Veel vluchtelingen gedood bij aanval 1 m Een hoofdstuk uit het instructieboekje van de mens Buitenland odental gasexplosie ostenrijk loopt op Massaal protest tegen ET A-ge weid at Sprong van Christusbeeld Dorpelingen Kosovo leggen eigenhandig massagraf bloot Brit pleegt zelfmoord met eigen guillotine SRDAG 4 DECEMBER 1999 ruchte 'babydief opgepakt fos aires De beruchte voormalige Argentijnse generaal llermo Suarez Mason(75) is gisteren opgepakt op verden- f van betrokkenheid bij de diefstal van honderden baby's tij- militaire bewind (1976-1983). In totaal zijn nu negen le- de toenmalige junta in verband met het onderzoek |t de babydiefstal gearresteerd. De kinderen werden destijds tnomen van gevangengenomen vrouwen. De vrouwen wer- na de bevalling doorgaans vermoord. Hun kroost werd on- in families van militairen of bij families die nauwe ien hadden met de militaire machthebbers. iden af van exportsubsidie' 'ion President Chirac van Frankrijk heeft gisteren uitgeslo- dat de Europese Unie op de Wereldhandelsconferentie in n|tle instemt met een compromis over terugdringen van jbouwexportsubsidies. Hij reageerde daarmee op berichten r$>p de conferentie een tekst van die strekking zou circuleren, ral de Amerikanen, die voorzitter zijn van de conferentie, en dat de EU haar subsidies op de uitvoer van landbouw- jlucten afbreekt. Chirac sprak op een bijeenkomst op het kse eiland Réunion in de Indische Oceaan, waar hij de Ame- jtnse wens totaal afwees. nerikaanse roeit oceaan over ?eloupe De Amerikaanse Victoria Murden is als eerste tw in de geschiedenis de Atlantische Oceaan in een roeiboot ■gestoken. De 36-jarige vrouw arriveerde gisteren na een locht van 82 dagen op het Franse eiland Guadeloupe. Ze rok op 13 september van de Canarische eilanden. Murden d door haar familie opgewacht. ,,De volgende keer neem ik 'joncorde", was het eerste wat ze kon uitbrengen toen ze uit >ot stapte. Ze laat met haar succesvolle oversteek twee con- intes achter zich. Diana Hoff uit Noorwegen en de Frangai- ggy Bouchet zijn momenteel nog onderweg. Lf Iden bij schietpartij Moskou ^-jouEen moordaanslag op een Russische zakenman heeft »ren vier mensen het leven gekost. Volgens de politie scho- nog toe onbekende mannen met machinepistolen op de van de zakenman die handelde in olie. Ze doodden daarbij tan en zijn drie lijfwachten. aël test antiraket-raketten Israël heeft met succes raketten in de VS getest die lesja-raketten kunnen neerhalen. „In de test werden een al Katoesja-raketten afgevuurd en het systeem heeft bewe- dat het de projectielen kon lokaliseren en achtervolgen", al- een communiqué van het ministerie van defensie. Katoes- wel zijderupsraketten genoemd, worden beschouwd |^e favoriete raketten van de pro-Iraanse Hezbollah-bewe- [jnkier omgekomen bij brand te carlo De bankier Edmond Safra (68) is gisteren omge- en bij een brand in zijn appartement in Monaco. Dat heeft ïerscentrum van het vorstendom bekendgemaakt. De ld was aangestoken door twee mannen die met maskers op .pgiet messen gewapend bij Safra waren binnengevallen. Safra de oprichter van de New-Yorkse Republic National Bank en volgens het zakenblad Forbes tot de rijkste mensen (le wereld. rhtlijn New York - Havana Een particuliere chartermaatschappij heeft sinds gis- een directe luchtverbinding tussen New York en Havana. het is onwaarschijnlijk dat er nu ineens horden New-Yor- friaar Cuba zuilen vliegen om de decadente sfeer van d, rum en sigaren te doen herleven waarom het Cuba van ^de revolutie berucht was en die is vereeuwigd in films als Lend in Hanava. Het zijn vooral onderzoekers, journalisten ubaanse ballingen op familiebezoek die in aanmerking ko- voor het visum dat vereist is voor de bijna vier uur duren- tucht naar Havana. klacht tegen Helmut Kohl (Ni Een Duitse advocaat heeft een aanklacht ingediend te- pud-bondskanselier Helmut Kohl, die in opspraak is ge- t door geheime rekeningen van zijn CDU. De Bondsdag be- donderdag een