Barcelona wint eindelijk weer Mark Philippoussis voltooit metamorfose Timmer revancheert zi Sport Vriesekoop voelt zich al coach Pessoa de ultieme professioi Straathof bevestigt v MAANDAG 6 DECEMBER 1999 Charleroi-Aalst 0-1, Moeskri werp 1-1, Beveren-Lokeren 2 Brugge 0-0. Verbr Geel-Weste se-St.Truiden 0-0, Gent-Me Standard-Anderlecht 0-0. RC beke 4-3. Stand aan kop: Anderlecht 15-36 Brugge RC Genk 16-35 GB Ant Lierse 16-31 Westerl Gent 16-30 Aalst t Hertha BSC-SSV Ulm 3-0, Freiburg 2-2, Stuttgart-1860 3, Bayern-Dortmund 1-1, Lew men 3-2, Kaiserslautern-Wol Unterhaching-Bielefeld 2-0. Leverkusen 14-27 Kaisersl HSV 14-26 Bremer 1860 14-24 Stuttga Aston Villa-Newcastle 0-1, Br; lesbrough 1-1, Leicester-A Manchester United-Everton hampt.-Coventry 0-0, Sunderl 4-1, Wimbledon-Watford 5-0, ty-Leeds 0-1, Liverpool-Sheffi day 4-1. Stand: Leeds 17-38 Coventr Man.United 16-36 Everton Arsenal 17-35 Wimble Sunderland 17-34 Newcas Liverpool 17-30 Aston Leicester 17-29 Southai Tottenham 15-26 Bradfon Chelsea 15-24 Derby West Ham 15-24 Watford Middlesbr. 17-24 Sheff.lN Auxerre-Metz 1-1, Monaco-Let SG-Rennes 1-0 Stand aan kop: Monaco 18-39 Sedan Paris SG 18-33 Marseill Lyon 18-31 Rennes Auxerre 18-30 St.Etieii Bordeaux 18-27 Metz Juventus-Bologna 2-0, Perugt Bari-Piacenza 3-2, Fiorentina- 1. Inter-Udinese 3-0, Parma Roma-Lecce 3-2, Venezia-Ri Verona-Cagliari 2-0. Stand: Roma 12-25 Udinest Lazio 12-25 Bologna Juventus 12-25 Torino Inter 12-23 Lecce Parma 12-21 Verona AC Milan 12-20 Piacenz Bari 12-17 Reggina Fiorentina 12-17 Venezia Perugia 12-16 Cagliari Celtic-Hibernian 4-0, Hearts-I 3-0. Stand aan kop: Rangers 13-34 Mothem Celtic 15-33 Hearts Dundee Utd 16-27 Hiberni; Bilbao-Sociedad 1-1, Barcelon 2, Real Madrid-Zaragoza 1-5, lorca 2-2, Deportivo-Vallecand ga-Atletico Madrid 2-3, Numai* 1, Betis-Espanyol 2-5, Valladi der 1-0, Valencia-Sevilla 2-0. Stand aan kop: Deportivo 14-30 Bilbao Celta 14-27 Betis Zaragoza 14-25 Numanc Barcelona 14-23 Alavés Vallecano 14-22 Valencia Mai lorca 14-21 Espanyd (lenk loopt in op Anderlecht brusselIn de Belgische competitie is Racing Genk koploper Anderlecht tot op één punt genaderd. De lijstaanvoerder bleef gisteren bij middenmoter Standard Luik steken op 0-0. De nummer twee won met 4-2 van Harelbeke. Anderlecht moet nog wel een wedstrijd inhalen. AA Gent haalde uit tegen KV Me chelen: 6-1. Bij het duel tussen Lommei en Club Brugge (0-0) vielen drie rode kaarten. Lembi en Lesnjak moesten bij Brugge vertrekken. Vincken werd bij Lommei van het veld gestuurd. Schalke heeft thuiscomplex gelsenkirchen Schalke '04 heeft nog altijd last van een 'thuis complex De ploeg van trainer Huub Stevens begon met hoge verwachtingen aan het seizoen, maar kan maar moeilijk win nen. Zaterdag ging SC Freiburg tevreden met een punt (2-2) naar huis. Leverkusen werd tijdelijk koploper door een 3-2 zege op Werder Bremen. Bayern München speelde later thuis tegen Dortmund met 1-1 gelijk. Goed voetbal was door de omstandig heden - onophoudelijke sneeuwval - bijna onmogelijk. Bij rust was het 1-0 door een treffer van Jeremies. Kohier maakte vijf minuten na de hervatting gelijk. Celtic wint ruim Glasgow In Schodand werden dit weekeinde slechts twee wedstrijden afgewerkt. Door de sneeuwval moesten drie duels, waarbij de wedstrijd tussen St. Johnstone en lijstaanvoerder Glasgow Rangers, worden afgelast. Nummer twee Celtic kwam wel in actie. Zaterdag won de ploeg voor eigen publiek met 4-0 van Hibernian. Door dit resultaat naderde Celtic de koploper tot op één punt. Celtic heeft echter twee duels meer gespeeld. Monaco vergroot voorsprong parus AS Monaco heeft de voorsprong op de concurrentie in de Franse competitie uitgebreid tot zes punten. Gisteravond won de ploeg uit het vorstendommetje met 2-0 van Racing Lens dankzij twee treffers in de eerste helft van Trezeguet. die