)PORT Voetbal verdient andere koploper Handbalvrouwen schrijven op WK historie tegen Noorwegen luick Boys viert een bevrijdingsfeestje in Maassluis rienden Keen en Heister ind-in-hand naar Sydney Oranje in een roes naar de groepswinst jgDAG 6 DECEMBER 1999 991 19 ainer Ruud de Groot is in trek tnwuKERHOUTWSB-trainer Ruud de Groot staat in de be stelling van een aantal clubs. Behalve Quick Boys hebben Jcheveningen. Wilhelmus en Docos geïnformeerd naar de hikbaarheid van de Leidse oefenmeester. De Groot neemt iteresse van Quick Boys niet al te serieus. „Ik ga binnen nu jertien dagen met het bestuur van WSB praten over verlen- van mijn contract. Quick Boys is geen thema voor mij zo- ik nog niet door de voorzitter ben gebeld." De Groot is be an zijn tweede jaar bij WSB, waarmee hij vorig jaar promo de naar de eerste klasse. lalvoetballers vierde in Singapore (lpore De Nederlandse zaalvoetballers zijn als vierde geëin- bij een internationaal toernooi in Singapore. In de strijd de derde plaats verloor Oranje met 3-4 van Spanje. Brazilië Joeg in de finale Italië met 3-2. De mannen van bondscoach h Spreij hadden zaterdag tegen Italië uitzicht op het spelen |de finale. Een paar seconden voor tijd had Pascal Langen- ken Nederland naar de eindstrijd kunnen schieten. Zijn in- Jverd gepakt door de doelman en ook in de rebound miste (n de eerste minuut van de verlenging maakte Italië de gol- IjoaL feltennisvrienden Trinko en Danny Heister zweef- Griekenland tussen ui- Beiden plaatsten zich ie Olympische Spelen in y, zowel voor het enkel- ibbelspel. Maar dat ging ïeel verschillende wijze, i stelde zaterdagochtend rste speler in Patras een veilig. Heister daarente- ïoest heel diep gaan om ivond het elfde en laatste ewijs te bemachtigen, min vierde het Neder- topduo na het toernooi tenlijk feest. De doelstel ras bereikt, hand-in-hand le 28-jarige profs volgend öar Australië. Keen was in Grieken- topvorm. Met een over- in drie games op de Oostenrijker Ding Yi 21-18 21-17) sloot hij het icatietoernooi perfect af. hier mijn beste tafelten nis gespeeld", stelde Keen. „Het waren mijn mooiste ogen blikken als topsporter sinds het EK in Eindhoven, waar ik als derde eindigde." Danny Heister moest gisteren in Patras overwerk verrichten, nadat hij een dag eerder van de Deen Bentsen in vier games verloor. De Amsterdammner verscheen op de laatste dag liefst vier keer achter de tafel. In de duels met Lupulescu en Ka- rakasevic, beiden afkomstig uit Joegoslavië, zegevierde Heister overtuigend in drie games. Daarna ging het mis tegen de Tsjech Plachy. Heister verloor in drie games, waardoor hij voor de ultieme finale van het toernooi in Patras stond. In de allerlaatste wedstrijd van het intensieve toernooi stond het elfde en laatste ticket voor Syd ney 2000 op het spel. Bentsen fungeerde opnieuw als tegen stander. Heister liet zich de tweede keer niet verrassen door de Deen. Ajax krijgt de bal niet eens meer van A naar B Al is de Nederlandse competitie nog zo slecht, zelfs dit weggegleden voetbal verdient een betere koploper dan Ajax. Dat is een vaststelling. Maar wie dén de vaandel drager van het vaderland moet zijn, is een vraag. Ajax in ieder geval niet. De ploeg wekt al weken de indruk dol graag van kop af te willen. RKC hielp een handje, en er was niets verrassends aan de verrassende 1-2. graag elf of dertien spelers wil len hebben die een reeks van wedstrijden zouden kunnen spelen. „Een vast elftal zodat er automatismen kunnen ont staan." Dat was een logische redene ring. Ajax speelt bijna geen en kele wedstrijd met dezelfde elf spelers. Zo kweek je dus nooit vaste waarden. Maar wat deed Wouters tegen RKC? De coach haalde Knopper weg achter de spits en zette hem rechtshalf. Wamberto werd de nieuwe 'nummer 10'. Nieuwenburg bleef op de bank. Omdat, licht te Wouters toe, hij er vanuit ging dat RKC'er Govedarica links zou spelen en die laat, vol gens de Ajax-coach, nog wel eens wat 'ruimte in zijn rug'. Knopper kan daar beter mee overweg dan Nieuwenburg, vond Wouters. Die inschatting klopte, maar na tien minuten haalde collega-coach Martin Jol Govedarica 'naar binnen' en waren alle zorgen voor RKC voorbij. En