VARA stapt mogelijk uit publieke omroepbestel 'Karin is een aardig mens. Het komt wel goed' 'Incident Transavia door menselijk falen' v rv Honderd meldingen over overlast storm GRATIS LEIDSCH DAGBLAD te VANDAAG 150 VACATURES 19 25 Jè <r Britse ziekenhuizen haalden organen uit dode kinderen 2 WEKEN !n ■"TDAG 4 DECEMBER 1999 -T uwe klaar r 'waterhoos' Ingen van het Drielse m Mariska hebben hun genomen in 160 vakan- igalows in afwachting torie aan het medium 'van ifs|je zijde' aangekondigde loos die de Betuwe zal Alleen in Marls- 16 oonplaats Driel blijft ie- an9\ gewoon thuis. ienrn oor j '51 Helder zonder oskundigen 201 lland land |r en Kunst port nie_ ®©len Samenleving14 Ik van de Dag 2 Uedia/Strips9 .13,15,17,19,21 "rogramma's10,11 25,27,29 frie131 14 I 'verzicht GD in deze krant circa U vindt de baan die bijVpast Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 42174 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Gemengde gevoelens bij eerste boom voor Bentwoud UVS moet van trainer meer initiatief gaan tonen Tijmen Meijer gaat aan de slag met het imago van de thuiszorg Het liegen dat gedrukt staat: Populairste weduwe Anne-Wil uit de Libelle bestaat niet Oud-gedeputeerde Adrie de long niet rancuneus over Ceteco-affaire Uitspraak Commissie Geluidhinder Schiphol Directie heeft al gesprekken gevoerd met commerciële zender SBS leider wacht een klein iumrampje. Per 1 janu- ppt de laatste vroed- van de verloskundigen - |k met haar werk omdat laar allemaal te veel Ze heeft op dit moment •ouwen onder behande- J doden bij Cval Grozny s^vljftig vluchtelingen in itandige Kaukasus-repu- Tsjetsjenië zouden giste- ta gedood door het Rus- leger toenze probeer- zwaar belegerde hoofd- rozny te verlaten. lagiers willen pot KLM UK klanten van KLM's dochtermaatschappij BK zijn woedend over de ang van het voormalige f. Een aantal van hen p internet zelfs opge- I tot een boycot van IK. 1 ,7 :transport g uit protest ropese Unie heeft gjste- e veertien trucks met tlie voor de door de op- bestuurde Servische I Nis en Pirot terugge in omdat de zending het niet binnen mag. De 'eurs stonden negen da- »or de grens. De Europe- nmissie vond deze situa- t langer houdbaar. irs overtuigend r nieuw record Lmsterdamse effecten is gistermiddag jui- het weekeinde inge- De toonaangevende neter AEX sloot op een van 617,51 punten. Dat stijging van 11,33 pun- I een nieuw slotrecord. e andere Europese beur egen tussen de 1,9 en de )cent DAAG 48 PAGINA'S 3 5 48 33 6.7 HAARLEM RICHARD MOOYMAN Menselijk falen is de belangrijk ste oorzaak van het landingsin cident met een Transavia-toe- stel op Kerstavond 1997. Dat zegt secretaris J. van der Pluijm van de Commissie Geluidhin der Schiphol. Zij bestrijdt de conclusie van de Raad voor de Transportveiligheid dat het la- waaibeperkende baantoewij- zingssysteem cTe hoofdoorzaak is. Na een harde landing bij stormachtige zijwind brak de neuswielconstructie van de Boeing 757 af, waarna het toe stel naast de Zwanenburgbaan belandde. Bij het incident vie len vier lichtgewonden. Van der Pluijm is verbaasd over de con clusie van de Raad dat vooral de regels om nachtelijk vliegla waai te beperken de boosdoe ner waren. „Menselijk falen en tech- nisch-operationele oorzaken hebben geleid tot het ongeluk", aldus Van der Pluijm. „Het mi lieu wordt erbij gesleept. De milieucapaciteit is niet de hoofdoorzaak. Het is een sa menloop van omstandigheden geweest waarbij inaccuraat is gehandeld." De piloot heeft volgens haar niets gedaan met een melding die neerkwam op een te sterke zijwind. „Hij had om een ande re baan moeten vragen of moe ten uitwijken naar een ander vliegveld. Hij had moeten zeg gen: Het wordt mij te link. De piloot is altijd eindverantwoor delijk. Bij een zijwind van 35 knopen moet je doorstarten. Dat is windkracht tien." Ze noemt het 'niet slim' van de ge zagvoerder om dertig meter bo ven de baan de automatische piloot te ontkoppelen. „Je hebt dan grote moeite om de bak onder controle te houden." Van der Pluijm bestrijdt dat veiliger gelegen banen die nacht dicht waren, zoals de Raad schrijft. „Er staat geen hek. Als de nood aan de man is, kunnen ze worden toegewezen. De veiligheid staat voorop. Pas achteraf wordt dan de