parlementair onderzoek in te stellen naar tkeningen. De onderzoekscommissie moet onder meer itellen of de CDU met de geheime rekeningen de belasting benadeeld. Daarop inhakend heeft Matthias Waldraff, ad at in Hannover, een strafklacht wegens verduistering tegen el< ingediend, meldde de krant Hannoversche Allgemeine fig Uary benoemt campagneleider roRKHillary Clinton heeft een voormalige campagneme- erker van haar man Bill benoemt tot campagneleider voor gooi naar een senaatszetel voor de staat New York. Dat >en medewerkers van Hillary gisteren bekendgemaakt. De iming van de 38-jarige Bill de Blasio kwam een week nadat officieel had bekend gemaakt zich kandidaat te stellen n van de twee senaatszetels van de staat New York. msburg rtr-dpa-afp ferwoestende gasexplosie irdagavond in het Oos- tse Wilhelmsburg heeft Bker acht mensen het le- gekost. Reddingswerkers iden dat zich nog één bevindt onder de •pen van de door de ex- ingestorte flat. De kans laatste vermiste levend aangetroffen, wordt ui- Jein geacht. "ie vrouwen werden gister- nd levend onder het puin an gehaald, onder wie O-jarige bewoonster. Art- htenöoesten ter plaatse haar i amputeren om haar te in bevrijden. Ze verkeert n levensgevaar. Aan het van de nacht werd een 5 van vijftien levend onder Duin vandaan gehaald, toestand is stabiel. De Aveer noemde het een Sr dat zij het heeft gered, het moment van het on- [zouden tien mensen in tnd zijn geweest. Door de |ie werd ook een toevalli- isant op straat gedood, (bouw van drie verdiepin- llortte als een kaartenhuis laar en er ontstond een oop van vijf meter hoog. de reddingsacties wordt inomen door honderden iveerlieden, soldaten en :ek- vrijwilligers. Aanvankelijk pro beerden zij met blote handen de puinresten weg te halen, om zo eventuele overlevenden niet verder in gevaar te brengen. Maar toen er geen enkel teken van leven meer was te horen werden ook graafmachines in gezet. Het gebouw was kort voor de explosie ontruimd nadat bewo ners een gaslucht hadden gero ken. Bij reparatiewerkzaamhe den hadden monteurs per on geluk een gasleiding bescha digd. Maar toen het probleem leek opgelost, mochten de be woners van de autoriteiten weer naar binnen. Een half uur later volgde de explosie. Die was zo zwaar dat stukken beton insloegen in een gebouw dat 50 meter verderop staat. De Oostenrijkse media spe culeren intussen volop op de schuldvraag. Het betrokken energiebedrijf dat de reparatie uitvoerde, ontkent fout te heb ben gehandeld. Na de reparatie zouden er geen concentraties gas meer zijn vastgesteld. De onderneming zou zich aan alle veiligheidsvoorschriften heb ben gehouden. Getuigen weer spreken dat en zeggen dat ze gas hebben geroken voordat het gebouw veilig werd ver klaard. Rio de Janeiro» Eén van de uitgespreide armen van het Christusbeeld op de top van de berg Corcovado bij Rio de Janeiro diende deze week de dertigjarige Oostenrijker Felix Baumgartner als startpunt voor een parachutesprong. Het was voor het eerst dat het beeld voor een dergelijk doel werd gebruikt Het torent 747 meter boven zeeniveau boven Rio uit. foto reuters wolfgang luif AFP Agencc France Prcwe ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Prcsse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters 0a&•»l0•<0a&%•/0(0(O•(O^-déPPèÜeóD0l• 608.i.V-%4RL%L64P*60%6%6*(aiQ*V-% Grozny volledig omsingeld door Russische militairen Circa veertig tot vijftig vluchtelingen in de opstandige Kaukasus-republiek Tsjetsjenië zouden gisteren zijn ge dood door het Russische leger. Een groep burgers poog de in een colonne van zo'n acht voertuigen de zwaar be legerde Tsjetsjeense hoofdstad Grozny te verlaten. Russi sche soldaten openden even ten zuiden van de hoofd stad het vuur waardoor onder meer een bus vlam vatte, aldus het persbureau Itar-Tass. grozny afp/dpa/rtr Het Russische leger heeft de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny gisteravond volledig kunnen omsingelen. Dat meldt het Rus sische