WTO-conferentie volledig mislukt ouwtrekken om Cruijff-merk na derde faillissement Economie ts telecombedrijf Vew net in handen Versatel Vliegvakanties volgend jaar vier procent duurder LTO noemt extra steun Brinkhorst 'kermisgeld' Vrachtwagens steeds schoner Zeereus verlaat dok -i)AG 6 DECEMBER 1999958 4 Rfconeel van Akzo-Sneek staakt 4Het personeel van de Flexa-verffabriek van Akzo-Nobel >k staakt vanaf zeven uur vanmorgen voor onbepaalde oei is de directie van Akzo op andere ideeën te brengen, raember maakte Akzo bekend dat het de productie van de )|j locatie over wil hevelen naar Groot-Ammers in Zuid- v id. Dit is voor het personeel van de fabriek in Sneek on- V fbaar. Te meer omdat de Friese locatie zeer winstgevend gemeente Sneek en de Noordelijke Ontwikkelingsmaat- ;pij hebben Akzo inmiddels een onbekend geldbedrag ge- Hom de fabriek in Friesland te houden. Akzo heeft daarop opnieuw naar de plannen voor sluiting te kijken. voor KLM, Alitalia en Northwest il« Het Amerikaanse ministerie van verkeer heeft KLM, en Northwest ontheffing verleend van de anti-mededin- l 'gels. Dat heeft een woordvoerster van KLM afgelopen inde meegedeeld. Het wachten is nu nog op een zoge- :le open skys-overeenkomst tussen de VS en Italië. Zo'n 7 inkomst neemt de wederzijdse belemmeringen weg voor ;4htverkeer tussen Italië en Amerika. Daarover valt moge- ïin volgende week al een beslissing. Als die overeenkomst Dmt, kunnen de drie vliegmaatschappijen gezamenlijke 4cen gaan maken over zaken als de prijs, de routes, de g! itingen en dergelijke. de staking bij Herschi beëindigd 0.! ^toEK» De honderd werknemers van frisdrankenfabrikant i J i in Hoensbroek hebben hun vrijdagmorgen begonnen 4 ^taking inmiddels beëindigd. De actie begon nadat werk- ■- hoorden dat zes collegae speciale 'aanblijf-bonussen' gj om te blijven tot de sluiting van de fabriek in september s!i )e bonussen zijn als gevolg van de stakingsactie terugge- Bierbrouwer Bavaria nam Herschi in september over en i''direct daarna bekend de fabriek over twee jaar te slui- cólgens bestuurder J. Couwenberg van FNV-bondgenoten i directie, bonden en OR nu afgesproken samen te kijken o'i nsen de laatste twee jaar binnen het bedrijf gehouden o.i i worden. 0,: pond in actie bij groothandels 2j echt» Bij diverse groothandelsbedrijven voor aardap- oenten en fruit komt vandaag en morgen FNV Bondge- actie. Dit uit protest tegen de moeizame CAO-onder- 3 ingen. De bonden willen vier procent. De werkgevers dat onbespreekbaar en eisen zelfs twee tot drie procent mte terug, omdat ze bij vorige CAO's teveel zouden heb- itaald. Daarnaast willen de werkgevers de laagste salaris- 3.< eveel verslechteren naar de zin van de vakbond. De q j egt dat uit onderzoek blijkt dat bijna vier van de tien j mers bang zijn voor de baas. Verder zou men zich vaak 'l;tideerd voelen, lange werkdagen draaien en overwerk liet uitbetaald krijgen. Het Nederlands Verbond Groot - 2. (NVG) vindt het onzin wat de vakbond beweert. Een on- onder 450 mensen noemt NVG-secretaris L. Antonini Jijks representatief omdat er 425.000 mensen in de groot- 1. werken, >ber opsteker voor luchtvaart EU 0 j Het passagiersvervoer van de bij de AEA aangesloten ié',se luchtvaartmaatschappijen was in oktober 8,9 procent an in oktober 1998. Dat resultaat is beter dan verwacht. 