Vuurtorenmuseum is nieuwste idee Duin Bollenstreek Rijnsburg positief over milieusamenwerking Weer 'Veilig Stappen' in Noordwijkse zomer 'Recht uit 't Hart' blijft met beide benen op de grond staan Neem een proefabonnement, y WEKEN VOOR 39,95 BEL 071-5128030 Samenwerken tegen wil en danl Eerste visie op indelin Bronsgeest in de maal Diamanten huwelijk in Katwijk DINSDAG 7 DECEMBER 1999 976 RUNSBURG PETER VAN EGMOND Rijnsburg staat uiteindelijk toch positief te genover samenwerking op milieugebied met Katwijk en Valkenburg. Nog steeds' is de raad kritisch over de samenvoeging van de drie milieuafdelingen tot één gemeen schappelijke organisatie. Maar de balans slaat bij de meeste fracties toch door naar samenwerking. Gisteravond vergaderden twee Rijnsburg- se raadscommissies over het plan. Enkele fracties toonden zich aan het eind van het debat voorzichtig. „Wij zijn nog niet over tuigd dat we het niet zelf afkunnen", zei fractievoorzitter F. Vletter (Gemeentebelan gen). Met 4,5 voltijds arbeidsplaats, rede neert hij, moet Rijnsburg toch in staat zijn de juiste milieuvergunningen af te leveren en de fatsoenlijke controles uit te voeren. Gemeentebelangen is niet op voorhand tegen milieusamenwerking, maar wil zich nog beraden. Volgens Vletter is de keus voor of tegen samenwerking niet alleen een kwestie van argumenten, maar ook van 'ge voel'. „Waar gaat het naartoe, als je een he le ambtelijke afdeling zo uitplaatst?" Het CDA was aanvankelijk intern ver deeld over de samenwerking. De fractie 'is er nog niet helemaal uit', meldt K. van der Spijk, maar staat er wel positief tegel Andere fracties bleken uiteindelijk tuigd dat een gezamenlijke milieuafi de beste keus is. Zo'n afdeling levei grotere poel van specialisten op', red K. Kleijwegt (PvdA/Open Lijst). Daarmee tekent zich in de gemeen een meerderheid af voor milieusame king. De Rijnsburgse fracties vinden v B en W de aansprakelijkheid van de b ken gemeenten nog eens goeld moet» kijken. Zodat niet bijvoorbeeld Riji moet boeten voor een Katwijkse m die schadeclaims tot gevolg heeft. Eve le aansprakelijkheid is nu gelijkelij! deeld over de drie gemeenten. Alleen WD is tegen het samenv van de milieuafdelingen. Volgens deze tie kan Rijnsburg de milieutaken oo aan. Bovendien hekelen de liberalen h dat opnieuw een afdeling naar Katwij trekt, terwijl de gezamenlijke afdelin in Rijnsburg had kunnen komen. Fi voorzitter H. Rost: „Samenwerking is maar het moet wel tweerichtingsvi zijn." Daarom opperde Rost dat de si sen van de afdelingschefs in Rijn maar eens ter discussie moeten wordi steld, nu zoveel van hun ondergesi ambtenaren richting Katwijk vertrekke ACHTERGROND Rijnsburg en Valkenburg gaan zich nog nauwer vervlechten met Katwijk. Op nieuw staan de gemeenten op het punt een belangrijke afdeling 'de deur uit te doen'. Ditmaal is het de afdeling Milieu die naar het Katwijkse gemeentehuis verhuist. Na Sociale Zaken en Rampenbestrijding is het de derde keer in drie jaar dat Rijnsburg, Katwijk en Valken burg (KRV) besluiten een deel van hun ta kenpakket samen op te knappen. Kenmerkend voor de samenwerking is dat de samengevoegde afdelingen ge woonlijk neerstrijken in de grootste ge meente: Katwijk. Er leek één uitzondering te zijn. Toen de gemeenten een gezamen lijke rampenbestrijdingsambtenaar in dienst namen, kreeg deze een plek in Rijnsburg. Maar zodra het gehele ram- penbestrijdingsbeleid in elkaar werd ge schoven, verdween ook deze ambtenaar naar Zeeweg. Dat samenwerking nodig is, betwist niemand. Maar over waar de grens van het gezamenlijk optrekken moet liggen, lopen de meningen in Rijnsburg steeds verder uiteen. Zeker nu minister Peper het idee heeft geopperd om gemeenten, die niet in