Cadillac krijgt nachtzicht Weg en wiel Ook Mercedes ziet wat in midi-MPV pans design r nieuwe band VA Vredestein Volvo Estate blijft herkenbaar ereldwijd één voertuig voor negen personen )rd Transit op aardgas of LPG at Toledo als patrouillewagen ieuvriendelijke zoefscoot Malaguti Opel Astra Slimme kaart met 'beeldscherm' Kleinste overzicht heeft nu emotie Alle motoren in een notendop Naafdynamo: altijd stroom AO 3 DECEMBER 1999 29 REDACTIE PETER IODEWIJKS n zijn rond en zwart en ;n de gemiddelde au- weinig. Dat heeft de Ise bandenfabrikant ein er niet van weerhou- de Italiaanse ontwerper te hulp te roepen bij erpen van een nieuwe ir sportieve midden- ito's. De band heet en houdt ondanks zijn achtergrond vooral met natte wegen, de geschiedenis van de ld nog niet eerder voor- n dat een fabrikant de iep van een speciale |per. En Vredestein vroeg >t de eerste de beste, tto Giugiaro heeft de af- ti vier decennia naam ge- met vele schitterende ibielen. Zo tekende de ictflbii ise meesterstilist onder e Alfasud, de Maserati oporte, de Lotus Esprit, ite VW Golf en meer re- Lexus GS 300 en de d Matiz. Maar Giugiaro rp ook boten, treinen, Jis, meubels, keukens, grillen en mineraalwater- I. En nu dus een band. Volvo begint het nieuwe mil lennium met de langverwachte nieuwe stationwagon, door Volvo consequent Estate ge noemd. De eerste Volvo van de volgende eeuw is gebaseerd op de S80-reeks en zal dus logi scherwijs de aanduiding V80 moeten krijgen. Maar hele maal zeker is deze naam nog niet. De nieuwe Estate wordt op 10 januari gelijktijdig op de autotentoonstellingen van Brussel en Detroit onthuld, waarna de verkoop van dit model in Nederland en de ons omringende landen direct zal beginnen. Op de eerste en nog enige foto is te zien dat de auto qua sty ling helemaal aansluit bij de bestaande S80-reeks maar met zijn karakteristieke, hoogge plaatste achterlichten ook bij de stationwagon V70, voor heen 850 Estate. Waarmee dui delijk is dat Volvo op de inge slagen designweg doorgaat. Aanvankelijk zal de nieuwe Volvo Estate, die op termijn de V70 gaat vervangen, alleen be schikbaar zijn met (duurdere) 5-cilinder turbomotoren, met als topmodel een uitvoering met 250 pk. Deze krachtbron geeft volgens Volvo veel dyna miek en rijplezier, terwijl het verbruik relatief gering is. Militair observatiesysteem uit Golfoorlog enpark op aarde is g jaar met 2,3 procent tot 682 miljoen waaronder 183 cijfsauto's. Op wereldbevolking van eveer 6 miljard mensen it dat neer op één voer- per negen personen. Suropa is de autodicht- I het grootst. Ruim een- Ie (36,5 procent) van al- Jito's is hier te vinden. i Europa is Duitsland 44,5 miljoen voertuigen i autoland. Daar- Italië (34 miljoen), rittannië (29,6 mil- en Frankrijk (29 mil- i komt in de top- EU-landen met het e wagenpark op de achtste plaats met 6,5 mil joen auto's. In 1900 reden er in ons land naar schatting nog maar 200 auto's rond. Dat leverde een autodichtheid op van één auto per 26.000 mensen. In 1950 was het autobezit ge stegen tot één auto op 73,4 inwoners. Het jaar 1965 was statistisch gezien een mar kant jaar, aangezien er toen op de Nederlandse wegen voor het eerst meer dan een miljoen personenauto's rondreden (1.272.000) en het autobezit kwam, met één auto per 9,7 inwoners, voor het eerst onder de grens van één op tien. In middels zitten we sinds 1990 op een verhouding van één op 2,6 inwoners. resenteert nog dit jaar in Europa een uitgebreid programma tematieve brandstoffen. Als eerste zal de Ford Transit af fa- eleverd kunnen worden met een dubbel brandstofsysteem, udt in dat de auto zowel op loodvrije benzine als op LPG of s kan worden gereden. In september wil Ford ook de Mon- it dit systeem gaan aanbieden en eind van het jaar komt het j~V~*baar voor de Focus. Tankstations voor aardgas zijn er nog WB^g weinig, maar LPG is volgens Ford volop verkrijgbaar in L Als voordeel voor het rijden op LPG of aardgas noemt lagere prijs en de geringere uitstoot van kooldioxide. 