Schiphol zet vliegtuigen op startbaan Ouders halen jeugdige arrestanten van politiebureau Sociale partners praten voorlopig niet Binnenland 'Vervroegd pensioen voor eigen rekening' i|elijk verbod FC Twente-Ajax Lichtje Chanoeka ontstoken Faber stelt regels aan wildgroei in viskwekerijen PvdA dreigt met intrekking steun aan mestplan 7 DECEMBER 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten ve vuurwerkcampagne Na in voorgaande jaren gewezen te hebben op de ilgen van vuurwerkongelukken kiest de Stichting tme (SIRE) dit jaar voor de sociale gevolgen van ver door vuurwerk. Vanmorgen is in het Revalidatiecen- ndam in Rotterdam het startschot gegeven voor de jaar- urwerkcampagne. Met name jongens van 13 tot 16 jaar in de campagne benaderd met herkenbare en confron- situaties in het dagelijks leven. SIRE speelt met de cam- n op gevoelens van schaamte en sociaal isolement bij n die als gevolg van een vuurwerkongeval verminkt zijn. •leg over aanbesteden HSL ■j± Ambtenaren van minister Netelenbos (Verkeer) pra- dertien bedrijven over openbare aanbesteding van de j elheidslijn-Zuid. Het gaat onder meer om de vervoersbe- NMBS uit België en SNCF uit Frankrijk. De gesprekken armeel, benadrukt een woordvoerster van Netelenbos. reft bedrijven die eerder hebben aangegeven belangstel- ïebben voor de exploitatie van de lijn. „Wij houden ze j oogte." Het is niet zo dat de bedrijven al in de aanbeste- ocedure zitten, aldus de woordvoerster. De minister in bod van de NS vorige maand af. De fracties van PvdA, CDA zijn huiverig voor openbare aanbesteding. Zij vre- die spaak zal lopen en Netelenbos met hangende poot- moet naar de NS. sot veroordeeld tot drie jaar "tod» De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren een 51- Dlitieman veroordeeld tot drie jaar celstraf. De man ver- j volgens de rechtbank tegen betaling verblijfsverguimin- i illegalen. De zaak tegen de agent van dé vreemdelin- tie in Rotterdam, begon te rollen na een anonieme tip. f olitieman werd ook veroordeeld voor het illegale bezit i vuurwapen, dat met munitie in zijn woonhuis werd ge- e_i Burgemeester Mans van Enschede overweegt de d FC Twente-Ajax te verbieden. Het duel staat voor zon- het programma. Aanleiding is dat een grote groep Ajax- «ft aangekondigd op eigen gelegenheid naar Enschede te sDe actie van de fans is een protest tegen de combirege- Vrbij voetbalsupporters uitsluitend eën toegangsl kopen als zij gebruik maken van georganiseerde eizen. ier wil af van kindsoldaten Jongeren mogen in de toekomst pas vanaf hun acht- aar bij de krijgsmacht solliciteren. Een meerderheid van Kamer wil af van de huidige leeftijdsgrens van ze- jaar. D66 en PvdA zullen daarover donderdag tijdens de eling van de begroting van Defensie een motie indienen, De Grave van defensie is bang dat verhoging van de grens problemen zal opleveren voor de werving van lersoneel. Als een schoolverlater twee jaar moet wachten jlliciteren is de kans groot dat hij verloren gaat voor de sjacht. is cot CDA belastingdebat is laf WD-leider Dijkstal noemt het laf van het CDA ij morgen weigert deel te nemen aan het eerste de- r de herziening van het belastingstelsel in de Tweede Ka- Zie een mening heeft, zegt dit in de Tweede Kamer en nirbuiten", aldus Dijkstal tijdens een bijeenkomst van e tij in 's-Gravenzande. Dijkstal vindt dat het CDA en alle "oppositiepartijen geen argument hebben als zij zeggen lelastingplannen te snel behandeld worden door de 1 kamer. „De hoofdlijnen van die plannen zijn al een r