Pioline houdt Franse kansen overeind t erstart Helders carrière zit in het slop Sport Nederlandse handbalsters spelen tegen ploeg 'van een andere planeet' Nandrolon in tandpasta Baumann Lto Trinko Keen op drempel van Sydney tRDAG 4 DECEMBER 1999 29 liVai Washington stopt kers te sterk voor Wit-Rusland ach» MaliVai Washington stopt met tennis. De jirïge Amerikaan, die in 1996 de finale van Wimbledon haal- daarin verloor van Richard Krajicek, speelde de afgelopen seizoenen door een slepende knieblessure in totaal maar waalftal toernooien. Washington won in tien jaar profes- ;el tennis vier toernooien. In 1992 bereikte hij zijn hoogste e op de wereldranglijst, elfde. BA neemt NBA-regels over De internationale basketbalbond FIBA heeft gisteren e veranderingen in de spelregels voor de Olympische Spe rt Sydney bevestigd. Zo wordt naar voorbeeld van de NBA wedstrijd opgedeeld in vier kwarten van een kwartier en |t er binnen 24 seconden op de basket worden geschoten, hestaat een wedstrijd uit twee helften van een half uur en jt er binnen 30 seconden een doelpoging zijn ondernomen. [Mi» De Nederlandse schakers hebben tijdens de vijfde ron- an het Europees kampioenschap in Batumi met 2 1/2-11/2 bnnen van Wit-Rusland. Bondscoach Sosonko liet kopman ~|t buiten de ploeg. Daardoor nam Van Wely plaats achter bord. Hij remiseerde na 87 zetten met Fedorov. Tivia- Van der Wiel kwamen ook remise overeen, waarna Rein- i de winst voor Oranje veiligstelde. Hij versloeg Kapreits- \Touwenploeg speelde met 1-1 gelijk tegen Portugal. ïnroe: „Schrap dubbelspelen" John McEnroe heeft gisteren de internationale tennis- verzocht alle dubbeltoernooien te schrappen van de pro- nele tenniskalender. Volgens de bondscoach van de Ame- ïse Davis Cup-ploeg, die als speler 77 dubbeltitels in de lit sleepte, passen de toernooien niet meer bij het heden- ise tennis. „Er worden nauwelijks meer kaarten voor dub- [edstrijden verkocht. Tegenwoordig komen topspelers als isi of Sampras alleen maar in het enkelspel uit." ter Wessels in halve finale Ijibrecht Peter Wessels is bij het Challengertoemooi in de Ise plaats Nümbrecht doorgedrongen tot de halve finales. jls zesde geplaatste Nederlander won in twee sets van de Isman Dupuis: 7-5 7-5. alvoetballers naar halve finales [pore De zaalvoetballers hebben de halve finales bereikt Ret internationale Tiger 5s-toerooi in Singapore. Oranje had li tweede groepswedstrijd tegen de Verenigde Staten vol- aan een gelijkspel, 5-5. Oranje stelde de plaats bij de jte vier pas in de slotfase veilig. Zo'n acht minuten voor tijd tde ploeg nog tegen een 5-1 achterstand aan. Bij verlies zou erland uitgeschakeld zijn geweest. In de halve eindstrijd is 6 de volgende opponent. De andere halve finale gaat tussen pldkampioen Brazilië en Spanje. kken bij Cubaanse handbalploeg idheim De speelsters van de Cubaanse handbalselectie en tot nader order met niemand van buiten de ploeg in act komen. Bij één van de speelsters is pokken geconsta- 1. Het is nog niet bekend of de ploeg bij het WK in Noorwe- ;n Denemarken wordt teruggetrokken. Cuba verloor tot er drie groepswedstrijden. Nederland zit bij het WK in een ire poule. Mos weg bij Urawa Reds Li Aad de Mos heeft zijn Japanse club Urawa Reds vroeg- verlaten. De 52-jarige trainer degradeerde vorige week met jloeg uit de J-League. In overleg met de clubleiding besloot agenaar het seizoen met een aantal bekerwedstrijden niet maken. De Mos had een contract voor zes maanden in Ja- Hij dient voor de zesde opeenvolgende keer in zeven jaar Verbintenis niet uit. Eerder moest hij bij Anderlecht (1992), "1(1994), Werder Bremen (1996), Standard Luik (1997) en rting Gijon (1999) vroegtijdig vertrekken. Of