Alkemade houdt h gemeentehuis op si Alphen zet netwerk op rond 'allochtone' schol Rijn Veenstreek 'We willen de kermisweek op een nóg hoger plan tillen' Rijnstreekonderzoek niet nodig voor Alphen Handtekeningen tegen verkoop Alphense kabel MAANDAG 6 DECEMBER 1999 Man uit Oude Wetering aangevallen oude wetering Een 21 - jarige man uit Oude Wetering heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling gisterochtend vroeg. Hij kreeg zaterdagavond op een feest woorden met een aantal jongens. Toen hij s morgens omstreeks vier uur de loca tie aan de Meerkreuk in zijn woonplaats verliet, werd hij opge wacht en kreeg hij een vuistslag in zijn oog. Auto door brand verwoest runsaterwoudeDe brandweer is gisteravond even voor tien uur uitgerukt voor een brandende auto aan de Woudsedijk in Rijnsaterwoude. De auto werd volledig vernield. De politie houdt rekening met brandstichting. Drie zwaargewonden bij botsing alphen aan den run Bij een aanrijding op de Steekterweg in Al phen aan den Rijn zijn vrijdagavond tegen elf uur drie ernstig gewonden gevallen. Een 43-jarige man uit Alphen kwam door onbekende oorzaak met zijn auto op de verkeerde weghelft te recht. Hij botste frontaal op een tegenligger. Zowel de Alphe- naar als de twee inzittenden van de andere auto, een 25-jarige vrouw uit Woerden en een 28-jarige man uit Leiden, raakten be kneld. Ze zijn overgebracht naar het LUMC in Leiden. De Steek terweg is tot een uur 's nachts afgesloten geweest. Alphense bejaarden beroofd alphen aan den run Twee Alphense vrouwen van 75 en 88 jaar oud zijn zondagmiddag op de Sacharovlaan in Alphen beroofd door een fietser. De man vroeg de vrouwen de weg en begon aan de handtas van de jongste te trekken. Hoewel zij flink van zich afbeet en de man hard in zijn neus kneep, ging hij er toch met de portemonnee met honderd gulden vandoor. De politie is de man, die een oranje ijsmuts droeg, nog niet op het spoor. Glas in gezicht alpen aan pen run In een horecagelegenheid aan de Manders- loostraat in Alphen heeft een 18-jarige Woubruggenaar een Al- phenaar verwond met een glas. In de nacht van zaterdag op zondag sloeg de jongen uit Woubrugge de 20-jarige Alphenaar met een glas. Het glas brak en de Alpenaar liep een snee bij het linkeroor op. De Woubruggenaar is aangehouden. Alphense bejaarde geschept alphen aan pen rt'nOp de voetgangersoversteekplaats in de Prins Bemardlaan in Alphen is zaterdagavond een 89-jarige Al phenaar aangereden. Hij is met ernstig letsel aan hoofd en be nen naar het LUMC gebracht. Een 21-jarige Maastrichtse schepte de man met haar auto toen ze in de richting van de Ei- senhowerlaan reed. Rijbewijs kwijt door drank nieuwkoop Een 24-jarige man uit Ter Aar heeft vanochtend in alle vroegte zijn rijbewijs moeten inleveren. Om half een zagen agenten hem over de Nieuwkoopseweg zwalken en controleer den hem daarom op het gebruik van alcohol. Dat bleek zo hoog dat hij zijn roze papiertje in moest leveren. Glühwein tijdens kerstmarkten hazerswoude-dorp/koudekerk aan den run De glühwein Staat weer warm tijdens de kerstmarkt die zaterdag na het succes van vorig jaar weer wordt gehouden in het Dorpshuis in Hazers- woude-Dorp. Winkels, hobbyisten en bedrijven presenteren zich en ook de kerstman is aanwezig. De kerstmarkt is open tus sen half elf 's morgens en half tien 's avonds. Een dag later, op zondag 12 december, tonen en verkopen hobbyisten hun crea ties tijdens een kerstmarkt in De Ridderhof in Koudekerk aan den Rijn. Tussen tien en vijf uur zijn kerststukken, fimo-klei, versierde dakpannen, beelden van gips enz. te zien in de Rid derhof aan de Kerklaan. Wie nog een tafel wil huren kan bellen naar 071-3412605. Archeologisch onderzoek bij smederij runsaterwouoeDe stichting Oud Leimuiden/Rijnsaterwoude gaat