eiden Regio vervuiling NEM-terrein Staatssecretaris ziet geen kwaad in fusie WBL Weer onrust Sloop van Leidse muur haalt Amerikaanse kranten :rnix: snel naar >ortpark Noord Nieuw pand Pastoraal Buurten Werk Noord Herinrichting Noorderpark in volle gang Provincie: nog geen zorgen 5DAG 8 DECEMBER 1999 15 De provincie Zuid-Holland laat weten dat vrijdag duide lijk wordt hoe ernstig de ver vuiling op het NEM-terrein is. Volgens een woordvoerster staat niet vast dat de grond wordt weggehaald. Mogelijk wordt de grond langs het spoor een groen strook. Om die reden laat de provincie onderzoeken wat de aard van de verontreini ging is. Daarna besluiten de provincie en Wilma Bouw of de grond kan blijven liggen. Reden tot zorg is er niet, zegt de woordvoerster. „In principe hebben de werkne mers niets te zoeken op die grond. Het ligt ver weg en er wordt niet gebouwd. Mocht blijken dat de grond toch erg vervuild is, dan wordt die meteen afgevoerd." lentèn verliezen huurgeschil i De buitenlandse studenten die in noodbarakken op het van de Leidse universiteit wonen, blijven 560 gulden etalen. De ingeschakelde bemiddelaar vond een huur 0 gulden per maand redelijk voor de gemeubileerde ka- p het Boerhaaveterrein achter de Wassenaarseweg. De nen hadden geklaagd over volle keukens, lekkages en es zonder deuren. Ze wensten niet meer dan 400 gulden len, waarop de universiteit een bemiddelaar inschakelde, denten leggen zich bij haar uitspraak neer. ositie over kinderrechten Kinderrechter Bruning heeft vanmiddag in de Centrede heek aan de Nieuwstraat een tentoonstelling met kunst- 1 geopend die zijn gemaakt naar aanleiding van de dag Rechten van het Kind. Drie kunstenaars hebben meege- Thema van het project: 'Ieder kind heeft recht om te dro- i te fantaseren'. Veertig kinderen uit Leiden-West en weel kinderen uit het opvangcentrum voor asielzoekers len luchtkastelen. En een fotograaf maakte een reportage werkzaamheden. De kunst en de foto's zijn vanaf van- zien. Werknemers op het voormalige NEM-terrein maken zich zorgen nu inmiddels vier collega's ernstige longklachten hebben. Ze vrezen dat achtergebleven verontreinigde grond daar de oorzaak van is. Volgens de bouwer van de huizen op het terrein, Wilma Bouw, is dat verband niet aangetoond. LEIDEN ROBBERT MINKHORST De bouwvakkers overwegen het werk neer te leggen zodra ze te dicht in de buurt van de ver vuilde grond moeten werken. Het gaat om 300 kuub, die langs het spoor Leiden-Alphen aan den Rijn is opgeslagen. Dat deel van het terrein is afgezet met een rood lint en een waar schuwingsbord. Het mag niet betreden worden. De grond is verontreinigd met zware meta len. Op het voormalige NEM-ter rein kussen de Vijf Meilaan, de Rooseveltstraat en het spoor komen 131 woningen. De bouw daarvan is in volle gang. De sa nering van het gebied heeft een tijd stil gelegen, omdat de ge meente Leiden, de bouwer en het bedrijf dat de grond zou schoonmaken ruzie kregen. Uiteindelijk is een meter grond afgegraven en vervangen door een 'leeflaag'. Het zand onder de straten in het wijkje is schoon. Drie van de vier werknemers hebben enkele dagen tot enkele weken in het ziekenhuis gele gen. Bij in ieder geval één van hen is een longvliesvirus gecon stateerd. De oorzaak is nog on bekend. Volgens de werknemer zelf doet het ziekenhuis daar onderzoek naar. Inmiddels werkt hij weer, dankzij het ge bruik van zware medicijnen. Een longvliesvirus is een vorm van longontsteking. De aandoening komt over het alge meen voor bij oudere mensen. De zaak is besproken met de opzichter