VU en Groningen verliezen predikantsopleidin Geloof Samenleving 'Wij zijn kwetsbaar in de kwetsbaarheid van anderen' VRIJDAG 3 DECEMBER 1999 VANDAAG DEC T I)e Spaanse jezuïet Franciscus Xaverius werd in 1619 in de heiligenstand verheven, 67 jaar na zijn dood. De tijdgenoot van de oprichter van de Jezuïetenorde. Ignatius van Loyola, kreeg de kans als eerste ordebroeder de missie in te gaan. Xaverius deed dat met veel enthousiasme, en naar verluidt veel suc ces. De hoogste schatting is dat bij in tien jaar rond de 60.000 mensen in Azië heeft bekeerd. In eerste instantie ging hij naar de Portugese kolonie Goa (India) en reisde vandaar langs de kust en door de binnenlanden. Hij be dreef zending op de Molukken,de Filippijnen en in Japan. Zijn droom was ooit het gesloten China te kerstenen. Maar op een klein eilandje voor kanton overleed hij op 46-jari- ge leeftijd en bekeerde slechts de ene Chinese matroos met wie hij daar was. Xaverius is patroon van de missie en 'de voorplanting des geloofs'. Oud-voorzitter Bond overleden huizen Oud-voorzitter A. van Brummelen van de Gereformeer de Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk (NHK) is woens dag op 71-jarige leeftijd overleden. De hervormde predikant maakte dertig jaar deel uit van het hoofdbestuur van de Bond. Van Brummelen was van 1995 tot 1998 voorzitter. De Bond maakte onder zijn voorzitterschap een roerige periode door. De rechtervleugel van de NHK kreeg te maken met groeiende ver deeldheid in eigen kring over de voorgenomen fusie van her vormden. gereformeerden en lutheranen. In gebeeldhouwde taal waarschuwde Van Brummelen keer op keer tegen kerkelijke verdeeldheid. Een 'strijd op leven en dood tussen progressief en conservatief ondermijnde volgens hem de eenheid van de NHK. Hij hekelde 'woelgeesten en warvogels' die de rechte leer ter discussie stelden. „Wij kunnen de toekomst alleen veilig in gaan als wij op de oude paden gaan." Bond: preekbeurten later vastleggen huizen Er moet volgens de Gereformeerde Bond een einde ko men aan de gewoonte om kort na nieuwjaarsdag al preekbeur ten voor het daaropvolgende jaar te regelen. Het hoofdbestuur van de Bond. de rechtervleugel in de Nederlandse Hervormde kerk. stemt in met een oproep van negen predikanten in De Waarheidsvriend van deze week. De predikanten hebben zowel principiële als praktische bezwaren..Als wij in alle dingen onze diepe afhankelijkheid van God belijden, is het dan niet absurd om de preekbeurten zo lang van tevoren te regelen? Al onze toekomstplannen, ook die voor morgen en overmorgen, zullen alleen doorgang vinden als de Heere dit wil." De praktische re den is, dat het door alle afspraken moeilijk wordt rekening te houden met andere activiteiten in de gemeenten. Cursus in Wonderen loopt goed Deventer Een Cursus in Wonderen, de onlangs in vertaling ver schenen 'bijbel' voor spirituele zelfstudie, vliegt de winkels uit. De eerste druk van 12.500 exemplaren was binnen enkele dagen op. Volgende week verschijnt de tweede druk van 10.000 exem plaren. waarvan de helft al bij voorintekening is verkocht. Een derde druk is in voorbereiding. De 'newage-bijbel' van ruim 1300 pagina's staat hoog in de boeken toptien. Voor een boek van 125 gulden loopt de verkoop bijzonder goed, aldus uitgeve rij Ankh Hermes. De Cursus verscheen in 1976 in de Verenigde Staten. De psychologe Helen Schucman, naar eigen zeggen ge dicteerd door Jezus, tekende de tekst in zeven jaar op. Van het boek zijn 1,2 miljoen exemplaren verkocht. Handel