Freddy Heineken als een onbeschofte, seksistische schurk Het grote pretpark dat Engeland heé Boeken Geef ik met Jezus een feessie. 'Alle mensen! Hij staat in brand!' Een Antilliaanse Madame Bovary 144 Heineken-biografe wijdt thriller aan bierbrouwer Net als Freddy Heineken is Teddy Heffner grootaandeel houder en oud-topman van een Nederlandse bierbrou werij, heeft ook een uitgebreide kunstcollectie en min stens één minnares. Daar houdt de gelijkenis niet op: de twee miljardairs zijn allebei ooit ontvoerd en zowel Ted dy als Freddy maakt graag seksistische grappen. Teddy Heffner staat, kortom, model voor Freddy Heineken in het thrillerdebuut van Barbara Smit. THRILLER RECENSIE FRANK HENORICKX De Overdracht. Barbara Smit. uitgeverij Sun. f 34.50 Journaliste Barbara Smit schreef in 1996 een 'bedrijfsbio- grafie' over Heineken: Een leven in de brouwerij. Met 60.000 ver kochte exemplaren was het een bestseller in het nog vrijwel braakliggend genre van de Ne derlandse corporate biografie'. Ruim drie jaar later komt de journaliste nu met een thriller, die zijn wortels sterk in het eer ste werk heeft. Ook hier is er de alcoholi sche. depressieve vader van Teddy/Freddy die de zeggen schap van de familie over de brouwer verspeelt. En ook hier stelt de zoon orde op zaken om vervolgens van het Amsterdam se bier een wereldmerk te ma ken. waarover hij ook na zijn pensioen met een minderheid van de aandelen de zeggen schap blijft houden. Ook Teddy heeft, net als de echte Freddy, geen opvolger in de familie. Zijn enige dochter wil niet, de kleinzoon is nog te jong. In haar thriller fantaseert Smit over die problemen tegen de achtergrond van een overna megevecht rond de brouwerij, waarbij Heffner/Heineken niet terugschrikt voor koersorkes- tratie, leugens en bedrog. Teddy Heffner is een echte schurk, wat wellicht te maken heeft met Smits aanvaringen met de echte Freddy. Heineken weigerde zijn medewerking aan Smit, verbood iedereen in zijn omgeving aan het boek mee te werken en probeerde zelfs haar uitgeverij op te kopen om de uitgave tegen te houden. In haar korte ontmoetingen met Freddy behandelde hij haar uit de hoogte, grof en seksistisch. Vandaar waarschijnlijk dat Ted dy 'een seksistische lui' en 'ab ject figuur' wordt genoemd en de achternaam heeft gekregen van de oprichter van Playboy, Hugh Heffner. Maar Smit durft in haar boek de afrekening met Heineken, die ze in haar biografie afschil derde als een briljante, maar onbeschofte ondernemer, niet aan. Ze is zelfs zo voorzichtig om Heffners opvolger, Karsten Leeuwen (lees: Karei Vuursteen, de huidige topman), te sparen. Leeuwen heeft een beeldscho ne en aanhankelijke secretares se. Als Smit haar opvoert, schrijft ze onmiddellijk dat er alleen 'vriendschap' in het spel is, blijkbaar om de echte Vuur steen niet in verlegenheid te brengen. Het verhaal heeft va ker te lijden onder die terug houdendheid. Het lijkt chique, maar wie niet durft, moet geen sleutelroman schrijven. Smit warmt in De Opvolging feiten uit haar eerste boek nog eens op, voegt er wat fictieve personages en een plot aan toe en het resultaat moet een thril ler heten. Helemaal geslaagd is het niet. Voor de liefhebbers van het genre zijn er spannen der boeken voorhanden. Dege nen die iets over Freddy Heine ken willen weten, kunnen beter Smits eerste boek lezen. Naslagwerk laat twintigste eeuw herbeleven NON-FICTIE RECENSIE TRUDY VAN DER WEES Wc onderbreken deze uitzending. Joe Gamer, Bruna, 168 e audio-cd's, f 87,95. pagina's, met twee ai Veel mensen weten zich haarfijn te herinne ren waar ze zich bevonden en wat ze deden toen het nieuws bekend werd dat president John F. Kennedy was neergeschoten in Dal las. Datzelfde geldt voor meer belangwek kende nieuwsfeiten: de dood van John Lcnnon, Marilyn Monroe, de ontplof fing van de Challenger, de landing op de maan, de val van de Muur. Regelmatig zijn er gebeurtenis sen die het publiek de adem doen inhouden en die voor altijd in het geheu gen blijven gegrift. Joe Garner besloot de ze momenten te bunde len in een fraai uitgevoerd, rijk