Bejaardentehuis voor oude hond Rijp en Groen Altijd nog wat te scharrelen Barbara en de kerstroos Tomaat zonder pitjes Groei tuinomzet vlakt af Blokken voor tuinliefhebbers Schop met beugel -DAG 3 DECEMBER 1999 REDACTIE. MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023-5150265 arHet is niet helemaal duide lijk wat die arme vermoor- jde Barbara, die rond 300 na JChristus leefde, te maken 3r(|iad met bloesemtakken *ond de winterse feestda Tot haar at tributen rekent niet alleen Apen kroon maar onder andere ook een pauw- enveer. Van bloesemtakken geen spoor. Des ondanks is de lam van Barba- al eeuwen ver inden met zelf in bloei getrok ken takken rond kerstmis. Waar heeft het een en ander te maken met b™ haar feestdag, 300?™ want die is 4 de- :mber en laat it nu de dag zijn waarop len de tuin in dient te zaan om kale takken met ttploemknoppen te snijden r,*oor winterse bloei. £(n vroeger jaren, toen dat (gebruik ontstond, waren er rtiog nauwelijks sierheesters In tuinen te bekennen, dus sneed men takken van pruim, kers en appel. Wij Jdezen er ook nog de For- Bythia bij om maar een voorbeeld te noemen. Geel mag dan geen kerstkleur bij ^fatstek zijn, het staat bij- J Vonder zonnig binnens huis. Knip mooie takken met flink wat knop en leg te, eenmaal binnen, in een pak met water van rond 35 paden. Warmer geeft mis lukking. Dan gaan de knop- Ren, waar het allemaal om begonnen is, dood. Laat de lakken 24 uur in het warme water en zet ze dan gewoon in een vaas in de kamer. Mooie eigen bloesem rond j ie feestdagen is het resul- Een andere bloem midwin- is de kerstroos, de echte ik hier en wel de niger net fraaie wit te bloemen Tie zonder pnze hulp bas eind anua- P te voorschijn komen. Maar wij zorgen ervoor dat de kerstroos zijn naam eer aan doet en daarom halen we een mooi exemplaar nu uit de grond, inclusief wortels uiteraard. We zet ten de plant in een bak of pot, eventu eel met goede aar de, en zoeken dan een plaatsje met een temperatuur rond 15 graden. Niet meer. Dat wordt dus even zoeken in onze warme huizen. Om het moeilijk te maken moet de plant ook nog in het donker. Een donkere plastic zak desnoods. Zorg dat de ker- arlem stroos vochtig blijft en neem na een dag of tien een kijkje. Er zijn dan een aan tal bloemknoppen zicht baar op langgerekte steel tjes die mooi boven het donkergroene blad uit ko men. Als het zover is mag de kerstroos in het licht, liefst op een niet te warme plaats. Zo behandeld zal de kerstroos zijn naam alle eer aandoen. Na de feestdagen zetten we de plant weer op een koele plaats om, als het weer het toe laat, hem weer terug te zetten in de tuin. Een plekje beschut tegen de oostenwind, in de half schaduw voldoet prima, mits de grond rijk is aan humus. Een beetje kalk wordt door deze plant ook nog op prijs gesteld. Het spreekt vanzelf dat wij een kerstroos, die we bloei end en wel rond deze tijd gekocht hebben, op dezelf de manier behandelen: al tijd eerst laten wennen aan lagere temperaturen en dan pas op een beschut plekje buiten. Op deze ma nier behandeld zullen we jaren plezier kunnen bele ven van deze fraaie plant die zich bij mij ge regeld uit zaait om dat hij het kennelijk naar zijn zin heeft. enkele jaren komt er itloze tomaat op de markt. Jucht is steviger, smaakvol- lj beter gevuld met vrucht- j. Bovendien is de op- jst van de zaadloze toma- ant hoger. Zaadbedrijf Vn Seed in Naaldwijk is al evorderd met deze nieuwe Grootste voordeel vol- medewerker Sander van ts het overbodig worden voor bestuiving. worden in de kas- ^tgezet, zodra het eerste