Geen hard bewijs voor v 4 corruptie bij rechters SLIPS i 1 SLOGGI >E 4E ,oc0for GRATIS Turkse families weten zich geen raad met drugsverslaving Binnenland Eerste deel Randstadrail wordt bijna 600 miljoen duurder Moszkowicz hoort 107 getuigen in zaak-Bouterse i Iaag Minister Herfkens van ontwikkelingssamenwerking Imeer aandacht besteden aan het basisonderwijs in ont- Selingslanden. Een grote meerderheid van de Tweede Ka- ts ontevreden over de manier waarop zij het onderwerp in [begroting voor volgend jaar aanpakt. De begroting van Inlandse zaken, inclusief ontwikkelingssamenwerking, ilt vandaag en morgen in de Kamer behandeld. De minister I zich in internationaal verband meer inspannen om over 'pf vijftien jaar alle kinderen toegang te geven tot het basis- jrwijs, vinden PvdA en WD. Lezen, schrijven en toegang tot "imatie (internet) is ontontbeerlijk voor de individuele ont- ieling van kinderen in arme landen. Herfkens mag daar best lineer geld en moeite tegenaan gooien, menen de fracties. Aangiftezuil Geen vrijgeleide voor Bouterse l DAMES- OF J1ERENSLIPS Toenemende zorg over drugssmokkel PAG 7 DECEMBER 1999 chudding* heft zichzelf op Nog geen anderhalf jaar na haar oprichting is de mieuwingsbeweging Opschudding alweer ter ziele. We- jovermatig succes, beweert opschudder van het eerste uur Hesseüng. De meest dringende eisen van de vooral uit r D66'ers bestaande groep zijn ingewilligd. „Wat overblijft, pok als 'gewoon' D66-lid worden bereikt", aldus Hesseling. [wilden leven in de brouwerij brengen. Als we daar nu nóg lnodig zijn, is er pas echt iets mis in de partij. Maar er is ^eel bereikt." Meest belangrijke wapenfeit van Opschud- vindt Hesseling het nieuwe 'label' dat D66 voert: sociaal-li - il ktekosten Delftse minima De gemeente Delft heeft voor haar inwoners met een mi- üninkomen een voordeeltje in petto. Zij kunnen vijfjaar gratis een aanvullende ziektekostenverzekering afsluiten, erzekering omvat een vrijwel volledige vergoeding voor n, lenzen en tandartskosten. Vooralsnog komen eerst de veer drieduizend Delftse huishoudens in aanmerking die litkering van de sociale dienst ontvangen. Zij kunnen vanaf 12000 bij verzekeraar DSW de aanvullende verzekering af in. tijn: Messen weg uit etalages Burgemeester Patijn van Amsterdam wil het uitstal- in messen aan banden leggen. Op dit moment zijn er al- al in de binnenstad 42 winkels die messen verkopen. Het laarbij om smart- en headshops, waar aan drugs gerela- e artikelen worden verkocht, maar ook om kledingzaken luvenirwinkels. Bij een steekproef in vijftien zaken bleek en aantal ondernemers niet op de hoogte is van de richtlij- ïit de Wet Wapens en Munitie. Desondanks vielen alle aan- den wapens tot op de millimeter binnen de door de wet stane maten. De politie kan niet tegen de messenhandel den. Daarom laat Patijn onderzoeken wat hij tegen de pu- uitstalling van messen in winkeletalages kan doen. atis vuilniszak voor vuurwerktroep aag Alle 212.000 Haagse huishoudens krijgen binnenkort ratis afvalzak in de bus waarmee de gemeente het zelf op- ;n van vuurwerktroep hoopt te stimuleren. Voor iedere zak die op 1 januari wordt ingeleverd bij de stadsreiniging ingt de nijvere veger traditioneel een hamburger. Daarvoor Den Haag opnieuw afspraken gemaakt met McDonald's, ins een gemeentewoordvoerster is de hamburgeractie bedoeld om de jonge vuurwerkafstekers te stimuleren, te een volle zak inleveren, krijgen ze een bon waarmee ze lamburger kunnen halen. We hopen dat ze het heel nor- gaan vinden dat ze afval opruimen dat ze zelf hebben ver lakt." lelveer Almere levensgevaarlijk' ERDam De snelle veerboot die op 3 januari tussen Amster- en Almere op de Randmeren gaat varen, is levensgevaarlijk Ide pleziervaart. Dat stelt de Stichting Aktie Pleziervaartui- iSTAP). De Randmeren worden vooral in de zomer intensief likt door zeilers, surfers, zwemmers en waterskiclubs, is bang dat er ongelukken komen als de grote veersche- let een snelheid van 45 