persbureau Interfax. De langverwachte totale omcirke ling van de stad werd mogelijk nadat enkele cruciale toegangs wegen ten zuiden van Grozny in handen van de Russen vie len. Argoen is al dagen het toneel van hevige gevechten. Het was een van de weinige steden, sa men met Grozny, Sjali en Oer- oes-Martan. die nog in handen van de Tsjetsjeense onafhanke lijkheidsstrijders was. De ge vechten in en bij deze plaatsen zouden gisteren aan tweehon derd rebellen het leven hebben gekost. Aan Russische zijde zouden 'beperkte verliezen' zijn geleden, aldus het Kremlin. De Russische president Jel- tsin kondigde gisteren vanaf zijn ziekbed in Moskou aan dat de strijd in Tsjetsjenië onver minderd doorgaat. Jeltsin, die kampt met een longonsteking, liet ook weten dat Moskou na afloop van de strijd permanent militair aanwezig wil blijven in de republiek. En passant deelde Jeltsin de hoogste militaire on derscheiding uit aan drie gene raals die de strijd in de Kauka sus aanvoeren. De Doema, de Russische Tweede Kamer, toonde zich gisteren op haar beurt in meer derheid voorstander van een amnestieregeling. Deze zou moeten gelden voor alle Tsje tsjeense rebellen die voor 30 december de wapens neerleg gen. Het Kremlin reageerde ook gisteren weer uiterst pissig op internationale kritiek. Het Rus sische ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde boos en verbaasd te zijn over opmer kingen van de NAVO over het optreden in Tsjetsjenië. „De vredeswens van de NAVO, die nog niet zo lang geleden mili taire agressie tentoonspreidde in Joegoslavië, komt ons toch wel wat cynisch voor", aldus het departement. De parlementaire assemblee van de Raad van Europa waar schuwde Rusland voor mogelij ke schorsing van het lidmaat schap als het land de militaire campagne blijft doorzetten. barcelona henk van den boom zelfde gebeurde de steden Bilbao en Vitoria. De ETA heeft ruim veertien maanden lang een be stand in acht genomen. In die periode is het niet tot een vredesproces gekomen in de Baskische provincie. De Spaanse en Baskische veiligheidstroepen zijn sinds gisteren weer in de hoogste staat van paraatheid. De Franse politie heeft tachtig man schappen ingezet, omdat ook in Frans Basken land voor de terreur van de ETA wordt gevreesd. De Franse politie heeft de laatste maanden veel ETA-leden die in Frankrijk verbleven gearres teerd. Ondertussen proberen de Baskische nationa listische politieke partijen tot een nieuwe onaf hankelijkheidsmodel voor Baskenland te komen in de hoop dat zij de ETA daarmee afhouden van nieuw geweld. De regering in Madrid heeft de knieval van de Baskische politici voor de ETA scherp veroordeeld en betiteld als 'zwichten voor chantage'. Door de acties van de ETA zijn sinds 1968 bijna 800 mensen om het leven gekomen. Spanje leeft sinds gisteren weer in angst voor mogelijke nieuwe aanslagen door de Baskische afscheidingsbeweging ETA. In honderden steden en dorpen werd gedemonstreerd tegen het afge lopen zondag bekend geworden besluit van de ETA om het plegen van aanslagen en moorden te hervatten. De politieke vleugel van de ETA, Herri Batasuna, sloot zich aan bij de demonstraties, maar sprak op de spandoeken een eigen taal. De grootste manifestatie vond plaats in de Bas kische stad San Sebastian. Daar verzamelden zich zo'n drieduizend mensen voor het gemeen tehuis om te protesteren tegen nieuw ETA-ge- weld. Leden van Herri Batasuna en van de met de ETA sympathiserende jongerenorganisatie Jarrai sloten zich aan bij de andere demonstran ten. Zij eisten echter tegelijkertijd overplaatsing van ETA-gevangenen naar gevangenissen in Bas kenland en een onafhankelijk Baskenland. Het- terstenik ap-afp Wapenopslagplaats gevonden in het zuiden gen „Laten we gaan, hier zijn we klaar." De internationale politie macht en KFOR-soldaten heb ben in het zuiden van Kosovo een grote opslagplaats van wa pens gevonden in huizen waar zich leden van het toekomstige Kosovo Beschermingskorps TMK ophielden. Het