VS en EU fel tegen Russisch ultimatum inwoners Grozny Cubanen met gekaapt schip naar VS Buitenland Vermeende pedofiel dirigeerde trouwmis Volcker-commissie maakt 54.000 slapende rekeningen wakker Afscheid dreigt voor Kohl afgang te worden Thee met Tony Griekenland zet Turks EU-lidmaatschap op scherp Levenslang voor leider Rwandese Hutu-militie 7 DECEMBER 1999 Id in Kosovo duurt voort be komst van de vredesmacht KFOR in juni heeft het ÜCosovo niet gestopt. Dit concludeert de Organisatie fcheid en Samenwerking in Europa (OVSE) in een gis- henen rapport. De OVSE stelt dat geen enkele groep n is gespaard in het geweld van het afgelopen jaar. >nge etnisch-Albanese mannen de meest bekende ver baren. zijn onder elke bevolkingsgroep veel slachtof- |en. Veel Serviërs zijn vermoord bij Albanese wraakac- tns de OVSE dient een onderzoek te worden ingesteld bl van de Albanese guerillabeweging UQK in het ge- juni. Velen beweren dat het officieel opgeheven U£K itwoordelijk is voor wraakacties op Serviërs. eider wil ook strijd in Frankrijk iken moeten hun strijd voor onafhankelijkheid niet ipanje, maar ook in Frankrijk voeren. Deze oproep loog lid van de Baskische terreurbeweging ETA giste- een rechtszaak in Parijs. De ETA beschouwt de Fran- iiten als medeplichtig aan het restrictieve beleid van |e regering tegenover de Baskische bevolking, aldus jd. Volgens hem heeft Frankrijk haar strenge optreden |TA alleen maar versterkt tijdens het eenzijdig afge- «taakt-het-vuren. Hierdoor is Frankrijk 'een vijand fcskische volk' geworden. De ETA zegde vorige week na paanden een staakt-het-vuren op uit onvrede met de tan de Spaanse en Franse autoriteiten. Baskenland ligt liid-Frankrijk en deels in Noord-Spanje. ;wonden bij schietpartij school 'X vijf leerlingen van een middelbare school in de ;e staat Oklahoma zijn gisteren gewond geraakt toen je medeleerling in het wilde weg om zich heen be ieten. De dader is aangehouden. Het drama speelde :ort Gibson, in de buurt van de stad Tulsa. Vier leer- en gewond door geweerschoten een vijfde werd ver- dde kinderen in paniek probeerden te vluchten. De ge- jjn buiten levensgevaar. Over de achtergrond van de ij is nog niets bekend. In april van dit jaar schoten igen van de Columbine High School in Littleton der- in dood. reigt met nieuwe oorlog Koerdische Arbeiderspartij (PKK) heeft gisteren ge- gapens weer op te nemen als de Turkse regering blijft jh te gaan op de vredesoproepen van de rebellen. 1CK in augustus een staakt-het-vuren afkondigde, nurkse regeringsleger meer dan honderd PKK-strijders ifen gebracht. Dat meldt de verboden beweging in een n waarin ook werd opgeroepen tot vrijlating van de ter irdeelde PKK-leider Abdullah öcalan. De verklaring pn moment dat er aanwijzingen zijn die duiden op iin de PKK. Vorige week riep een voorheen onbekende iepering al op tot hervatting van de strijd. De groepe- rtt zich 'PKK-Strijders voor de Revolutionaire Lijn'. tikwagen met stookolie in Nis rste van veertien tankwagens met stookolie van de jiJnie is gisteravond in de Joegoslavische stad Nis aan- Het voertuig reed meteen door naar de verwarmings- i8 de Zuid-Servische stad. De olietransporten werden ■&i aan de Joegoslavische grens tegengehouden. Zes dchtwagens zijn volgens een plaatselijk televisiestation epr de stad. Volgens diverse bronnen zou de auto's in ifi douane-inspectie wachten, maar de chauffeur van kagen ontkende dat. De EU-olieleveranties zijn be- t de steden Nis en Pirot. De Europese Unie wil met ïfen 'energie voor democratie-programma' het