Vrouwen komen moeilijk uit WAO Speelparadijs voor VU-kinderkliniek Binnenland Langedijk met kerst royaal voor minima Acties vader Kloppenburg tegen geweld slaan aan Aanleg tweede Lekkanaal van de baan Varkensboer gelooft niet in 'stal voor woning-ruil' Omstreden HSL-tunnel wordt niet ingekort Aanpak van geweld bij tramlijn 2 Toren van staal JAC 3 DECEMBER 1999 Icleair transport is veilig haag» Het vorig jaar opgeschorte transport van splijtstoffen kernreactoren naar opwerkingsinstallaties is veilig. Het kan der onverantwoorde risico's voor de gezondheid weer wor- hervat, vindt de Gezondheidsraad. De transporten kwamen fc)98 in een kwaad daglicht te staan omdat sommige vaten Ken lekken. Volgens de Gezondheidsraad valt het allemaal Deze week verbood de Raad van State het hernieuwde van splijtstofstaven van Dodewaard naar Engeland, -lat de verleende vergunning niet deugt. ogelijk acties bij GVB Kerdam Abvakabo FNV gaat maandag met haar kaderleden ^fen over eventuele acties tegen de verzelfstandiging van het Het college van B&W wil van het vervoerbedrijf een naam vennootschap maken met de gemeente als honderd pro- Het college van B&W wil van het vervoerbedrijf een naam- schap m aandeelhouder. Dat moet meer afstand scheppen tussen en de gemeente. De vakbond is bang dat ver- vftandiging het begin is van privatisering en vreest dat het 'efj in handen van een multinational zou kunnen vallen. Dit ten koste kunnen gaan van banen en de arbeidsvoorwaar van de werknemers. ilft personeel veiling illegaal yvuK» Bij een controle van 53 werknemers op het terrein van eiling in Bleiswijk bleek gisteren dat 27 van hen illegaal in erland verblijven. De illegalen, voornamelijk afkomstig uit t-Afrika, zijn overgebracht naar een politiebureau. Zij zitten W in vreemdelingenbewaring in afwachting van hun uitzet- Tegen hun werkgever zal proces-verbaal worden opge- Lejkt. De illegalen werden aangetroffen bij een gezamenlijke xole door de arbeidsinspectie, de sociale dienst en de kndelingendienst van de politie. ïs la3ier Almere-Amsterdam =troam De geregelde veerverbinding van Almere-Haven Pï Amsterdam Zeeburg begint op 3 januari. De week ervoor Ciien mensen voor een rijksdaalder een proefvaart heen en maken. Eind september begon het bedrijf Flevo Ferries al tussen Lelystad en Amsterdam. Het veer doet er vijftig minuten over. Het veer van Almere naar Amsterdam de spits om de drie kwartier varen, in de daluren om het in totaal zeventien keer per dag. Een dagretour kost 14,50 Flevo Ferries gebruikt twee oorspronkelijk Duitse cata- -N Sn fast ferry boten. Die bieden plaats aan ruim tweehon- 1 passagiers. ketbakker doodgeschoten Een 37-jarige banketbakker uit Baarn is gisteravond izijn zaak doodgeschoten. De man werd gevonden nadat ronenden rond tien uur een aantal schoten hoorden. Toen nbulance arriveerde, was de Baarnaar al overleden. Over iedracht van de schietparij tast de politie nog in het duister. Jiïssen van de bakker waren snel op de hoogte van het dra- in kwamen kort na elkaar poolshoogte nemen. Een geëmo- lerde man ging bijna een politie-agent te lijf. |idswachten mogen opsporen i Een aantal Helmondse stadswachten krijgt binnen in buitengewone opsporingsbevoegdheid. Dat betekent e bekeuringen mogen uitschrijven voor bijvoorbeeld het il- _il buitenzetten van afval, het uitlaten van honden waar dat mag en het aanbrengen van graffiti. Helmond is de eerste eente waar stadswachten een dergelijke bevoegdheid krij- Ze moeten wel eerst een bestaande aanvullende opleiding en en examen doen. De bevoegdheid die ze daarmee ver- ren is dezelfde die ook sociale rechercheurs en jachtopzie- •hebben. De bonnen die ze mogen uitschrijven bedragen honderd gulden. restatie voor roofmoord rg De politie in Tilburg heeft twee Tilburgers van 40 en 27 oud aangehouden in verband met de roofmoord op een si- hwinkelier. Na de overval werd nog dezelfde dag een Til ler aangehouden die als de schutter wordt beschouwd, r de rol van de nieuwe verdachten wil de politie niets zeg- "Het rechercheteam werkt met 25 agenten aan de zaak. De jrige winkelier werd