gingen die van Ajax gewoon verder. Wouters haalde het verband uit zijn elftal omwille van het spel van de tegenstander, RKC Waalwijk. Zou de coach nog wel overtuigd zijn van de kwali teiten van zijn eigen spelers? Eén jaar lang is Wouters al be- AMSTERDAM YPE MINKEMA Nog steeds staat Ajax bovenaan de ranglijst in de competitie. Vertekend inmiddels, omdat PSV na dit weekeinde minder verliespunten heeft. En na de komende week zal er meer te kening in de strijd komen, als Ajax achtereenvolgens Mallorca (donderdag), Twente (zondag) en PSV (woensdag) treft. Wat moet de voetbalnatie met een koploper bij wie de bal maar uiterst moeizaam van de ene naar de andere speler wil? Trainer Jan Wouters schetste die bittere armoe in duidelijke, harde en - voor het eerst - cyni sche woorden. Hij begon zijn uitleg letterlijk: „Het voetbal spel begint met het behoorlijk brengen van de bal van speler A naar speler B." Zelfs het al lersimpelste was volgens de trainer nog te" moeilijk, gister middag. Ook als de Ajacieden 'positioneel goed staan'. Dat heeft, zegt Wouters, 'op sommi ge posities met kwaliteit te ma ken'. Maar er zijn oorzaken. „Het ligt niet aan het systeem", zei' Wouters. Hij wil zich er niet achter verschuilen maar er wa ren gisteren bij Ajax negen spe lers geblesseerd. En dat waren er eerder twaalf. Hij zou zo zig met het positiespel van de Ajacieden. Telkens weer trekt hij op de training de spelers aan hun mouw en sleurt ze het veld over. 'Zó staan, détéi openen!' De voetballers zeggen dat ze het snappen. Maar de bal van A naar B brengen, dat blijkt voor veel spelers kennelijk nog te moei lijk. Wouters probeerde bijna alle spelers en alle systemen. Zelfs tegen RKC Waalwijk werd er scherp naar de bewegingen van de tegenstander gekeken. Jol heeft een simpele ploeg, met simpele spelers en een simpele begroting. De trainer bedacht een simpel plan: een paar op drachten en hobbelen maar. RKC won dit seizoen uit bij Ro- da, Feyenoord en - voor het eerst in de geschiedenis - bij Ajax. Jol kent de kwaliteiten van zijn elftal en handelt daarnaar. Ajax heeft een trainer die als speler van hoge kwaliteit was. Hij is, met Brian Laudrup en Aron Winter, de enige die alle voetbalwetten kent. Het elftal is in doorsnee te simpel voor de top. Het team komt kwaliteit te kort om een tegenstander on der druk te houden. Daarom zwerft de bal vaak doelloos rond. Tot de onderschepping, de counter en, onvermijdelijk, de kans. Beide RKC-doelpunten vielen opvallend simpel. Volgens Wouters had dat niets te maken met het feit dat zijn ploeg zon der linkermiddenvelder speel de. De twee goals kwamen wel van die kant. De coach sprak van de aanvallende ruimte, nooit van de verdedigende ga- Wamberto roept vertwijfeld hogere machten aan als hij weer eens heeft gemist ten. Hoogendorp kreeg alle ruimte voor een voorzet. In het centrum waren Govedarica en Yuri Comelisse al een 'eeuwig heid' onderweg. Govedarica scoorde omdat de Ajax-defen- sie volledig uit positie was. De tweede goal was nog schrijnen der. Jan van Halst was alles - bal. tegenstander en zichzelf - kwijt bij de combinatie tussen Tim Cornelisse en Hoogen dorp. De verdediger scoorde. Heel simpel. Het doelpunt van Wamberto kon het leed niet meer verzach ten. Ajax: Grim; Kanu, Verlaat, Winter en Chivu; Knopper. Van Halst en Wam berto; Laudrup (86. Keuser). Hosé (46. Machlas) en Gronkjaer (67. Babangi- da). RKC: Van Dijk; Tim Comelisse, Nasci- mento, Kalczic en Van Wanrooy; Lanckohr, Schops (85. Van Steen- veldt), Govedarica en De Graef; Hoo gendorp (70. Heesakkers) en Yuri Cor nelisse (90. Petrov). bij de Nederlandse handbalsters na de overwinning op Wit-Rusland en het bereiken van de eerste plaats in de poule. FOTO EPA Vaak zijn de woorden van handbalbondscoach Bert Bou wer aan dovemansoren gericht en soms zet hij met één ge schreven zin zijn internationals op scherp. 