geïllustreerd ooek, dat wordt geleverd met twee cd's waarop de historische opnamen staan. Joe Garner is van kindsbeen af gek van radio. Hij schreef en produceerde veel audioboeken en bekleedt sinds elf jaar een directiefunctie bij Wetwood One. eige naar van onder meer NBC Radio Networks. In We onderbreken deze uitzending brengt hij 38 momenten in de binnen- en buitenlandse ge schiedenis in de herinnering. Helder en be knopt beschrijft hij de achtergrond en de om standigheden waarin de gebeurtenis moet worden gezien. Of het nu gaat om de Molukse gijzelingen bij Wijster en De Punt. de waters nood ramp van '53 of het begin van Operatie Desert Storm, telkens weer wordt in twee. drie bladzijden uit de doeken gedaan wat er pre cies aan de hand was. Op die manier is het boek veel meer dan een reeks momentopnamen en een verzame ling geluidsfragmenten. Het is een historisch document met grote emotionele waarde. Door de geluidsfragmenten en soms live ver slagen van rampzalige gebeurtenissen zoals de explosie van De Hindenburg in 1937 en de moord op Robert Kennedy in 1968, bezorgen ze je jaren na dato nog steeds kippenvel. Voor een deel heen dat te maken met het medium. Wie de geluiden, de toespraken en verslaggeving terughoort, is weer even terug in de tijd. Wie de wanhopige hulp-oproepen, gedaan door radio amateurs tijdens de watersnood ramp in Zeeland, nu weer be luistert, wordt het koud om het hart. De geluidsfragmenten maken nog iets anders duidelijk. Het lijkt wel alsof de radio- en televisie- verslaggeving in de loop van deze eeuw heeft ingeboet aan menselijke emotie. Tegenwoordig hoor je haast nooit meer een aan grijpend ooggetuigeverslag zoals dat van verslaggever Herb Morrison, die de Hindenburg voor zijn ogen zag ontploffen en neerstorten. Diep geschokt en vol ongeloof begon Morrison het onbeschrijfelijke te be schrijven: 'Hij staat in brand, vliegt in brand en valt op de ankermast en alle mensen, we... dit is een van de ergste rampen ter wereld. Het is een afschuwelijk gezicht. O, de mensen en alle passagiers!' Daarna breekt zijn stem. Een heel verschil met de betrekkelijk nuch tere toon die wordt aangeslagen bij de ramp die zich voltrok bii de lancering van de Chal lenger in 1986. Ook de dood van prinses Diana (1997) wordt op een volstrekt andere manier gebracht en verslagen dan bijvoor beeld de dood van Marilyn Monroe of Elvis Presley. Emotie heeft plaatsgemaakt voor za kelijkheid en soms vals sentiment. Nieuwe historische roman van Pim Wiersinga ROMAN RECENSIE WIM VOGEL Tfopenzomer. Pim Wiersinga Roman Uitgeverij Meulenhoff, 255 bh., f 36,90 Waarom Pim Wiersinga (1954) ook van zijn derde roman een historische heeft gemaakt, is mij niet duidelijk. In zijn de buut Honingvogels (1992) is de duistere geschiedenis van een aanbeden tante rond deeeuw- wisseling belangrijk, terwijl zijn tweede roman Gracchanten (1995) je meeneemt naar de klassieke tijd. Zonder die speci fieke verledens zouden de ro mans nooit zijn geschreven. Maar Tropenzorner Natuur lijk. Wiersinga bezocht, begin jaren zestig, de lagere school op Curacao maar zelfs dat is een mager argument Tropenzonier speelt zich in diezelfde tijd af. belangrijk is dat gegeven nauwelijks. De tijd is vaag. zijn personages zijn vrijwel uitsluitend op drift ge raakte. ongrijpbare mensen met wie je je voor de duur van het boek bezighoudt. Zelfs de postkoloniale sfeer en de racia le verhoudingen worden ter loops aangeduid en lijken nau welijks invloed te hebben op de slordige levens van de romanfi guren. Het historische kader van de jaren zestig krijgt kleur noch inhoud, wat jammer is omdat daar veel meer mee te doen zou zijn geweest dan de commentaarloze spiegeling die Wiersinga ervan geeft. De thematiek van de roman is veelbelovend. De negentien jarige Arubaanse Myra de Mi randa ervaart hoe moeilijk het is de borstweringen tussen de diverse bevolkingsgroepen op de Antillen te slechten. Feitelijk lukt dat haar alleen met haar prachtige lijf waar ze dan ook ruimschoots van profiteert. Maar als haar erotische fanta sieën zijn geconsumeerd, blijkt