in oudheden verdubbeld Jeruzalem De illegale handel in oudheden in Israël is in 1999 meer dan verdubbeld ten opzichte van voorafgaande jaren. Dat komt volgens de oudheidkundige dienst van het ministerie van Onderwijs door het grote aantal toeristen dat in het jaar 2000 in het Heilige Land wordt verwacht. Met name in de Oude Stad van Jeruzalem denken handelaren gouden zaken te doen als straks honderden pelgrims de markt afschuimen voor een pot scherf. olielampje of een ander archeologisch artefact uit de tijd van Jezus. Volgens Zohar Ja'acobi. lid van een team dat illegale delvers naar oudheden opspoort, zijn dit jaar al meer dan 120 geplunderde opgravingen ontdekt. Op het vliegveld Ben Goe- rion zijn hei afgelopen jaar meer reizigers dan ooit met koffers vol illegale oudheden opgepakt. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Maassluis wijk- gem Grote Kerk). G. A. Schreu- ders te Wier den GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Oostkapelle. A.B van der Heiden te Utrecht: te Rotterdam-Alexanderpolder, M Karens te Werkendam; te Vlissin- gen. J.S. van der Net te Apel doorn Leiden: 'Wij hebben puur geluk gehad' LUWTE REN ANP De Vrije Universiteit in Amsterdam en de Rijksuniversiteit Groningen verlie zen de gereformeerde en hervormde predikantsopleidingen. Die worden voortaan geconcentreerd in Utrecht, Leiden en Kampen. Het luthers semi narie verhuist van de Universiteit van Amsterdam naar Utrecht. De gezamenlijke synode van de Sa- men-op-Wegkerken nam gisteravond met tweederde meerderheid dit be sluit. In september leed een fusie tus sen de gereformeerde opleidingen in Kampen en aan de de theologische fa culteit van de VU schipbreuk. Vorig jaar besloot de synode in eerste in stantie dat Kampen en Leiden hun predikantsopleiding zouden verliezen. De synode verwierp een voorstel om een of meer bemiddelaars aan te stel len om de fusie toch nog te redden. In dit verband werd zelfs de naam van oud-premier Lubbers genoemd. SoW- voorzitter ds. W. Barendrecht ontried dit voorstel met kracht. „Dat is een al lang gepasseerd station. Voortzetten van die onderhandelingen biedt echt geen perspectief meer. Uiteindelijk stemden slechts vijftien synodeleden, van wie 5 gereformeer den, tegen het onderdeel van het be sluit om de overeenkomst met de VU op te zeggen. Het afscheid van de VU, 119 jaar geleden door de gereformeer de voorman Abraham Kuyper opge richt, is 'buitengewoon pijnlijk voor de Gereformeerde Kerken', aldus Baren drecht. De schuld voor het mislukken van de fusiegesprekken werd bijna uitslui tend bij de VU gelegd. In mei stemde voorzitter G. Noomen van het college van bestuur van de VU in hoofdlijnen in met de opzet van de nieuwe theolo gische faculteit, die onder kerkelijk be stuur aan de VU zou worden ingebed. In september wilde de VU de gesprek ken. die bijna waren afgerond, prak tisch helemaal overdoen. De opzet van de nieuwe opleiding zou volgens de VU 'te eenzijdig kerkelijk' zijn. De VU heeft zich vergaloppeerd, zei ds. E. Overeem, oud- voorzitter van de gereformeerde synode. Een schandali ge voorstelling van zaken, reageerde ds. H. Hortensius van de synodecom missie voor de VU. Hij voegde eraan toe: „Er zullen ook wel hervormden blij zijn dat ze eindelijk van de erfenis van Abraham Kuyper verlost worden". De VU toonde zich bij monde van CvB-voorzitter Noomen teleurgesteld. „Wij hadden enige hoop dat de synode de wenselijkheid van een bemiddelaar zou inzien. Vanaf het begin heeft de VU geen breuk gewild. Maar