Nieuwe gegevens nodig van pande Rijn Veenstreek Een leek heeft helemaal niets aan 150.000 bijen' Ashram wil jaa in vieren knipp Hogere schoorsteen stinkfabriek onmogelijk Commissariaat plei voor samenwerking omroepen Rijnwoui Aanmodderen in 'overzees gebiedsdeel' 'Noordwijkerhout definie sport met termen uit 192i DINSDAG 7 DECEMBER 1999 Ter Aar bij ombudscommissie ter aar Inwoners van Ter Aar kunnen met klachten binnenkort terecht bij de Alphense ombudscommissie. Dat stellen burge meester en wethouders donderdag voor aan de gemeenteraad. Het gaat om die burgers die nog niet tevreden zijn nadat hun klacht intern is afgehandeld. Zij kunnen het dan 'hogerop' zoe ken bij een onafhankelijke, externe klachtinstantie. Het ge meentebestuur wil. vooruitlopend op een wettelijke verplich ting, de burgers voor een proefperiode van twee jaar deze gele genheid bieden. De gemeente heeft voor volgend jaar 15.000 gulden apart gezet waarmee de kosten voor externe afhandeling van klachten kunnen worden betaald. Overstekende voetgangster geschept nieuwkoop Een Nieuwkoopse vrouw die haar hondje uitliet is gisteravond in haar woonplaats aangereden. Een 26-jarige auto mobiliste uit Woubrugge had niet in de gaten dat de 55-jarige stouw de Kennedvlaan overstak. Bij de botsing liep de Nieuw koopse snij- en schaafwonden op Dieven aan de haal met sieraden alphen aan pen run Bij een inbraak in een huis aan de Prins Hendrikstraat in Alphen zijn sieraden gestolen. De dieven for ceerden gistermiddag tussen half vier en vijf uur een deur. Ook in de Conradstraat waren inbrekers actief. Zij braken een een draairaam open. De omvang van de buit is nog niet bekend. Zingende kerstboom in winkelcentrum alphen aan den run Met een zingende kerstboom willen winke liers van de .Alphense Herenhof hun klanten op de vrijdag 24 december in kerststemming brengen. Uit de piek van de vier en een halve meter hoge boom klinken op de middag voor kerst van 12-16 uur muziek. Een week eerder, op vrijdag 17 december om 16 uur. gaat de skihut in het winkelcentrum open. Een kerst\Touwtje deelt op kosten van de winlkeliersvereniging glühwein en tomatensoep uit. Van Belle nieuwe loco-secretaris runwoudeAmbtenaar H. van Belle is per 1 december be noemd tot loco-secretaris van Rijnwoude. Hij neemt voorlopig de plaats in van I. Augustinus die de gemeentesecretaris ver vangt. Gemeentesecretaris C. Schippers liep bij een verkeerson geval afgelopen zomer een whiplash op waardoor hij zijn werk zaamheden nog niet kan oppakken. Kerstconcert in Driehoorne alphen aan den run De Alphense muziekvereniging Arti et Reli- gioni geeft een kerstconcert in Driehoorne op 15 december. De dertig leden brengen zowel klassieke als moderne kerstliederen. Ook samenzang staat op het programma. Het concert begint om 19.30 uur in het activiteitencentrum aan de Sterrenlaan 112. Entreekaarten voor 2,50 gulden zijn die dag in de zaal vanaf 19 uur te koop. Vreugdeoord verkoopt kerstbomen alphen aan den run De Alphense speeltuin- buurtvereniging Vreugdeoord gaat kerstbomen verkopen. De verkoop begint za terdag en duurt dan van 12-17 uur. Een week later gelden de zelfde verkooptijden. Op doordeweekse avonden kunnen ko pers van 19-21 uur terecht in de speeltuin aan de Vorselenburg- straat. Creaties voor Alphense asielzoekers alphen aan den run Vroeg Vogelen sluit het jaar af met een och tend die in het teken staat van kerstgroeten voor mensen van het Alphense asielzoekerscentrum. Wie wil kan zondag tussen negen en twaalf uur kaarten en presentjes komen maken in de zaal aan de Paradijslaan 6 in Alphen aan den Rijn. Er is koffie, chocola en kerststol. Het gaat hier om de achtste en laatste "Vroeg Vogelen activiteit' van dit jaar. Inloopochtenden borstkankerpatiënten alphen aan den run De regionale afdeling van het Landelijk Contactorgaan Begeleiding Borstkankerpatiënten (LCBB) orga niseert voortaan maandelijkse een inloopochtend in het Rijn land Ziekenhuis. De