hpje verschijnt. Maar deze ^vers doen lang niet altijd verk. Als het donker weer jten stormt of regent dan jn de hommels niet uit. El ls kan zes tot negen toma- ragen. Maar omdat een Van de bloesem niet wordt ttu, komen niet alle vruch- ontwikkeling. Bij een oze tomaat is de vrucht- Qg altijd optimaal, ook bij 1 weer. Hierdoor kan de tien tot twintig procent 'tomaten plukken", aldus Van Vliet. De energie die de plant normaal kwijt is aan zaadvorming, wordt nu besteed aan extra vruchtvlees. „Pro bleem alleen is nog de grillige vorm. De tomaat is niet volledig rond en dat wil de consument." De nieuwe eigenschap wordt via klassieke veredeling in cul tuurtomaten ingebracht door een wilde tomaat uit de Andes. Deze tomaat maakt groeistof fen, nodig voor vruchtzetting, aan zonder bestuiving. Met de ze variant wordt in India volop geëxperimenteerd door het zaadbedrijf. „In dat land is de teelt van gewone tomaten niet mogelijk in het natte seizoen. Het stuifmeel is dan te nat om los te komen van de meeldra den. Gevolg is dat bestuiving uit blijft." Met de daar gebruikte variant wordt hier gekruist om nieuwe rassen te krijgen die goed van vorm zijn en bestand zijn tegen gangbare ziekten in de kasteelt. PETER DE JAEGER Niet alleen de mens bereikt een steeds hogere ouderdom, ook de vergrijzing onder honden neemt toe. Niet iedere bejaarde viervoeter slijt echter zijn laat ste jaren bij de baas. Om deze dieren toch een comfortabele oude dag te gunnen, is de Bond tot Bescherming van Honden druk bezig met de bouw van bejaardentehuizen. Harde cijfers zijn er niet, maar huisdierdeskundigen verklaren dat de leeftijdsverwachting van een pup tegenwoordig fors ho ger ligt dan ongeveer tien jaar geleden. De oorzaken zijn, net als bij mensen, te danken aan gezondere voeding en verbeter de medische behandelingsme thoden. Bovendien is de baas bereid om daarvoor dieper in de buidel te tasten. Constateer de de dierenarts bij de viervoe ter kanker, dan lag de euthana- siespuit voorheen al snel voor de hand. Tegenwoordig sturen baasjes hun zieke dier vaker naar klinieken voor een chemo- kuur. Nogal wat bejaarde honden krijgen last van hun nieren. De organen kunnen de afvalstoffen in het lichaam niet meer goed verwerken en die hopen zich vervolgens op. Vermageren, slechte eetlust, veel drinken en plassen zijn de eerste aanwij zingen. Niertransplantatie gaat nog te ver, maar er bestaan spe ciale diëten met een laag fosfor- en eiwitgehalte om de nieren te beschermen. Vergeetachtigheid, slaapstoor nissen en in de war zijn, komen bij oude honden ook geregeld voor. „Er zijn oude honden die ergens naar toe lopen, opeens blijven staan, een chaotische indruk maken en. niet meer we ten waar ze eigenlijk naar toe gingen. Dergelijke symptomen zouden kunnen wijzen op de mentie", vertelt gedragsbegelei der Erica Bokelmann van Kyno- train uit Lienden; een bedrijf dat gehoorzaamheidstrainin- gen geeft en informatie over het houden van honden aan toe komstige baasjes verstrekt. Specialist dr. Willemse van de faculteit Diergeneeskunde van de Rijksuniversiteit Utrecht vindt de conclusie van de ge dragsbegeleider echter onzin. „Er zijn nog geen wetenschap pelijke bewijzen dat dementie bij honden voorkomt. De ver schijnselen kunnen bijvoor beeld worden veroorzaakt door stofwisselingsproblemen." Het gemis aan wetenschappe lijk bewijs weerhoudt het Ne derlandse farmaceutische be drijf Sanofi Santé BV uit Maas sluis er niet van een middel om de markt te brengen dat belooft de kwalen van dementie op te Oudere honden hebben veel