10% KORTING 'Hulp aan illegaal verblijf bestraffen met uitwijzing' "0% KORTING Ijzige sfeer tussen winnaars Nobelprijs in Stockholm .ECHTS EEN WEEK Binnenland CDA wil 'kerstbrief met hulpregeling voor boeren OP NAAR DE VOLGENDE EEUW ALLE KINDERSCHOENEN OP ALLE JASSEN!' amer bezorgd over ^afkorting op visquota Kok hoeft brieven aan kroonprins niet te tonen 'Meer invloed op benoeming commissaris' Batavia vaart haven Sydney binnen den haag gpd Boeren moeten een 'kerstbrief krijgen waarin minister Brink horst (landbouw) uitlegt voor welke hulpregelingen ze in aan merking kunnen komen. CDA- Kamerlid Annie Schreijer-Pierik pleit hier vandaag voor tijdens een overleg met Brinkhorst en staatssecretaris Faber. Schreijer: „Een kwart van de boerengezinnen zit onder de armoedegrens, zo blijkt uit on derzoek, terwijl er wel hulp mo gelijk is, schuldsanering of bij stand voor zelfstandigen. Zet dat nu eens op een rijtje zodat zij er weet van hebben." Schreijer verhaalt van een werkbezoek dat zij aflegde bij een groep boerinnen. „Die wis ten niet dat zij voor hun stude rende kinderen een lening kon den krijgen. Ze zijn niet op de hoogte, want ze kunnen geen krant betalen om bij te blijven. En ook het lidmaatschap van de boerenorganisaties waar zij anders naar toe konden voor informatie is opgezegd. Dat kan er ook niet meer van af." Vol gens Schreijer zou Brinkhorst er goed aan doen een plan op te stellen voor het bestrijden van de armoede onder boeren. Pampers 1979 Droge billetjes, Pumpers introduceert de eerste papieren tuier. Vanaf nu heeft Nederland alleen nog maar droge, blije baby's. 1999 Pampers Baby Dry, al bijna 25 jaar droogheid voor alle baby's Nu 2 voordeelpakken van 2&9Ü voor 69.90 Plus gratis doosje babydoekjes t.w.v. 9.99 Uw totale voordeel is dus 19.99 Aanbieding alleen met Bonus kaart en geldig t/m 12 december a s 'jassen alleen in de kledingfilialen Actie geldt tot en met zondag 12 december 1999. Kijk voor adressen in de Gouden Gids of op www.schoenenreus.com om de prijs blijf Je lachen! Nobelprijswinnaar G. 't Hooft vreest dat er in deze week van de Nobelprijs festiviteiten in Stockholm een gespan nen sfeer zal hangen tussen hem en medeprijswinnaar M. Veltman. De twee Utrechtse hoogleraren zijn van daag in de Zweedse hoofdstad aange komen voor een serie evenementen met als hoogtepunt, komende vrijdag, de uitreiking van de prijs door de Zweedse koning Carl Gustav. Het Ne derlandse tweetal ontvangt de prijs voor zijn baanbrekend onderzoek naar de elementaire deeltjes van de mate rie. 't Hooft, woonachtig in Houten, zegt dat hij en Veltman niet tot elkaar zijn gekomen sinds twee maanden geleden de toekenning van de Nobelprijs voor natuurkunde aan hen bekend werd. „Was dat maar waar", aldus 't Hooft voor hun vertrek naar Stockholm. „Het tegendeel is waar. Elke keer als ik Velt man ontmoet is hij buitengewoon on aangenaam tegen me." „Je zou denken", zegt 't Hooft, „dat die gezamenlijke prijs de slechte ver houdingen tussen ons wat zou ver zachten. Maar dat is helaas niet zo. Ik vrees dan ook dat er deze week veel spanning zal zijn in Stockholm. Ik zal Veltman moeten mijden bij al die perspresentaties, diners en ontvang sten die er zijn. Da's het enige wat ik kan doen." Medeprijswinnaar Veltman uit Bilt- hoven wenst zich niet meer uit te spre ken over de verhouding tussen hem en z'n vroegere leerling. Gevraagd naar hoe het nu is tussen hem en 't Hooft, reageert hij zwaar geïrriteerd: „Ach man, schei toch uit. Ik heb echt de ba len van dat gezeur over mijn relatie tot 't Hooft. Ik zeg: we hebben elkaar ont moet en elkaar op dat moment innig omhelsd. Zullen we het daar op hou den?" Bij die ene ontmoeting is het trouwens niet gebleven, want het VPRO-tv-programma Noorderlicht ar rangeerde ook een confrontatie tussen het duo en maakte daar een verslag van dat morgenavond wordt uitgezon den. Direct na de toekenning van de prijs in oktober werd duidelijk dat Veltman zijn jongere collega verwijt alleen de eer te hebben opgeëist voor het onder zoek dat ze begin jaren zeventig samen hebben gedaan. Dat gebeurde, aldus Veltman, door publicaties te schrijven voor internationale wetenschappelijke tijdschriften waaronder 't Hoort alleen zijn eigen naam zette: „Hij heeft goede sier gemaakt met werk waaraan ik ook heb bijdragen." De vragen die journa listen daar vervolgens over stelden, hebben Veltman het harnas ingedre ven: „Ik begrijp nu waarom ze bij ons koninklijk huis zo negatief zijn over de pers." 