neergeschoten bij een gewapende tl op zijn winkel en overleed later in het ziekenhuis. Afge- m weekeinde werd hij onder grote belangstelling in zijn nplaats begraven. linrestaurant afgebrand landag' Ricum Restaurant Johanna's Hof, gelegen in de duinen van iricum, is gisteren volledig in de as gelegd. De schade loopt miljoenen guldens. De terrassen van de toeristische trek- ter zaten zomers bomvol. Duizenden vakantiegangers aten a hun stranddagje een pannenkoek. Ruim veertig brand- nensen hebben vijf uur lang onafgebroken geblust. Het rijden van de brand verliep moeizaam door de stevige wind. is een woordvoerder van de gemeente Castricum is de waarschijnlijk veroorzaakt door een oververhitte oven in iken. Door de brand zien zo'n 1250 mensen hun kerstdi- het watervallen. ïursubsidie makkelijker voor klant Mensen die huursubsidie krijgen, hoeven niet meer een nieuw aanvraagformulier in te vullen om hun subsi behouden. Wie voor het eerst huursubsidie aanvraagt, bovendien sneller te horen of hij ervoor in aanmerking Volgend jaar profiteert een deel van de huishoudens van intvriendelijke systeem. In 2002 volgt de rest. De huurders tn jaarlijks in mei te horen hoe hoog hun subsidie wordt. ionaal Monument beklad De politie Amsterdam heeft gisteren een 21-jarige tan gearresteerd die ervan wordt verdacht dat hij het Na- Ie Monument op de Dam heeft beklad met een spuitbus, an spoot volgens de politie een blauwe cirkel op de muur iet monument. Tien spuitbussen die hij op zak had, zijn in genomen. De Fransman zit nog vast op het politiebu- le afrekening in Purmerend i Een man uit Purmerend is gisteravond in zijn wo- Jmet meerdere pistoolschoten om het leven gebracht. De laar van een timmerbedrijf bevond zich rond negen uur in yoonkamer toen een man vanaf de straat twee series scho- loste op het raam aan de voorzijde van het huis. De onder- _Jer werd daarbij vrijwel direct geraakt. De politie spreekt van I kille afrekening'. De dader is nog voortvluchtig. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Advertentie ian onze abonnees -Jjgende kosten noodzaken ons om de abonnementstarieven ir 1 januari 2000 aan te passen, ïze abonnementsprijzen zijn dan als volgt samengesteld: 35.80 per maand (bij automatische afschrijving f 34,80*) 100,90 per kwartaal (bij automatische afschrij\-ing f 99,90*) 187,50 per jaar (bij automatische afschrijving f 386J>0*) Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van f 0,85 aan portokosten per verschijndag, ij nemen graag aan. dat abonnees die een machtiging tot tomatische afschrij\-ing (incasso) hebben verstrekt, ermee <rd gaan dat bij de eersholgende afschrij\ ing de nieuwe mnementsprijs wordt aangehouden. De Directie Staatssecretaris Hooger\'orst 'buitengewoon verontrust' Vrouwen in de WAO hebben minder kans aan het werk te komen dan mannen. Volgens staatssecretaris Hooger- vorst van sociale zaken hebben instellingen die arbeids ongeschikten weer aan een baan moeten helpen, de nei ging vrouwen eerder thuis te laten zitten. In de eerste negen maanden van dit jaar vonden 11.000 WAO'ers weer een baan. Slechts eenderde van hen was vrouw. En dat terwijl het aantal vrouwen dat de WAO instroomt veel groter is dan het aantal mannen. Het aantal mannelijke WAO'ers neemt af, terwijl het aantal vrouwen met een ar beidsongeschiktheidsuitkering dit jaar met meer dan 15.000 steeg. Staatssecretaris Hoogervorst noemde gisteren de situatie van vrouwen in de WAO 'buitenge woon verontrustend'. Onder zoek wijst volgens de staatsse cretaris uit dat de oorzaak hier van niet ligt bij 'de makkelijke verklaring' dat vrouwen vaak een dubbele belasting hebben van werk en gezinstaken. Volgens Hoogervorst hebben vrouwen een grotere kans ar beidsongeschikt te worden, omdat keuringsartsen en werk gevers nog vast zitten in ouder wetse denkpatronen. Werkge vers zouden zich minder moei te getroosten om hun vrouwe lijke werknemers weer aan het werk te helpen. De bedrijfsarts zou eerder tegen vrouwen dan tegen mannen zeggen dat ze nog best wat langer thuis kun nen blijven. Een deel van de oorzaak ligt ook bij