demo- ajzinde bestuur van deze steden steunen. lotse regels van Kamp Zeist ipchotse politievrouw hangt in Kamp Zeist bij Utrecht els voor journalisten op een hek. In het tijdelijk tot ^gebied verklaarde kampement bij Utrecht begint tn hoorzitting in de zaak tegen de Libische verdach- laanslag op een Pan Am-Boeing boven het Schotse "in 1988. De twee Libiërs zullen de bevoegdheid van p gerechtshof om hen te berechten aanvechten. Het na jaren van gebakkelei in april uitgeleverd, nadat jsteld dat de twee op neutrale grond volgens het É°ht zulen worden berecht. Het proces zelf moet in fe- Innen. foto reuters jerry lampen jjmezen dakloos door noodweer (ker 750.000 mensen in Vietnam zijn volgens officiële :ih dakloos geworden door de zware overstromingen i bnderd levens hebben geëist. Gevreesd wordt dat het "og verder zal stijgen. Honderdduizenden mensen in lied van midden-Vietnam moesten gisteren door irkers naar hoger gelegen gebieden worden geëvacu- en treinverbindingen zijn verbroken door de over- en aardverschuivingen die het gevolg waren van de ;e regenval. Het water teistert de kuststreek over een 500 kilometer. Naar schatting 150.000 mensen heb- e»nd behoefte aan drinkwater en voedsel. Een maand tPrd het land al getroffen door de zwaarste overstro- h de afgelopen honderd jaar. Bijna zeshonderd men- n toen de dood. jj-amp door kolenbranden China thina voltrekt zich een sluipende milieuramp. In het ekn het land staan op zekere 56 plaatsen enorme on- zfe kolenvelden al jaren en soms zelfs al tientallen jaren aflet vuur zorgt voor een enorme uitstoot van koolmo- feveldioxide en stikstofdioxide. De uitstoot van scha- Ben zorgt ervoor dat mensen in de getroffen gebieden lebben van ziektes aan de luchtwegen, maag- en "lemen hebben en dat kanker er vaker voorkomt. Tien- k heeft de overheid geen aandacht geschonken aan hen. Pas nu wordt de omvang ervan officieel erkend. Jiische schade van de branden ligt volgens een offici- |pek op ongeveer 4 miljard dollar per jaar. Het bestrij- »n brandhaard duurt ongeveer vijf jaar en kost tussen P miljoen dollar. jjige ingezet als drugsdealer -flfe politie in de Britse stad Middlesbrough heeft afge- Jf familieleden van een driejarig meisje gearresteerd, ilti hadden ingeschakeld in hun drugshandeltje. Un dent en kregen de drugs volgens een politiewoord- ïtlbetaJing in hun handen gestopt door het kind. De j<i arresteerden de moeder van het kind. De vader, ijler, een oom en een oudoom hangt ook een aan- en het hoofd. „Er zal tegen het kind geen actie wor- etoomen. omdat ze jonger is dan tien. Ze is waarschijn- dpte persoon ooit die betrapt is op betrokkenheid bij 4 van verdovende middelen aldus een woordvoer- ilitie. Het meisje woont nu bij andere familie. jpolii brussel anp Bij de huwelijksmis van de Belgische kroonprins Filip en Mathilde d'Udekem d'Acoz zou het koor geleid zijn door een van ontucht met kinderen verdachte pas toor. Dat melden de Belgische media. Het aartsbisdom Mechelen-Brussel zegt de zaak te onderzoeken. De pastoor zou begin jaren negentig als aalmoezenier van een katholieke padvin- dersgroep enkele scouts hebben aange rand. De ouders van de kinderen dienden een klacht tegen hem in. In juni werd de man opgepakt. Justitie liet hem weer vrij op voorwaarde dat hij niet meer alleen mocht zijn met kinderen onder de 16 jaar. Ook moest hij een psychiatrisch onderzoek on dergaan. De pastoor zou zijn aangesteld als koor leider bij de huwelijksmis omdat hij zo'n mooie stem heeft. De ouders van enkele