bekend." A besluit binnen enkele maanden j[)m De VARA besluit over enkele maanden of ze com- 1 Afgaat of niet. Dat heeft de omroep haar personeelsleden 8 laten weten, aldus een woordvoerder. De omroep zorg- ag voor een kleine storm in Hilversum door bekend te .dat ze overweegt uit het publieke bestel te treden. De Tn Bestuur van de NOS heeft inmiddels laten weten de e innen de publieke omroep te willen houden. eist verwijderen koppeling ^Veilig Verkeer Nederland (WN) eist van het intemet- )aldie dat het de verwijzing van zijn internetpagina naar ïigenorganisatie verwijdert. Het nieuwe internetbedrijf boetes te betalen van snelheidsovertreders. Daarom wil ets met Baldie te maken hebben. In een brief aan Baldie ^1 dat het internetbedrijf direct stopt met de verwijzing fe van een dwangsom van 20.000 gulden per uur. WN erder verzocht de verwijzing op te heffen. ling lading bij vliegtuigongeluk hu Na een vliegtuigongeluk moeten luchtvaartmaat- jen onmiddellijk informatie over gevaarlijke lading ver- n aan de rampenbestrijding. Deze meldingsplicht gaat eieze maand gelden voor de Nederlandse vliegmaatschap- p aandringen van de Rijksluchtvaartdienst zullen de therpte richtlijnen naar verwachting in 2001 wereldwijd cht worden. Aanleiding is de parlementaire enquête a Bijlmerramp. Na het neerstorten van de Roeing 747 van %tond grote onduidelijkheid over de precieze lading. Op oudejaarsdag 230 toestellen aan de grond Op oudejaarsdag verandert de luchthaven Schiphol in een enorme parkeerplaats voor vliegtuigen. Schiphol wil uit ruimtegebrek zelfs toestellen neerzetten op twee startbanen. Een woordvoerster spreekt van een unieke situatie. „We verwachten dat er ongeveer 230 toestellen aan de grond zullen staan." SCHIPHOL RICHARD MOOYMAN De meeste vluchten rond de millennium-wisseling zijn ge schrapt. De Nederlandse lucht vaartmaatschappijen hebben daartoe besloten omdat er nau welijks tickets zijn verkocht. Vrijwel alle Europese middag-, avond- en nachtvluchten op 31 december vervallen. Ook in de ochtend van 1 januari zal nau welijks worden gevlogen. Een geschat aantal van 185 Nederlandse- en circa vijftig buitenlandse vliegtuigen zal aan de grond zal staan, terwijl er plaats is voor slechts 160 toe stellen. De luchthaven gaat daarom vliegtuigen verwijzen naar noodparkeerplaatsen, zo als vrachtplatforms, de start baan op Schiphol-Oost, de Aalsmeerbaan en een taxibaan. Schiphol houdt er rekening mee dat passagiers op de lucht haven vast komen te zitten als er zich tijdens de millennium- wisseliftg ergens op de wereld binnen de luchtvaart compu terproblemen voordoen. Schip hol, de Nederlandse vliegmaat schappijen en Luchtverkeerslei ding Nederland zijn millenni um-proof verklaard, maar het is niet uitgesloten dat in andere landen toch ergens problemen opduiken. „In het slechtste geval zal een aantal passagiers op Schiphol moeten wachten", aldus de woordvoerster. „Ook buiten landse maatschappijen wach ten eerst af hoe het in de rest van de wereld is vergaan. Mo gelijk zal het een dag langer du ren voordat ze vertrekken." Op Schiphol zal in de millen nium-nacht een crisisteam ge reed staan. Er zijn noodverzie- ningen voor het geval elektrici teit of drinkwatervoorziening uitvallen. De luchthaven ver wacht dat de massa geparkeer de toestellen rond de jaarwisse ling een fors aantal 'spotters' (vliegtuigliefhebbers) naar Schiphol zal lokken. Amstelveen In Amstelveen is gisteren opnieuw een lichtje van de grootste Chanoeka-kandelaar -niet te verwarren met de