staat zijn de komende 25 jaar zelfstandig hun taken goed uit te voeren, samen te voegen. Hij overlegt daarover inmiddels met de gemeenten in de Duin en Bollenstreek. Samenwerking is een middel voor de gemeenten om zich tegen dreigende sa menvoeging te wapenen. Rijnsburg en Valkenburg kunnen nu bogen op een fors en solide ambtenarenapparaat dat drie gemeenten tegelijk kan bedienen, zonder hun plaatselijke karakter uit handen te ge ven. Rijnsburg blijft Rijnsburg, Valken burg blijft Valkenburg. Tegelijkertijd geeft deze samenwerking aan dat de beide gemeenten problemen hebben om op eigen kracht de taken uit te voeren die ze van de rijksoverheid móeten uitvoeren. Al was het maar omdat kleine gemeenten het moeilijk hebben i de arbeidsmarkt. Het permanent ho aantal vacatures wijst daarop - Rijnsbi houdt er jaarlijks tonnen aan onuitgejj ven salaris aan over. Daarnaast is het e de van de samenwerkil nog lang niet in zie Burgemeester Van t Lee zei gisteravond al dat de volgende f zamenlijke afdeling maar naar Rijnsbi moet komen. Daarmee verwoordde hij een deel v de kritiek die al enige tijd opklinkt over verdergaande samenwerking tussen drie Rijndorpen. Ook gisteravond we door verschillende fracties gepleit c eens een afdeling naar het Rijnsburgse meentehuis te halen. Daarnaast klonk dit voorjaar in de Rijnsburgse gemeen raad kritische geluiden of Rijnsburg altijd moest aanklampen bij Katwijk Valkenburg. Waarom niet bij and< buurgemeenten, zoals Voorhout of Oeg geest? Die geluiden zijn nu weer een bee verstomd. Mocht het namelijk tot same voeging komen, dan is de verborg agenda van Rijnsburg en Valkenburg ze bij Katwijk willen, en koste wat het k niet bij Leiden. Voor Katwijk is samenvo ging met (lees: annexatie van) Rijnsbi en Valkenburg hét middel om zich te vt sterken en te weren tegen een oprukkï de Leidse agglomeratie. Het getuigt n van intelligent onderhandelen om hardop te zeggen. Dus kiest iedereen si zwijgend voor 'het KRV-verband' Tegelijkertijd wordt daarmee de dt voor minister Peper wel heel wagenw opengezet. Het wordt voor hem welisw; heel onaantrekkelijk om Rijnsburg of Vi kenburg bij Leiden te voegen, maar verleiding kan ook wel eens zo groot vrt den dat hij zegt: 'Ach, voeg dan die laac afdelingen ook maar samen, en geef 1 geheel een nieuwe naam. Rijndorp li voorbeeld.' PETER VAN EGMOND Rijbewijs kwijt na dronkemansrit noorpwukernoutEen 44-jarige Noordwijkerhouter heeft giste ren wegens rijden onder invloed zijn rijbewijs moeten inleve ren. De man werd in de nacht van maandag op dinsdag aange houden op de Oosterduinen. Hij bleek vier keer meer borrels te hebben genuttigd dan is toegestaan. Hij kreeg een rijverbod en een proces-verbaal. Sieraden gestolen bij inbraak valkenburg In een woning aan de Frankenburg in Valkenburg zijn bij een inbraak sieraden gestolen. De bewoners van het huis ontdekten de inbraak gisteren bij thuiskomst. De inbreker kwam binnen door een ruit van de achterdeur te breken. De politie herhaalt het project "Veilig Stappen' zo goed als ze ker komend zomerseizoen. Tij dens de zomermaanden sur veilleerden politieagenten in opvallende kleding rondom de uitgaansgelegenheden van Noordwijk om de veiligheid voor de bezoekers zo veel mo gelijk te garanderen. Volgens politievoorlichter Chris van Eg- mond is de nieuwe aanpak een succes. „En waarom zou je er dan mee stoppen?" Officieel moet het managementsteam van het district Hollands Mid den haar goedkeuring verlenen aan voortzetting van het pro ject. Anders dan in voorgaande ja ren werd in de zomermaanden juli en augustus opvallend dienst gedaan. De agenten wa ren uitgerust met een witte jas en pet. Daarmee werd tege moet gekomen aan de klacht van de horeca dat de