Megavuurwerk losse flodder TV WEER Het Gesprek van de Dag COMMENTAAR Onderzoek VARA verstandig Berichten uit de prullenbak Huis Griffith als schuilkelder Vroege vogels minder slim dan nachtuilen Ballroomdansen Nieuwe rel Westbroek 'hele oude koe' Bloed aan de slurf MAANDAG 6 DECEMBER 1999 Stapt de VARA echt uit het publieke bestel of is alle commotie van dit weekeinde bedoeld om de eigen positie in dat bestel te verste vigen? Het antwoord kan de VARA-leiding zelf op dit moment nog niet geven. Het een sluit het ander in elk geval niet uit. Vooralsnog lijkt het er het meest op dat de VARA zich - zoals elke verstandig geleide onderneming - oriënteert op de toekomst. Die is voor het publieke bestel tamelijk ongewis. Tien jaar commerciële televisie en een al aanzienlijk langer onhelder beleid van de over heid maken dat geen enkele omroep in Hilversum op termijn zijn leven zeker is. Het recente besluit van het NOS-bestuur om 'net- profilering' in te voeren en van Nederland 3 een experimenteel/in tellectueel reservaat te maken, zint de de VARA allerminst. Dat is een begrijpelijke reactie van een vereniging die zich van oudsher tot doel stelt programma's te maken voor een breed samengestel de kijkersgroep. De commotie die het VARA-nieuws dit weekeinde genereerde is typerend voor de onzekerheid die in Hilversum regeert. Het pu blieke bestel loopt op zijn laatste benen in zijn huidige opzet waar bij omroepverenigingen programmeren, maar de politiek de speel ruimte bepaalt. Een alternatief is echter nog niet voorhanden. Dat kan er komen in de vorm van een door de markt gefinancierde kwaliteitszender. Het oprichten van zo'n zender is een uitdagend idee voor iedereen die de kwaliteit van het publieke bestel wil combineren met de flexibiliteit van de markt. Als dat de weg is die de VARA wil bewandelen, dan bewijst voorzit ter Keur de mediawereld een belangrijke dienst. Ze doorbreekt daarmee de in Hilversum regerende verstarring. De kijker zal het een zorg zijn. want die is hoe dan ook meer geïnteresseerd in pro gramma's dan in de afzenders. De Amerikaanse actrice Mela- nie Griffith neemt geen enkel ri sico. Ze heeft uit angst voor millenniumproblemen haar huis ingericht als een atoom schuilkelder. Dit meldde het Britse showbizzpersbureau WENN vandaag. Hoewel Grif fith denkt dat het eventuele rampscenario slechts een paar dagen zal duren, kan ze weken vooruit met een noodaggregaat en een grote voorraad voedsel. Regen, stormachtig en te zacht Het hek ts van de dam en het zal nog wel even duren voor het weer dicht gaat. Met een krachtige westcirculatie worden aan de lo pende band storingen naar het Noordzeegebied getransporteerd. Deze veroorzaken perioden met regen en veel wind. Bovendien blijft het aanhoudend te zacht voor de tijd van het jaar. De kou zit verstopt in het hoge noorden van Europa. In Lapland zijn de afgelopen dagen tempera turen tot rond 30 graden bene den het vriespunt gemeten. Een krachtige westcirculatie en bo venmaatse temperaturen tijdens de eerste helft van december is niet zelden de dood in de pot voor de rest van de winter. Tot die conclusie kwam de vermaarde Duitse klimatoloog Franz Baur. Hij stelde in het verleden talrijke statistische regels op waarvan de ze één van de sterkste bleek te zijn. De regen die vandaag over onze omgeving werd uitgestort krijgt de komende nacht en morgenoch tend een vervolg. Het kan dan. onder invloed van een slepend koufront, zelfs flink gaan rege nen. Morgenmiddag nemen de neerslagkansen van het westen uit af maar in de avond komen er enkele buien opdraven. Die kun nen van onweer en hagel verge zeld gaan. De temperaturen ko men morgen uit op maximaal 8-10 graden. De wind