De Mos nog een (opsom in Japan heeft gekregen, is niet bekend. ederland groepshoofd bij loting' (Li Nederland is bij de loting voor het kwalificatietoernooi het WK voetbal één van de negen groepshoofden. Dat heb- ;stuursleden van de FIFA en de UEFA vrijdag in Tokio la- orschemeren. Ook Duitsland, Spanje en België zouden leschermde positie hebben bij de loting, die dinsdag in To- laatsvindt. Maximaal vijftien landen uit Europa kunnen Jiemen aan de eindronde van het WK, dat in juni in 2002 in n en Zuid-Korea wordt afgewerkt. De negen groepswin- •s zijn automatisch geplaatst. De negen nummers twee spe lnet een nummer twee uit de Aziatische zone onderling een off, bestaande uit een thuis- en uitwedstrijd. Cédric Pioline heeft gisteravond de kansen van Frankrijk op de eindzege in de honderdste editie van de Davis Cup levend gehouden. De Franse nummer dertien van de wereldranglijst was in het tweede enkelspel te sterk voor de Australiër Lleyton Hewitt: 7-6 7-6 7-5. van Frankrijk op de derde eind zege in de Davis Cup uit het laatste decennium levend. In de historie van de Davis Cup trok Frankrijk acht keer eerder aan het langste eind. „In de eerste set, bij 5-4 in mijn voordeel, stond hij knap onder druk", zei Hewitt. „Ik had het uit moeten serveren maar liet hem ontsnappen doordat ik te veel belangrijke punten plotseling miste. Toen ik in de derde set van 5-1 tot 5-5 terugkwam, dacht ik ook nog dat ik het zou redden. Maar Pioline begon plotseling gevari eerder te spelen en behield zijn opslag. Dat is knap op zo'n moeilijk moment. Hij heeft dui delijk meer ervaring. Die is nu eenmaal niet te koop." Mark Philippoussis bracht tij dens de eerste enkelpartij zijn land een stap dichterbij de 27ste eindzege in de Davis Cup. Hij versloeg Sebastien Grosjean vrij eenvoudig met 6-4 6-2 6-4. „Toch was ik tijdens de wed strijd erg zenuwachtig", erken de Philippoussis.„Ik had een heel raar gevoel in mijn buik. Daarmee maakte hij de neder laag van zijn landgenoot Sebas tien Grosjean tegen Mark Phi lippoussis (6-4 6-2 6-4) eerder op de dag ongedaan en lijkt het dubbelspel van zaterdag een beslissende rol te gaan spelen. In de met tienduizend fanatieke toeschouwers uitverkochte ten- nishal moet het Franse duo Oli vier Delaitre/Fabrice Santoro het opnemen tegen het ervaren koppel Todd Woodbridge/Mark Woodforde. De dertigjarige Pioline hield zich tijdens een zenuwslopend duel de twaalf jaar jongere He witt van het lijf. De routine van de Fransman gaf tijdens de tie breaks van de eerste en tweede set de doorslag. Pioline won de eerste tiebreak met 9-7, na met 5-1 te hebben voorgestaan en drie setpunten te hebben ge mist. De tweede eiste hij met 8-6 voor zich op tegen de vervanger van de geblesseerde Patrick Rafter. Door de derde set met 7- 5 te winnen hield hij de hoop Dat gevoel raakte ik pas kwijt toen ik het volkslied hoorde. Pas toen besefte ik dat ik mis schien wel de belangrijkste wedstrijd uit mijn leven had ge wonnen." Bondscoach John Newcombe van Australië heeft alle vertrou wen in een goede afloop van het weekeinde. „We zijn dit jaar al wereldkampioen rugby, cric ket en hockey geworden Daar- Frankrijks team captain Guy For get geeft Cédric Pioline een be moedigend klopje op zijn been. foto om verwacht ik dat ook tijdens deze finale de Australische wedstrijdgeest komt bovendrij- stavanoer edwin alblas Voor de Noren is het winnen van goud op het.WK handbal net zo vanzelfsprekend als de zonsopkomst, 't Is maar dat Oranje, vanmiddag tegenstan der van het gastland, het weet. De Noorse speelsters zijn van een andere planeet. Niet ge plaagd door enige bescheiden heid kopte het populaire Noor se tabloid VG deze week: Van een andere