Het gelijk van Bert Bouwer Kapotte knie kraakt De Koek Sport Vei E masson en Van Gobbel elen niet tegen Marseille /a Boogerd wielrenner van het jaar Buitenlandse versterking voor Van Moorsel Pim Langeveld geblesseerd Univé heeft de koopsom die bij u past! UNIVÉ. Oranje IAG 7 DECEMBER 1999 21 3tes voor FC Den Bosch en Ajax \De tuchtcommissie betaald voetbal heeft de clubs FC osch en Ajax boetes opgelegd wegens wanordelijkheden de aanhang. Den Bosch kreeg een boete van 10.000 gul- vaarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van een oor ongeregeldheden tijdens de thuiswedstrijd tegen loord op 13 augustus. Ajax moet 7.500 gulden betalen voor ■drag van de fans op 19 september bij de uitwedstrijd te- KC. tgomerie weer beste van Europa De Schot Colin Montgomerie is voor de vierde keer in uitgeroepen tot beste golfer van Europa. Hij kreeg van inel van golfjournalisten en - officials de voorkeur boven inaar van de Britse Open Paul Lawrie, eveneens uit Schot- n de Spanjaard José Maria Olazabal, die de US Masters dontgomerie eindigde in 1999 voor de zevende keer als in de Europese Order of Merit, hetgeen een unicum in de torie is. n ereplaats voor schakers De Nederlandse schakers kunnen een plaats op het po- van het EK voor landenteams in Batumi. Georgië, verge- oodzakelijk was maandag een ruime overwinning op Ita- t werd slechts onbeslist: 2-2. Aan het vierde bord zette erman de toon door al na acht zetten remise te accepte gen Borgo. Piket kwam aan het eerste bord niet al te sterk opening en mocht tegen Godena tevreden zijn met deling ;t punt. Tiviakov kon zijn vormcrisis niet afschudden en >r van Arlandi en alleen Van Wely boekte een overwinning, Efïmov. De vrouwen verloren met 1/2-1 1/2 van Kroatië. tosboom-Lanchava speelde met wit remise tegen Medic, a de Blécourt verloor van Macek. pppe zege Haarlem Het bescheiden Haarlem heeft gisteravond bij subtop- nen een verrassende zege behaald. De ploeg van trainer insink won met 4 -1Bij de rust was de stand nog in gj richt. Treffers van Naciri en Kos (twee) na de pauze be- Jen Haarlem de eerste zege in Emmen sinds 1992 (1-2). De jj doeg viel door de tweede thuisnederlaag ver terug in de m de tweede periodetitel. tie verhoort atleet Baumann i! au De Duitse politie heeft de atleet Dieter Baumann ver- tDit volgt op een klacht van de voormalige olympische ioen op de 5000 meter. Volgens de atleet heeft een onbe- een tube tandpasta van hem met het verboden nandro- y injecteerd. Baumann werd in oktober en november bij ,s gcontroles tijdens trainingen betrapt op het gebruik van rboden middel nandrolon. De 34-jarige aüeet, die bekend als kruisvaarder bij uitstek tegen doping, bezwoer dat hij inoirbaars tot zich genomen had. Experts van het doping- j itorium in Keulen vonden vorige week in de badkamer lumann een tube tandpasta, die met nandrolon was be- „Deze kwestie heeft niet meer louter met doping te ma- aldus Baumann, die in 1992 in Barcelona olympisch goud ,Het gaat er om dat iemand me heeft geprobeerd een hak Jol" 'oi dano kandidaat bij Real Li Jorge Valdano is de eerste gegadigde om interim-trai- cente del Bosque te vervangen bij Real Madrid. De Ko- jke is na de ontluisterende nederlaag op eigen veld tegen aragoza (1-5) gezakt naar de zeventiende plaats op de Ise ranglijst. Volgens de Spaanse krant El Pais heeft voor- Lnrenzo Sanz deze week een afspraak met Valdano. Het tweede keer worden dat de Argentijn voor Real Madrid rerken. Eerder was hij achttien maanden