archeologisch onderzoek verrichten op het terrein van smid G. van 1 peren uit Rijnsaterwoude. De oude smederij en winkel aan de Herenweg zijn vorige week tegen de vlakte ge gaan om plaats te maken voor nieuwbouw. De locatie wordt op de Archeologische Monumentenkaart Zuid-Holland aangege ven als een plek met een hoge archeologische verwachting. Voor het onderzoek is 8000 gulden nodig. De gemeente en pro vincie betalen het onderzoek. Nieuw onderkomen schildpadden alphen aan pen run De Stichting Schildpaddenopvang (SSA) heeft in Alphen aan den Rijn een nieuw onderkomen op het be drijfsterrein Molenwetering gevonden. Er kunnen waterbassins voor moerasschildpadden worden gemaakt en verblijven voor landschildpadden. De SSA, één van de twee opvangplaatsen in Nederland, herbergt momenteel zo'n 900 schildpadden ver spreid over een woonhuis in Alphen en een gehuurde kas in Noord-Holland. Voor de verbouwing van het pand is waar schijnlijk bijna een miljoen gulden nodig. Dat geld is er nog niet. Daarom gaat de SSA de komende maanden op alle moge lijke manieren geld proberen in te zamelen. alphen aan oen run Ruim 250 Alphenaren hebben gehoor gegeven aan de oproep van de Alphense SP-fractie om een handtekening te zetten te gen de verkoop van het kabel bedrijf. De partij bood wethou der S. Lyczak vrijdagmiddag 150 handtekeningen aan. bij de gemeente waren er nog eens 108 binnengekomen. Op 27.000 kabelaansluitingen is dat min der dan 1 procent, concludeert een woordvoerster van de ge meente. De wethouder zei bij de overhandiging dat ook hij, op basis van de onjuiste argu menten van de SP, zijn handte kening zou hebben gezet. Al phen voert in een vergevorderd stadium onderhandelingen met de exploitanten Casema en UP- C/A2000 over verkoop van het CAI-bedrijf. De SP wil de kabel liever in eigen beheer houden, zodat Alphen zeggenschap houdt over de tarieven en de programmering. Bovendien kan de gemeente dan jaarlijks winst in haar zak steken. Volgens het college kan de gemeente de technische ontwikkelingen niet bijbenen en ligt er een goed bod op tafel, naar schatting zo n vijftig miljoen gulden. Ruim tweeënhalve ton voor bestrijden onderwijsachterstanden alphen aan den run saskia buitelaar Rond twee Alphense basisscho len waar veel allochtone kinde ren zitten gaat de gemeente een buurtnetwerk opzetten. Dat moet de samenwerking verbe teren tussen de scholen en de wijkpoütie, buurthuizen, maat schappelijk werk en de GGD. Op die manier hoopt Alphen de achterstanden van allochtone kinderen op school te bestrij den. Het buurtnetwerk is één van de twaalf projecten waar de gemeente volgend jaar in totaal 260.000 gulden voor uittrekt. Een soortgelijk experiment loopt al enige tijd in het Groene Dorp. Het is bedoeld om psy chosociale problemen bij kin deren van twee tot twaalf jaar op tijd te signaleren. Het pro ject op de twee basisscholen in de Planetenbuurt (Het Spec trum en De Mare) is bedoeld om nog meer ervaring op te doen met het buurtnetwerk Wethouder Dales wil na afloop bekijken of ook rond andere scholen in de gemeente zo'n netwerk kan worden opgezet. „De thuissituatie van kinde ren is op de meeste scholen on voldoende bekend", legt hij de noodzaak van het project uit. „Hulpverleners moeten van el kaar weten wat er speelt, zodat ouders niet van de ene instel ling advies A krijgen en van de andere instelling advies B." roelofarendsveen saskia buitelaar Een middenmoter, noemt Fred van Ruiten zich zelf. De plantenhandelaar uit Roelofarendsveen is de nieuwe voorzitter van het Oranje Comité Ju liana en wordt het gezicht van de club die al 84 jaar garant staat voor spetterende corso-, kermis- en Koninginnedagen. Zijn opvolging van Joop Bakker is het begin van een verjonging van het comité. Zelf houdt Van Ruiten met