Twijfels over afspraken bouw Leyhof Nieuwe Cirkelbus voor Voorschotense ouderen Regio eel meer bewoners en veel meer verkeer Warmond en Zoeterwoude roepen om herindeling Minder afval, vastrecht omhoog BOUWTERREIN VOOR LANDHUIZEN PARK „DE KIEVIET" M WASSENAAR Park „DEN DEI JE' INDAG 6 DECEMBER 1999 13 rkover 'Een eeuw Wassenaar': ftAAR' fTRAATS wormachtige toename van pers en autoverkeer. Dat is l kort de geschiedenis van enaar gedurende de laat- nw van dit millennium. In :te vijftig jaar ver-acht- ;de de populatie van de rneente van Den Haag. was het autoverkeer beurt. De Rijksstraatweg jelijks zo overbelast en er 'eel sluipverkeer, dat de terschets 'groene oase in indstad' behoorlijk onder Is komen te staan, b Wassenaar zich de afge- I honderd jaar ontwikkelde «gelegd door Frans Mick- pff, die al twee andere pi publiceerde over de ge- Henis van zijn woonplaats, feeuw Wassenaar', heet het 500 pagina's tellende Wie een historisch ver- ord werk verwacht wordt eetje teleurgesteld. De au- iest ervoor, net als in zijn n 'Kastelen, buytenplaet- landgoederen in Wasse- en 'Monumentaal groen ssenaar', om in een aantal duidelijk stelling te ne- :n als geboren en getogen naarder verzuimt de er soms om volledig te lij gaat vaak uit van enige ennis. Daarmee is het vooral leuk voor Wasse- ers die al behoorlijk zijn >erd in de historie van oonplaats. van aspecten van Wasse- recente geschiedenis ko- het boek aan bod. Maar arme toename van inwo- n autoverkeer zijn de toch belangrijkste ingrediën- in 'Een eeuw Wassenaar'. 1999 vormt de enorme irsdruk in het 26.000 be- s tellende dorp een van ootste problemen. En verkeerswethouder Hans er niet meer terug voor ïische maatregelen: bin- rt vergadert de gemeen- TE KOOP Gelegen in Bosch, Duin en langs Vijverpartij met parkaanleg, dicht bij de halte Renbaan der Zuid Moll. Electr. van Rotterdam naar Schevenlngen, met eigen Autobusdienst speciaal voor de bewoners van het park naar de halten der Nollandsche Electrische en Uitstekend geschikt voor kleine en groote landhuizen - Electrisch licht - Gas en water Inlichtingen te bekomen aan het kantoor der axwmoaxij Maatschappij te Wassenaar oajxnuxuto TELEFOON 1507 HAAG DE DIRECTIE «■■■■■•■■■■■■ai teraad over zijn voorstel om de dorpskern tijdens de spitsuren te vergrendelen voor automobi listen van buiten de gemeente grenzen. Aan het begin van deze eeuw is Wassenaar nog een landerig dorpje. Voornamelijk boeren en vissers wonen er in de kustge- meente, die een vrij geïsoleerde ligging heeft. Het dorp telt 3.500 inwoners, is klein en overzich telijk. Het centrum bestaat uit het Plein en de straten er om heen. Het raadhuis staat in de Langstraat tussen een paar win kels. Maar al snel komt er een ein de aan het kalme bestaan van Wassenaar, als veel rijke Hage naars en Rotterdammers ervoor kiezen om te verhuizen. Na de industriële revolutie aan het eind van de negentiende eeuw oefenen de steden veel aantrek kingskracht uit op dorpelingen, die er werk kunnen vinden. Dit heeft weer tot gevolg dat de rij ken hun toevlucht elders zoe ken, bijvoorbeeld in Wassenaar. Want de steden verkeren door hun explosieve groei in een cri sis en er heerst woningnood. Vooral na 1910 neemt het aantal inwoners van Wassenaar snel toe. Dan heeft het dorp 4.279 inwoners en in 1930 zit Wassenaar al op 12.800 inwo ners. Sinds 1950 (24.200 inwo ners) groeit het dorp langzamer door. Exploitatiemaatschappijen regelen rond 1910 de verkave ling van voormalige buiten plaatsen en lokken welgestelde Hagenaars met reclames over 'lage belastingen' en 'veel groen' naar Wassenaar. Voor vermogende stedelingen is Wassenaar inderdaad een uit stekend alternatief en villawij ken als De Kieviet en Groot- Haesebroek krijgen vorm. Micklinghoff schetst een situ atie waarin de gemeente het volledig laat afweten. Alle