Kritiek op hogere afvalstoffenheffing Politieke steun voor 'Manhattan aan de Houtkamp' 'Je reinste plagiaatmaar wel BIJDETIJD Regio trafzaak steekpartij angehouden voor erhoor van getuigen Inige reserves bij I nti-rookcampagne Gemeente Zoeterwoude gaat op zoek naar verdwenen afval Leiderdorp heeft er een plein bij de Bijenkorf (^j ISDAC 7 DECEMBER 1999 17 loor groen en toch botsen fcsTCEESTEert 44-jarige Leidschendamse automobilist heeft iermiddag bij een botsing op de Rijnzichtweg in Oegstgeest aan nek en benen opgelopen. De Leidschendam- botste met zijn auto op een vrachtwagen, die werd be- door een 24-jarige Leidenaar. De vrachtwagen sloeg af de Oude Rijnsburgerweg in, de auto ging rechtdoor, chauffeurs zeiden tegen de politie, dat zij groen licht had- luto rijdt tegen hekwerk ESEnaar Bij een aanrijding op de kruising van de Oostdor- weg met de Donker Cortiusstraat en de Zonneveldweg in issenaar is gistermiddag een 28-jarige Katwijkse automobilist jen een hekwerk aangereden. De Katwijker 'vergat' voorrang geven aan een Wassenaarder, waarna een botsing onvermij- Öjk was. De auto van de Katwijker kwam tegen het hek tot stand. De inzittenden van beide auto's raakten niet gewond. leiderdorp jaap van sanduk De Leiderdorpse politiek is voor de bouw van vier woontorens aan de Laan van Ouderzorg. Een krappe meerderheid van de gemeenteraad stemde gisteravond in met het omstre den plan. Omwonenden, die massaal aanwezig waren tijdens de vergade ring, hebben er geen goed woord voor over. Oppositiepartij Groenlinks begreep niet waarom burgemeester en wet houders zo hard van stapel lopen. ,,Het centrumplan moet nog ontwik keld worden. Het is ons niet duidelijk waarom u niet wacht en deze zaken integraal behandelt", zei R. Vons. Ook collegepartij CDA steunde B en W maar voor de helft. De raadsleden E. Hekkelman en G. Hogervorst keerden zich tegen het 'Manhattan aan de Houtkamp'. „Er is geen draagvlak van de burgers", meende Hogervorst. PvdA-wethouder V. Molkenboer kreeg te horen dat hij te gemakkelijk een contract heeft getekend met de ei genaar van de flats, projectontwikke laar Vesteda. Molkenboer heeft er ech ter alle vertrouwen in dat de eigenaar de bestaande flats renoveert en de huurprijzen van de nieuwe woningen redelijk houdt. „Deze overeenkomst is de eerste stap, het komt nu aan op ver dere uitwerking", ondersteunde WD- -fractievoorzitter H. Zilverentant de wethouder. Molkenboer waarschuwde de raad dat een afwijzing van het voorstel gro te gevolgen zou hebben: „Dan is er dus ook geen opknapbeurt van het winkelcentrum Santhorst en geen aan vang van het centrumplan." Daarmee wees hij op het voornemen van de ge meente om een nieuw dorpshart te bouwen tussen de winkelcentra Win kelhof en Santhorst. Voorzitter P. Langendorff van de huurdersvereniging in de wijk zei na afloop dat het 'nu oorlog is'. De bewo ners gaan zich wenden tot hogere in stanties om de bouw van de torenflats te voorkomen. Een aantal huurders van de flats langs de Laan van Ouderzorg beklaag de zich tegenover de raadsleden over de gevolgen van de bouw van de to rens van twaalf verdiepingen. „We kij ken naar de zuidkant en hebben de halve dag zon. Daar komen nu vier flats. Wég landelijk idee", zei bewoner Harmsen. De omwonenden vinden dat de ge meente geen oplossing heeft voor de afwikkeling van het extra verkeer in de wijk en dat zij veel te weinig inspraak hebben gehad. „Ja, we mogen iets zeg gen over de indeling van de tuintjes. Maar daarmee hebben we het gehad", aldus een boze Langendorff. haag/voorschoten cerberus 26-jarige Voorschotenaar ende gisteren voor de gse rechtbank, dat hij het van zijn vriendin is bin- gedrongen om een man r te steken. Volgens de ver- hte trof hij op 25 augustus dit jaar het slachtoffer bloe- op het bankstel aan. ma had hij zelf de politie eld, vertelde de man met grijns op het gezicht, et slachtoffer vertelde de itbank, dat hij wel door de rschotenaar neergestoken De man zou plotseling het binnengekomen zijn, in de ken een mes gepakt en er los gestoken hebben. Het htoffer was op verzoek van advocaat van de verdachte, Winter, opgeroepen. Hij