De mens op een klein glasplaatje Gezondheid Kunstneus spoort infecties op BMW Milt belangrijker dan gedacht Chlamydia Sauna helpt tegen herrie Operatietechniek galblaas- Anti-hooikoorts gras Winter en hartinfarct MAANDAG 6 DECEMBER 1999 'Je lijkt wel een pooier', zei een vrouw tegen mij, nadut zij mijn auto luid gezien. Veel mensen gaan en>an uit dat je door het be zit van een BMW van gedrag verandert, jachtig en vooral asoci aler gaat rijden -bumperkleven- of in een nog erger geval het bedrijf van souteneur gaat uitoefenen. Ik kon mij niet voorstel len dat de mentaliteit van een bestuurder door het simpele bezit van een auto zo ingrijpend kan veranderen, maar als je het waagt in een BMW te gaan rijden, gebeurt er om je heen van al les. Mensen die zich altijd vriendelijk en voorkomend tegen je gedroegen, permitteren zich opeens allerlei opmerkingen en scheldwoorden en de kleine kinderen uit de straat kwamen aan de deur om te vragen of ik wist wat BMW betekende. Ik dacht Bayerische Motoren Werke. maar wist het niet meer precies. Boerenmestwagen'. zei een van de kleintjes met een lach. Kan het karakter van de mens veranderen? Eerst dient de vraag beantwoord te worden wat het karakter is. BMWs bestonden in zijn tijd nog niet. maar de Franse schrijver Stendhal definieerde het karakter als 'de bijzondere manier waarop ieder het geluk najaagt'. Meestal wordt het karakter vanuit een minder hedo nistische hoek belicht. Volgens het groot woordenboek der Ne derlandse taal van Van Dale is de betekenis van karakter 'de kenmerkende innerlijke hoedanigheden waardoor zich de ene persoon van de andere onderscheidt', het merkteken van de persoon. Iemands karakter wordt in de loop van de rijd. op ba sis van wat al in zijn aard lag. gevormd door alle ervaringen, die hij in zijn leven en vooral in zijn jeugdjaren meemaakt. Het karakter kan daarom volgens mij ook omschreven worden als het geheel van normen en vaarden van waaruit de omgeving wordt uitgezocht en getoetst. Het karakter kan in psychoanalytische zin opgevat worden als een vorm van afweer, een beschermlaag tussen het innerlijk van de mens en de impulsen uit de buitenwereld. Dat klinkt misschien technisch, maar betekent dat iedere mens in de loop van de tijd psychologisch wordt uitgerust om het leven met al zijn kansen en bedreigingen aan te kunnen. Met dit instrumen tarium. hun eigen karakter, kunnen mensen in het algemeen goed overweg. Meestal merken zij niet dat zij er de beschikking over hebben, maar soms voelt het niet vertrouwd aan. Er is sprake van een karakterneurose. De mens lijdt in dat geval aan zijn eigen karakter, heeft last van zichzelf en is niet in staat zich staande te houden, op een plezierige manier te werken en met andere mensen een goed contact te hebben. Het gereedschap kan slijten, stuk gaan of van vorm veranderen en onbruikbaar worden. Bij ouder wordende mensen kunnen bepaalde karaktertrekken op een andere manier naar voren ko men. meer of juist minder uitgesproken. Een vrouw die altijd al een klein beetje jaloers was. kan op hóge leeftijd zeer achter dochtig worden en haar oude echtgenoot voortdurend betich ten van overspel met de verzorgsters uit het bejaardentehuis en hem zo het leven zuur maken. In dit geval is er sprake van een karakterverscherping. Een ontwikkeling in de richting van het zachtmoedige komt ook voor, maar wordt gemakkelijk over het hoofd gezien. Dit soort karakterveranderingen komt vooral voor als de hersenen beschadigd raken, bijvoorbeeld door de mentie. overmatig alcoholgebruik of trauma's. Ik onderzocht eens een garagehouder vanwege de klacht van zijn vrouw dat hij de laatste tijd sterk veranderd was. Hij ging niet meer, zoals voorheen, op in zijn werk en schonk geen aan dacht meer aan zijn verzameling oldtimers. Zijn vrouw vertel de dat hij van een dominante, drukke man in een rustige, mee gaande man veranderd was. Zo kende zij hem