Netelenbos eist samenwerking havens Economie r diilll XflUIERfi 4* Kokkelaars vrezen zwaard van Damocles Staking Akzo-Sneek kan lang gaan duren >rk Twee maanden gratis ouwehoeren. Opnieuw onrust in Duitsland over schrappen banen Opel Nederland in trek bij toeristen Politie wil 'kenteken' op elektronische snelweg Farrington overgenomen door Swets Zeitlinger IAG 7 DECEMBER 1999 PA( »N verlaagt opnieuw tarieven Uag Bellen bij KPN wordt opnieuw goedkoper. Volgende [woensdag gaan de tarieven voor een telefoontje vanaf het [net nationaal en internationaal omlaag. Dat heeft KPN [aag bekend gemaakt. Het telecombedrijf reageert daarmee fe toenemende druk van de concurrentie. Maar ook de ver fing van de efficiëntie heeft een gunstige invloed op de prij- JJinnen de regio daalt de prijs van zes cent naar 5,6 cënt öinuut. Het lage weekeindtarief blijft twee cent. Buiten de igaat het standaardtarief van 12,5 naar 11 cent. Canada redt Canadian Airlines ry» Canadian Airlines heeft een bod van Air Canada geac- erd voor overname van alle aandelen. Daarmee lijkt de r verlies lijdende Canadese nationale luchtvaartmaat- )pij gered. Air Canada biedt 92 miljoen Canadese dollar 136 miljoen gulden) voor Canadian Airlines. De raad van ur heeft bezworen dat beide maatschappijen apart blijven n. Eerder probeerde Onex in Toronto beide bedrijven op ten en ze vervolgens samen te voegen. Air Canada wist dat te houden dankzij een gerechtelijke uitspraak. Canadian es zit met een tekort van een half miljard Canadese dollar veer 740 miljoen gulden). ii Ommeren-topman baas bij ECT Topman C. van Driest van het voormalige tankop- edrijf Van Ommeren wordt de nieuwe president-directeur et Rotterdams havenbedrijf ECT. De 52-jarige Van Driest jer 1 januari W. van Duik op, die vervroegd met pensioen Van Driest heeft 25 jaar bij Van Ommeren gewerkt. Nadat Jmmeren en Pakhoed eerder dit jaar fuseerden, kwam Van buitenspel te staan. De raad van commissarissen wilde at hij bij Vopak aan het roer zou staan. j stopt rampverzekering Antillen Na vijf orkanen in vier jaar tijd stopt de ING met irzekeren van schade door natuurrampen op de Antilli- eilanden Saba, Sint Eustatius en Sint Maarten. Volgens oordvoerster van de ING zijn de polissen niet langer ren- De risico's worden weliswaar herverzekerd, maar ook die es worden steeds hoger. Op de Benedenwindse Eilanden :en rampverzekering mogelijk bij ING Fatum. Onlangs trof caan Lenny de eilanden. De precieze omvang van de scha- ïog altijd niet duidelijk. iringcar voor minder validen nd« Het Helmondse bedrijf Franky Tours presenteert ïorgen een nieuw soort touringcar, de AmbuCoach, die lal is bedoeld voor het vervoer van minder validen. Ook is s te gebruiken als mobiele EHBO-post en als repatrië- certuig voor gewonde vakantiegangers. Het idee is afkom- t Zweden. In dat land onderhoudt de Jumbolans, zoals de lar heet, onder meer een lijndienst tussen verschillende ïhuizen. De AmbuCoach is uitgerust met medische appa- De bus kan gelijktijdig vijf bedlegerige, vijf rolstoelers en ttende passagiers vervoeren. izine en diesel weer duurder >dam» Benzine en diesel stijgen morgen in prijs. Marktlei- bell verhoogt de literprijs van benzine met twee cent en die fesel met één cent. Daarmee wordt de prijsdaling van af- en vrijdag weer ongedaan gemaakt. Euro ongelood gaat 'morgen 2,37 gulden kosten. Super plus ongelood komt op «ulden per liter en super met loodvervanger op 2,49 gul- piesel kost straks 1,722 gulden. M: Meer vracht en passagiers [veen De KLM heeft in november meer passagiers en wacht vervoerd. Het totale vervoer nam met acht procent ïrgeleken met november vorig jaar. Volgens de luchtvaart- jchappij was de groei van het totale vervoer vooral sterk op jites naar Azië-Pacific (+14 procent), Europa (+10) en de 1-Atlantische route (+6). Het passagiersvervoer