m~-T Kg Scholieren massaal in actie tegen studiehuis 'Leiden kan niet zonder Rembrandtkwartier' GRATIS Dieven aan de haal met 150.000 bijen 2 WEKEN LEIDSCH DAGBLAD 26 28 13 14 Winsemius: Wadden met geld boringen beschermen Zesde contactpoging Toeschouwers Zwaaien naar het volk met marssonde mislukt Nederlandsche Bank verkoopt 300 ton goud doodgetrapt in skistadion DAG 6 DECEMBER 1999 Q «si OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42175 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 HONOCRO JAAR OC WERELD OM JE HEEN. Een unieke tweemaandelijkse 7 december deel I: de periode 1988-2000. 82000 HET WOORD IS AAN Arthur Wing Pinero Zij die veel liefhebben, wor den nooit oud. Het is moge lijk dat zij sterven van ou derdom, maarzij sterven jong van hart. WEERSVERWACHTING VOOR DINSDAG veeljwjfid C rJÜH vooruitblik WOENS DONDER VRI) SSTÓm? 479° «78° 478" ÏK& 80% 60% 70% ÏSSS55? 10% 20% 20% BOSKOOP Een imker in Boskoop mist sinds dit weekeinde maar liefst honderdvijftigduizend bijen. De bijen - drie volken - huisden in drie kasten met elk vijftigduizend exempla ren, die in een weiland aan de Zuidkade op enige afstand van de woning van de bijen houder stonden. Zowel de politie als de eige naar vermoedt, dat de dief moet worden gezocht in het imkerswereldje. Alleen ken ners kunnen het soort dat is gestolen herkennen. Het be treft het niet agressieve bijen volk Buckfast. Een soort, die heel geliefd isom te houden. De bijenhouder heeft de politie laten weten dat ze heel moeilijk te kweken zijn. De koningin van dit bijenvolk loopt in de openlucht kans om bevrucht te worden door een agressieve bij, waardoor de soort niet meer raszuiver is. Het is niet bekend welke waarde de 150.000 Buckfast- bijen vertegenwoordigen. De gedupeerde kweker, een 59- jarige Boskoper, en de politie stellen een onderzoek in. Ja, ik wil een abonnement op het Leidech Dagblad. Adres: Postcode: T elefoonnumme r: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34.80) Per kwartaal automatisch (ƒ99.90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100.90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot mot Jackpot cadeau. Leidsch Öf Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. I Stuur deze bon In een envelop. 1 Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10060, 2300 VB Leidon. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: I www.leldschdagblad.nl iDAAG 28 PAGINA'S de Koning beter Labruyère kenteren hun i 'Koos en Linda' DA: Vara moet publiek bestel CDA wil niet dat de VARA ;t publieke bestel stapt en It dat de paarse coalitie er p voor toont dat omroep- gingen meer willen zijn productiehuizen. Het -Kamerlid Atsma is voor ier van profilering per i,De kijker wil weten welk programma hij kan ver- iten op Net 1, 2 of 3." De rekingen tussen de VARA BS bewijzen volgens hem |e ontwerp- Concessiewet bedreiging is van het pu- 0 bestel, la 2 rborgen geld 0 gevonden Palestijnse Bevrijdingsor- latie PLO zou miljarden (ns op geheime rekenin- ïebben staan. Dit hebben êrs, die in de computers iet hoofdkantoor van de hebben ingebroken, te- je Britse krant The Sun- telegraph gezegd. Volgens ickers heeft de PLO onge- zeventien miljard gulden ïkeningen in Zürich, Ge en New York staan. Es Dagblad Alkmania duwt Altior dieper in de zorgen Basketballers MSV tonen tegen Orca's twee gezichten Leidsch Voorschotense ouderen krijgen nieuwe Cirkelbus Noordwijkerhout houdt vast aan opknappen vuilnisbelt Profvoetbal verdient andere koploper Kokkelvissers verbolgen over verwijten Niet een mogelijke bodemda ling als gevolg van gaswinning, maar het broeikaseffect en de kokkelvissers zijn volgens oud- milieuminister en voormalig voorzitter van Natuurmonu menten, Winsemius de grote bedreigingen