8;' gaande periode kenmerkte zich vooral door een neer- 6, trend. Op vluchten binnen Europa was in oktober spra- j :en groei van 7,4 procent, het hoogste maandcijfer van Ook het vrachtvervoer maakte met een stijging van 8,4 1 een goede oktobermaand door. 2 'I: -Europabank weer in de lift c>; amjï De Oost-Europabank heeft in het derde kwartaal st gemaakt van 13,6 miljoen euro (29,9 miljoen gulden). ïe heeft de bank de eerste negen maanden van 1999 po- 2: 'esloten met een winst van 9,7 miljoen euro. Dit is in te- 1 ing tot dezelfde periode van vorig jaar toen de bank een eed van 142,7 miljoen euro, vooral als gevolg van de fi- e crisis in Rusland. jandelenuitgifte op komst ïa'nedrijf Versatel koopt litse branchegenoot, in Dortmund gevestig- 18. imbedrijf Vew Telnet et 264 miljoen gulden, i s it maakte het Amster- 20. ilecombedrijf vandaag lat het bijna een mil- pphalen met het uitge- 09- andelen en obligaties. 05; t inlijven van Vew Tel- een geschatte jaarom- 50 miljoen gulden, irsatel uit in de Duitse 94, oord-Rijnland-Westfa- sluit volgens het tele- Jijf goed aan bij het ei- 58. erk. De twee gebieden aan elkaar. Vew Telnet 1.400 kilometer lang net. Dat net blijft ove- or een deel eigendom vorige eigenaar Vew dat er zo toch nog ge- kan maken. Versatel maakte vanochtend ook bekend ongeveer één mil jard te willen ophalen door uit gifte van aandelen en obliga ties. Het wil tien miljoen nieu we aandelen uitgeven. Tegen de slotkoers van afgelopen vrij dag (28,75 euro) levert dat ruim 630 miljoen gulden op. De koers van het aandeel Versatel is in ruim een maand bijna ver drievoudigd. Daarnaast wil Ver satel voor 330 miljoen obliga ties uitgeven. Versatel heeft nog nooit winst gemaakt. In het derde kwartaal schreef het telecombedrijf nog een verlies van 80 miljoen bij een omzet van 39 miljoen. In hoog tempo wordt gebouwd aan de aanleg van een glasve zelnetwerk in de Benelux. Ver der heeft Versatel in de afgelo pen maanden enkele bedrijven overgenomen, waaronder Svia- ned, het kabelnetwerk van het GAK. Boeren- en tuindersorganisatie LTO Neder land piekert er niet over opnieuw te over leggen met minister Brinkhorst (landbouw) over het mestbeleid. Premier Kok kondigde vrijdag aan dat het kabinet 100 miljoen gul den extra uittrekt voor de varkensboeren. Hij hoopte dat het extra geld een basis zou bieden voor verder overleg. Volgens LTO Nederland gaat het echter niet om het geld, maar om de veel te korte periode die de boeren rest om aan de nonnen te voldoen. LTO-Nederland stapte ruim een week ge leden uit het overleg toen duidelijk werd dat de strenge mestnormen al in 2003 zul len gelden en niet pas in 2008. Volgens de boerenorganisatie komen tienduizenden boeren acuut in de problemen als ze in 2003 veel minder mest mogen uitrijden dan tot nu toe is toegestaan. Om aan de stren gere normen te voldoen is gewoon een paar jaar tijd extra nodig, zo betogen de boeren. Zolang de strenge normen of het vroege tijdstip niet van tafel gaan, heeft LTO geen behoefte aan nieuw overleg. „Die 100 miljoen gulden extra is kermis geld, nog minder zelfs. Het gaat ons echter niet om het geld", aldus J.C. Vogelaar, de voorzitter van de vakgroep melkveehoude rij van LTO-Nederland. „Het is volstrekt onvoldoende om het beleid van de minister te begeleiden. Het meeste geld dat ze uit trekken was al bestemd voor de boeren. Dat was nog uit de tijd dat we pas in 2008 aan de strenge normen moesten voldoen. Dat is nu 2002 geworden. Dan kun je wel extra geld uittrekken, maar de boeren kun nen gewoon niet in zo n korte