zijn leeftijd („Volgende week wordt ik 40.") het midden tus sen de 'oude garde' en de jonge leden die de club de komende jaren moeten versterken. „De Veense kermisweek is een feest voor jong en oud. Daarom hebben we vers bloed nodig: jonge mensen met frisse ideeën. Een aantal acti viteiten komt al jaren terug. We moeten niet heb ben dat de mensen zeggen als het programma boekje uitkomt: 'Dit hebben we vorig jaar al ge zien'. In grote lijnen blijft het allemaal hetzelfde, maar we gaan wel op zoek naar andere activitei ten om niet vast te roesten in een patroon. We willen met de Veense horeca en de vrinkeliersver- eniging RAAK de kermisweek op een nóg hoger plan tillen." „Joop Bakker was het boegbeeld van De Veen, hét gezicht van het Oranje Comité. Het is niet makkelijk om zijn plaats in te nemen en te vol doen aan de verwachtingen die hij heeft ge schept. Gelukkig doen we net met een ploeg van 'Druk genoeg met ontwikkelingen in stadshart alphen aan den run saskia buitelaar Voor de Alphense politiek hoeft er niet zo nodig een onderzoek te komen naar de samenwerkingsvormen van de ge meenten in de Rijnstreek. De partijen vinden het onderzoeksvoorstel dat het Rijnstreekberaad anderhalve week gele den presenteerde, te vaag en overbodig. Niemand zit te wachten op een derde bestuurslaag, die tussen de gemeente en de provincie in zit en niet democratisch is te controleren, vinden zij. .Alphen heeft het zelf druk genoeg met alle ontwikkelingen in het stads hart", zei fractievoorzitter A. de Groot van Groenlinks vorige week tijdens de commissievergadering over dit onder werp. Haar collega E. de Leest van D66 zei dat hij geen behoefte heeft aan een 'Groot-Alphen' dat de kleine gemeenten opslokt. De WD en RPF/GPV vonden het voorstel maar vaag. Het leek hen handi ger om eerst te bedenken wat Alphen zelf wil binnen het Rijnstreekberaad, voordat een bureau de mogelijkheden gaat onderzoeken. Ook het CDA had moeite met het inschakelen van een on derzoeksbureau, terwijl de gemeentese cretarissen van Alphen, Rijnwoude, la- cobswoude. Ter Aar, Nieuwkoop en Lie- meer genoeg weten over hun gemeente. Gevoelig Volgens burgemeester N. Schoof ligt het onderzoek, waarvan herindeling van één of meer gemeenten een mogelijke uit komst is. heel gevoelig bij de kleine ker nen. Daarom is het beter een onafhan kelijk bureau in te huren. Op een Groot- Een ander deel van het geld gaat naar een project waarbij ouders van allochtone afkomst worden gestimuleerd om con tact te houden met de school van hun kind. „Het is te verge lijken met de buurtmoeders van het Opstapproject. Daarbij hebben we enkele allochtone moeders als coördinator aange steld, die een groep moeders in hun buurt om zich heen verza melden om onderwijszaken mee te bespreken.' Zoiets heeft het meeste effect als de ouders worden aangespoord door mensen uit hun eigen cultuur." De Alphense stichting Mean der voor interculturele ontwik keling is nauw betrokken bij de projecten. Zo verzorgt Meander volgend jaar een conferentie voor het personeel in het basis- en voortgezet onderwijs en een deskundigheidstraining voor leerkrachten. Verder wordt een groot deel van de 260.000 guit besteed aan bestaa ten. Zoals 'Meer twi deren naar de peuti Opstap voor Somali ren, versterking van leid en de opvang v ne instromers op school, begeleiding tone scholieren op I het Ashram College ject om de aansluiti teren van het voortj wijs op het Castellui Ij Ambtenaren blijven thuis in millenniumnacht Het gemeentehuis in Alkemade wordt in eerste instantie niet geopend als opvangcentrum tijdens de millennium wisseling. Het gemeentebestuur vindt het niet nodig nu al zo'n beslissing te nemen. In de middag van vrijdag 31 december bekijken burgemeester en wethouders de si tuatie in landen als Australië