ging om antitankraketten, mijnen, mi trailleurs, duizenden patronen en uniformen. Twee TMK-le- den werden aangehouden. Het Kosovo Beschermings- korps moet een burgermilitie worden die humanitaire hulp kan verlenen, assistentie moet bieden bij het opruimen van mijnen en kan helpen bij de wederopbouw van de provin cie. Het TMK mag slechts be schikken over tweehonderd vuurwapens om zichzelf te kunnen verdedigen. De Servische politie heeft gis teren drie JCFOR-soldaten gear resteerd die zich per ongeluk op Servisch grondgebied buiten Kosovo hadden begeven. De soldaten, een Belg en twee Fransen, zijn volgens Franse bronnen in Kosovo meegeno men naar de in de buurt van Kosovo gelegen Servische plaats Novi Pazar. Volgens Beta werd er onderhandeld over hun vrijlating. Inwoners van een dorp in het noorden van Kosovo zijn giste ren begonnen een massagraf bloot te leggen en hebben in middels vier lijken opgegraven. De bewoners van Terstenik, 55 kilometer ten noordwesten van Pristina, wilden niet wachten tot de onderzoekers van het Joegoslaviëtribunaal in het voorjaar, als de grond weer zacht is, hun werk hervatten. De overlevenden van Terstenik willen zo snel mogelijk zeker heid over het lot van dertien mensen die nog worden ver mist sinds Servische politietroe- pén door hun dorp trokken, en kele dagen voordat de NAVO- strijdmacht Kosovo binnen kwam. Het dodental in Terstenik stond op 52. Een vader, zijn twee zoons en een neef die gis teren werden opgegraven ko men daar nog bij. Een van de kinderen werd door een fami lielid herkend aan het elektrici teitsdraad dat voor extra stevig heid om zijn schoenen was ge bonden. De plaats van het mas sagraf is aangewezen door een 75-jarige man die vanuit zijn schuilplaats het geluid van bull dozers had gehoord en een Ser vische politieman hoorde zeg- londenanp Een teneerL duwnaar heeft geslage ?ft zich: izelf met een kunstig vervaardigde guillotine van het leyen be roofd. Het Britse dagblad The Times meldde gisteren dat de zelfmoordenaar, Co lin Vincent. zichzelf on langs precies twee maan den na de dood van zijn vrouw Joan van het leven beroofde. De als handige doe-het- zelver bekendstaande Vin cent had hard gewerkt aan zijn guillotine. Hij vertelde rond dat dit apparaat de beste manier was om zelf moord te plegen. Hij bouw de het in de toegang tot zijn kelder van zijn huis in Ha lifax, in West-Yorkshire Het scherpe staal suisde naar beneden doordat Vin cent een touwtje waar de valbijl mee omhoog gehou den werd, doorknipte. De patholoog-anatoom heeft geconstateerd dat het hoofd van Vincent 'schoon' van de romp is gekapt on der aan zijn nek. Er waren drie man nodig om de val bijl op te lichten. leiden onno havermans Wetenschappers spreken onomwonden van een mijlpaal in het onderzoek. De ontcijfering van chromosoom 22 is een ferme stap op weg naar de kennis van het leven. Binnen nu en vijf jaar zal het overgrote deel van het menselijke DNA in kaart zijn ge bracht. Vervolgens zal het nog jaren duren voordat we weten hoe het mechanisme in een menselijke cel werkt en vooral: hoe we het kunnen manipuleren. Maar dat we straks kunnen ingrij pen in de bron van het leven staat vast. Is de mens dan eindelijk God geworden? Nadat het wetenschappelijke weekblad Nature bekend had ge maakt dat chromosoom 22 is blootgelegd, uitten onderzoekers de ze week hun vreugde over deze doorbraak in het genetisch onder zoek. „Het is de eerste keer dat we een hoofdstuk uit het menselij ke instructieboek in handen hebbenzei Francis Collins, direc teur van het Amerikaanse instituut dat tien jaar geleden het mega- onderzoek naar het menselijk genoom (het geheel van alle genen van de chromosomen van een mens) begon. „Een revolutie, ofschoon lang niet alle wetenschappers dat zo zien", stelt de Leidse hoogleraar in de biofysische organische che mie Huub de Groot. „We staan aan het begin van een hele nieuwe richting in de wetenschap. We weten nog niet wat we gaan vinden, maar het hek