't een speciale politieversie ontwikkeld van de Toledo. De [onlangs gepresenteerd op de Politievak-tentoonstelling en tomende tijd als demonstratieauto worden ingezet in diver- b's. Seat hoopt natuurlijk dat er korpsen tot aanschaf van de je Spanjaard zullen overgaan. Als basis voor de politieauto e Toledo Stella 1.9 TDi met 110 pk sterke turbodieselmotor. Se herkenbare striping heeft de auto een dakset met signale- als een zwaailicht en sirene. De auto is verder voorzien van ibilofoon, extra sterke bekleding en een navigatiesysteem. de komst van de Mala- EP is het aantal door lotoren aangedreven in ons land precies op :rs van een hand te tel- 4 last min of meer exotisch 'V i tweewielers zoals de *Han, de Easy Elebike en Elobike was eigenlijk ie Peugeot Scoot'elec tot rf prt een eigentijds vorm- l0 n elektrovariant. Dat de 2 nu dus gezelschap ;n van de even heden- igende Ciak EP. wordt voortbewogen :n elektromotor met een jen van 1,7 pk bij 1.400 De maximale afstand 6en twee tankbeurten euws rden overbrugd, be- 65 kilometer. Zijn de ac- dan duurt volledig urne n van; opladen vijf uur. Na twee uur laden zijn de energiebronnen echter al weer voor tachtig pro cent gevuld. De 45 km/u snelle Ciak weegt 127 kilogram, is voorzien van een schijfrem in het voorwiel en een trommel- rem achter. De milieuvriende lijke 'zoefscoot' wordt geleverd met vier batterijen en een op- laadkabel. Importeur Greenib uit Warmond brengt consu menten voor iedere Ciak zes mille in rekening. na van de Opel Astra jbreid met een nieuwe f dieselversie. Deze mo orpen door de Japanse li Motors-dochter Isuzu, tte inspuiting en haalt l cilinderinhoud van 1.7 I pk. Daarmee is hij even lis de basis-benzinemotor i Astra. In vergelijking oude 1.7 liter dieselmo- enige tijd geleden uit una werd gehaald, is de 1.7 DTi 1.600 gulden t. De prijzen beginnen 50 gulden voor de 3- meer dan 100modellen I topkwaliteit in tweewielflj Bijna niemand loopt meer zon der: van die plastic pasjes waar de portemonnee tegenwoordig vol mee zit. De pinpas, de ANWB-pas, de creditcard en niet te vergeten de vele spaar- passen met airmiles en benzi- nepunten. Deze pasjes worden steeds mo derner. Benzinemaatschappij Q8 (Kuwait) komt nu als eerste met een interactieve cadeau- kaart. Deze kaart toont in een speciaal venster direct hoeveel spaarpunten er worden bijge schreven en hoeveel er in totaal is gespaard. Bovendien kunnen er in het venster boodschappen aan de kaarthouder worden weergegeven, zoals een bijzon dere actie of een nieuwjaars wens van de pomphouder. De Q8-pas komt tegemoet aan de kritiek die veel kaarthouders op het elektronisch sparen met zo'n pas hebben, namelijk dat de punten nooit zichtbaar zijn. Veiligheidssystemen in au to's nemen de laatste jaren een grote vlucht. Ze zijn echter voornamelijk op de veiligheid van de inzitten den van de auto gericht en zelden op die van andere weggebruikers. General Motors komt nu met een systeem dat vooral reke ning houdt met