levenservaring en laten zich door kinderen niet meer zo snel op de kast jagen. foto cpd lossen. Het medicijn zou het chemisch evenwicht in de her senen en het humeur van de viervoeter weer in evenwicht moeten brengen. Een mede werker van deze onderneming zegt: „Weliswaar is dementie bij honden niet hard aangetoond, maar wij zien de ziekte als een logische aanname. Uit ons on derzoek blijkt dat het middel al lerlei gedragsproblemen bij de oude hond kan wegnemen. Hoewel er over dementie bij honden nog niets vaststaat, pleiten diverse dierenartsen voor meer onderzoek. „Ik krijg wel eens honden in de praktijk die het verstand helemaal ver loren lijken te hebben", zegt een dierenarts van een grote Amsterdamse kliniek. „Ze zijn vergeetachtig, angstig, hebben een overdreven aanhankelijk heid en kunnen slecht slapen. De oorzaken van deze ziekte beelden zijn bij mij helaas niet bekend." Waar dierenartsen ook naar gis sen, is de vraag waarom kleine honden gewoonlijk ouder wor den dan hun grotere soortgeno ten. Een Deense dog van tien jaar is vrij uitzonderlijk, terwijl het tot vlak boven de enkel rei kende Maltezer leeuwtje met gemak deze leeftijd haalt. „Het heeft misschien wel iets met de genen te maken", vertelt de Amsterdamse dierenarts. Klein of groot, vrijwel iedere hond heeft tegenwoordig meer kans om ouder te worden dan ruwweg tien jaar geleden. Een gelukkig leven is dat echter niet altijd: zit bijvoorbeeld een be jaarde viervoeter eenmaal in het asiel, dan zal hij daar waar schijnlijk tot aan zijn dood blij ven. De baasjes zijn vooral op zoek naar levenslustige exem plaren die niet ouder zijn dan ongeveer vijf jaar. Om het plaatsgebrek in asiels te verminderen en opvangkosten te drukken, krijgen talrijke oude dieren een euthanasiespuit, zo luidt althans de mening van di rectrice Prescilla van Zoest van de Bond tot Bescherming van Honden. „De Dierenbescher ming, die een belangrijke advi serende invloed heeft in het be leid van asielen, hangt het niet aan de grote klok, maar moei lijk plaatsbare bejaarde honden komen op deze wijze vaak aan hun einde. In 1997 kregen 1450 honden een euthanasiespuit. De oorzaak daarvoor was bij bijna tachtig procent een karak terfout of medische indicatie, maar bij ruim twintig procent betrof het een andere reden. In veel van die gevallen gaat het om oude honden die bijvoor beeld al een half jaar in hun hok zitten zonder zicht op een nieuwe baas. We moeten daar om de functie van het asiel her zien, want er is duidelijk iets niet in de haak. Er zijn zelfs asielen die weigeren bejaarde viervoeters op te nemen." De Dierenbescherming daaren tegen bezweert dat de euthana siespuit voor oude honden in asielen zeker geen beleid is. De organisatie verklaart echter wel schoorvoetend dat „deze nood oplossing af en toe plaats vindt Om zelf alvast de opvang van oude viervoeters zonder baas te verbeteren, heeft de Bond tot Bescherming van Honden eind september het eerste bejaar dentehuis in het Limburgse Smakt geopend. Begin volgend jaar volgt waarschijnlijk een tweede rusthuis in het Zeeuwse Tholen. Bovendien is de orga nisatie voor een derde locatie in het noorden van Nederland aan het rondkijken. ALEX VAN HOOP» De nachtvorsten hebben al vroeg toegeslagen. Onder de ja rigen is een slachting aange richt. De vlijtige liesjes hebben het afgelegd, evenals hun grote 'neef, de reuzenbalsemien. Die laatste heeft er wel voor ge zorgd dat zijn zaden alle kanten zijn opgesprongen zodat u vol gend seizoen niet zonder reu- zenbalsemienen zult zijn. Een enkele roos is aan de greep