hoofdcoach. In i 1996 werd hij ontslagen vanwege teleurstellende resul- rar Hij was daarmee het eerste 'slachtoffer' van Sanz, die in z< geerperiode al zeven trainers versleet, lal anelli heeft koffers al gepakt da dam De Italiaanse aanvaller Fabrizio Ravanelli trekt van uit in de Kuip waarschijnlijk voor de laatste keer het shirt lympique Marseille aan. De bijna 31-jarige spits is vrijwel ïee net Lazio Roma, dat toevallig in dezelfde groep van de de pions League is ingedeeld. Volgens berichten in de Itali- media heeft Ravanelli al een contract voor twee jaar in getekend. Tijdens een persconferentie in Rotterdam wil- icHclubleiding van Olympique de transfer niet bevestigen, w erd bekend dat er eind deze week duidelijkheid rond Ra- gn. i komt. De Italiaanse spits, die in 1997 voor ruim 16 mil- ulden overstapte van Middlesborough, heeft bij Olympi an basisplaats meer. Ook tegen Feyenoord ontbreekt hij >eginopstelling. Maurice en Dugarry krijgen de voorkeur. 1 X)1 len ith Straathof naar Innsbruck port» De commissie Topsport van de Koninklijke Neder- Schaatsenrijders Bond (KNSB) heeft de rijders en rijd- cll lekendgemaakt voor de World Cupwedstrijden sprint, die imend weekeinde in Innsbruck worden gehouden. Andrea Marianne Timmer, Tonny de Jong, Jakko Jan Leeuwangh, is en Erben Wennemars doen aan alle afstanden mee (2 x leter en2x 1000 m). es: Vrouwen. 500 m: Andrea Nuyt, Marianne Timmer. Tonny de jkc Oonk en Yvonne Lccvcr: 100Ó m: Nuyt. Timmer. De Jong, Anna jee Thomas en Judith Straathof. or tn, 500 m: Jakko Jan Leeuwangh, Jan Bos. Erben Wennemars en Gerard jvj de; 1000 m: Leeuwang. Bos, Wennemars. Ralf van der Rijst en Jeroen uik 'Ik doe het niet voor de leuke reisjes veq H otd kan vanavond tij zij e thuiswedstrijd voor de ele 'ions League tegen a ique Marseille niet be- ok ov r de geblesseerde Jon Dahl Tomasson d nng) en Ulrich van Gob- nei s)- Jean-Paul van Gastel, alfi 'g tijdens de uitwedstrijd arta niet van de partij, K maandag tijdens de af- de training voldoende d van zijn blessure aan leen. is een grote meevaller", deerde trainer Leo Been- *tyvan de Rotterdammers, dacht ik nog dat de tegen Marseille te kwam voor Jean-Paul. jgel ig bleek hij tijdens de -mo training voldoende fit. •rpi Hen hem goed kunnen rc 'pique Marseille verloor Feyenoord (1-3 bij Chel- ik eerste wedstrijd in de ronde van de Cham- ïague. Het bezoekende )ma bleek in Stade Vé- in|e met 2-0 te sterk. „De kiW van dinsdag is zowel b e Fransen als voor ons d- Beide teams moeten jop winnen. Anders doen ze voorlo pig niet meer mee in de strijd om de tweede plaats in de pou le. Want die positie is vanaf de loting onze doelstelling ge weest. Lazio is voor ons de ge doodverfde winnaar van de poule. Die voorspelling zla ook wel uitkomen." De winnaar van de Cham pions League in 1993, werkend met een begroting van ruim 150 miljoen gulden, bekleedt slechts de bescheiden zevende positie in de Franse competitie. Maar Beenhakker is zwaar on der de indruk van de Franse te genstander van Feyenoord. „Ze hebben enkele problemen ge had", doelde hij onder meer op het opstappen van trainer Courbis na afloop van de verlo ren thuiswedstrijd tegen Lazio Roma. Hij werd opgevolgd door zijn voormalige assistent Bernard Casoni. „Ook die heeft de be schikking over fantastische voetballers. Ravanelli, Dugarry, Diawara en Maurice zijn erg goede aanvallers. En wat denk je van een middenvelder als Pi- res? Het is een echte Franse ploeg. Ze spelen verzorgd voet bal. Een