waait eerst uit het zuidwesten en is in de nacht en vroege ochtend aan de kust hard tot stormachtig. La ter ruimt de wind naar west en neemt tijdelijk in kracht af. Op woensdag en donderdag krij gen we te maken met een nieuwe stormdepressie die zich ter hoog te van Schotland en het noorde lijk deel van de Noordzee instal leert. Na de zware storm van vrij dag. die in Denemarken uitgroei de tot een ware orkaan met windsnelheden van rond 180 kilometer per uur, is het weer tijdens het afgelopen week einde wel meegevallen. Vooral gisteren was er wei mg wind en vrij veel zon. Op zaterdagavond zijn er in het Noord-Hol landse zware buien gepasseerd. In Hens broek trof de bliksem de Hervormde kerk en kwam het halve dorp zonder stroom te zitten. In onze regio ving Hoofd dorp in totaal slechts 4 mm op. JAM VISSER Plannen voor vurige millenniumwisseling spatten als zeepbel uiteen Wekenlang zijn de bouwers van evenementenvuurwerken er mee bezig geweest: de ontwikkeling van megavuurwerken voor de komende bijzondere oud- en nieuwviering. In sommige gevallen ging het om evenementen die honderd- tot honderdvijftigduizend gulden zouden kosten. Maar uiteindelijk zal de jaarwisseling minder vurig zijn dan aanvankelijk leek. „Maar die zijn bijna alle maal afgeblazen. In totaal steken de grote bouwers rond de millenniumwisseling rond de dertig vuurwerken af, waaronder maar drie bijzondere vuurwerken", zegt voorzitter Gerrit Wagenvoort van de Vereniging van Evenementenvuurwerkbouwers. Wagenvoorts eigen bedrijf in het Gelderse Wapenveld had aanvragen voor een drietal me gavuurwerken binnen. ,,De or ganisatoren hadden allerlei ideeën voor spectaculaire fees ten. Het eerste overleg dat ze voerden met gemeenten lever de vaak niet meer op dan de uitspraak 'Maak maar een plan'. En dat deden ze met ver ve. Ik weet van een feest waar voor bezoekers kaartjes van 750 gulden per stuk zouden moeten kopen. Toen de plannen gereed waren, bleek dat de gemeenten niet van zins waren om ook maar een cent subsidie te ver strekken en spatten al die me- gaplannen ais een zeepbel uit een". legt Wagenvoort uit. Het is trouwens onmogelijk om nu nog wat op poten te zetten. ,,De Chinezen leveren helemaal geen vuurwerk meer. De pro ductielijnen zijn volledig volge boekt." De vuurwerkhandel kreeg daar bij nog een andere tegenvaller te verwerken. Zelf beschikken de grote bedrijven over te wei nig personeel om aan alle aan vragen voor het afsteken van een groots vuurwerk te vol doen. Het plan om pakketten samen te stellen die dan afge stoken zouden kunnen worden door brandweermensen die daartoe een spoedcursus had den gevolgd, werd getroffen door een veto van de overheid. Verder vooruit kijkend ver wacht Wagenvoort problemen voor de vuurwerken rond Ko ninginnedag en 5 mei 2000. Zelf heeft hij al voldoende inge kocht maar de productiecapa citeit in China schiet gewoon tekort. „Na de wisseling van het millennium volgt in februari het Chinese nieuwjaar. Pas daama kan er weer geprodu ceerd worden voor activiteiten als Koninginnedag. Daarbij wordt 5 mei 2000 ook weer bij zonder omdat het dan het elfde lustrumfeest van de bevrijding is, met allerlei extra activiteiten, zodat ook dan de vraag naar vuurwerk groter is." Uit de opdrachten tot nu toe blijkt dat de geplande vuurwer ken volgend jaar gemiddeld zo'n 25 tot 30 procent groter zullen zijn in omvang. „Het is het jaar 2000 en dus pakken or ganisatoren extra uit. En dat legt allemaal een geweldige druk op de productie van het vuurwerk." Een geruststellend idee voor de toch al oven>oerde kijker, de BNN- avonden worden steeds overzichtelijker. De uitzendingen van Neerlands jongste publieke omroep waren in het begin - ruim een jaar geleden alweer - een carrousel van pro gramma's. Alsof ze na een brainstormsessie de prullenbak hadden omgekeerd en bij wijze van experiment luidden besloten de comple te inhoud in productie te nemen. En vervolgens vergeten waren dat ze maar een uurtje tot hun beschikking hadden. Inmiddels bestaat de tv-avond uit nog maar twee programma's, van elk een half uur. Die overigens - dat is gebleven - nog altijd de indruk wekken dat ze uit de prullenbak van die eerste brainstorm sessie komen. 