't Hooft relativeert de lezing van Veltman over het ontstaan van deze twist-onder-professoren. „Dat ik goe de sier heb gemaakt met ook zijn werk is Veltmans lezing van de zaak", aldus 't Hooft. „Hij heeft een ander beeld van hoe het is gegaan dan ik. Onze perceptie van hoe onze theorie over de sterke en elektrozwakke krachten in de natuur tot stand is gekomen, komt niet overeen. Daar is fnctie over ontstaan en Veltman is daar erg geëmotioneerd over." Kem van de tweespalt is, zegt 't Hooft, dat hij een deel van het werk al leen heeft gedaan en een deel samen met Veltman. Dat laatste is overigens pas gebeurd nadat Veltman (1931) het onderzoek naar de kleinste deeltjes in materie was begonnen en daarna 't Hooft (1946) had binnengehaald als promovendus. MD IDAG 6 DECEMBER 1999 gen regeert niet in alle pers' De ontboezeming van koningin Beatrix dat 'de leu- •geert' in journalistiek Nederland slaat niet op alle pers, slechts op één specifieke zaak, heeft premier Kok gezegd, e kranten publiceerden vorige week deze uitspraak van x tijdens een informele bijeenkomst met het Nederlands ïtschap van Hoofdredacteuren. Kok vindt overigens dat mten de uitspraak niet hadden moeten publiceren. „Er is >t geciteerd uit vertrouwelijke gesprekken." ildwest-achtervolging in Deurne Tijdens een wilde achtervolging van een gestolen auto omgeving van Deume zijn in de nacht van zaterdag op lag zes politiewagens zwaar beschadigd geraakt. Niemand te gewond. De verdachten, drie mannen (24 en 25 jaar) uit hoven, Roosendaal en Amsterdam, zijn aangehouden. Een ige zag dat de mannen in een bos de kentekenplaten van de aan het verwisselen waren. Hij waarschuwde de politie, i die er aan kwam, gingen de verdachten er met hoge snel- vandoor. Met 120 kilometer per uur reden zij met de poli- de hielen over landwegen en door de bebouwde kom van yine. Tijdens de vlucht ramden de verdachten keer op keer iewagens van de weg. Uiteindelijk kon de politie de vluch- f e auto klemrijden. Het voertuig bleek te zijn gestolen vanaf n larkeerterrein van een motel in Sevenum. Mencentrum Assendelft uitgebrand Een brand heeft zaterdag een groot deel van het za- itrum 'Het Wapen van Assendelft' in Assendelft verwoest. /I zalen met een totale oppervlakte van vijfhonderd vierkante 1 irzijn volledig uitgebrand. Enkele aangrenzende gedeelten aanzienlijke rook-, roet- en waterschade op. De brand- rukte uit met twintig voertuigen en honderd brandweerlie- De bluswerkzaamheden werden bemoeilijkt doordat de v d alleen binnen woedde. De vlammen konden door ge- iwerende glaswoldekens in het plafond niet naar buiten utokraker valt in slaap en aan den ussel Een 26-jarige automobilist uit Krimpen ien IJssel heeft zaterdag een autokraker afgeleverd op het iebureau. Hij deed dat nadat hij de onbekende man sla- in zijn wagen had aangetroffen. De eigenaar stapte direct reed naar de politie. De inbreker, een 29-jarige Hagenaar, e(pch toegang tot de auto verschaft door een achterruitje van t ibriolet open te snijden. Daarna is hij in de auto gaan lig- viel in slaap. De politie heeft de Hagenaar aangehouden inbraak. erval op kerk in Maastricht [p( reichtDrie mannen hebben gisterochtend de pastoor (82) e in kerkmeester (57) van de Sint Hubertuskerk in Maastricht I rallen. Het gewapende trio dwong de geestelijke en zijn neester de kluis te openen. Al het geld werd meegenomen, jg er werden nog enkele kelken gestolen. De 57-jarige Maas- ;ntenaar werd vervolgens door de overvallers mishandeld en T^ijn beurs beroofd. De man is licht gewond geraakt. öikkenroller schiet op slachtoffer vjoven Een zakkenroller heeft in het uitgaanscentrum van a; hoven in de nacht van zaterdag op zondag zijn slachto**"- r J !5-jarige man uit Pijnacker, beschoten. Het slachtoffer ;eraakt. Toen de man bemerkte dat zijn portemonnee werd d, zette hij de achtervolging in. Het lukte de man uit Pijn- Jj om de verdachte te tekkelen, maar bij de