steeg met f procent en het vrachtvervoer met acht procent. pleger schuldig aan dood bankier De brand in de woning van de Amerikaanse ban- ïond Safra in Monaco blijkt begonnen in een prullen- iP aangestoken door zijn 41-jarige verpleger. Hij wilde, zo Hde hij, door snel hulp te halen nadat het brandalarm was }^an in een goed blaadje komen bij een medewerker van ïÏDe brand greep echter te snel om zich heen en Safra, een 'fc rijkste mensen ter wereld, en een 52-jarige verpleegster }jen om. De verpleger had eerder verteld dat de brand was ïestoken door twee gewapende mannen. Die bleken echter jfaargenomen door de bewakingscamera's. il henwerking Siemens en Framatome it Energiebedrijven Siemens uit Duitsland en het Franse jjitome willen hun nucleaire operaties bundelen. In een jfenture krijgt Framatome 66 procent van de aandelen en ïins de rest. Door de fusie onststaat een wereldwijd opere- ji onderneming met een omzet van 6.9 miljard gulden. De ife onderneming moet in het derde kwartaal van 2000 be- In de komende maanden worden de plannen verder ïrkt. De enige klant van Siemens op nucleair gebied in id is de kerncentrale in Borsele. i|». Ir !tlan< El iu een lf tafll inilluH een Dutchtone Allin of een Business abonnement krijgt twee maanden een gratis belbundel. Over- het door u gekozen aantal belminuten, dan lit u hierover het normale tarief. Voor meer infor- Nje^ belt u 0800-0550. of bezoekt u www.dutchtone.nl. dutchtone Zonder samenwerking tussen de havengemeenten langs het Noordzeekanaal kan de Amsterdamse haven het in de toekomst wel schudden. Daarom moet het Gemeente lijk Havenbedrijf Amsterdam meedoen met de Regionale Ontwikkelingsmaatschappij Noordzeekanaalgebied (RON). Zo wordt voorkomen dat de havens elkaar tegenwer ken zegt minister Netelenbos (verkeer en waterstaat) in haar gisteren verschenen Tweede Nota Zeehavenbeleid. den haag hans jacobs haags redacteur Netelenbos raakt een teer punt omdat Velsen en de overige ge meenten en bedrijven langs het Noordzeekanaal de RON juist hebben opgericht omdat Am sterdam niet op voet van gelijk heid met de buren wil praten en onderhandelen. Amsterdam eist meer zeggenschap, met na me over de uitvoering van het zogeheten Masterplan voor het Noordzeekanaalgebied. De mi nister laat nu duidelijk weten geen genoegen te nemen met de uitzonderingspositie die Amsterdam zichzelf heeft toe gekend. De minister wil één regionale havenbeheerder. Het ontbreken daarvan ziet zij als één van de zwakke punten van het Noord zeekanaalgebied. Meer samen werking, ook tussen de andere Nederlandse havens, is een voorwaarde om in de komende jaren een prominente plaats in Europa te behouden. Het is be ter om samen de buitenlandse concurrentie te lijf te gaan, dan elkaar vliegen af te vangen. In dat verband lijkt het Netelen bos wel wat als er een soort na tionale zeehavenorganisatie komt. Op voorwaarde overigens dat die de concurrentie tussen de nationale havens niet uit sluit, want Netelenbos wenst geen 'monopolisten'. Netelenbos gaat het Master plan volgend jaar nog eens goed tegen het licht houden. Dan moet blijken of het wen- senlijstje wel realistisch is. Er moet eerst maar eens worden aangetoond dat op de tot nu toe ontwikkelde haventerreinen genoeg bedrijvigheid ontwikke len. Bebouwing van de Wijker- meerpolder, waarover in 2001 De Yerseke 172 vist op kokkels met speciale zuigers op de Waddenzee. maarten pennewaardDat de Waddenzee een we reldvermaard natuurgebied is, waar trekvogels op krachten moeten komen snapt schipper Rijk Rijksen van de YE172 ook wel. Maar hij vindt de bestaan de regeling, waarbij een flink deel van de kokkels is bestemd voor de vogels, meer dan ge noeg. Bovendien: als er minder dan 7,56 miljoen kilo kokkel vlees op het wad ligt, gaat alles naar de vogels. De Piet Hein is een van de 22 schepen