daar door op een seizoentotaal van twaalf doelpunten kwam, even veel als teamgenoot Simone. Monaco vernam met genoegen dat nummer twee op de ranglijst, Olympique Lyon, met 1-3 verloor vanTroyes. Dubbele triomf Van den Hoogenband san Antonio Met een dubbele triomf op de vrijeslagnummers heeft Pu-ter van den Hoogenband bij de US Open in San Anto nio, Texas, bewezen de snelste zwemmer van het seizoen te zijn. De 21 -jarige Eindhovenaar won de 100 en 200 meter vrije 'slag op ondubbelzinnige wijze. Van den Hoogenband versloeg op het koningsnummer 100 meter vrije slag de Australische grootheid Michael Klim, zaterdag op de dubbele afstand diens landgenoot Grant Hackett. Bescheiden succes Vlieghuis san Antonio In San Antonio boekte Kirsten Vlieghuis nog een bescheiden succes voor het Nederlands vrouwenteam met de zesde plaats op de 800 meter vrije slag. De betrekkelijk onbe kende Japanse Sachiko Yamada zorgde voor een sensatie door in 8.32,83 de Amerikaanse wereld- en olympisch kampioene Brooke Bennett (8.32,91een nederlaag toe te brengen. Vlieg huis tikte aan na 8.39,99. Joval bokst 13 december Amsterdam Profbokser Raymond loval heeft eindelijk zeker heid over de datum van zijn wereldtitelgevecht tegen zijn Itali aanse uitdager Antonio Perugino. Het duel is definitief vastge steld op maandag 13 december in Caserta (bij Napels). De partij werd eerder door diverse problemen drie keer verschoven. Solskjaer schiet vier keer raak voor Manchester United FC Barcelona heeft een einde gemaakt aan een zwarte reeks van vier nederlagen. De Spaanse kampioen won zaterdagavond met 3-2 van het laaggeklasseerde Oviedo, een uitgelezen opponent om een beroerde november- maand in de Primera Division te doen vergeten. Bar<;a stond bij rust veilig met 3-0 voor door doelpunten van Cocu (2) en Kluivert. De ploeg van Louis van Gaal, met Arnau weer in het doel in plaats van Hesp, viel na de hervatting ver terug. Toen ook bleek plotse ling de kwetsbaarheid van de defensie. Losada en Juan Gon zalez profiteerden daarvan in de slotfase namens Oviedo. Roy Makaay was weer suc cesvol voor Deportivo. Hij opende in de thuiswedstrijd te gen Rayo Vallecano de score, waarna de koploper vlot uitliep naar 3-0. De bezoekers kwamen nog wel terug tot 3-2, maar de gelijkmaker bleef uit in het slot- offensief. Real Mallorca, donderdag te genstander van Ajax, bleef bij Alaves steken op 2-2. De jonge Tristan maakte beide doelpun ten voor de eilandbewoners. Hij scoorde twee weken geleden ook in Amsterdam (0-1). Jimmy Hasselbaink had een groot aandeel in de zege van At- Ietico Madrid bij Malaga (2-3). De Nederlandse spits bracht twee treffers op zijn naam. Real Madrid kreeg eens te meer met een zeperd van de eerste orde te maken. De Ko ninklijke verloor met 1-5 van Zaragoza. Behalve Barcelona, in 1974 met Johan Cruijff (0-5), was geen enkele ploeg er ooit in geslaagd vijf keer te scoren in het Bernabeustadion. Zaragoza stond na 45 minuten al met 3-0 voor dank zij Milosevic en Jua- nele (2). In de tweede helft scoorden Garitano en opnieuw topschutter Milosevic, zijn vijf tiende van het seizoen. De te gentreffer kwam van Raul. Publiek en media schilderen het huidige Real Madrid af als de slechtste formatie uit de rijke clubhistorie. De cijfers liegen niet: de Koninklijke heeft sinds 29 augustus niet gewonnen in zes opeenvolgende thuiswed strijden, het aantal tegendoel punten (26) in 14 wedstrijden is een negatief record en nooit stond de ploeg na 14 duels zo laag geklasseerd (15de). Het publiek reageerde hels op de nieuwe afgang van Real. Spelers en bestuur werden uit gejouwd en weggehoond. De woedende fans eisten het ver trek van voorzitter Sanz. De be laagde preses keerde tijdens de rust terug naar huis wegens maagklachten. Hij zou door de stress een maagzweer hebben opgelopen. Ook de spelers moesten het