en de uitvoerder. Wil ma Bouw is er niet in geslaagd de ongerustheid weg te nemen. „Werken in de buurt van de vervuiling is vergelijkbaar met tanken bij een benzinestation", meldt een bouwvakker. „Maar dat doe je in drie minuten. Ik moet acht uur werken. Blijft de onzekerheid, dan leggen we het werk neer." Collega's van de man zeggen hetzelfde. De bouwvakkers hebben contact gehad met duo-raadslid D. Schoonderwoerd den Beze- mer van LWG/De Groenen. Hij deelt hun ongerustheid. Hij kondigt aan de zaak aanhangig te maJcen bij de gemeente. „Ik ben geen biochemicus of arts. Ik wil weten wat er aan de hand is. Wat mij betreft moet de rommel zo snel mogelijk wor den opgeruimd. Er zit lood, zink en misschien asbest. Dat moet weg." Projectcoördinator H. van der Kley van Wilma Bouw weet van de ziektegevallen. „Frappant", zegt hij. „We hebben geen flauw idee wat de oorzaak is. Uiteraard wordt dat bekeken. Hoe het met dat onderzoek staat, weet ik niet." Dat werk nemers nog altijd ongerust zijn, is bij Van der Kley niet bekend. „Eerlijk gezegd kan ik me die ongerustheid wel voorstellen. Maar aan de andere kant is er geen reden toe." Volgens van der Kley is de vervuiling 'immo biel', wat inhoudt dat de ver ontreiniging niet weglekt en dat er niets kan gebeuren zolang je er niet aankomt. Bouwvakkers hebben zich er over verwonderd dat vervuilde grond op een bouwterrein mag liggen. „De wet zegt dat het mag", aldus Van der Kley. ,,Als je maar aangeeft welke grond schoon is en welke niet. Maar de grond wordt op zeer korte termijn afgevoerd en gaat naar een verwerkingsbedrijf." zochten - komt aan de Ameri kanen zelf. Vandaar dus die op hef. Het balletje is aan het rollen ge bracht door dr. Jeremy Bangs, oud-curator van het Pilgrim Hall Museum in Plymouth in de staat Massachussets en op richter van het Leiden Ameri can Pilgrim Museum (1997). Hij zoekt brede steun voor het behoud van wat wordt gezien als zo'n beetje de laatste voet sporen van de Pilgrims in Lei den. Hij doet dat naar aanlei ding van de uitspraak van de rechter, die in oktober bepaal de dat de muurresten gesloopt mogen worden. Hij deed zijn verhaal aan de journalist Kelly Nickell van AP. De story over de beklagenswaardige Leidse muur verspreidde zich vervol gens als een inktvlek over het land van de Pilgrims. Resulteert zoiets nog effect? Te meer nu de rechter toch uit spraak heeft gedaan? Je weet het niet. Het lobbyen hebben ze daar aan de overkant zo'n beetje uitgevonden, dus pas maar op. Voor je het weet staat er opeens een zware regeringsdelegatie onder aanvoering van oud-pre sident George Bush - naar het schijnt een directe afstamme ling van de Pilgrims - bij Tjeerd van Rij op de stoep. Of we met onze Leidse poten van hun Amerikaanse muur willen af blijven. Zo niet, dan komt er een Amerikaanse boycot op Leidse kaas. Kijk, en dan zijn de poppen pas echt aan het dansen. Het Pastoraal Buurten Werk Noord (PBWN) opent vrijdag 10 december om vijf uur een nieuw pand aan de Bemhard- straat. In dit pand is een huis kamer ingericht voor buurtbe woners die materieel en geeste lijk in nood zitten. Ook biedt het pand ruimte voor het kan toor van dominee M. van der Velden en vrijwilligers die acti viteiten organiseren. Het Pastoraal Buurten Werk heeft elf jaar in de Slaaghwijk gezeten, maar verhuisde om verschillende redenen naaf Lei den Noord. Daar wil het een bijdrage leveren aan het leef baar houden van deze wijk. Het PBWN heeft daartoe contacten gelegd met organisaties van buurtbewoners en het welzijns werk in de buurt. Ook werkt het