kilometer per uur voorbij razen, irboten veroorzaken hoge golven. Bovendien zijn ze als van de hoge snelheid minder wendbaar. Op de Randme- ildt een maximumvaarsnelheid van 20 kilometer per uur, volgens STAP zijn de snelveerboten niet aan dat maxi- gebonden. Zeven waterverenigingen, scoutinggroepen en jsbrigades hebben aangekondigd te protesteren als 3 ja- het startsein voor de veerdienst wordt gegeven. Èl gebreken aan Maasponten ■richt Bij een controle van negen veerponten over de 1 in Limburg zijn een groot aantal tekortkomingen gecon- ierd. Zo zouden de arbeidsomstandigheden voor het perso- niet altijd in orde zijn en blijkt niet overal zorgvuldig met liligheidseisen te worden omgesprongen. De gebreken jen snel worden opgelost, anders worden processen-ver- nitgedeeld. Dit heeft de waterpolitie en de arbeidsinspectie In geconstateerd na een uitgebreide controle in november. Ijna alle ponten werd een waslijst van gebreken genoteerd, It de politie. Op enkele ponten ontbrak het aan voldoende Iheidsmiddelen. Verder waren draaiende delen van moto- eandrijfassen en kettingen niet altijd goed beschermd. Ook |n soms dekken en op- en afrijkleppen onvoldoende stroef, tóoor bij nat weer de kans op glijpartijen groot is. pisonderwijs in ontwikkelingswerk thiek krijgt te weinig aandacht 1rmeerVeel beslissingen van de overheid hebben een te p niet onderkende ethische kant. Daarom bepleit de Raad rf de Volksgezondheid en Zorg een kenniscentrum, dat ethi ci vraagstukken moet signaleren en de overheid adviseren, ifaad adviseert dat aan minister Borst (Volksgezondheid), loorbeeld van zo'n ethisch probleem noemt de Raad de uit- jng van de Ziektewet. Werkgevers hebben er belang bij dat e werknemers weer snel aan het werk kunnen en zetten ivoor de gezondheidszorg onder druk. Zozeer zelfs dat de ■Ice toegang tot de zorg ter discussie komt. Ook technologi- j ontwikkelingen leiden tot ethische vraagstukken, bijvoor- li over de vraag of dierlijke organen in mensen mogen wor- Jgetransplanteerd. In opleidingen voor de gezondheidszorg leveneens meer aandacht komen voor ethische zaken, al- het advies aan Borst. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten rotterdam gpd Het eerste deel van Randstadrail, een nieuwe metro- of sneltram over de grotendeels al bestaande Hofplein spoorlijn tussen Rotterdam en Den Haag, gaat bijna zeshonderd miljoen gulden meer kosten dan aanvankelijk werd verwacht. Dat blijkt uit het aanvullende voor stel dat de Stadsregio's Rotterdam en Haaglanden en de provincie Zuid- Holland morgen aanbieden aan mi nister Netelenbos van verkeer en wa terstaat. De aangepaste plannen ver gen een investering van 1,8 miljard gulden. De kosten werden eerder ge raamd op 1,2 miljard. Het plan houdt een koppeling in van de Rotterdamse metro aan het Haagse tramnet via de sporen van de Hofpleinlijn van de NS. De spoorlijn moet daartoe worden opgeknapt en in Rotterdam omgebogen naar het Cen traal Station. Bij Den Haag CS moet in de Rijnstraat een viaduct komen om de Hofpleinlijn te laten aansluiten op het Haagse tramnet. De plannenma kers venvachten dat de koppeling vanéif 2004 een snellere groei van het aantal reizigers tot gevolg zal hebben. Ze denken dat de kosten zo sneller voor ongeveer de helft door de in komsten (de kaartjes) kunnen worden gedekt. Aanvankelijk dekken de in komsten uit de kaartjes de kosten voor 37 procent. Het extra geld moet volgens de Stadsregio onder meer komen uit het Meerjarenprogramma Infrastructuur en Transport van het rijk. uit Europe se fondsen en uit de pot voor het Sleutelproject Centraal Station Rotter dam (om alvast de verbouwing van het metrostation in Rotterdam CS te kunnen betalen). Voor de aftakking van de Hofpleinlijn naar de nieuwe Vinex-woonwiiken in Berkel en in Bergschenhoek komt voorlopig een 'hoogwaardige' buslijn in de plaats. Rijksrecherche stuit op niet controleerbare informatie Er zijn geen harde bewijzen dat criminelen proberen rechters, politici