zevenarmlge menora-kandelaar- van Nederland ontstoken. Het ritueel is onderdeel van Chanoeka, het inwijdingsfeest waarbij gedurende acht dagen 's avonds steeds een licht van de kandelaar wordt ontstokenfoto anp koen suyk den haag anp Staatssecretaris Faber (Visserij) wil regels stellen aan het groei end aantal viskwekerijen in Ne derland. Dat zei ze gisteravond tijdens de behandeling van de visserij begroting. Ze zal bin nenkort aangeven hoe ze de wildgroei in de sector wil be teugelen. Eerder had ze gezegd dat ze de 'aquacultuur' wil stimuleren, als alternatief voor de teruglo pende visstand in de Noordzee. Maar verscheidene fracties brachten de wrede dodingsme thoden bij de viskwekerijen ter sprake. Groenlinks drong erop aan niet te hard van stapel te lopen. „We moeten niet toe naar een bio-industrie voor vis." De viskwekerij is een groeien de sector in Nederland. Naast paling wordt steeds meer forel en meerval in waterbakken ge kweekt. De aquacultuur zorgde in 1998 voor vijftien procent van de totale visserij-omzet. Dit komt neer op een bedrag van 150 miljoen gulden. De Dierenbescherming liet vorige week al kritiek horen op de omstandigheden in viskwe kerijen. Volgens de organisatie hebben kweekvissen veel last van stress. De Nederlandse Ver eniging van Viskwekers (NeVe- Vi) verwierp die kritiek. „Als een vis stress heeft, dan eet hij niet. En daar hebben we nog nooit wat van gemerkt", aldus een NeVeVi-woordvoerder. „We proberen zo veel mogelijk de natuur na te bootsen in de kwe kerijen." DEN HAAG GPD HANS JACOBS Ouders van enkele tientallen gearresteerde minderjarige scholieren mochten vanoch tend hun kinderen ophalen op het Haagse politiebureau. Zij hebben de nacht doorgebracht in de politiecel. Vanmorgen za ten nog vijf minderjarige en één meerderjarige arrestant vast. In totaal hield de politie gisteren 37 raddraaiers, van wie er 29 minderjarig waren, aan. Woordvoerder Van Rijnswou erkende vanochtend dat de Haagse politie niet had ver wacht dat de demonstratie zo uit de hand zou lopen. Hij vroeg zich af of de kinderen zelf wel beseften waar zij mee bezig waren. „Toen een fotograaf neerging met een steen tegen zijn hoofd, begonnen veertien en vijftien jarige meisjes op de voorste rij te huilen. Net tevo ren hadden zij nog joelend hun middelvinger tegen de ME op gestoken." De arrestanten .zijn afkomstig uit heel Nederland. Van Rijnswou kon niet bevesti gen dat onder de arrestanten ook supporters van ADO Den Haag zijn. „Zwaaien met een groen-gele sjaal betekent nog niet dat je tot de harde kem be hoort", zei hij. Het ministerie van onderwijs is niet van plan zelf maatrege len te nemen tegen de stakende scholieren. De verantwoorde lijkheid daarvoor ligt bij de scholen. De Haagse burge meester Deetman, oud-minis ter van onderwijs, waarschuwt Bespaar tot 150- op C&A topmode. Big Tickets. Een nieuwe manier om bliksemsnel bedragen te besparen van 15 tot soms zelfs 150 gulden. Ze hangen aan 't mooiste dat wij in huis hebben. 