voor de Wadden. De kokkelvissers zijn woedend. Volgens hen heeft onderzoek juist uitgewezen dat zij nauwe lijks schade toebrengen aan het Wad. Volgens Winsemius schrapen de vissers de bodem open op zoek naar kokkels; schelpdier tjes die worden verwerkt in Spaanse tapas-gerechten. Dat betekent niet alleen het einde voor de kokkels, maar ook voor veel andere dieren die in de Waddenbodem leven. Daar naast kan het broeikaseffect voor een flinke stijging van de waterspiegel zorgen, waardoor de Wadden permanent onder water komen te staan. Als hij (nog) milieuminister zou zijn, had WD'er Winsemi us het Waddengas te willen aanboren om de helft van de opbrengst te gebruiken om de Wadden op langere teriinijn te beschermen. Ten eerste *zou hij de 22 betrokken kokkelvissers willen afkopen voor ongeveer 100 miljoen gulden. Daarnaast zou hij een aantal polders in Friesland en Groningen weer willen omvormen tot de kwel ders die ze vroeger waren. De kokkelvissers zijn boos over de uitlatingen van Winse mius. Volgens hen vangen ze minder dan één procent van hun kokkels in de Waddenzee. Bovendien schrapen ze niet meer met hun netten over de bodem, maar maken ze gebruik van een soort stofzuigers. Dat levert geen onomkeerbare schade op voor de bodem, zo bleek in juni uit onderzoek van de Universiteit van Utrecht en het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek (RIVO). NASA wacht op signaal Polar Lander banen eisen Voorschotense kunsthandelaar Theo Laurentius ziet nog mogelijkheden De Voorschotense kunsthandelaar Theo Laurentius ziet alsnog mogelijkheden voor een Rembrandtkwartier in Leiden. Hij vindt het onbegrijpelijk dat de ge boortestad van de zeventiende-eeuwse schilder nu vrijwel geen aandacht be steedt aan zijn beroemde inwoner. „Ais er alsnog iets van de grond komt, wil ik daar aan meewerken", zegt Laurentius, die wordt beschouwd als de grootste Rembrandtkenner van Nederland. „Denk alleen maar aan de 77 etsen die Rembrandt tussen 1626 en 1631 in Lei den heeft gemaakt. Dan praat je over drie miljoen gulden, maar die moet je ervoor over hebben." Laurentius be treurt het dat het ambitieuze initiatief van voorzitter Kees Klerks van Leiden Promotie/VW om rond het geboorte huis van de schilder in de Weddesteeg alsnog een Rembrandtkwartier te creë ren onlangs op niets is uitgelopen. Vol gens Klerks was het 'hart' uit het plan toen bleek dat de Zeevaartschool als kenniscentrum niet beschikbaar was. Zes jaar geleden heeft Laurentius al een poging gedaan om Rembrandt in Leiden te laten herleven. „Ik had toen zo een museum kunnen inrichten met zijn etsen. Het Rembrandthuis in Amster dam wilde daaraan ook meewerken. Het was in de tijd dat drukkerij Groen werd afgebroken in de Pieterskerkchoorsteeg. Als we een van die panden hadden kun nen krijgen, hadden we daarin het mu seum gevestigd." Laurentius kwam ech ter in 'politieke touwtrekkerij' terecht en stuitte op gebrek aan medewerking. „Het liep allemaal over te veel schijven. Het bleek ook dat de panden al een an dere bestemming hadden. Bovendien zag De Lakenhal niets in het idee. Al mijn ideeën zijn nu verwezenlijkt in de vleugel die in Amsterdam bij het Rem brandthuis is gebouwd." De naam van Laurentius staat boven aan de lijst van Klerks. „Samen met de universiteit. Die is wildenthousiast. Op de eerste plaats gaat het om het verkrij gen van een pand. Je kunt allerlei mooie idealen hebben, maar als je nergens te recht kunt, houdt het op. Ik heb nog steeds hoop dat we in de Zeevaartschool terecht kunnen. Het advocatenkantoor Geelkerken 8t Linskens heeft er een optie op, maar zou het gebouw te klein vin den." Advocaat R. Lever van Geelkerken Linskens is verbaasd over die uit spraak: „Als hij dat zegt, weet hij meer dan ik. Het Modelbouwmuseum gaat daar weg, dan is er genoeg ruimte." De Lakenhal was niet voor commentaar bereikbaar. Pagina 11: 'Ik ben een culturele detec tive' TO-top werd :omplete flop inisteriële topconferentie Vereld Handels Organisa- TO) in Seattle is uitgelo op een mislukking. Wat lartpunt had moeten zijn tieuwe besprekingen van 15 lidstaten over een ver- iberalisering van de we- fndel flopte volledig. Op oofdkwartier in Genève en de wonden en bekijkt lie impasse kan worden roken. 