Millenniumfeest? Wat nou, millenniumfeest... Leiden Leiden Regio Merry Christmas Fair itvanger met 492 kentekens en 30 mille aan bekeuringen |Veilingbezoek GERECHT Uidsch DagbladAllC III EVEN ~)AG 7 DECEMBER 1999 972 ADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, -hfc buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt Stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden eriurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, 'ögx: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl URG Kinderen van 4 t/m 9 jaar kunnen de komende drie jagmiddagen van 14 tot 15.30 uur bij kinderclub Matilo leu- pn maken voor het kerstfeest De kosten bedragen zes gul dens begint voor basisschoolkinderen vanaf 5 jaar van 16 jur de kinderkookclub, ook in het teken van kerst. Voor drie dragen hiervoor de kosten 18 gulden. Beide clubs beginnen I in net buurthuis aan de Zaanstraat 126. AS De Wereldwinkel Leiden staat deze maand in het teken Tara-project in India. Dit project is opgezet in samenwer kt de zogenaamde 'onaanraakbaren', de laagste kaste in In- jjr de verkoop van de producten van het Tara project, kun- een beter leven opbouwen. De Wereldwinkel aan de Burg- y is geopend op maandag van 13 tot 18 uur, dinsdag t/m h van 10 tot 18 uur, zaterdag van 10 tot 17 uur. Voor 50-plussers is morgen van 13.30 tot 16 uur een bij- Ast met vier ronden bingo in Buurthuis de Pancrat, Middel- ^St 85. l.etORS Liefhebbers van een spelletje bingo kunnen morgen j^t gebouwtje van speeltuin Morskwartier, Damlaan 2a, ko- infeen kansje wagen bij de kerstbingo. Aanvang 20 uur. iting Slachtofferhulp Hollands Midden houdt binnenkort matieochtend voor mensen die geïnteresseerd zijn om als t eerste opvang en kortdurende ondersteuning te bieden itoffers van misdrijven en verkeersongevallen. Van vrijwil- ?ebrdt verwacht dat zij gemiddeld 12 uur per week (overdag) lt>aar zijn. Voordat zij aan het werk gaan krijgen zij een trai- 'P Sarin aandacht wordt besteed aan gespreksvaardigheid, Verwerking, rechtskennis en schadevergoeding. De nieuwe "ïning begint in januari. Voor meer informatie of aanmel- thfer de informatiebijeenkomst kan op werkdagen tussen 9 en 1 "Sontact worden opgenomen met Agnes Gielen van het re- 'Jbor, telefoon 071-5234719. afjbende jaar worden bij GezondheidsService Groot Rijnland "cursussen gehouden. Leden kunnen zich opgeven voor de jyle curssussen: Assertiviteitstraining, Babymassage, Gordon, "4igaan met geheugen, Sportief afvallen met Slank en Fit, n- i met roken, Beter slapen, Leren masseren en natuurlijk de (ende cursus Zwangerschapsyoga. Daarnaast komen er z1uwe cursussen: RSI geef de muisarm geen kans en EHBO *eVen. Meer informatie of een folder is te krijgen door op t/m vrijdag van 9 tot 17 uur telefoon 071-5161404 te bel- Met z'n allen het nieuwe millennium in, dét was de afspraak. Soms al drie jaar geleden gemaakt. Comple te werkgroepen waren er voor opgericht. Oudjaar vieren op de Beesten markt, in het Van der Werfpark, ja zelfs in de Groenoordhallen met zes duizend man. Alleen, toen puntje bij paaltje kwam, werd het opeens akelig stil rond al die Feesten van de Eeuw. De hele hype moest het afleggen tegen de pure Hollandse hokjesgeest, zo leek het. Want waar is ie dereen straks op de drem pel van 2000? Juist - ge woon thuis voor de tv. Een enkele uitzondering daar gelaten. leipen ad van kaam Ze is op gegeven moment zelf maar eens gaan informeren, Saskia Holland van het ge meentelijk bureau dat zich be zighoudt met evenementen in Leiden. Per slot van rekening waren er voor de nacht van de eeuwwisseling maar liefst twee ontheffingen verleend voor grootschalige feesten in de stad. En die vergunning krijg je niet zomaar, dan moet er echt wel