planeet'. De bijna twee pagina's grote foto toonde de atletische keepster Cecilie Leganger, 'hangend' in een spa gaat. De wedstrijd die de natio nale jubelstemming ontketende was de openingswedstrijd tegen Wit-Rusland (29-13). De toon was gezet. Handbal is hot in Noorwegen en Nederland is onlosmakelijk met het Noorse succes verbon den. In 1986 kwam de Scandi navische ploeg met brons thuis van het WK in Nederland. Dat spoorde de natie aan tot een onvoorwaardelijke steun aan het vrouwenhandbal in Noor wegen. In geld uitgedrukt is dat nu ongeveer anderhalf miljoen gulden per jaar. Vorig jaar explodeerde het land zelfs toen de Noorse mei den voor het eerst een groot kampioenschap, het Europese, wonnen. Dat gebeurde in Am sterdam. Voor het eerst rekende Noorwegen toen ook in de fina le af met de grote rivaal en 'on derbuur' Denemarken. Heel Noorwegen rekent nu dan ook op mondiaal goud. De bekendste en populairste Natasja Burgers, Diane Lamein, Olga Assink en Martine Hekman (v.l.n.r.) ontspannen zich voor het WK handbal. Noorse speelsters Trine Haltvik, Kjersti Grini en de eerder ge noemde Leganger verdienen bij hun club en de nationale ploeg ongeveer twee ton per jaar. De inkomsten uit commerciële ac tiviteiten zijn daar nog niet bij opgeteld. Ter vergelijking: Ton van Born, vanaf het begin van het Oranjeplan hoofdsponsor, legde onlangs de speelsters van het Nederlandse team een con tract voor, waarin ze een maandsalaris van ongeveer 800 gulden in het vooruitzicht wordt gesteld. Een dergelijke constructie heeft hij nu ook met de Nederlandse mannenploeg voor ogen. Maar of het Deense model, de andere succesvolle Scandinavische formule in het foto anp vrouwenhandbal, met succes kan worden gekopieerd is de vraag. Het contrast tussen de Noor se en Nederlandse handbalsters werd woensdag in Ham ar ook nog eens treffend in beeld ge bracht bij de persconferentie van de Noorse ploeg. De jour nalisten en tv-ploegen drom den in de lobby van het spe lershotel om de vorstelijk be taalde heldinnen van de natie heen, terwijl luttele meters ver derop de Nederlandse interna tionals Saskia Mulder, Martine Hekman en Elly-An de Boer met hun neuzen in de studie boeken zaten. „Dat komt door de wet in Nederland, hè", ver zuchtte rechtenstudent Elly-An de Boer. „Ik moet voor volgend jaar september 21 punten ha len." De Boer gaat bijna nooit zon der boeken op reis. „Maar nu studeer ik minder dan tijdens andere trips. Een WK is al ver moeiend genoeg." De PABO, waar Hekman zich voorbereidt op een baan in het onderwijs, is volgens de Drent se een meer buigzame instel ling. „Er wordt tenminste reke ning gehouden met het hand bal." Voor haar is studeren tijdens een WK ook geen bittere nood zaak. „Voor mij is het ook een afleiding. Een geïsoleerd leven tje waarin je alleen maar met handbal bezig bent trekt me niet zo." Daar kon de Noorse verslag gever, die De Boer en Hekman op het hart drukte dat de woensdag toch echt een rust dag was, met zijn pet niet bij. De Boer: „Toen heb ik hem maar uitgelegd dat wij niet zo rijk zijn. En dat we nu moeten leren om later wat centjes te verdienen." ten Cate vindt werkwijze FIFA 'om gek van te worden lint i» loman leefmans Helder heeft er ver- tkelijk de pest in. Het stre- tan de inmiddels 32-jarige haar om een nieuw (voet- jven op te bouwen na een j periode van blessures en metase persoonlijke proble- wordt gedwarsboomd ambtelijke molens bij de (dvoetbalbond FIFA. Die de toestemming om bij in Boedapest te voetballen n thalve maand geleden in. (dien houdt Helder zich teleurgesteld schuil. Af wordt hij gesignaleerd Istrijden van de Haagse ïklasser WM of op de tri bij NAC, maar zin om lar, op tv of in de krant, ijn nieuwe tegenslag te heeft hij niet. prof en advocaat Keje vindt het 'afgrijselijk' ijn cliënt. „De FIFA is be lt te zoeken hoe het nu i zit met zijn overgang alian Wanda in China In de tussentijd zit tr in een onmogelijke situ- die misschien nog wel Iden kan gaan duren", al- polenaar. 