discussie over het lawaai gevoerd." Het Transavia-toestel had volgens haar ook zonder over Amster dam te vliegen op de gunstiger gelegen Kaagbaan kunnen lan den. Het verlagen, van de nachte lijke zijwindlimiet van 25 naar 15 knopen, zoals bepleit door dc Raad, zal volgens haar leiden tot meer lawaaihinder. „Je moet dan sneller naar banen uitwij ken die meer geluidsoverlast veroorzaken. Je zult in Amstel veen en Buitenveldert meer huizen moeten isoleren of slo pen. Dat is eeh politieke beslis sing." De Commissie Geluid hinder Schiphol is een onaf hankelijke commissie die advie zen uitbrengt aan minister Ne telenbos (verkeer). HONOERO JAAR DE WERELO OM JE HEEN. Eon unieke tweemaandelijkse bijlage. 7 december deel 6: de periode 1985 - 2000. HET WOORD IS AAN Thomas k Kempis De omstandigheden maken de mens niet zwak, maar ze laten zien wie hij is. De VARA overweegt uit het publieke omroepbestel stap pen en zelfstandig verder te gaan. De omroep heeft al gesprekken gevoerd met de commerciële tv-zender SBS. Onder meer ter sprake zijn gekomen filmrechten, finan ciering en programmering. Een woordvoerder van de VARA benadrukt dat het om algemene gesprekken gaat en dat er nog niet wordt onderhandeld. HILVERSUM ANP De VARA is zich in algemene zin aan het oriënteren, net zo als ze tien jaar geleden heeft ge daan, stelt de woordvoerder. „Omdat de concessiewet in 2000 eindigt, denkt het bestuur van de VARA na over de vraag hoe ze haar doelstellingen in de toekomst het best kan verwe zenlijken." Een woordvoerder van SBS beaamt dat het ging om alge mene gesprekken. Volgens hem is er dne keer gesproken tussen VARA-directeur Vera Keur en haar collega van SBS, Fons van Westerloo. Hij zegt dat het daarbij ging over vragen als: Commerciële zender zijn, hoe werkt dat? Hoe zit het met de kabelsituatie? Hoe gaat het met filmpaketten? Het is bepaald geen geheim dat met name de VARA grote problemen heeft met de net- profilering voor Nederland 1, 2 en 3, zoals die vanaf volgend jaar moet gaan plaatsvinden. Daarbij raken de omroepen hun thuisnet kwijt en gaan ze hun programma's op verschil lende netten uitzenden. De VARA stelt dat de kans op mid dellange termijn „zeer groot is dat omroepen worden geredu ceerd tot productiehuizen, ter wijl onzeker is op hoeveel zend tijd ze tegen die tijd kunnen re kenen". Mocht de VARA van het pu blieke bestel naar de commer- ciëlen verhuizen, dan is ze de tweede omroep in de geschie denis die dat doet. Veronica ging haar in augustus 1995 al voor en trad toe tot de Holland Media Groep (HMG). Donder dag maakte de Vereniging Vero nica bekend dat ze uit de HMG wil stappen. De Raad van Bestuur van de NOS toonde zich vrijdagavond verrast en verbaasd over de op stelling van de VARA. guurder*" L«sxscj y OfNS WOENS 'iïfTmiï. rn0° 579° 5710° 60% 70% 40% SSSSS? 10% 10% 20% LIVERPOOL Rtr/ANP vroeg stadium weten, dat er iets niet klopte. „In het Alder Hey staan hart- longpreparaten van dertig jaar oud. Het is geen geheime verza meling potten. De preparaten staan er nog, omdat er geen geld ter beschikking kwam om de onderzoeken af te ronden. Het is niet goed dat de ouders geen toestemming hebben ver leend, maar weggooien van de preparaten zou helemaal crimi neel zijn", reageert Van Velzen. „Ik heb het ziekenhuis ge meld dat ik de gang van zaken medisch onverantwoord vond en heb de directie een oplos sing aai) de hand gedaan. Dat heeft het ziekenhuis inmiddels toegegeven. Verder wil ik er niets mee te maken hebben. Ik ben er al vijf jaar weg." De ouders van de kinderen hebben met grote verontwaar diging gereageerd op alle be richten. Hun advocaat zei dat het ziekenhuis in Liverpool in middels een intern onderzoek is,gestart. Een tussenrapportage wordt rond Kerstmis verwacht. Medische experts menen dat de rechter moet oordelen of het weghalen van de organen in strijd met de wet was. In Britse ziekenhuizen is de laatste jaren flink geknoeid met de organen van dode kinderen. Hersenen, nieren en longen werden tijdens autopsies zon der toestemming van de ouders verwijderd. Zeventig ouders ei sen na een nieuwe grote vondst in een laboratorium van de uni versiteit van Liverpool een on derzoek en bereiden een rechtszaak voor. In september bleek dat in