het blijft de moeite waard bij ons theologie te studeren." Dekaan J. Bremmer van de Gronin ger faculteit noemde het bijzonder tra gisch dat de wetenschappelii opleiding zonder enig gevo kwaliteit wordt afgestoten. O ningen gaat door. Het blijft; hem afwachten wat de ges waartoe de synode Kampen h geroepen, zullen opleveren. Directeur H. van der Sar van ologische Universiteit Kamp 'opgelucht' na een lange pen onzekerheid. Er zijn nu geen meringen meer om voluit doo men. De Leidse dekaan H. Adriaa geerde ingetogen. „Wij hebtx geluk gehad, terwijl Groningen de lot treft als Leiden een jaari maar nu is het definitief." Hanneke Meulink- -Korf (1948) heeft er varing in pastoraat en psychotherapie. Ze werkt als universitair docente praktische theologie in Amster dam en Leiden en heeft een eigen praktijk in Amsterdam, gespeciali seerd in familietherapie. De over eenkomst tussen bijbel en mens wetenschappen zit volgens haar in 'dat wat mensen motiveert'. Han- neke's eigen motivatie om - groot gebracht in een niet-kerkelijk ge zin - toch voor theologie te kiezen, zit vooral in 'een verlangen naar weten'. „Ik heb altijd geloofd, en wilde ontdekken hoe ik mijn geloof kon situeren, verta len." Psychotherapie trok haar omdat ze niet louter in de stu deerkamer wilde wer ken. „Ik heb twee zus sen die in Santpoort in de verpleging werken, en ik heb dat altijd prijzenswaardig gevon den." Vandaar dat Hanneke ging werken als begeleidster bij groe pen alleenstaande ouders met kin deren bij de Hubertus Vereniging. Ondertussen voltooide ze haar op leiding psychotherapie. Met eme ritus predikant Aat van Rhijn schreef zij het boek 'De Context en de Ander' over de relatie tussen geloof en therapie. ONNO VAN 'T KLOOSTER éEen van mijn belangrijkste psycho therapeutische leermeesters is de Hongaars-Amerikaans familiethera peut Ivan Boszormenyi-Nagy. Voor hem is niet zozeer het gezin belang rijk. als wel de verhoudingen door de generaties heen: vader, moeder, opa, oma en kleinkinderen. Goedkeuring van je ouders over hoe jij nu in het leven staat, over wat je doet, is ontzettend be langrijk. Mensen die verbonden zijn, moeten el kaar kunnen aanspreken op wat de ander ver langt te geven en ontvangen. Je wilt daarop kun nen vertrouwen. En met betrouwbaarheid is vooral bedoeld de bereidheid tot verbale en non- -verbale dialoog met die ander. Waar het Nagy om gaat is het verbazingwekken de verschijnsel, dat mensen in een familie elkaar - vaak met vallen en opstaan - trouw blijven. Het is ongelofelijk hoe loyaal mensen zich opstellen. Terwijl ze elkaar toch niet hebben uitgekozen. Zelfs mensen waarvan je denkt dat ze het objec tief gezien niet met hun familie hebben getrof fen, blijven toch trouw. Ook al hebben ze bij voorbeeld een beroerde kindertijd achter de rug. De meesten kennen dat fenomeen wel: kritiek op je familie uit de horizontale familiebanden, zoals je partner, op de verticale familiebanden - ou ders, broers en zussen, grootouders - is moeilijk te verdragen. Al is die kritiek nog zo terecht. Als bijvoorbeeld mijn echtgenoot mijn moeder een dominante en overheersende vrouw zou noe men, ga ik dat hem kwalijk nemen. Objectief de zaken bekijken is nauwelijks mogelijk. Je staat als mens namelijk in de verhouding met je familie, en kunt daar niet buiten gaan staan. Nagy reageert in zijn werk op de godsdienstfilo- soof Martin Buber. die een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de geschiedenis van het den ken over menselijke verhoudingen, het mens- -zijn