Leiden Regio WBL smeekt huurders om steun 'Stoepenfonds' voor monumenten 'Bewoners en instellingen moeten actiever worden' Bel niet minder naar mobiel maargoedkoper. indaag het :esde deel. iardlopende belastingambtenaren geven geld weg 1900 2 0 0 0 Leidsch^ Dagblad Bel goedkoper via Tele2. Bel gratis 0800 -1602. (kC 7 DECEMBER 1999 13 denaar verongelukt op scheepswerf Een 49-jarige Leidenaar is vrijdag verongelukt op een bswerf aan de Rijndijk in zijn woonplaats. De man raakte |d tussen een stalen schip en de muur van de bedrijfshal ket vaartuig door nog onbekende oorzaak kantelde. De yerd om 4 uur 's middags nog levend gezien. Toen hij 's echter niet thuiskwam, werd een zoekactie begonnen. uur werd zijn stoffelijk overschot gevonden. De man .tikt. h valt van steiger Een 55-jarige Leidenaar heeft gisteren een gecompli- k beenbreuk opgelopen toen hij van een steiger afviel. De vas in een tuin achter een huis aan het Rapenburg op een r aan het werk. toen hij door nog onbekende oorzaak een q drie meter maakte. De Arbeidsinspectie is van het onge- 'de hoogte gesteld. pifietser breekt been Bij een ongeluk in de Surinamestraat heeft een 40-jarige ijetser uit Rijnsburg gisteravond zijn been gebroken. Hij langereden door een automobilist (37) uit Purmerend die fchts uitweek om te parkeren juist op het moment dat de :r rechts naast zijn auto reed. I niet tegen Rembrandtkwartier' ken", aldus Bolten. Zij reageert daarmee op de in Voorschoten wonende kunst kenner en -handelaar T. Lau- rentius. De grootste Rem- brandtkenner van Nederland merkte op dat een initiatief om in 1993 al een Rembrandtkwar tier van de grond te helpen, op niets is uitgelopen', omdat on der meer De Lakenhal niets in het idee zag. Bolten: „Ik verbaas me daar over, ik weet van niets. Als er plannen zijn, wil ik daar wel over meedenken. Zelf hebben wij één schilderij van Rem brandt in het museum." J. Bolten van muse- :enhal 'was en is po- de plannen om te tot een speciaal Rem- aer in Leiden. •ben in 1991 en 1992 tentoonstelling Met [f en Lievens in Leiden Een gigantisch suc- wilden ook een Rem- ite in Leiden uitzet- die bleek uiteindelijk ":eld om te kunnen We zijn er dan ook op tegen om aan- Rembrandt te schen- Bewoners kunnen voortaan een beroep doen op de gemeente voor een bijdrage om dit soort vervallen stoepen op te knappen. FOTO TACO VAN DER EB ii II n tweemaandelijkse special met alle belangrijke rpagina's van de afgelopen eeuw. Vandaag deel 6. 'nieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. 1 JAAR DE WERELD OM JE HEEN. ROBBERT MINKHORST Kleine restauraties in en om het monumentale huis: je komt er niet toe of je kunt ze niet beta len. Gebroken stoeptegels, sier lijke maar verroeste krullen in het hekwerk, losse stenen in tuinmuren: het zijn kleine litte kens in het fraaie aangezicht van een pas opgeknapt rijksmo nument. De gemeente Leiden komt voortaan de bewoners te gemoet als zij die lelijke plekjes willen wegwerken. Met een zo genoemd 'stoepenfonds', waar de gemeente voorlopig een half miljoen gulden in stopt. De stoep van Theo Bonink en Hetty Vonk van Oude Singel 80 ziet er niet best uit. In een tegel zit een grote scheur. De koppen op de paaltjes zijn er ooit afge- sloopt. Het smeedijzer is op tal van plekken beschadigd of ver ouderd. Het stel liet een be vriend architect uitrekenen hoeveel het kost om de stoep in oorspronkelijke staat te laten herstellen. „Je schrikt je dood van de bedragen", zegt Bonink. Hij schrok zo erg dat hij be sloot tot een simpeler renova tie. Zelfs dan zou een bijdrage van de gemeente goed uitko men. Toen hij er eenmaal ach ter kwam dat de gemeente nad acht over een subsidieregeling, kwam Bonink in actie. „Dat is de enige kritiek die ik heb", zegt hij. „Ik heb op 30 juni een offer te ingediend en vervolgens heeft het vijf maanden geduurd voor ik een antwoord kreeg." „Het grootste probleem zat bij mij", reageert wethouder A. Pechtold van monumenten zorg. „We hadden de keus om het hap-snap te doen, of gelijk voor de hele stad. Dat laatste had mijn voorkeur. Maar 500.000 gulden bij