samen met de Herensingelpa rochie. Een uur voor de opening is er al een feestje voor buurtbewo ners en vertegenwoordigers van kerken, welzijnswereld en poli tiek. Storing grofvuillijn LEIDEN De grofvuillijn van de dienst Milieu en Beheer in Leiden is wegens een technische storing slecht bereikbaar. De telefoni sche apparatuur is verouderd en er zijn bijna geen onderde len meer voor te vinden. De in stallatie wordt zo snel mogelijk vervangen. Verwacht wordt dat de problemen aan het eind van de dag zijn opgelost. Milieu en Beheer vraagt begrip voor de si tuatie. Voor informatie kan worden gebeld met telefoon nummer 071-5167676. Staatssecretaris Remkes (volkshuisves ting) vindt het geen slechte zaak als een rijke woningbouwvereniging een 'armer broertje' er weer bovenop helpt. De bewindsman antwoordt dat op vragen die Tweede Kamerlid Dui- vestein (PvdA) stelde over de voorge nomen, en inmiddels alweer afgestem de, fusie tussen WBL en Het Portaal. Duivestein vindt dat de staatssecre taris heel terughoudend moet zijn met het geven van toestemming voor dit soort samensmeltingen. „Een woning bouwvereniging uit Nijmegen en Arn hem fuseren met een woningbouwver eniging in Leiden. Twee rijken kopen één arme. Ik heb dan zoiets van: dat ligt zover uit elkaar, wat is daar de noodzaak van? Hoe kan je daar inhoud aan geven?" Hij meent dat 'regionale oplossingen' meer voor de hand liggen en de regel zouden moeten zijn. Remkes maakt zich meer zorgen over fusies tussen 'rijk met rijk en arm met arm'. Die lossen volgens hem niks op. Hij is bezig voorwaarden op te stel len waar fusies tussen corporaties aan moeten voldoen. „Ik ben bezig met het formuleren van de ambities die corporaties zouden moeten hebben. Daarbij speelt de lokale worteling, dichtbij de klant, een belangrijke rol. Maar dit hoeft niet per se te gebeuren via een kleinschalige corporatie, het is ook mogelijk in andere organisatievor men," aldus Remkes tegen de Kamer. Duivesteijn constateert dat woning bouwverenigingen in het hele land als het ware in een race zijn verwikkeld om nog voor het opstellen van de re gels 'voor de bui binnen te zijn'. „Voordat de overheid met regels komt is men bezig zich te hergroeperen. Ik weet niet of dat gewenst is," meent de sociaal-democraat. Remkes denkt dat het zo'n vaart niet loopt. „Er borrelen wel initiatieven op, maar er is geen sprake van een race," zegt Remkes. Bouwvakkers krijgen longklachten )BBERT MINKHORST ereniging Pernix uit noet zo gauw mogelijk n naar Sportpark waar voetbalclub Roo- al speelt. De clubs op nplex Morskwartier springen om kunst- wedstrijdtrainingsvel- it concluderen burge en wethouders na de reacties op de sportno- ■oene Velden', ogste nood zit bij Per- len B en W, omdat de nog korfbalt bij de irdhallen en daar weg dot de verhuizing naar iplex van Roodenburg sportpark worden ver- De voetbalvereniging en bezwaar tegen de in Pernix, maar wijst er dat het eigen ledental logelijk ontstaat daar- 'er enkele jaren een kort. B en W onderken en antwoorden dat svelden en WETRA- een combinatie van ünstgras, eventueel dat verhelpen. Beide vel- ïnen namelijk vaker jespeeld. erenigingen op het irtier (DIOK, Docos, w n FC Rijnland) klagen i nijpend tekort aan len. Een bekend gege- eert de gemeente en ze anleg van een WETRA- twee kunstgrasvelden heeft zelfs een hoge a De Groene Velden is jmstvisie van de ge- op de sportcomplexen Dertien verenigingen portkoepels gaven een p de inhoud. Die reac- i nota zelf worden van- i de commissie sport n. B en W willen voor lopig drie miljoen gulden