worsteling die pp ontstond, haalde de dief een vuurwapen te voorschijn vffhoot. Het slachtoffer heeft hem daarop laten gaan. De ver te is nog niet gepakt. <ma dierenbeschermer van het jaar irjaag» De Dierenbescherming roept politicus Doeke Eisma .yÏÏ Dierenbeschermer van het jaar 1999. De 59-jarige Hage- scjEisma was tot dit jaar lid van het Europees Parlement voor Voordien was hij lid van de Eerste en Tweede Kamer. In jjjd heeft Eisma zich ingespannen voor het welzijn van die- ioals bij de transporttijd van slachtpaarden naar Oost-Eu- I de jacht, exotische dieren, huisvesting van kalveren, ver- p legbatterij en een verbod op de wildklem. gen onder intercitytrein i Op het station Amsterdam-Sloterdijk is zaterdag- d laat een jongen onder een intercitytrein gekomen en iden. Hij was over een hek geklommen om snel naar de ant van het spoor te gaan. Vermoedelijk zag hij de intercity |Hij kwam onder de trein en werd meegesleurd. »de Kamer maakt zich >rgen over de dreigende ïg op de visquota. De Commissie zou die over enkele weken kun- ;ren, omdat de Neder- vissersvloot tot dusver ;nde is gekrompen, ïrlandse vissers weigeren 'iepen te slopen of stil te omdat hun boten de »te en efficiënste van zijn. Tweede-Kamerle- iden de inkrimping ook 'ig, omdat de vissers wel het Europese quotum Een strafkorting op de is dan ook zeef onte- aldus de Kamer, die de vandaag met staatsse- Faber bespreekt, vinden dat Europa wel een hele grote hoed opzet", stelt Tweede-Kamerlid Herre- brugh (PvdA). Van hem mag wel het motorvermogen om laag. Er zou dan voor de plat- visserij een verbod moeten ko men op sleepnetten die de bo dem omwoeLen. CDA-Kamerlid Van Ardenne wil dat Faber een procedure aanspant bij het Eu ropese Hof wegens discrimina tie. „We maken hartstikke goe de kans, want ik zie een trend. Eerst wordt Nederland gekort met extra stilligdagen, dan lo pen we 68 miljoen sanerings subsidie mis en nu weer die strafkorting op quota", aldus Van Ardenne. Het WD-Kamer- lid Vos vindt dat Faber moet proberen meer erkenning te krijgen voor de werkwijze. SG- P'er Van der Vlies is het daar mee eens. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Reactie WD en CDA op onderzoek Buitenlanders die een familielid of landgenoot helpen bij hun illegale verblijf in Nederland, moeten als straf hun verblijfsvergunning kwijtraken, vinden WD en CDA. De fracties reageren hiermee op een recent onder zoek van de Erasmus Universiteit, waaruit blijkt dat veel illegalen in Nederland via een netwerk van landgenoten en familieleden een baan en een dak boven hun hoofd vinden. De politie treedt nauwelijks te gen die netwerken op zolang de illegaal de criminaliteit maar niet ingaat. Volgens de onder zoekers wonen in Nederland tussen 100.000 en 150.000 ille galen. WD'er Henk Kamp vindt de soepele opstelling van de poli tie „onacceptabel. Mensen die illegaal in Nederland zijn moe ten Nederland zo snel mogelijk verlaten, want zij bemoeilijken de integratie van andere min derheden". Dat de illegalen no dig zijn om werk te doen dat anders blijft liggen, ziet hij niet zo. „De werkloosheid onder Marokkaanse jongeren is heel hoog. Laat de legale werklozen dan werken", zei hij gisteren voor de tv. CDA'er Joop Wijn is het met hem eens. „Wij moeten echt de naïviteit voorbij." Mensen smokkel is een zwaar vergrijp dat klein begint, aldus Wijn. Ook mensen die een neef of een broer helpen, moeten al worden aangepakt Hij wil staatssecretaris Cohen van jus titie en minister Peper van bin nenlandse zaken morgen aan spreken op de terughoudende opstelling van de politie. „Alle illegalen moet het land uit. Daarbij moet een goede samen werking komen tussen de Im migratie - en Naturalisatie dienst en de Vreemdelingenpo litie." D66 en PvdA zien niets in het plan van Kamp en Wijn. PvdA- 'er Middel wijst er op dat veel van de Turken en Marokkanen om wie het zou gaan de Neder landse nationaliteit hebben. Die hebben dus niet eens een verblijfsvergunning. „Zolang we van Nederland geen politiestaat willen maken, moet je altijd re kening houden met een aantal illegalen", voegt hij daaraan toe. D66'er Dittrich wil Cohen morgen wel vragen waarom de Vreemdelingenpolitie niet méér werk maakt van het