Leiden stelt voorwaarden aan camera's Turners van Excelsior gaan sterretjes zien Na deel 2 dan nu deel 1 RWa Coffeeshops willen naar binnenstad verhuizen Vierdeklassers zijn het beu om proefkonijn te zijn bAG 6 DECEMBER 1999 971 9 jder rijbewijs en teveel op Bij een controle op de Lammermarkt hield de politie n een 21-jarige Leidenaar aan die zonder rijbewijs een pstuurde. Bovendien bleek de wagen niet verzekerd en in APK-gekeurd. Een ademtest tenslotte wees uit dat hij g eens teveel had gedronken. getroffen naast fiets Een 41-jarige Leidenaar is zaterdagnacht naar het Rijn- ekenhuis vervoerd met een bloedende hoofdwond. De erd rond 01.00 uur aangetroffen op de Lage Rijndijk waar st zijn fiets lag. Hoe hij daar zo terecht was gekomen, kon i niet meer herinneren. Alcohol speelde hierbij vermoe ien rol. emaal mishandeling Een 32-jarige Katwijker is zaterdag rond 02.00 uur op de nmarkt door een nog onbekende man mishandeld. Hij arbij verwondingen op aan het hoofd. Na een ruzie bin- een gokautomaat escaleerde de zaak buiten het etablis- t. Daarbij liep de Katwijker de klappen op. Elders in de 1 een woning aan de Meerburgerkade, trof de politie een loedende man aan. Volgens zeggen had hij even daar- de Hoge Rijndijk ruzie gekregen met een onbekende, geslagen zijn met een hard voorwerp. De man is overge- naar het LUMC. iiarkt in de Hortus e Hortus Botanicus houdt zondag 19 december een ct onder metershoge bananenbomen en in een aange- nperatuur. De markt biedt een rijk en enigszins alter- nbod. De kerstmarkt is te vinden in de tropische kas- t tuinhuis worden glühwein en warme chocolademelk L Openingstijden: van 10.00 tot 16.30 uur, entree vijf i klus voor sint is natuurlijk in de eerste plaats kindervriend: hij pakjes en laat zijn pieten her en der snoepgoed strooien, t bekend is dat hij tussen de bedrijven door ook nog wat fere 'klussen' doet. Zoals hier in de nieuwe Watergeuzen- Zaterdag opende hij officieel het nieuwe wijkje tussen de en de Duivenbodestraat. In dit wijkje zijn de afgelo- zestig eengezinswoningen gebouwd. Extra werk dus rzijn pieten, op sinterklaasavond. foto mark lamers jhuis nu permanent open Het slaaphuis voor dak- en thuislozen is vanaf van- weer open. De opvang aan de Nieuwsteeg waar de afge- wee winters maximaal zestien daklozen de nacht konden engen, blijft vanaf vandaag permanent geopend. Omdat n het land ook buiten de wintermaanden behoefte blijft slaaphuis, heeft stichting De Binnenvest besloten de ning niet meer seizoens-afhankelijk te maken. In de loop gend jaar hoopt de stichting te verhuizen naar een definitief onderkomen. Het slaaphuis biedt daklozen ood, bad en belangstelling. Tussen acht uur 's avonds en lur 's morgens zijn permanent twee medewerkers van ïenvest in het slaaphuis aanwezig. ad van kaam Met terugwerkende kracht heeft uitgeverij Labruyère gisteren deel 1 van de avonturen van Koos en Linda gepresenteerd. Met te rugwerkende kracht omdat deel 2 uit de reeks reeds een jaar of drie geleden ft ver schenen. De chronologische volgorde op zich, zegt genoeg over het karakter van de ze strip: losjes en vooral luchtig. Of, zoals de geestelijke vader Peter Labruyère het uitdrukte: „Eigenlijk hebben we dit alleen maar zo gedaan om de verzamelaars op het verkeerde been te zetten." Op het feestje ter gelegenheid van het nieuwe stripalbum waren gisteren in het clubhuis van het Harley-genootschap ook de hoofdpersonen in levende lijve aanwe zig. Linda heet dan feitelijk gewoon Eef, een blonde vamp die overdag bij Labruyère in de zaak werkt en die even welgevormd en goedlachs is als in de strip zelf. En voor haar 'vader' Koos stond Herman Spaarga ren model, bekend in rugby- en