en ambtenaren te beïnvloeden. Maar de Rijksrecherche is wel op 'zachte', niet controleerbare in formatie gestuit, die wijst op mogelijke corruptie of du bieus handelen van rechters en politici. Dat schrijft mi nister Korthals van justitie aan de Tweede Kamer. den haag anp De informatie heeft betrekking op 79 vooraanstaande politici en rechters. Omdat het vaak om informatie uit de tweede hand gaat („van horen zeggen") is de corruptie of beïnvloeding door criminelen niet hard te krijgen. •In de meeste gevallen is het on derzoek dan ook wegens gebrek aan bewijs gestaakt. Een per soon is veroordeeld, tegen een ander begint nog een proces en enkele zaken zijn nog in onder zoek. De rest leverde niets of niet genoeg op. Korthals gaf het college van procureurs-generaal opdracht voor het onderzoek na uitspra ken van de voormalige Amster damse officier van justitie mr. F. Teeven. Teeven zei aanwij zingen te hebben dat crimine len rechters en politici probe ren te beïnvloeden door omko ping, bedreiging en laster. Het college van procureurs generaal wil het onderzoek naar corruptie verbeteren. Het pleit voor een landelijk meldpunt waar informatie over corruptie verzameld kan worden. Daar kan een officier van justitie, die speciaal daarmee is belast, de informatie direct beoordelen en eventueel tijdelijk 'bevriezen' totdat er meer aanknopings- Cunten voor onderzoek zijn. Nu lijft veel onderzoek liggen, omdat de politie geen prioriteit geeft aan corruptiebestrijding. Ook zijn er onvoldoende moge lijkheden om 'zachte' informa tie en tips op te slaan en te con troleren. Onderzoek naar corruptie is ook vaak moeilijk, volgens het college, omdat er geen directe slachtoffers bij betrokken zijn en het zich „in het heimelijke" afspleet. Getuigen zijn nauwe lijks te vinden en als die er al zijn, zijn zij huiverig om hier over te vertellen. Ook heerst er een taboe op het naar buiten brengen van informatie over corruptie. Bij de 79 gevallen die werden gemeld, ging het onder meer om twijfelachtige contacten met criminelen, het aannemen van steekpenningen, reizen of etentjes in ruil voor opdrach ten. In de meeste gevallen kon op basis van de zachte informa tie niet hard gemaakt worden of de betrokkenen daadwerkelijk over de schreef zijn gegaan. Amersfoort Amersfoorters die een fiets, autoradio, portemonnee of ander bezit missen, kunnen sinds kort aangifte doen bij een elektroni sche 'aangiftezuil'. De roestvrijstalen kolom staat in de hal van het hoofdbureau van politie. Het apparaat oogt op het eerste gezicht als een slank uitgevoerde pin-automaat. Bij nadere bestudering blijkt de gebruiker echter niet uit verschillende geldbedragen te kunnen kiezen, maar uit verschillende misdrijven. Wie een kleine diefstal komt melden waarbij de politie niet direct in actie hoeft te komen, kan aangifte doen door een aantal vragen die op een computerscherm verschijnen met behulp van het toetsenbord in te vullen. Is het scherm ingevuld, dan wordt er een printje gemaakt. Een medewerker van de politie loopt het printje door en stelt eventueel aanvullende vragen. FOTO GPD marco HOFSTE den haag anp Het openbaar ministerie geeft Desi Bouterse geen vrijgeleide om naar Nederland te komen. De oud-legerleider had hierom gevraagd zodat hij tijdens zijn proces in hoger beroep een ver klaring kan afleggen. Dat mel den kringen binnen justitie. Persadvocaat-generaal mr. H. Wesselink wil niet bevestigen dat het OM het verzoek van Bouterse afwijst. Met een vrijgeleide kan Bou terse niet gearresteerd worden voor strafbare feiten die hij in het verleden heeft gepleegd. Dat zou niet alleen gelden voor zijn drugsactiviteiten, waarvoor hij door de rechtbank in Den Haag tot zestien jaar cel is ver oordeeld, maar ook voor zijn betrokkenheid bij de decem bermoorden in 1982. Bouterse kan Suriname niet verlaten wegens hef internatio naal arrestatiebevel dat op ver zoek van Nederland tegen hem is uitgevaardigd. Ook in Brazi lië, een van zijn favoriete