elftal met veel techni sche en atletische baggage." Noem hem zelfverzekerd, noem hem arrogant, het maakt Bert Bouwer niets uit. Hij wil beoordeeld worden op zijn prestaties en zijn opvatting dat meer trainen succes oplevert. In Noorwegen haalt Bouwer deze dagen zijn gelijk. Zijn handbalvrouwen staan bij de laatste zestien van het toernooi om het wereld kampioenschap en zijn de sensatie van het toernooi. HAMAR ANP Bouwer rekent in Scandinavië af met zijn frustraties uit het verleden. „We hebben in Ne derland zo ontzettend veel ta lent verziekt en verknald. Ik er ger me er al jaren aan dat we wel de techniek en de kwalitei ten hebben, maar het steeds net niet halen, omdat we niet genoeg doen." Bouwer (47) on dervond het al als speler. Vanaf zijn dertiende handbalde hij als linkeropbouwer bij Niloc, Her mes en Sittardia. Met de laatste ploeg werd hij Nederlands kampioen, maar Europacup- avonturen duurden nooit lang. Zijn grootste nachtmerrie be leefde de Vleutenaar als inter national toen hij met Neder land tijdens het WK in 1983 met 22-8 van Tsjechië verloor. Hij kon wel onder de vloer kruipen van ellende. „Doe me zoiets nooit meer aan." Bouwer trainde net zoveel als de internationale topspelers, maar kreeg dat niet van zijn ploeggenoten gedaan. Pas als coach kan hij eindelijk zijn ideeën in praktijk brengen. In mei 1997 kreeg hij de kans met de nationale vrouwenploeg de professionele weg in te slaan. Hij moest er velen voor overtui gen. „Ik had bewijsmateriaal nodig om te laten zien dat in ternationaal iedereen meer traint, meer wedstrijden speelt. Uit testen bleek dat mijn speel sters met twintig uur trainen in twee maanden tijd 25 procent aan snelheid, uithoudingsver mogen en werpkracht won nen." Het vervolg is bekend. Bou- DEN BOSCH ANP Michael Boogerd is gisteren uitgeroepen tot Nederlands wielrenner van het jaar. De Hagenaar kreeg de onder scheiding van de Club 48 te Den Bosch, een genootschap van de wielersport. Naast Boogerd kregen Leontien van Moorse! (wouwen), Marcel Duin (neo's) en Bas van Dooren (mountainbike) de jaarprijs. Boogerd won dit jaar de etappekoers Parijs-Nice en de klassieker Amstel Goldra- ce. Hij eindigde als tweede in het klassement om de we reldbeker na de genaturali seerde Belg Andrei Tchmil. Leontien van Moorsel ver dedigde in Italië met succes haar wereldtitel tijdrijden na tientallen overwinningen in wedstrijden op de weg. Mar cel Duijn geldt als een groot talent van de Nederlandse wielersport. Hij zegevierde dit jaar in Olympia's Ronde van Nederland. Bas van Dooren was de beste Nederlandse renner op de terreinfiets. Bert Bouwer: „Ik heb problemen met sommige scheidsrechters, met bobogedoe, politieke spelletjes. Dat vind ik zo erg, maar ik houd mijn mond en speel het spel mee." foto united photos de boer wer kreeg het handbalverbond achter zich en vond in hoofd sponsor Ton van Bom een draagkrachtige medestander. Sindsdien traint hij met de vrouwen in Zeist 22 uur per week en dichten ze razendsnel de kloof met de internationale top. Bouwer staaft in Noorwe gen zijn aanpak met harde re sultaten. „Als ik hier bij het WK bin nenkom, wil ik dat ze weten dat ik er ben. Ik wil ook bij NOCNSF respect en niet ge doogd worden omdat ik bonds coach heet. Ik vind dat ik ook aan mijn gezin verplicht ben het goed te doen. Voor de leuke reisjes doe ik het niet." Bouwer geeft toe dat hij in zijn drang om te presteren wel eens te ver gaat. Hij staat vaak de hele wedstrijd druk te geba ren en te