vermeende slachtoffertjes 'wisten niet wat ze zagen' toen ze op tv de man het koor za gen dirigeren, meldt de krant Het Laatste Nieuws. In België werd het 'sprookjeshuwelijk' van Filip en Mathilde gezien als een ideale gelegenheid om het blazoen van het land weer wat op te poetsen. De afgelopen jaren haalde het vooral het wereldnieuws door een reeks van schandalen, zoals de zaak- Dutroux. AFP Agpnce France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters manchester Hij zit nog altijd stevig in het zadel, maar met de verkiezingen van uiterlijk 2001 in het vizier werkt de Britse premier Tony Blair toch al aan zijn imago. Gisteren bezocht hij in Manchester een verarmde wijk, waar hij thee dronk met een bewoonster. Blair wil vooral laten zien dat hij en zijn Labour-partij oog hebben voor de armoede die grote delen van Groot-Brittannië nog altijd treft foto »ap» dan chunc 'Wie blijft wordt beschouwd als terrorist en bandiet en wordt vernietigd' berlun peter van nuusenburg correspondent Helmut Kohls afscheid van de politiek dreigt een afgang te worden. Het schandaal rond de geheime bankrekeningen en zijn optreden in deze affaire richten niet alleen grote schade aan voor zijn CDU. ze werpen ook een schaduw over wat ver der een grootse carrière moet worden genoemd. Vorige week trok de oud bondskanselier het boetekleed aan. Hij gaf toe er geheime re keningen op na te hebben ge houden, waarmee CDU-activi- teiten werden gefinancierd. Van 'persoonlijke verrijking' was geen sprake geweest. Hij had alleen zijn partij willen dienen, en betreurde dat hij daarbij mogelijk de wet op de partijfi nanciering had overtreden. Kohls 'biecht' klonk oprecht. Niet alle vragen werden beant woord. maar de grand old man leek zijn partij ook in zijn nada gen nog een dienst te willen be wijzen. De laatste ontwikkelingen no pen tot een herziening van deze indruk. Nu blijkt dat de huidige partijleiding - voorzitter Wolf gang Schauble en secretaris-ge neraal Angela Merkel - Kohl tot zijn bekentenis heeft moeten dwingen. Kohl meende dat hij gezien zijn grote verdiensten recht had op de mantel der lief de. Tijdens een talkshow oreer de hij dan ook gloedvol over zijn favoriete thema, de Duitse hereniging, en bagatelliseerde hij de affaire als een 'storm die wel weer gaat liggen'. Dat is vermoedelijk al te roos kleurig. Dit weekeinde kwamen er nieuwe onthullingen en jobs tijdingen. Een dossier over de geheime rekeningen was vorige week niet bij Schauble en Mer kel terechtgekomen, maar doorgesluisd naar Kohl. De par tijfunctionaris die zo de ophel dering van de affaire had willen saboteren, bleek een oude kompaan van Kohl. Hij werd meteen op non-actief gesteld, maar Schauble zou Konl alsnog onder druk hebben moeten zet ten om het dossier eindelijk in zijn bezit te krijgen. Dit weekeinde werd ook be kend dat de officier van justitie in Bonn de affaire gaat onder zoeken. Kohl komt dus moge lijk zelfs in de verdachtenbank. De huidige CDU-kopstukken beginnen zich dan ook steeds nadrukkelijker van hun ere voorzitter te distantiëren. Ze bewijzen nog wel lippendienst aan diens 'indrukwekkende staat van dienst' en bezweren dat de affaire 'geen afbreuk doet aan zijn levenswerk', maar het is duidelijk dat ze de 'kanse lier van de eenheid' liever van daag dan morgen kwijt zijn. De CDU-perikelen worden door de SPD van kanselier Schroder met grote voldoening gevolgd. De affaire leidt de aan dacht af van de schandalen en schandaaltjes waarin diverse SPD-grootheden zijn of waren verwikkeld, en het