iets aan de hand zijn. Dus luid de haar vraag: nog dranghek ken nodig voor uw party's in het park of op de markt, heren organisatoren? Stroom mis schien voqr die duizenden gas ten? Of iets anders dan? Nee, helemaal niks nodig, mevrouw Holland. Het gaat namelijk alle maal niet door. Het waren mooie voorne mens derhalve om de eeuw uit te luiden. Maar bij voornemens is het toch vooral gebleven. Het ene plan was nog ambitieuzer en grootser van opzet dan het andere. Maar toen de koppen eenmaal geteld moesten wor den en de plannen uitgevoerd, bleef er van al dat aanvankelijke enthousiasme maar bitter wei nig over. „Het leek wel of op eens niemand meer wist waar je het over had", zegt Gidion van der Bom. Die zelf twee jaar Hugo Choufour voor het Van der Werfpark, de plaats waar hij een millenniumfeest had gepland voor 2500 mensen. archieffoto geleden op voorhand de kanti ne van rugbyclub DIOK voor de nacht der nachten reserveerde. De belangstelling in zijn om geving voor een knalfeest op oudjaar was zó groot dat de Leidse hovenier in zijn plannen destijds al rekening had gehou den met een grote tent naast het toch al niet misselijke club huis in de Mors. Hij rekende minstens op 250 familieleden en bekenden. „Maar toen ik laatst mensen aan het feest her innerde, hielden ze zonder uit zondering een slag om de arm. Ze waren het óf allang vergeten, óf ze wisten nog niet of ze zou den komen. Uiteindelijk heb ik vorige maand de boel maar af geblazen. Het risico was te groot. Het lijkt er verdacht veel op dat iedereen gewoon weer bij elkaar kruipt. Net als anders. Valt mij toch tegen." Het verhaal van Van der Bom komt in grote lijnen overeen met dat van andere organisato ren. Zij het dat de oorzaken van het afblazen op sommige pun ten verschillen. Een greep uit de inititatieven die ooit zo mooi van opzet leken, maar aan het einde van de rit eenzelfde lot beschoren waren, namelijk tot mislukken gedoemd. Beestenmarkt Organisator Peter Labruyère. Verwachte op komst: vijfhonderd mensen. Reden van het niet doorgaan: van enkele horeci het afhaken van een sponsor en ecazaken in de omgeving. ,Ik kan dames in avondjurken toch moeilijk naar een che misch toilet sturen? Bovendien stond ik opeens alleen voor de kosten van een halve ton en dat risico vind ik te groot. Wat ik nu ga doen? Op mijn eigen Harley- zolder een feest geven voor tweehonderd vrienden. Net als andere jaren. Dat is minder massaal, ja. Maar ach, je moet 7t/m12 December in de Pieterskerk te Leiden Sfoerproefen voor de feestdagen met orginelc kerstdecoraoes, antiek, kunst, sieraden, brocante, mode en culinair Open dagelijks van 10-18 uur, entree fl. 17,50 f'arkeren '«an voor 0.7.50 op ptrteVfTerWT Haajwcg. 'ncHWaf pe/Kfcitour w PiewtkarV het zien als erwtensoep. Die wordt ook alleen maar lekker der als het indikt." Van der Werfpark. Organisa tor Hugo Choufour. Verwachte opkomst 2500 mensen. Reden van het niet doorgaan: geen animo. „Daarbij moest ik, als ik me aan alle verordeningen zou houden, voor een eigen zieken auto zorgen en minstens hon derd man bewaking op de been brengen. Maar ik geloof, als ik om me heen kijk, dat de hele wereld de eeuwwisseling ver keerd heeft ingeschat. Er is geen feeststemming. Ik stelde me iets voor als Werfpop. Lek ker ongedwongen. Maar die voorlichtingscampagnes op tv over alle zogenaamde gevaren van het millennium hebben ge werkt. Lekker met z'n allen wachten op de stroomuitval van de pc. Wat ik doe met oud jaar? Ik blijf thuis." Groenoordhallen. Organisa tie: een groep mensen met on der anderen Aad van der Luit, Hennie Kwik, Jan Duivesteijn en Tjeerd Scheffer. Verwachte opkomst: zesduizend mensen. Reden van het niet doorgaan: te hoge kosten en onbeheersbaar heid. „De