door aan een uitgebreid ioor onderworpen. Na afloop van het verhoor zei Winter, dat bij hem nog veel wagen over de werkelijke toe dracht zijn blijven bestaan. Daarom wil hij dat de vriendin van de verdachte als getuige wordt opgeroepen. De recht bank willigde dit verzoek in en besloot de strafzaak aan te hou den. Volgens de verdachte heeft de vriendin mogelijk zelf met het mes gestoken en wil zij hem de schuld in de schoenen te schuiven. De vriendin zegt re gelmatig door haar vriend mis handeld te zijn. Die nacht praatte zij met het slachtoffer over haar relationele proble men. Het slachtoffer zegt dat de verdachte jaloers was. „Ik ben met voorbedachten rade naar het huis geloktzei de man. De strafzaak wordt op een nader vast te stellen datum voortge zet. rdorp jaap van sanduk enige reserves stemde de Merdorpse raad gisteravond iet het plan om ambtenaren anti-rookcursus te laten en. Burgemeester en wet- ders maakten hiervoor 00 gulden vrij. iet iedereen was even blij de anti-rookcampagne. zijn geen voorstander van sidiëring van verslaafde knemers", stelde A. van Dijk (BBL). WD'er M. Nienhuis sprak van betutteling en vond het tegen haar liberale princi pes indruisen. Maar wethouder Roest (personeelszaken) vond dat bij de invoering van een strenger anti-rookbeleid de ge meente best iets sociaals terug kon doen voor de werknemers. De discussie was zinloos, zei burgemeester M. Zonnevylle. „Het Arbo-beleid is door de raad gedelegeerd aan burge meester en wethouders." leiderdorp Leiderdorp is een plein rijken het Joep Pronkplein. Het tot voor kort naamloze plein, voor zorgcentrum Dillenburg aan de Cor Gordijnsingel 1, is genoemd naar de deze zomer op 45-jarige leeftijd overleden Leiderdorper. Hij was tussen 1992 en 1999 vice-voorzitter van de interkerkelijke stichting zorgcentra Rijnstreek, waarvan zorgcen trum Dillenburg een onderdeel is. Met het eerbetoon aan Pronk, die een groot aan deel had in de fusie met het Alphense zorgcentrum Rijnzate, is tevens een einde gekomen aan de weg werkzaamheden aan het plein. Het plein was ver zakt. De opknapbeurt kostte ruim 90.000 gulden. Het Joep Pronkplein wordt niet in het Leider- dorpse straatnamenregister opgenomen, omdat het om een bestaand plein gaat dat bij officiële instan ties bekend staat als Cor Gordijnsingel. Dillenburg heeft er behalve het plein, dat auto vrij is gemaakt, ook een nieuwe receptie en een tweede ingang voor deelnemers van de dagvoor zieningen bijgekregen. „Wij kunnen er weer even tegen", zegt directeur A. Paats. „We hebben op dit moment eigenlijk nog maar één wens. Dat is het bemannen van onze centrale balie tussen vijf en acht uur. Nu moeten de 'avonddienders' steeds naar de voordeur lopen. Daardoor komen ze onvol doende aan hun eigenlijke werk toe." FOTO DICK HOCEWONINC Zoeterwoudenaar verzamelt macaber nieuws jaren negentig erwoude «jan preenen het telefoonnummer van id van Spaandonck draait, meestal op een antwoord- araat. „Sorry, maar ik schit- nu even door afwezigheid, iat ik mijn pensioen aan het ouwen ben. Nog tweeën- ïtigeneenhalf jaar en ik kan apparaat wegdoen." 42-jarige Zoeterwoude- wordt beslist niet rijk van hobby, het verzamelen van ibare en verstrooiende be lten in kranten, die bij elkaar gebracht in de brochure afzien van 1990-1999. Daar- ttaat der meer een stukje een vis die een hengelaar It. Een jonge Mexicaan I even een vis tussen zijn en om zijn handen vrij te uien voor de vangst van een Ier exemplaar. Zijn prooi zich los te wringen, gleed r binnen en belandde via de idarm in de maag. De vis liet spoor van vernieling ach- dat de jongen overleed. Bij openen van de maag bleek de vis de tocht had over- d. vind het altijd wel leuk die aparte berichten te le- l Ze zorgen voor afwisseling krant. Hoe rotter, hoe bot- zeg ik altijd maar. En ik niet en, want er is enorm veel ag naar. Nee, verdienen is er t bij. Integendeel, ik moet er 0 geld op toeleggen. Voor blad vraag ik niets. Dat mag k niet, omdat ik dan met au- srechten te maken krijg, materiaal betaalt mijn [ever, het Nederlands cerij Bedrijf, omdat het rdt beschouwd als een