Onlusten bij acties tegen WTO fïuizin nq McCain sluit fabriek Waspik Philipsfabriek voor 'info-communicatie' Economie Bols verruilt jenever voor wodka en brandy ECB begint campagne euro Twee maanden gratis brallen. Vliegensvlug internetten kan voorlopig alleen in grote steden Winkels Zeeman verkocht aan Dela 90-JARIG JUBILEUM-AKTIE 50 GULDEN KORTING PER PAAR -CENSDAG 1 DECEMBER 1999 :T TO?hilips weigert overleg Terneuzen De staking bij Philips Lighting in Terneuzen is van- tweede week ingegaan. Er is nog steeds geen zicht op issing van het conflict tussen bonden, werknemers en ectie van de Philips-divisie. Philips weigerde gisteren in idhoven overleg met 200 werknemers. De demonstranten :gen van de directie van 'Lighting' te horen dat Philips alleen iten als de werknemers de staking beëindigen. FNV-bestuur- J. Cuperus: „Ik had slimmere opmerkingen verwacht. Nu het na-papegaaien van het al bekende standpunt." ouwreus wil deel A15 aanleggen Bouwmaatschappij Ballast Nedam wil een consortium iormen om het doortrekken van de snelweg Al 5 van Ressen j Zevenaar te betalen. De maatschappij stelt voor tol te hef- i bij een nog aan te leggen tunnel onder het Pannerdensch l De provincie Gelderland laat het voorstel doorrekenen. Het 12 kilometer lange stuk weg zorgt voor aansluiting van de ielwegA15 (Rotterdam-Ewijk) op de A12 (Den Haag-Oberhau- in). Die aansluiting is een langgekoesterde Gelderse wens en >u gedeeltelijk de lange files in de regio oplossen. De aanleg ;t ongeveer een miljard gulden. 6; Schadeclaim aanleg Beneluxtunnel-2 A 3A Een aantal Rotterdamse overslagbedrijven stelt het Isterie van verkeer en waterstaat aansprakelijk voor de scha- e die zij lopen bij de aanleg van de Tweede Beneluxtunnel. De iogte van de claim is afhankelijk van de lengte van de vertra- ig, maar bedraagt vermoedelijk miljoenen guldens. De tun- elelementen liggen in een deel van de haven opgeslagen. Be- rijven stallen daar containers die nu onbereikbaar zijn. Planet Hollywood sluit deuren 4^85 Amsterdam Restaurant Planet Hollywood in Amsterdam, dat 0 95 ftrie jaar geleden feestelijk werd geopend, heeft deze week de 3 90 Beuren moeten sluiten. Voor de 86 werknemers is ontslag aan- oiöo gevraagd. Moedermaatschappij Planet Hollywood in de VS, dat 0.05 Jeif een schuld heeft van 300 miljoen gulden, heeft het faillisse- 115 Inent aangevraagd. De vestiging in Amsterdam heeft nooit 1.40 Winst gemaakt. Onder de schuldeisers bevinden zich bierbrou- {ver Heineken (3,5 miljoen) en vastgoedmagnaat Maup Caransa 3.0512,5 miljoen). Caransa is bovendien eigenaar van het pand. Het 1.20 bedrijf in de VS is mede eigendom van filmsterren als Sylvester 5^0 (Stallone, Arnold Schwarzenegger, Demi Moore en Bruce Willis. 3.90 2.70 0,45 0,20 0,25 3.10 1.75 0,85 0.40 0.20 0.10 4,70 3.45 2,50 13.70 6-70, 5,95 0,80 0.90 1.80' 2.20 3,00 2.15 OAD wil vrij baan voor touringcar HSTTouringcars moeten in de binnenstad gebruik kunnen ïaken van de vrije busbaan, vindt OAD-directeur J. ter Haar. pe toename van verkeersdrempels, eenrichtingsverkeer en af sluitingen maakt het voor touringcars steeds moeilijker de bin nensteden te bereiken. Ter Haar zei het gisteren absurd te vin den dat een busbaan eens in het kwartier wordt benut. Om bus- loeristen snel en comfortabel de stad in te loodsen, pleit Ter Haar voor openstelling van vluchtstroken langs de snelweg voor de touringcar. Ook kunnen de touringcars steeds moeilijker hun oeristen voor de musea in het centrum afeetten. In 2000 denkt )AD met de omzet de 1 miljard gulden te overschrijden. Akzo-personeel dreigt met staking neek» Werknemers van de verffabriek van Akzo Nobel in Sneek dreigen vrijdag het werk neer te leggen. De gezamenlijke bon- 'aI den eisen dat het plan om de fabriek te sluiten, van tafel gaat. 2 Akzo Nobel kondigde in oktober dit jaar aan de verffabriek te 5 85 fluiten en de gehele productie over te brengen naar Groot-Am- 8,oo pers (onder Gouda). De vestiging in Sneek telt tachtig werkne- pers. Ongeveer 35 werknemers kunnen meeverhuizen, maar de i'3o ianimo is klein. De locatie in Sneek biedt volgens Akzo te weinig 2 35 hnogelijkheden tot uitbreiding. 