beroerde eerste jaar van de coalitie met de Groenen. De SPD houdt de ze week haar congres in Berlijn, en dat had voor de in eigen kring weinig populaire kanse lier een beproeving kunnen worden. Dat zal mede dankzij de CDU nu niet gebeuren. Want niets is zo goed voor de sfeer als een schandaal bij de tegenstander. De ministers van buitenlandse zaken van de Europese Unie vinden het Russische ultimatum aan de bevolking van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny onacceptabel. De Amerikaanse president Clinton zei dat Moskou een hoge prijs voor zijn optreden in Tsjetsjenië zal betalen. reld zal verkleinen", aldus de president. Het ministerie van buiten landse zaken in Washington had eerder al de Russen opge roepen het dreigement niet uit te voeren. De EU herhaalde zijn veroordeling van al het buiten proportionele geweld tegen de Tsjetsjenen. Brussel meent dat het dreigement de spiraal van geweld in de Kaukasus zal ver ergeren. Het bevel om de stad voor za- brussel-washington-grozny Het Russische leger zei de Tsje tsjenen gisteren dat zij Grozny voor zaterdag moeten verlaten, anders 'worden zij als terrorist beschouwd en vernietigd'. De reactie van Clinton op het drei gement was ongekend fel: „Rusland zinkt dagelijks dieper in het moeras dat het extremis me zal aanwakkeren en het aanzien van Rusland in de we- terdag te verlaten, staat in een pamflet dat boven Grozny en twee andere strategische steden in de opstandige deelrepubliek werd uitgestrooid. „Jullie zijn omsingeld, alle wegen naar Grozny zijn geblokkeerd. Jullie hebben geen enkele kans om te winnen. Het commando van de verenigde strijdkrachten geeft jullie een kans. Tot zaterdag 11 december zal een veiligheids corridor via het dorp Pervoma- jsjkoje lopen. Iedereen die tot dat moment vertrekt, zal wor den gespaard", aldus de tekst van het pamflet. „Degenen die blijven, zullen worden be schouwd als terroristen en ban dieten. Ze zullen worden ver nietigd door de artillerie en de luchtmacht", schrijven de Rus sen in hun ultimatum. Van Tsjetsjeense zijde was gisteravond nog niet gereageerd op het ultimatum. Maar de re bellen hadden eerder te kennen gegeven nooit te zullen opge ven. Hoewel de meeste inwo ners zijn gevlucht, bevinden zich nog zo'n 45.000 burgers in de stad, die al weken onophou delijk vanuit de lucht wordt be stookt. De Russen hebben steeds ge zegd de stad niet te zullen be stormen. Tijdens de vorige oor log van 1994 tot 1996 deden ze dit wel. Het kwam hen" op het verlies van vële duizenden, meest ongeoefende, soldaten te staan. brussel paul koopman correspondent De Europese Unie koerst af op een breuk met Turkije, dat al sinds 1963 het lidmaatschap van de EU nastreeft. Gisteren maakte de Griekse minister van buitenlandse zaken Pa- pandreou duidelijk dat Europa Turkije niet als kandidaat-lid- staat kan verwelkomen, voordat aan een reeks eisen is voldaan. Over drie dagen zouden de Europese regeringsleiders in Helsinki de deur naar het EU- lidmaatschap voor Turkije wil len openzetten. Volgens diplo maten is dat een laatste kans om de betrekkingen te normali seren. Die weg wordt nu door Griekenland geblokkeerd. Dat zei minister .Van Aartsen van buitenlandse zaken gisteravond na afloop van een vergadering met zijn Europese collega's. De Griekse minister eist on der meer dat eerst het EU-lid maatschap van Cyprus wordt veiliggesteld, vóórdat Turkije een entreekaartje kan krijgen. Dit dictaat is voor een groot aantal lidstaten, waaronder Ne derland, onaanvaardbaar. De Europese Unie