eerste inloopochtend is op donderdag 9 december van half tien tot half twaalf in de patiëntenontmoe tingsruimte van de locatie in /Alphen aan den Rijn, Delfzichtweg 2. Voor meer informatie: 0172-434138. Noordwijkerhout in de bloemetjes noordwukerhout Noordwijkerhout moet letterlijk hét fleurige hart van de Bollenstreek worden. Om dat doel te bereiken, zorgt de gemeente samen met verenigingen en organisaties ervoor dat er in het voorjaar van 2000 in totaal vijftig bloembakken in het centrum van het dorp worden geplaatst. Als de bloemen zijn uitgebloeid, komen er aan de gevels van de huizen in de dorpskern bakken met planten en 'hanging baskets' te hangen. Wethouder H. Knapp zei dit gisteravond tijdens de commissie vergadering voor welzijn en onderwijs. Hij gaf aan dat er nu meer gedaan moet worden aan de 'fleur' in het dorp. ..De kos ten van dit plan zijn nu nog niet bekend", meldde hij. Alkemade lijdt kwart miljoen schade door foute beschrijving Alle gebouwen in de gemeente Alkemade moeten een nieuwe beschrijving krijgen voordat een bureau hun waarde kan bepalen. Deze onvermijdelijke herhalingsoe fening gaat de gemeente 261.000 gulden kosten. Alkema de wil dat bedrag verhalen op taxatiebureau Kafi. Dat baseerde zich bij de inventarisatie in 1995 vaak op ver keerde gegevens. Damastes, het nieuwe taxatiebureau dat de gemeente in de arm heeft genomen, ontdekte de fouten bij een steekproef. alkemade janneke de jonge Volgens Damastes is 57 procent van de huizen verkeerd be schreven. Bij de bedrijfspanden is het percentage fouten iets kleiner. Volgens de wet Waar dering Onroerende Zaken (WOZ) mag dat voor woningen echter hooguit vijf procent be dragen. Damastes kan met zo'n gebrekkig bestand de waarde van de panden niet bepalen. Burgemeester en wethouders erkennen het probleem. „Een nieuwe inventarisatie is onont koombaar", aldus het gemeen tebestuur. „Niet alleen onze in woners, maar ook onze afne mers - hoogheemraadschap en rijksbelastingdienst - moeten ervan kunnen uitgaan dat de WOZ-beschikkingen gebaseerd zijn op juiste bestandgege- vens." In 1995 voerde de rijksover heid de wet in omdat zij een preciezer inning van de onroe- rend-zaakbelasting (OZB) wil de. Volgens de WOZ moeten onafhankelijke bureaus van alle huizen en bedrijfspanden elke vier jaar de waarde schatten. Voor die tijd maakten gemeen ten een schatting van de waar de. Die taxeerden zij structureel te laag, om te voorkómen dat burgers en bedrijven massaal oud ade „Als het regent is het eerste deel van de Boekhorster- weg een overzees gebiedsdeel." Wethouder L. Beelen was er in september duidelijk over de weg op de dijk is dringend aan ver nieuwing toe. Voor de winter aanbrak zou de weg nog een nieuwe laag asfalt krijgen, be sloot de gemeenteraad daarom. Voorlopig blijft het echter nog even aanmodderen in Oud Ade. De renovatie heeft pas plaats na de winter. Een vacature op de af deling openbare werken is de oorzaak van het uitstel. De weg kan daardoor niet op tijd worden aanbesteed. Alleen het eerste gedeelte van de Boekhorsterweg wordt opge knapt. Het resterende gedeelte van de strook, tussen het ge hucht Zevenhuizen en camping Spijkerboor, is er volgens de ge meente minder slecht aan toe. Dat komt daarom later aan de beurt. FOTO DICK HOCEWONINC Alleen sluiting kan eind maken aan overlast Alphense asfaltcentrale den haag/alphen aan den run saskia buitelaar Het probleem met de stankoverlast van de asfaltcentrale Heijmans in Alphen aan den Rijn blijkt lastiger op te lossen dan gedacht. Tijdens de zitting van de Raad van State in Den Haag verklaarde de eigenaar het giste ren onmogelijk om vóór 1 januari 2000 de schoorsteen van de fabriek aan de Heij- manswetering te verhogen tot vijftig meter. Dat had de Raad van State hem dit najaar verplicht. De gemeente geeft daarvoor ech ter geen bouwvergunning af, omdat het in strijd is met het bestemmingsplan. Voor die plek geldt de bestenujiing 'bui tengebied'. De