de vrouwen zelf. Doordat werk vaak een minder centrale rol in hun le ven speelt, zouden zij minder noodzaak voelen om snel weer aan de slag te gaan. Tenslotte heeft ook de aard van het werk volgens Hooger vorst invloed op de arbeidson- geschiktheidscijfers. Vrouwen hebben vaak lagere functies, waarin de werknemer minder invloed heeft op de arbeidsom standigheden. Bovendien zijn vrouwen vaak werkzaam in het onderwijs en de gezondsheids- zorg, waar de kans op arbeids- ongeschikthgeid veel groter dan elders. Hoogervorst verklaarde gis teravond in de Tweede Kamer dat ook instellingen die WAO'ers weer aan net werk moeten krijgen met scholing en werkervaringsplaatsen de prioriteit bij mannen leggen, omdat die in het traditionele huishouden de kost verdienen. Voordat Hoogervorst verdere maatregelen neemt, wil hij een onderzoek van de Universiteit Maastricht afwachten. Dat is naar verwachting eind 2001 klaar. Vooral het CDA en de WD vinden dat te lang duren. Ze willen voor die tijd al een oplossing proberen te zoeken voor met name het grote aantal mensen met psychische klach ten dat de WAO ingaat. Cadeautje kan oplopen tot zeven mille Ongeveer achthonderd gezin nen met een minimuminko men in het Noord-Hollandse Langedijk krijgen voor de kerst enkele duizenden gul dens op hun bankrekening ge stort. Het kerstcadeautje kan oplopen tot ruim 7000 gulden. De extra financiële bijdrage vloeit voort uit het nieuwe ar moedebeleid. Het betreft huishoudens die zijn aangewezen op een inko men vergelijkbaar met een bij standsuitkering plus driehon derd gulden. Zij krijgen ver goedingen voor vrijetijdsbe steding, scholing en vervan ging van huishoudelijke appa raten. Voor juli 1997 moesten zij voor elke vergoeding een aparte aanvraag indienen. Nu kan met één formulier worden volstaan. Het bedrag is afhankelijk van de gezinssamenstelling. Omdat de gemeente de rege ling met terugwerkende kracht heeft ingevoerd, kan de vergoeding aanzienlijk oplo pen. ,,Een echtpaar bijvoor beeld met drie schoolgaande kinderen en een netto-inko men van 2450 gulden uit een arbeidsongeschiktheidsuitke ring, kan mogelijk rekenen op 7500 gulden", aldus woord voerder Schuil. Nederlandse gemeenten mogen naar eigen inzicht minima financieel on dersteunen, maar het bedrag dat Langedijk schenkt, is uit zonderlijk hoog. Hotel, dierenverblijf en theater voor patiëntjes amsterdam anp Het VU-ziekenhuis in Amster dam krijgt een kinderstad. Het moet een speelparadijs worden voor patiëntjes van de VU-kin- derkltniek, met onder meer een hotel, een dierenverblijf, een café en een theater. De kinde ren kunnen zich er met hun ou ders, broertjes, zusjes of vriend jes terugtrekken, zodat ze even niet hoeven te denken aan hun ziekte en dokters. „Bij een kind dat acuut of ernstig ziek is, verandert het le ven van de ene dag op de ande re totaal", zegt prof. J. Roord, hoofd van de kinderkliniek. „Opname is een enorme in breuk op het dagelijks leven van een kind. Wii willen dat dat leven toch zoveel mogelijk door kan gaan. Ook een ziek kind moet vooral kind kunnen zijn." In het hotel kunnen vriendjes en vriendinnetjes blijven sla pen. Ook kunnen kinderen hun huisdier meenemen en onder brengen in het dierenverblijf. In het kinderkookcafé kunnen ze zelf koken. De multiculturele theaterruimte kan ook worden gebruikt voor sportactiviteiten. Het speelparadijs is in de eer ste plaats bedoeld voor kinde ren van 0 tot 18 jaar die in het ziekenhuis zijn opgenomen. Maar ook kinderen die in de polikliniek worden behandeld of van wie een ouder in het zie kenhuis ligt, kunnen er terecht. De kinderstad komt in een nieuwe vleugel van het zieken huis die nu nog in aanbouw is en in 2003 klaar moet zijn. De bouw van het speelparadijs kost zo'n zeven miljoen gulden. De overheid draagt niet bij in de kosten van het project. Het ziekenhuis en de stichting Vrienden VU-kinderkliniek zijn nog op zoek naar bedrijven en particulieren die het paradijs willen sponsoren. De voetbal club Ajax, die het ziekenhuis al jaren steunt, heeft zich al ge meld. Succesvol pakket Stichting Kappen Nou Het nummer „Eén Minuut" van de Alkmaarse band Harry Bull wordt dagelijks in 750 Am sterdamse cafés gedraaid. Het nummer over zinloos geweld maakt onderdeel uit van een actie van de vader van Joes Kloppenburg en de Alkmaarse band. De stichting Kappen Nou! stuurde twee weken gele den 1350 horecagelegenheden in Amsterdam een pakket, met onder meer de cd, met daarin suggesties voor maatregelen om zinloos geweld tegen te gaan. „Kappen Nou" waren de laatste woorden van Joes Klop penburg voor hij in 1996 in Am sterdam werd doodgeschopt. De stichting is opgericht door de vader van Joes en heeft als doel zinloos geweld tegen te gaan. Zanger Arno Wip van Harry Bull was zelf ooit slacht offer van zinloos geweld. Naar aanleiding daarvan schreef hij „Een minuut". Het nummer is onderdeel van een pakket aan maatrege len die Kappen Nou voorstelt aan horecaondernemers. De stichting wil onder meer dat bediendend personeel in cafés niet doorschenkt als hun klan ten te veel hebben gedronken. Uit onderzoek van Kappen Nou blijkt dat 63 procent van de ho recaondernemers het initiatief een sympathieke actie vindt. Negentig procent van de deel nemers heeft een poster van de actie opgehangen en draait re gelmatig deed. nieuwegein «jos steehouder De aanleg van een tweede Lek kanaal is van de baan. Rijkswa terstaat ziet geen heil in verdere studies naar een nieuw te gra ven kanaal met sluizencomplex dat de rivier de Lek zou moeten voorzien van een extra verbin ding met het Amsterdam-Rijn kanaal. In plaats daarvan richten de studies zich vanaf nu op de bouw van een derde sluis als uitbreiding van de onlangs nog gemoderniseerde Prinses Bea- trixsluizen bij Nieuwegein. De verwachting is dat de huidige Beatrixsluizen over ruim tien jaar capaciteitsproblemen krijgt. Er zijn nu al problemen met de beperkte diepgang en breed te voor de binnenvaart in het Lekkanaal en de huidige slui zen. Een extra sluis kan lucht geven. Ruim twee jaar geleden werd bekend dat werd gedacht aan de mogelijkheid om ten oosten van het huidige Lekka naal en de snel\yeg A27 een nieuw kanaal te graven. Tussen het nieuwe en het oude kanaal zou daarmee een bedrijventer rein ontstaan, handig gelegen langs het water en de snelweg. Studies van de afgelopen ja ren hebben echter duidelijk ge maakt dat de investeringen voor het nieuw te graven kanaal met sluizencomplex niet in ver houding staan tot de te ver wachten water-gebonden be drijfsvestigingen. Daar komt bij dat Rijkswater staat het voorlopig niet zinvol acht het Lekkanaal op te waar deren tot 'hoofdtransportas'. Een dergelijke opwaardering heeft alleen zin als die ook zou gelden voor de rivier de Lek tussen Nieuwegein en Rotter dam. Maar de rivier is smal, bochtig en op sommige plaat sen te ondiep voor heel grote schepen. Opwaardering van de rivier zou te veel geld kosten. .Allemaal leuk en aardig", zegt varkens houder Rob Coopmans over het idee van landbouwminister Brinkhorst om stallen te ruilen voor woningen. Maar «ls die nieuwe woningen in het buitengebied komen, ziet hij de bui al hangen. „Die woningen be lemmeren de ondernemers die wel door gaan. Want door die huizen krijgen naburi ge varkenshouders moeilijker een milieu vergunning", verwacht Coopmans. Beter vindt hij het als die nieuwe woningen ver schijnen aan de rand van het dorp. Brinkhorst bespreekt zijn nieuwe idee 'stal len voor woningen' vandaag in de minister raad. De minister wil ruilen om te voorko men dat leegstaande stallen voor andere doelen (caravanopslag, autobanden) wor den gebruikt en verloederen. Hij wil daar om de sloop bevorderen. De boer krijgt in ruil voor de sloop van de stal een bouwver- gunnning voor een huis. De regeling moet boeren er bovendien toe verleiden te stop pen met hun bedrijf. Veel varkenshouders zullen best zin heb ben in de 'stal voor woning'-ruil, verwacht Coopmans. Vooral degenen die de laatste jaren niet meer hebben geïnvesteerd in hun stal. „Ik denk dat veel mensen er van daag nog mee ophouden, als ze schulden vrij kunnen stoppen. Want de nood is hoog, zeer hoog", zegt hij. Toch betwijfelt hij sterk of ooit zo'n bouw