be stemmingen, is hij niet meer welkom. De naam Bouterse is de afgelopen weken veelvuldig gevallen in een onderzoek naar een Braziliaanse drugsbende. ruswuk anp Geldig voor olie modellen en kleuren von 1 t/m 31 december 1999. s==ï® De zaak tegen de Surinaamse legerleider Desi Bouterse wordt donderdag in hoger beroep be handeld. Op 16 juli veroordeel de de rechtbank in Den Haag Bouterse tot zestien jaar gevan genisstraf voor zijn leidingge vende rol in het Suri-kartel. De drugsorganisatie uit Suriname is volgens justitie verantwoor delijk voor de smokkel van tien duizenden kilo's cocaïne sipds de jaren tachtig. De raadsman van Bouterse, mr. A. Moszkowicz, heeft bij het hof een lijst van 107 getuigen ingediend. Op de lijst staan vol gens de raadsman ook politici. Bouterse staat voor het ge rechtshof in Den Haag met twee medeverdachten. Korvi- nus, de advocaat van de derde verdachte, heeft het hof ver zocht 32 getuigen te mogen on dervragen. Onder hen zijn de ex-ministers Sorgdrager van justitie en Van Mierlo van bui tenlandse zaken en voormalig procureur-generaal Docters Van Leeuwen. Justitie heeft vijftien jaar naar de gangen van Bouterse ge speurd, voordat hij werd be recht. Voedingsbodem voor de grootschalige smokkel van co caïne ligt volgens het onder zoeksteam vooral in de maatre gel van de Nederlandse rege ring om na de decembermoor den van 8 december 1982 de geldkraan naar Suriname dicht te draaien. De toenmalige Surinaamse machthebber Bouterse werd daardoor gedwongen om snel andere geldbronnen aan te bo ren om het land te kunnen blij- paramaribo anp Bij de Nederlandse ambassade in Paramaribo en het Surinaamse politiekorps neemt de be zorgdheid toe over cocaïnesmokkel via de inter nationale luchthaven Zanderij. Beide instanties hebben dit onafhankelijk van elkaar laten we ten. De bezorgdheid is gebaseerd op de stijging in het aantal aanhoudingen van personen die naar Amsterdam wilden vertrekken met bolle tjes cocaïne in hun lichaam. Zondag zijn zes mensen aangehouden, van wie vier met de Nederlandse nationaliteit. Van af 19 november tot 6 december werden 46 Ne derlanders op Zanderij aangehouden en het beeld is dat er per vlucht naar Amsterdam steeds meer bolletjesslikkers worden gepakt. In Suriname zitten nu 180 Nederlanders in de cel. De meesten van hen worden van overtre ding van de opiumwet verdacht of zijn er al voor veroordeeld. Het aantal is in nog geen maand tijd met ongeveer dertig procent geste gen. Van de aangehouden drugsverdachten in Su riname, voornamelijk jongeren, werd het leeu wendeel in Nederland gerekruteerd. In politie kringen in Paramaribo wordt verwacht dat het aantal aanhoudingen de komende weken groeit met de voorspelde toename van 'millennium- toeristen' uit Nederland. ven besturen. Al snel na het stoppen van de financiële hulp zijn de eerste contacten gelegd met de machtige Zuid-Ameri kaanse drugsmaffia, meent Jus titie. De zaak tegen Bouterse en een van de andere verdachten gaat om het invoeren van 245 kilo cocaïne op 3 december 1989 in Rotterdam, 187 kilo op 3 juni 1990 via Schiphol, 286 ki lo op 19 mei 1991 in Rotterdam, een poging tot het invoeren van 274 kilo op 1 maart 1991 via de Belgische luchthaven Zaventem en een transport via Stellendam van 474 kilo. Bouterse alleen wordt ook nog het invoeren van 357 kilo cocaïne ten laste ge legd. Dat zou op 17 mei 1991 in Rotterdam zijn gebeurd. De an dere medeverdachte heeft in de ogen van Justitie een spilfunctie vervuld bij het financiële ver keer van het Surinaamse drugs kartel. Tien jaar cel geëist voor moord op vrouw rotterdam anp Eerst dachten de buurtbe woners dat er een etalage pop viel uit het brandende dressoir. Een onbekende man had het meubelstuk kort daarvoor bij hun in de straat gezet en aangestoken. Toen midden in de nacht de vlammen het kastje bijna hadden verzwolgen, viel er iets op straat. Een etalage pop? Iedereen was klaarwak ker toen een bewoner plots uitriep: „Mijn God, het is een