die dagelijks naar spe ciaal geselecteerde plekken op de Waddenzee varen om kok kels op te zuigen. Het seizoen is vier weken oud, er zijn nog acht weken te gaan. De vangsten zien er niet slecht uit, maar de kokkelaars zijn somber, nu ook ex-minister Winsemius heeft gepleit voor opheffing. Natuurorganisaties betogen al jaren dat deze visserij grote schade toebrengt aan het kwetsbare ecosysteem van het wad. Dit voorjaar kreeg de vloot nog groen licht van staatssecre taris Faber en de Kamer: de kokkelvangst mag tot 2003 be oefend worden, daarna wordt de zaak opnieuw bekeken. D66, Groen Links en de SP vinden dat de kokkelvisserij direct moet worden afgebouwd. Rijksen en zijn collega's ko men dit jaar niet aan de 9.963 ton kokkelvlees, die vorig jaar werd opgevist. Een kleine 7.000 ton lijkt haalbaar. Daar kan de bedrijfstak mee uit de voeten. De sector is goed voor 300 manjaren werk en een export waarde van 150 175 miljoen. Nederlanders eten amper kok kels, maar in Engeland, Frank rijk en vooral Spanje beschouwt men de schelpdieren - in blik, diepgevroren of in het zuur - als een lekkernij. Nederlandse vissers bedienen meer dan de helft van de Euro pese markt en de Waddenzee is veruit het belangrijkste vangst- gebied. „In Denemarken is er één visser met een vergun ning", zegt secretaris Jaap Hol- stein van de Coöperatieve Pro ducentenorganisatie van de Nederlandse Kokkelvisserij. „In Engeland wordt nog druk ge kokkeld, maar veelal met de hand. Dat geldt ook voor Frank rijk en Portugal. In Spanje vist de kustbevolking enkele weken massaal op kokkels, maar dat is allemaal heel kleinschalig. En op het Duitse Wad is de kokkel- visserij de nek al omgedraaid." Sinds 1992 is 26 procent van het wad taboe voor de vissers. Dit jaar is daar nog vijf procent aan toegevoegd. „En het zijn precies de gebieden waar de meeste kokkels liggen", zegt Rijksen. Samen met twee colle- foto gpd jan de vries ga's vist hij in een gebied van zo'n twee bij twee kilometer. Uit twee ronddraaiende korven aan dek komt een gestage stroom kokkels. „Het zijn er niet zoveel, maar ze zijn wel lekker groot", aldus Rijksen. Twee grote buizen hangen naast het schip en scheren vlak over de bodem. De eerste buis pompt onder grote druk water op de schelpenbank, die vlak onder de bodem ligt. Daarna snijdt een groot mes de kokkels los. Via de tweede buis wordt de vangst opgezogen. De 'black box' die zich aan boord van elk kokkelvaartuig bevindt, registreert tot op de minuut nauwkeurig hoe lang er wordt gevist en waar. Overtre ders worden zwaar bestraft. Holstein: Minder dan 1,5 pro cent van het wad wordt door ons bevist. Waar praten we ei genlijk over?" frankfurt anp ii Duitsland werd gisteren opgeschrikt door nieuwe onrust over arbeidsplaatsen. De Opel-directie zou de komende jaren 4.000 banen willen schrappen zo meldden diver se media gisteren. Opel, dat vorig jaar al een saneringsakkoord sloot met de bonden over de verdwijning van 4.000 banen in de grootste fabriek in Rüsselsheim, zou in 2004 weer naar het saneringsmes willen grijpen. De Bondsrepubliek heeft nog maar net het dreigende faillissement van de grote Duitse aannemer Holzmann achter de rug, die enkele tienduizenden werknemers in de afgrond dreigde mee te slepen. Slechts door ingrijpen van de Bondskanselier Schroder werden de banen gered. Opel noemde de getallen gisteren pure speculatie. Wel gaf de woordvoerder toe dat de verlieslijdende onderneming ooit met minder mensen zal gaan werken. Een termijn kon de zegsman echter nog niet noemen. De vertegenwoordigers van de 44.000 werknemers bij Opel waren bijzonder ver ontrust door het nieuws. De dochter van het Amerikaanse General-Motorsconcem zou niet alleen banen willen schrappen, maar zelfs een complete fabriek 'ergens in Europa' willen dichtgooien. In totaal con troleert de autoproducent