van Thialf ontkomen met een bloem op zo'n twee meter hoog. Boven de vorstgrens? Heel wat rozen bloeien van voorjaar tot in oktober en later. Ze kunnen nu besteld en ge plant worden. Zo lang het niet vriest en de grond niet bevroren is. Dit geldt voor de meeste bo men en struiken. De tuinier is al weer met vol gend voorjaar bezig en plant nog wat bollen in een grote pot of schaal om straks bloemen op zijn terras of balkon te zien. Wordt het echt winter dan doet u er goed aan een en ander in bubbeltjesplastic te verpakken. Overigens dient de afwatering te zijn geregeld. Dus gat in de bodem en een laag potscherven op de bodem. Veel anemonen en primula's, schoenlappersplant en globe- bloem, pioenroos en sommige gentianen hebben een eigen aardigheid. Het zijn zogenaam de koudekiemers. Dat wil zeg gen: hun zaadjes kiemen moei lijk als ze geen winterkou heb- Aan de bol van de Amaryllis of ridderster ontspruiten opval lende bloemen. foto cpd ben meegemaakt. Wie over een koude kas of bak beschikt kan ze nu zaaien in een potje met een mengsel van grond en scherp zand. Zet de naam van de plantjes op steeketiketten. Tegen muizenvraat legt u er fijnmazig gaas over. Na een week of zes kunnen de potjes in de tuin worden gegraven. Hier blijven ze tot half maart, waar na ze iets warmer worden ge zet, bijvoorbeeld op de venster bank. Wie dat allemaal niet wil kan een foefje toepassen. Doe het zaad in plastic zakjes en laat die een week of vijf in de koel kast (NIET in de diepvries) overwinteren. Daarna moet u toch in potjes zaaien. Maak de vijver schoon, maar laat op de bodem wel een laagje bagger liggen waarin salaman ders en kikkers kunnen over winteren. Laat de stengels van oeverplanten als lisdodde, gele lis en zwanenbloem ongemoeid alleen het vieze blad eraf knippen. Verspreid oude stalmest, com post of zwarte bladaarde over het gazon. Bij vorst of sneeuw niet op het gras lopen. Moet dat toch om te kunnen snoeien, loop dan over planken. Het tuingereedschap kan wor den opgeborgen. Kies een dro ge, maar vooral niet verwarmde plek. Schop, bats, hark en schoffel worden met de staal- borstel roestvrij gemaakt. Invet ten dat metaal. De slijperij heeft nu wel tijd om uw maaimachi- ne, bijl, heggenschaar en derge lijke onder handen te nemen. Houd wel een takkenschaar bij de hand want bij helder weer kan er worden gesnoeid. Dek de wonden aP. De periode waarin de druif over de pergola kan worden gesnoeid zonder dat de plant gaat 'bloeden' duurt van nu tot in januari! Nog even en de kerstroos bloeit, de vroegste is wit. Om te voorkomen dat de tere bloem blaadjes in het winterweer lelijk worden kunt u een plastic, doorzichtig, kapje klaar hebben staan om als het nodig is over de plant heen te zetten. Paarsrode en witgroene 'kerst rozen' verschijnen vaak pas maanden later. Controleer de dahliaknollen. Schimmelplekken kunt u be handelen met bloem van zwa vel, droog zand of houtskool- poeder. De rozemarijn ziet er zo sterk uit, maar de plant is niet helemaal winterhard. Afge dekt met sparrentakken kunt u haar de winter door helpen. FRANS WEGMAN Na jarenlange stijgende uitgaven houdt de Nederlandse tui nier de hand meer op de knip. Dat meldt onderzoeksinsti tuut NIPO in het recent verschenen rapport 'De Nederlan der en zijn Tuin in 1998'. Vorig jaar groeide de tuinmarkt nog wel met tien procent naar 3,5 miljard gulden, maar het NIPO verwacht dat deze omzet de komende jaren gaat af vlakken. Een belangrijke reden daarvoor is dat het aantal huishoudens met een tuin nauwelijks toeneemt. Ongeveer tweederde van alle