Russen stellen Grozny ultimatum V GOED KOOP Buitenland Teleurstelling over uitblijven echte kus 39 te België vergeet verdriet bij huwelijk kroonprins Gijzeling Turkse politieagenten Jongetje inzet ruzie tussen Cuba en VS Hackers vinden miljarden PLO Vrouw krijgt leiding over partij Chirac HAMLAPPEN flïïfSI NU IDAC 6 DECEMBER 1999 155 5 Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters enaars Thoenes gevonden igen De twee onderzoekers van het Korps Landelijke Po- ensten (KLPD) die de moord op de Nederlandse journalist I Thoenes in Indonesië onderzoeken, zeggen dicht bij het sq van de daders te zijn. „Een bataljon militairen is verant- ielijk voor de moord", zegt rechercheur Gerrit Thiry in de ICourant, het personeelsblad van het KLPD, waarin hij I; doet van het speurwerk in Indonesië. Het rapport dat Jaap Kleppers, hoofd internationale betrekkingen van jPD, van hun bevindingen tot dusver hebben gemaakt, ligt idels bij minister Van Aartsen van buitenlandse zaken, 'les (30) werkte als journalist onder meer voor het week- P,Nederland en de Britse zakenkrant The Financial Ti de uren na zijn aankomst in de Oost-Timorese hoofd- werd hij op 21 september gedood. len door instorten gebouwen 'GRad-istanbul In Frankrijk en Rusland zijn het afge- leekeinde minstens twintig mensen om het leven geko- ior het instorten van gebouwen. In Dijon stortte zater- ond een appartementengebouw van vier verdiepingen in i ontploffing, waarschijnlijk een gasexplosie. In het Zuid- 'ïe Zernograd zijn tien doden gevallen toen een bouw- Donhuis zaterdag instortte. Het 35 jaar oude huis van üepingen bezweek zonder duidelijke aanleiding. Moge- grondwater het fundament aangetast. In Turkije zijn ag veertien mensen gewond geraakt, van wie een aantal toen een houten huis in elkaar klapte. 4j iA spreekt over ontwapening' Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft gisteren in sfklaring laten weten dat het over zijn eigen ontwapening jiet de speciale ontwapeningscommissie voor Noord-Ier- IRA moet zijn wapenarsenaal ontmantelen volgens de akkoorden voor Noord-Ierland, die door de politieke par- a|i de Britse en Ierse regeringen in 1998 zijn gesloten. De nu dat het daarover in gesprek is met generaal John de de Canadese officier belast met de vrijwillige ontwa- paramilitaire groepen in Noord-Ierland. &en willen vredesonderhandelingen Negen van de tien Basken vinden dat de regering in opnieuw met de ETA moet onderhandelen. Dat blijkt I enquête die dit weekeinde in Baskenland is gehouden in ht van de autonome Baskische regering. De regeringspar- ido Popular van Jose Maria Aznar én de grootste opposi- jj, de socialistische PSOE van Almunia zien de volkspei- hter als een propagandastunt van de nationalisten. Uit de te bleek ook dat zestig procent van de Basken erop ver- dat de ETA snel een nieuw bestand zal afkondigen. i doodt vijf kinderen en zichzelf |ento Een immigrant uit Laos in Sacramento in Califor- ïft zaterdag vijf van zijn zeven kinderen en zichzelf dood- iten. De twee oudste kinderen, jongens van negen en n jaar, wisten te ontsnappen. De oudste jongen zag de partij aankomen en nam de benen. Zijn broertje van ne- rong uit het badkamerraam van het appartement dat jen slaapkamer heeft. Hun moeder was op het moment schietpartij bij de buren. Zij en haar man hadden al drie ruzie gehad. jkovski president van Macedonië Boris Trajkovski van de centrum-rechtse regeringspartij heeft gisteren de presidentsverkiezingen gewon- ij had vorige maand al een nipte overwinning geboekt in le ronde van de verkiezingen. Maar die ronde moest na it van de sociaal-democratische partij bij het Hooge- if deels worden overgedaan wegens onregelmatighe- irdoor moesten gisteren ongeveer 150.000 stemgerech- ipnieuw naar de stembus. Trajkovski kreeg 133.637 van immen, zodat zijn totaal op 582.633 kwam. ongeveer meer dan zijn sociaal-democratische rivaal Tito >ki met 513.504 stemmen. klagers Lockerbie spreken getuige li De Schotse aanklagers in de Lockerbie-zaak hebben in enigde Staten gesproken met een getuige die beweert de erdachte Libiërs te hebben gezien toen ze de bom maak- =i