onderhandelt wel met de Grieks-Cyprioten over EU-lidmaatschap. maar hoopt dat gaande de rit ook de Turks-Cyprioten kunnen aan schuiven. Er is echter nog geen centimeter toenadering tussen beide gemeenschappen. Turkije verbrak in 1997 het politiek overleg met de Europe se Unie, nadat de EU-chefs in Luxemburg twaalf andere kan didaat-lidstaten wél de status van kandidaat-lidstaat gaven, maar voor Turkije een aparte procedure uitdachten met min der rooskleurige vooruitzichten. Ankara liet duidelijk verstaan zich gediscrimineerd te voelen. nairobi «frans van den houdt correspondent Ruim vijf jaar na zijn oprichting heeft het Rwanda-tribunaal in het Tanzaniaanse Arusha giste ren de zesde Rwandees veroor deeld voor zijn aandeel in de volkerenmoord van 1994. Na een 28 maanden durende rechtszaak werd Georges Ruta- ganda (41) schuldig bevonden aan volkenmoord, misdaden tegen de mensèlijkheid en moord. Hij kreeg levenslang. Voormalig zakenman Ruta- ganda was als vice-president van de extremistische Hutu-or- ganisatie Interahamwe nauw betrokken bij de slachtpartijen die in 1994 aan een miljoen Tutsi's en gematigde Hutu's het leven kostten. Volgens de rech ter was Rutaganda's betrokken heid bij de genocide welover wogen en heeft hij tijdens de rechtzaak geen enkel teken van spijt getoond. De aanklager oordeelde dat de slachtpartijen zonder Ruta ganda's inbreng nooit zo vlot en systematisch hadden kun nen worden uitgevoerd. Ruta- ganda zelf heeft altijd volge houden dat hij onschuldig is, en dat de door de Interahamwe uitgevoerde slachtpartijen niet georganiseerd waren. Dat Rutaganda's veroordeling pas de zesde is sinds de oprich ting van het tribunaal, toont volgens critici pijnlijk aan hoe slecht het internationale hof nog altijd functioneert. Een paar jaar geleden zag VN-secretaris-generaal Kofi An nan zich genoodzaakt radicale veranderingen en personeels wisselingen door te voeren bin nen het tribunaal vanwege mis management, inefficiëntie, ver kwisting van geld en een tekort aan middelen en faciliteiten. Sindsdien is hier en daar wel wat verbeterd, maar zijn er nog altijd grote problemen. havana dpa Klasgenoten van het Cubaanse jongetje Elian klappen bij de aankomst van President Fidel Castro bij hun school. Castro eist van de VS dat Elian terug komt naar Cuba. Ook de schoolkinderen wil len dit getuige de opschriften op de posters: 'Breng Elian terug naar zijn schooltafeltje'. foto reuters rafael ptrez Zeven Cubanen hebben een schip ge kaapt en zijn daarmee in de richting van de Verenigde Staten gevlucht. Dat heeft de Cubaanse president Fidel Castro gis teravond op televisie bekendgemaakt. Het staatshoofd riep buurland Ameri ka op de 'piraten' die met messen bewa pend zouden zijn, tegen te houden. De Cubaanse kustwacht heeft de achtervol ging ingezet. De Amerikaanse diploma tieke vertegenwoordiging en kustwacht zijn op de hoogte gesteld. De spanningen tussen Cuba en de VS zijn de afgelopen week sterk opgelopen wegens de strijd om een 6-jarige jongen die naar Amerika is gevlucht. Vorige week zonk de boot waarmee Elian Gon zalez samen met zijn moeder en negen anderen naar de VS wilde vluchten. De jongen was de enige overlevende. Vis sers pikten hem op uit zee. Zijn grootouders en zijn vader in Cuba eisen dat de jongen, die bij familie in Florida is ondergebracht, terugkeert naar het eiland. Ook Castro wil dat Elian wordt teruggestuurd naar Cuba. De Amerikaanse regering heeft deze eis af gewezen. zürich bob kroon correspondent Drie jaar graaf- en spitwerk in 54 Zwit