huishoudens bezit een tuin en die be steden daaraan jaarlijks gemiddeld vijfhonderd gulden. Verder meldt het rapport dat zestig procent van de groen- bezitters zelf de tuin aanlegt en dat bijna twintig procent een hovenier inschakelt. Wat de rest van de huishoudens doet, is niet duidelijk. In meer dan de helft van de tuinen ligt een gazon. Het aantal vijvers blijft ongewijzigd: één op de vijf tuinen bezit een poel. Wel is er stijgende interesse voor milieuvriendelijk tuinieren. Tweederde van de klussers is daarin inmiddels geïnteresseerd. Zandbakken, schuttingen, vijverranden maar ook complete schuren laten zich bouwen met de stapelbare houtblokken van WallyWood. Het systeem heeft wel iets van het bekende Lego. Nu geïmpregneerd hout wordt gezien als ernstige be dreiging van het milieu zit er wel een bedenkelijk kantje aan: de blokken zijn gemaakt van chemisch behandeld Noord-Europees vuren. De tien centimeter brede bouw blokken worden geleverd in lengten vanaf 10 tot 180 centi meter. Ze kunnen eenvoudig op elkaar worden geklikt en ze zijn hol, zodat er bijvoorbeeld waterleidingen of elektrici teitsdraden ingelegd kunnen worden. Om een eenvoudige zandbak te maken, is het voldoende een vierkant te maken door aan iedere zijde twee of drie blokken over elkaar te schuiven. De hoeken zijn vervolgens met speciale latten te verbinden en af te werken. Verder bestaan er ook nog dek- latten en treeplanken voor trappen. Het kleinste houtblok kost in de tuin winkel bijna vier gulden: een exemplaar van 1.80 meter komt op dertig gulden. Info: Fons direct, Heer- hugowaard, 072 - 572.31.79. Met de Wallywoodblokken zijn zandbak, tuin huis of schutting eenvoudig in elkaar te stape len. foto cpd Al eeuwenlang ziet de schop er hetzelfde uit, maar al die tijd hebben we er niet prettig mee gewerkt. De steel zit in het midden van het blad, waardoor voeten alleen aan de zijkanten kracht kunnen zetten. Gevolg: de schep gaat scheef staan of de voet glijdt ervan af. Dat is allemaal heel onlogisch, terwijl de oplossing voor het grijpen lag, zo vindt de leverancier die de 'schop met beugel' op de markt gaat brengen. Bij dit zogenoemde Speasy-exemplaar zit op het schepblad een beugel en die is vervolgens weer aan ae steel bevestigd. Door de voet in de beugel te plaatsen, staat de voet op het midden van het blad en kan de klusser sneller en minder vermoeiend een gat graven. De voordeligste Speasy komt op bijna zestig gulden; een roestvrijstalen exemplaar kost vier tientjes meer. Informatie: Fons direct BV, Heerhugowaard, tel. 072-572.3179. Een gat in de grond is met deze schop sneller en eenvoudiger te graven. foto cpd S T R HEINZ pgram pntaal: 1Maak een Europeaan kapot door Idpleging! (6); 4. Plaatje draaien op de tennisbaan 1! Flink huis om op te zitten (4); 8. Het kleine kind in van de pret (4); 9. Doet hij aan de lijn in de l? (9). faal: 1. Geen goede dienst (3); 2. Laat men deze Zo liggen? (5); 3. Glijdende auto (4); 5. Om te te ruiken (6); 6. Nog maar net op de thee (4); ontmoeting (4); 8. Eén van de 'erpen die wedijveren (4). Oplossing van donderdag HORIZONTAAL: 1. Bartali; 8. mille; 10. papa; 12. list; 14. au; 15. nee; 16. cd; 17. tot; 19. zkh; 21. hop; 22. eek; 23. bak; 25. air; 26. do; 27. nat; 28. en; 30. expo; 32. juni; 34. roman; 36. koperen. VERTICAAL: 2 Amp; 3 riant; 4. tl; 5. allez; 6. lei; 7. dpa; 9. ltd; 11. autobox; 13. scheren; 18. opa; 20. kei; 24. knoop; 25. atjar; 26. Dee; 29. nis; 31. pro; 33. une; 35. me. _1_ -T 1 T-1- V JürffGJ7

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11