verscheidene Britse ziekenhui zen meer dan 11.000 harten van overleden kinderen lagen opge slagen. Het nu in opspraak ge raakte Alder Hey-ziekenhuis in Liverpool heeft er meer dan tweeduizend. De kinderen wa ren allemaal gestorven aan een hartkwaal. Uit een officieel on derzoek kwam naar voren dat de organen werden gebruikt voor wetenschappelijk onder zoek. In Alder Hey werkte ruim vijf jaar de Nederlandse patholoog Dick van Velzen, tegenwoordig werkzaam in Den Haag. Van Velzen is er goed ziek van dat zijn naam de laatste tijd steeds opduikt in- de Britse affaire. Hij liet het Alder Hey al in een LEIDEN/REGIO In Amsterdam is een deel van het dak van het Olympisch Stadion door de storm ingestort. De overkapping van de marathontribune vloog tegen de beroemde 'toren met de vlam' aan en stortte vlak buiten het stadion neer. Ook kwam er een stuk muur naar beneden. Niemand raakte gewond. Het monumentale pand, dat stamt uit 1928 toen er de Olympische Spelen werden gehouden, wordt voor ruim twintig miljoen gulden opgeknapt. Vorige maand werd het stadion opgeleverd en voor de officiële opening volgend jaar mei is een groot feest gepland. foto gpd evert elzinga Scholieren hebben vertrouwen in staatssecretaris van onderwijs AMSTERDAM ACHILLE PRICK Hij weet het zeker: Karin gaat het leven voor scholieren een stuk draaglijker maken. Hij heeft haar immers een paar keer aan de telefoon gehad en ze heeft toegezegd dat het stu diehuis gaat veranderen. Daar om heeft hij het ook over Karin als hij staatssecretaris Adel- mund van onderwijs bedoelt. „Het is gewoon een aardig mens en ik vertrouw haar. Het komt wel goed." De geruststellende woorden ko men uit dc mond van Lionel Schreiber (15). De leerling van het Haagse Gymnasium Haga- num heeft het geluk dat hij als vice-voorzitter van het Lande lijk Aktie Komitee Scholieren 5 (Laks) het voorlopige hoogte punt van de vijftienjarige scho- iierenorganisatie mag meema ken. Op het Malieveld in Den Haag worden maandag tussen de tien- en vijftienduizend scholieren-en leraren verwacht. Tegelijkertijd worden er van Groningen tot Maastricht aller lei regionale protestacties op touw gezet. De patatgeneratie gaat geschiedenis schrijven met de grootste scholierenactie ooit. Een paar wekeirgeleden zat een groepje scholieren in Vlaardin- gen achterin de klas bij wiskun de bijna te janken. De onder wijsvernieuwing Tweede Fase, die sinds dit jaar op alle scholen is ingevoerd, bleek veel te zwaar. Voor alle vakken moeten stapels werkstukken worden gemaakt en het eindexamen bestaat niet meer uit zeven, maar uit veertien vakken. De Vlaardingse scholieren plaatsten een oproep op Inter net en meteen werd duidelijk dat het moderne medium een machtig communicatiemiddel is waarmee de jonge generaties al aardig uit de voeten kunnen. Per dag kwamen - en komen nog steeds - duizenden reacties binnen en het Vlaardingse sta kingscomité riep daarom de hulp in van het Landelijk Aktie Komitee Scholieren in Amster dam. „Normaal zijn we op vrij dag gesloten, maar dat kan nu echt niet", zegt Lionel, die let terlijk de draad uit de telefoon trekt om een gesprek mogeliik te maken. „Je kunt het zo gek niet bedenken of het moet wor den geregeld: overleg met de politie, prullenbakken op het Malieveld, parkeerplek voor de ruim tweehonderd bussen, een podium, muziek, sprekers. En Karin. Die komt ook. Ze neemt een petitie in ontvangst." Lionel is normaal gesproken al twintig uur per week kwijt aan ter Introductie: keukens van d« volgende eeuw VANDAAG EN ZONDAG 5 december tussen 10.00 en 17.00 uur voor dc helft van dc prijs*. TER AAR STOBBEWEG 19 0170 605809 (industrieterrein bovenland) het Laks, maar deze week is het een fulltime job. „We hebben op dit moment de best bezocht Internetsite over onderwijs, ter wijl we normaal op de vierde plaats staan. En als je wilt, kun je de hele dag de telefoon opne men." Deze hele week heeft Lionel vrij gekregen van school. „Dat zegt ook iets over het Laks. We zijn een serieuze organisatie die steeds meer een vanzelfspre kende gesprekspartner is voor allerlei geledingen in het onder wijs. Dat is heel erg goed. We bewijzen ons nu ook. Dit is geen staking onder het motto: alle scholen afschaffen. We zien gewoon heel