schreeuwen. Bouwer typeert zich als een 'ontploffen de coach'. „Ik kan niet anders. De wedstrijd is mijn uitiaatklep. Sommige speelsters hebben daar moeite mee. Ze spreken me er later in mijn hotelkamer wel eens op aan. Het moeilijk ste is dat ik niet direct kan toe passen wat ik in het veld zie. Ik heb moeten leren om het gedo seerd aan de groep te vertellen, ze niet te overvoeren met infor matie." Op ander gebied leerde Bou wer zich ook te beheersen. „Ik heb problemen met sommige scheidsrechters, met boboge doe, politieke spelletjes. Dat vind ik zo erg, maar ik houd mijn mond en speel het spel mee." Ook de kritiek in Neder land op zijn aanpak laat hij van zich afglijden, al denkt hij dat die nu voorbij is.Als er nu nog één komt, houd ik er mee op." Wie kan er nog om Bouwer heen? De WK-prestaties van Nederland vallen op. De coach bewijst eindelijk zijn gelijk, maar is zelf verbaasd over het moment waarop. „Ik wist dit echt niet, heb een beetje last van bedrijfsblindheid. Ik ben verbaasd, niet dat de aanpak werkt, wel dat het nu al ge beurt. Een verklaring heb ik niet. De puzzel valt. Nog twee stukjes ontbreken. De zwaarste van allemaal. Ik zei onlangs dat we voor de Olympische Spelen nog niet rijp waren. Maar we zijn nu al zover. Maak de reke ning maar op." OUDENHOORN ANP Twee Zweedse en een Deense wielrenster versterken komend seizoen de ploeg van Leontien Zijlaard-Van Moorsel. Dat werd gisteren op het kantoor van hoofdsponsor Farm Frites be kendgemaakt. De bekendste van het drietal is Susanne Ljungskog. De 23-jarige Zweed se werd dit jaar derde in de Ronde van Nederland. Ljungskog werd in 1998 Euro pees kampioene bij de vrouwen tot 23 jaar. Haar landgenote Madeleine Lindberg rijdt vol gend jaar eveneens voor de Farm Frites-Hartol ploeg. Lind berg (27) is regerend Zweeds kampioene. De derde aanwinst is de Deense Rikke Sandhoj-Ol- GELSENKIRCHEN ROB SPORKEN Het bericht dat Johan de Koek definitief een punt achter zijn carrière heeft gezet, kwam gis teren niet als een verrassing. Nadat de verdediger van Schal- ke 04 in september voor de tweede keer zijn knie had ver-, draaid, doofde het licht aan het einde van de tunnel langzaam maar zeker. Een terugkeer was zo goed als uitgesloten, wist ook de 35-jarige Sliedrechter. Het besluit om nooit meer met klikkende voetbalschoenen door de catacomben van een voetbalstadion richting het veld te marcheren was enkele weken geleden al genomen. Schalke moest eerst op zoek naar een vervanger en wenste geen ruchtbaarheid te geven aan het einde van De Kocks loopbaan. Het zou de prijs voor een op volger alleen maar doen stijgen. Nu de ploeg van Huub Stevens Markus Happe van Bayer Le- verkusen heeft vastgelegd kon de buitenwereld op de hoogte worden gebracht. De hoofdrol speler zelf heeft de ergste pijn scheuten inmiddels verwerkt. „Je ziet het einde naderen, voelt dat je nooit meer op het oude niveau terug kunt komen. Ik heb het na de tweede opera tie nog geprobeerd, heb rust ge nomen en vervolgens via een opbouwtraining aan mijn her stel gewerkt. Het ging gewoon niet. Elke dag was er die pijn. de knie werd dik na de geringste inspanning." Johan de Koek Waar vele aanvallers zich stukliepen op de rots in de branding, kreeg een kapotte knie hem wel klein. Enerzijds baalde hij stevig, aan de andere kant overheerste de tevreden heid over de afgelopen jaren. „De meeste voetballers halen deze leeftijd niet eens. Ik heb een prachtige tijd achter de rug dus mij zul je niet horen kla gen." De