'Blijf brutaal hand ballen' peperde Bouwer zijn ploeg voor de WK-wedstrijd te gen Noorwegen in. De brutali teit die zijn meiden na dat sein in de kolkende Idrettshall aan de dag legden, maakte zelfs de bondscoach even monddood. Hij zocht na de 18-24 zege lang naar woorden. Hoe een verne dering van Noorwegen in Sta- vanger een dolle Oranje-boel werd. Polonaise voor de reserve bank. Het uitdagende dansje van Olga Assirtk in de midden cirkel, terwijl de wedstrijd nog niet ten einde was. De toverbal len van diezelfde Assink en Na- tasja Burgers: galleryplay op zijn mooist. Het voortdurende oogcontact met het voorname lijk uit familie en vrienden be staande hossende Oranje-le gioen. En als uitsmijter de koor zang We are Oranje, so fuck all the rest'. Vrij vertaald: Wij zijn Oranje, de rest kan de pot op'. De onverschrokkenheid van het Nederlands handbalteam ken de in en na de sensationele wedstrijd tegen torenhoge WK- favorict en gastland Noorwegen geen grenzen. Op de flap-over had Bouwer zijn tactiek in drie woorden sa mengevat. Net voor de wed strijd deed hij zelf ook nog een duit in het zakje. Op gezag van de Noorse sterspeelster Kjersti Grini was de speelbal hard op gepompt. En Nederland speelt doorgaans liever met een iets minder opgeblazen exemplaar. Toen Bouwer het arbitrale duo uit Slovenië vroeg of zijn ster- speelster Natasja Burgers de bal dan op zijn minst aan een keu ring mocht onderwerpen, druk te hij op weg naar de interna tional stiekem een pennetje in het ventiel. Lang genoeg om de gewenste hoeveelheid lucht te laten ontsnappen. Bij Burgers aangekomen had Bouwer zijn oordeel klaar. „Prima bal, spe len maar." Die aansporing deed Oranje geen kwaad. Vanaf het eerste moment daagden de Neder landse handbalsters hun Noor se collega's uit. De ene goal was nog mooier dan de andere. En in het Nederlandse doel stond een onwaarschijnlijk zekere Jokelyn Tienstra. De Friezin had tegen de Noorse ploeg een topdag. En bij de strafworpen kon ze het werk met een gerust hart overlaten aan de 18-jarige Ingeborg Vlietstra, die zich in het stoppen van 7-meters on derscheidde. Aan de andere kant scoorde Nederland zelfs met een vrouw minder aan de lopende band. De Noren kwamen niet over hun angst om een keer voor ei gen publiek te falen heen. Die angst oversteeg de vrees voor de Nederlandse ploeg. In de voorbije zomer had Oranje wel iswaar tijdens een trainingssta ge van de Europees kampioen gewonnen, maar toen draafde een Noorse B-ploeg op. Maar nu was dat anders. De beste ploeg die Noorwegen voor han den heeft, werd te kakken gezet de Nederlandse handbalsters in opleiding. Voor aanvoerster Marieke van Linder was dit meer dan een bevestiging van het eigen kunnen. „We hadden hier niets te verliezen. Eigenlijk kon het na die eerste helft ook al niet meer stuk. Maar nu mogen we in de toekomst niet meer ge noegen nemen met één goede helft tegen een ploeg als Noor wegen. Die fase zijn we nu ge passeerd." STAVANGER CPD De handbalsters van Oranje beleven het WK in Noorwegen in een roes. Nog amper bekomen van de sensatie tegen Noorwegen volgde giste ren nieuw succes. De triomf op Wit-Rusland (29-24) en de latere zege van Noorwegen op Po len verzekerde Nederland van de eerste plaats in groep A. „Winnen is anabolen. Daar moet ik heel eer lijk in zijn", stamelde bondscoach Bert Bouwer. „Ik word elke dag nog door deze ploeg verrast." De groepswinst had als bijkomend plezier dat Bouwers ploeg morgenmiddag in de achtste fi nales Roemenië wacht. Die ploeg ligt Oranje wel, verkondigde Bouwer. Maar de ontwikkelin gen in groep B, de poule waaruit in elk geval Nederlands tegenstander in de volgende ronde zou komen, deden deze week net als in groep A alle voorspellingen geweld aan. Het werd dus Roemenië. Wie morgen verliest moet naar huis. De win naar schaart zich in ieder geval bij de laatste acht van het WK. jderwetseVan der Plas bezorgt Katwijkers tweede zege uis peter van der hulst s die na de alles beslissende ty van Hans van der Plas het n rennen, trainers en verzor- lie elkaar van geluk in de ar- rallen en supporters die voor >une een erehaag vormen om helden' te onthalen. Mensen et beter wisten, moeten zater- i indruk hebben gekregen dat Boys zojuist kampioen was den. De zege bij Excelsior luis (2-3) werd gevierd als evrijding. Aan een wekenlang de misère kwam eindelijk een „Het werd een keer tijd", >elde een tevreden voorzitter, hij in de kleedkamer zijn diers had gecomplimenteerd, t is heel