politie bij opstootjes moeilijk te traceren was. De politie en de horeca noemen de nieuwe aanpak een succes.Tijdens de looptijd van het project "Veilig Stappen' zijn 27 mensen aangehouden. Het ging om mensen die zich schul dig maakten aan mishandeling, belediging, openlijk verzet, wa penbezit. diefstal en het niet opvolgen van een bevel van de agenten. Vijf keer verzette een verdachte zich tegen aanhou- ding. Daarnaast werden de 368 be keuringen uitgedeeld, de mees te voor wildplassen. Verder werd er bekeurd voor drankge bruik en verkeersovertredingen. De agenten wisten tien vecht partijen in de kiem te smoren. Goedkoopste huizen rond drie ton NOORDWUK JOB DE KRUIFF De goedkoopste koopwonin gen in nieuwbouwwijk Bronsgeest gaan tussen de 250.000 en 350.000 gulden kosten. Dat blijkt uit de voorlopige verdeling over di verse woningcategorieën die het Noordwijkse college van burgemeester en wethouders heeft gemaakt. De raads commissie voor ruimtelijke ordening praat vanavond over deze 'eerste visie', waar in verder wordt uitgegaan van 30 procent huur-, en 70 procent koopwoningen. De indeling is gemaakt voor ongeveer zevenhonderd huizen die Noordwijk in Bronsgeest-Zuid wil bouwen. Om verder te kunnen wer ken aan een exploitatiebe groting voor de hele wijk moet nu al worden bepaald wat voor woningen er ge bouwd gaan worden en hoe veel die gaan kosten. Als het aan burgemeester en wethouders ligt, worden 105 huizen goedkope koop woningen. In de categorie koopwoningen van 350.000 tot 450.000 gulden worden 89 rijtjeshuizen en 25 gesta pelde woningen gebouwd. Noordwijk beschouwt dit nog als sociale sector. Verder komen er 140 huurwoni (maximaal 1.180 gul dei maand) en wordt 48 pre van de totale woning raad in de vrije sector ai boden. In die laatste ca rie, die begint bij prijzei vijf ton, vallen 23 villa's twee-onder-een-kapwoi gen en 164 koopapp menten. Voor de prijzen vai koophuizen zijn nu nog me marges aangegeven gens wethouder R. Tuin kunnen de prijzen nog te veel worden vastge De bouw van de huizei gint vermoedelijk pas volgend jaar in een gi tegen de Schiestraat aai de rente nog fors stijgt er wordt gebouwd, zo de woningen goed! kunnen uitvallen. „We beren de woningen Noordwijkers zo aan tri lijk mogelijk te hoi maar we kunnen niet ei onder de markt gaan zit aldus Tummers. Noordwijk wil aan de zen in de sociale sectoi anti-speculatiebeding tien jaar verbinden, o voorkomen dat mense alleen maar een huis k om het snel en met winst te verkopen. KATWUK Herinneringen aan lang ven/logen tijden. Die stonden gisteren centraal tijdens het diamanten huwelijksjubileum van het Katwijkse echtpaar Remmelzwaal-Ros. Sa men met burgemeester Van Wouwe en zijn echtgenote werd gepraat over onder meer de zestig huwelijksjaren, de visserij en de moei lijke oorlogsjaren. Trijntje Ros en Kees Rem- melzwaal leerden elkaar meer dan zestig jaar geleden kennen op de Katwijkse boulevard, destijds dé huwelijksmarkt voor jonge Kat- wijkers. Het klikte tussen het duo en een ver loving volgde. Na een aantal jaren, er moest eerst worden gespaard, volgde een huwelijk. Terwijl Remmelzwaal aanvankelijk op zee en later op de binnenwateren verbleef, zorgde zijn vrouw thuis voor de zeven kinderen. Remmelzwaal is nog steeds gek op het wa ter. „Mijn vader heeft voor ons bootjes met verlichting gemaakt. Stilzitten kon hij niet. Vanwege zijn gezondheid moet dat nu en dat valt niet altijd mee", aldus dochter Cony van Duijn. foto dick hogewoning Noordwijk wil verder met badplaatsplan Katwijks popduo bij 'Vrienden van Amstel Live .Je bent een engel, een engel zonder vleugels Van een schoonheul die niet van deze wereld is Je grenst voor mij bijna tot aan het perfecte Jij hebt alles dat