identiteit van de Libische getuige wordt geheimgehou- _jds hij in de VS onderdook. De persoon wordt als cruciaal voor het proces tegen de twee dat waarschijnlijk in fe- jop Nederlandse bodem begint. Het Schotse openbaar Erie is van zins meer dan duizend getuigen op te roepen. ;e Libiërs staan terecht op het zogenoemde Kamp Zeist s hun vermeende betrokkenheid bij de bomaanslag op ïerikaans vliegtuig boven de Schotse plaats Lockerbie, eze aanslag op 21 december 1988 kwamen 259 inzitten- elf inwoners van Lockerbie om het leven. itallen doden in Vietnam Zware overstromingen hebben in het kustgebied van i-Vietnam ten minste 66 mensen het leven gekost. Hon- izenden mensen moesten door reddingswerkers naar elegen gebieden worden geëvacueerd, zo meldde diverse nese media gisteren. Een maand geleden werd het Azia- land ook al getroffen door wateroverlast. Door de ergste romingen in de afgelopen honderd jaar vonden toen bij- nonderd mensen de dood. m kost zeker 29 mensenlevens Agen-ruswuk De zware storm boven Noord-Europa vrij- zaterdag heeft zeker 29 mensen het leven gekost. Dat jisteren toen de getroffen landen van Groot-Brittannië tot mavië en de Oostzeerepublieken de balans hadden opge- Gisteren zaten in Denemarken nog 100.000 huishoudens stroom, in Zweden 20.000. In Den Helder verdronk een ge man uit die plaats, kennelijk doordat hij door de hevi- d te water raakte. Voorbijgangers vonden gistermiddag ënloze lichaam van de man in een sloot voor zijn huis. este slachtoffers vielen in Denemarken en Letland. In De ken kwamen zes mensen om, van wie twee doordat er l op hun auto's vielen. Letland gaf gisteren het zoeken e|fs vissers op. n betalen scholieren voor bijles oep Britse veertienjarigen die op school onvoldoende pres- jiifcijgen ruim tien gulden per uur betaald als zij zich op ag laten bijspijkeren. De Londense wijk Islington presen- vorige week dit baanbrekende experiment om middel scholieren aan een eindexamenlijst te helpen waarmee e universiteit toegelaten kunnen worden. De financiële ding voor het volgen van de bijlessen ligt hoger dan het riÉ tmloon voor zestien- tot achtienjarigen. Dit salaris moet ge ïtuele weekeindeverdiensten van de jongeren in het ne ode compenseren. Islington verwacht dat de kosten •hoots worden ingehaald door de besparingen op de lan- üjn, gezien de impact van laagopgeleide volwassenen op eenschap. klaagster tribunaal krijgt visum Carla del Ponte, hoofdaanklaagster van het Rwanda- en i nlavië-tribunaal, is zaterdag aangekomen in Rwanda. Zij telatie met het land verbeteren en hoopt verschillende i te bezoeken waar de volkerenmoord uit 1994 zich iltrokken. Del Ponte kreeg vrijdag pas een visum van de >e autoriteiten, nadat zij meer dan week had moeten in het Tanzaniaanse Arusha, waar het VN-hof is geves- Wanda is woedend over het VN-besluit dat de genocide- 4ite Jean-Bosco Barayagwiza moet worden vrijgelaten, maand oordeelde het VN-hof dat hij te lang zonder for- janklacht in voorarrest had gezeten. Moskou ontkent aanval op vluchtelingen De Russische autoriteiten hebben de inwoners van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny een ultimatum gesteld. Zij krijgen tot zaterdag de tijd de stad te verlaten. „Ieder een die daarna nog in de stad is, wordt beschouwd als een terrorist en vernietigd", aldus de Russische militaire commandant ter plaatse tegen het televisiestation NTV. moskou hans hoogenduk correspondent De Tsjetsjenen hebben toege geven dat Grozny, de hoofdstad van de opstandige Russische deelrepubliek, door Russische troepen is omsingeld. In de buitenwijken van Grozny von den gevechten plaats. De stad ligt al dagen zwaar onder vuur. Het Russische opperbevel had al eerder meegedeeld dat Groz ny was omsingeld. Gemeld werd dat de weerstand groeit naarmate de Russische troepen dichter bij de stad komen. Berichten dat 250 Russische soldaten waren gedood toen ze eind vorige week in een Tsje tsjeense hinderlaag liepen, wer den opnieuw ontkend door het Russische opperbevel. Even eens ontkend werden meldin gen dat vrijdagavond minstens veertig vluchtelingen waren ge dood die van Grozny op weg waren naar de