'Leidse vleugelspits reisde tste tijd wat af. Twee jaar 'p en stapte hij na een mis- avontuur bij Arsenal en n ca over naar NAC. In de 6. :ve anonimiteit van de Ise degradatiekandidaat erde de oud-international n oude niveau terug te ke ien hardnekkige blessure ,en e enkel hield hem op een invalbeurten na aan de 1 In die periode van ge dwongen rust kwam aan het licht dat zijn op het oog onbe zorgde levenstijl met een pe perdure, zwarte BMW als het meest in het oog springende symbool daarvan, ook een don kere keerzijde had. Glenn zat tot over zijn oren in de (gok schulden, wat hij uiteindelijk openlijk erkende. Ooit werd hij door Jan Mul der getypeerd als 'een van de weinige spelers waarvoor ik nog naar een stadion ga'. Zijn goal voor Vitesse tegen de latere Eu ropacup-winnaar Parma - een solo waarbij hij vier bikkelharde tackles ontweek en onberispe lijk afdrukte - ging de wereld over. Dat grillige talent zat plot seling 'diep in de shit', zoals hij het zelf uitdrukte. Kopzorgen en een paar onwillige enkels zorgden er voor dat van voet ballen niets meer kwam. Familie en een handvol vrienden ontfermden zich ver volgens over de gevallen ster. Een overgang naar China, naar een vreemd land en een totaal onbekende club die luistert naar de naam Dalian Wanda, vormde een uitgelezen kans om schoon schip te maken. Ver weg van alle hectiek rond zijn persoon in Nederland, wilde hij aan een come-back werken. Hij kon toen nog niet overzien dat zijn Azië-avontuur opnieuw tot een bittere teleurstelling zou leiden. De Chinezen zagen op het laatste moment af van de dien sten van Helder. Desondanks moest Dalian Wanda zowel aan de Leidenaar als aan NAC de contractueel vastgelegde som men geld overmaken. Helder kreeg zijn geld en aan het begin van het huidige seizoen bood Henk ten Cate, trainer bij MTK Boedapest, de transfervrije vleugelspits de mogelijkheid om wederom in de luwte een nieuw voetballeven op te bou wen. De geplaagde aanvaller greep deze kans met beide han- archieffoto kees van hoogdalem den aan. De spaarzame foto's van hem in MTK-tenue tonen een afgetrainde Helder als in zijn beste dagen. Op het moment dat hij zich definitief in de basiself dacht te hebben gespeeld, kwam een abrupt einde aan zijn verblijf in Hongarije. NAC had nooit een stuiver van Dalian Wanda ge zien. Op het moment dat de FIFA de Chinese club daarop aansprak en met sancties dreig de, eiste Dalian plotseling geld van MTK. De Hongaren weiger den, omdat ze in de veronder stelling verkeerden een trans fervrije speler te hebben aange trokken. „De ene commissie van de FIFA geeft hem vrij en een an dere trekt dat weer in. Dat is om gek van te worden", zei Ten Cate daags na Helders gedwon gen vertrek bij MTK. „We heb ben hem naar Nederland ge stuurd om alles uit te laten zoe ken. Als de zaken zijn geregeld is hij hier weer van harte wel kom", aldus de voormalig oe- fenmeester van onder meer Sparta en Vitesse. „Het is buitengewoon verve lend voor Glenn", zegt de Oegstgeester NAC-manager Roelant Oltmans. „Maar wij kunnen er niets aan doen. Da lian is NAC contractueel geld verschuldigd - daar heeft de FIFA ons over in het gelijk ge steld - en dat heeft die club nog niet overgemaakt. Hoe het ver der tussen Dailan en Helder en MTK en Helder is gelopen, daar hebben wij geen invloed op." Terwijl de FIFA zich buigt over deze complexe driehoeks verhouding en haar internatio nale geldstromen, moet