5-4° L Waterleidingbedrijven vormen Hydron goudaHydron wordt de naam van het samenwerkingsver- s!oo band van de waterleidingbedrijven WZHO in Zuid-Holland, WMN in Midden-Nederland en FDM in Flevoland. Hydron wordt met 1 miljoen aansluitingen meteen één van de grootste waterleidingbedrijven die ons land kent. De drie aan elkaar grenzende grondwaterbedrijven verwachten elkaar te verster- iicen in het beheer van de watervoorziening, in de dienstverle- k ning, de technische kennis en in onderzoek en ontwikkeling. 1.40 6.80 2.30 2.34 2.90 3.20 3.65 ),85 bussel )m het grote publiek voor te lereiden op de komst van de luro als betaalmiddel over twee aar begint de Europese Centra- e Bank (ECB) een voorlich- ingscampagne, die Euro 2002 s gedoopt. De ECB doet dat om /ooral valsemunters de wind lit de zeilen nemen. De bevolking moet vertrouwd aken met ontwerp en veilig- icidsvoorzieningen van de lieuwe mqnten en bankbiljet- en. zei ECB-president Duisen- lerg in het Europees Parle ment. Het vertrouwen in de eu- obankjes hangt vooral af van Wie nu een Dutchtone Allin of een Business abonnement neemt, krijgt twee maanden een gratis belbundel. Over schrijdt u het door u gekozen aantal belminuten, dan betaalt u hierover het normale tarief. Voor meer Infor matie belt u 0800-0550, of bezoekt u www.dutchtone.nl. dutch,one Fritesreus stopt met gebruik gen-pieper waspik anp McCain, de fabrikant van diep gevroren aardappelproducten zoals friet, sluit de fabriek in Waspik. Daarbij vervallen alle 70 arbeidsplaatsen. Het bedrijf, onderdeel van het Canadese McCain Foods Limited, denkt dat 15 tot 20 werknemers een baan kunnen krijgen in de an dere drie fabrieken in Neder land, waarvan een in Hoofd dorp. McCain was vorig jaar nog van plan om juist flink te inves teren in Waspik. Maar omdat het allemaal duurder werd dan verwacht, volgens McCain door de hoge milieu-eisen en eisen voor brandveiligheid, ziet het bedrijf ervan af. De extra brandeisen volgden na de brand in de fabriek in Waspik, begin dit jaar. „Dan moet je weer helemaal door de molen", aldus een woordvoerder. De sluiting van Waspik op 1 mei 2000 is het vervolg op een serie maatregelen die McCain heeft genomen sinds de fabriek in handen is gekomen van de gigant. De fabriek is een voort zetting van Keizer BV, die naast aardappelen ook groenten in vroor. De laatste jaren zijn al 200 banen verdwenen, onder meer omdat gestopt is met de groenten. De fabriek in Waspik is de kleinste van McCain en al jaren verliesgevend. De vestiging ver werkt twee procent van het to tale volume aan aardappelen dat de gigant in Europa invriest. McCain is in Nederland de tweede leverancier van diep- vriesfrites (nummer één is Avi- ko); wereldwijd is het bedrijf marktleider. Over de omzet in Nederland doet McCain geen mededelingen anders dan dat hij stijgt. Wereldwijd zet het be drijf 8 miljard gulden om. McCain heeft ook bekendge maakt te stoppen met het ver werken van genetisch gemani puleerde aardappelen. Het be drijf is tot deze beslissing geko men omdat de druk steeds gro ter wordt van consumenten die vrezen dat gen-producten een bèdreiging vormen voor hun gezondheid en het milieu. Veel boeren in Canada telen gene tisch gemanipuleerde aardap pelen waarin een eiwit als een natuurlijke afweer fungeert te gen de coloradokever. amsterdam anp Telecombedrijf KPN heeft gisteren de langverwachte komst van supersnelle inter netverbindingen via de tele foonkabel aangekondigd. Vooralsnog beperkt KPN het snelle internet tot de grote steden. In maart kunnen in woners van Utrecht, Amster dam en Rotterdam dankzij ADSL