opsporen en uitzetten van criminele ille galen. „Dan gaat het om men sen die een strafrechtelijk ver grijp plegen, niet om degenen die geen overlast veroorzaken", benadrukt Dittrich. Hij wil ook weten of het klopt dat bepaalde politiekorpsen streefcijfers heb ben voor het uitzetten van ille galen. D66 is daar absoluut te gen. Raad van State wijst verzoek af Premier Kok hoeft van de Raad van State de briefwis seling met kroonprins Wil lem-Alexander over zijn lid maatschap van het Interna tionaal Olympisch Comité (IOC) niet openbaar te ma ken. De Volkskrant vroeg Kok in februari dit jaar om inzage in de corresponden tie en beriep zich daarbij op de wet openbaarheid van bestuur. De premier wees dat verzoek af. Het IOC-lidmaatschap van Willem-Alexander was omstreden vanwege het omkoopschandaal waarin het comité verzeild was ge raakt. Als gevolg hiervan werden de werkzaamheden van de kroonprins als IOC- lid uitgesteld. In juni van dit jaar werd hij alsnog officieel beëdigd als lid. De Volks krant kondigt aan de zaak te gaan aanvechten voor het Europese Hof voor de Rech ten van de Mens. Volgens het dagblad had de rechter op grond van de brieven zelf moeten uitmaken of de krant ze zou mogen in zien. De Raad van State heeft de brieven echter niet ingezien. De Raad van State meent dat met het openbaar ma ken van de brieven 'de een heid van de Kroon' in ge vaar komt. Volgens de grondwet behoren de mi nisters en de koningin tot de Kroon. 'Gezien de bij zondere positie van de kroonprins in het staats rechtelijk bestel als vermoe delijke opvolger' meent de Raad van State echter dat Willem-Alexander ook tot de Kroon behoort. amsterdam anp GroenLinks en D66 werken aan een initiatiefwet die werkne mers meer invloed moet geven op het beleid van hun bedrijf. De Kamerleden Rosenmöller en Schimmel willen af van de praktijk dat commissarissen van grote ondernemingen zelf uitmaken wie in de raad van commissarissen komt. De commissarissen benoe men officieel het bestuur van de onderneming en controleren het beleid. Nu steeds meer Ne derlandse bedrijven banden krijgen met buitenlandse on dernemingen, wordt de roep van aandeelhouders om meer invloed gr°ter- GroenLinks en D66 spelen hierop in door te komen met een wetsvoorstel dat bepaalt dat eenderde van de commissarissen door de aandeelhouders wordt be noemd, eenderde door de werknemers en eenderde door de commissarissen zelf. Vanuit de vakbeweging wordt van oudsher gepleit voor zogeheten werknemerscommissarissen, maar werkgevers voelen er wei nig voor. Minister Zalm van financiën laat overigens sinds enkele maanden de zeggenschap bin nen Nederlandse ondernemin gen onderzoeken door deskun digen van de Rotterdamse en Tilburgse universiteiten. Daar bij kijkt Zalm of en hoe de macht van de aandeelhouder is geregeld. Zo wordt gekeken naar het zogenaamde struc tuurregime. dat de rechten van de aandeelhouders ten opzich te van de commissarissen be hoorlijk beperkt. Bestudeerd wordt of het mogelijk is op te treden tegen slecht functione rende commissarissen. Ook het structuurregime zelf wordt door het ministerie bekeken. Bij een dergelijk regime bepalen de commissarissen onder meer wie hun nieuwe collega wordt. Sydney Begeleid door honder den pleziervaartuigen is de replica van het VOC-schip Batavia giste ren onder luid kanonvuur de ha ven van Sydney binnengevaren. Op de foto vaart het schip langs het beroemde Operahouse. De Batavia is afgemeerd bij het Na tionale Scheepvaart Museum, waar de enorme driemaster ruim een jaar zal blijven liggen. Naar verwachting zal het schip 500.000 Australische bezoekers en toeristen trekken. Tijdens de Olympische Spelen, volgend jaar, doet het 17de eeuwse zeilschip dienst als feestgelegenheid voor de Nederlandse overkoepelende sportorganisatie NOC'NSF. Be gin juni vaart de Batavia in een race over 20 mijl tegen de Endea vour, het beroemde schip van ontdekkingsreiziger Cook dat honderdvijftig jaar later langs de Australische kust voer en de basis legde voor de ontwikkeling van de Engelse (strafkolonie, in april 2001 is de Batavia weer terug in Lelystad, waar het schip gebouwd iS. FOTO ANP BERT VERHOEFF

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3