plannen dateren al van drie jaar terug", zegt Aad van der Luit. „Iedereen was dolen thousiast en er ook van over tuigd dat het allemaal zou luk ken. Maar naarmate de datum dichterbij kwam, stuitten we bij een inventarisatie op grote pro blemen. Vooral op het persone le vlak. Catering, bewaking, ar tiesten; het zou allemaal een vermogen gaan kosten. Het was gewoon té complex. Fase 2 dan maar Holiday Inn. Een stuk kleiner. Maar Max Worms, de directeur, had dezelfde proble men: personeel. Niet te krijgen. Toen hield het voor ons op. Ik denk inderdaad dat ik straks met mijn gezin thuiszit. Ook goed, hoor.' Gaat er dan helemaal niets door? Blijft iedereen bij de ka chel zitten? Wordt de nieuwe eeuw in Leiden dan louter en alleen binnenskamers ingeluid? Nee, zo is het ook weer niet. Er zijn hier en daar in de stad wel degelijk partijtjes voor grotere gezelschappen. Op commercië le basis, dat wel. Enkele voor beelden: In Casa. Verwachte opkomst duizend mensen. De voorver koop is afgelopen week begon nen voor net vaste publiek dat bestaat uit studenten en kaart houders. Volgens directeur Kamphues loopt de zaak vol. „Geen punt. Het is eigenlijk een normale avond." Wel vindt hij het vreemd dat hij en zijn colle ga's uit de horeca een brief ont vingen waarin stond dat ze niet op steun van de politie hoeven te rekenen. Net als de ambulan cedienst en de brandweer is de politie slechts beperkt inzetbaar vanwege mogelijke millenni umproblemen elders. Of ze zelf maar voor een EHBO'er, bewa kingspersoneel, vervoersvoor zieningen naar het ziekenhuis en een noodaggregaat danwel zaklampen willen zorgen. In Casa voldoet daar sowieso aan, maar toch. Stadscafé Van der Werf. Ver wachte opkomst driehonderd mensen. Selectieve kaartver koop. „Het wordt vooral gezel lig", zegt Richard van Leeuwen. „Dat geldt ook voor Mas y Mas. Daar doen we hetzelfde." Staat Leiden soms moederziel alleen als het gaat om het afge lasten van millenniumfeesten? Nee, hoor. In New York gaat het Feest van de Eeuw evenmin door. In Madison Square Gar dens zouden artiesten als Sting. Andrea Bocelli en Aretha Franklin voor twintigduizend mensen optreden. Maar ook daar struikelden de organisato ren over de feestdrempel naar 2000. Die lag toch hoger dan ze vooraf wel dachten. 2 jrg Vijf Leidse wethouders - T. van Rij, J. H. Baaijens, A. Pechtold, en M. Schultz - le vanmorgen op bezoek bij de Flora in Rljns- jHet bestuur en de directie van de bloemen de^ grepen die gelegenheid aan om steun te ^ijri van Leiden voor de aanleg van de volledige v ^/est en voor de verbetering van de A4. „Voor zajenveiling Flora en voor de Nederlandse sler- ciei het belangrijk dat knelpunten in het we it zoveel mogelijk worden weggenomen", al- jUjjn woordvoerder van Flora. Ook werd gewe- 1 J de wenselijkheid van bestuurlijke slagvaar- In de regio. „De gemeente Leiden speelt in rp^gio-overstijgende zaken een belangrijke rol. m pleit de veiling voor meer gemeentelijke erregionale samenwerking en voor een pla- le, die minder uitgaat van bestemmingen en ran de infrastructuur." ten rondleiding door het veilingcomplex t een geanimeerde bespreking waarbij van (zijde werd gewezen op de economische be te van Bloemenveiling Flora. Voor de sierteelt een mainport een belangrijk onder aan een sector, die direct en indirect voor UOO arbeidsplaatsen zorgt en voor 10 miljard n aan exportwaarde oplevert De velling zelf onder haar dak gevestigde bedrijven bieden .000 mensen werkgelegenheid. De veiling- J bedraagt bijna 900 miljoen gulden op jaar- 53fl FOTO dick hogewoning hechter J. van der Scheer leren haar handen vol katvanger' die - 'zonder let wist - 492 kentekens jjiaam had staan. Kente- ,anf in het arrondissement gen jag ook nog eens