uit trekken voor de sportcom plexen. Het verzet tegen het delen van velden en het openstellen van de complexen met en voor de buurt, organisaties en instel lingen, valt erg mee. Op een eerste inspraakavond over de sportnota reageerden clubs arg wanend over het zogenoemde 'recreatie medegebruik'. Ze wa ren bang voor vandalisme, ex tra onderhoud en uitputting van de grasvelden. Uiteindelijk zijn enkele verenigingen toch enthousiast over het idee van burgemeester en wethouders. De voetbalverenigingen De Sleutels en VCL moeten de eer ste jaren geduld hebben. Ook zij willen een WETRA-veld, maar de gemeente wil er voor lopig niet aan. VCL geeft aan dat het een tekort heeft aan trainingsvelden: B en W ant woorden dat het trainingsveld 'weliswaar niet groot maar wel goed bruikbaar is'. Voetbalclub LFC pleit voor een kunstgras veld, dat het wil delen met buurman Leidsche Boys. De ge meente honoreert dat verzoek de eerste jaren niet. De honk- en softballers van de Keytown Hitters en De Volle Bak verhuizen in de toekomst misschien naar de Leidse Hout. Korfbalclub Trigon krijgt de zo gewenste kunstgrasvelden. UVS en Lugdunum mogen straks sa men een WETRA- of klein kunstgrasveld gaan bespelen. Op verzoek van de Leidse Mi lieuraad bekijkt de gemeente hoe ze sporters kan stimuleren om met de fiets naar hun club te gaan, in plaats van met de auto. De campagne 'Sport be gint al bij de voordeur' moet dan met name gericht zijn op de volwassenen en de oudere jeugd, die nog vaak meerijdt met andere ouders. In het Noorderpark is begonnen met het 'opruimen' van oude bomen. foto hielco kuipers LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN Het moest toegankelijker, kind vriendelijker en veiliger wor den. Twee jaar lang overlegden vertegenwoordigers van bewo ners uit de Hoven, volkstuinen complex Ons Buiten, de school tuinen, LWO, politie, Wijkbe heer en wijkcomité De Kooi met de gemeente over het reno vatieplan. Maar nu is het dan zo ver. De herinrichting van het Noorderpark is begonnen. Bij de ingang aan de Marnix- straat zijn medewerkers van Buro Van de Lindeloof en uit voerder Krinkels BV deze week begonnen met het 'opruimen' van het park. Ze kappen oude bomen en stoppen die in de houtversnipperaar of bewaren ze voor een afrastering van de paden. Boomstammen links en rechts van het pad vanaf de Marnixstraat moeten voorko men dat auto's het park inrij den. Voor de gekapte bomen komen meer soorten bomen te rug. Om het park wat op te fleu ren maken de meeste heesters plaats voor kleurrijke inheemse soorten en planten met bessen. Als de opruiming volgende week klaar is, wil Krinkels de huidige sloot in het park dem pen. Tot aan de kerst graaft het bedrijf grond weg voor de aan leg van een grote waterspeel plaats met een strandje, glijba nen, springfonteinen en een ka belpontje. Deze speelplaats komt op de plek waar nu het 'ruimtenet' staat. Dit speeltuig verdwijnt naar het grasveld achter de Van Riebeeckhof. Een brede, kronkelige sloot gaat de waterspeelplaats verbinden met een nieuwe vijver. Met de grond die voor deze nieuwe wa tergangen wordt opgegraven, verhoogt Krinkels de speelwei de en de volkstuinen, zodat de ze droger blijven en goed zicht baar zijn. Volgens A. Heijmans van Krinkels BV is het de bedoeling dat er meer open stukken in het park komen. „Zodat het geen donker hoekje van Leiden wordt. Het wordt immers inge richt voor kinderen om te spe len." Om de veiligheid te verho gen verplaatst het bedrijf deze speelweide naar de flats aan de Marnixstraat. De schooltuinen verschuiven