fabriek op zich is daar al niet wenselijk, legt een woordvoerder na mens de gemeente uit. Laat staan een schoorsteen die op vijftig meter hoogte stank over het Groene Hart uitstoot. De ge meente kén voor de bouwvergunning vrij stelling verlenen, maar staat er om die re den niet om te springen. Bewoner P. van Spijker uit de Stromen- wijk had de zaak aangespannen. Hij zit da gelijks in de stank. Na anderhalf jaar speu ren ontdekte hij dat de provincie Zuid-Hol land ten onrechte een milieuvergunning had verleend aan het bedrijf. Van Spijker klaagde de provincie aan. Staatsraad Huls hof stelde hem begin oktober in het gelijk en oordeelde dat. zonder de verhoogde pijp, de stankveroorzakende installatie van de asfaltfabriek niet meer mag produceren. Gisteren ontmoetten alle partijen elkaar opnieuw bij Hulshofs collega, staatsraad Boll. Want de oplossing die de betrokkenen toen met elkaar hadden bedacht, blijkt niet te werken. Als de Raad van State aan de uit spraak vasthoudt, gaat het bedrijf failliet, betoogde de advocate van Heijmans. Want juist het werk dat de stank veroorzaakt, de recycling van oud asfalt, is goed voor 75 procent van de totale productie. Boll legde de aanwezigen uit dat hij niets kan doen aan het feit dat Alphen geen ver gunning voor de hogere pijp wil verlenen. De gemeente is immers geen partij in het conflict dat Heijmans, de provincie en Van Spijker bij de Raad van State uitvechten. Hij realiseerde zich echter dat het probleem een vicieuze cirkel is geworden: de eerdere uitspraak handhaven betekent het einde voor Heijmans: de verplichting voor de ho gere schoorsteen laten varen leidt tot blij vende stankoverlast, waartegen bewoners weer kunnen protesteren. Verplaatsing van de fabriek naar indu striegebied De Schans aan de andere kan van Alphen vinden alle partijen de beste oplossing. Maar van de benodigde tien mil joen gulden ligt pas zeven miljoen op tafel. De gemeente en Heijmans zijn geen van beide bereid om het resterende gat te dich ten. Staatsraad Boll gaf nog niet aan welke kant zijn uitspraak over enkele weken op gaat. Gedupeerde imker zoekt dieven onder collega's BOSKOOf MARKT A KROfT Na die storm van vrijdag dacht de Boskoopse boomkweker Maap Groenendijk 'laat ik maar eens even gaan kijken of mijn bijenkasten allemaal nog recht op staan'. Hij reed naar de ach terkant van zijn bedrijf, enkele honderden meters verderop, deed de deur open en schrok zich wild. „Een kast weg. juist die ene met de ras moer", zegt hij een paar dagen later nog al tijd bedroefd. Hij ontdekte de diefstal van nog een kast en toen hij er even later met de po litie liep. zag de imker dat de dieven nog een derde kast uit de rij van achttien hadden ge plakt. In totaal zijn er 150 000 van de 900.000 bijen van zijn bedrijf gestolen, maar vooral die ene gaat hem aan zijn hart. „Het is de rasmoer: de koningin waar mee ik raszuivere bijenvolken kan telen." Deze koningin, met een waarde van zo'n 120 gul den en voorzien van een stam boek. zou volgend jaar eitjes leggen zodat er nieuwe bijen volken konden ontstaan. Nu moet de Boskopier er bij een collega-imker een lenen, of er een uit Denenmarken over la ten komen. Deze speciale zui vere bijensoort wordt daar op een eiland gekweekt. Wat Groe nendijk ook doet. de eerste helft van dit jaar kan hij de teelt van nieuwe volken wel vergeten. Het gaat hem niet eens om de economische schade die hij hierdoor lijdt. Een kast met bij en kost hem nog geen duizend gulden. Het is vooral de emo tionele waarde die de beestjes voor hem hebben. Hele volken die hij met alle zorg en toewij ding opgebouwd, zijn verdwe nen. Groenendijk laat de journa listen en cameraploegen die de ze middag in groten getale naar hem toe zijn gekomen, zijn schuur met de kasten zien. Tijd heeft de boomkweker eigenlijk niet. Hii moet de siertakken. ty pische kersttakken, klaarmaken voor de veiling. Maar als het zijn bijen aangaat, maakt hij tijd. Om bij de kasten te