en Nieuw Zeeland. Als de boel daar gewoon doordraait, gaan we ervan uit dat er hier ook niets aan de hand is", aldus burgemeester A. Meerburg. pen in de gemeente kunnen hoe dan ook terecht op het po litiebureau in de Populieren straat in Roelofarendsveen. Meerburg vindt dat een logi sche plek. „Mensen hebben so wieso al de neiging om naar het politiebureau te gaan als er iets aan de hand is." Wie naar het gemeentehuis belt, krijgt via de telefoonbeantwoorder te horen dat hij bij de politieagenten moet zijn. Inwoners die op de stoep van het gemeentehuis in Roelofarendsveen staan, vinden daar een briefje op de deur met een verwijzing naar de Populie renstraat. Ook als de elektriciteit niet uitvalt en het water gewoon uit de kraan blijft stromen, is het gemeentehuis in de bijzondere nacht toch even open. Even alkemade janneke de jonge Hoewel omringende gemeen ten als Rijnwoude en Alphen aan dén Rijn in de beruchte nacht allemaal een rampenstaf klaar hebben zitten in het ge meentehuis of de brandweerka zerne, mogen de ambtenaren van Alkemade thuis wachten op een eventuele catastrofe. B en W willen niet tevoren iedereen in de opperste paraatheid bren gen. De mensen die deel uitma ken van de eventuele rampen staf moeten wel thuisblijven, zodat ze onmiddellijk kunnen worden opgetrommeld als er iets gebeurt. „Wij zien er niets in om met z'n allen klaar te gaan zitten en af te wachten of er iets gebeurt", zegt Meerburg. De inwoners van de zes dor- voor twaalven gever sen elkaar het ja-w voor ze Alkemade 1 betalen. Voor die j zijn enkele ambtena zig. Mocht alles op moment toch nog i mensen massaal hu ken aan het West hoeft alleen de ram] nog te melden. Verneemt de gen onheilspellende gé de andere kant van dan blijft Meerbu thuis. Om een uur ol hij wel even een ron gemeente, maar dat dere jaren ook al gi zijn collega's in Rij: Alphen de hele nac meentes doorkruisei niet zoveel. „Ieder 2 ben niet zo'n type niks aan de hand is, kijken." Gedurende de na drie artsen standby, er in Roelofarendsv in Rijpwetering. Als het begeeft, kunnei gemeentehuis gel van het noodnet. In Kaag en Oud Ade zij geen voorzieningen. Fred van Ruiten: „We hebben vers bloed nodig: jonge mensen met frisse ideeën." foto taco van der eb Fred van Ruiten nieuwe voorzitter Oranje Comité Juliana vijftien leden." „Joop is na 31 jaar opgestapt en zo zijn er meer mensen van wie het lidmaatschap de 25 jaar al is gepasseerd. Verschillenden hebben te kennen gegeven te willen stoppen. Joop Bakker en Har Klein zijn al opgestapt, de penningmeester Peter van Klink vertrekt volgend jaar. Daarom hebben we nu een nieuw bestuur gekozen. Behalve ikzelf zitten daarin René Koek en Wil Reijnders." „De activiteiten die wij organiseren leven enorm in Roelofarendsveen. Wat 3 oktober voor Leidenaren is, is het corso voor Veenders en oud- Veenders: iedereen kijkt ernaar uit en 's ochtends zitten duizenden mensen om tien uur al met een kan koffie langs de route. Dan weten we allemaal waarvoor we het doen." „Het organiseren kost een hoop tijd, dat weet ik uit de afgelopen veertien jaar dat ik lid was. Voor het voorzitterschap moet je die tijd wel heb ben. Het scheelt dat ik twaalf jaar voorzitter ben van de tennisclub Rijpwetering en bestuurlijke ervaring heb. Alhoewel die twee clubs niet te ver gelijken zijn. Bij de tennis heb je te maken met vijfhonderd leden. Het Oranje Comité is een vriendenclub van vijftien man. Eens in de maand komen we gezellig bij elkaar en dan borrelen de ideeën op. Dat gebeurt inderdaad onder het ge not van een pilsje. Maar ons werk moet wel in or de zijn. We staan voor onze activiteiten en willen niet dat de mensen denken: Wat is dat voor bij eengeraapt zooitje?" Alphen is ook hij niet uit en daarom neemt Alphen bewust geen voortrek