elkaar schra pen is geen sinecure." Pechtold is maandag in de woning van Bonink en Vonk, waar hij samen met de eige naars een persconferentie geeft over het stoepenfonds. De ge meente heeft gemerkt dat in woners enthousiast worden als zij de straten, trottoirs en ver lichting opknapt. De buurt wil dan zelf ook aan de slag. Bo nink beaamt dat. „Het werkt echt inspirerend, die nieuwe bestrating." De Oude Singel is dit jaar opgeknapt door de ge meente. „Wij hebben allemaal meteen de gevel gevoegd", spreekt Bonink namens hem en zijn buren. Deze maand is de stoep aan de beurt. De bijdrage is 35 pro cent van de restauratiekosten, met een maximum van 10.000 gulden. Behalve voor stoepte gels springt de gemeente ook bij voor het opknappen of res taureren van monumentale hekken, bijzondere straatver lichting, klokkestoelen, grafmo numenten, tuinmuren, gevel stenen of muurschilderingen. Leiden telt honderden monu mentale stoepjes. Ze zijn vooral te zien op het Rapenburg, de Steenschuur en de Hoogland- sekerkgracht. Wethouder Pechtold schat dat er voorlopig geld is om honderd aanvragen te honore ren. Bewust is aanvankelijk ge kozen voor het maximum van 500.000 gulden, want die grens is onvermijdelijk. „Als het fonds nou een groot succes wordt is dat prachtig voor de stad maar slecht voor de gemeentebegro- ?n belastingambtenaar en lopen? Volgend voor tiet zover. Een groep van mensen rent van Rot- ti naar Parijs. Niet om innen, maar om weg te De Leidse belasting- doet in mei mee aan de in. jaar geleden was dit on- lar", zegt Bernard Devi- samen met Peter Groen oud en Kees van der het team van sporters eleiders heeft samenge- ,De belastingdienst hield w profile, naar buiten was er niet bij. Belasting i is al erg genoeg. Een dat daar voor zorgt, ich niet opstellen als verend, leuk, klantvrien- sympathieke sporters maar al te goed de irdelen, het imago van en zijn opstelling. Het kan bogen op een lange e bij de Leidse belasting- Groen in 't Woud en r Hoorn werken er al tintig jaar. Sinds een paar jaar gaat het anders bij de belastingen. Leuker wordt het niet, maar het kan wel makke lijker. Meedoen aan een hardloop wedstrijd past in een sympa thiek en klantvriendelijk imago. „Dit is prima reclame voor ons", vindt Groen in 't Woud. „We kunnen ons van een ande re kant laten zien." Hij en en kele anderen'stapten een tijdje terug op hun baas af en hem leek het ook een goed idee om te gaan hardlopen voor het goede doel. Het doel van de Roparun is om zoveel mogelijk geld in te za melen. De renners moeten sponsors zoeken en juist daar wringt de schoen. Ze mogen namelijk geen commerciële be drijven benaderen. Van der Hoorn: „Dat is belangenver strengeling. Ik kan niet een groenteboer om een bijdrage vragen als ik een week later naar hem toe moet voor belas tingheffing." Van der Hoorn, Groen in 't Woud en Devilee gokken op bijdrages van overheden, over- Belastingambtenaren staan in de startblokken voor de Roparun. FOTO HIELCO KUIPERS De Blauwe Steen, die al 700 jaar tn de Breestxaat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onde» ledactK van Ad van Kaam en Eflc-Jan Bexendsen TflfFOON 0 XI - S3 M 439 heidsinstellingen en van scho len, ziekenhuizen en andere niet-commerciële bedrijven en instanties. Over hoeveel ze wil len inzamelen, doen ze geen uitspraken. De opbrengst van de jaarlijkse Rotterdam-Parijs run gaat naar de kankerbestrij ding. De populariteit van de wedstrijd heeft sinds de eerste editie een grote vlucht geno men. In 1992 werd honderd duizend gulden ingezameld. De opbrengst van vorig jaar be droeg drie miljoen gulden. Lopen voor het goede doel is de belangrijkste drijfveer voor de belastingambtenaren om mee te doen. „De Roparun is ook een uitdaging", vinden ze gedrieën. „Het wordt erg zwaar." De afstand vanaf de voet van de Euromast in Rot terdam naar Parijs bedraagt 560 kilometer en moet in an derhalve dag tot twee dagen worden overbrugd. Morele steun onderweg, van mensen die meefietsen, is onmisbaar. Over hun welslagen van de on derneming bestaat geen twijfel. „We gaan het halen." Ren je