't Puikje van de zalm, zogezegd. De Big Tickets van C&A. U kunt ze niet missen. Deze week zijn wij op donderdag- én vrijdagavond geopend. r S& Een demonstrant wordt bij het Binnenhof door de politie weggevoerd. foto anp jasper juinen Juichende scholieren bij het begin van de demonstratie op het Malieveld. sii ZWARE KASSAKORTINGEN op honderden topartikele staatssecretaris Adelmund voor te snelle ingrepen in het studie huis. „We zitten in een lopend proces. Je moet voorzichtig zijn om daar tijdens de rit ingrepen in te doen." WD-Kamerlid Comielje meent dat Deetman, die verantwoordelijk is voor het optreden van de politie in Den Haag, tekortgeschoten is. WD- leider Dijkstal noemde het krankzinnig dat gisteren tijdens het scholierenprotest aan alle den haag gpd-anp De PvdA dreigt haar steun aan het mestplan in te trekken. Landbouwminister Brinkhorst moet voor kerst met een duide lijk sociaal beleid komen. „Ik pik het niet langer", zei PvdA- Kamerlid Waalkens gisteren na afloop van een overleg met Brinkhorst. „Hij gaat niet in op mijn kritiek. Dat toont zijn arro gantie." Daarmee tekent zich in de Tweede Kamer een meerder heid af tegen het mestplan. Het CDA, de kleine christelijke par tijen en de SP hebben er steeds moeite mee gehad. Waalkens verwijt de minister dat hij te veel tijd verliest met 'rollend over straat te gaan' in E laats van het mestbeleid en de ijbehorende sociale maatrege len uit te werken. „De minister doet allerlei ambitieuze uitspra ken in de pers, maar het duurt maanden voordat de voorstel len in de Tweede Kamer ko men." Brinkhorst antwoordde daar gisteren niet concreet op. Het kabinet wil het mestover schot terugdringen door boeren kanten ramen van de Tweede Kamer zijn vernield. Deetman is het niet eens met de kritiek. Hij zegt blij te zijn dat er geen slachtoffers zijn gevallen on danks de grote groep van 20.000 demonstranten. Woordvoerder Mare Gebuis van het stakingscomité vindt dat de politie 'redelijk goed' heeft opgetreden. „Wij hadden op een gegeven moment geen grip meer op de situatie, maar foto cpd phil nijhuis zo erg was het nu ook weer niet", meent hij. De problemen ontstonden echter al aan het begin van het protest op het Malieveld. De eigen muziek band werd als eerste bekogeld met eieren. Ook sprekers zijn een geliefd doelwit. Kamerle den van SP, Groenlinks en CDA kregen de volle laag. CDA- 'er Mosterd raakte zelfs licht ge wond. Staatssecretaris Adel mund trof slechts een enkel ei omdat er een cordon om haar werd gevormd. Honderden leerlingen kwa men uiteindelijk terecht op het Binnenhof. Met blikjes drank, eieren en de inhoud van bloembakken werden ramen bekogeld. De politie, die zich eerst afzijdig hield, probeerde de scholieren met zachte hand van het Binnenhof te krijgen. De keuze om de scholieren via dc smalle doorgang naar de Hofplaats - in feite een sluis door het Kamergebouw - te stu ren, bleek echter niet gelukkig. In het gedrang werd de meute agressief. De Tweede Kamer ging hermetisch op slot. De ME probeerde charges zo lang mogelijk te voorkomen. Inmiddels werden wel de hel men opgezet, en af en toe wer den uitvallen gedaan om de grootste raddraaiers uit de me nigte te halen. Niet iedere de monstrant bleek scholier of even dapper. Toen een groep agenten een jochie naar een ar restantenbus sleurde, werd het hem allemaal te veel. De stoere stenengooier met ADO-Den Haag-sjaal plaste in zijn broek. Jorritsma teleurgesteld over advies SER DEN HAAG ANP Minister Jorritsma van economische zaken is teleurgesteld over het advies van de Soci aal-Economische Raad (SER) over de ar beidsdeelname van ouderen. De SER vindt dat alleen iedereen die jonger is dan zestig jaar in beginsel moet werken. Ook vindt de SER dat uittreding van zestig-plussers dient plaats te vinden op basis van een bewuste individuele keuze, waarbij kosten en baten tegen elkaar worden afgewogen. „De leeftijd van zestig iaar steekt mij als een graad in de keel", aldus Jorritsma. Ze vindt vervroegd pensioen prima, als men daar zelf voor heeft betaald. Maar