motorkrin- gen en nog lang niet zo kaal als hij er op papier wel uitziet. Het tweetal voerde bij de presentatie in een fictieve huiskamer een dialoog op die zó uit het album gegrepen was. Dat was dus lachen geblazen. Zo ontstond het zes jaar geleden natuur lijk ook allemaal: als grappig bedoeld. „Ik zocht eigenlijk naar een opvallende manier van adverteren", zegt Labruyère, in Leiden niet alleen bekend van zijn zaak aan de Haarlemmerstraat, maar ook van het Stadsparkeerplan, het evenementenplein, de winkeliersvereniging en noem maar op. „Niet eens zozeer om mijn spulletjes aan te prijzen, maar gewoon om op te vallen. Toen kwam ik op die striptekeningetjes. Die kregen een vaste plek in Nieuwsweek, het zondagsblad. Zo is het balletje gaan rol len." Er was op gegeven moment zoveel vraag "oldwaze be' jimm naar de dold' belevenissen van Koos en Linda dat Lap, zoals hij in de wandel gangen wel wordt genoemd, besloot om de aparte afleveringen te bundelen en er een stripboek van te maken in een oplage van 2000. Die zijn allemaal weg. En vandaar dat nu deel 1 er is, als 'logische' opvolger van deel 2 en aangemaakt in 2500 exemplaren. Het lijkt een beetje op de weg die Haagse Harry, het stripfiguurtje uit de Hofstad be wandelde. Ook die creatie van tekenaar Mamix Rueb begon zijn carrière in een huis-aan-huis-blad. Maar Harry - de boe ken, de sokken, de stropdassen, de scheur kalenders - loopt inmiddels zo goed, dat zijn geestelijke vader zeer ruim van hem kan leven. skje in het Guinness Records en het spek- de clubkas. Dat is za- 18 december op de nmarkt het doel van een leden van gymnastiek- ;ing Excelsior. Daartoe irners en turnsters pro- mi 2000 keer rond de :te draaien. In gestrekte ig 360 graden over de dat nog wel in het kos- ran de kerstman. Om tu- van te worden, masten doen dit niet al- r de lol. Komend voor- tt aan het Broekplein in enwijk de nieuwe turn- (n. Excelsior wil de ïal veelvuldig gaan ge- maar daarvoor is geld vant dc zaalhuur is niet jk. En omdat geen enke- tvereniging op de hele ooit op het idee is geko men om rondjes om een rek stok te draaien voor een re cordboek, wil Excelsior twee vliegen in een klap slaan. Spon sors steunen de organisatie en betalen voor de geleverde pres tatie. De turners willen om 10.00 uur starten met een groep van on geveer 20 mannen en vrouwen. „Want", aldus bestuurslid Mar cel Didden „de rekstok is welis waar geen onderdeel van het vrouwenturnen maar de bewe ging is eigenlijk precies gelijk aan het ronddraaien op een legger van de brug ongelijk. De emancipatie in de tumsport heeft definitief toegeslagen. Het is de bedoeling dat de gymnasten elkaar gaan afwisse len want anders zouden de le den van Excelsior al gauw niets anders dan sterretjes zien. „Zo'n draai moet je namelijk De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Ad van Kaam en Enc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - S3 56 439 Draaien, draaien altijd maar draaien aan de rekstok. Het installeren van camera's om toezicht te houden op straat moet in principe mogelijk zijn in Leiden. Dat stel len burgemeester en wethouders in een notitie aan de commissie financiën en veiligheidsbeleid. Het college wil cameratoezicht in de openbare ruimte onder strenge voorwaarden toestaan. Overigens vinden B en W de situ atie in Leiden op dit moment niet zodanig dat camera toezicht is. leiden ruud sep Bij de presentatie van de nieuwe strip waren Koos en Linda er ook in het 'echt'. Links tekenaar Joop de Koning en Peter Labruyère, de geestelijke vader. foto mark lamers Met de notitie reageert het col lege op de discussie over came ratoezicht op straat die sinds begin dit jaar ook in Leiden wordt