rot Dat het in de omgeving van Leiden Centraal een giganti sche puinhoop is, mag als be kend worden verondersteld. In het station zelf is het echter ook niet allemaal pais en vree. Fiet sers. hondenpoep, een gladde tegelvloer en regelmatig over last van zwervers en junks. Als klap op de vuurpijl wordt me nige nietsvermoedende reiziger ook nog eens verrast doordat op sommige perrons treinen op ruim vijftig meter vanaf de bovenkant van de trap vertrek ken. Laten we spoor 4 eens als voor beeld nemen. Keurig staat be ting." Misschien dat over drie jaar extra geld in de pot wordt gestopt, zegt de wethouder. Gerestaureerd straatmeubi- lair geeft meer sjeu aan een monumentale binnenstad. Lang heeft de gemeente daar om niet hoeven nadenken over een apart fonds, naast het al bestaande Monumentenfonds. Projectcoördinator Rutger Veld- huyzen Van Zanten: „Het is prachtig als je al dat in oude staat kunt terugbrengen. Dat is ook wat we willen. We hopen dat we met deze regeling het enthousiasme kunnen oppor ren." Want de stoep voor Oude Singel 80 mag er dan straks prachtig bijliggen, dat geldt ze ker niet voor nog tientallen an dere. vindt de ambtenaar. De huurders van de Woningbouwvereniging Leiden (WBL) moeten de arme corporatie van de ondergang - redden. Zij moeten zich kandidaat stellen voor de alge- a mene vergadering (AV). Dat is de dringende oproep van de directie van de WBL en het bestuur van de Huurders- belangenvereniging in een vrijwel identieke brief aan al le, bijna negenduizend huurders. leiden ter is alleen wat dramatischer. Volgens hem is de WBL bijvoor beeld 'bijna failliet'. De woningbouwvereniging en huurdersorganisatie roepen de hulp van de huurders in. Schipper: „We beschouwen het 'nee' van sommige leden als een tijdelijke kink in de kabel. We zullen onze acties voortzet ten én proberen iedereen dui delijk te maken waarom de fu sie zo belangrijk is. Binnenkort zijn er verkiezingen voor een plaats in de AV. Door in de AV mensen te kiezen die wél na mens de huurders spreken, kunnen we de AV misschien 'om' krijgen. We zullen u allen dus binnenkort echt nodig heb ben." De Greef: „De nieuwe leden zullen de mening van zovele huurders wél uitdragen. Daar kunt u zelf voor zorgen! In de tussentijd zullen wij alles in het werk stellen om ervoor te zor gen dat u als huurder geen na delen ondervindt van de inter ne crisis. Wij zullen ons werk zo goed mogelijk blijven doen." Vorige week vroeg tijdens de algemene vergadering een woordvoerder van de tegen stemmers of hun verklaring on der alle huurders kon worden verspreid. Voorzitter Theo van der Lans, die net daarvoor in een indrukwekkende monoloog de dissidenten had proberen te overtuigen, ging niet in op het verzoek. ROBBERT MINKHORST De directie van de woningscor poratie geeft ruiterlijk toe dat ze geen geld meer heeft om on derhoud aan huizen te plegen en dat ze de stijging van de hu ren niet binnen de perken kan houden. Vorige week hield een deel van de leden de fusie met de rijke Woonstichting Portaal uit Arnhem/Nijmegen tegen. Vijftien leden stemden voor, elf tegen. „Portaal wil haar ruime fi nanciële middelen inzetten om de WBL weer gezond te ma ken", schrijft directeur Johan de Greef. „Dat betekent voor u als huurder een gemiddelde huurverhoging komend jaar van twee procent en onder houd dat tijdig en met de nodi ge kwaliteit gepleegd kan wor den. Een minderheid heeft te gengestemd. De argumenten dat deze leden de belangen van de huurders en het personeel behartigen, vinden wij onzin nig. Immers, de huurders en het personeel hadden zich masaal vóór de fusie uitgespro ken." Voorzitter Jan Schipper van 'de HBV heeft het in zijn brief over slechts 'enkele leaen' die de fusie op 30 november blok keerden. De inhoud van Schip pers brief komt vrijwel geheel overeen met de brief van De Greef. De toon van de voorzit- Rapport wijkproject Leiden Noord: LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN neden in de vertrekhal aange geven waar spoor 4 A en B te vinden zijn en welke treinen daar vertrekken. Wie bovenaan de trap komt, ziet dat