anderen. nice gpd Kooiconstructies, kreukelzones, airbags, gordels, zij dienen om de inzittenden van de auto te beschermen. Maar hoe zit het met de fietser en de voetgan ger? GM biedt nu als eerste fa brikant in de wereld een sys teem aan dat op de veiligheid van andere weggebruikers is gericht. Het heet Night Vision (nachtzicht) en bewees de Amerikaanse strijdkrachten tij dens de Golfoorlog Desert Storm' uitstekende diensten. Night Vision, dat gebruik maakt van infraroodcamera's, stelde de Amerikaanse militairen in staat over grote afstand in het duister te zien. Gemonteerd in een auto biedt het de bestuurder de mogelijk heid in het donker drie tot vijf keer zo ver te zien als het bereik van de koplampen. Achter de grille van de Cadillac DeVille bevindt zich de camera en via een zogenoemd 'head-up dis play' wordt het beeld onder in de voorruit geprojecteerd, waarbij de bestuurder de sug gestie heeft alsof het beeld zich ongeveer bij de voorkant van de motorkap bevindt. Wij waren in de gelegenheid om het systeem op een uiterst donker bergweggetje te beproe ven. Daartoe had de autofabri kant twee voetgangers, een slin gerende onverlichte fietser en een 'dame met autopech' inge zet. Het resultaat was verbluf fend. Terwijl achter de licht - Het Night Vision-systeem reageert op warmteaitstraling van personen en objecten. Er is altijd verschil in warmte. Mensen en bijvoorbeeld overstekend wild stralen relatief veel warmte uit en zijn dan ook duidelijk zichtbaar op het beeldje in de voorruit, dat er uit ziet als een fotonegatief. Hoe meer warmte het object uit straalt, des te witter licht het op in de display. foto general motors bundel van de koplampen slechts diepe duisternis viel waar te nemen, waren op het display al vroegtijdig de onver lichte personen te zien. Het systeem reageert op warm te-uitstraling van personen en objecten. Een temperatuurver schil van 0,3 graden Celsius le vert al een bruikbaar plaatje op, zodat je daarmee in het aarde donker al duidelijk de verschil len ziet tussen auto's, bomen, wegdek en levende wezens. Mensen en bijvoorbeeld over stekend wild stralen relatief veel warmte uit en zijn dan ook dui delijk zichtbaar. Night Vision is bovendien een belangrijke steun als men door een tegenligger wordt verblind. De weg en alles wat zich daarop bevindt blijft namelijk zichtbaar in het display. Ook in de mist werkt Night Vision, althans in de nacht. Het beeldje ziet eruit als een fo tonegatief. Hoe warmer het ob ject, des te witter licht het op in het display. Doordat de be stuurder al in een vroeg stadi um weet dat zich een stuk ver derop iets op de weg bevindt dat normaal nog niet zichtbaar kan zijn, kan hij veel tijdiger remmen dan anders en is hij veel eerder op zijn hoede. Wie er voor het eerst kennis mee maakt heeft aanvankelijk de neiging nadrukkelijk naar het display te blijven kijken. Het is even een kwestie van wennen en men heeft vervolgens de ogen gewoon op de weg en de handen aan het stuur. Onwille keurig merkt men daarbij dan ook het beeldje van de infra- roodcamera op. Cadillac levert Night Vision nu nog uitsluitend op het model DeVille, maar zal het straks stel lig op andere GM-modellen aanbieden. De prijs in Amerika is 2.000 dollar. Inmiddels heeft het Japanse merk Lexus al be langstelling getoond voor deze veiligheidsaccessoire. Night Vi sion is ontwikkeld door het Amerikaanse bedrijf Raytheon System Co., dat het ook levert aan het leger, de marine, brandweer en politie. BOEKEN