niet. Het bleek dat hij een paar weken voor zijn bezoek aan de polikliniek tij dens de reparatie van een oude BMW hard zijn hoofd gestoten had en zich geleidelijk anders was gaan gedragen. Er was een sub- duraal hematoom, een bloedprop in het hoofd, ontstaan. De Bloedprop Moet Weg, zei de neurochirurg en de man werd geopereerd. Snel daarna werd hij weerde dominante snelle man en zijn vrouw was er blij mee. WOUTER VAN EWIJK De milt speelt een belangrijke rol bij de afweer tegen bacteri ën die bloedvergiftiging kunnen veroorzaken. Lange tijd is de functie van de milt onderschat. Het orgaan raakt gemakkelijk beschadigd bij een ongeluk of een val met de fiets. In het ver leden werd de milt dan al snel verwijderd, maar daar zijn art sen van teruggekomen. De milt blijkt een belangrijke functie te hebben bij de alweer tegen voor het lichaam moeilijk herkenbare bacteriën. Het is daarom volgens chirurg Rob Leemans van het Medisch Cen trum Leeuwarden van groot be lang te proberen de milt te be houden. l.eemans is onlangs aan de Rijksuniversiteit Gronin gen gepromoveerd op een on derzoek naar de afweerfunctie van de milt. Die speelt volgens hem een cruciale rol bij de her kenning van pneumococcen, bacteriën die bijvoorbeeld bloedvergiftiging kunnen ver oorzaken. ..Deze bacteriën dra gen een soon suikerjasje dat slecht wordt herkend door het lichaam." De milt is wel in staat deze ge vaarlijke indringers te ontmas keren. Het orgaan werkt als een 'vlaggetjesfabriek'. De bacteriën verspreiden zich via het bloed door het lichaam. Een kwan van de bloedstroom passeen de milt. Die plaatst vervolgens 'heel veel vlaggetjes' op de bac teriën. waarna lever en been merg in staat zijn de indringers te herkennen en antistoffen aan te maken. Mensen zonder milt hebben een kans van 3 tot 5 procent om bloedvergiftiging te krijgen. Dat kan vlak na de ope ratie zijn. maar ook een jaar la ter. Vooral voor kinderen is dit gevaarlijk. Zij hebben nog maar weinig weerstand. De helft van de kinderen overleeft zo'n bloedvergiftiging niet. Er zijn volgens Leemans ver schillende behandelmogelijk- heden. waarbij het streven er op is gericht de milt te behou den. „In eerste instantie wach ten we even af om te zien of de milt vanzelf herstelt. Is de scha de te groot en blijft de milt bloeden, dan proberen we de milt in een oplosbaar net te wikkelen." Leemans behandel de 31 patiënten met een ge scheurde milt met deze tech niek. Bij 29 patiënten-kon de milt behouden blijven. Is ook dat niet mogelijk, dan moet de milt eruit. ..Dat is bij voorbeeld het geval als de milt helemaal is verbrijzeld. In dat geval kiezen we erv oor om stukjes van de milt terug te plaatsen in het vetweefsel van de buik. Uit onderzoek is geble ken dat ook de kleine stukjes milt in staat zijn de bacteriën tijdig te herkennen." Het effect is wel geringer, omdat de stuk jes niet zoals de milt direct in de bloedbaan zitten. Toch is het voldoende om goed te wer ken. aldus Leemans. GERARD AKKERMAN REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA Het genetisch onderzoek ont wikkelt zich razendsnel. Nog even en dan zijn alle menselij ke genen in kaart gebracht. Al die kennis moet meer inzicht verschaffen in het ontstaan van erfelijke afwijkingen of ziekten als kanker. Het uitein delijke doel is betere onder zoeksmogelijkheden en nieu we behandelmethoden. Slechts een klein glasplaatje van enkele vierkante centimeters. Meer ruimte is niet nodig om alle erfelijke informatie van mensen te kunnen vastleggen. De techniek is zo ver gevorderd, dat binnen korte tijd alle onge veer honderdduizend menselij ke genen op zo'n plaatje weer gegeven kunnen worden. Het is moeilijk voor te stellen dat een plaatje, dat je zo in je broekzak kan meenemen, alle erfelijke informatie bevat die je maken tot de mens die je bent met al z'n kwaliteiten en gebreken. Henk Tabak, hoogleraar bio chemie van het Academisch Medisch