ik bij een ander mis. en tekst, ontsproten aan het brein van Jan den Hollan der. Hij zingt het op muziek die hij met Gerard van Duijn geschreven heeft. Samen vormen ze het Katwijkse popdun 'Recht uit 't Hart'. Morgenavond staat het duo centraal in een muziekspecial van Radio Noordzee. Twee dagen later zingen ze 'Engel zonder Vleugels' in het pro gramma 'De Vrienden van Amstel Live'. Een gezamenlijk optreden met 'De Kast' voor Avro-radio zit ligt in het ver schiet. Het tweetal gaat er echter niet van naast de schoe nen lopen. Daar zijn deze vrienden veel te nuchter voor. De liefde voor de muziek begon al in hun kindertijd. Jan wilde op 9-jarige leeftijd drummer worden en zaagde de wasmiddeidozen van zijn moeder doormidden. Met trap roeden en gedemonteerde kledinghangers knutselde hij •il'i dpO drumstel in elkaar, lan drumde een paar jaar door op zijn wasmiddeldozen voordat zijn ouders besloten hem een echt drumstel te geven. Door het luisteren en na spelen van drumpartijen op elpees van idolen zoals Beat les. Stones en Uriah Heep. maakte hij zich het drummen eigen. Gerard was vijf toen hij voor het eerst kennis maak te met de toetsen. Hij kreeg les. Eerst van zijn vader, een organist, later van pianist/organist Johan Zweers. Van Duijn werd zelfs klaargestoomd voor het conservatorium. Maar daar kwam het niet van. „Ik was bang dat ik het ple zier in muziek zou verliezen als ik er mijn werk van zou Jan den Hollander (r) en Gerard van Duin. Het duo is binnenkort te zien in de Vrienden van Amstel Live bij RTL4. foto mark lamers maken. Bovendien wilde ik mijn eigen muziek naar buiten brengen en niet iets naspelen in een or kest." De één selfmade, de ander met een keurige opleiding achter zegt Den Hollander. Het tweetal stuitte op een advertentie de rug. Ze vonden elkaar in hun middelbare schooltijd. Jan van Conamus. Deze stichting riep muzikanten op eigen den Hollander zocht een toetsenist voor één van de talrijke bandjes waarin hij speelde en belde bij Gerard van Duijn aan. „Spelen in een band trok me wel", zegt Gerard. „Maar ik had thuis alleen een gewone piano. Ik ben meteen naar de winkel gerend om een elektronische piano en versterker te kopen zodat ik mee kon spelen." Zo begon de lange sa menwerking die nu al ruim twintig jaar voortduurt. „Het schoolwerk leed er wel onder", zegt Den Hollander. ..Zodra Nederlandstalig werk in te sturen. „We hadden nog nooit iets Nederlandstalig geschreven", zeggen Gerard en Jan. „Maar met het nummer 'Zo Gewoon' dat we instuurden, wisten we dat we een heel goed product in handen had den." De jongens werden bevestigd in hun gevoel want de volgende dag hing de eerste platenmaatschappij al aan de telefoon. Er volgden er nog een aantal. Maar de heren, wat ouder en niet op hun achterhoofd gevallen, schakelden we uit school kwamen, gingen we spelen Het leven bestond eerst een advocaat in. „Uiteindelijk kwamen we terecht bij uit weinig anders dan school en muziek. Daar maakten mijn ouders zich soms best zorgen over.' Het leven ging echter gewoon door. Gerard en Jan maakten hun opleiding af. Jan werkt inmiddels als ambtenaar bij de gemeente Katwijk, op de afdeling bestuursjuridische zaken, terwijl Gerard zijn brood verdient in de automatisering bij een sportkledingbedrijf. Ze trouwden en kregen kinderen. Maar beiden bleven spelen in verschillende bands zoals 'First Impression', 'Private Eye' en The Hurricane'. Alle maal lokale bands die in de regio veel bekendheid kregen. Ze speelden Engelstalige nummers, zowel covers als eigen werk. Ze stonden zelfs in het voorprogramma van 'De Dijk' en 'Golden Earring'. De kentering kwam twee jaar geleden. „Gerard en ik wilden ons toeleggen op het schrijven \an eigen nummers. In