soort soneelsblad. Maar voor de 4 zendkosten moet ik zelf op- Ï:n. Per exemplaar ben ik [ulden kwijt. In totaal zo'n nderd gulden." '5U fat in 1990 als een 'leukig- j idje' voor familie en vrienden pn, is in de loop der jaren [egroeid tot een succesnum- Van Spaandonck deed rillligerswerk in het Leids tiidscentrum. „Op swing- iden zorgde ik voor de i. Om de boel een beetje te Weren. Ik besteedde aan dacht aan de meest uiteenlo pende onderwerpen en wissel de die af met ultrakorte, nega tieve berichtjes uit kranten. Dat heb ik tien jaar gedaan Toen had ik het wel gezien. Het leek me alleen nog wel leuk om die berichtjes te bundelen." Het afzien van 1990 was nog uiterst overzichtelijk: vier pagi na's. De terugblik op de afgelo pen tien jaar bevat er 84. Opla ge: 4400. „Ik had gemakkelijk 120 of 140 pagina's kunnen vul len, maar op een gegeven mo ment moet je stoppen. Ik heb er ook helemaal geen behoefte aan om verder terug te gaan dan 1990 en eventueel een Af zien te maken over de hele eeuw. Onder de rubriek Kinderen staat het bericht, dat een jon gen zijn vader uit frustratie over diens dranklust heeft gevoerd aan katten en onder Buitenland is het nieuws te vinden van een Zuid-Afrikaan die zes maanden cel kreeg na seks met een ezel. „Het is natuurlijk je reinste pla giaat. Nog veel erger dan wat René Diekstra heeft gedaan. Hij heeft er nog wat werk aan ge had. Ik heb alles klakkeloos overgenomen. Maar het spreekt wel aan." Als bewijs komt hij met een grote stapel kranten binnen, zijn inspiratiebron. Hij heeft een abonnement op drie kran ten. Daarnaast krijgt hij de no dige artikelen. „Toen ik vorig jaar met mijn vijfde Afzien uit kwam, heb ik nogal wat publici teit gekregen. Sindsdien sturen veel mensen me wat toe. Uit het hele land. Niet dat iedereen nou precies mijn humor aan voelt. Het meeste dat ik krijg is troep en gooi ik weg. Iemand die tegen een lantaarnpaal op loopt, is niets bijzonders." Van Spaandonck geeft toe dat hij een 'kronkel' heeft, dat hij kickt op het afwijkende, trieste nieuws, 'waar je om kunt la chen'. Als de top drie over de afgelopen tien jaar beschouwt hij een 'herrezen vrouw die als nog is doodgeslagen', een pi- 'We zijn bang voor psychologisch effect' CDA en WD vrezen dat Zoeterwoudenaars meer afval zullen aanbieden nu het zogeheten 'vastrecht' volgend jaar met 47 gulden omhoog gaat. Ondanks ergernis over de prijsstijging stemmen beide partijen wel in met het voorstel van burgemeester en wethouders. Net als Pro gressief Zoeterwoude, dat zich zonder commentaar bij de prijsstijging neerlegde. zoeterwoude „We scheiden tot nu toe alles zorgvuldig en zorgen dat er weinig afval is. Bij de introduc tie van dit systeem is ons een vette worst voorgehouden. We zouden minder gaan betalen. Er wordt inderdaad minder vuil opgehaald. En wat gebeurt? De afvalstoffenheffing gaat om hoog", zei WD'er C. Dantuma (WD) gisteravond tijdens een commissievergadering. J. Gahrmann (CDA) is bang voor het psychologische effect van de prijsverhoging. „We hadden eerder een voordeel verwacht van het gescheiden inzamelen van het afval. Nu ge beurt precies het tegenoverge stelde." Met het hogere vastrecht wil len burgemeester en wethou ders het tekort van 144.000 gul den dekken, dat is ontstaan door het succes van het wegen van het afval. Toen Zoeterwou de anderhalf jaar geleden op dit systeem overging, dacht de ge meente 25 procent minder rest afval en 33 procent minder gft op te halen. In werkelijkheid is dat veertig en vijftig procent. Een huishouden betaalt nu ge middeld in Zoeterwoude 380 gulden per jaar. Volgens wethouder H. van der Kooi (WD) betekent de ver hoging niet dat het voordeel van deze manier van afval inza melen totaal is verdwenen. „Een eenpersoonshuishouden is nog altijd dertien gulden goedkoper uit en meerper- soonshuishoudens veertig vijftig gulden." Hij verwacht meer profijt als over een of twee jaar een nieuw contract wordt gesloten met de gemeente Lei den. Deze gemeente zorgt voor de vuilverwerking in Zoeter woude. Van der Kooi: „We gaan zeker praten met Leiden, omdat er bij ons minder personeel no dig