Centrum in Amster dam, heeft daar ook nog wel eens moeite mee. Toch kan het. verzekert hij. Met name in Amerika wordt heel veel geld gepompt in genetisch onder zoek. Tientallen wetenschap pers werken daar koortsachtig aan het in kaart brengen van al le genen. Naar verwachting duurt dat nog slechts een jaar of twee. Als eenmaal bekend is waar de genen zich bevinden, kan er ook makkelijker onder zoek worden gedaan naar afwij kingen in het erfelijk materiaal die ernstige ziekten veroorza ken of bijvoorbeeld een ver hoogd risico op kanker geven. Ook in Amsterdam werken ze aan het in kaart brengen van de genen, maar met relatief een voudige middelen. Volgens Ta bak valt er als Nederlandse uni versiteit niet op te boksen tegen het kapitaal en de mankracht die in Amerika in dergelijk on derzoek worden gestoken. Ta bak richt zich bij zijn onderzoek op de gistcel. Dit is een relatief simpele cel met 'slechts' 6500 genen of eiwitten. Cellen wer ken in ieder organisme nage noeg hetzelfde, zodat het on derzoek naar gistcellen ook veel kan vertellen over de werking van menselijke cellen. Van het DNA, het erfelijk mate riaal, worden kopieën gemaakt, de zogenaamde boodschapper RNA. Dit RNA bevat exact de zelfde informatie als het DNA. Met behulp van biochemische reacties kunnen de afzonderlij ke genen worden verzameld. Professor Tabak van het AMC toont links het instrument om kleine druppels DNA mee op te zuigen. In zijn rechterhand de strook waarop de druppels 'neergeschreven' moeten worden. foto cpd Vervolgens wordt het materiaal van gen 1, 2,3, enz. apart opge vangen in plastic plaatjes die ie der 96 kleine buisjes bevatten. In ieder buisje zit het materiaal van één gen. Voor alle gistge- nen zijn dus zestig tot zeventig van die plaatjes nodig. Uit ieder buisje wordt met be hulp van kleine 'vulpennen' materiaal opgezogen en geprint op een glasplaatje. Op deze ma nier wordt in een door de on derzoeker bepaalde volgorde al het materiaal van de 6500 ge nen op het glasplaatje vastge legd. Dat ene glasplaatje bevat daarmee alle informatie over de eigenschappen van de onder zochte gistcel. Het AMC heeft met behulp van de universiteit in het Ameri kaanse Stanford een robot na gebouwd om dit werk uit te voeren. „Met mensenhanden is dit niet meer te doen. Voor een robot is het al een gigantische klus om een plaatje te vullen. Er mogen bovendien geen fouten worden gemaakt, want dan klopt de volgorde niet en kun je er niets meer mee", aldus Ta bak. Maar met een plaatje vol stipjes kan de wetenschapper ook nog niet zoveel. Het gaat er uitein delijk om de betekenis van al die puntjes te achterhalen. Wel ke genen zijn actief, wat doen ze, hoe werken ze en onder welke omstandigheden. Alleen met die kennis is het op den duur mogelijk iets zinnigs te zeggen over bepaalde afwijkin gen in het erfelijk materiaal en de kans dat die ernstige ziekten veroorzaken. De juiste interpre tatie van die brij aan gegevens wordt nog een lastige klus, al dus Tabak. Zeker als het om menselijke genen gaat. Die zijn er niet alleen veel meer, maar ze zijn ook complexer. Een belangrijk doel van al dat speuren in cellen en genen is het ontwikkelen van genetische tests om, liefst in een zo vroeg mogelijk stadium, afwijkingen op te sporen die een verhoogde kans geven op het ontstaan van bepaalde ziektes als kanker of hartkwalen. In Amerika zijn ze wat dat be treft ook hierin al een paar stappen verder. Zo zijn er vol gens Tabak al testen ontwikkeld om afwijkingen in het BRCA1- en BRCA2-gen, dat een ver hoogde kans geeft op het ont staan van borstkanker bij vrou wen, op te sporen. Met speciale chips kunnen de genen worden gescand op de aanwezigheid van deze afwijkingen. Daarvoor is een druppel bloed of speeksel voldoende. Volgens Tabak is het heel lastig om met al deze nieuw verwor ven kennis om te gaan. „Is het prettig om dit allemaal te we ten? Ik weet het niet." Boven dien gaat