mens!" Uit sectie op het half ver koolde lichaam bleek dtit het ging om een jonge vrouw die eerst was gewurgd. In haar buik zat een foetus van een meisje van vier maanden. Enkele weken na het inci dent werd de man van het 19-jarige slachtoffer aange houden. Gisteren moest de 24-jari ge verdachte zich voor de rechtbank verantwoorden. Het openbaar ministerie (OM) acht bewezen dat de man zijn vrouw doodde en eiste een gevangenisstraf van tien jaar. De verdachte ontkent. Hij zegt dat hij zijn vrouw bij thuiskomst dood aantrof in gezelschap van een man. Deze wist te ontkomen. In paniek heeft hij toen zijn vrouw in het dressoir gestopt en is hij zelf op zoek gegaan naar de dader. Hij dacht in de gevluchte man een Turk se deurenmaker te herken nen en reisde dus af naar Turkije. Als hij het speurwerk aan de politie over zou laten, zou de dader alleen een ge vangenisstraf krijgen, dacht hij. En hij wilde meer, hij zon op wraak. Familieleden van de ver dachte hebben echter ver klaard dat hij hen heeft op gebiecht dat hij zijn vrouw heeft vermoord nadat hij haar met een ander in bed had betrapt. Eerst zouden ze ruzie hebben gemaakt. Hij wiide weten wiens kind zij droeg. Toen daar geen be vredigend antwoord op volg de, doodde hij haar. amsterdam gpd Sommige Turkse moeders geven hun verslaafde kinderen stiekem geld om drugs te kopen zodat ze niet afglijden in het criminele circuit. Er zijn ook Turkse vaders die hun verslaafde naza ten op het vliegtuig naar Turkije zet ten, waar ze gedwongen kunnen afkic ken. Het is een greep uit de noodmaat regelen van Turkse families in Neder land die koste wat het kost het versla vingsgedrag van hun kinderen bin nenskamers willen houden. In geen enkele allochtone bevolkingsgroep is het taboe op drugsgebruik zo groot als binnen de Turkse gemeenschap. Dat blijkt uit het rapport Verslaving en criminaliteit onder Turkse jongeren in Amsterdam' dat begin deze week werd aangeboden aan Tweede-Kamerlid Mohammed Rabbae van Groenlinks. De families zijn zo goed in staat het drugsgebruik te verbergen, dat het werkelijke aantal verslaafde jongeren onduidelijk blijft. Het is overigens op merkelijk dat het rapport tot stand is gekomen op initiatief van de Advies raad Turken. Met ruim vijfhonderd mensen uit de Turkse gemeenschap zijn gesprekken over drugsverslaving gevoerd. Door het taboe op drugsgebruik zijn ook bij de hulpverlening nauwelijks verslaafde Turkse jongeren bekend. „Ik heb er nu maar twaalf in behande ling. terwijl er volgens een ruwe schat ting zeker zo'n drie a vierhonderd moeten zijn. De Turkse drugsverslaaf den die hier komen, zijn vaak al heel ver heen. Ze zijn totaal afhankelijk van drugs", zegt Gerrit van Santen van de GG GD in Amsterdam. „Hulp zoeken wordt ervaren als een afgang voor de hele familie. Om die schande te beperken geven Turkse moeders hun kinderen liever geld om drugs te kopen, want dan belanden ze in ieder geval niet op het criminele pad. Hele gezinnen steken zich op die manier in de schulden. Soms worden ze op het vliegtuig gezet naar Turkije waar ze gedwongen moeten afkicken", aldus A. Yalman, werkzaam bij een T urkse iongerenorgan isatie Verplicht afkicken werkt niet, zegt pre ventiemedewerkster Lidwien Schweit- ser van Jellinek verslavingszorg. „Je moet gemotiveerd zijn om van ie ver slaving af te komen." Ook hier komt slechts een handjevol Turkse verslaaf den. Behalve schaamte is er ook veel onbekendheid over drugs bij Turkse ouders. „Ze denken dat hasj hetzelfde is als heroïne. Een dochter die een jointje rookt is in hun beleving voorbe stemd als prostituee. Ouders moeten beter worden voorgelicht over drugs. Dan hoeven ze niet meer zo overspan nen te reageren als ze een zakje wiet in een broekzak van hun zoon of dochter vinden." Desi Bouterse baant zich een weg door de menigte na afloop van het NDP-congres in mei waar hij werd herkozen als voorzitter van de partij. FOTO ANP ED OUDENAARDEN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5