ontgelden. Clarence Seedorf werd bij het nemen van een hoekschop bestookt met tal van voorwerpen. Na afloop wacht ten duizenden aanhangers de spelers bij de uitgang op. Hoe wel de stemming explosief was, kwam het niet tot vechtpartijen met de verguisde voetballers. Engeland Leeds United staat door een be nauwde zege gisteren bij Derby County (1-0) op kop in de Pre mier League. De Ierse midden velder Ian Harte schoot in de slotminuut een strafschop bin nen. De Noor Ole Gunnar Solsk jaer leidde Manchester United zaterdag met vier treffers naar een grote overwinning op Ever- ton: 5-1. De Mancunians volgen Leeds United op twee punten, met een duel minder gespeeld. Solskjaer voltooide zijn pro ductie binnen een half uur speeltijd, tussen de 29ste en de 58ste minuut. Jeffers gaf het be zoekende Everton al in de ze vende minuut de leiding, maar Irwin zorgde in de 26ste minuut uit een strafschop voor de ge lijkmaker. Daarna was het woord aan Solskjaer. Stam stond in de basis, reservedoel man Van der Gouw viel nog voor rust in voor de geblesseer de Bosnich. Arsenal bleef goed meedraai en in de bovenste regionen door bij Leicester City met 3-0 te winnen. Mare Overmars maakte het derde doelpunt een kwartier voor tijd. Grimandi en Dixon waren hem voorgegaan. Italië In de Serie A maakte de top drie tijdens de twaalfde speel ronde geen fout. AS Roma ver sloeg Lecce met 3-2, Lazio Ro ma was met 2-0 te sterk voor Frank de Boer kopt de bal weg voor Dely Valdes van Oviedo. Barcelona won met 3-2. foto reuters Perugia en Juventus won met dezelfde cijfers van Bologna. Op doelsaldo blijft AS Roma lei der. Juventus, met Edwin van der Sar en Edgar Davids in de basis, speelde een goede wedstrijd. Filippo Inzaghi maakte voor de Turijnse ploeg beide treffers binnen een half uur. De zege had veel groter kunnen uitval len. Een reeks knappe reddin gen van de Bolognese doelman Pagliuca, onder meer op inzet ten van Davidsi Zidane en Del Piero, voorkwam dat. Scheids rechter Di Genova deelde zeven gele kaarten uit, onder meer één aan Davids. AC Milan zakte gisteravond verder weg op de stand door bij Fiorentina met 2-1 te verliezen. De ploeg begon uitstekend en stond al na de eerste minuut voor door een treffer van de Duitser Bierhoff. Batistuta zorg de voor de gelijkmaker en de Duitser Heinrich bezorgde de thuisclub de vierde winst van het seizoen. amsterdam koen de vries Drie cameraploegen en een batterij journalisten waren zondag uitgerukt naar de Am sterdamse Wethouder Verheij- hal, waar de eerste finalewed strijd om de nationale clubtitel tafeltennis werd gespeeld. De aandacht van de media ging echter niet zozeer uit naar de wedstrijd tussen Lelystad Uni ted en 't Zand. Men wilde Bet- tine Vriesekoop zien, die debu teerde als coach. Vriesekoop verving Co Clau sen. die op vakantie in Brazilië is. Het eerste optreden van de beste Nederlandse tafeltennis ster ooit viel gezien de 4-1-ne derlaag van Lelystad United een beetje tegen. „Je moet'de juiste dingen op de juiste mo menten kunnen aanreiken. Dat is niet helemaal gelukt. Ik denk dat ik nog niet in topvorm was." Met die opmerking 'ver wees Vriesekoop naar de ge boorte van haar zoon, zes we ken geleden. Haar optreden als coach smaakte naar meer. ,,Ik voel me nu al meer coach dan spe ler. Zoals ik het nu voel. zou ik best bondscoach willen zijn. Maar dan moeten de dingen wel beter geregeld worden dan nu. Ik moet het eens kunnen zijn met het topsportbeleid en zou niet met spelers naar het buitenland willen die vijf, zés kilo te zwaar zijn. Ik zou het een uitdaging vinden om iets anders neer te zetten. We hol len nu achteruit." Vriesekoop refereerde daar bij aan de selectie van Jörg de Cock voor het kwalificatietoer nooi van de Olympische Spe len in Patras. Daarmee liet de bond toptalent Kalun Yu van 't Zand thuis. „Een onvergeeflijke fout", vond