dat geen van de handelende personen van zijn eigen, klei neeilandje durft af te komen. Dan blijken de scheidslijnen tussen de blanken en de ver schillende Antilliaanse groepen onaantastbaar. Net als Emma Bovary heeft ook Myra een 'gevoelig en lichtgeraakt hart' en ook bij haar voorvoel je dat het met haar krolse karakter mis moet gaan Alleen, bij Myra komen die eigenschappen voor mij volstrekt uitde lucht vallen. Leden van de Guard in Westminster Palace, Londen, vlak voor de opening van het nieuwe parlementaire jaar. Sterke nieuwe roman van Julian Barnes ROMAN RECENSIE JACOB MOERAAAN Engeland. Engeland. Julian Barnes, uitge- venj Atlas, f 49.90. Het lijkt zo mooi: je koopt een eiland, plaatst daar de replica's van de belangrijkste Engelse gebouwen, laat acteurs histori sche Engelse gebeurtenissen naspelen en zet zelfs leden van het Britse koningshuis in. Drommen toeristen komen kij ken en zijn bereid de hoogste prijzen te betalen om geduren de een paar dagen te kunnen genieten van 'Good old Eng land'. Maar wat moet je vervol gens als projectmanager wan neer de smokkelaars ook in het echt gaan smokkelen? En wat doe je als de acteurs van Robin Hood 'en zijn vrolijke vrien den' plotseling de geest krijgen en ook op willen komen voor de minder bedeelden in het pretpark? Met Engeland, Enge land heeft Julian Barnes een schitterende roman geschre ven, die te lezen is als een per siflage op de Engelse mentali teit en het westerse denken over de werkelijkheid. Het geniale en humoristi sche gaan bij Barnes hand in hand - een combinatie waar ei genlijk alleen Engelse schrij vers patent op lijken te heb ben. Die humor en het spel met werkelijkheid en fantasie speelt ook een grote rol in En geland, Engeland. Aan het be gin van de roman koopt Sir Jack Pitman het eiland Wight op om daar zijn grootste droom te verwezenlijken: lei ding geven over een groots the mapark waarin Engeland in beknopte vorm te beleven valt. Het succes is bij voorbaat al verzekerd: 'Het staat wel vast - en het is zelfs onomstotelijk bewezen door velen van hen die ik eerder heb geciteerd - dat wij tegenwoordig de voor keur geven aan de replica bo ven het origineel', aldus de op merking van 'de knapste voor de belasting aftrekbare kop pen' die de coördinatiecom missie van het Project toe spreekt. En dus worden vooraf on derzoeken gedaan onder de Engelse bevolking wat de ge middelde hedendaagse burgers nu precies willen weten over het eigen land en de nationale geschiedenis. Uit het rapport blijkt dat de meeste onder vraagden nauwelijks benul hebben van de geschiedenis van hun land. 'De meeste mensen herinnerden zich de geschiedenis op dezelfde waanwijze maar toch vluchtige manier als ze zich hun eigen jeugd herinnerden.' Het resultaat staat vermeld in deze roman; op de eerste plaats prijkt natuurlijk de ko ninklijke familie, maar wat moeten de projectontwikke laars nu met 'een roodborstje in de sneeuw" dat de zesde plaats bezet? Later blijkt dat er inderdaad honderden rood borstjes rondfladderen op Wight, maar voor de rest ne men de bedenkers van het plan de onderzoeksresultaten niet zo nauw. De woorden van de concept-ontwikkelaar spreken in ieder geval boekdelen: 'We leveren wat ze al weten. Mis schien voegen we er een klei nigheidje aan toe.' En dus wordt op Wight bin nen de kortste keren 'Devon shire cream tea' geserveerd in diverse 'cottages', doen cric ketspelers hun best, is het graf van prinses Di te bezichtigen, wordt Alice in Wonderland na gespeeld, is The Times overal te koop en lopen er honderd- en-een dalmatiërs rond. Is Engeland, Engeland nu al leen maar een roman gewor den om lekker over de schou der van de schrijver mee te kunnen lachen over di( Engelsen? Nee, want teg tijd heeft Barnes de helt ge westerse beschavii spiegel voorgehouden t treft de vervaging van; lijkheid versus fictie, wi versus leugen. Directri<J tha Cochrane, die haar ver Sir Jack Pitman bin kortste keren van zijn heeft gestoten, zegt teg verslaggeefster over het i park het volgende: 'Alt ons bent geweest, hoe( oude Engeland niet ij gaan bekijken.' En