goed k)°r 42 overtredingen, pjpd van te hard rijden, toePrrang verlenen aan ers, parkeren op een iplaats tot het rijden in niet APK waren ge- 'otaalbedrag aan bekeu- 12.500 gulden. Waarvan .500 in deze regio, merkte in juni 1996 dat Leswijs en zijn OV-jaar- een Amsterdams café rbeterold, maar deed niet 'i "{aangifte omdat hij zijn 6 alleen maar gebruikte ititeitspas. Toen hij drie later zijn OV-studen- moest inleveren, deed "g aangifte. Daarbij tm niet verteld dat hij le rijbewijs ongeldig onften vefklaren. Wel ter dat er precies in de- maanden honderden st kis op zijn naam waren Waarschijnlijk door cri- 1 die de verdachte ge- D als 'katvanger'. Daar- td hij, zonder het te we ten, een handlanger van oplich ters. Tot april 1998 woonde de ver dachte op verschillende adres sen in onderhuur, waardoor hij zich niet inschreef bij de ge meente. Wel gaf hij adreswijzi gingen door aan diverse instan ties. Alleen: niet aan de Rijks dienst voor het Wegverkeer (RDW), omdat hij niet wist dat hij als kentekenhouder stond geregistreerd. Hij had zelfs nooit een auto gehad. Pas toen de verdachte in april 1998 ging samenwonen en zich bij de gemeente inschreef, kreeg hij vanwege de vele ken tekens eeit aanslag van de Be lastingdienst. Ook kreeg hii te horen dat hem een aantal be keuringen boven het hoofd hing. Omdat de dienst dit sa men met de RDW wel zou on derzoeken, diende de man maar 'af te wachten'. Dat was ook de boodschap van het Cen traal Justitieel Incasso Bureau (CJIB). De man moest maar be roep aantekenen tegen alle nieuwe bekeuringen. Op 1 februari dit jaar werd de man tot zijn grote schrik op Schiphol aangehouden en 'in gijzeling' genomen, totdat de rechter na een kort geding op 1 juni oordeelde dat dit vasthou den geen zin had. Met het CJIB kwam de man overeen 500 gul den per maand te betalen voor de bekeuringen. De man was echter niet te spre ken over de gang van zaken. ,,Ik vind het heel triest dat je als brave burger zo wordt verne derd. Niet alleen door crimine len, maar ook door instanties. Als je help roept, kijkt niemand naar je om. Dat vind ik geen goede zaak." Kantonrechter Van der Scheer was 'buitengewoon verbaasd' dat het de RDW niet was opge vallen dat er 492 kentekens op de naam van de man stonden genoteerd. Zij vond het beroep van de man 'aan alle kanten' gegrond omdat de meeste over tredingen in '96 hadden plaats gevonden en de man eigenlijk al genoeg was gestraft. Na zijn kostbare 'gelijk' viel de man dan ook opgelucht in de armen van zijn vriendin. Zand „Ik voel me een beetje in mijn eer aangetast, want dit is niet mijn gewoonte", zei de man die vorig jaar op tweede kerstdag zijn auto had geparkeerd bij de zandhoop aan de Leidse Men- delweg. De vertegenwoordiger van het openbaar ministerie, M. Bijen, wees hem gisteren fijntjes op het feit dat er bij mu seum Naturalis toch bewegwij zeringsborden staan die naar de grote parkeerplaats bij het LUMC verwijzen. De verdachte had dan ook niet zomaar op de openbare weg mogen parkeren. Oké, de verdachte had het bord zien staan waarop stond dat hij niet op de weg mocht parkeren, maar dat deed hij dan ook niet. Hij stond niet op de weg, niet op de stoep, maar op een ruig terrein. „Ik stond daar in het zand, met hier en daar een grassprietje. U kent zo'n bouw terrein wel", zei hij gisteren te gen de kantonrechter. Er stond niet eens een hek rond de zandvlakte en de parkeerplaats was ook al vol. Bovendien ston den er al een paar auto's op het ruige terreintje aan de Mendel- weg, hield hij de kantonrechter voor. „Ik wist dat ik niet op de Mendelweg mocht staan. Er waren wel vriie plaatsen op die weg, maar ik heb mijn auto daar niet neergezet", zei hij ge wetensvol. Kantonrechter Van der Scheer