof werkt remmend op de symptomen van Alzheimer. Je wordt er niet beter van, maar je kunt wel be ter functioneren. Als zo'n mid del op de markt komt. praat je over een topdrug in de wereld, met een te verwachten omzet van meer dan een miljard gul den per jaar." Het onderzoek naar de bollen verloopt in nauwe samenwer king met de kwekers. „Zij be schikken immers over die grote hoeveelheden, zij kunnen kij ken hoe we de hoeveelheid ga lanthamine zouden kunnen verhogen, bijvoorbeeld door de tijd van oogsten te verande ren of door rekening te houden met seizoensinvloeden." Van uit de vakgroep wordt ook ge dacht aan het verhogen van de productie door middel van ge netische modificatie. Daarbij moeten we niet denken aan de gemanipuleerde aardappelvel den waar milieubeschermers tegen te hoop lopen. „Het gaat niet om planten die we eten, maar om het maken van ge neesmiddelen", bezweert Ver poorte. Voor de bollenboeren is het onderzoek interessant genoeg om er via hun vakorganisaties in te investeren. Maar steenrijk zullen ze er niet van worden, waarschuwt Verpoorte. „Het vinden van een actieve stof is maar een heel klein onderdeel in de ontwikkeling van een nieuw geneesmiddel. De klini sche fase, die jaren duurt, is veel belangrijker. De ontwikke lingslanden rekenen zich rijk met de mogelijkheden uit het tropisch regenwoud. Ze vragen veel geld aan de farmaceuti sche industrie en mede daar door zijn er maar weinig van hun planten beschikbaar voor een extract." Verpoortes vakgroep bestaat uit 25 mensen, afkomstig uit de hele wereld. Vooral de Aziati sche landen zijn goed verte genwoordigd. Dat is niet zo verwonderlijk, voor wie be denkt dat juist in die landen de natuurgeneeskunde nog een belangrijke plaats inneemt. „Tachtig procent van de we reldbevolking maakt voor de primaire gezondheidszorg ge bruik van medicinale planten. Misschien is dat niet zo effec tief als hier, maar het is de moeite om naar locale gebrui ken te kijken. De aandacht voor de natuur neemt toe. Het onderwerp zit in de lift." t de Leidsch DagbladA KC HIE vïIV ANNO 1899 Vrijdag 8 December LEIDEN - Het Studenten-muziekgezelschap 'Sem- pre Crescendo' geeft Vrijdag 15 dezer zijn eerste In vitatie-Concert met een hoogst interessant program ma. Mevr. Oldenboom-Lütkeman, hier ter stede be kend als Oratoriumzangeres en als Concertzangeres werkte zij mede in een concert van de Maatschappij voor Toonkunst en de jeugdige violiste Annie De Jong, dochter van den bekenden muzikalen verslag gever van het Vaderland' dr. J. De Jong, zullen de solisten zijn. Mej. De Jong is herhaaldelijk zoowel in Nederland als in Duitschland en Parijs met uitbun dig succes opgetreden. Het orkest zal, geleid door Gottfried Mann, drie zeer interessante noviteiten uitvoeren, Saint Saens' 2de Symphonie. Glazvernow's muzikale schilderij 'Le Printemps' en het voorspel uit Fervaal van Vincent d'lndy. Bovendien tot slot van het concert Beetho- vens's Prometheus-ouverture De ruime invitatie, die Sempre's bestuur steeds ver spreidt. zal ook wel op dit concert de Gehoorzaal overvol doen zijn. LONDEN - In de tweede editie van de 'Times' komt van den 2den December het volgende bericht uit La- dysmith voor: De toestand wordt met den dag ernsti ger. Het bombardement doet veel schade. De Boe ren eerbiedigen de vlag van het Roode Kruis niet. ANNO 1974 Zaterdag 7 december LEIDEN - Het was een merkwaardige, maar ook ge vaarlijke gebeurtenis waarbij een 46-jarige ambte naar uit Leiden betrokken was. Op de weg tussen Al phen aan den Rijn en Bodegraven stelde een be stuurder vast, dat iemand die voor hem reed fors on der invloed van drank moest zijn, gezien de levens gevaarlijke manier van rijden. Bij het slingeren, kwam de auto zelfs op de baan voor tegenliggers. Die autobestuurder was een officier van justitie, die dan ook de politie van Alphen aan den Rijn en Bode graven waarschuwde. In Bodegraven werd de man aangehouden en tot verbazing van politiemannen en officier van justitie, bleek de bestuurder spiernaakt in de auto te zitten. "In een café hebben ze me uit gekleed", aldus de informatie van de ambtenaar, die nu voor de Haagse politierechter stond. De Bode graafse politie had goede diensten bewezen, want nadat verdachte weer aangekleed was, werd hij door de politie naar zijn broer gebracht. "Ik heb nog nooit iets dergelijks aan de hand gehad en ik hoop dat het me nooit meer zal overkomen", aldus de verdachte. Van het gebeurde kon hij zich ovengtens weinig of niets herinneren. "Hij zal er toch de gevolgen van moeten dragen", stelde de officier vast, die twee we ken gevangenisstraf en 12 maanden intrekking van het rijbewijs, waarvan 6 maanden voorwaardelijk vorderde. De politierechter legde 14 dagen gevange nisstraf op. waarvan acht dagen voorwaardelijk, een geldboete van 500 gulden en voorwaardelijk zes maanden intrekking van het rijbewijs. LEIDEN - Jacques. Zeg maar Sjakie. De pasgeboren zoon van de heer en mevrouw Rooijakkers zal zijn verdere leven naar bovenstaande naam luisteren. En omdat het echtpaar het Antoniusdubhuis exploiteert en omdat de Leidse carnavalsvereniging 'De Hutspotten' in datzelfde Antoniusdubhuis altijd de beruchte feesten viert, werd deze foto gemaakt. Eer- en huldebetoon voor de vrouw van de directeur door wakkere doorluchtigheden. Zo te zien werd de geste gewaardeerd. foto archief leidsch dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabevteid door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque 'geen overseiirljvingskoarl) Ier waarde van vijf gulden (voor ren exemplaar van 13 bij 18 ln rvvart wil) op tc Muren naar liet loidach Dagblad. t.a.v. Irtdsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB leiden of door contante lM-iallng aan de bolle van het leidicti Dagblad aan de Roosevrltvtraal 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. aan de Roovrveitstraat 82. II ontvangt de foto binnen drie w

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17