naar de hoek tegen de sportvelden aan. Het fiets pad tussen de volkstuinen en de sportvelden krijgt de komen de maanden nieuwe verlich ting. Bruggetjes vanaf ieder bin nentuintje van de hofjes en schelpenpaden moeten meer mensen het park in lokken. Ook zal de tuin van het nieuwe ver pleeghuis naadloos overlopen in het park. Het moerassige deel van het park is het enige dat blijft zoals het is. Het is de bedoeling dat de natuur daar zoveel mogelijk haar gang kan gaan. Als alles volgens schema verloopt, is het vernieuwde Noorderpark begin mei klaar. De Blauwe Steen, die al 700 (aar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Ad van Kaam en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON O 71 53 56 439 venvijderen van een ikken muur opwinding oorzaken in een buurt n stad - soit! - daar valt >r te zeggen. Zeker als t om de overblijfselen l eeuwenoude kerk, die e centrum moeten wij- )r nieuwbouwplannen. tn je je, als bewoner van Uwenkerkplein of als - en monumentenlief- i dnik om maken. Wat s weg en komt nooit rug. Trouwens, wat er de plaats komt hoeft definitie een verbete- eijn. en van het Vrouwen- In zijn al jaren inzet van jd tussen voor- en te genstanders van sloop. Maar wie had gedacht dat een lokaal Leids probleem als dit nog eens de internationale pers zou ha len? Toch is dat gebeurd. Op merkelijk is daarnaast de wijze waarop dat nieuws tot ons is gekomen. Onafhankelijk van elkaar, maar van vier verschil lende kanten, reageerden lezers op stukken die eind november in een aantal Amerikaanse kranten verschenen over dit onderwerp. En omdat die bla den ook nog eens uit alle hoe ken van de VS kwamen - New York, Florida, California en Washington - mag je de impact aan de overkant van de plas met een gerust hart groot noe men. Trouwens, het is best mo- SLMSSR N>.\ \A Dr. Jeremy Bangs bij de overblijfselen van de kerk waar de Pilgrim Fathers bijna vier eeuwen geleden baden, voordat ze naar Amerika vertrokken. foto ap gelijk dat nog veel meer kran ten dit verhaal van Associated Press, het Amerikaanse ANP, hebben meegenomen. Dat we ten we niet. De Press fournal uit Vero Beach is een lokale krant die werd aangereikt door Leide- naar Jan Kirch, wiens schoon vader in Florida vakantie vier de. Bram Pater, bekend van het wijkcomité Noord, kreeg een knipsel opgestuurd van een fa milielid uit Seattle aan de west kust en faxte het op zijn beurt door naar het Leidsch Dagblad. De broer van abonnee Hein Welling scheurde het verhaal uit de Orange County Register in de buurt van Los Angeles en stuurde het op naar Holland. LD-medewerker Thomas Erd- brink tenslotte pikte op aanwij zing van een vriend uit The Big Apple het stuk via internet op uit de prestigieuze New York Times. Per e-mail kwam het bij deze krant terecht. Goed opge let allemaal. Mooi zo. Leiden staat dus dui delijk op de kaart in de States. Maar waar, zo luidt de vraag, maken die Amerikanen zich in hemelsnaam zo druk over? Wel, die stukken muur op het Vrouwenkerkplein zijn de over blijfselen van de zeventiende eeuwse kerk van Onze Lieve Vrouwe. Dat is toevallig wél het godshuis waar de Pilgrim Fathers baden, voordat ze in 1620 hun tijdelijke woonplaats Leiden na elf jaar verlieten en vanuit Delfshaven op de Mayflower de oversteek naar Amerika maakten. Daar wor den deze voornamelijk uit En geland afkomstige geloofs- vluchtelingen gezien als de grondleggers van de moderne Amerikaanse staat. Wie aan de Pilgrim Fathers komt - of in dit geval aan de kerk die ze be-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15