tijd aan de normen van 170 kilo stikstof per hectare land voldoen." Vogelaar: „De minister heeft berekend dat er 6.000 boeren failliet gaan door het strenge mestbeleid. De groep boeren die zowel varkens als koeien heen is in de be rekening niet meegenomen. Die groep, in totaal 14.400 boeren, wordt echter het hardst getroffen. Daarvan gaat tweederde failliet, maar dat vertelt Brinkhorst niet. Ik begrijp de ramkoers van de minister niet, wil hij alle boeren weg hebben uit Neder land of zo?" Vogelaar wijst er op dat er al een aantal jaren boeren bezig zijn de stren ge normen te halen. Wie volgend jaar zomer met het vliegtuig naar de zon gaat, moet rekening houden met een duurdere vakantie. Door de stij ging van de brandstofprijzen en de dollarkoers gaan vliegtickets gemiddeld met vier procent omhoog. Dat zei A. Bakker, voorzitter van de raad van bestuur van reisorganisatie TUI (Arke en Holland International), bij de presentatie van de zomergid- sen. Ook het toenemende ge brek aan goede accommoda ties, bijvoorbeeld op de Canari- sche Eilanden, leidt tot hogere prijzen voor de vakantieganger. Toch verwacht TUI een groei van het aantal passagiers met twee procent. Dit jaar was dat nog acht procent. Dat komt voor een deel door Euro 2000. „Er blijven mensen in juni thuis voor de buis. Die gaan hele maal niet meer met vakantie", aldus Bakker. De grootste groeier binnen TUI is Kras Stervakanties, sinds 1 november een volle dochter. Voor volgend jaar kondigt Kras een groei van de reisverkopen aan van bijna een kwart. Andere dochters van TUI zul len internet ook als verkoopka naal gaan gebruiken. De reisor ganisatie bestudeert daartoe de mogelijkheden. „Binnen ander half jaar zullen ook Arke, Hol land International en anderen actief zijn op internet", aldus Bakker. Hij erkent dat kleine reisbureaus daardoor in hun bestaan worden bedreigd, maar ziet geen mogelijkheid om ze te helpen. 'CruijfF een trots voetbalschoenen en «ding. Tonnen per jaar naamgever ervoor Maar na een nieuw «ment is het 'C-logo' bij een onduidelijk 3 jfje in Maarssen en juristen de degens de merkrechten. wk.fr ronald frisart Korlaar-van Blijen- I getergd. „Dit zit mij de curator in het lent van Dénor Sport- |ln het belang van de Sers tracht ze de boedel lelijk mogelijk te slijten. fventariseren ontdekte dat Dénor-directeur r haar een lelijke kool Itoofd. •d het recht enkele aan uijff gerelateerde mer- logo's te exploiteren, om het schoenen- en erk Cruyff Sports, het ïehorende C-logo en het combi-logo met de naam CruijfF plus zijn initiaal. Cruyff Sports en het combi-logo zitten nog in de failliete boedel. Maar Noor gaf in mei het C-logo te rug aan de ontwerper, Nico Meeuwsen, die het vervolgens verkocht aan de firma Trepo in Maarssen. „Toen ik als curator begon, is me dat niet verteld. In de admi nistratie is er ook niets over te vinden. Naar mijn overtuiging heeft de heer Noor zich schul dig gemaakt aan paulianeus handelen." In gewoon Neder lands: met het bankroet in aan tocht heeft Noor de zaak erger gemaakt door Dénor-bezit bui ten bereik van de schuldeisers te brengen. Van Korlaar: „Dat laat ik dus terugdraaien." Zo succesvol Johan CruijfF was als voetballer en trainer, zo on fortuinlijk verging het zijn merknaam. Welgemoed ging hij in 1982 in zee met confectiebe drijf Euro-Fashions van gewe zen waterpolo-international Hans Muller. Samen richtten ze CruijfF Sportswear BV op. be- Cruyff-sportschoenen