buurrepubliek Ingoesjetië. Diverse bronnen, waaronder de Radio Liberty en Reuters, ci teerden ooggetuigen die vertel den over de slachting. Een vrouw zei dat gemaskerde Rus sen met tekens van de OMON, de speciale politie, hun gewe ren hadden leeggeschoten op de colonne van een bus en ze ven personenauto s. De woord voerder van de Russische strijd krachten in de Noord-Kaukasus noemde de berichten zaterdag 'absolute leugens'. De Noorse minister van bui tenlandse zaken Vollebaek, fun gerend voorzitter van de Orga nisatie voor Vrede en Samen werking in Europa (OVSE), zal de Noordelijke Kaukasus, inclu sief Tsjetsjenië, op 14 en 15 de cember bezoeken. Dat deelde de Russische minister van bui tenlandse zaken Ivanov mee. De Russen, die Tsjetsjenië als een interne aangelegenheid bwschouwen, waren vorige maand op de OVSE-top in Is tanbul na zware druk akkoord gegaan met een missie van de organisatie. De Oostenrijkse president Thomas Klestil kust de hand van koningin Beatrix. foto reuters benoit doppacne brussel paul koopman correspondent Het is muisstil als luidsprekers de stem van burgemeester Francois Xavier de Donnea over de Grote Markt van Brussel la ten waaien: dun en moeilijk verstaanbaar. Maar zodra het 'ja' van kroonprins Filip weer klinkt, en even later het 'oui' van zijn 13 jaar jongere bruid Mathilde, barst onmiddellijk een gejuich los dat zelfs in de Gotische zaal van het stadhuis te horen is. 'Leve het echtpaar', wordt gescandeerd. En: Vive la Belgique'. Het is 't eerste hoog tepunt in een nationaal feest, dat rimpelloos zal verlopen. Premier Guy Verhofstadt had het die zaterdagochtend al on derstreept. „Dit is een hele be langrijke gebeurtenis voor ons land. De ganse wereld kijkt toe. Na alles wat we de voorbije ja ren hebben meegemaakt, is er nu eens een kans positief in het nieuws te komen." En inder daad: België schudt dankzij het laatste sprookjeshuwelijk van de eeuw de dioxinecrisis, de zaak-Dutroux en omkoopaffai re Agusta in één grote beweging van zich af. Ook de eeuwige taalstrijd wordt even vergeten. Alle pracht en praal die past bij het huwelijk van een kroon prins is uit de kast gehaald: rui ters, uniformen, saluutschoten, hoog gezelschap, waaronder Koningin Beatrix en Willem- Alexander, en een collectie hoe den die op de paardenrennen in het Britse Ascot niet zou mis staan. En een trouwjurk met de allure van Grace Kelly, een satij nen sleep van vijf meter lang. Deze zomer maakte het Hof tot ieders verrassing bekend dat de 39-jarige kroonprins Filip zich zou gaan verloven. Oud-pre mier Dehaene zei dat hij pas in juni van de romance had ge hoord; ook de vader van Ma thilde zou pas vrij laat in de ga ten hebben gekregen dat een serieuze relatie was gegroeid. Tijdens een reeks 'blijde intre- des' in Wallonië en Vlaanderen bleek Mathilde een gouden keus. „Uw stralende aanwezig heid heeft ons bekoord. Heel België is bezweken voor uw charme", zegt burgemeester De Donnea tijdens de huwelijks plechtigheid. Bovendien: de Belgische pers kon geen enkel rafelrandje ontdekken aan de aanstaande bruid, of haar fami lie. „Zij is een soort onbevlekte ontvangenis", vond royalty- watcher Jan van den Berghe. Maar bij de publieke optredens met zijn verloofde had Filip zichtbaar moeite zich een hou ding te geven in de nabijheid van zoveel vrouwelijk charisma. „Hij houdt haar vast zoals een coureur zijn fiets", observeerde Mieke Candaele, de woordvoer ster van premier Verhofstadt. En ook tijdens de huwelijksce remonie oogt Filip wat houterig en gespannen, terwijl Mathilde na een uurtje nervositeit haar stralende glimlach alweer te voorschijn tovert. In een van glazen kap voorzie ne verlengde Mercedes Lan dauer verplaatst Mathilde zich van het stadhuis naar de kathe draal waar kardinaal Danneels het kerkelijk huwelijk inzegent Verder dan een bescheiden wangkus ging het paar zaterdag niet foto reuters benoit doppacne 'Een poging tot kussen'. Dat was de conclusie van de Belgische krant Het Nieuwsblad over kus van kroonprins Filip op de wang van zijn kersverse vrouw Mathilde. Over het algemeen werd trouwdag van het prinselijk paar gezien als 'een dag van vreugde voor de natie', aldus de Brusselse krant La Derniere Heure. Maar het volk bleef teleurgesteld over het uitblijven van een echte kus. 