is en de wagens ook niet zo lang meer hoeven te rijden. Zoeterwoude heeft afgezien van het verlagen van de kilo prijs. Dat zou er in de ogen van Van der Kooi alleen maar toe leiden dat mensen minder be wust met het milieu omgaan. „De verschillen zouden dan ge ring worden. De prikkel zou verdwijnen." Een scheidings- en vergis- tingsinstallatie, zoals in Gronin gen, is volgens Van der Kooi in Leiden en omgeving niet haal baar: „Daar is in het verleden een poging toe gedaan. Het project werd afgeblazen, omdat die installatie te veel vuil zou uitstoten. Je moet zoiets niet in de buurt van een woonwijk neerzetten. Daarom verwacht ik niet dat zoiets op korte termijn bij ons in de buurt tot stand komt." zoeterwoude loot die uit zijn vliegtuig is ge vallen en een vrouw die een tu mor van 41 kilo heeft laten ver wijderen. „Toen ze het zieken huis inging, woog ze tachtig ki lo, na de operatie 39. Het zijn van die situaties die je herkent, maar waarvan je blij bent dat je er niet bij betrokken bent." De Zoeterwoudenaar wijst er op dat het niet allemaal kom mer en kwel is. Er valt ook 'po sitief nieuws' te melden. Hij haalt er een bericht bij uit Co lombia waar tijdens een kersmacht 135 mensen op ge welddadige wijze om het leven kwamen. Positief? .Jazeker. Vergeleken met het jaar ervoor was het geweld met veertig pro cent afgenomen. Dat is toch goed." Terwijl de meeste 'Afziens van 1990-1999' nog liggen te wachten op verzending stroomt het oude nieuws voor de editie van volgend jaar al binnen. Een dode man die in Oost-London zijn pensioen int, is net na slui tingstijd gearriveerd. „In Zuid- Afrika moeten analfabeten na hun 65-ste zelf hun pensioen ophalen. Ze moeten lijfelijk aanwezig zijn. Een oom werd door twee neven en een nicht meegenomen naar het loket voor een vingerafdruk. De amb tenaar vond dat de persoon er wat slap uitzag. Bij nader on derzoek bleek dat hij al vier da gen dood was. Als ik zoiets lees, is het totaal geen vraag of ik wel of niet doorga." Zo mogelijk nog opvallender dan de inhoud is de omslag van 'Het afzien van 1990-1999'. Voor het eerst is gekozen voor kleur: geel, rood en groen. En dat terwijl Ruud van Spaandonck kleurenblind is. „Ik heb het een beetje op het gevoel gedaan, maar helemaal nieuw was het niet voor me. Op m'n werk heb ik in het verleden een jaar lang kleurproeven staan maken. Een kwestie van films en kleuren op de juiste volgorde leggen. Eerst vragen wat blauw is en dan blauw erbij zetten. Zo heb ik het nu ook ge daan. Maar ik moet wel zeggen dat ik me meer thuisvoel in de wereld van zwart en wit." In al le opzichten. Zoeterwoudenaars die weinig of geen afval aan de weg zetten, krijgen binnenkort een brief van de gemeente. Daarin wordt hen gevraagd waar ze hun vuil laten. „We hebben gekozen voor een vriendelijke aanpak en niet met het zwaai en van de knuppel", zei wethouder H. van der ravond in e Kooi gisteravond in een commissiever In Zoeterwoude zijn zo'n 160 zogelieten '0- aanbieders'. „Het is toch ronduit a-sociaal dat zij hun afval ergens anders dumpen. Ie reinste belastingontduiking", mopperde A. Ooijendijk van Progressief Zoeterwoude. „De problemen worden bij de buren op het bord gelegd." Van der Kooi gaf toe dat Zoeterwoudenaars in omliggende gemeenten illegaal afval dumpen. „Er is nooit iemand betrapt, maar we weten dat het gebeurt." Niet alle 0-aanbieders zijn in overtreding, zei hij. „We weten dat er mensen zijn die deel uitmaken van eco-teams. Zij pro duceren weinig afval en verwerken dat groten deels zelf." „Om inzicht te krijgen in het gedrag van de mensen moeten we eerst een analyse maken. Vandaar dat we de mensen die geen afval aan bieden een brief sturen. Daarna zullen we ons beraden op verdere maatregelen." GokJig l/m 12 dooombor. Van 8 tot en met 12 december ontvangt u tijdens de Kerstvijfdaagse maar liefst 20% korting op alle kaarsen en kerstboomversiering Op champagne geldt deze korting zelfs tot en met 31 december. De Bijenkorf zet de toon. ZONDAG 12 DECEMBER ZUN, BEHALVE ARNHEM ALLE FHJALEN GEOPEND VANAF 1200 UUR

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17