vliegensvlug het inter net op. ADSL is minstens tien keer zo snel als de stan daard telefoonmodemver binding. Eind volgend jaar 2000 moeten volgens KPN alle grote en middelgrote steden aangesloten zijn. Per tele fooncentrale wordt bekeken of het genoeg oplevert. De telecomreus heeft met ver schillende internetaanbie ders afspraken gemaakt over het aanbieden van de nieu we techniek. Niet alleen KPN-dochters Planet Inter net en XS4ALL komen er be gin 2000 mee, ook met World Online en Sonera is een overeenkomst gesloten. ADSL is vooral interessant voor de zware gebruikers. Een abonnement gaat onge veer 100 gulden per maand kosten. Een normale inter netgebruiker kan voor dat geld 83 uur surfen. Boven dien vergt ADSL een speciaal modem dat ruim 300 gulden kost. Voor KPN is de nieuwe in- temettechniek erg belang rijk. Beoogd topman P. Smits heeft hoge verwachtingen van het product. „De ko mende jaren investeren we meer dan 1,5 miljard gulden in ADSL." KPN gokt op 100.000 klanten tegen het eind van 2000. Smits: „De hele intemetbranche groeit als een jonge hond. Soms zijn de voorpoten groter dan de achterpoten." Seattle spookstad na vernielingen en plunderingen de vraag of ze overkomen als een veilig betaalmiddel. Euro 2002 legt het publiek en met name personeel in winkels en banken uit hoe ze eventuele valse biljetten kunnen herken nen. Extra aandacht komt er voor kwetsbare groepen, zoals blinden en slechtzienden. Duisenberg wil niets weten van het voortijdig verspreiden van eurobiljetten onder bur gers. Alleen banken en bedrij ven kunnen twee weken voor 1 januari 2002, de officiële invoe ringsdatum, beschikken over munten én biljetten. Het grote publiek krijgt alleen een proef- pakketje muntjes. Demonstraties tegen de confe rentie van de Wereldhandelsor ganisatie (WTO) in Seattle zijn gisteravond ontaard in hevige onlusten. Jonge relschoppers na men het heft in handen en ver oorzaakten een chaos. De Ame rikaanse havenstad veranderde in een spookstad. In het centrum brandden huisvuilcontainers en sneuvelden talloze ruiten. Win kels waren het doelwit van plun deraars. De politie verrichtte tientallen arrestaties. seattle gpd-anp De gasmaskers gingen op deze hecti sche dag voor 19,95 dollar grif van de hand. Het is geen luxeartikel, want de oproerpolitie was van de vroege och tend tot de late avond scheutig met af vuren van traangas en pepperspray. Het spul schroeide de longen en liet keel en ogen branden. Rubberen ko gels vlogen rond. Niet lang daarna meldden de eerste slachtoffers met be bloede gezichten zich bij de medische dienst van de protestbeweging. Enkele uren nadat de noodtoestand was uitgeroepen keerde de rust terug. Voor het centrum werd een avondklok ingesteld. De Nationale Garde van de staat Washington nam vervolgens be zit van de straten in Seattle. De eerste dag van de WTO-bijeen- komst begon vreedzaam. Vroeg in de ochtend verzamelden vakbonden, mi lieugroeperingen, derdewereldorgani saties en andere activisten zich rond de belangrijkste conferentiegebouwen. Zij wilden protesteren tegen verdere li beralisering van de wereldhandel, het uiteindelijke doel van de 135 lidstaten van de WTO. De situatie liep uit de hand nadat actievoerders delegatieleden bekogel den en hen op agressieve wijze de weg versperden naar de opening van het Wereldhandelsoverleg. De politie' joeg daarna de demonstraties uiteen en ar resteerde enkele actievoerders. De- Een van de relschoppers baant zich - met gasmasker - een weg door brandende afvalbakken in het centrum van de Amerikaanse havenstad Seattle. FOTO AP PETER DEJONG monstranten gooiden ruiten van win kels in zoals Nike, McDonald's en Pla net Hollywood. Daarna sloot de politie delen van stadscentrum af. Nadat de schemer was ingevallen, namen jonge relschoppers uit de bui tenwijken bezit van de straten. Van de 30.000 actievoerders van het eerste uur waren toen