komen, hoefden de dieven geen deur of raam open te breken. Aan de voorkant is de schuur open. zo dat de diertjes in de zomer ge makkelijk kunnen uitvliegen. Ze bevruchten dan de siertakken van de boomkweker en nemen de zoete nektar uit de bloem mee als ze terug naar hun kast vliegen. Op deze winterdag blijven ze binnen. De hobby-imker licht een deksel van een kast. Hon derden bijen lijken te slapen. Liefkozend haalt hij zijn hand over hun gele ruggetjes. ..Ze zijn vriendelijk, ik hoef niet bang te zijn oat ze steken. Dat is een eigenschap van dit ras Buckfast.' Eén bij loopt over zijn hand. „Je zou verwachten dat ik een oplazer krijg. Maar niets daarvan." Het diertje ad viseert hij: „Ga maar terug naar je hok, daar is het lekker warm." De gedupeerde boomkweker is ervan overtuigd dat hij de dieven onder collega-imkers moet zoeken. „Een leek weet niet hoe hij met zo'n kast moet omgaan. Die heeft er niets aan. Bovendien kunnen alleen ken ners weten dat de rasmoer het bezwaar gingen maken. Dat zou de gemeenten handenvol geld kosten. Veel fouten Alkemade heeft met de uitvoe ring van de wet tot nu toe wei nig geluk. Het ingehuurde taxa tiebureau Kafi maakte in 1995 veel fouten bij de waardebepa ling van de huizen. Ruim 2300 van de 6228 huizenbezitters dienden een bezwaarschrift in bij de gemeente, omdat ze von den dat de waarde van hun huis te hoog was geschat. Dit betekende dat de OZB: rechte zou stijgen. De g te zette Kafi daarom j aan de kant en ging ved Damastes. Nu blijkt dat Kafi nid de waarde verkeerd b< maar dat deed op basis i keerde gegevens. B en V de kosten van de nieuvq tarisatie, 261.000 gulden len op Kafi. Ze verwacj Kafi daar niet zomaar op Het gemeentebestuur i| van plan er tot de j rechtsinstantie voor te v Scholen gaan studiehuisproblemen te li alphen aan den run saskia buitelaar Het Ashram College in Alphen aan den Rijn wil de zware studi elast van het Studiehuis ver minderen door het schooljaar in vier periodes te knippen. Leerlingen hoeven de vele klei ne vakken dan niet een jaar lang één uur per week te vol gen. In plaats daarvan kunnen ze die vakken na twee periodes van twee uur per week afslui ten. Op die manier kan het to taal aantal vakken per week flink omlaag. Volgend school jaar begint het Ashram met de ze werkwijze. Door de invoering van het Studiehuis hebben leerlingen van 4 havo/vwo en hoger nu zo'n vijftien verschillende vak ken per week. Sommige van die vakken beslaan slechts één les uur (tachtig minuten op het Ashram). De school wil de tijd die leerlingen aan het vak be steden en contact hebben met de betreffende docent verdub belen, legt conrector F. Smit uit. „Ze volgen dan sommige vak ken in periode 1 en 3 en sluiten ze dan af. Andere vakken ko men in periode 2 en 4 aan bod. Dit geldt alleen voor de kleine vakjes waar hooguit twee uur in de week voor staat. Grote vak ken zoals Nederlands, Engels en wiskunde blijven het hele jaar op het rooster staan." Op dit moment zijn de roos termakers van de school druk bezig om de nieuwe methode op papier te zetten. Een lastige klus, volgens Smit, omdat de docenten hun urenaantal moe ten houden. „Het kan niet zo zijn dat een docent de ene pe riode tien uur meer les moet geven en de maanden naar huis wordt gestuuii Om de maatregel no tiever te maken wil de het onlangs ingevoerde minutenrooster teruj naar zestig minuten. J deel van het lange roosl een docent van een ld zijn klas maar één k week ziet." Dat geldt ni< in de bovenbouw waari diehuis is ingevoerd. 