samen met an dere GM-dochters in Europa veertien fa brieken, waarvan vier in Duitsland. Opel kampt met sterke concurrentie. Vooral Volkswagen maakt het Opel erg moeilijk. In 1999 haalde Opel de geplande verkoopaantallen niet. Dit jaar houdt de top naar verluidt rekening met een be drijfsverlies van 935 miljoen gulden. In de belangrijke afzetmarkt Duitsland, de groot ste van Europa, zag Opel haar marktaan deel in 1998 dalen tot 14,3 procent, het laagste percentage van dit decennium. opnieuw moet worden gespro ken, is niet vanzelfsprekend. Belangrijke ijkpunten zijn werk gelegenheid. toegevoegde waarde en het leefmilieu. De minister erkent dat de toekomst vooral wordt bepaald door de capaciteit van de zee sluizen bij IJmuiden. De toe gang tot Amsterdam is een pro bleem, maar de minister laat zich niet verleiden tot snelle ac tie. De noodzaak van grotere zeesluis en een capaciteitsver groting van de vaarweg achter de sluis wordt onderzocht. De resultaten zijn pas in 2002 be kend,maar los daarvan heeft het kabinet voor 2010 geen geld over voor de bouw van een nieuwe zeesluis. Al mag het be drijfsleven de sluis desgewenst zelf betalen. In de Nota pleit de minister voor behoud, en waar mogelijk versterking van de concurren tiekracht van de Nederlandse zeehavens. Het rijk blijft er geld in stoppen zolang Europese buurlanden dat ook doen. De regering hoopt echter dat dit na 2010 niet meer nodig is omdat er dan Europese afspraken zijn gemaakt. voorburg anp Het gaat goed met de recreatiesector in ons land. In de eerste helft van 1999 brachten meer dan 12 miljoen mensen een of meer nachten door in tent, bungalow of hotel. Dat is negen pro cent meer dan in dezelfde periode een jaar ervoor, aldus het webmagazine van het Centraal Bureau voor de Statistiek giste ren. Het aantal overnachtingen nam met 13 procent nog sterker toe, omdat bezoekers gemiddeld langer op hun vakantiestek verbleven. Tweederde van alle toeristen waren Nederlanders die in eigen land met vakantie gingen. Het gunstige weer in Ne derland zorgde voor een opvallende toename van het aantal kampeerders: 1,4 miljoen waren goed voor een groei van 18 procent. Vooral buitenlanders overnachtten vaker in de tent. Bij de toeristen uit het buitenland viel op dat vooral Britten ons land vaker opzoeken: 11 procent meer dan in het voorgaande jaar. Opvallend was de daling van het aantal vakantiegangers uit Azïe en Duitsland, twee gebieden waar het economisch wat slechter gaat. Aanbod XS4ALL: gratis anoniem surfen den haag anp Internetgebruikers moeten een 'kenteken' krijgen zodat zij niet langer anoniem kunnen blijven. Een dergelijke nummerplaat moet ervoor zorgen dat politie en justitie mensen die strafbare feiten plegen op de elektroni sche snelweg, gemakkelijker kunnen achterhalen. Dat zei R. Vriesde van het Korps Landelij ke Politiediensten (KLPD) giste ren tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer. Gisteren werd ook bekend dat internetaanbieder XS4ALL abonnees aanbiedt vier maan den lang gratis en anoniem over het internet te surfen en te emailen. Dat kan via het soft warepakket Freedom. De abon nees kunnen een identiteit aan nemen die door XS4ALL noch door de maker van de software nog kan worden herleid tot de echte naam. Het rechercheerwerk wordt daardoor juist ernstig bemoei lijkt, zegt de KLPD. Daardoor is het vaak niet mogelijk iemands ware identiteit te achterhalen, ook niet als die racistisch mate riaal op het net zet. De KLPD wil de anonimiteit op de elektronische snelweg overigens niet bij voorbaat op heffen. Pas wanneer intemetre- chercheurs op strafbare feiten stuiten, moet justitie geheim houding kunnen opheffen. De Tweede-Kamerfracties van WD en PvdA hebben be denkingen tegen het plan. „Net als in het dagelijkse verkeer heeft een wandelaar geen ken teken nodig", zegt