'Hun hoofden botsten', meldde een andere krant. De teller bleef hangen bij acht kusjes op de wang. „Iedereen wachtte op DE kus, een warme, liefhebbende, intense, oprechte kus", schreef Het Nieuwsblad. Waar La Derniere Heure aan toe voegde: „De menigte werd een prinselijke kus onthouden." De bruidsjurk was echter een doorslaand succes. Mathilde schit terde in een matglanzende jurk van crepe en zijde. Ze droeg een Brussels kanten sleep uit 1877. De sleep is een erfstuk van de Itali aanse familie van koningin Paola. De overgrootmoeder van prins Filip trouwde erin, zijn eigen moeder en ook zuster Astrid. Een halssnoer droeg Mathilde niet, wel een met briljanten afgezet dia deem dat nog een geschenk was van koningin Elisabeth aan wijlen koningin Astrid. „Een zeer schoon kleedje", luidde het oordeel van de toeschouwers langs de route. Het publiek op de Brusselse Grote Markt probeert een glimp van het bruidspaar op te vangen. foto reuters olivier hoslet en vandaar samen met Filip naar het paleis van Laken, waar tweeduizend hoge gasten zijn verzameld voor de receptie. Langs de route staan niet de mensenmassa's waar de orde diensten op hadden gerekend. In totaal reizen niet meer dan 40.000 Belgen met gratis trein en buskaartjes naar de hoofd stad. De speciale parkeerterrei nen, berekend op een toeloop van ruim 200.000 burgers, blij ven grotendeels leeg. De mees te Belgen kiezen er blijkbaar voor de gebeurtenissen te vol gens via de buis, waar de Waal se en Vlaamse oproepen voor het eerst weer innig samenwer ken. Als rond één uur 's mid dags in de St Michiels en St Goedelekathedraal de ringen aan de vingers worden gescho ven luiden in heel het land de kerkklokken. „Ik ben blij, en de hele kerk met mij", zegt kardi naal Danneels. In Brussel zwerven opvallend veel Nederlanders door de stad, sommigen met de bedoeling eens te kijken wat een eventu eel huwelijk van Willem- Alexander zou inhouden. „Dit is een soort generale repetitie, toch?", meent Fabiola (26) uit Schiedam. Haar moeder meent: „Willem-Alexander mocht wil len dat hij zo'n meisje had. Ma thilde heeft iets adellijks over zich." Een tweetalige Waalse vrouw uit Waver, die het ge sprek heeft opgevangen, zegt glunderend: „Het is nu eens istanbul Rtr In Istanbul hebben radicale moslimgevangenen gisteren in de zwaarbeveiligde Metris-ge- vangenis enige tijd 150 militaire politieagenten gegijzeld. Na een overeenkomst met de autoritei ten, werden de gijzelaars vrijge laten. Tussen de dertig en vijftig agenten raakten gewond. De gijzelnemers zijn volgens het Turkse staatspersbureau militanten van een illegale be weging die het seculiere Turkije zou willen omvormen tot isla mitische staat. Zij begonnen het oproer toen zij doorkregen dat een aantal van hen zou worden overgeplaatst naar an dere gevangenissen. Zij wisten twintig officieren, onder wie twee majoors, en 130 dienstplichtigen te gijzelen. De 54 gewonde agenten moesten in verschillende ziekenhuizen worden behandeld, veelal voor steek- of slagwonden. De gijze laars zouden zijn vrijgelaten na de toezegging van Ankara dat eventuele overplaatsingen wor den uitgesteld tot na het einde van de Ramadan in de eerste week van januari. Castro dreigt met massademonstraties HAVANA Rtr-AFP-DPA Tweeduizend Cubanen hebben in de hoofdstad Havana voor de Amerikaanse diplomatieke mis sie gedemonstreerd voor de te rugkeer van de 5-jarige Elian Gonzalez naar het eiland. De jongen zit momenteel bij fami lie in de Verenigde Staten. Vorige week zonk de boot waarmee Elian, zijn moeder en negen anderen naar de VS wil den vluchten. Het jongetje kon door vissers worden gered, zijn moeder verdronk. Zijn in Cuba achtergebleven vader en grootouders eisen dat Elian onmiddellijk terugkomt. De Cubaanse president Castro noemt het crimineel dat de jon gen, die maandag zes werd, niet wordt herenigd met zijn familie op Cuba. „Wij gaan nemel en aarde bewegen, het wordt oor log, een internationale strijd", aldus Castro. In zijn eerste