met het bekende C-logo dat inzet is van een strijd om het eigendomsrecht foto cpd phil nijhuis doeld om schoenen en kleding op de markt te brengen. Aan vankelijk verdiende de Amster dammer er goed aan, maar be gin jaren negentig werd Cruijff Sportswear meegesleept in het faillissement van Euro-Fas hions. De maestro bracht zijn merk naam vervolgens onder bij Fa- me International in Nieuwe- gein. Toen ook dat bedrijf op de fles ging, hevelde Cruijff zijn merken over naar Dénor Sport- fashion BV in het Betuwse Velddriel. Alsof de duvel ermee speelde, ging in mei ook dit be drijf kopje onder. Pikant bij dat alles is de rol van Erik Noor. Volgens curator Van Korlaar zei Noor eens tegen haar „Mijn relatie met Cruijff is zo goed dat hij altijd met me meegaat". Daarin schuilt veel waarheid. Noor was verkoopdi recteur bij Fame International. Na het Fame-bankroet begon Noor zijn eigen bedrijf: Dénor. Ook daar vonden de Cruijff- merken en - logo's onderdak. Nu is dan het C-logo beland bij Trepo BV en zie: Noor is ook aan die firma verbonden. Tre- po-advocaat R. Middendorf be vestigt dat. Trepo is een nogal schimmige firma. De BV staat te boek als 'veterinair microbiologisch ad viesbureauen wordt geleid door Sjoerd D. Swane. Elke po ging Swane enig licht te laten werpen op de merken-kwestie loopt dood. Boodschappen op de voicemail van zijn 06-num- mer beantwoordt hij niet. Tre po gaat schuil achter een ge heim telefoonnummer cn het kantoortje van de vennoot schap in het centrum van Maarssen is onbemand. Swa- ne's kompaan Noor is al even ongrijpbaar. Trepo-advocaat Middendorf in Haarlem „kan en mag niet meer zeggen dan dat er discus sie is over het C-logo". Volgens curator Van Korlaar ineent trouwens ook de Cruijff-zijde dat Trepo geen recht heeft op dat logo. Of dat waar is, blijft ongewis. De drie geraadpleegde Cruijff-raadslieden - een in Utrecht, twee in Rotterdam - reageren identiek: „Na overleg met cliënt hebben we geen be hoefte commentaar te geven". Na drie faillissementen is het al met al een flinke warboel rond het Cruijff-merk. Van Korlaar: „Het schijnt dat Cruijff genoeg heeft van al die faillissementen en geen licenties meer wil uit geven." Geen slechte gedachte, vindt Henk Bergsma, die zich vroeger bij Fame bezighield met Cruyff Sports. „Op de sportschoenen- markt maken tegenwoordig drie, vier grote bedrijven de dienst uit. Daar kom je niet meer tussen. Hetzelfde geldt voor sportkleding. Ik adviseer Cruijff om maar met zijn merk te stoppen." Clinton lijdt opnieuw gezichtsverlies De topconferentie van de WTO (Wereld Handels Organi satie) in Seattle is mislukt. Dit betekent nieuw gezichts verlies voor president Clinton, die grote betekenis toe kende aan de bijeenkomst. Het had het startpunt moe ten zijn van een nieuwe ronde van handelsbesprekingen tussen de 135 lidstaten. Het lukte de Amerikanen, die lei ding gaven aan de conferentie, niet een gemeenschap pelijke agenda op papier te krijgen. correspondent Begin volgend jaar wordt op het hoofdkwartier in Genève ge tracht de impasse te doorbre ken. De EU maakte zaterdag duidelijk dat alle concessies die zij in Seattle deed weer van de baan zijn. Het spel begint van voren af aan, verzekerde land bouwcommissaris Fischler. De wijze waarop Europa haar boeren subsidieert blijft een van de grote geschilpunten tus sen de EU aan de ene en de VS en belangrijke agrarische pro ducenten aan de andere kant. Ook de blokkade door