duidelijk een aan tal knelpunten in de tweede fa se en we dragen duidelijke al ternatieven aan." En als de staatssecretaris Adel- mund toch niet snel genoeg, of misschien helemaal geen, maatregelen neemt? „Daar gaan wij absoluut niet van uit", reageert Lionel beslist. „Karin is een slimme staatssecretaris." De Haarlemmerstraat in Leiden was gistermiddag enige tijd af gesloten omdat vallende dak pannen een gevaar vormden voor het winkelende publiek. De politie Hollands Midden kreeg in totaal honderd meldin gen binnen over problemen als gevolg van de storm, de meeste uit Noordwijk, Katwijk en Lei den. Het treinverkeer tussen Al phen en Bodegraven lag sinds twee uur 's middags stil als ge volg van een breuk in de boven leiding. Vallende bomen en rondvlie gende vuilcontainers en bouw materiaal zorgden voor de meeste overlast. In Noordwijk werd een dak van een kantoor aan de Achterweg geblazen. Po litie en brandweer ruimden de rommel op. In Voorhout blies de storm twee jongens de sloot langs *de Leidsevaart in. De po litie leverde de onderkoelde fietsers af bij het ouderlijk huis. In Valkenburg waaiden de pan nen van het dak van de Neder landse Hervormde Kerk aan het Castellumplein. Geparkeerde auto's moesten in allerijl wor den weggereden om schade te voorkomen. Een 49-jarige automobiliste kneusde haar ribben toen ze op de Papelaan in Wassenaar met haar auto tegen een omgewaai de boom reed. In de Leidse Me- renwijk viel een boom op een geparkeerde auto. De storm veroorzaakte pro blemen voor het treinverkeer tussen Alphen aan den Rijn en Bodegraven. Rond twee uur raakte een beugel op een trein verstrikt in de zwiepende bo venleiding. De trein trok de lei ding over een afstand van enke le honderden meters kapot. De keiharde wind veroor zaakte overal in het land pro- Arafat: Actie VS nodig tegen joodse nederzettingen RAMALLAH AP De Palestijnse leider Yasser Ara fat heeft gisteren gezegd dat de onderhandelingen met Israël over een definitief vredesak koord in een impasse verkeren. Arafat heeft de Verenigde Sta ten gevraagd Israël te dwingen de uitbreiding van joodse ne derzettingen op de Westoever stop te zetten. Arafat beschuldigde Israël er van de onderhandelingen te ge bruiken als dekmantel voor een ongekende uitbreiding van de joodse nederzettingen op de Westoever. De Palestijnen zien de uitbreiding van de nederzet tingen als een poging van Israël om de vestiging van een Pales tijnse staat op de Westoever en in de Gazastrook onmogelijk te maken. Arafat zei dat 'Amerikaans en internationaal ingrijpen' drin gend gewenst is. De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Madeleine Al bright brengt deze week een bezoek aan Israël en de Pales tijnse gebieden. blemen in het verkeer. Het Korps Landelijke Politie Dien sten (KLPD) in Driebergen kreeg meer dan zestig meldin gen van objecten die de wind op de snelweg had geblazen. Zeker twee vrachtwagens waai den om. Op de A9 kantelde een vrachtwagen. Op het water ont stonden ook problemen. De veerboot van Schiermonnikoog naar Lauwersoog liep in de storm op een zandbank. Een aantal vliegtuigpassa giers kwam misselijk aan op Schiphol, nadat hun toestel voor de landing een paar rond jes had gevlogen in de storm. De hevige storm heeft tot chaotische taferelen geleid in Denemarken. De Denen zijn opgeroepen binnen te blijven. Er zijn zeker *wee doden geval len. Beiden zouden zijn overle den toen omgewaaide bomen op hun wagens neerkwamen. In Vejle raakten verscheidene mensen zwaargewond toen de bus waarin ze zaten werd om geblazen. Het openbaar vervoer in geheel Denemarken is nood gedwongen stilgelegd. Honder den mensen zijn uit voorzorg geëvacueerd. Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Telef (l.v.m. controle bezorging) Na da aerate twee waken bataal Ik mijn abonnement: Pet maand automatisch 34,801 Per kwartaal automatisch 99.901 Per kwartaal acceptgiro (/100.90i Bank/giro nr: Handtekening I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met Jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DR WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, I 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vta: 712141 400121

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1