je ho volgens niet diep na te i om de lading van een d ke opmerking zelf ve| kunnen invullen. Met deze prachtige, i uitermate humoristiscj man heeft Julian Bamt een juweeltje aan zijn zo fraaie oeuvre toegevo Over haar gymnasiumjaren op het Curacaose lyceum horen we alleen dat ze die briljant af rondde. Van die brille is na haar eindexamen weinig meer over: ze kan haar plan niet trekken en rolt vande ene onin teressante verhouding in de andere hangmat. En natuurlijk wordt zij, net als in een sprook je, op de laatste bladzijde let terlijk uit de goot gered door haar geliefde leraar klassieken. De momentopname die Wier singa van zijn heldin en van haar eiland geeft, is inderdaad niet meer dan dat. Alsof hij even zijn verbale licht laat schijnen op een passante van wie we vervolgens niets meer horen ofschoon juist haar le ven né deze roman mij heel wat boeiender lijkt. Ik had wel wat meer engage ment willen zien. wat meer analyse en wat minder die koe le. objectieve kijk van een ca meralens. Niet omdat ik niet in staat zou zijn mijn eigen con clusies te trekken uit deze kleu renfoto's van een Caraïbisch eiland, maar omdat ik vind dat de auteur er zich nu wat al te gemakkelijk vanaf maakt. j JA. Deelder is onstichtelijk bijbels POÉZIE RECENSIE HANS WARREN Bijbelsch J.A. Deelder, Bezige Bij. 64 pag f.25,- -Zijn we getuige van een opmerkelijke bekering? De beroe en beruchte Rotterdamse auteur en performer JA. Deeli deze week 55 geworden - noemde zijn nieuwe bundel belsch en blijkt in de gedichten verrassend bijbelvast. Tol hij beslist geen gelovige geworden, al kan hem religieul voel niet geheel worden ontzegd. In Goddank schrijft hij de verheven ogenblikken dat het onverklankbare wordti klankt: „Op die momenten ben ik bijna een gelukkig I die God - zo Hij bestond - vanuit de diepste diepten A ziel voor deze blijk van Eeuwigheid ootmoedig dank willen zeggen.' Verwacht lang niet overal zo'n gevoelige toon. Del neemt de vrijheid de bijbelse verhalen hardhandig te bë ken. Het is niet de boodschap die hem aanspreekt maal boek. Hij heeft het over „een heel goed boek Bloed spé je van elke blad- zij overvloedig tegemoet en moofl doodslag zijn er aan de orde van de dag.' En hij conclud dat het Boek der Boeken 'op de bestseller- lijst aller tj een onbetwiste toppositie inneemt en nog wel even bil doen zal ook'. Zo is het precies. Het christendom mag langzame dood aan het sterven zijn, de belangstelling voC bijbel neemt niet af. Dat is ook te merken aan de Nederlal literatuur: Deelder is niet de eerste dichter die zich dool belplaatsen laat inspireren en zal ook niet de laatste zijn. i Veel van de gedichten bestaan uit één zin die zich ovel kele bladzijden uitstrekt. Het lijkt daardoor of je eerder! een conference dan met poëzie te maken hebt. Die ini wordt nog versterkt doordat de schrijver veel aandacht I voor het lach-effect. Hij weet de lezer te prikkelen door dl de verhalen een nieuwe draai te geven. Zo wordt aan Sart een 'John de Wolf-coiffure' toegeschreven, terwijl Job zijn mestvaalt per telefoon contact zoekt met God. De 1 derbare spijziging wordt getransformeerd tot de wonde^ catering: „Geef ik met Jezus een feessie komen er veel I mensen dan waarop we hebben gerekend.' De dichter neemt ons mee naar de Hof van Eden. We I over 'die poel des verderfs die Sodom heette'. Deelder vé een heel ander scenario voor het verhaal van de ver zoon en beziet de gelijkenis over de barmhartige Samar uit een ander perspectief. In zijn 'Hardnekkige Samari slaat het slachtoffer de aangeboden hulp bruut af en mo in onvervalst Rotterdams: „Wat mij laats gebeur... Legg ges langs de weg erges me roes uit te slape worrik wa gemaak door 'n halleve zool op een paard die vraag ov koud hep?' De bijbel wordt in deze gedichten eens met heel ar ogen bekeken. Met de welbekende uitdagende en oneert ge blik van Deelder namelijk. Het resultaat is een verma ke, maar hoogst onstichtelijke bundel. Er is in Bijbelsch dat herinnert aan preekstoel, zondagsschool of bekering.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24