Vriesekoop. „Yu moet er over vier jaar staan. Ze hadden hem de ervaring van zo'n toernooi moeten laten op doen. Met het enige talent dat we in Nederland hebben moet je heel zorgvuldig omgaan. De bond moet luisteren naar de mensen die hem omringen. Maar men denkt het zelf alle maal veel beter te weten." Mark Philippousis voltooide gisteren op het gravel van Nice zijn metamorfose van schurk tot held in het Daviscuptoer- nooi. Dank zij zijn fraaie zege op Cedric Pioline bezorgde hij het Australische team het beslissende derde punt tegen Frankrijk, waardoor de Aussies voor de 27ste keer in de historie de prestigieuze trofee veroverden. Door een zege van Grosjean in de onbelangrijk geworden slotpartij op Hewitt werd de eindstand 3-2 voor Australië. Een jaar geleden weigerde 'Cannon- ball' Philippoussis nog voor het nationa le Daviscupteam uit te komen, na on enigheid met captain John Newcombe. Nu ging Philippoussis na zijn zege met 6-3, 5-7, 6-1 en 6-2 op de schouders van zijn ploeggenoten en jubelde Newcom be: „Dit was de beste en intelligentste partij die Mark ooit heeft gespeeld. Zijn niveau was constant hoog. Iedereen is er nu van doordrongen dat hij op een goe de dag de open Franse titel kan win nen." Na de 1-1 van vrijdag, waarbij Philip poussis van Grosjean won en Pioline te sterk bleek voor het bijtertje Ueyton He witt. zette het gerenommeerde dubbel Woodbridge/Woodforde de Australiërs in het spoor van de overwinning door een zege op Santoro en Delaitre (2-6 7-5 6-2 6-2). Philippoussis kon gisteren in het voorlaatste enkel het beslissende punt binnenbrengen, maar de Fransen hoopten op de veerkracht van de door gaans uiterst taaie Pioline. De thuisspe- ler kon echter slechts gedurende twee sets behoorlijk tegenstand bieden. Na 3-6, 7-5 leek alles nog mogelijk. Maar Pioline was in het vervolg niet meer opgewassen tegen het hoogstaan de spel van de ontspannen ogende Phi lippoussis. die geen moment verslapte, zeer sterk serveerde, uitstekend retour neerde. kortom een voortreffelijke all- Mark Philippoussis gaat op de schou ders na zijn zege op Cedric Pioline, waardoor Australië voor de 27ste maal de Davis Cup won. foto AP rounder bleek. Met 6-1 en 6-2 verneder de Philippoussis zijn tegenstander, die na afloop minutenlang huilend aan de kant zat en zich niet door captain Forget liet troosten. De partij had 2 uur en 42 minuten geduurd, de Daviscup was voor het eerst sinds 1986 weer eens voor Au stralië. .Alleen de Verenigde Staten won nen vaker, 31 keer. Philippoussis rende naar zijn teamge noten aan de kant en de vorig jaar nog zo verguisde Newcombe. waar de rondedans kon beginnen. De Australiërs kregen er niet genoeg van. De een na de ander werd op de schouders genomen. De Fransen keken er met lede ogen naar. „Dit is een triest moment voor het hele team", mompelde Forget. .amsterdam anp Rodrigo Pessoa is de ultieme professional temidden van de succesvolste springruiters ter wereld. De Braziliaan dacht bij het winnen van de wereldbe kerwedstrijd zaterdagavond al leen aan het eigen belang. Eer- der op de dag had hij het met felle kritiek richting de interna tionale federatie (FEI) opgeno men voor zijn collega's. Na zijn overwinning in Amsterdam pleitte Pessoa voor een voor zichtiger aanpak van de paar den, het kapitaal onder het za del. Pessoa is pas 27 jaar, maar de Braziliaan won in 1998 en 1999 al de wereldbekerfinale en be haalde vorig jaar ook de wereld titel. Winnaars hebben recht van spreken. Daarom was Ro drigo Pessoa zaterdag te gast bij het congres van de IEOA, waar in de organisatoren van evene menten zijn verenigd. Waarbij de bureaucratie van de FEI werd gehekeld. De kritikasters verenigden zich in een com missie, die de marketingmoge lijkheden van de sport gaat on derzoeken. Pessoa's wonderpaard Lianos won vrijdag de voorronde, een etmaal