gevoerd. Vorige maand nog publiceerde de Groen Links- fractie een nota waarin cameratoezicht in de Leidse si tuatie radicaal werd afgewezen. Voor GroenLinks is de plaatsing van camera's op straat "onno dig en onwenselijk'. Burgemeester en wethouders zijn het in grote lijnen met GroenLinks eens, met als enige afwijking dat zij de deur naar cameratoezicht op een kier houden. De voorwaarden waar onder camera's zouden mogen worden geplaatst zijn echter zo streng, dat het er op korte ter mijn zeker nog niet van zal ko men. Zo stellen B en W dat er op een plaats pas camera's mo gen worden opgehangen wan neer alle andere mogelijkheden om het toezicht te verbeteren zijn uitgeprobeerd en zonder effect zijn gebleven. Daarnaast mogen camera's uitsluitend worden ingezet om geweld te gen personen tegen te gaan. Camerabewaking om bijvoor beeld auto-inbraken op te los sen wordt afgewezen. B en W eisen verder dat het gebruik van camera's van tevo ren bekend wordt gemaakt, dat de inzet uitsluitend voor een bepaalde periode is en dat het toezicht in ieder geval jaarlijks wordt beoordeeld op zijn effec ten. De politiek spreekt aan staande donderdag over het voorstel om cameratoezicht on der voorwaarden toe te staan. „En dat", zegt Labruyère nu op serieuze toon, „is hier dus typisch niet het geval. Dit boekkie - het ziet er professioneel uit trou wens, hè - kost geld. Ik betaal tekenaar Joop de Koning, ik betaal de drukker, kort om, er gaat tienduizenden guldens in om. Dat maakt me niet uit, dat is prima. Alleen gaat het roer nu wel een beetje om. Je kunt het al zien aan het eind van deel 1Meer en meer gaat Leiden als stad een rol in de strip spelen. De gebouwen, de mensen, de situe ring. In die richting wil ik verder." Wat hem voor ogen staat is een echte Leidse strip. Waar Haagse Harry met grote stappen dwars door de multiculturele sa menleving van Den Haag dreunt daar spe len Koos en Linda straks hun rollenspel van vader en dochter tegen de achtergrond van de Kooi, de Breestraat en het stadhuisplein. Daar tussendoor figureren dan bekende en minder bekende Leidenaars. En, zo kondigt Labruyère vast aan, ook Leidse bedrijven. Want om uit de kosten te komen, ziet hij sponsoring van zijn plaatjes als dé oplos sing. Bang om zich daarmee helemaal over te leveren aan de commercje is hij niet. „We bepalen zelf tot hoe ver we gaan." 'Langs het randje', deel 1 uit de strip Koos en Linda kost f.12,50 en is verkrijgbaar bij o.a De Kier en Labruyère. leiden eric-jan berendsen De coffeeshops Double AA aan de Lage Rijndijk en Bebop aan de Herenstraat willen ver huizen naar het centrum van Leiden. De aanwezigheid van beide zaken buiten de singels is door de gemeente verbo den. Het beleid van Leiden is er op gericht alleen binnen de singels coffeeshops toe te staan. De eigenaars van beide zaken procedeerden tot en met de Raad van State tegen dat beleid. Onlangs werd Lei den echter in het gelijk gesteld door het rechtsorgaan. Voor de ondernemers zit er nu niet veel anders op dan te ver huizen en een locatie binnen de singels te zoeken. Double AA wil aan de Hooigracht 72 haar deuren openen. Bebop wil onder de naam Van 4 tot 10 verder gaan aan de Kore- vaarstraat 49a. Bij de gemeen te is inmiddels een aanvraag voor een drank- en horecaver- gunning ingediend. Daarmee komt het aantal coffeeshops in het Leidse cen trum weer op 12. Meer dan een dozijn staat de gemeente niet toe. Overigens mogen de coffeeshops geen alcohol ver kopen, niet binnen 150 meter van scholen staan en moeten zij zich strikt aan de openings tijden van 16.00 tot 22.00 uur houden. Personen onder de 18 jaar mogen er niet in en aan hen mogen dus ook geen softdrugs worden verkocht. wel