Het laatste autojaar boek van de KNAC dat deze eeuw ver schijnt, Alle Auto 's 2000, is van opzet niet veranderd. Wel van samensteller en dat uit zich in enkele klei ne inhoudelijke ver schillen. Nog steeds biedt dit kleinste auto-jaar- boek een overzichtelijke, alfa betisch gerangschikte opsom ming van de leverbare auto's in het lopende modeljaar. Dat gaat aan de hand van foto's en een rijtje technische gegevens. Nu echter zijn die gegevens iets ingedikt en heeft ieder model twee foto's, soms ook van een motorblok of een interieur. Ook nieuw is een korte toelichting van enke le regels op iedere pagina. Dit om het boekje 'meer emotie' te geven, aldus uitge verij De Alk in Alk maar. De vooruitblik voor in het jaarboekje heeft plaatsgemaakt voor een aantal be richten, maar de zeer uitgebrei de prijslijst is gebleven, net als de adressen van importeurs, de belastingtarieven en het over zicht van de occassionprijzen. De 28ste editie van deze catalo gus op zakformaat (13x18 centi meter) heeft dezelfde omvang (416 pagina's) als vorig jaar en kost 18,50 gulden. Het is Mercedes-Benz duidelijk ernst met de pogingen om in de markt van de kleinere auto's door te dringen. Na de Smart en de A-klasse, die allebei na een moeilijke start inmiddels aardig succesvol zijn geworden, kunnen we over twee jaar een midi-MPV tegemoet zien. De wat kleinere ruimtewagen, die Mercedes zelf aanduidt als een multifunctionele compact- van, gaat Vaneo heten en is qua styling afgeleid van de A-klasse. Hij is echter een stukje groter, want de Vaneo meet 4,19 meter in de lengte (A: 3,58 meter). Breedte en hoogte bedragen respectievelijk 1,74 en 1,83 me ter (A: 1,72 en 1,58 meter). Binnen deze afmetingen moet er plaats zijn voor maximaal vijf volwassenen en twee kinderen, een 7-zitter dus. Wie de auto meer als besteller ziet zitten, mag naast ruimte voor twee volwassenen een laadvolume van drie kubieke meter ver wachten. De Vaneo is weer een nieuwe verschijning in de gestaag groeiende familie van de midi- MPV's. Dit type auto is heel po pulair vanwege de 'haalbare' prijs en de vele interieurmoge- iijkheden, waarmee het een ideale oplossing is voor zowel zakelijk als privé-gebruik. Het begon enkele jaren geleden met de Renault Mégane Scénic en inmiddels is er al aardig wat keus: Opel Zafira, Mitsubishi Space Star, Mazda Premacy en binnenkort de Citruën Picasso. Eind volgend jaar komt Nissan met de Almera Tino en moge lijk ook Ford met een midi- MPV op basis van de Focus. En wie een nog kleinere wil, kan inmiddels ook kiezen uit diver se mogelijkheden. Wat de Mercedes Vaneo (sa menvoeging van 'Van' en 'Neo', ofwel een 'nieuwe Van') betreft moeten we nog even geduld hebben, de introductie staat namelijk gepland voor eind 2001. Jaarlijks zullen er in de Mercedes-fabriek in Ludwigs- felde 50.000 Vaneo's van de band gaan rollen. Het meren deel daarvan is bestemd voor de West-Europese markt. Traditiegetrouw brengt De Alk als eerste uitgever gebundeld motormodelnieuws in boek vorm op de markt. In het hand zame jaarboekje Alle Motoren 2000 staan alle voor het komen de kalenderjaar verkrijgbare tweewielemoviteiten, waar een motorrijbewijs voor nodig is. Van niet minder dan 197 moto ren en 16 motorscooters be schrijft de samensteller met een plaatje en een technisch praatje de belangrijkste eigenschap pen. Het catalogusgedeelte wordt afgesloten met een lijst van Nederlandse en Belgische importeurs, terwijl de uitgave wordt 'uitgeleid' met een we genbelastingtabel. Ook een ver klaring van de technische gege vens ontbreekt niet in dit keurig verzorgde jaarboekje. Het ligt, net als het 'vierwielige broertje' Alle Auto's voor 18,50 gulden in boekhandel. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN De juiste fietsverlich ting is een compro mis. De traditione le dynamo verschaft een zee van licht, maar geeft weerstand bij het trappen, kan doorslip pen en heeft kwetsbare bedra ding. Batterijverlichting geeft geen enkele weerstand, werkt zonder draden, maar het licht is zwakker en de batterijen gaan snel leeg. Beide systemen zijn inmiddels behoorlijk geperfectioneerd. Toch is er een systeem dat alle voordelen in zich verenigt en weinig nadelen heeft, de naaf met ingebouwde dynamo. Los aanschaffen is niet gebruikelijk, want dan dient er met spaken en een velg een compleet wiel te worden gevlochten. Naafdy namo's zijn tegen meerprijs van zo'n honderd gulden verkrijg baar op nieuwe fietsen. Voorde len: altijd stroom, veel licht, geen sprake van doorslippen en minder weerstand dan een ge wone dynamo. Nadelen: de ge ringe weerstand is er altijd, want de dynamo kan niet uit, er zijn nog wel draden en een flink Alleen de verdikking in de voor wielnaaf verraadt dat er een dyna mo is ingebouwd, foto shimano gewicht en bovendien is de prijs hoog. Shimano heeft onlangs het type HB-NX30 verbeterd door de rolweerstand met 30 procent te verminderen. Bovendien kan deze dynamo met een schake laar op het stuur wel uit, zodat de weerstand de helft minder wordt. Een stroombegrenzer zorgt ervoor dat de lampjes niet doorbranden. Vittorio-vakantiemarkt De fabrikant van maatfietsen Vittorio in Alkmaar houdt zater dag 11 december voor de vijfde keer de Info Vakantie Markt. Het bijzondere van dit jaarlijkse evenement is dat talrijke fiet sers verhalen komen vertellen over gemaakte tochten, want het gaat natuurlijk om vakan ties per fiets. Dat kunnen verre reizen zijn naar Timboektoe of Sri Lanka, maar net zo goed dichtbij huis naar Toscane of een toer door Nederland niet kinderen in een aanhangkar. Er zijn stands van Cycletours en Vlieg Fiets (georganiseerde en individuele fietsreizen), Frank en Vrii (reiskaarten en boeken), OrtlieD (waterdichte fietstas sen), Fietskaart Informatie Stichting en De Wereldfietser. De firma Löffler geeft een de monstratie van speciale fiets- kleding. Elmar Dekker, bekend van een proefschrift over fiets- zadels, vertelt wat elke fietser van zijn zadel moet weten en verricht desgevraagd metingen. De toegang tot de informatie markt van Vittorio is gratis, open van 10 tot 16 uur, W.M.Dudokweg 13, Heerhugo- waard (bedrijventerrein Beve land), tel. 072 5712 345. Tijdens een rondrit door Noord- Italië kort geleden stuitten we op een reparatiebedrijfje dat een aantal fraaie (meest Italiaanse) wagens op het erf ad staan. Een aantal was zeer toonbaar, zoals de Lancia Zagato die we vorige week lieten zien, maar de meeste klassiekers verkeerden In beden kelijke staat Dat gold zeker voor deze twee wagens, die achter de werkplaats stonden geparkeerd. De voorste is nog net herkenbaar als een cabrio-uitvoering van de eerste Porsche, type 356, waar van er tussen 1948 en 1963 rond de 80.000 zijn verkocht Erachter zijn de contouren te zien van een Lancia Fulvia Sport, de eerste coupé die Lancia niet door een van de bekende Italiaanse ont werpers had laten tekenen, maar door de eigen ontwerpafdeling. foto peter lodewuks

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29