Kamerlid Wagenaar (PvdA). „Ook op in ternet moet het mogelijk blijven anoniem rond te lopen." De Nederlandse Vereniging van Internet Providers (NLIP) ziet niets in het voorstel van de 'KLPD. „Justitie kan toch met ons goede afspraken maken zo dat opsporing mogelijk is", al dus voorzitter A. Eisner. lisse-haarlem bram van leeuwen Swets Zeitlinger in Lisse heeft het Haarlemse bedrijf Farring ton overgenomen. Er wordt een nieuw bedrijf gevormd waarin Farrington en de Swets-divisie Document Systems worden sa mengevoegd. Volgens Swets ontstaat daarmee een van de grootste bedrijven in Nederland op het gebied van documentai re informatie-systemen en - diensten. Er werken 110 men sen en de fusie heeft geen ge volgen voor de werkgelegen heid. „Wij hopen in de markt de specialist te worden voor docu ment-automatisering en -archi vering. Zowel op elektronisch gebied als op andere wijze", zegt technisch directeur Peter Mantel. De driekoppige directie bestaat verder uit algemeen di recteur Ludo Tilburgs en Bast van Drooge (commercieel di recteur). Bij Swets staan overigens nog meer veranderingen op stapel. De grootste divisie, die via kan toren in 18 landen abonnemen ten beheert op zo'n 200.000 uit gaven als dagbladen en tijd schriften, is bezig te fuseren met Blackwell's Information Services. Volgens eigen zeggen ontstaat na de samenvoeging tot Swets Blackwell de grootste tijdschriftagent en intermediair voor informatiediensten ter we reld met een omzet van ruim twee miljard gulden Swets Zeitlinger telt op dit ogenblik ruim 800 medewerkers. Minister duldt geen onderlinge concurrentie in Noordzeekanaalgebied Betalen over grens stuk goedkoper brussel anp De Euro Banking Association (EBA) heeft een systeem ont wikkeld waardoor kleine grens overschrijdende betalingen in euro's goedkoper, sneller en makkelijker kunnen geschie den. De kosten zouden met ze ker de helft kunnen dalen. Tot nu toe houdt elk land er zijn eigen systeem op nahoudt. Het systeem van de EBA voor ziet in een standaardisering, waardoor betalingen van de ene naar de andere bank in maximaal 24 uur kunnen plaatsvinden. Nu is dat vaak nog drie tot vijf dagen. De EBA heeft haar systeem, waarmee ze tegemoet wil ko men aan klachten van onder meer consumentenorganisaties en het Europees Parlement, gis teren gepresenteerd. Het sys teem moet in de loop van vol gend jaar in werking treden. De staking bij de Flexa-verffabriek van Akzo-Nobel in Sneek zal nog wel enige tijd doorgaan. Dat heeft CNV-vakbondsbestuurder W. Nattekaas gisteren gezegd. Het personeel ging gisteren in sta king gegaan omdat de directie de productie van de winstgevende fabriek wil verplaatsen. Volgens Nattekaas stopt de staking pas als de directie tegemoet komt aan de eisen van de stakers. „De planning is dat we sowieso twee weken het werk neerleggen. Daarna nemen de werknemers twee weken ADV-dagen op. Dan zijn we een maand verder", aldus Nattekaas. Behalve het CNV steunen ook de bonden FNV en De Unie de actie. Het personeel ging vanochtend in optocht naar het stadhuis van Sneek. De gemeente Sneek, die de fabriek wil behouden, en de Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij (NOM) hebben afgelo pen donderdag met de Akzo-directie de subsidiemogelijkheden besproken. De directie van Akzo-Nobel maakte in september bekend dat ze de fabriek over maximaal drie jaar wil sluiten. De productie wordt overgeheveld naar Groot-Ammers in Zuid-Holland omdat dit op de lange termijn veel winstgevender zou zijn. Ook zou de verhui- Personeel van de Flexa-verffabriek in Sneek staakt en gaat niet aan de slag zolang de directie de fabriek wil zing veel beter zijn voor de concurrentiepositie van het bedrijfson- sluiten. foto gpd paul janssen derdeel AKZO-coatings, waaronder de verffabriek valt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9