het vaak om risico's, geen zekerheden. De onderzoe- ken kunnen een boel angst bij mensen veroorzaken, terwijl niet vaststaat of zij ook daad werkelijk de ziekte krijgen. Vaak gaat het om een combinatie van afwijkingen of mutaties die ervoor zorgen dat iemand daadwerkelijk ziek wordt. Is er met een gen wat mis, dan hoeft er volgens Tabak nog niet zo veel aan de hand te zijn, maar is dat bij bijvoorbeeld vier genen het geval, „dan heb je een tu morcel". Een antwoord in de vorm van een goede behandeling ont breekt in veel gevallen nog. Dat is de volgende stap.Als ie mand kanker heeft en je weet precies welke genen daar de oorzaak van zijn, kun je probe ren heel gericht medicijnen te ontwikkelen. Nu is chemothe rapie vaak vrij ruig en heeft veel nare bijwerkingen. Als je de do sis sterk kan verminderen door gerichter te werk te gaan, dan is dat veel beter voor de patiënt." Vooralsnog kan die patiënt al leen preventieve maatregelen nemen. Iemand die weet dat hij een ernstige erfelijke afwijking heeft, kan besluiten geen kinde ren te nemen of een vrouw met een sterk verhoogde kans op kanker kan haar borsten pre ventief laten verwijderen. Dat zijn soms ingrijpende maatre gelen, maar een alternatief ont breekt nog. GERARD AKKERMAN In Engeland is een 'kunstneus' ontwikkeld waarmee infecties in een vroegtijdig stadium kun nen worden opgespoord. Het toestel werkt op dezelfde wijze als de reukzintuigen in de neu zen van mensen. Het is, door het gebruik van organische po lymeren als sensoren, echter veel gevoeliger en kan reeds ge ringe verschillen in de samen stelling van vluchtige stoffen onderscheiden. Daardoor is het mogelijk precies na te gaan wel ke soorten bacteriën zich op houden in bijvoorbeeld won den of organen en kan worden vastgesteld of bacteriële infec ties ontstaan. Elke soort bacte rie scheidt namelijk een geheel eigen geur af. Bovendien kan men er veel sneller diagnosen mee stellen. Nu duurt het enkele dagen, voordat resultaten van bij voor beeld bloedonderzoek bekend zijn; met de 'kunstneus' kan een diagnose al binnen een uur gesteld zijn. De technologie werd ontwik keld door de Britse firma Osme- tech in Cheshire na jaren van intensief onderzoek. „De poly meersensoren werken op de zelfde manier als de reukrecep toren in de neus", zegt dr. Tho mas Stuttaford van dit bedrijf. „Moleculen van een vluchtige stof reageren met de recepto ren. waardoor hun elektrische weerstand verandert. Het sig- naaltje daarvan gaat via de reukzenuw naar de hersenen, Deze schijf met 32 polymeersensoren is het belangrijkste van de supergevoelige kunstneus. e supergevoelige waar het geïnterpreteerd wordt. Alleen zijn onze neuzen niet ge voelig genoeg om geringe con centraties en verschillen te rui ken." „Reuk is een uitermate belang rijk hulpmiddel bij het aanto nen van infecties meent Stut- onderdeel foto cpd taford. „Het is snel; veel sneller en ook betrouwbaarder dan de wijze waarop ziekenhuizen en artsenlaboratoria nu werken. Daar worden bijvoorbeeld bloed- of weefselmonsters op diverse soorten voedingsbo dems uitgesmeerd om te zien om welke bacteriën het gaat. Die moeten in een broedstoof eerst groeien voordat je wat ziet, en daar gaan dagen over heen. Behalve snel is de nieuwe methode dus ook kostenbespa rend. Daar komt nog bij dat het toestel ook gemakkelijk draag baar kan worden gemaakt en dus vrijwel overal inzetbaar zal zijn." Met een aantal grote ziekenhui zen en medische centra in En geland en de Verenigde Staten is Osmetech nu in onderhande ling over de afname van de 'kunstneuzen'. Osmetech moet echter eerst nog uitvogelen in welke vorm het toestel het bes te kan worden aangeboden; dus in feite hoe het er uit gaat zien. „Dat kan best nog enkele maanden duren", zegt Stutta ford. „We denken aan twee ver sies: een draagbare en een vast opgestelde met meer randap paratuur. Als we daar uit zijn en we via marktonderzoek ook we ten