initia tieven om nutsvoorzieningen aan te leggen laat ze over aan exploitatiemaatschappijen. De burgemeester, B. Storm van 's- Gravesande, reageert op menig verzoek om bijvoorbeeld riole ring, verharde wegen, straatver lichting of een school, afwij zend. ,,Met de voor hem zo ty perende zin", schrijft Mickling hoff: „Wij hebben toch niet ge vraagd of zij hier wilden komen wonen?" Diezelfde gemeente presen teert in 1923 wel een bestem mingsplan dat voorziet in een uitbreiding tot ongeveer een half miljoen inwoners. Het plan is opgesteld door architect J. Mutters en stuit op felle kritiek van de grote buur. Den Haag zegt dat het Wassenaar wil be houden als 'groene buffer', maar is vermoedelijk bang voor verdere uitstroom van vermo gende Hagenaars. Vanwege het vertrek van rijke industriëlen deed Den Haag al eerder een poging om delen van Wasse naar, Voorburg en Rijswijk te annexeren. Het gemeentebestuur van Wassenaar heeft blijkbaar geen problemen met het ontwerp van Mutters en stemt in 1926 in met het bestemmingsplan. Welke argumenten de Wasse- naarse raad had om akkoord te gaan met het ambitieuze plan, wordt helaas 'niet duidelijk in het boek. De auteur vermeldt alleen dat de raad een voorbe houd maakte bij de hoogte van gebouwen: er mochten geen flats komen. Nog geen tien jaar later her ziet de raad het plan, op advies van architect W. Dudok. Hij schrapt flink in de schetsen van zijn voorganger Mutters. Ook hier ontbreekt een toelichting op de wederom radicale om mezwaai. De auteur van het boek oppert dat de 'verslechte rende economische omstandig- WASSENAAR Wanneer U deftig en aangenaam wilt wonen, bouwt den In het Perk „DEN DEIJL" te Waueneer Vraegt Inlichtingen bij» J. PRINS ZONEN 4I00ILW10 TILKFOON WAlltf aao k eeo BOUWTERREINEN TE KOOP op zeer gunstige voorwaarden Leiderdorpse wethouder Molkenboer: De Leiderdorpse wethouder V. Molkenboer heeft zijn twijfels over het aangaan van nieuwe publieke-private projecten. Zo' samenwerking, die de gemeente is aange gaan met bouwbedrijf Interheem, stuit op onverwachte bezwaren. „Mijn gevoel zegt dat we nog eens drie keer moeten nadenken of we dit weer doen." Illustraties uit 'Een eeuw Wassenaar*. heden' hieraan mogelijk ten grondslag lagen. Door de halsstarige houding van de gemeente blijft Wasse naar lange tijd verstoken van goede verbindingen met omlig gende gemeenten. Als het auto verkeer toeneemt resulteert dat al snel - in de jaren vijftig al - tot problemen op de Rijks straatweg. Wegens het ontbre ken van een goede oost-west verbinding is het sluipverkeer nadien alleen maar toegeno men en is de Rijksstraatweg een 24-uur dreunende verkeersader die dwars door de gemeente dendert. De in 1800 aangelegde Rijks- O ~D t -D n Waar de Leidse wethouder Tjeerd van Rij woontorens wil bouwen, daar zet Zoeterwoude vandalismebestendige picknicktafels neer en bloeien illegale kwekerijen en perserijen. Met niets verhullende gretigheid kijkt de Leidse wethouder ruim telijke ordening Tjeerd van Rij naar lapjes groen rond Leiden. Likke baardend fietst hij 's zondags door de polders bij Zoeterwoude en War mond. Schitterende bouwlocaties ziet hij daar. Wat zou hij die kavel- tjes toch graag volbouwen voor wo ningzoekende Leidenaars. Dus is Van Rij s hoop gevestigd op de stuurgroep Krachtige Gemeen ten. Een nieuwe club die. op initia tief van minister Peper, discussieert over de wenselijkheid van het op heffen van kleine gemeenten. Peper is daar een groot voorstander van, zoveel is al duidelijk. Donderdag'is in de Leidse regio het eerste ronde tafelgesprek over dit onderwerp be gonnen. En natuurlijk hebben de Calimero-gemeenten in deze omge ving, Zoeterwoude (8600 inwoners) en Warmond (5200 inwoners), met een van de gelegenheid gebruik ge maakt om te demonstreren dat ze in elk geval in staat zijn