beheersen", aldus Didden die zelf ook meedoet. „De een maakt er vijf en is moe, de an der doet er zo 30 achter el kaar." En als de schouders en armen pijn gaan doen, kortom als de verzuring toeslaat, is het eveneens tijd om de rekstok te verruilen voor de koude stenen op de Beestenmarkt. „In het begin zal er best heftig worden gedraaid maar later wordt het eric-jan berendsen tempo veel rustiger", denkt Di dden. En om de handen te be schermen tegen blaren wordt er gebruik gemaakt van klosjes, een soort leertjes die aan de rekstok vastzitten. De turners hopen dat sportwet houder Alexander Pechtold het 'startschot' geeft op 18 decem ber. Of Pechtold de eerste reu zenzwaai gaat maken, lijkt on waarschijnlijk. Zo sportief is-ie nou ook weer niet en hij zou dan waarschijnlijk met een sierlijke duik in het water voor de Blauwpoortsbrug belanden. Dus wordt er over de officiële rol van Pechtold nog nage dacht. Maar één ding staat vast, het moet een spektakel wor den. „We gaan het groots aan pakken", Hinkt Didden be slist." Elfstegentocht Als de dagen korten en de nachten lengen wordt het weer tijd om aan de Elfstegentocht te denken. Daarom heeft de or ganisatie het draaiboek voor deze zondagse schaatstocht weer uit de stoffige kast ge haald. Eén van de eerste actiepunten is het neerlaten van de dam- schotten in de singel bij de Valkbrug, naast Molen De Valk. Dit is nodig om het koelwater van EWR/NUON te beletten de stad in te stromen. Want zon der ijs geen vijfde Elfstegen tocht, nietwaar? Het neerlaten van de schotten gebeurt woensdag aanstaande om 16.00 uur. Het bestuur en de ondersteuningsgroep van de Stichting Elfstedentocht Leiden zijn daarbij aanwezig. Dat het een strenge winter mo ge worden! leiden onno havermans vervolg van voorpagina De vierdeklassers zien best voordelen van het Studiehuis en de 'profielen' waarvoor ze hebben gekozen. Maar ze zijn het zat om proefkonijn te zijn. Teveel uren, teveel verschillen de vakken, onduidelijkheid over de besteding van de zogeheten A- en B-uren, onvoldoende ruimte om rustig te kunnen werken, onenigheid over wat nu wel en wat niet belangrijk is, leraren die bij hun opdrachten geen rekening houden met an dere vakken en een berg papier waar niemand meer wegwijs uit kan worden. De 16-jarige Nienke had afge lopen weekeinde een klein on derzoekje gedaan onder haar mede-leerlingen, waaruit ze concludeerde dat veel vierde klassers nu al een flinke achter stand hebben opgelopen. Voor al het leesdossier voor de talen Frans en Duits levert proble men op. Zelf was Nienke een week onlangs ziek thuis geble ven omdat ze 'hartstikke moe' was. De docenten gaven hun leer lingen volmondig gelijk. Ze be loofden hun opdrachten beter op elkaar af te stemmen, zodat niet al het werk tegelijk gedaan hoeft te worden. Maar ze deden ook een beroep op de leerlin gen om samen te streven naar verbeteringen. Want ook voor de leerkrachten is de tweede fa se een hersenkraker. Domweg lesjes draaien, zoals vroeger, is er niet meer bij. 'Een leven lang leren', het motto waaronder de wijziging in het middelbaar on derwijs is ingevoerd, geldt ook voor docenten. Zij moeten op nieuw uitzoeken wat ze in hun lessen willen behandelen en welk onderdeel van de lesstof door de leerlingen zelf kan wor- den uitgezocht in de vijf zes B-uren voor zelfstudie. ELKE WERKDAG EXTRA LANG OPEN VAN 10.00 - 22.00 UUR WUOUtHWMlJ inn mm J MUIS bi| Few en aan het eind van de actie gaat ook nog eens één keukenkoper fantastisch op wintersport U K A t Vraag naar dc voorwaarden in dc showroom Actie loopt l/m 12 december 1999 HOOFDDORP, Kraiswag 655 657. Tal 020 653 81 63

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9