en het dialogisch principe. Buber leerde dat je alleen maar over mensen kan spreken 'in hun verhouding tot anderen'. Daar zit al een link met het pastorale en theologische aspect in mijn werk. Hij meent dat mensen diep in zichzelf een besef hebben van hoe de verhoudingen bedoeld zijn en legt dat uit in uitspraken als 'de rechtvaar digheid van de menselijk orde'. Dat bepaalt ons mens-zijn - geeft ons betekenis. Ik denk dat zo'n uitspraak als 'de rechtvaardig heid van de menselijke orde' te onschuldig is. Je kunt in deze tijd niet meer praten over één groot idee waar de hele mensheid op kan terugvallen. Zeker niet sinds de Tweede Wereldoorlog. Nagy gaat echter wel mee met Buber en legt het zwaar tepunt, van die verhoudingen die ons mens-zijn bepalen, in eerste instantie bij de verticale fami liebanden. Nu kim je de theorie van Nagy heel conservatief interpreteren, zo van: de appel valt niet ver van de boom, of, van je familie moetje het hebben. Het wordt dan een behoudend en gesloten concept. Zo bedoelt Nagy het niet. In onze herinterpretatie van Nagy hebben we veel geleerd van de Franse filosoof Levinas. Die zegt dat een ander mens betekenis heeft 'uit zichzelf. Hij noemt dat het aangezicht. En hij ontkent dus dat jij betekenis krijgt omdat ik die jou toeken binnen onze context. Jij bent niet te reduceren tot jij en ik, de familie, een kerkelijke of etnische groep. Ieder ander staat in relatie tot weer andere mensen, dat maakt het juist zo spannend. Het bijzondere in deze filosofie is - en daar ge loof ik ook in - dat een mens meer bezorgd is om de kwetsbaarheid en de dood van de ander dan van zichzelf. Wij zijn kwetsbaar in de kwetsbaar als wan zij God FOTO PHOTOt heid van anderen. Het duidelijkst zie je dl relatie van ouders tot hun kinderen. Dat F niet dat een baby als altruïst wordt geboij mens is geen engel en geen beest. Wat r tot mens maakt, komt niet zomaar voort natuur of uit instincten. Wij hebben de 'jj ken mogelijkheid' ons het lot van anderef trekken. Het aangezicht van de ander doet een api mij, als ware hij of zij God zelf. Denk niet» ander God is. Het is voor mij meer zo, dal dere mens zich bevindt in een spoor, wa< geloof dat dat het spoor van God is. We k dat nooit pakken, of traceren. Persoonlijk ook niet zoveel te zeggen over God. De a mens laat mij, door het appèl dat hij op n in een richting kijken waarvan ik denk: c God. Hij is 'hier' niet, maar het spoor is ergens te vinden. Wat ik bedoel wordt mooi geformuleerd L bevestiging van hervormde predi kanten, waarbij wordt gevraagd: gelooft u dat u 'door de gemeente' tot.de dienst bent geroepen, als ware het door God? WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Finland: Vrijdag wisselend bewolkt en enke le sneeuwbuien. Zaterdag vooral in de zuidelijke helft perioden met re gen of sneeuw. Maxima in het zui den iets boven nul, in het noorden dalend naar -13. Noorwegen: In het zuiden wisselvallig met re- geh en sneeuw. In het midden en noorden enkele sneeuwbuien, maar ook wat zon. Maxima uiteen lopend van 3 in het zuiden tot -7 in het noorden. Zweden: In het zuiden wisselvallig met re gen en sneeuw en vooral zaterdag ook veel wind. In het midden en noorden enkele sneeuwbuien, maar ook zon. Maxima uiteenlo pend van 3 in het zuiden tot -12 in het noorden Denemarken: Zeer wisselvallig met vooral vri|dag kans op storm. Verder veel regen, in de loop van zaterdag overgaand in sneeuw Middagtemperatuur za terdag rond 2 graden Engeland, Schotland, Wales en Ier