17 iversal negeert im Grönloh Vierdeklasser Marjolein Molenaar van het Stedelijk Gymnasium doet haar beklag over het studiehuis in de volle aula van het klassieke schoolge bouw aan de Fruinlaan. foto taco van der eb Vele duizenden scholieren hebben vanmiddag gede monstreerd op het Malieveld in Den Haag. Ook elders in het land voerden scholieren uit de vierde klas van havo en vwo actie tegen de tweede fase in het middelbaar on derwijs. Ze vinden het programma van het zogeheten studiehuis te zwaar. was daar niet echt gelukkig mee. „We hadden liever gezien dat leerlingen naar Den Haag waren gekomen, zodat we een eenduidige boodschap hadden kunnen afgeven", aldus voor zitter Schreiber vanmorgen. In Leiden belegden leerlin- RUSWUK/LEIDEN ANP ONNO HAVERMANS Volgens het Landelijk Aktie Ko- mitee Scholieren (LAKS) waren er vandaag in elk geval ook pro testbijeenkomsten in Amster dam en Groningen. Het LAKS gen, docenten en klassenou- ders van het Stedelijk Gymnasi um vanmorgen een discussie bijeenkomst. Ze bleken het roe rend eens over de haperingen in het studiehuis. Niet alleen de leerlingen, maar ook de leer krachten hebben het daar knap moeilijk mee. Samen hikken ze aan tegen de grote werkdruk, de chaotische planning en de enorme papierwinkel waarmee de verandering gepaard gaat. Vijftien vierdeklassers deden hun beklag in de volle aula van het schoolgebouw aan de Fruinlaan. Ieder van hen kreeg luid applaus van medescholie ren en docenten. Op de achter grond slopen leerlingen van la gere klassen op hun tenen van het ene naar het andere lokaal, om de jongens en meisjes uit de vierde niet te storen. Han gend over de reling van de trap bleven sommigen staan luiste ren. Vandaag stond op school alles in het teken van de protes ten tegen de tweede fase. Pagina Leiden: Scholieren zijn het zat om proefkonijn te zijn BRUSSELDe Belgi sche kroonprins Fi- lip en prinses Ma- thilde zwaaien van af het koninklijk pa leis naar het volk. De twee traden af gelopen zaterdag in het huwelijk. De bruiloft was een vrolijke gebeurtenis voor de Belgen, na de schandalen van de afgelopen jaren. De dioxine- en Dutroux-affaires werden in een keer vergeten. Pagina 5: België vergeet ver driet bij huwelijk kroonprins. foto epa denis charlet Ook de zesde poging van de NASA om contact te leggen met de marssonde is mislukt. De Mars Polar Lander heeft nog steeds geen signaal uitgezon den naar de Amerikaans ruim tevaartorganisatie. De NASA gaat ervanuit dat de sonde - kosten 165 miljoen dol lar - afgelopen vrijdag op de planeet is geland. Om dat zeker te weten moet de organisaie echter wachten op een signaal van de Polar Lander zelf. De vijfde contactpoging, die giste ren eveneens mislukte, werd door de NASA cruciaal ge noemd. Projectleider Richard Cook verklaarde toen dat de sonde mogelijk is uitgescha keld is of zelfs helemaal is ver gaan. Andere experts zeggen dat het zwijgen kan komen doordat de batterijen nog te koud zijn om te functioneren. Als de Mars Polar Lander blijft zwijgen, betekent dat een zware slag voor de NASA. In september verloor de ruimte vaartorganisatie al de Mars Cli mate Orbiter, die in een ver keerde baan terechtkwam. Mars lijkt een verdoemde planeet voor satellieten van de Aarde. Tot nu toe is bijna de helft van alle 