'Bier, Zweet Tranenheet het eerste deel van de BNN-avond. Een 'repo-soap' waarin de camera verschillende gasten van Bob s Party Saloon in Uitgeest volgt. Interessant voor wie geïnteresseerd is in straalbezopen kerels en dellerig geklede dames. Het enige personage waar nog enigszins een verhaal achter schuil lijkt te gaan. een mod dervette s trip tease -danseres, wordt zo nietszeggend in beeld ge bracht dat het bijna weer een prestatie is. Het tweede deel van het BNN-uurtje is alweer een stuk beter. Want daaraan beleeft tenminste nog één mens plezier. Presentator Eddy Zoëy namelijk. Hij wekt de indruk dat hij zo veel mogelijk be roemdheden wil ontmoeten en lol wil trappen zolang de omroep nog bestaat. En dus trekt hij met een koffer vol neptrofees door de wereld om daarmee als 'Lying Dutchman' een enkele onbekende maar vooral veel bekende mensen lastig te vallen. Vooral bij de laatste categorie blijkt dat niet zo erg moeilijk te zijn. Beroemdheden laten elke dwaas toe. zolang hij maar een camera bij zich heeft - zoals René Mioch jaren geleden al haarfijn aantoon de. Het enige dat je Eddy Zoéy moet nageven is zijn lef. je moet het maar aandurven om tijdens de persconferentie na de MTV-Awards naast Bono Vox van U2 te gaan staan en hem namens de 'Dutch Viewers'een lullig verguld duimpje aan te bieden. Voor het overige heeft het allemaal een hoog Dennis the Pennis-ge- halte - de roodgeverfde BBC-gek die eerder als doorgedraaide socie ty-verslaggever furore maakte bij BNN. Met dit verschil dat Dennis leuk was zónder trofees. En Zoëy mèt trofees niet. De kwieke types die hooghartig neerkijken op diegenen die pas laat in de ochtend uit hun bed rollen en hen vervolgens hoofd schuddend meedelen dat zij er al een dagtaak op hebben zit ten, moeten voortaan uitkijken. Onderzoek heeft uitgewezen dat ochtendtypes minder slim zijn dan avondmensen, zo meldt de Britse krant The Ob server. Richard Roberts van de Univer siteit van Sydney en Patrick Kyl- lonen van een onderzoekscen trum van de Amerikaanse luchtmacht in Texas deden on derzoek naar de verschillen tus sen mensen wier biologische klok hen noopt uit te slapen en anderen die het liefst vroeg uit de veren zijn. Er was al eerder gekeken naar andere verschil len tussen deze twee types, maar naar een mogelijk verschil in intelligentie was nooit eerder onderzoek gedaan. Het nieuwe onderzoek onder enkele honderden Amerikaanse luchtmachtrekruten vond dat avondmensen aanzienlijk intel ligenter zijn. Het onderzoek is' gepubliceerd in het weten schappelijke blad Personality and Individual Differences. Psycholoog Martin van de Uni versiteit van Middlesex zei dat het verschil in slaappatronen zijn wortels kan hebben in de evolutie. „De slimsten gebruik ten de nachtelijke uren. Zij die niets met de nacht konden, gin gen maar slapen. Het is de uil tegenover de leeuwerik. De eer ste blijft laat op en is wijs, de tweede gaat vroeg slapen en is een beetje lichtzinnig." ANP» Miss India, de 24-jarige Yukta Mookhey, is zater dagavond tot Miss World 1999 gekozen. Tweede van de mededingsters uit 92 landen werd Miss Ve nezuela, Martine Thorogood (24) (rechts) en derde Miss Zuid-Afrika, Sonia Raciti (21). De nieuwe Miss World, die dierkunde heeft gestudeerd, zei dat ze haar overwinning te danken had aan God en haar opvoeding. „Ik heb geleerd mijn hoofd erbij te houden en laat niet toe dat situaties me raken." Mookhey strijkt 60.000 pond (ongeveer 200.000 gulden) op met haar titel. Buiten de hal in Londen waar de verkiezing werd gehouden, demonstreer den ongeveer zestig feministen. Ze noemden de Miss World verkiezing een 'seksistische veemarkt'. De demonstranten gooiden 'bloembommen' naar het publiek en knokten met de politie. FOTO REUTERS KIERAN DOHERTY Is de nieuwste 'rel' rond West- broek nu oud, of nieuw nieuws. Westbroek zelf houdt het op het eerste en de Evangelische Om roep op het laatste. Want, stelt de omroep, met de uitspraken die de fractieleider van Leefbaar Utrecht onlangs voor de EO- microfoon op Radio 1 deed. er kent hij dat hij D66-fractievoor zitter I. Lemaier met nazi-pro- pagandaminister Joseph Goeb- bels heeft vergeleken. „Een verschrikkelijk oude koe", reageert Westbroek. En in zijn eigen fractie klinkt het al niet anders. Fractielid Kok: „Ik vind dat Henk af en toe wel eens te ver gaat met zijn uitspraken. Maar elk vogeltje zingt zoals het gebekt is en Westbroek zal denk ik niet veranderen. Ik heb overi gens de informatie over het ra dio-interview uit de zoveelste hand, maar ik geloof niet dat er wat nieuws in zat." Westbroek verklaart dat hij urenlang door een EO-verslag- gever is ondervraagd.Aan het eind van het interview werd mij gevraagd te reageren op een aantal quotes van anderen. Een daarvan ging over het feit dat ik Lemaier vergeleek met Goeb- bels. Moet ik daar dan niet op reageren?" De fractievoorzitters en raadsle den van diverse Utrechtse par tijen hebben gelaten gereageerd op de uitspraken. De nestor van de gemeenteraad, B. Ruers van de SP, vindt het 'onsmakelijk', 'maar verder moeten we ge woon met elkaar in de gemeen teraad verder'. Letterlijk zei Westbroek over de vergelijking van Lemaier met Goebbels. .Als we het in het licht bezien van het feit dat de heer Lemaier zelden op een waarheid is te betrappen en een groot voorstander is van ge meentelijke propaganda-appa- raten, die wij meestal voorlich ting noemen. En meneer Goeb bels was iemand die nooit op een waarheid was te betrappen en zelf een hekel aan de waar heid had. Hij zei altijd: waar heid moet je goed in leugens verstoppen. En wat dat betreft - en ik zeg daarmee absoluut niet dat meneer Lemaier zegt dat mensen moeten worden opge sloten - heeft hij wel iets van Goebbels. Het is niet erg fijnge voelig, maar wel erg waar." BART LAURET Uitwaaierende jurken, fraaie kostuums en glimlachende mannen en vrouwen. Afgelopen zaterdag streden twaalf dansparen uit even zovele landen in danscentrum Rouwhorst te Oldenzaal om de Europa-Cup Ballroomdansen. Op het wedstrijdprogramma stonden de onderdelen Engelse wals, tango en foxtrot Het Italiaanse danspaar Mirko Gozzoli en Alessia Betti kreeg uiteindelijk de beker uitgereikt Tijdens het kam pioenschap snorden in het danscentrum de camera's van SBS6, maar de geïnteresseerde kijkers zullen de opgenomen beelden pas op 19 de cember (19.30 uur) en op tweede kerstdag (11.30 uur) kunnen zien. FOTO ANP RAYMOND RUTTING Met Bram Peper en Helmut Kohl heb ik de liefde voor de dierentuin gemeen. Van Peper is bekend dat hij de schadevergoeding die hij van het Algemeen Dagblad eist voor de infame laster aan zijn wires, wil besteden aan een schurkpaal voor het olifantenverblijf in Blij- dorp. En over Kohl stond in het kleurenmagazine van de Siiddeutsche Zeitung dat hij de werkdag het liefst begint en eindigt met een tochtje langs de hokken van de Berlijnse Zoo. Kohl is een Aquarianer' die graag