serse banken door de Volcker-Com- missie heeft ruim 54.000 slapende re keningen van Holocaust-slachtoffers opgeleverd. De na vijftig jaar aan het Zwitserse bankgeheim ontrukte schat, zou tussen de anderhalf en twee mil jard gulden waard zijn. Dit bedrag, dat Holocaust-slachtoffers of hun nabe staanden toekomt, wordt overigens ruimschoots gedekt door de twee mil jard gulden die het Zwitserse bankwe zen hiervoor na een civiele procedure in New York reeds vorig jaar toezegde aan Joodse belangengroepen. De Volcker-Commissie werd drie jaar geleden ingesteld na het internationale rumoer over het Zwitserse oorlogsver leden. Zij bestond uit vijf Zwitserse en vijf joodse leden, onder wie Israël Sin ger, een van de kopstukken van het Joods Wereldcongres. De commissie stond onder leiding van Paul Volcker, ex-president van de Amerikaanse Fe derale Reservebanken. Die toonde zich gisteren bij de presentatie van zijn be vindingen in het Zürichse Kongres- shaus over het algemeen tevreden over de medewerking van het bankwezen, al waren 'sommige banken niet vrij te pleiten van harteloosheid en een soms misleidende handelwijze'. Zo kregen in de naoorlogse jaren na bestaanden van joodse rekeninghou ders van sommige banken te horen, dat ze geen recht op uitbetaling had den zonder een 'wettige overlijdensak te' van hun in Auschwitz vergaste bloedverwanten. Maar Volcker zei dat de commissie geen aanwijzingen had, dat de banken moedwillig joodse tegoeden hadden verdonkeremaand of ten eigen bate aangewend. Hij noemde het onder zoek 'uniek' in de geschiedenis van het internationale bankwezen. Dat de Zwitserse banken niet gelukkig met deze wereldpremière is overigens niet onbegrijpelijk. Volcker mobiliseer de een leger van 650 accountants van topfirma's als KPMG, Emst Young en Pricewaterhouse, om ruim vier mil joen bankrekeningen uit de Nazi-tijd na te trekken. Niet alleen was dit een regelrechte aanslag op het Zwitserse bankgeheim, maar de banken kregen ook nog de rekening gepresenteerd voor het onderzoek: ruim één miljard gulden. Instellingen als de Banque Cantonale Genevoise weigerden daar om aanvankelijk hun medewerking maar werden aoor de Zwitserse Ban kiersvereniging in het gareel gedwon gen. Volcker gaf overigens toe, dat het tota le bedrag van slapende rekeningen uit de oorlogstijd na een halve eeuw nooit meer met zekerheid kan worden vast gesteld. Maar van de 54.000 'waar schijnlijk' met de Holocaust verband houdende rekeningen, is de helft 'zeer waarschijnlijk' van naam en toenaam voorzien. Hierbij zouden ook Neder landse rechthebbenden zijn. Het is nu aan de Federale Bankencom missie in Bem om deze namen te publiceren. Hoeveel, wanneer en vooral aan wie er geld van de Holocaust-rekeningen zal worden uitbetaald wordt nog een le vensgroot probleem. Bekende joodse namen als Goldschmid of Weinstein zijn in de hele wereld bij duizenden verbreid en het zal instellingen als het Joods Wereld Congres niet meevallen om het kaf van het koren te scheiden bij de reeds 500.000 binnengekomen claims. Naast de joodse rekeningen stuitten de accountants ook nog op 1662 conto's van vermoedelijke Nazi-kopstukken, die tegen het eind van de oorlog even eens hun al dan niet eerlijk verdiende geld bij een Zwitserse bank onder brachten. Naar een lid van de com missie liet doorschemeren, zijn hier van in 1945 aanzienlijke bedragen overgemaakt naar Zuid-Amerikaanse banken en vermoedelijk door de reke ninghouders ter plaatse opgesou peerd. 4

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7