25 Amerikaanse en Russische missies sinds 1962 half of helemaal mislukt. NASA probeerde gisteravond contact te krijgen via een nog niet gebruikte methode. De sonde kreeg daarbij opdracht zijn kleine UHF-antenne te ge bruiken om contact te leggen met de boven de zuidpool van Mars overkomende sonde Mars Global Surveyor. De volgende stap om contact te krijgten is het bombarderen van de Lander met comman do's om reservesystemen in werking te stellen. Bijna alle systemen van de 290 kilo we gende Lander hebben een re servesysteem. AMSTERDAM ANP De Nederlandsche Bank (DNB) is van plan binnen vijf jaar 300 ton goud te verkopen. Dat is dertig procent van de voorraad. Hoeveel het goud oplevert, hangt af van de goudprijs op het moment van verkoop. Bij de huidige goudprijs (20.000 gulden per kilo) is de 300 ton zo'n zes miljard gulden waard. De Nederlandsche Bank ver koopt het goud om de vermo genspositie op te vijzelen. Eind vorig jaar maakte DNB vijf mil jard gulden over aan de Staat. Het goud staat voor 13.000 gul den per kilo in de boeken. Bij de huidige goudprijs kan DNB dus op een boekwinst van ruim twee miljard gulden reke nen. Dat wordt aan het vermo gen toegevoegd. De Staat wordt ook wijzer van de verkoop, omdat het 'do de' goud wordt omgezet in geld waarop rente wordt ontvangen. De Staat, enig aandeelhouder van DNB, kan uiteindelijk op enkele honderden miljoenen guldens aan extra inkomsten rekenen. Begin jaren negentig bezat de bank nog 1.700 ton goud. Na verkopen in 1992 (400 ton) en 1996 (300 ton) wil de bank nu nog eens 300 ton verkopen, waardoor nog 700 ton over blijft. De eerste 100 ton van de vandaag aangekondigde ver koop moet voor eind septem ber 2000 verkocht zijn. De centrale bank van Neder land is niet de enige die goud wil omzetten in klinkende munt. Alle Europese centrale banken samen zullen in vijf jaar tijd 2.000 ton verkopen igkeer jongetje heeft de terugkeer van Gonzalez geëist. Het 6- jongetje zit momenteel nülie in de Verenigde Sta- nadat een boot waarmee Ijn moeder en negen an- i naar de VS wilden iten, zonk. Zijn in Cuba jrgebleven familie eist dat onmiddellijk terugkomt. B5 iiland3 fland5 inst15 6,7 ff en Samenleving10 k van de Dag 2 idheid/Strips16 9,11,12,13,14 'ogramma's17 19 t/m 28 it10 timaatschappij Universal t legt de miljoenenclaim Anneke Grönloh naast neer. Volgens het bedrijf Ie zangeres haar achter- je royalty's niet opeisen, It de zaak al lang verjaard zangeres eist twee mil- gulden van de platen- schappij. Ze stelt dat het jf haar van 1963 tot 1992 heeft betaald, hoewel ze lllen miljoenen platen cht in binnen- en buiten- pktocht naar kind gestaakt olitie heeft de zoektocht de stoffelijke resten van die Geijsbregts langs de f Maastricht zaterdag ge- u Sinds vorige week dins- ïrd gezocht naar het lijk in 1991 verdwenen Justitie had aanwijzin- t het slachtoffer op een i naast de snelweg zou aven. Een 57-jarige vrachtwagenchauf- lie in Scheveningen ge- i zit wegens moord op nderen, wordt er ook dacht de hand te heb- ii de verdwijning van het i-jarige kind. Vijf mensen zijn zaterdagavond doodgetrapt in een skistadion in het Oostenrijkse Innsbruck toen paniek uitbrak onder de toeschouwers bij het verlaten van het stadion. Zestien men sen zijn met verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Het drama speelde zich af in het Bergisel-stadion dat met 40.000 toeschouwers was uit verkocht. Ze waren daar om te kijken naar een snowboard spektakel. Enige honderden mensen verlieten voor het ein de van het evenement het sta dion. Een aantal van hen gleed hierbij uit op een hellend ter rein, waarna ze een hek afbra ken. Vervolgens raakten men sen in de verdrukking en brak grote paniek uit.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1