land: vrijdag eerst kans op storm en eni ge tijd regen Later op de dag wat zon. maar ook winterse buien Lo kaal even wit Zaterdag nog steeds winterse buien bij maxima van 4 graden in Schotland tot 8 in Ier land België en Luxemburg: Vrijdag zeer onstuimig met langs de kust kans op storm. Verder pe noden met regen Zaterdag kouder en winterse buien, maar ook wat zon. Maxima dalend van 11 graden op vrijdag naar 7 op zaterdag Noord en Midden-Frankrijk: Bewolkt en af en toe regen Langs de kust een stormachtige wind. Za terdag kouder en enkele regen- en sneeuwbuien. Maxima vrijdag rond 11 graden, zaterdag dalend naar 8. Portugal: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Maxima tussen 15 en 18 graden. Madeira: Wisselend bewolkt en enkele bui en. Maxima ongeveer 20 graden. Spanje: Perioden met zon en vooral in het noorden kans op een bui. Maxima van 14 graden in het noorden en midden tot 20 in het zuiden. Canarische Eilanden: Wisselend bewolkt en soms een bui. Maxima rond 20 graden. Marokko: Westkust: wolkenvelden en af en toe regen. Maxima tussen de 16 en 20 graden. Tunesië: Vrij zonnig en droog. Maxima rond 20 graden. Zuid-Frankrijk: Vrijdag perioden met zon en meest droog Zaterdag meer bewolking, enige tijd regen en in de avond mo gelijk de Mistral. Middagtempera- •tuur van 10 tot 15 graden Mallorca en Ibiza: Perioden met zon. maar zaterdag ook kans op een bui. Maxima om streeks 19 graden. Italië: Perioden met zon en vrijwel droog, vrijdagavond in het noorden meer bewolking en regen, zaterdag over al buien, in het noorden en in de bergen ook sneeuw. Maxima van 6 in het noorden tot 18 in het zui den Corsica en Sardinië: Perioden met zon en kans op een bui. Maxima ongeveer 17 graden. Malta: Vrijdag perioden met zon en meest droog Zaterdag toenemende be wolking en enkele buien. Maxima rond 19 graden ZATERDAG 4 DECEMBER 1999 Istanbul half bew. zw6 14 10 0.0 Zon- en maanstanden Klagen furt mist lichtbew ver. 1 3 •9 0.0 Zon op 08.30 Zon onder 16.29 Kopenhagen wzw7 5 1 0.0 Maan op 04.32 Maan onder 15.22 LasPalmas zwaarbew. z6 22 17 0.3 Lissabon onbewolkt no 3 18 11 0.0 Waterstand IJmuiden Katwijk Locamo onbewolkt o 1 7 10 •5 0.0 Hoog 01.05 13.30 00.38 13.03 Londen zwaarbew. zw9 8 0.0 Laag 09.15» 21.36 CN 3.56 21 17 Luxemburg licht bew. zw6 7 3 1.0 Madrid onbewolkt w.s.0 15 1 0.0 Weerrapporten 03 december 07 uur: Malaga zwaarbew. w.s.0 19 16 0.0 station weer wind tem P n lersl Mallorca mist w.s.0 18 4 0.0 max min mm Malta onbewolkt wl 19 12 0.1 Amsterdam zwaar bew zw 11 8 7 0.2 Moskou hall bew. zzw 2 3 •1 0.3 De Bilt zwaar bew zw 10 8 6 0.2 München half bew. wzw4 6 4 2.0 Doelen licht bew zzw9 8 5 0.1 Nice onbewolkt nnw6 9 6 0.0 Eelde regen zzwB 8 5 5.0 Oslo onbewolkt nnol 3 -5 0.0 Eindhoven zwaarbew uw 8 9 4 0.1 Panp zwaarbew. z3 8 4 0.2 Den Helder regen zwl3 8 7 0.7 Praag half bew. zw 10 7 0 3.0 Rotterdam regen zw 12 8 7 0.1 Rome onbewolkt o4 8 0.4 Twente zwaarbew zw8 7 5 1.0 Split lichtbew n2 14 9 0.1 Vlissingen halt bew zw 15 9 6 0.1 Stockholm onbewolkt w.s.0 -2 -8 0.0 Maastricht zwaarbew nw9 8 a 0.4 Warschau zwaarbew. w8 3 2 3.0 Aberdeen sneeuw ono 5 5 0 1.0 Wenen onbewolkt w2 13 2 0.9 Athene licht bew wsO 17 11 0.0 Zurich licht bew. zs2 9 1 0.5 Barcelona onbeWkt n4 16 6 0.0 Bangkok licht bew. no3 29 22 0.0 Berfcp «gen zw5 5 1 9.0 Buenos Aires licht bew. wnw 2 24 18 0.0 Boedapest onbewolkt zo2 4 2 02 Casablanca licht bew ol 23 14 0.0 Bcrdeau. nest os 2 10 2 00 Johannesburg zwaarbew no2 28 17 13.0 Brussel zwaarbew zzw9 8 5 0.5 Los Angeles