wilde eigenlijk niet veel woor den aan het parkeerterreintje vuilmaken. Wie regelmatig de zittingen op het kantongerecht volgt, weet inmiddels dat het vroegere bouwterrein naast Na turalis vaak werd gebruikt als parkeerterrein. En ook dat de kantonrechter daarvoor wel eens met de hand over het hart strijkt. Zo ook in dit geval. CONNIE VAN UFfELEN uit de ANNO 1899 Donderdag 7 December SASSENHEIM - Bij koninklijk besluit is benoemd tot burgemeester dezer gemeente jhr. mr. J.W. Schorer. ALFEN - In de stoomdrukkerij van den heer N. Samsom had hedenmorgen een groot ongeluk plaats. De werkman Saton was met de snijmachine bezig papier af te snijden, toen twee vingers van zijn rechterhand onder het mes raakten. Beiden werden finaal afgesneden. ZOETERWOUDE - Gistermiddag werden het hoofd en de leerlingen der openbare school alleraange naamst verrast. Namens iemand, die onbekend wenscht te bli| ven, werd voor de leerlingen allerlei Sint-Nicolaasge- bak bezorgd. Dat er eenige afwijking van de orde der werkzaamheden plaats had, is te begrijpen, doch de kinderen genoten buitengewoon. Eén ding was jam mer, nl. dat de gever niet persoonlijk kon worden be dankt, want daaraan voelden allen behoefte. N00RDWIJK - Op een getal van 46 lotelingen voor de lichting 1900 is het contingent van de te leveren manschappen op elf bepaald. ANNO 1974 Zaterdag 7 december ALKEMADE - De parochie Maria Presentatie Al kemade bestaat een kwart eeuw. Als bijzonderheid in de geschiedenis van de parochie kan worden ver meld dat begonnen werd in de toen niet meer in ge bruik zijnde conservenfabriek van P. de Jong aan de Langeweg. Omgebouwd tot noodkerk werd hier ge kerkt. De heer J. B. Eekman uit Nieuwe Wetering, die een korte geschiedschrijving van deze parochie heeft gemaakt, zegt over deze noodkerk: "koeien stallen hebben in de lage landen, tijdens de verdruk king dikwijls de eer genoten tot schuilkerk te dienen en onder hun rieten dak Bethlehem herboren ge zien". Er is geen oord zo vreemd of Christus heeft er in sacramentele verborgenheid zijn intrek genomen, maar in de kerkgeschiedenis is nog nergens ver meld, dat Hij ooit onderdak heeft gevonden in een ontruimde en opgesierde inmakerij van augurken en andere conserven. Vanaf 28 november 1949 tot 1 juni 1951 heeft deze noodkerk als parochie gefun geerd. Na een voorspoedige bouw werd de nieuwe kerk op 23 mei 1951 door mgr. J. P. Huibers, bis schop van Haarlem, ingezegend. Op 3 juni werd met de viering van het zilveren priesterfeest van pastoor S. Ligthart de kerk officieel in gebruik genomen. In zijn memoires schrijft pas toor Ligthart hierover het volgende: "Ik kan me niet indenken, dat één van mijn klasgenoten dit feest zo heerlijk heeft gevierd als ik. De dag van het zilveren feest, de dag van ingebruikneming van de nieuwe kerk. Het is prachtig. Toch ging ik met een zekere weemoed naar de receptie, die plaats had in het kleine noodkerkje. Want dat was toch mijn eerste liefde en het zal nog lang duren voor ik het weer ga zien als een gewoon profaart gebouw", aldus pastoor Ligthart. In deze 25 jaar heeft de parochie al zes pastoors geteld: S. Ligthart, Bernefeld, Th. van Nie kerk, A. ae Bott, P.A. Tweehuysen en G.J. van Leeu wen. v tr LEIDEN - Op de Rljnsburgerweg en in de Herenstraat heeft de Leidse politie gisteravond een verkeers controle gehouden, waarbij vooral werd gelet op eventueel alcoholgebruik. Er behoefde niemand te bla zen, wel werden andere overtredingen geconstateerd. foto archief leidsch dagblad Foto'* in de» rubriek kunnen v» I) (er waarde van vijf gulden (voor een exemplaar vi 10 ab Leiden 1561 ng een Ingevulde cheque (nrn wtt) op le «urm naar heilekfacb

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15