over leg met de andere bandleden zijn we uit elkaar gegaan". EMI. Een prima sfeer en dito contract." Het duo dook in juni van dit jaar studio 'Zeezicht' in. Producer Rob van Donselaar. (Rowen Hèze) poetste muziek en teksten op tot juweeltjes van nummers. De debuutsingel 'Engel zonder Vleugels' en het debuutalbum komen begin volgend jaar uit. „Het is voor ons een legpuzzel die in elkaar valt. Onze ja renlange samenwerking, de Nederlandstalige teksten. Bang voor de toekomst zijn we niet. Als het wat wordt, gaan we door. Op het werk en thuis is dat allemaal doorge sproken. Als het elkaar echt gaat bijten, moeten we keuzes maken. Ia. we zijn nuchter, maar ook ontzettend trots op deze cd." Het idee van Noordwijk om een museum in te richten met louter uitgeleende stuldcen van bestaande musea, blijkt niet haalbaar. Het zogeheten Appetizermuseumzou ook een eigen collectie moeten hebben om voldoende aantrekkelijk te zijn voor publiek, blijkt uit onderzoek. Met materiaal van Rijkswaterstaat denkt Noordwijk er nu over een Vuurtoren museum in te richten, waarin ook ruimte is voor wisselende collecties van andere musea. NOORDWUK JOB DE KRUIFF Het Vuurtorenmuseum zou in een nieuw te bouwen pand moe ten komen. „Liefst natuurlijk in de buurt van de Vuurtoren zegt J. van de Weerdhof, beleidsmed- werker economische zaken en toerisme bij de gemeente. Het le nen van kelderstukken van ande re musea, de appetizers dus, hoeft volgens hem het probleem niet te zijn. „Je hoort er steeds meer over. Ook Van der Ploeg (de staatssecretaris) heeft wel eens zoiets gezegd." Het onderzoek, dat wordt ge daan door een ook al 'geleende' deskundige van het Stedelijk Mu seum in Amsterdam, is nog gaan de. Zo wordt nog gesproken met de Leidse musea. Ook daar, zegt Van de Weerdhof, is in elk geval de gemeente positief over het uit lenen van overtollige collecties. Het Vuurtorenmuseum is het meest opvallende nieuwe ele ment in de badplaatsontwikke ling. Na ruim een half jaar betrek kelijke stilte en het mislopen van miljoenen aan subsidie, wil Noordwijk nu verder werken aan een meerjarenprogramma voor Hoofdstraat, Koningin Wilhelmi- naboulevard, Palaceplein en Vuurtorenplein. Morgen be spreekt de raadscommissie de eerste voorstellen. Zo moet er een nieuwe projectleider worden in gehuurd, die vooral voor voort gang en goede communicatie moet zorgen. Het doel, zoals dat in de jongste notitie staat, is om het project 'een positieve plaats in de belangstelling van de bur ger' te geven. Ook worden bur gers en ondernemers bij de plan nenmakerij betrokken. Over de belangrijkste locaties staat in de nota dat met de Hoofdstraat begin volgend jaar kan worden begonnen. Alleen de financiering en de materiaalkeuze zijn nog onderwerp van discussie. Nog niet bekend is hoe de uitstal- strook voor winkeliers, de afslui ting van de straat en de bevoorra ding gaan verlopen. Het enthousiasme over het 'schervenontwerp' voor de Ko ningin Wilhelminaboulevard is wat geluwd, vindt het college. Maar ook over het alternatieve plan van de ondernemersvereni ging zijn de meningen verdeeld. Een ontwerp dat iedereen bevalt, is ondenkbaar, luidt de conclusie. Over de kwestie of er een nieuwe architect moet worden gekozen, willen burgemeester en wethou ders zich nog beraden. Keuzes voor inrichting van het Palaceplein en het Vuurtoren plein hangen vooral af van de mogelijkheid om er ondergrondse parkeervoorzieningen aan te leg gen. Die wordt nog onderzocht. Als de resultaten van dat onder zoek er zijn, stelt de notitie, moet definitief worden bepaald in hoe verre parkeren op de KW-boule- vard parkeren toegestaan blijft. Tips voor deze rubriek: 071 -5356323

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18