naar vissen kijkt. Maar door zijn contacten met rege ringsleiders van over de hele wereld heeft hij ook een voorliefde voor de mensapen. Wij hebben een gezinsabonnement (de museumjaar kaart voor de cultureel minder onderlegde familie) voor de dierentuin van Peper. Vooreen bedrag dat je normaal kwijt bent aan twee dagjes uit. kun je het hele jaar gratis in- en uitlopen, krijg je vier kaartjes voor opa en oma gratis, mag je ook nog twee keer in het jaar naar Arris en naar de Zoo van Antwerpen, krijg je korting op tal van andere attracties en word je een gratis kopje koffie aangeboden in her be drijfsrestaurant. Daar moet geld bij, dat lieeft zo'n abonnement dan wel weer gemeen met de museumjaarkaart Een abonnement op de dierentuin geeft rust. Waar je normaal in een dag tijd alle kooien langs moet om het geld van zo'n uitstapje eruit te halen, kun je je nu Inperken tot een gedeelte van de min. Alleen de binnenverblijven (bij re gen) of alleen de buitenverblijven (bij mooi weer), alleen de roofdieren (op Wereld Veganistendag) of ^malleen de vissen (op vrijdag). Je hoeft geen dagje naar de dierenmin, je gaat een uurtje naar de DICK VAN DER PLAS dierentuin. Met als enige nadeel dat je elke keer weer aan die iverkstudenten bij de ingang moet uitleggen dat je niet met het hele gezin voor 12,50 gulden bij de pinguïns op de foto wilt. Die geregelde bezoekjes zijn ook nodig omdat de die renmin vernieuwt. Zolang wij ons abonnement heb ben is Blijdorp één grote bouwput, waarin hokken met tralies worden vervangen door steppes, savannes en nagebootste werelddelen. De standaardvraag aan het einde van de dag ('Wat vond je het mooiste van de dierenmin?') wordt door mijn zoontje al enige tijd beantwoord met: de graafmachine. (Graafmachine: familie van de shovelachtigen. herkenbaar aan grote laadklep, komt op alle werelddelen voor, tegenwoor dig vooral afstammend van het Koreaanse Daewoo of Hyundai, voedt zich met diesel- en smeerolie.) De dierentuin wordt diervriendelijker, maar menson- vriendelijker. Als je vroeger een leeuw wilde zien liep je tot een meter van de tralies, wees je met je vinger naar een riant bemaande katachtige die in een hoek lag te slapen of ijsberend heen en weer-liep, en zei: 'Kijk, een leeuw'. Nu staan we soms drie kwartier voor een plaat plexiglas waar zich volgens het bordje ergens in het oerwoud een amoerpanter moet bevin den. Maar die hebben we nog nooit gezien. Met de wolven hetzelfde laken een pak Blijdorp schijnt over een prachtige wolventroep te beschikken, maar die komt uit dat betraliede tuincentrum alleen na slui tingstijd tevoorschijn. Een van de meest recente aan winsten is het gorilla-eiland, ivaarwij vanuit de houten schuilhut tot nog toe alleen speels neergesme ten bomen, touwen en beplanting (vooral veel be planting) hebben waargenomen. (Een gorilla, onder wijs ik mijn dochter derhalve nog steeds, is een beest dat in een hoek van zijn hok verveeld zijn ontlasting tegen de ramen smeert). De dierentuin van de toe komst maakt door grachten omgeven open ruimtes waaralleen exotische planten groeien. Dat scheelt enorm op de voederkosten en ook de dierenarts kan het wat rustiger aan doen. De dierentuin vernieuwt niet alleen omdat mensen gedeprimeerd raken van het kijken naar beesten in liokjes. De dierentuin vernieuwt ook om dezelfde re den als waarom andere pretparken elk jaar een hoge re achtbaan krijgen. Dierentuinen timmeren aan de weg. vooral met de geboorten van aandoenlijk bees tenspul, en moeten zich al verweren tegen kritiek dat, met het oog op de doorstroming bij de kassa, onnodig allerlei fokprogramma's in statui worden gehouden. Blijdorp coördineert in Europa het fokprogramma voor Aziatische