ze vindt niet dat daaraan een bepaalde leeftijd ge koppeld moet worden. De bewindsvrouw sprak tijdens een bij eenkomst in Wassenaar, die in het teken stond van de concurrentiekracht van ons land. Een groot nadeel van ons land ten opzichte van andere landen is de geringe deelname van ouderen aan betaalde ar beid. Van de mensen die ouder zijn dan 55 jaar werkt slechts eenderde, aldus Jorrits ma. Gezien de vergrijzing zal dat probleem flink toenemen. Ook onder minderheden is de deelname aan betaalde arbeid laag. Ahmed Aboutaleb van Forum, een organisatie die zich inzet voor allochtonen, denkt dat dit te maken heeft met een achterstand in scholing die al ontstaat voor de basisschool. Hij pleitte er voor in navolging van België over te gaan op 'voorscholen', waar kinderen vanaf twee jaar terecht kunnen. Dit zou moeten ge beuren in samenhang met taallessen voor ouderen en onderricht in gebruik van com puters. „Waarom geven we mensen in de bijstand wel geld voor een ijskast of vloer bedekking en niet voor een computer, zo dat ze kunnen investeren in zichzelf." DEN HAAG GPD Fashion for Living voor de afeet van de mest. Daartoe komt Brinkhorst in mei met wetsvoorstellen. Om de boeren tegemoet te komen, wil hij bedrijven opkopen van boe ren die stoppen. De sociale partners gaan voor lopig niet opnieuw rond de ta fel zitten met minister De Vries over de uitvoering van de WAO en WW. Het overleg van afgelo pen weekend tussen FNV-voor- zitter De Waal, werkgeversvoor zitter Schraven en minister De Vries heeft volgens de sociale partners 'niets opgeleverd'. De werkgevers- en werkne mersorganisaties, verenigd in de Stichting van de Arbeid (Star), sturen binnenkort een uitgebreid stuk aan het kabinet waarin ze de plannen van de minister uitvoerig van com mentaar zullen voorzien. Ze hopen daarmee Kamer en kabi net alsnog op andere gedachten te brengen. Twee weken geleden braken de werkgevers- en werknemers organisaties het overleg over de sociale zekerheid af omdat ze vinden dat ze in de nieuwe plannen niet genoeg zeggen schap krijgen. In het nieuwe plan wil minister De Vries de 'claimbeoordeling' en het ver strekken van de uitkeringen in één overheidsorganisatie on derbrengen. Vorige week ontvingen de so ciale partners een uitnodiging van de minister om te komen praten over de 'ontstane situa tie'. Dat gesprek heeft volgens de sociale partners 'geen con crete toezeggingen' opgeleverd. Volgens CNV-voorzitter Terp stra is de dialoog met de minis ter nu 'afgelopen'. De minister houdt volgens hen vast aan de nieuwe plannen. Staatssecreta ris Hoogervorst zei het jammer te vinden dat de sociale part ners niet verder willen praten. Hij gaat niettemin gewoon door met de plannen voor de sociale zekerheid. Volgens de FNV gaan de soci ale partners in hun contra-ex pertise' het plan van de minis ter uitvoerig van commentaar voorzien. „We zullen op alle onderdelen ingaan", aldus een woordvoerster van FNV. Het stuk zal waarschijnlijk voor het reces naar het kabinet worden gestuurd. De besluiten over de nieuwe plannen voor de sociale zekerheid zullen naar verwach ting begin volgend jaar worden genomen. Tot die tijd blijven de sociale partners wel in het over leg in de verschillende organen, zoals het Landelijk instituut so ciale verzekeringen (Lisv) en het Centraal bestuur Arbeids voorziening, zitten. „De ver wachting is dat het kabinet er niet voor 7 januari uit is", aldus Terpstra. „Tot die tijd blijven we zitten."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3