vergunning wordt afgegeven. „Ik geloof niet dat er één stal voor een woning wordt geruild", stelt hij. Nu gaat het bouwen van woningen in Ysselsteijn al moeizaam. Elke bouwvergunning zal volgens hem door de Advies aan minister over sneltrein rotterdam gpd De politie, deelgemeente IJssel- monde en het Rotterdamse ver voersbedrijf RET gaan het ge weld rond tramlijn 2 in het zui den van de Maasstad aanpak ken. Dat is gisteravond besloten nadat trambestuurders vanwe ge het geweld op. het traject weigerden nog langer door de nieuwbouwwijk Beverwaard te rijden. Voortaan zullen agenten in burger of in uniform meerijden om de jongeren die zich mis dragen direct aan te houden. Er zal meer worden gesurveilleerd in het gebied waar lijn 2 rijdt. Via een nieuw systeem kan de RET-centrale meteen worden ingeseind bij onregelmatighe den. Het trampersoneel wordt regelmatig bedreigd of uitge scholden. Soms krijgen be stuurders klappen van baldadi ge jeugd of woden er stenen door de ruiten van de tram ge gooid. Het is geen goed idee om de tunnel voor de hogesnelheids lijn aan de noordkant enkele ki lometers te bekorten. Het pro jectbureau, dat is belast met de voorbereiding van de aanleg van het flitsspoor naar Parijs en Brussel, heeft dat laten weten aan minister Netelenbos (ver keer en waterstaat). De be windsvrouw heeft de Tweede Kamer begin deze week nog be loofd snel haar standpunt over verkorting van de omstreden tunnel bekend te maken. Het verkorten van de tunnel zou geld vrijmaken om voor de spoorlijn een andere oversteek van rijksweg A4 mogelijk te ma ken. Nu raast de HSL hoog over de snelweg heen, in de aange paste versie blijft de trein gelijk vloers en gaan de auto's door een tunnelbak. Die oplossing zou echter wel eens meer geld kunnen kosten. Daarom is even gedacht dat daarvoor kon worden gespaard door verkorting van de tunnel. Volgens het advies aan de mi nister is dit toch niet haalbaar. De alternatieve spoorkruising is daarmee nog niet meteen van de baan, al zijn de kansen op realisering wel geslonken. Ver keer en Waterstaat wacht nu op de resultaten van de hernieuw de aanbesteding voor het spoortraject tussen Haarlem mermeer en Rijnwoude. Als een bouwbedrijf het voor een goede prijs kan 'meenemen' vervalt de hoge overgang alsnog. De Tweede Kamer is verdeeld over de kwaliteit van het bod dat de Nederlandse Spoorwe gen hebben uitgebracht op de exploitatie van de hogesnel heidslijn-Zuid, melden goed in gevoerde bronnen. De minister wees het bod onlangs af. NS hadden te weinig geld over voor het vervoer op het flitstraject en bovendien zou de dienstverle ning voor reizigers niet opti maal zijn, vond Netelenbos. Rob Coopmans met zijn varkens milieubeweging worden afgeschoten. Zelf ziet de 35-jarige Coopmans nog zoveel toekomstperspectief voor zijn bedrijf, dat hij zijn eigen stal voorlopig niet zal aanbie den voor een woning. „Wij maken zelf ze ker geen winst, maar gelulddg ook geen gi gantisch verlies", zegt hij. Zijn voordeel is dat hij zijn eigen biggen fokt en afmest. Hij hoeft ze dus niet in te kopen, zoals veel an deren. Hij heeft zijn stal juist voor veel geld uitge breid en sterk gemoderniseerd. Hij huisvest foto anp bert jansen nu 260 zeugen en 1700 vleesvarkens. „Stoppen, daar denk ik niet aan. Dit is het type bedrijf van de toekomst. Als ik het niet red, dan redden meer bedrijven het niet", aldus Coopmans, die woont in het meest varkensrijke dorp van Nederland. Yssel steijn, een dorp in de gemeente Venray, huisvest vier procent van de Nederlandse varkens. Na de eerste mestplannen van mi nister Brinkhorst was de beroering er zo groot, dat de minister op bezoek ging bij de pastoor. zwolle Medewerkers van Nozema - een bedrijf dat zendmasten beheert - leggen de laatste hand aan een zendmast van RTV Oost. Het is de hoogste vrijstaande constructiemast in Nederland. De 154 meter hoge mast word omhoog gehouden door drie boorpalen van bijna dertig meter lengte. Daardoor zijn de gebruikelijke tuien of betonnen onderbouw overbodig. foto anp ton borsboom

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5