tot een krach tig geluid: ze zijn mordicus tegen. „Herindelen is niet iets van de 21- ste, maar van de negentiende eeuw", klonk het vrijdagochtend heel beslist uit de mond van burge meester Amy Koopmanschap van Zoeterwoude. Maar dat krachtige geluid wordt weer helemaal teniet gedaan door de nieuwe gemeentegidsen: die voor het nieuwe jaar, het nieuwe millen nium, de nieuwe eeuw. Wie de om slagfoto's van de naslagwerkjes be kijkt ziet één grote roep om herinde ling. Warmond presenteert zich met een zeeblauw boekje, waar een klein bollenveld op de voorkant prijkt. Precies, een van die bouwlocaties waar Van Rij zijn oog op heeft laten vallen. Zo n schitterende lege plek waar nu helemaal niets te beleven is, maar waar straks prachtige woontorentjes kunnen staan. En dan Zoeterwoude, dat zichzelf compleet wegcijfert met de afbeel ding van een verkeersbord dat fiet sers naar allerlei gemeenten verwijst Wegwezen dus, luidt de boodschap van deze foto. Alles beter dan in Zoeterwoude blijven. Het gerucht gaat dat Van Rii beide foto's al ingelijst in zijn werkkamer heeft hangen. Mmm, heerlijk, bouwgrond. Is er met die kamerplant waarmee uw buurman naar binnen liep toch wat aan de hand? Picknicktafeltje Dekje Picknicken is niet mogelijk. Het is ook niet de bedoeling dat iemand aan tafel gaat. Toch komt er een picknicktafel op het Indianenveld aan de Johan Frisostraat in Zoeter woude-Rijndijk. Het moet een alter natieve hangplek worden voor jon geren die dan kleintjes van vier en vijfjaar niet langer lastigvallen in hun wigwam. Zo wil de gemeente de overlast tegengaan. Of zoals een ambtenaar vorige week zei: „We hebben echt niet de illusie dat die jeugd óm de tafel heen gaat zitten. Die jongeren gaan eróp liggen en springen. Maar dat geeft niet. Dan hebben ze tenminste iets voor zich zelf." Eens te meer bewijst het kleine Zoe terwoude dat het in elk geval groot kan zijn in het bedenken van origi nele oplossingen. Het zal nog een kwestie van dagen zijn voordat de gemeente het patent op dit 'bestrij dingsmiddel' aanvraagt. Voor de prijs van drieduizend gulden wor den er prullenbakken bijgeleverd. Geen gewone, die keurig moeten worden geleegd. „Ze moeten crisis- bestendig zijn", riep een raadslid af gelopen week. Een ander stelde voor de betonnen bloembakken die nu voor het gemeentehuis staan te ver plaatsen naar het Indianenveld. Zoeterwoude houdt als geen andere gemeente van zijn jeugd. Aan één belangrijk aspect is echter nog niet gedacht. Wie bewaakt de tafel als de jongeren overdag op school zitten en die kleintjes erop los wigwammen? Of als ouderen die langsfietsen of -wandelen gaan aan zitten in de verwachting dat de vrij willigers van Picknicktafeltje Dekje elk moment zullen langskomen? Genotspolder Amsterdam heeft zijn rosse buurt en geestverruimende middelen, Rotter dam trekt met Katendrecht en Ha- zerswoude pikt met één bordeel aan de Rijndijk ook een graantje mee. In Zoeterwoude begint nu ook door te dringen dat boeren die voortploe- gen niet het eeuwige leven hebben. De markt van dubieuze geneugten is te aantrekkelijk om nog langer links te laten liggen. Al een tijdje gaat het gerucht dat voor allerlei pleziertjes die het daglicht niet geheel kunnen verdragen industrieterrein de Grote Polder 'the place to be' is. De naam is al verbasterd: Genotspolder. Dat de politie af en toe wat roet in het eten gooit maakt dit Zoeter- woudse gebied er alleen maar aan trekkelijker op. De wetsdienaren rol den deze week een illegale cd-perse- rij op, namen 50.000 cd's in beslag en verrichtten twee arrestaties. Het was de derde keer in het nu bijna voorbije jaar dat blauwe zwaailich ten in de Genotspolder waren te zien. Twee keer kwamen de agenten naar de polder om een hennepkwe kerij op te rollen. Bij het Overlegplatform Grote Pol der. een belangenclub