nog maar enkele honder den over. De politie in Seattle zei te hebben gefaald bij het inrichten van een veiligheidszone tussen de hotels waar de WTO-delegaties verblijven en de conferentiecentra. De openingsdag viel door de rellen grotendeels in het water. De openings ceremonie, met de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Albright en VN-secretaris-generaal Kofi Annan, werd afgelast. Ook andere bijeenkom sten gingen niet door. Alle grote hotels waar de WTO-orga- nisatie haar kamers heeft geboekt wer den hermetisch afgegrendeld en de lobby's ontruimd. Alle gasten kregen te horen dat ze naar hun kamers moesten gaan. In het Westin Hotel, waar president Clinton vandaag zal ar riveren, zaten 150 conferentiegangers op een kluitje bijeen. Ze mochten het hotel niet uit omdat de politie niet kan instaan voor hun veiligheid buiten. „Deze conferentie zal toch succesvol zijn", verkondigde WTO-directeur Mi ke Moore vannacht. „We krijgen veel aandacht en dat is geweldig", voegt hij er lachend aan toe. Circa zestig demonstranten hielden gistermiddag op Schiphol een rustige protestactie tegen de WTO. De actie voerders eisten onder meer bij Luft hansa en Northwest Airlines, sponsors van de top, een gratis retourvlucht naar Seattle. i numecen anp Philips verwacht dat de eerste decennia van de 21ste eeuw helemaal in het teken staan van de info-communicatie. Daarom heeft het bedrijf gisteren in Nijmegen een nieuwe fabriek van Philips Semiconductors geopend. Kosten: ruim een half miljard gulden. Philips Semiconductors is marktleider in Europa op het gebied van de productie van halfgeleiders en neemt ook wereldwijd een vooraanstaande positie in. Bij het bedrijf werken meer dan 4.000 mensen. Door de opening van de nieuwe MOS4YOU produc tie-afdeling komen er in 2000 nog eens 400 arbeidsplaatsen bij. Philips heeft sinds 1996 al ruim twee miljarden gulden geïnvesteerd in de fabriek die siliciumschijfjes voor chips maakt. Volgens Stuart Mcintosh, hoofd-opera- tions officer van Philips Semiconductors, is de nieuwe afdeling het wereldwijde para depaardje van het bedrijf. Hij constateert dat de vraag van de consument naar ge bruiksvriendelijker en goedkopere software en apparatuur snel toeneemt. „Elk jaar ont wikkelt zich een nieuwe generatie techno logie. Het is booming business. Hoe groter de vraag, hoe goedkoper het product wordt. Deze uitbreiding stelt ons in staat onze leidende positie op de markt te be houden." Philips verwacht dat communicatie in de komende vijftien jaar een levensstijl zal worden. Mensen zullen hun leven afstem men op mobiele verbindingen, aldus hoofd technologie T. Claasen. Bijna alle verbin dingen zullen draadloos worden en intelli gent zijn. Dat wil zeggen dat apparaten als pc's en mobiele telefoons de gebruikersge woonten van hun eigenaar onthouden. Philips Semiconductors introduceerde gisteren ook de nieuwe ontwerplijn Sys tems on Silicon, voor tv's met internet en videotelefoon. Claasen verwacht dat bin nen 15 jaar pc's met dvd-spelers (een film op cd) en videofoon een veelgevraagd arti kel zullen zijn. Daarnaast zullen gsm-tele- foons een intemetmogelijkheid krijgen. alphen aan oen run anp Oprichter Jan Zeeman heeft het onroerend goed van zijn gelijk namige keten van textielsuper markten verkocht aan een insti tutionele belegger, uitvaartver- zekeraar Dela Natura. Zeeman bezit nog wel 82 pro cent van het winkelbedrijf. On bekend is hoeveel de motor achter Zeeman heeft gekregen voor de winkels. Alleen al in Nederland zijn het er meer dan 360. De overdracht is half no vember afgerond. Volgens Zee- man-directeur P. Schouwenaar verandert er voor de winkels zelf niets. De Zeeman Textielsu- pers betalen een marktconfor me huur. De huurcontracten zijn afgesloten lang voor de ver koop. Ian Zeeman heeft in 1993 zijn 'rijk' gesplitst in onroerend goed en winkels. Hoewel hij van