lang geleden dat ik •ede gevoel heb gehad", er- Quick Boys-trainer Cees elaar. Weken achtereen wilde het maar niet lukken met Quick Boys en de Haagse oefenmeester was in veler ogen de gebeten hond. Het bestuur bleef vertrouwen in hem houden en de beloning daar voor kwam zaterdag. Want niet al leen de op de valreep veilig gestelde puntenwinst, maar vooral de wijze waarop die werd behaald, zorgde voor tevreden gezichten. „Een ge lijkspel tegen Excelsior Maassluis had ik als een nederlaag gezien zei Tempelaar zonder te overdrij ven. De onverzettelijkheid waarmee Quick Boys zich in Maassluis pre senteerde. werd misschien nog wel het beste door Hans van der Plas tot uiting gebracht. Bij de tweede tegengoal van Edgar van der Roer (2-2), die niet was gemaakt als Jür- gen Faerber de bal over de zijlijn had getrapt, bleef de teruggekeerde aanvoerder 'groggy' op de mat lig gen. Verzorger Hans Ultee kneep een natte spons over zijn hoofd uit, maar Van der Plas liep nog geruime tijd zwalkend rond. Teamgenoot Ronald van Dijk keek vertwijfeld naar de bank in de hoop dat een wisselspeler zich zou aandienen. Die kwam niet. En dat was maar goed ook, want het was diezelfde Van der Plas die in de slotminuut van het duel de bal op eiste om de belangrijke penalty te nemen. De linksback liet zich het cadeautje van Edwin Berveling, die een comer opzichtig met de hand beroerde, niet meer ontnemen. Tempelaar: „Vandaag hebben we een ouderwetse Van der Plas ge zien." Maar Van der Plas was niet de enige uitblinker. Raymond Flaton zorgde er met vele intercepties voor dat Quick Boys het middenveld ste vig in handen had en de in de basis debuterende André van Dijk liet met snelle combinaties zien hoe je een verdediging uit elkaar kan spe len. Hij was het ook die meteen na rust de gelijkmaker voor Quick Boys scoorde. De kleinste van het hele stel liet keeper Rob Grauwmeijer koppend kansloos, en die 1-1 was meer dan verdiend. Excelsior Maassluis, dat midden velder Michel van Strien en aanval ler Davy Vermaas node miste, kon weinig uitrichten tegen het Katwijk- se collectief. Tegenover de schoten van Jan Schaap, Gert Aandewiel, Roscoe Viereck en Jeffrey Rutten (twee doelpunten van hem werden afgekeurd wegens buitenspel) stond lange tijd slechts een goede kans van Maassluis-speler Harold Loeve. De openingstreffer van vrije- trapspecialist Raymond Frehe kwam dan ook als een dreun. Tom van der Niet kon niets uitrichten omdat de spelers in de muur bij het schot hun hoofd afwendden. Het lankmoedige optreden kreeg, gelukkig voor Quick Boys, aan de andere zijde een vervolg. Vlak na het doelpunt van Van Dijk keek de gehele defensie van Maassluis toe hoe Hans van der Plas de bal rustig voor het lichaam langs liet lopen om met zijn sterke linkerbeen doel treffend uit te kunnen halen. De ge lijkmaker van Van der Roer ver stoorde de concentratie van Quick Boys even, maar met name Rutten bleef in de kansen van de Katwij kers geloven. Met een schitterende volley kreeg hij Maassluis bijna op de knieën, maar Grauwmeijer red de even mooi, Quick Boys onder tussen in frustratie achterlatend. Al thans, tot de laatste minuut toen Berveling wel mee wilde helpen aan de bizarre en verdiende ondoioping van het duel. Eindelijk kreeg Quick Boys eens waar het recht op had, meende Tempelaar. „Er zijn veel te veel wedstrijden geweest waar we wel de complimenten kregen, maar niet de punten. Een beloning kan alleen komen in de vorm van drie punten. Ik hoop dat dit een aanzet geeft voor het duel met ARC. En dat we het in de tweede competitiehelft kunnen uitbouwen tot een plek op de ranglijst die Quick Boys meer waardig is." Het eerste kleine succesje is er in ieder geval al. Quick Boys heeft door de tweede competitiezege - op 11 september werd alleen het uitduel bij SHO gewonnen - de laatste plaats van de ranglijst verla ten. Quick Boys: Van der Niet; Faerber, Ronald van Dijk. Aandewiel, Van der Plas; Van Hooy (78. Van Schijndel), l-'laton. Schaap; Viereck (85. Ruwaard). Ruiten, André van Dijk. Hans van der Plas zorgde tegen Excelsior Maassluis voor twee doelpunten. ARCHIEFFOTO KEES VAN HOOGDAl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19