staat nu open. We kijken naar de basiseenheid van het leven: de cel, die zichzelf kan reproduceren. Hoe dat werkt be ginnen we nu te begrijpen, maar dat is nog maar een klein facet. Duizenden wetenschappers uit de hele wereld werken aan het genenpaspoort, waarin de volgorde van het ons erfelijk materiaal op een rijtje wordt gezet. Ze kijken in de kern van de menselijke cel, waar het DNA verpakt zit in 46 chromosomen, verdeeld in 22 gelijke paren plus twee chromosomen die de sekse bepalen (twee keer X bij een vrouw, X en Y bij een man). Een chromosoom be staat uit twee in elkaar gedraaide draden van DNA-materiaal, waartussen de genen zich ophouden, in totaal zo'n honderddui zend. Speciale computerprogramma's pikten tot dusver 545 genen uit de erfelijke soep van chromosoom 22. De onderzoekers gaan er van uit dat dit aantal zal oplopen tot ongeveer duizend. Hoewel er dus nog puzzelstukjes ontbreken, weten zij inmiddels genoeg om te stellen dat de code is gekraakt. Ook van andere chromosomen is al het een en ander ontcijferd. De ontwikkeling gaat steeds sneller, ook al omdat het door diverse overheden gesponsorde onderzoek - de kosten lopen in de miljar den; Nederland draagt slechts enkele miljoenen bij - wordt opge jaagd. De Amerikaanse particulier Craig Venter denkt al over twee jaar met een ruwe versie van de genenkaart te kunnen komen en hij dreigt meteen octrooi aan te vragen op de ingrepen die straks mogelijk zijn om bijvoorbeeld ziekten te voorkomen. Bestrijding van ziekten is de meest voor de hand liggende toe passing van de kennis van onze genen. Door de volgorde van het DNA te bepalen, zien wetenschappers een overzicht ontstaan van alle eiwitten in het menselijk lichaam en de verbanden die ze heb ben met bepaalde ziekten. Kanker, Alzheimer, schizofrenie, Down syndroom en tal van andere ziekten ontstaan door een reeks van fouten in het DNA. .Als je weet welk eiwit te maken heeft met zo'n afwijking in het DNA, kun je dat corrigeren zegt De Groot. „Nu al worden in Amerika proeven gedaan waarbij patiënten stukjes genetisch ma teriaal krijgen ingespoten die zorgen dat het hart een eiwit aan maakt dat nodig is voor doorstroming van het bloed. Dat is de simpelste vorm van genentherapie: een eiwit toevoegen dat per abuis in het lichaam ontbreekt. De basis daarvoor is de kennis over wat er in de chromosomen zit en wat verantwoordelijk is voor welke ziekte." Maar de doorbraak heeft volgens De Groot nog veel meer ge wicht. „Voor het eerst krijgen we een totaal overzicht van het erfe lijk materiaal. Een hele bibliotheek. Er zitten nog wel fouten in. maar die zullen in de loop der jaren worden verbeterd. Daarmee kun je aan data-mining gaan doen. Echt vergelijkbaar met mijn bouw. Met de computer kun je snel veel en voortdurend informa tie halen uit die grote hoeveelheid en daar steeds meer kennis mee opdoen. We hebben straks een overzicht van alle eiwitten in het li chaam en hoe ze werken. We weten straks de wisselwerking van het ene stukje DNA op het andere. Zo ontstaat een soort menselij ke mecanodoos." De Groot voorziet tal van toepassingen voor de nieuwe kennis. „Je kunt eiwitten ook gebruiken als een soort fabriekje. Als je in zicht hebt in hun functie, omdat je weet waar je ze kunt halen en waarvoor het lichaam ze gebruikt, kun je ze sturen en dingen ma ken die nuttig zijn. Dat kan in de gezondheidszorg, maar ook in de chemische industrie of in de agrarische sector. Ik zie in de toe komst wel boerderijen ontstaan waar in plaats van een paar hon derd varkens twintig ferenteermachines zachtjes staan te zoemen. Dan maak je gebruik van onze agrarische traditie, zonder mestpro bleem. Dergelijke ontwikkelingen zullen de samenleving naar een geheel ander niveau tillen." Probeert de wetenschapper daarmee op de stoel van God te klimmen? Absoluut niet. vindt De Groot. „Er zitten nog zoveel ge heimen aan het leven. We weten nog zoveel niet."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5