olifantjes. Niks mooiers dan een te ruim in zijn vel zittend propje met een slurf. Als je de frequentie van het aantal aangekondigde bevallingen bijhoudt, begin je te twijfelen aan de waarde van het begrip olifantsdracht (22 maanden). Maar eerlijk is eerlijk, Blijdorp maakte afgelopen maand eigenhandig een eind aan die stroom vertede ring opwekkende persberichten. Omdat ook olifanten elkaar het bloed onder de slurf vandaan kunnen ha len Chet was oorlog zelfs over de hekken gingen de provocaties door werden uit de Rotterdamse groep vijf vrouwtjes en twee kalfjes op transport naar Can terbury gezet. Het is herfst. De dikhuiden vallen van hun voetstuk. Dat hebben olifanten dan weer gemeen met Bram Pe per en Helmut KohL Nog 26 dagen en het we millennium breel Reden voor deze kra in een dagelijkse seri rug te kijken op belaf gebeurtenissen die p grepen op correspor rende data in de afgt 1000 jaar. Deze weelfl 1991: Overlijden Aai Mansveld schokt spi reld; 7 dec 1988: So1 kondigt eenzijdig onl penen aan: 8 dec 191 grafenis Wilhemina; 1980: John Lennon moord: 10 dec 1665: mariniers opgericht: I dec 1946: stichting opgericht. 6 DECEMBER 1991 Als voetballer was ik all knokker, dus nu zal ik ei bovenop komen. De w< is pas afgelopen als het fluitsignaal heeft gekloi Aad Mansveld, de oud-j voetballer van ADO, FC I Haag, FC Utrecht en Fe\f( is strijdvaardig als de s\ hem heeft meegedeeld een kwaadaardig gezwel de longen heeft. „Ik zal den", aldus de verdedig! ook nog even het oranji draagt. Maar op 6 decei 1991 treurt de sportwen het nieuws dat de popi speler die Den Haag ooi gekend, toch op pas 47-j leeftijd is overleden. Ovt het land wordt stilgesta. dood van de voetballer grote mond, mens met klein hartje. Schrijver, si ter en vriend van Aad M| Chris Willemsen doet d; in het essay 'Requiem vc boegbeeld': ,Aad Mansvr' mocht niet dood. Hij ko dood. Ik heb het gevoel ook nog niet dood is." dagen later schuifelen ti voetstappen in een beklr mende stilte bij het afscj* „Ik zie Cor van der Hart.) Baan. Ruud Krol. Maar ffJ' nog al die anonieme me® wier leven Aad zo'n grof heeft gespeeld. De groei uit Mariahoeve. De scl de Loevesteinlaan. Die man met de wandelstok: 111. conducteur van lijn 1 MENSELIJ). De Britse koningin ELIZi heeft naar verluidt voor tf~ 9000 pond (ruim 30.00fa den) kerstpuddinkjes gelfa om haar personeel cadeabr doen voor de feestdagenie: totaal 1411 puddinkjes opnieuw worden ingepakt verpapier en een donker! strik. Het cadeau, dat vetfc gaat met een kerstkaart \4e koningin en haar man prth LIP, wordt opgesierd dooi, ninklijke wapen. Ze zullefr den uitgedeeld onder heUa neel van Buckingham Pain Sandringham, Balmoral tot dere koninklijke resident i dewerkers van de vorstinh. 2000 pond korting weter j gen op de aanschafprijs a kerstgiften van het merk e Toen de naam van de pu s kjesproducent bekend w stond er een ware storml de traditionele Britse ken kernij van die producent de BBC maandag. De koj zal zich tijdens de kersta zelf niet te goed kunnen P aan Tesco's pudding. De» lijke dis wordt ook dit jaa gewoonlijk door haar keir soneel zelf verzorgd. Een Namibische hotelei| staat vandaag terecht inl plaats Swakopmund wejf vermoorden, koken en oi van zijn vrouw, zo meldtf mibische krant de Namif man wordt ervan verdacll vrouw met een koekenpJ hebben doodgeslagen, il ken te hebben gesneden" als gerecht aan hotelgas hebben voorgeschoteld. MAS FLORIN heeft de rn bekend. De zaak kwam licht toen de gasten klaa over het voedsel. ..Zij hi%^ ook niet van haar en daa A heeft iemand de vleesinC gebeld", aldus Florin, dn venslange gevangenisstrf- het hoofd hangt. A

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2