publieke reactie op de zaak noemde Castro de 'kidnapping' door de VS 'een een keer één nul voor België." Maar Johan Vlemmix uit Eind hoven vindt de sfeer in de hoofdstad een beetje tam. Hij mist het zaklopen en koekhap- pen, de Oranjegekte die volgens hem van heel Nederland bezit zou nemen als Willem Alexan der het voorbeeld van Filip volgt. „Wij zouden een gewel dig feest bouwen, met veel meer sfeer en mensen dan hier nu in Brussel", zegt hij. Op de Grote Markt deelt hij trouw- kaarten uit van Willem-Alexan- der met aan zijn zijde een in het wit gestoken bruid die verdacht veel lijkt op ex-partner Emily. „Klopt", zegt Johan. „We heb ben haar naam uitgegumd. Het is nu: Willem-Alexander en de vrije keuze. Want wie het ook wordt: ik sta er achter." londen anp De Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie PLO heeft miljarden op geheime rekeningen en als in vesteringen. De verstopte geld bedragen zijn opgespoord door hackers die hebben ingebroken in de computers op het hoofd kantoor van de PLO in Tunis. Dat schrijft de Britse krant The Sunday Telegraph. De onthulling van de verbor gen rijkdommen van de PLO komt terwijl de onvrede over de voortdurende armoede in de Palestijnse gebieden groeit en berichten over corruptie in de hogere PLO-kringen aanhou den. Als de berichten juist blij ken, zullen westerse landen bo vendien terughoudender zijn met het geven van hulp. Volgens de hackers heeft de PLO ongeveer zeventien miljard gulden op rekeningen in Zü- rich, Genève en New York staan. Ook zijn er rekeningen waarop kleinere bedragen in enkele Noord-Afrikaanse. Azia tische en andere Europese lan den staan. De bedragen staan niet op naam van de PLO, maar op die van particulieren. De Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie zou ook aandelen in bedrijven op Duitse, Franse en Japanse aandelenbeurs hebben. De PLO-leiding weigert stee vast in te gaan op berichten over de financiën van zijn orga nisatie, maar veel Palestij nen reageerden onthutst op de nieuwe onthullingen. „Waarom zit hij op een berg goud, terwijl hier een wanhopig gebrek is aan banen en medische voor zieningen", aldus een inwoner van Gaza. parus cees van zweeden correspondent De RPR, de partij van de Franse president Jacques Chirac, heeft dit weekeinde Michèle Alliot- Marie tot leidster gekozen. Het is de eerste keer dat een politie ke partij in Frankrijk door een vrouw zal worden geleid. Mi chèle Alliot-Marie. onmiddellijk 'MAM' gedoopt, kreeg 62,71 procent van de stemmen van de partijleden. Daarmee ver pletterde ze de door president Chirac geprefereerde kandi daat, Jean-Paul Delevoye. Alliot-Marie (53) moet de RPR weer op het rechte spoor bren gen, nadat een reeks van oud gediende coryfeeën de partij naar de rand van de afgrond had gevoerd. Geen van haar voorgangers, onder wie oud premier Juppé, slaagde erin de gunst van de kiezer te herove ren. Dieptepunt waren de laat ste Europese verkiezingen, toen de teller voor de RPR op dertien procent bleef steken. De rechtse RPR leed jaren lang onder de opmars van het fascistische Nationaal Front. Een scheuring reduceerde de partij van Le Pen dit jaar tot een splinterpartij, maar tegelijker tijd begon een nieuwe groepe ring onder de duiven van de RPR te schieten. Die partij, ge leid door ex-minister Pasqua en de rechtse aristocraat De Villier, kreeg bij de Europese verkiezin gen bijna evenveel stemmen als de RPR. Eerste taak van Alliot- Marie zal zijn de partij van Pas qua en De Villier, RPF ge naamd, te neutraliseren. flagrante misdaad'. Daarom kondigde hij gigantische mas sademonstraties aan als de jon gen niet binnen drie dagen te rug is. Bij de door verscheidene or ganisaties van jonge commu nisten georganiseerde demon stratie van gisteren scandeer den de deelnemers anti-Ameri kaanse leuzen. Ze zwaaiden met Cubaanse vlaggen en rie pen 'lang leve Fidel''weg met de Yankees' en Clinton, schurk, wij willen Elian ZUIVELDRINK HOUDBARE DRINKYOGHURT aardbei, framboos of perzik literfles 15 FLESSEN VOOR 12.50 CROKY FUNBOXEN naturel, paprika of bolognese doos 12 zakjes van3»y ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5