Helder werkloos toezien. Een herstart van zijn bewogen carrière die zich gezien zijn leeftijd toch al in de herfst bevindt, zit er voor onbepaalde tijd niet in. Dat moet de voetballer, die zo graag nog wat wil rechtzetten, extra pijn doen. Overige Nederlandse tafeltennissers naar herkansing patras anp Trinko Keen is nog één overwinning verwijderd van een ticket voor de Olympische Spelen. De Randwijken vooralsnog als enige Nederlandse tafeltennisser door NOCNSF genomineerd voor Sydney, won gisteravond ook zijn tweede partij in de eerste kwalificatieronde van het toernooi in Patras. Keen schoof de internationaal hoog aange schreven Joegoslaaf Lupulescu in vier sets opzij. 21-18 17-21 21-19 21-16. Eerder op de dag was hij te sterk voor de Oekraïner Prokopsov: 24-22 21-15 21-7. Als Keen zaterdag ook de Chinese Oostenrijker Ding Yi verslaat dan plaatst hij zich als één van de eerste Europeanen voor de Olympische. Spelen. In Patras worden zowel bij de mannen als de vrouwen elf olympische startbewijzen verdeeld. Danny Heister en Gerdie Keen hebben daarop ook nog kans, maar zij zijn veroordeeld tot een langere route in het ingewikkelde en slopende toernooi. Dat overkomt Trinko Keen ook als hij van Ding Yi verliest. De Wit-Rus Sjetenin verwees Heister, die in de vierde game zeven matchpoints overleefde, in een spannend duel (21-18 in de beslissende vijfde game) naar de herkansing in de tweede ronde. Daarin zijn drie winstpartijen op rij no dig voor plaatsing voor de Spelen. Gerdie Keen was kansloos tegen de Sloveense Dermatiia. Ze verloor in drie games en kon al- leen in de laatste weerwerk leveren: 12-21 17-21 19-21. Met 27 andere verliezers mag ze een nieuwe poging wagen in de tweede ronde en zonodig in de derde, waarin de laatste drie olympische tickets zijn te verdienen. Jörg de Cock en Melisa Muller werden in de voorronde, poules van drie of vier. uitgescha keld. De eerste moest, evenals later Heister, zijn meerdere erkennen in Sjetenin (11-21 15-21 12- 21)-. Het was zijn tweede nederlaag in de poule. Muller slaagde er ook niet in eerste of tweede te worden in de groep. Ze verloor in haar derde partij van de Kroatische Bakula: 21-14 21-10 16- 2121-16. BERLIJN PPA/RTR Het verboden prestatiebevorde- rende middel nandrolon is in de tandpasta van de betrapte Duitse atleet Dieter Baumann aangetroffen. Dat verklaarde advocaat Michael Lehner giste ren. Hij baseerde zich op een onderzoek in het dopinglabora- torium in Keulen. Alle medewerkers van het lab reageerden positief op een do- pingtest nadat zij hun tanden hadden gepoetst met de pasta van Baumann. „Het is zeker mogelijk dat dit de oorzaak is van de positieve controle van mijn cliënt", aldus Lehner. Baumann sluit de mogelijkheid niet uit dat er met zijn tandpas ta is geknoeid en diende alvast een aanklacht in bij de justitie in Tübingen. Walther Triiger. voorzitter van het Duitse Olympische Co mité, reageerde sceptisch op de beweringen van Baumann. „Er blijven veel vragen open", vindt hij. „Het belangrijkste is om to kijken hoe de doping in zijn li chaam is beland. Heeft Bau mann een risico genomen door de tandpasta te gebruiken of heeft hij de tandpasta bewust gebruikt? Dat moet Baumann maar eens zien te bewijzen." De 34-jarige Baumann, olym pisch kampioen op de 5000 meter in Barcelona 1992, geldt als een erkend kruisvaarder te gen doping. Hij werd in oktober en november betrapt bij con troles buiten de wedstrijden om. Hij ontkende iets ongeoor loofds genomen te hebben. Vo rige week vrijdag zette Bau mann een verklaring onder ede op papier waarin hij stelde nimmer prestaliebevorderende middelen te hebben gebruikt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29