wie er allemaal nog meer interesse hebben, ontstaat ook een idee van de prijs. Want dat wordt natuurlijk vooral bepaald door de af te nemen aantallen. En ongetwijfeld hebben we te gen die tijd dan ook een ge schiktere naam gevonden dan het wat platvloerse kunstneus." Wie meer wil weten van de kunstneus van Osmetech kan terecht op de website van de firma; www.osmetech.plc.uk. BEN APELDOORN De seksueel overdraagbare aandoening chlamydia veroo geen onvruchtbaarheid bij mannen. Dit concludeert de coloog Hans Trum in een onderzoek waarop hij vorige w gepromoveerd. Hij kon geen anatomische afwijkingen v« stellen bij besmette mannen. Toch bepleit Trum sysunat opsporing omdat mannen de ziekte kunnen overdragen vrouwen. Chlamydia is de meest voorkomende geslacht! te. Alleen al in Amsterdam is ongeveer tussen de 4 en 5 p cent van de inwoners geinfecteerd. Het gaat vooral om 1 jarigen. Bij driekwart van de vrouwen en de helft van de nen verloopt de infectie zonder klachten of symptomen, de ziekte onbehandeld blijft, kunnen anderen besmet ra, Vrouwen lopen een risico op ontsteking aan de eierstokk onvruchtbaarheid of een buitenbaarmoederlijke zwange schap. Of de ziekte ook bij mannen tot schade kan leider tot nu toe niet bekend. In zijn onderzoek -waarbij hij gel maakte van echografie - kon de gynaecoloog geen relatie den tussen chlamydia en afwijkingen. Ook leidt de aandi ning volgens Trum niet tot achteruitgang van de kwalitei sperma. Vlak voor een popconcert de sauna induiken zou wellicht helpen tegen dreigend ge- hoorverlies als gevolg van la waai. Dat1 hebben biologen van de Harvard Universiteit in Boston bewezen bij mui zen. Plotseling keihard ge luid, vergelijkbaar met het optreden van een rockband, kan de gevoelige zenuwcellen binnen het oor beschadigen en leiden tot blijvende doof heid. Opvallend echter is dat blootstelling van de dieren vooraf aan minder hard ge luid de schade beperkt, blijkt uit testen. Onderzoeker Char les Liberman vermoedt dat het geluid zelf weinig te ma ken heeft met deze conditio nering. Volgens hem maakt stress de dieren sterk voor ex treme stress naderhand Stress activeert namelijl nen die het dier voorbei op uitdagingen. Liberm verdoofde de dieren en ze versuft in een mini-s; Hierbij steeg hun lichaa temperatuur in een kwa tot de koortsige hoogte1 41,5 graden Celsius. Hie kregen de muizen twee lang 100 decibellen te vi ken. Deze herrie is vergt baar met dat waar rockr kanten regelmatig aan b staan tijdens hun optret Zeven dagen later werdi muizen getest op gehoo lies. In onbehandelde rr was het gehoorverlies di keer zo groot als bij de r zen die zes uur eerder ir sauna hadden gezeten. Chirurg Igor Pakan van het Medisch Centrum Leeuwardt heeft een nieuwe methode ontwikkeld voor het verwijdei van de galblaas. Bij zijn methode is slechts een snee in d( buikwand nodig. Hierdoor is het risico op infecties veelk en neemt het aantal complicaties sterk af. De meeste gall zen worden verwijderd met behulp van laparoscopie. Fle le buizen worden via vier kleine sneetjes de buik ingebrai waar de chirurg met behulp van een videoscherm operee verschillende buizen zijn nodig om instrumenten naar bi te brengen, opnamen te maken en lucht in de buik te bla Om uiteindelijk de verwijderde galblaas naar buiten te ha is nog een behoorlijke snee in de onderbuik nodig. Deze niek betekende al een verbetering ten opzichte van de mi traditionele methode, waarbij de hele buik werd openges den. Pakan maakt gebruik van micro-invasieve chirurgie, brengt een buis met een doorsnede van 4 centimeter ter I te van de galblaas naar binnen. Daarvoor is slechts een si nodig van maximaal 5 centimeter. In die buis zit alle app; tuur verwerkt die nodig is om de galblaas te verwijderen, buis is zo breed, dat daardoor ook de galblaas naar buitel haald kan worden. Pakan heeft inmiddels zo'n honderd f enten geholpen met deze nieuwe techniek. De