Koek was een moderne SCOREBORD PRIJSVRAGEN Lucky 10, maandag 6 december 1-3-6-7-11-20-26-31-36-37-41-42-51- 52-57-59-65-66-78-79. Lotto 48. Eerste prijs geen winnaar, tweede prijs: 6 winnaars, elk bruto f. 16.666.60. derde prijs- 118 winnaars, elk f 1000,00; vierde prijs; 337 winnaars, elk f 250.00. vijfde prijs: 5494 winnaars, elk f. 25.00; zesde prijs; 6883 winnaars, elk f. 10.00. zeven de prijs; 76.558 winnaars, elk f. 5,00. Cijferspel 48. Zes cijfers goed. geen winnaars; vijf goed: 5 winnaars, elk bruto f. 10.000.00; vier goed; 32 winnaars, elk 1000,00; drie goed: 303 winnaars, elk f. 100,00; twee goed: 3244 winnaars, elk f. 10,00. (onder voorbehoud) BASKETBAL New York, NBA: Toronto Raptors - San An tonio Spurs 98-92. Seattle SuperSonics - Charlotte Hornets 81-103. Milwaukee Bucks - Dallas Mavericks 103-97. New York Kmcks - Denver Nuggets 78-80. Phoenix Suns - Portland Trail Blazers 90- 92. Los Angeles Lakers - Orlando Magic 117-100, Philadelphia 76'ers - Denver Nuggets 77-94. New Jersey Nets - Sacra mento Kings 109-95. Houston Rockets - Vancouver Grizzlies 102-99. Utah Jazz - Washington Wizards 102-96. Los Angeles Clippers - Miami Heat 91-99. verdediger: snel, kopsterk, ge nadeloos in de duels. Eentje die je moeiteloos één op één kon laten spelen. Hoewel hij als Utrechter zijn eerste cap ver diende, kwam de echte door braak pas in Kerkrade, toen zijn leeftijd het derde kruisje bereik te. Met Roda JC plaatste hij zich tweemaal voor de Uefa-cup, bij Schalke verraste hij vriend en vijand door het kleinood ver volgens in ontvangst te mogen VOETBAL Eerste divisie: Emmen - Haarlem 1-4 (1-1). 31. Tamerus 0-1. 42 Ho'stede 1-1. 64. Nac". 1-2. 70 Kos 1-3. 78. Kos 1-4 (strafschop). Scheidsrechter: Van Dongen. Toeschou wers: 4150 Gele kaart: Kocks (Emmen). Holwijn. Verzijiberg en Carnlho (Haarlem). SCHAKEN Batumi (Georgië). EK landenteams, acht ste ronde. Mannen: Nederland - Italië 2-2; Piket - Godena (Ita) 7.-7:, Efimov (Ita) - Van Wely 0-1, Tiviakov - Arlandi (Ita) 0-1, Borgo - Reinderman I-I.. Vrouwen: Ne derland - Kroatië '17.; Bosboom-Lancha- va - Medic - Macek - De Blécourt 1-0. SQUASH Aberdeen. British Open, eerste ronde: Atk inson (Ned) - Zein (Egy) 9-5 7-9 0-9 9-3 9-5 Pim Langeveld is afgelopen za terdag in de wedstrijd tussen ADO Den Haag en Veendam aan de knie geblesseerd ge raakt. Hij moest met een bran card van het veld worden ge dragen. De kwetsuur ontstond toen de Katwijkse middenvel der na een kopduel in een kuil- 3'e belandde. Over de ernst van c* blessure kan Langeveld nog niets zeggen. „Volgende week wordt beslist of er een kijkope ratie plaats vindt. Maar ik ben redelijk optimistisch. Voor mijn gevoel valt de schade mee." nemen. „Het winnen van de Uefa-cup was sportief gezien het hoogtepunt. Daarnaast was het EK in Engeland voor mij persoonlijk een fantastische be levenis. Als reserve reisde ik mee. om daarna in drie duels te moggn meespelen." De uitverkiezing tot interna tional was een beloning voor zijn prestaties in Kerkraadse dienst. Onder Huub Stevens, die enkele maanden na de overstap van De Koek naar Schalke ook naar Gelsenkirchen verhuisde, leverde Roda een topprestatie met een tweede en vierde plaats in de competitie. „Het waren geweldige jaren. Ook op het menselijke vlak. We hebben heel graag in Limburg gewoond. De successen had den daar veel mee te maken. Als je bij de club je draai hebt gevonden en alles loopt op rol letjes. heeft dat ook invloed op je privé-leven." Dat leven zal nu