het rijtuig toch nog een stukje verder weg staat dan gedacht. Dat komt omdat er ter hoogte van de plek waar de trappen in het perron overgaan, op het spoor wissels liggen. Daar kunnen treinen elkaar kruisen en inha len waardoor ze eerder/later kunnen vertrekken dan een an dere trein. Stoppen bij wissels kan uiteraard niet. Vele reizigers zouden het pret tig vinden als zoiets al beneden in de vertrekhal is aangegeven. De NS denken daar echter an ders over. Want er is wel dege lijk over nagedacht aldus een medewerker. „Zouden we die bordjes beneden bij de trap hangen dan denken de reizi gers bovenaan de trap dat ze er al zijn. Nu staat er boven aan de trap een bordje met de af stand naar dat perron. Dat vin den de NS veel duidelijker." Veel reizigers die ondanks een korte sprint toch hun trein mis sen, blijkbaar niet. Elfstegentocht (2) Een Leidse werknemer van n.v. Electriciteitsbedrijf Zuid-Hol land (EZH) wees ons gisteren op een onjuistheid in de Blau we Steen. In het stukje over de Elfstegentocht en het neerlaten van de damschotten in de sin gel bij de Valkbrug, naast Mo len De Valk schreven wij dat dit nodig was om het koelwater van EWR/NUON te beletten de stad in te stromen. Dit is niet correct De warmte krachtcentrale aan de Lange- gracht is al vele jaren eigendom van het EZH. De daar opge wekte energie wordt onder meer verkocht aan EWR- /NUON. Het koelwater in de Leidse grachten wordt dus ge bruikt door de EZH-centrale. robbert minkhorst ERIC-JAN BERENDSEN Niet alleen bewoners hebben af en toe een duw tje in de rug nodig om actief met hun vragen of problemen aan de slag te gaan. Ook de Leidse maatschappelijke instellingen en gemeentelijke diensten kunnen wel wat meer doen om drem pels te verlagen, de vraag achter de klacht van de bewoners te vinden en bewoners weer moed en vertrouwen te geven. Dat is een van de conclu sies uit het project 'Ons Doel: Meer samen', dat door het bureau Wijkontwikkeling Leiden Noord, de LWO en Maatschappelijk Werk Leiden (MWL) werd uitgevoerd in de omgeving Surinamestraat Antillenstraat. Doel van dit project - een van de eerste acties uit het plan Wijkontwikkeling Leiden Noord - was mensen aanmoedigen zelf aan de slag te gaan met problemen ofldachten. Studenten van de Hogeschool Leiden bezochten daartoe 160 huishoudens in deze buurt een of meerdere ke ren, om eens te informeren naar hun woon- en leefsituatie. Gevolg was dat uiteindelijk diverse instellingen zijn ingeschakeld, zoals Sociale Za ken (36 keer). Maatschappelijk Werk (13 keer), LWO (28 keer). Stadsbank (2 keer), GGD (4 keer) en Riagg (2 keer). Dat kon zijn voor onder meer hulp bij het invullen van formulieren voor huur subsidie, de hoogheemraadschapsbelasting of de onroerend-zaakbelasting. Maar ook voor hulp bij rouwverwerking, bij echtscheidingsproblemen of bij afhandeling van klachten óver burenoverlast. „Je merkt dat men in een deel van Leiden woont waar mensen zich niet meer zo inzetten voor de woonomgeving zegt S. van Rijn van bu reau Wijkontwikkeling Leiden Noord. „Mensen Cakken bepaalde regeltjes niet op, waardoor ze uitenspel kunnen komen te staan. Dat kan lei den tot bijvoorbeeld vereenzaming." Instellingen kunnen indirect een rol spelen bij het voorkomen daarvan. Zo werden zestig bewo ners geholpen bij het aanvragen van bijzondere bijstand. „Veel mensen waren niet op de hoogte van de mogelijkheid om bijzondere bijstand aan te vragen. Het is belangrijk dat instanties weten hoe ze mensen kunnen bereiken. En dan niet al leen via een stadskrant", zegt Van Rijn. Als het aan de medewerkers van het proiect ligt, gaan ze verder in het gebied rond de Willem de Zwijgerlaan en met name de Hoven. De wet houders H. Baaijens en J. Laurier ontvangen het evaluatierapport van het project woensdag 8 de cember in buurthuis 't Spoortje uit handen van bewoonster W. Spies. 50 Betalen per seconde Gratis gespecificeerde rekening Geen abonnementskosten Geen aansluitkosten Duidelijke en voordelige mobiele nummers tariefgebieden Spraakmakend goedkoper. -

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13