voor kosjere bedrijven, is niemand in paniek. Het commentaar van bestuurder H. Prins op het stijgende aantal illegale activiteiten getuigt van zakelijk in zicht, is een oppepper voor het ves tigingsklimaat en regelrechte pro motie voor misschien wel heel Zoe terwoude. Stoer stelt hij dat de Gro te Polder geen uitzondering is en dat 'dit' toch overal voorkomt. Daar kijken ze in de Weipoort en de Zuid- buurt wel even van op. Zou er met die kamerplant waarmee buurman naar binnen liep toch wat aan de hand zijn en doet 't Geertje echt wel alleen maar in kaas? Vanuit de Grote Polder zegt Prins dat hij geen reden heeft om zijn bu ren voortaan beter in de gaten te houden. Vrij vertaald: ik wil best eens een oogje dichtknijpen. Als de mensen in de Weipoort en de Zuid- buurt zich dat nu ook voornemen dan hoort Zoeterwoude er echt he lemaal bij. ERNA STRAATSMA. JAN PREENEN WIM KOEVOET straatweg is in 1900 nog heel rustig: 'Een prachtige allee niet ter weerszijden hoog opgaande bo men', schrijft Eduard Houbolt omstreeks 1930 in de Gids voor Wassenaar van de Vereeniging Wassenaar Vooruit. 'In het voorjaar of in de herfst leverde hij tal van schilderachti ge plekjes op. Helaas is hij aan het moderne verkeer ten offer gevallen. Zijn vroegere intimi teit is zo goed als weg 'Een eeuw Wassenaar', door Frans Micklinghoff; 504 pagi na's; prijs: 49,95 gulden; ver krijgbaar bij boekhandels in Wassenaar. LEIDERDORP ERNA STRAATSMA De gemeente heeft een groot deel van van de aanleg van nieuwbouwwijk Leyhof overge dragen aan Interheem. Het Utrechtse bedrijf is niet alleen verantwoordelijk voor de bouw van huizen, maar ook voor de aanleg van wegen en het over leg met bewoners. Daardoor kon de gemeente een deel van haar taken afstoten. „Maar ondanks alle afspra ken hebben we toch nog veel werk aan de LeyhoF', zegt Mol kenboer. „Veel bewoners gaan wel eerst praten met de project ontwikkelaar. maar die zegt vaak dat de gemeente verant woordelijk is. En dan komen ze alsnog bij ons. Maar in 95 pro cent van de gevallen is toch de projectontwikkelaar verant woordelijk." Dat geldt volgens Molken boer ook voor het verkeer in de wijk, waar bewoners van de Buitenhoflaan over klagen. De bewonersvereniging Leyhof vindt dat Interheem de Schild wacht als tweede uitvalsweg moet openen, omdat de Bui- tenhoflaan (nu nog de enige uitvalsweg) druk en gevaarlijk is. Interheem stelt dat de ge meente verantwoordelijk is Ook bedrijfsleider J. Berkheij van de Hoogvliet in Leyhof is 'des duivels' over de situatie. Hij vreest dat veel potentiële klanten doorrijden naar een an dere supermarkt. „Niet ieder een neemt de moeite om tien minuten om te rijden om bij ons boodschappen te doen. Dat kost ons per week tienduizen den guldens. Wij zijn hier op voorspraak van de geméénte gaan zitten. Maar door dit soort geintjes verliezen we klanten." Molkenboer: „Interheem heeft alle verantwoordelijkheid voor de verkeersafwikkeling. Als zij zeggen dat ze op grond van veiligheidsaspecten de Schild wacht dicht willen houden voor bewoners elders in de Leyhof, dan moeten zij dat verder met de betrokkenen afhandelen. Zij moeten alle inspraak en het overleg met de bewoners rege len, ook over dit soort verkeers zaken." De wethouder heeft er wel begrip voor dat Interheem de Schildwacht alleen openstelt voor bouwverkeer en een be perkt aantal woningen bij de provinciale weg. „Ik denk ook dat het erg moeilijk is om de Schildwacht nu al open te stel len voor alle automobilisten. Het is nu al één grote puin hoop. Moet je je voorstellen hoe het daar wordt als iedereen massaal in de ochtend- en avondspits langsrijdt." Molken boer is wel bereid om met In terheem te overleggen. „We zijn echt niet te beroerd om enige druk uit te oefenen. Misschien dat het lukt om de weg iets eer der dan juli open te stellen." VOORSCHOTEN