de EU van in de VS geproduceerd gen- voedsel blijft een struikelblok voor een nieuwe ronde bespre kingen gericht op verdere re ductie van handelsbarrières. Voorzitter van de conferentie, de Amerikaan Charlene Barshefsky, wilde kost wat kost een gemeenschappelijke slot verklaring op tafel krijgen. Met haar geforceerde en weinig ef fectieve werkwijze bereikte ze het tegendeel. Voor de WTO en het gastland Amerika ging in Seattle alles mis wat er mis kon gaan. De bijeenkomst, die blij vend zal worden herinnerd vanwege de ongeregeldheden in de straten van Seattle. De eerste dag viel in duigen, omdat veel delegatieleden door de monstranten werden tegenge houden. Op de tweede dag nam president Clinton de Derde We reld tegen zich in door te drei gen met strafmaatregelen tegen landen die uitbuiting van (kind- )arbeiders gedogen. Dit gebaar richting Clintons achterban, werd in het conferentiecentrum uitgelegd als een strategische blunder. Volgens staatssecretaris Ybe- ma (economische zaken) heb ben WTO-directeur Moore en Barshefsky het onderhande lingsproces onderschat. Ybema bekritiseerde het voorzitter schap van de Amerikaanse han delsdelegatie. „Ze heeft een vol strekte verkeerde werkwijze ge kozen." De staatssecretaris zei niet te weten wat er nu moet gebeuren. Het mislukken betekent een nieuwe nederlaag voor Clinton op het terrein van de buiten landpolitiek. Dit najaar leed hij ook al gezichtsverlies toen de Senaat het door hem onderte kende 'kernstopverdrag' - dat een eind aan alle kemproeven beoogt te mEiken - torpedeerde. 'Seattle' was een majeure over winning voor de betogers tegen de WTO. Dit sterkt de breed sa mengestelde protestbeweging in haar verzet. De vakbeweging heeft aange kondigd dat haar in Seattle zo succesvol gebleken bondge nootschap met organisaties op het terrein van milieu, mensen rechten en consumentenrech ten wordt uitgebouwd. De Teamsters-vakbond kondigde massademonstraties aan in Washington. Het jaar 2000 is een verkiezingsjaar, waarbij de Democraten de steun van die groepen hard nodig hebben om te voorkomen dat het Witte Huis in handen valt van de Re publikeinen. foto cpd phil nijhuis lebei een beetje overspannen waren en niet wisten hoe we dat moesten doorbreken." Haenen gaat bijna altijd per trein naar Argelès, toch in het zuidelijkste puntje van Frank rijk net onder Perpignan en een steenworp van de drukke auto weg naar Spanje. „We rijden met de auto naar Brussel en ne men dan de directe TGV naar Perpignan. Alles bij elkaar duurt de reis dan maar zo'n tien uur. Het is nog voordelig ook want we kopen een zoge naamde Dominokaart waarmee je vijf dagen per maand door heel Frankrijk per spoor kunt reizen." De slechtste aankopen komen bij Haenen op regelmatige ba sis terug; eens per jaar als hij een rondje langs de kledingza ken maakt. Meer tijd wil hij niet nemen voor het bijeensprokke len van zijn garderobe. „Mijn kleren draag ik in alle seizoe nen", aldus Haenen. Gemid deld geeft hij op zijn rondje 1.500 gulden uit. „Elk jaar blijkt bij thuiskomst dat de helft van de gekochte kleren eigenlijk een miskoop is", zegt Haenen „De kleur groen van een colbertje is net iets te. of een blouse zit toch niet zo lekker. Maar dan is er nog niets verloren hoor. Ik ge bruikt de miskopen gewoon voor de typetjes die ik in mijn tv-programma speel." Als financieel advies geeft Hae nen mee om nooit aandelen te kopen. „Dat levert alleen maar spanningen op", meent Hae nen. „Zelf heb ik alleen een spaarrekening. Bijna al het geld dat ik verdien stop ik weer in mijn eigen bedrijf: Betty Asfalt Produkties." 