beide de enige aandeelhou der was, bestond tussen de twee een zakelijke relatie. ooo zoetermeer eelco van oer linden De erven van Lucas Bols den ken weer in het groot Een jaar na de scheiding van Wessanen staat het drankenconcem min der voor jenever en meer voor wodka, en is het bezig de inter nationale positie te versterken. De strategie? Sterk zijn met re gionale merken. Robert Jan van Ogtrop, voor zitter van de raad van bestuur, kijkt tevreden terug op het eer ste jaar van hervonden zelfstan digheid. De omzet groeide met vier procent naar 400 miljoen gulden. Het operationele resul taat steeg met negen procent. Binnen drie jaar wü hij de winst verdubbelen, om daarna een rentree op de beurs te maken. Dan is de investeringsmaat schappij CVC, die 75 procent van de aandelen bezit én de huidige expansie financiert, ook weer tevreden. Van Ogtrop gelooft dat 'de re gio' meer te bieden heeft dan 'de wereld' en dat daar ook ho gere marges te halen zijn. „We vergeten het wel eens, maar er wordt meer Braziliaanse cacha- cha en Japanse sake gedronken dan whiskey. Wodka wint het van iedereen. Door je te con centreren op één merk en alle aandacht op één investering te richten, haal je er meer uit", zegt Van Ogtrop. Als er nu ook nog wordt sa mengewerkt met lokale produ centen en distributeurs, en je zelf je fabrieken openstelt voor die producenten, zijn volgens de manager bruto winstmarges van meer dan 20 procent te rea liseren. De acquisitie van Metaxa en Asbach Uralt, beide uit de stal van Diageo, past volgens Van Ogtrop naadloos in de nieuwe filosofie. Metaxa is sterk in Griekenland, maar ook in Cen traal- en Oost-Europa - alle Grieks-orthodoxe landen - en in Duitsland. „Wij waren op zoek naar een partner die daar als locomotief voor ons kon fungeren en zijn ontzettend blij met Metaxa". zegt Van Ogtrop. Bols heeft via een joint-ven ture in Polen een eigen Wodka- merk gelanceerd dat nu de der de plaats inneemt op wat de tweede wodka-markt van de wereld is. Van Ogtrop hoopt 'Bols Vodka', de belangrijkste drank voor Bols, via Metaxa in de regio verder te laten groeien. Metaxa zelf heeft volgens de manager veel toekomst omdat dé Griekse brandy, ook lokaal - bijvoorbeeld in een wodka-fa briek - geproduceerd kan wor den. Dat levert aanzienlijke be sparingen op. Asbach Uralt werd in de deal met Metaxa 'meegenomen' tij dens de biedingsrace. Gisteren maakte Van Ogtrop bekend dat Bols samen met het Duitse Un- derberg, waarmee al wordt sa mengewerkt bij de distributie, eigenaar wordt van de exclusie ve Duitse cognac Asbach Uralt. Topman Van Ogtrop: „Wij verwachten veel van de syner- gievoordelen; Emil Underberg is blij omdat hij mede-eigenaar is geworden van een prestigieus en winstgevend merk en Me taxa als klant erbij krijgt." Hij verwacht dat LFnderberg ook een oplossing kan aandragen voor de gigantische overcapaci teit van 70 procent van de rela tief nieuwe Asbach-fabriek. Het imago van Asbach Uralt is, net als de Hollandse jenever, ietwat oubollig, maar dat vindt Van Ogtrop geen groot pro bleem. „Er wordt aan ge schaafd, onder andere door te accentueren dat het een goede mix-drank is." De toekomst van jenever is daarentegen niet ze ker. De verjongingskuur - 'Rock the Bokma' - is mislukt. In 1998 werd in Nederland welis waar nog 30 miljoen liter jene ver gedronken, maar dat was wel negen procent minder dan het jaar daarvoor. Bols heeft met merken als Jonge Bols, Bokma, Hartevelt, Clareyn een marktaandeel van 38 procent, en gokt nu op de zogeheten premium-jenevers. Van Ogtrop sluit niet uit dat er merken gaan verdwijnen. Al leen Bols en Bokma kunnen nog rekenen op forse reclame- en promotiecampagnes. FULL-BROQUE MOLIERES WIJDTES E-F-G-H de Beste schoenen sinds Gr. Houtstr. 44 Haarlem Aktie van 1 t/m 31 december of zolang de voorraad strekt tinds 1909 J

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9