kersrol op zich in het onderzoek „Er hoeft helemaal geen herindeling uit te rollen. Maar we moeten ons niet alleen op onze eigen sores richten en over tien jaar tot de conclusie komen dat er ontwikkelingen in onze regio gaande zijn waar we niets meer over te zeggen hebben. We moeten nu naden ken over orvte positie in het Groene Hart en als regio een sterke gesprekspartner zijn voor het ministerie en de provin cie." uit de Leidsch Dagblad RCIIIlïY IÜÏN ANNO 1899 Woensdag 6 December VOORSCHOTEN - Een klein, maar aandachtig ge hoor woonde Donderdag jl. te Voorschoten de verga dering bij der Leidsche Studenten-Geheel-Onthou- ders-afd. der Ned. Ver. tot Afsch. v.d. Sterken Drank, waarin de heeren Mr. J.J. Belinfante, uit Den Haag, en Buys, cand.-arts uit Leiden, als sprekers optraden. De heer Belinfante hield een belangwekkende rede over de oorzaken van alcoholgebruik en alcoholmis bruik. De heer Buys deed in gloedvolle woorden een beroep op der menschen solidariteitsgevoel, en wees op den plicht, het kwaad te bestrijden, dat onze naasten ten verderve voert. Na een woord van opwekking tot het publi president de vergadering. KATWIJK - Bij de gisteren gehouden pub koopingvan het verzamelde straatvuil te H Zee is de mestverzameling niet gegund, wj bod. KATWIJK.- De jongelui van het Gymnasiu wijk hebben een collecte gehouden ten ba 'Roode Kruis', welke niet minder opleverdj 155; wel een bewijs, hoezeer ook daar a Rijn de harten gloeien voor de wakkere Bd rechten verkort en bedreigd worden. ANNO 1974 LEIDEN - Het bedrijf aan de Lammensdiansweg dat binnenkort de produktie-afdeling sluit. Dit wordt overgeplaatst naar Schotland. foto archief leids( Vrijdag 6 december LEIDEN - De werkloosheid neemt toe. Ook in Lei den. Tokheim BV, de benzinepompenfabriek aan de Lammenschansweg, gaat sluiten. Van het bedrijf blijft alleen een verkoopkantoor over. De hele pro- duktieafdeling wordt overgebracht naar de Tokheim- vestiging in Schotland. Eind september hoorden 90 mensen, dat ze uit moesten gaan kijken naar een an dere baan. Voor velen van hen is de kans dat ze nog eens aan de slag kunnen, niet erg groot. Het is nu ruim twee maanden geleden, dat de direktie van Tokheim-Leiden het personeel meedeelde dat het bedrijf zou gaan verhuizen. D. ter Wisscha, bedrij- venmedewerker van de NW-Industnebond, verklaar de toen tegenover deze krant, dat de bonden alle mogelijkheden zouden aangrijpen om Tokheim in Nederland te houden. Het is nu echter wel duidelijk dat daar geen enkele kans op is. Afgelopen maandag heeft de onderneming de aanvraag voor een ontslag vergunning aan het Gewestelijk Arbeidsbi stuurd. De aanvraag heeft betrekking op 1 De overplaatsing van de fabriek gebeurt o het Amerikaanse moederbedrijf (Tokheim tion in Fort Wayne, Indiana). Behalve de i Leiden heeft de corporation nog bedrijvef Schotland en Zuid-Afrika. Zoals bekend h heim-Leiden de laatste twee jaar tegensla op de exportmarkt, en ook op de binnen la markt. De oliemaatschappijen hebben mi pen nodig. De jaren daarvoor boekte het b ke winsten, (1971: netto winst van 430 besluit van de Amerikaanse directie sloeg bom. Ook de Leidse direktie leek verrast, maanden onderhandelen is er nu een soc waar de bonden zich schoorvoetend bij h< gelegd. De bonden zijn van mening dat d< waartoe Tokheim bereid is, duidelijk acht dat, wat in alle redelijkheid van het bedri] mocht worden. Foto'* in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen I ovcnchrijvingskaart) ter waarde vnn vijf gulden (voor een exemplaar van 13blj IR in zwart wit) op tè sturen naa Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archiev en, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie val Dagblad aan de Rooseveltstraal 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12