'Het gaat ons niet om het geld' Naam: Paul Haenen Leeftijd: 53 Beroep: presentator, schrijver Nieuwste boek: Gremdaat wijst de weg Burgerlijke staat: ongehuwd Kinderen: geen Auto: Peugout 605 Hobby's: „Gewoon mijn werk." Paul Haenen is dit seizoen te bewonderen op Net 5. Elke maandag is hij rond 11 uur 's avonds te zien in het program ma Haenen voor 11Voor dit programma heeft hij ook zijn laatste grote aankoop gedaan, een digitale camera. De programmamaker vindt het leuk om de camera altijd bij zich te dragen. Op elk gewenst moment haalt hij hem tevoor schijn om spontaan te filmen. „Ik kom privé dingen tegen die ik voor mijn programma kan gebruiken", zegt Haenen. „Zo zat ik laatst in de eerste klas coupe van de Thalys (de hoge snelheidstrein) waar ik een 'di ner' kreeg van 40 gulden. Toen het kwam bleek het niet meer te zijn dan een aangekleed brood je kaas." Het grootste voordeel van de camera is dat hij niet professio neel oogt. Dat voorkomt vol gens Haenen een hoop verwar ring onder de mensen die wor den gefilmd. „Je kunt er eigen lijk overal mee filmen zonder toestemming", zegt hij. „Zo filmde ik laatst op de beroemde begraafplaats Père Lachaise na bij Parijs het graf van Edith Piaf. Als ik met een complete film ploeg had rondgelopen, had ik zeker toestemming moeten vra gen." Haenen filmt graag in de trein, tevens zijn favoriete vervoer. Voor dat filmen krijgt hij ook volop tijd als hij op weg is naar zijn beste aankoop ooit; een simpel flatje in Frankrijk. „Het is eigenlijk een beetje een ordi naire aankoop", meent Hae nen. „Mijn vriend en ik hebben wat gekocht in Argelès-sur-Mer. In de zomer zit ik tussen alle maal Nederlanders die daar op vakantie gaan. Maar dat maakt niet uit. We hebben de flat ge kocht in een periode dat we al- den haag cpd Vrachtwagens vervuilen het mi lieu steeds minder. In 1998 werden meer ritten gemaakt, maar er werden minder milieu vervuilende stoffen uitgestoten. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Static tiek (CBS). Ook voor dit en vol gend jaar wordt een verminde ring van de uitstoot verwacht, meldt de brancheorganisatie voor het wegvervoer TLN. De daling heeft twee oorza ken. De belangrijkste is de komst van steeds schonere mo toren in nieuwe vrachtwagens Inmiddels heeft tweederde van de Nederlandse vrachtwagens de schone Euro-1 of Euro 2 motoren. Volgend jaar ver schijnt de nog schonere Euro-3. In 1998 werden 3 procent meer ritten gereden en 4 pro cent meer vracht vervoerd. De wagens braakten echter 4 pro cent minder stikstofoxiden uit en het aantal stofdeeltjes daal de met 14 procent. Niet alleen de zuinige moto ren leverden een bijdrage. Ook werd zuiniger gereden. Hoewel er meer kilometers werden al gelegd, bleef het brandstofvei bruik en daarmee gepaard gaand de C02 uitstoot gelijk. Per kilometer werd er dus min der uitgestoten. wismar Op de Aker MTW-scheepwerf in Wismar in het oostelijke deel van Duitsland bestond gisteren grote publieke belangstelling voor een nieuw containerschip dat het dok ver liet. De 278 meter lange zeereus werd gebouwd in opdracht van de Brits-Nederlandse scheepvaartmaatschappij P&O Nedlloyd. De werf maakt deel uit van de grote Noorse scheeps- bouwgroep Aker. foto ap thomas hAntzschel

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7