0 lingen in de onderbou ben wekelijks een groti meling vakken in hun staan. „Voor sommige blijkt tachtig minuten dien te lang. Niet alle le hebben zo'n lange spa boog." De andere Alphense voor voortgezet ondem den de Studiehuis-pre op andere wijze het hoi Groene Hart Lyceum h schooljaar in twee perk splitst om de veelheid a ne vakken terug te dring Het Scala College bes versnippering door m menhang aan te brengi vakken. De school exp teert al een jaar langer Studiehuis. Directeur Gils vindt juist dat niet i nisatie van het lesroosti de inhoud leidraad mi Het is tijdverspilling o: digheden zoals het ma een werkstuk bij drie i lende vakken te laten I ren. „Waarom beoorda scheikundewerkstuk n op Nederlands taal) Dan vang je twee vliege: klap. Uiteindelijk willen of zes vakken in een v laten terugkomen." waardevolst is." Enkele weken geleden schreef hij nog uitge breid over zijn hobby in het verenigingsblad. Geregeld krijgt hij ook imkers op bezoek. Veel collega's weten dus waar hij zijn bijen houdt. De Boskoper weet ook dat de diefstal geen solo-actie was. „In je eentje til je geen kast van zes tig kilo op." Gisterochtend bel de hij de vereniging waarvan hij lid is om te vertellen wat hem was overkomen. „Het schijnt dat ik niet eens een uitzonde ring ben", zegt hij verontwaar digd. Hem is de diefstal in elk geval in de twintig jaar dat hij bijen houdt, nog niet eerder overkomen. „Ik ben nu als de dood dat ze terugkeren en nog meer kasten komen ophalen", verzucht hij. „Nee, ik ga geen extra maatregelen treffen. Ik kan alleen maar hópen dat ze niet terugkomen." Een woordvoerster van de grootste vereniging van imkers in Nederland, de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland in Wageningen. be vestigt dat diefstallen van bijen kasten vaker voorkomen. „Ik denk dat er per jaar tussen de vijftien en twintig meldingen zijn." Ook zij weet vrijwel zeker dat de diefstal in Boskoop is ge pleegd door andere imkers. Ne derland telt er zo'n 12.000. „Een leek weet niet hoe hij er mee moet omgaan. Als die kwaad wil met een bijenkast, gooit hij de kast om of steekt hem in brand." runwoude marieta kroft Het Commissariaat voor de Media wil dat de twee lokale omroepen in Rijnwoude gaan samenwerken. Eerdere pogin gen van de gemeenteraad van Rijnwoude en burgemeester Boelen in die richting misluk ten. „Wij zien toch mogelijk heden", zegt een woordvoer ster van de toezichthouder op het publieke bestel. De nieuwe omroep Radio Rijnwoude en de al zes jaar in de lucht zijnde Radio 916 zijn enkele dagen geleden bij het Commissariaat voor de Media geweest. De aanleiding voor dat bezoek is dat beide een vergunning willen om de ko mende vijf jaar.- in Rijnwoude te mogen uitzenden. Het pro bleem is dat maar één lokale omroep in een gemeente mag uitzenden. Een meerderheid in de Rijn- woudse politiek adviseerde het commissariaat eind sep tember om de vergunni Radio 916 te geven. Ook burgemeester Boelen n twee overeen dat Radi woude in de weekeinj de kabel uitzendinge verzorgen. De sponsoi Radio Rijnwoude vont bereik echter te klein en den hun steun in te 0 Daardoor strandde het promisvoorstel. Het commissariaat wacht binnen enkele w horen of de beide om tot elkaar zijn gekomei deadline hebben we r steld, maar als we ovt paar weken nog niets h gehoord, nemen wij o op." Als samenwerkt nieuw mislukt, beslui commissariaat wie de vergunning krijgt. ,,D niet zeggen, dat wij ad tisch het advies van meenteraad overnemd raad heeft beide omroej presentatief verklaard." noordwukerhout» De definitie van sport die de ge meente Noordwijkerhout han teert, dateert uit 1928. Die kri tiek op het voornemen om een sportnota op te stellen, was gis teravond te horen tijdens de commissie ruimtelijke orde ning. Het PvdA-raadslid M. Kuijper: „Dit kan echt niet meer. Sport wordt wel gedefini eerd als een geheel van oefe ningen en ontspanning, met name in de open lucht, die vaardigheid en kracht vordert en bevordert, zoals roeien, fiet sen, zwemmen, schaatst stelen, voetballen, enz." Zeker het beginsel I open lucht deed Kuijpd ter ook wethouder R denken aan de goede ij den. Kuijper gaf aan dal wel een e-mailtje zot naar het gemeentehuis, wat moderner defini sport aan te kaarten. Het is overigens de b« dat begin volgend jaar d nota klaar is. Daarin kot der meer subsidies enl modaties aan de orde.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16