NIENKE LEDEGANC „Het busje komt zo." Met die woorden onthulde de Voor schotense wethouder A. Draijer zaterdagmiddag de nieuwe bus van de Stichting Ouderenbus Voorschoten. De bus, die plaats biedt aan acht passagiers, ver vangt zijn voorganger, die vijf jaar dienst heeft gedaan. De Cirkelbus is bedoeld om ouderen in Voorschoten van deur naar deur te vervoeren. Voor tien gulden per maand kunnen 55-plussers op doorde weekse dagen bijvoorbeeld naar de dokter, de kaartclub of het winkelcentrum gebracht worden. En natuurlijk weer op gehaald. Met een vijfkoppig be stuur, een dertigtal vrijwilligers en 18.000 ritjes per jaar is de Cirkelbus een fenomeen in Voorschoten. „En dat al negen jaar", zegt een trotse penningmeester D. van Venetiën. „We zijn een voorbeeld tot ver over de ge meentegrenzen. Regelmatig worden we gebeld door ge meenten die een dergelijke ser vice willen opzetten. Het is een geoliede machine. In verzor gingshuis Adegeest hebben we een centraal meldpunt. Daar wordt bijgehouden wie waar opgehaald moet worden. De chauffeur haalt twee mensen in het kwartier op. Ja, het loopt flink door. Vooral in de 'spitstij den', die bij ons om twaalf en vier uur liggen, is er vaak geen plaatsje meer vrij. Eigenlijk zou den we nog wel een busje kun nen gebruiken. Een reservebus je. Maar goed, we zijn een stichting zonder winstoogmerk en afhankelijk van sponsors. Zo'n busje schaf je niet zomaar even aan." Van Venetiën spreekt zijn lof uit over de vrijwilligers. „Het is niet alleen een kwestie van rij den. Veel mensen zijn slecht ter been, of hebben een karretje. Die moeten de bus in geholpen worden. Eigenlijk zou het ideaal zijn als er niet alleen een chauf feur, maar ook een bijrijder in de bus zit. Maar ja, vrijwilligers zijn moeilijk te vinden." Momenteel buigt de gemeen te zich over de mogelijkheid van collectief vervoer op aan vraag. Deze vorm van vervoer lijkt op die van de Cirkelbus, maar opereert regionaal. Die regio beslaat grofweg het ge bied tussen Voorschoten en Roelofarendsveen. Mensen kunnen dan de gemeentegren zen overschrijden. De tarieven liggen ongeveer op treintaxini veau. In zijn openingswoord bena drukt Draijer dat deze collectie ve vorm prima is voor een bre dere groep, maar dat het niet ten koste mag gaan van de Cir kelbus. Volgens Draijer is het een aanvulling, geen vervan ging Van Venetiën is het daarmee eens: „We hebben 204 abon nees. Dat zijn er heel veel. En zolang er nog voldoende vrij willigers zijn, ben ik ervan over tuigd dat wij deze zomer ons lustrum vieren." Zoeterwoude: ZOETERWOUDE JAN PREENEN Het vastrecht voor de afvalstof fenheffing gaat volgend jaar in Zoeterwoude met 47 gulden omhoog. De prijs per kilo blijft gelijk. Op dit moment betaalt een huishouden ongeveer 380 gulden per jaar. De aanpassing is nodig, om dat Zoeterwoude veel minder afval ophaalt dan verwacht. Toen de gemeente anderhalf jaar geleden overging op het wegen van afval werd uitgegaan van 25 procent minder restafval en 33 procent minder gft. In werkelijkheid is dat veertig en vijftig procent. Voor de burgers is dat lucratief, maar de ge meente schiet er flink bij in. ..Wij zitten vast aan contracten. Op termijn, over één of twee jaar, zal het bedrag wel degelijk omlaag kunnen. We zullen dan met Leiden nieuwe afspraken maken", aldus wethouder H. van der Kooi (financiën). In september kondigden B en W al aan, dat het vastrecht om hoog zou gaan. Van der Kooi ging er toen nog van uit, dat de prijs per kilo omlaag zou gaan. Maar dat gebeurt niet. „Dan verdwijnt de prikkel om het af val nog te scheiden en minder afval te produceren. Daarmee halen we ons eigen uitgangs punt onderuit, namelijk de mensen bewust laten omgaan met het milieu. Dat gaat prima en zo willen we het houden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13