een andere invulling krijgen, al zal De Koek voorlopig nog dagelijks rond het Parkstadion te vinden zijn. Lopen, lopen en nog eens lo pen om een kans te hebben in het gevecht met de kilo's. „Hoewel het niet meer is dan bezigheidstherapie heb ik daar geen problemen mee, al ben ik het over twee maanden mis schien wel zat om alleen maar rondjes te rennen om het veld. Van het ene op het andere mo ment stoppen is funest voor een topsporter. Afbouwen hoort er gewoon bij." Offerte? www.unive.nl of bel (038) 498 67 67 Duur plukt divruchten van! De prestaties van 'onze' handbalvrouwen waren af gelopen weekeinde hèt onder werp van gesprek op onze sportredactie. Iedereen had ge zien hoe 'dwerg' Nederland 'reus' Noorwegen had versla gen, iedereen was blij, iedereen zei er wat over. Dat het zo goed was dat Nederland had ge wonnen. Dat het nog beter was dat Nederland zondagmiddag ook Wit-Rus- land versloeg. 'Dat is ook een topland, hoor.' 'F.n die keep- ster was goed, hè.' 'Zoooo!' 'Het is wel een harde sport, hoor. 'Ja, maar zag je hoe die bal len er soms in gingen?' 'Ja, die vlógen erin. 'Zoooo!' 'En wat heeft Saturnus ge daan?', vroeg iemand ver volgens aan de handbalmede werker. De Leidse handballers stonden voor het eerst in de ge schiedenis bovenaan in de eer ste divisie en speelden de top per tegen Hellas (ze verloren met zes punten verschil). Ik moest even denken aan on ze voormalige handbalmede werker Frank Bonte, die een maand geleden afscheid nam. Vijftig jaar lang maakte hij in het weekeinde voor het Leidsch Dagblad overzichten van de verrichtingen van de regionale handbalclubs. Bonte is behalve handbaltrainer (hij werd ge loof ik wel honderd keer kam pioen met een team), ivoral ook liefhebber van deze sport. In de vijftig jaar dat hij voor het Leiasch Dagblad werkte, is er vermoedelijk niet zo veel over handbal gesproken ah af gelopen weekeinde. En ik ben bang dat het zelden gebeurde dat iemand enthousiast infor meerde naar de verrichtingen van Saturnus. Ah je wint. heb je vrienden. De man met het meeste gezag en de luidste stem op de redac tie maakte een einde aan de euforie over de Nederlandse handbalvrouwen. Hij hoorde het even aan en kwam toen vertellen dat de prestatie van de Nederlandse vrouwen hele maal niet zo goed is. 'Je gaat een half jaar samen trainen en je verslaat topland Noorwegen. Dat bewijst maar één ding: handbal h een enorme B-sport', zei hij nogal streng Er werd daarna niet veel meer over het handbal ge sproken. Maar het klopt niet wat deze 'man zei. De handbal- vrouwen zijn al langer dan een half jaar bij el kaar om hun missie (deel name aan de Olymphche Spelen in Sydney) te volbren gen. En de knappe zeges op het WK tonen niet zozeer aan dat handbal een B-sport h, ah wel dat je heel ver kunt komen met een goede organisatie en opzet, veel toewijding, en vooral door ah nationaal team altijd sa men te trainen en te spelen. De volleyballers bewezen dat al eerder, toen zij dankzij het 'Bankras-model' olympheh goud wonnen. Ik zou willen dat het Neder lands voetbalelftal nu al bij el kaar kwam. Kon ddt Oranje ook maar elke dag samen trai nen en ah team deelnemen aan de Nederlandse competi tie. Dan wordt Nederland in juli zeker Europees kampioen. En dan kan ik deze zomer met een gerust hart mijn knaloran je 'Vriendinnen van Oranje'-regeniack dragen, zonder dat iedereen aan mij vraagt of ik soms fan ben van het vrouwenhandbalteam. JANET VAN DUK

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21