zwaarbew zo2 16 11 0.0 Cyprus onbewolkt i*3 20 10 0.0 New Orleans lichtbew zo 5 23 11 0.0 Oubfen regr w 18 8 7 7.0 New York half bew nw3 8 -2 0.0 Fiantdut zwaarbew zzw5 7 4 02 TeiAwv onbevrolld wl 21 4 0.0 Geneve zwavbew w2 10 •1 0.1 Tokyo onbewolkt now 7 12 6 2.0 Heter* zwaar bew «2 4 08 Toronto tuff bew. ZD 2 6 0 0.1 irrabruck half bew ver 1 6 -2 0.0 Tuns lichtbew wzw 3 18 22 100 Vancouver onbewolkt r*5 9 3 U.0 Griekenland en Kreta: Perioden met zon. maar ook een enkele bui Meeste buien in het westen. Maxima van 11 graden in het noorden tot circa 17 in het zui den. Turkije en Cyprus: Flinke perioden met zon en droog. Maxima van 10 graden op de Dar danellen tot 18 op Cyprus en in Zuidoost-Turkije. Duitsland: •aft bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw V koufront ft* opklaringen lb hagel k lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -1°°°- hectQ paxai Zeer onstuimig met enige tijd re gen en in de heuvels en langs de kust storm. Zaterdag gaat de regen over in (natte) sneeuw. Maxima vrijdag 9 graden, zaterdag 5. Zwitserland: Zonnige perioden en droog. Vrij dagavond toenemende bewolking gevolgd door regen en veel wind. Zaterdag sneeuwgrens dalend naar 1100 meter. Maxima ongeveer 5 graden. Oostenrijk: Zonnige perioden en droog. Vrij dagavond toenemende bewolking gevolgd door regen en veel wind. zaterdag sneeuwgrens dalend naar 1100 meter. Maxima ongeveer 5 graden. Polen: Veel wind en vanuit het westen eni ge tijd regen Langs de kust kans op storm. Middagtemperatuur 3 graden. Zaterdag winterse buien. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) O r KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres. Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356 356 REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio 1 Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk. chef sportredactie E. Straatsma. chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer. chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman. chef redactie Leiden INTERNET: iv.leidschdagblad.nl TELEFAX 1 Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 3 023- 5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 92L. ADVERTENTIES ul Maandag t/m vrijdag van 8.30 tel1 071- 5356 230 tl RUBRIEKSADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag van 8.30 tal 071-5143 545 ABONNEMENTEN s bij vooruitbetaling: i per maand (acceptgiro) In per kwartaal (acceptgiro) ,e per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging v<{ het automatisch afschrijven van het tl. abonnements- geld, ontvangen 1,-j betaling. jr VERZENDING PER POSF Voor abonnementen die per post (bi/e worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OPCASSE Voor mensen die moeilijk lezen, s hebben of blind zijn (of een ande leeshandicap hebben), is een sam van het regionale nieuws uit het I Dagblad op geluidscassette besch informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken lectuu Auteursrechten voorbehcx Dagbladuitgeverij Dam E-MAIL redactie IdOdamiate.hdc nl Tsjechië en Slowakije: Veel wind en vanuit het westen eni ge tijd regen. Middagtemperatuur 3 graden. Zaterdag winterse buien. Hongarije: Zonnige perioden en een enkele bui. In de heuvelgebieden veel wind. Zaterdag bewolkt en perio den met regen. Middagtempera tuur 5 graden I E N H U I ONGEVALIENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178 R1 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord. tel 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16