resultaten goed. Zo liep het aantal complicaties en infecties sterk tei en verloopt het herstel van de patiënt sneller. Goed nieuws voor hóoi- koortslijders. Australische wetenschappers kunnen ge netisch gemanipuleerde gras soorten ontwikkelen waarvan het stuifmeelniet langer hooikoorts en andere allergi sche reacties veroorzaakt. Graspollen rijn bij ongeveer 20 procent van de bevolking in de gematigde klimaatzones verantwoordelijk voor allergi sche ontstekingen van de slijmvliezen van ogen, neus en ademhalingsorganen. Dat gaat gepaard met koorts, hoofdpijn en asthma-aanval- len. Grootste hooikoortsver wekker is het Engels raaigras (Lolium perenne), dat hoofd zakelijk als betere en zich snel voortplantende grassoort voor weiden wordt gebruikt. Australische vorsers van de universiteit van Melbourne in Parkville, Victoria, hebbi ontdekt dat het eiwit Lol de rol van allergeen in gi stuifmeel vervult en dus antwoordelijk is voor de gische reacties. Bij alle h koorts-patiënten zijn ecl ook antistoffen aanwezij gen dit Lol p 5-allergeen wetenschappers hebben aan de hand van deze ari stoffen in het raaigras ee genconstructie ingeboui die de allergische werkiri van de Lol p 5-proteïne i stuifmeel uitschakelt. Vo hun verhaal in het gerep teerde tijdschrift 'Proceej dings of the American N nal Academy of Sciences bleek de allergeen-protej na de genetische ingreep meer aanwezig te rijn ini stuifmeel van het transgi De kans dat patiënten een hartinfarct in de winter overlei is duidelijk kJeiner dan in de zomermaanden. Dat schrijvi Schotse onderzoekers in het vakblad Heart'. In hun onde zoek vergeleken de Schotse onderzoekers bijna 11.000 pa ten die in de jaren 1988 - 1997 een hartinfarct hebben gel Wanneer de leeftijd en de daaraan gerelateerde kans op e hartinfarct thuis (beide hoger in de winter) buiten bescht wing werden gelaten, bleek de kans om een hartinfarct in wintermaanden te overleven nog steeds bijna 20 procent te zijn dan in de zomer. Volgens de onderzoekers is het gi risico op overlijden na een hartinfarct in de winter onder toe te schrijven aan een hogere bloeddruk en een grotere lasting van het hart bij lage temperaturen. Bij winterse tel raturen heeft het bloed ook een grotere neiging samen te teren en is de serumcholesterol-spiegel hoger. Overwinte in zonniger oorden dan Schotland kan een optie rijn, ma een aangenaam binnenklimaat, goede kleding wanneer n naar buiten gaat en zich niet al te veel inspannen zijn ooi quate maatregelen om na een hartinfarct de winter goed te komen. P U Z Z E L Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het gevraagde woord in dezelfde volgorde min 1 letter (B v Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zi|n "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal" Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden Horizontaal: 1 Loofboom; 5. openbaar beroep; 7. bericht; 8 lichaamsdeel; 9 schurk; 11. balspel; 14. kinbaardje, 16 voordeel; 17 koppelriem; 18 verlegen, 19. bron; 20 knaagdier; 22. nooit; 25 teug; 27 rustoord; 29 regenngsstelsel; 30 vuilnishoop; 31. modder Verticaal: 2 Schaamte; 3 sluitijzer v.e deur; 4 vergissing; 6 kleur op de wangen. 8 gat in vestingmuur; 9. vrucht; 10 etagewoning. 12 welriekende zalf; 13. zwoegen; 15. rad; 16. wand. 19 vacht; 21 vogel; 22 gezet; 23 kerkelijk zangstuk; 24 stad in Franknjk; 26 vrachtrijder; 28. vis. HEINZ Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1 Sec; 3. rem; 6. le; 9. au; 10. ante; 12. usus; 14. elite; 16. potpourri; 19. ka; 20. po; 21 lenigheid; 26. uraan; 27. nasa; 29. atol; 31. il; 32. me; 33. Ems; 34. eer. VERTICAAL: 1 Slaap; 2 een, 4 eau; 5. müsli; 7. help; 8 tutu; 11. tetanus; 13 serpent; 15. io; 17. oke; 18. roi; 21. linie; 22. Iran; 23 ga; 24. haat; 25. deler; 28 alm; 30. ome. FVEETJ£ N&&, PE Tt&UW&?/J VAA/ £AS *A&E? MAM, WA 7 HE&B&S u>i_ 6EA/A0.'

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16