later de echte wedstrijd. Op een parcours, gebouwd door Henk Drabbe, dat door winnaar Pessoa te zwaar werd geacht. „We moeten aan het welzijn van onze paarden den ken", zei hij richting Drabbe. De twee achtereenvolgende proeven brachten ui zes foutloze comblnat barrage. „Ruiters en van een exceptione technisch niveau. N moet geen struggle, vecht worden", aldus Emile Hendrix eind Finesse als tweede, loos, wel 1,38 second snel dan de combinati /Lianos. Hij had geen tegen de combinaties en steilsprongen, die ii waren opgebouwd, maar fair", zei de Li Hendrix staat na zes tiewedstrijden op plaats, Carrie Huis ii (vijfde) staat vijfde. M< Sloothaak completee een topruiter de top-di warschau anp Op 'ram-ijs' kan ze niet uit de voeten. Op 'glij-ijs' des te beter. Marianne Timmer liet dit weekeinde in Warschau zien waar haar kracht ligt. En vooral ook waar die niet ligt. Zaterdag, onder bijzonder slechte condities, was het helemaal niks met de tweevoudig olympisch kampioene. Gisteren, met weinig wind en soms stiekem een zonnetje, was het top; de ritwinst op de 1000 meter in een baanrecord. De prestatie op de slotdag had ze zelf als laat ste zien aankomen. Zaterdagavond wilde ze het liefst naar huis. „Het waait ontzettend en het ijs is heel slecht. Ram-ijs. Het is gevaarlijk. Er liggen steentjes op. Voor je het weet. ga je onderuit. Vandaag heb ik er alles uit gehaald wat erin zat. Niet veel, dus." Zeg maar niets. De 15de plek op de 500 en de 19de op de 1000 meter. „Erg slechtoordeelde haar trainer, Egbert van 't Oever. „Zaterdag was het werken geblazen. En dat is niet haar sterkste punt. Ze heeft een pesthekel aan zulk weer." Van opgeven wilde Van 't Oever niets weten. „Niet zolang ik hier ben." Een dag later liep de kleine coach breeduit la chend rond. Timmer had met 1.19,52 laten zien waartoe ze in staat is. „Uitzonderlijke Jdasse. Ter wijl ze zich voor mij niet hoefde uit te sloven. Dit is leuk, maar we zitten er niet op te wachten nu alle wedstrijden te winnen. Eind februari, begin maart zijn de WK's. Daar moet ze top zijn." Van 't Oever vond wel dat Timmer gisteren aantoonde dat ze tot de 'buitencategorie' der schaatsers behoort. „Toppers verdienen volgens mij een beetje krediet. Nu heeft ze laten zien dat ze daar recht op heeft Daar ben ik content mee." Andrea Nuyt kende in tegenstelling tot Timmer twee goede dagen. Zaterdag werd ze tweemaal vijfde, gisteren zesde en achtste. Bij de mannen was Nederland zoals gebruike lijk op de 1000 meter beduidend beter c halve afstand. Erben Wennemars en J Leeuwangh hadden een goed weekeindt was de mannelijke kopie van Timmer, op de 500 meter (17de) gaf hij de schul wind en het feit dat hijzelf niet super ret kilometer, waar hij vijfde werd, lag he hem puur aan de weersomstandighe reed echt goed. En dan word je er nog i de mee." Gisteren kwam ook Bos goed terug, n vende en tweede plaats. Hoe dan ook, sen verknoeit de schaatser wel zijn W menten op de kortste afstanden. „Da< flink van. Ik sta er ondertussen nog het in het klassement van de 1500 meter, m< gewoon veel snelheid kwijtgeraakt." Wennemars en Leeuwangh waren b constant. Leeuwangh won gisteren zelf meter, voor de tweede maal dit seizoen eerder had hij zilver gepakt. Daardoor schaatser comfortabel in het wereldbel ment. Judith Straathof heeft tijdens de wer wedstrijd van Warschau haar goede voi tigd. De Zoetermeerse kwam zaterdag o meter tot een tijd van 1.23,78. Zij werd tweede in de B-groep, achter de Poolse na Wojcicka die 1.22,67 reed. Met haar ze op Andrea Nuyt na, sneller dan al ha< landse concurrentes die in de A-groe Gisteren werd Straathof opnieuw twee< B-rijdsters in 1.24,11. Jeroen Straathof de 1000 meter bij de mannen in het A-p een vijftiende (zaterdag) en twaalfde st( pectievelijk 1.16,02 en 1.14,88.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20